DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S.-president neemt stelling tegen president De Gaulle Verschil tussen de industriële en ontwikkelingslanden steeds groter Meer auto voor Uw geld I TAUNUS 12 M V.S. beogen ook zachte landing op maan Vragen over de aardappelprijzen Geen Z.-Afrikaans visum voor ds. King Pijpleiding 'n ster matras Het Witte Huis ontkent Noordvietnamees vredesoffensief Minister Von Hassel verdedigt „Starfighter" in het parlement Jongen 3 kilometer door auto meegesleurd Meer „lielp-geld" nodig voor Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 maart 1966 122ste jaargang Nr. 19562 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: (el. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. j. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden per 1 april a.s. I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Opnamen voor film Magitoin april rati start Johnson over de NAVO WASHINGTON, 24-3. President Johnson heeft stelling genomen ten aanzien van het standpunt van pre sident de Gaulle inzake de NAVO en het principe van integratie van de NAVO verdedigd. Iljj deed dit in een rede voor Instituut voor Hulpverle ning aan het Buitenland in het mi nisterie van buitenlandse zaken. Dc Amerikaanse president ver klaarde dat gemeenschappelijk op treden in de Alliantie het enige doelmatige mrddel is om oorlog te vermijden. „De NAVO moet gevormd werden naar de ervaring van het verleden". Vertrouwen op onafhan kelijk optreden door gescheiden strijdmachten, die slechts los zijn verbcniden door gezamenlijke krach ten en plannen, heeft reeds tot twee wereldoorlogen geleid, zei hij. De Ver. Staten zijn vast van plan sa men te werken met 13 bondgenoten cm de kracht van de NAVO te be waren. De verlangde veranderingen in de NAVO kunnen slechts woi'den verwezenlijkt door overleg en niet door een politiek van isolement, zei de president. Hij zei te hopen dat geen enkel lrd an de atlantische organisatie zich lang aan de weder zijdse verplichtingen onder 't bond genootschap zaïi ontrekken Aanpassen „Er is een verantwoordelijke en eervolle plaats open vcor elke bond genoot die besluit tot de gemeen schappelijke taak terug te keren", zei Johnson Hij sloot veranderin gen in de NAVO niet uit en zei niet te geloven dat men met enig recht op zijn stuk kan blijven staan. „Wanneer een organisatie levend en vitaal wil zijn en voor elke tijd eni ge betekenis wil hebben moet deze groeien en ziüh aan veranderingen aanpassen". Johnson vergeleek het nccrdatlantisch verdrag met de Amerikaanse grondwet, die „een le vend instituut is". Wanneer de 'gezamenlijke krachts inspanning in de NAVO zou versa gen en de gemeenschappelijke vast beslotenheid zou verminderen, zou de huidige atlantische stabiliteit werden geschokt. Het machtigste ar senaal ter wereld zal geen enkele NEW YORK, 24-3. De secretaris generaal der Verenigde Naties heeft donderdag op een bedroevend lang zame vooruitgang van de ontwikke lingslanden gewezen. Hij zegt dit in een rapport over de sociale toestand in de wereld, dat als grondslag moet dienen voor de be raadslagingen die volgende maand in de sociale commissie van de volke renorganisatie zullen beginnen. In tegenstelling tot in de ontwik kelingslanden is de werkloosheid in de industrielanden opgeheven, aldus het rapport. Daarnaast tonen de sta tistieken over werkloosheid, econo mische groei en technische vooruit gang in de ontwikkelingslanden nau welijks verbetering. In grote delen van de wej*eld wordt nog vastgehou den aan een achterhaalde sociale structuur. De noodzakelijke con sumptieve groei blijft achterwege, terwijl de concentratie van rijkdom in de handen van kelen alsmede ka pitaal-export weinig tot de groei der produktie bijgedragen. Andere gron.- den voor de trage economische voor uitgang in de ontwikkelingslanden zijn volgens de secretaris-generaal de snelle groei der bevolking en de ho gere leeftijd die de mens tegenwoor dig bereikt. t Lancering Atlas-Centaur-raket KAAP KENNEDY, 24-3. Maan dag 29 maart zal van Kaap Kennedy een Atlas-Centaur-raket worden ge lanceerd op een proefvlucht met een ballastlading. Deze raketsoort moet in mei de eerste zachte landing onder het Amerikaanse ruimtevaartprogramma op de maan maken. De moeilijkhe den die men met de Atlas-Centaur combinatie gehad heeft, hebben het programma drie jaar vertraagd, de kosten zijn er tien maal zo hoog door geworden. Volgens het vluchtplan moet de ballast een „papieren maan" raken op 8000.000 km van de aarde verwij derd. De baan van dit deel zal sterk elliptisch zijn, met genoemde af stand als verste en 160 km hoogte als laagste punt. Een omloop duurt daarbij 37 dagen. HEERLEN. Met grote omzichtig heid en gedurende vrij lange tijd ge daan onderzoek, heeft de Heerlense recherche vier jongemannen aange houden, die dit jaar een grote serie inbraken hebben gepleegd. DEN HAAG. 24-3. Het Tweede Ka merlid. mevrouw Brautigan (P.v.d. A.) heeft de minister van landbouw en visserij mr. B. W. Biesheuvel en van economische zaken drs. J. M den Uyl gevraagd of het juist is dat de aardappelprijzen over het hele land zowel voor grossier als consu menten aanzienlijk zijn gestegen. In verband hiermee vraagt zij verder of de ministers 'beschikken over ge- .gevens omtrent de aardappel voor raad en of zij, zo nodig, over de mo gelijkheden beschikken te sterke stijging van prijzen te voorkomen. agressor afschrikken wanneer deze weet dat zijn slachtoffers te ver deeld zijn om tot een besluit te ko men en dat zij niet voldoende voor bereid zijn om terug te slaan". De huidige kracht van de Alliante aantasten door isolatie zou beteke nen dat de belofte zou vervagen, dat er eens een dag komt waarop alle Europeanen zich weer vrij onder el kaar kunnen bewegen. Ingezonden mededeling De Surveyor die in mei naar. de maan wordt gezonden zal uitgerust zijn met twee televisiecamera's, die opnamen van de maan moeten ma ken. Bovendien zal in mei de eerste „Lunar Orbiter" worden gelanceerd, die in een baan om de maan foto's van het oppervlak moet maken. PRETORIA. 24-3. De Zuidafri- kaanse autoriteiten hebben dominee M. L. King, de Amerikaanse strijdei- voor gelijke burgerrechten, een vi sum voor een bezoek aan Zuid-Afri- ka geweigerd, zo meldt het Zuid- Afrikaanse persbureau „Sapa" van gezaghebbende zijde. Ds. King was voor een bezoek uit genodigd door de Nationale Unie van Zuidafrikaan.se Studenten (NUSAS). Nieuwe Waterweg naar Noordzeekanaal DEN HAAG, 24-3. De aan te leg gen pijpleiding voor het vervoer van olie tassen de Nieuwe Waterweg en het Noordzeekanaal krijgt, wanneer althans het parlement met de voor stellen van de regering akkoord gaat een tracé, dat beginnend bij Euro poort, de Waterweg ten westen van Maassluis kruist, vervolgens tussen Delft en Rijswijk loopt, ten zuiden van Voorschoten de Vliet kruist, Lei den aan de westzijde passeert, ten noorden van Sassenheim ombuigt naar de Haarlemmermeer en dan parallel aan de Hoofdvaart van deze polder naar het noordoosten loopt om tenslotte ten oosten van Half weg het industrieterrein te bereiken. Premier Cals niet overwerkt DEN HAAG, 24-3. Naar aanleiding van de ronde dcend'e geruchten als zou de minister-president mr. J. M. L. Th. Cals overwerkt zijn, deelt de R.V.D. mede. dat al deze geruchten onjuist zijn. De premier was inder daad de laatste dagen zeer vermoeid en -heeft daarom woensdagavond rust gehouden. Donderdagochtend heeft hij echter zij'n werkzaamheden normaal hervat en des middags o.a. enkele uren vergaderd met de Ka mercommissie voor de B.V.D. Vandaag zal premier Cals ook de ministerraad presideren. Nooduitgang vliegtuig sprong open LONDEN, 24-3, De nooduitgang van een Dakota waarmee de Britse oppositieleider op verkiezingstoer- nee door Schotland reist, is tijdens de vlucht opengesprongen. Een jour nalist die er vlakbij zat werd mede door Heath vastgehouden tot de deur was gesloten. „Al heeft 'hij nog zo'n hekel aan de verkiezingen, zo gemakkelijk komt hij er niet van af", was Heath's laconieke commentaar. Zoon Brits politicus dood aangetroffen LONDEN, 24-3. Andrew Grimond, de oudste zoon van de leider van de Britse liberale partjj, is dood aange troffen in zijn woning te Edinbugh. De doodsoorzaak is nog niet be kend. De 27-jarige Andrew Grimond, die geschiedenis had gestudeerd, was economisch redacteur van de „Scots man", het grootste blad van Schot land. Zijn vader Jo Grimond, die op ver kiezingstournee was, besloot onmid dellijk naar Edinburgh te gaan. T.v.-reportage huwelijk had grote belangstelling HILVERSUM, 24-3. De televisie reportage van het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus op 10 maart, 'die duurde van 9.50-14.45 uur had een zeer grote belangstelling. Gemiddeld per uur 'heeft 85 procent van personen met televisie thuis dit programma gevolgd. Van personen die thuis geen televisie hadden, keek ongeveer zestig procent. Dit betekent dat circa driekwart van die Neder landse bevolking van vijftien jaar en ouder deze uitzending heeft gezien. WASHINGTON, 24-3. De woord voerder van het Witte Huis heeft donderdagavond een persbericht te gengesproken, volgens hetwelk de regering in Hanoi een groot diploma tiek offensief zou zijn begonnen om te laten weten dat zjj onder bepaalde voorwaarden tot. onderhandelingen over vrede in Vietnam bereid zou zijn. Het blad „St. Louis Post Dispatch" had donderdag gemeld dat de Noord- vietnamese regering vooral via niet- verbonden landen had laten weten tot praten bereid te zijn als: 1. de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam onmiddellijk zouden worden gestaakt, er geen versterkin gen meer naar Zuid-Vietnam zouden worden gezonden, en de Verenigde Staten het beginsel van deelneming door de Vietcong aan vredesonder handelingen zouden aanvaai-den. De woordvoerder, Bill Moyers, ont kende voorts dat president Johnson van plan zou zijn het Zuidvietname- se staatshoofd, generaal Ngoejen Van Thieu, en premier Ngoejen Cao Ky vcor een bezoek aan het Witte Huis uit te nodigen. BRUMMEN, 24-3. De 6-jarige Har- rie Lodh heeft donderdagmiddag een angstig avontuur 'beleefd dat nog betrekkelijk goed is afgelopen. In de Ambachtstraat klampte de jongen zich vast aan een bestelauto bestuurd door de heer R. uit Arn hem. Hoewel omstanders hem waar schuwden de auto los te laten sloeg de knaap deze raadgevingen af. De chauffeur van de auto die van het voorval niets had gemerkt zette zijn auto in beweging en toen deze, een maal op de rijksweg gekomen, een flinke vaart kreeg, werd de jongen over een afstand van drie kilometer van Brummen naar Leuvenheim Nederlanders verstoorden rust in Frans bergdorp GAP, 25-3 Vier jeugdige Neder landers hebben donderdagochtend de rust verstoord van het dorp Astres- sur-Buech, in de Franse Alpen. Na eerst getracht te hebben het offer blok van de 'kerk van St. Julien BeauChene te lichten stalen zij ben zine van een plaatselijk benzinesta tion. Met hun. auto reden zij door een politieverspemng in Astres-sur_ BueCh. De politie opende het vuur, waarna de wagen slingerend in een veld terecht kwam. De vier jongelui bleken afkomstig uit Ensdhedé. Spervuur van kritiek en vragen oppositie BONN, 24-3. Dc Westduitse mi nister van defensie, Von Hassel, heeft donderdag by het debat in het parlement over het grote aantal on gelukken met de „Starfighter" ge zegd dat de regering volledig staat achter het in 1958 door de toenmali ge minister van defensie, Strauss, genomen besluit om de luchtmacht van de Bondsrepubliek met „Star fighters" uit te rusten. Von Hassel kreeg het zwaar te verduren onder een spervuur van kritiek en vragen dat de oppositie op hem richtte. Men verweet hem dat hij niet genoeg had gedaan aan maximale veiligheid bij de vloot van ongeveer 650 „Starfighters", waar van er tot op heden eenenvijftig zijn verongelukt. Zevenentwintig piloten van clc Westduitse luchtmacht ver loren als gevolg vari ongelukken met de „Starfighter" het leven. De mili taire expert van de sociaal-democra ten, Wieland, beschuldigde Von Has sel en zijn voorganger van achteloos heid. Het is niet de schuld van de militair, maar van u, zo riep Wie- land de minister toe. Op de publieke tribune zaten vele 'luchtmachtofficie ren, alsmede weduwen en ouders van omgekomen „Starfighter"-piloten Modern wapen Von Hassel antwoordde dat dit vliegtuig een der modernste wapens ter wereld is. In NAVO-verband vol doen de Duitse „Stavfighter"-squa- drons volledig aan de operationele eisen, zo zei hij. Volgens de minis ter had hij alles laten doen om de kans op ongelukken te verkleinen. Wanneer wij de „Starfighter" aan de grond houden beknotten wij daarmee de luchtmacht. Het zou een zwakke ZERMATT. H.M. Koningin Juliana verblijft voor een korte vakantie in het Zwitserse Zermatl. Hier in ge sprek tijdens hel skiën met een niet geïdentificeerde Nederlander. H.M. de Koningin, die voor een korte vakantie in het Zwitserse Zermatt verblijft, hier pi „volle actie" tijdens een afdaling. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Er zijn „bakvisjes", die heel go.ed kunnen hengelen. v -x-x-i (Bel'gië) meegesleurd. In Leuveniheim moest 'hij krimpend van pijn door de opgelopen verwondingen de auto los laten De chauffeur van een passe rende vrachtauto uit Haaksbergen zag de jongen van de auto vallen. Hij vervoerde de deerlijk gehavende knaap naar huis en waarschuwde te vens een dokter en -de politie. De verwondingen bleken nogal mee te vallen. Een uur later had de knaap alweer de grootste praatjes. Dc- cnauffeur van de bestelauto heeft zich later bij de politie gemeld. DEN HAAG, 24-3. Het Nedcr- landsche Roode Kruis, dat onlangs een actie startte voor de hulpverle ning in Vietnam en tot dusver een bedrag van f 172.000,- daarvoor bin nenkreeg, meent dat voor een juiste en effectieve hulpverlening dit be drag veel te gering is. Door verschil lende oorzaken is de opbrengst waar schijnlijk minder geweest dan had mogen worden verwacht. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft reeds belangrijke bijdragen aan de hulpverlening in Vietnam be steed, maar de nood in dat land is tengevolge van de gevechtshande lingen zo groot, dat meer hulp beslist noodzakelijk is. (Zoals bekend staat giro 777 open voor bijdragen). plek in de NAVO-luchtverdediging betekenen, zei Von Hassel. De minister weersprak de mening van de oppositie, dat het aantal on gelukken met „Starfighters" abnor maal hoog zou zijn. Onderzoekingen hebben volgens hem geen enkel defect dat geregeld voorkwam aan het licht gebracht. Von Hassel zei dat maatregelen worden genomen om de „Starfighter" veiliger te maken, zoals een mecha nisme om de motoren uit te scha kelen in geval van nood en verbe terde schietstoelen. Er wordt een speciale werkplaats ingericht voor de motoren en de elektronische apparatuur en de vlieg tuigindustrie krijgt meer zeggen schap in de zorg voor de toestellen. De rotbanen krijgen een speciaal plaveisel en de vliegers zullen beter worden betaald. Komle nacht Vexwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt en geleidelijk af nemende buiigheid; kx'achtige tot matige, aan de kust nog hax-de wind overwegend tussen noordwest en west; vannacht op vele plaatsen in het binnenland lichte vorst; morgen oveidag dezelfde temperaturen als vandaag. 26 maart. Zon op 6.30, onder 19.03. Maan op 8.08, onder 27 maart. Zon op 6.28, onder 19.04. Maan op 8.31, onder 0.11. 28 maart. Zon op 6.25, onder 19.06. Maan op 9.03, onder 1.29. Eerste kwartier: 29 maart te 21.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 maart 5.40 v.m. 18.04 n.m. 27 maax't 6.10 v.m. 18.33 n.m. 28 maart 6.43 v.m. 19.09 n.m. BROUWERSHAVEN 26 maart 5.29 v.m. 17.45 n.m. 27 maart 6.02 v.m. 18.21 n.m. 28 maart 6.37 v.m. 19.01 n.m. Doodtij: 1 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-4 Het K.N.M.I. deelt xïiede: Boven het zuiden van Scan dinavië bevindt zich nog steeds een omvangrijk depressiegebiod. Teza men met een ten westen van de Britse eilanden aanwezige rug van hogedruk houdt deze depressie over de Noox'dzee een zeer kx*achtige noor delijke stroming in stand. Hiermee wordt onstabiele lucht vrijwel recht streeks uit de poolstx-eken naar onze omgeving gevoerd. Tal van i*egen-, hagel- en sneeuwbuien, waarbij ook onweer voorkomt, zijn hiexwan het gevolg. Plaatselijk in het oostexi en zuiden van het land lag vanmoxgen 2 tot 5 cm. sneeuw. Aan de buiigheid komt odk morgen nog geen einde. Wel neemt de wind nog iets verder in ki-aoht af. De -kans op een paar graden vorst in de nacht is vrij groot SAIGON. Operatie Texas, uitge- voei"d door Amerikaanse maxiniers in het gebied ten zuiden van Tsjoe Lai in de provincie Quoang Ngai, is dondei'dagavond voltooid. Drie hon derd achtentwintig Vietcongstrijders lieten in deze strijd het leven. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1