IVOPOL „DE JACHT IS ALTIJD OPEN" De kwalifeifsfandpasfa Oude gezichten in Djakarta V.V.V. Burgh-Haamstede schaart zich achter plan streek V.V.V. IN DE GREEP y VAN '<fy DE GRIEP? WITTE KRUIS Wat biedt de BEELDBUIS? Vrouw (103) bracht stem uit Mammoet-maaltijd in de R.A.I. De economische ontwikkeling van India ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 maart 1966 Nr. 19561 I'rincipe-vooratel tot deelneming werd aanvaard Ingezonden mededeling Het behoud van Uwtanden BURGII-I1 AAMSTEDE. Op de de zer dagen in hotel Bakker te Burgh gehouden vergadering van de V.V.V. Burgh-llaamstede heeft dr. II. J. van Zuyten, directeur van de R.T.M. en V.V.V.-lid, gepleit vour de oprichting van een streek-V.V.V. Schouwen- Duiveland. llij betreurde het gebrek aan medewerking van de zyde van het afdelingsbestuur, dat geopperd had dat de Deltawerken wel voor de reclame zorgen. De heer Van Zuy- len kreeg de steun van de heren v. d. Wal (administrateur van de V.V. V.-Zeeland) en de heer Van Dalsen, die opmerkte dat het bestuursstand- punt hem was tegengevallen. Hij vroeg om zo gauw mogelijk als begin van de Streek-V.V.V. samen te gaan met V.V.V.-Renesse. „Hoe kan iemand die klein begint en uw standpunt blijft huldigen, ooit groot worden? U kijkt terug", zei spreker. De heer Van Zuylen was van me ning dat de begroting door de streek- V.V.V. niet zal verdubbelen. Boven dien brengen tal van nieuwe routes nog meer vreemdelingen naar hier, ook de Middenstand profiteert hier van. Spreker vond dat het bestuur et- een „De Gaulle systeem" op na hield: al wat wij doen is goed, de rest doet er niet toe. „Iedereen is tot de overtuiging gekomen dat het bestuur hard werkt, doch u blijft achter". Hij was geschrokken op de gezamenlij ke vergadering in Zierikzee, waar alle V.V.V.-besturen zich voor c-en streek-V.V.V. uitspraken, alleen Burgh-Haamstede niet. „Al gaat die grote V.V.V. een paar centen kosten, we moeten er una1» niem achter staan", was de mening van de heer P. Slager. De sterke plaatselijke V.V.V.'s worden de pei lers van de streek-V.V.V. De heer Romeijn van de V.V.V. - Ouwerkerk was zeer geschrokken omdat alleen Burgh-Haamstede nog Ingezonden mededeling poeders helpen u eruit! DONDERDAG. In het avondpro gramma een uitzending in de reeks Pech onderweg", daarna het korte journaal, Klaas Vaak, De Verrekij ker, de Flintstones en om tien voor half negen Brandpunt. Voor het tele, visiespel de lucht ingaat nog een half uurtje liedjes met Jules de Cor- te, Nederlandseerste protestzan ger". De titel van het televisiespel is „Het Vijfde Slachtoffer". In de hoöfdrollen zien we Lies de Wind, Carla de Raet, Enny Meunier, Liane Saalborn, Els Bouman, Mary Smits- huysen en Ellen de Thouars. Het ge geven is misschien niet erg origineel maar wel bijzonder aardig om er een „thrillerig" toneelstuk op te baseren. Twee leden van een urotuuenclub worden vermoord en de politie meent de schuldige te kunnen aan wijzen onder de mede-leden. De sfeer in de club wordt op die manier danig vergald, vooral door de pijni gende onzekerheid over de identiteit van de daders van de moord. Op net twee weer een aflevering van ,,The Long Hot Summer", een feuilleton gebaseerd op verhalen van William Faulkner. Ben Quick, een van de hoofdpersonen, zit danig in moeilijkheden. Zijn ex-verloofde is koste wat kost van plan hem te „heroveren" en geen moeite is haar teveel. VRIJDAG. De N.C.R.V. opent de avond met het „Tienermagazine" on der redactie van Andries Roest. Gas ten zijn ditmaal Job Sanders en Lin da van Dijk, dochter van Ko van Dijk en Teddy Schaank, die een paar liedjes zal zingen. Om half acht gaan vuor ons de deuren van de grote villa in Beverly Hills open, waar de Beverly Hillbillies gewoon zijn te resideren. Tot acht uur wordt ons een blik in hun huiselijkleven ge gund. Hoofdschotel is vanavond de mu sical „De Nieuwe Wereldop mu ziek van de Tsjechische componist Antonin Dvorak. Hoofdrollen wor den vertolkt door Henni Orri, Mieke Bos, Therese Steinmetz, Guus Ver- straete, Donald Jones, Marco Bakker en Chris Baay. Na afloop volgen dan nog „Attentie" en de dagsluiting. Op net ttvee het derde deel van de detectiveserie „De diamanten van Palinos". bedenkingen had. .,U moet wel den ken dat we efficiënter en goedkoper gaan werken en bovendien kunnen we u als grootste V.V.V. niet missen", zeide de heer Romeijn. Ondanks deze aandrang en goede woorden was voorzitter Blom niet te vermurwen een voorstel te doen. Wel deed dit de heer M. van Ooster- om en dit plan werd krachtig onder steund door de vergadering. Met handopsteken werd toen het princi- pevoorstel om deel te nemen aan de streek-V.V.V. aangenomen. Jaarverslagen De jaar- en financiële verslagen over 1965 werden goedgekeurd, ter wijl de heer G. Schenk namens de kascommissie adviseerde om de re kening goed te keuren. Over de reke ning 1965 had de heer Van Zuylen diverse opmerkingen evenals de heer G. Schenk. Meer dan een half uur werd er toen gedebatteerd over de te vernieuwen richtingborden die, hoewel dit in de vorige vergadering was beloofd, niet klaar waren. Voor lopig worden de oude geplaatst om deze half in de zomer te vernieuwen, hetgeen de heer Van Zuylen een vreemde situatie vond. De begroting 1966 kreeg weer de nodige aandacht van de heer Van Zuylen. Allereerst vond hij de jaar wedde van de nieuwe administrateur de heer Bakker te laag (f 4225,- schoon). Hij noemde dit bedrag een sluitpost. De heer Bakker heeft dit bedrag zelf vastgesteld en hij meent dat hij eerst moet bewijzen deze baan aan te kunnen. Desgevraagd deelde de heer Blom mede dat de evenementen ongeveer dezelfde zul len zijn van vorig jaar en f 2500,- gaan kosten. De heer Van Zuylen zei als lid van deze vereniging zich te schamen over een dergelijke begro ting. Bijdrage contactcommissie Vooral de post f 100,- voor bijdra ge Contactcommissie Schouwen-Dui- veland vond spreker een aanfluiting en hij zou deze willen vervangen door een pro memorie-post hetgeen door de voorzitter werd toegezegd. Wethouder v. d. Klooster was het met de heer Van Zuylen eens en hij hoopte dat de streek-V.V.V. er gauw zal komen omdat de gemeente er be lang bij heeft. De heer C. v. d. Klooster vroeg of er voor informaties betaald wordt, zoals dit in andere toeristencentra wel geschiedt. De heer Bakker ant woordde dat dit in de pen zit doch voor de verhuurlijst wordt al 65 cent betaald. In het vervolg gaat dit f 1,- worden. De contributie groot f 11.500,- is haalbaar antwoordde de heer Bakker op een vraag van de heer D. de Jon ge. Na dat de heer Schenk nog het plan had geopperd om de vermake lijkheidsbelasting wat te verzachten behandelde de administrateur de be groting puntsgewijs waarna algeme ne goedkeuring volgde van de bedra gen f 20.750,- in inkomsten en uitga ven met een onvoorzien van f 1000,- Na 3 maal stemmen werd de heer J. C. de Feiter gekozen in de.vakatu- re L. C. v. d. Velde. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer J. Bouwman of er geen gloednieuwe gids kan komen omdat er verwar ring is ontstaan met de oudere uit gaven. De heer Bakker deelde mede dat er plannen zijn om dit te doen in boekjes-vorm. Of er hengel wedstrijden komen moet nog afgewacht worden, zei de heer Blom n.a.v. een vraag van de heer W. Goudzwaard. Wel komt er in mei weer een autorally voor de burgerij. Het is niet onmogelijk dat de heer J. v. d. Berge dit jaar op houdt met de vertoning van zijn be kende films voor de gasten. De ge meente gaat n.l. vermakelijkheidsbe lasting vragen en dat wordt te kost baar. Wethouder v. d. Klooster sprak na mens het gemeentebestuur enige toe gewijde woorden waarin hij de moeilijkheden, vooral de financiële, opsomde, waarmee de gemeente heeft te maken. Over de V.V.V. zelf zei spreker dat er klein begonnen is, doch er werd vergeten om toe komstplannen te maken. Hij bracht een compliment aan het bestuur voor hun werk en vond dat het nieuwe meubilair er best af kan als men ziet hoeveel miljoenen er hier gebracht worden. Hij hoopte verder op begrip van alle moeilijkheden en doelde daarbij op de tank langs diverse we gen waar campings staan in het zo merseizoen. De gemeente kan niet al les doen en zelf ook wat doen is zeer gewenst. „We zijn nu eenmaal om ver gelopen en we moeten de streek gezamenlijk bewoonbaar maken en houden". Tot slot deelde de voorzitter mee dat er in 1965 47 meer gasten wa ren dan in 1964. dat er nu al 2227 folders in Nederland en 274 naar Duitsland werden verstuurd. Gevaar voor verdere dijkvallen in Noord-Beveland ZIERIKZEE, 22-3. In de polder „Leendert Abraham" bij Kats op Ncord-Beveland heeft zich een dijk- val voorgedaan, waardoor plm. 350 meter zeewering in de Oosterschei- de is verdwenen. Hierdoor is onge veer tien hectare land onder water komen» te staan. Met een eventueel herstel van de dijk zouden tonnen gemoeid zijn. Ge vaar voor de andere polders in het gebied, waar de dijkval zich heeft voorgedaan, is momenteel niet aan wezig, daar deze beschermd worden door een inlaagdijk. De dijkval te Kats zou als een der grootste kun nen worden beschouwd die zich ooit in Zeeland heeft voorgedaan. In de ondergelopen polder stonden geen woningen of boerderijen. Een op de dijk staand magazijn van het waterschap is met de zeewering in de golven verdwenen. Hoewel pei lingen in de afgelopen jaren een ver dieping voor de kust aangaven, is de dijkval als een volkomen verrassing gekomen. Dit blijkt wel uit het feit, dat zondag nog door een twintigtal sportvissers van de dijk gebruik is gemaakt. Naar de dijkgraaf van het Water schap Nooi'd-Beveland verklaarde, is aan herstel niet te denken. De NIJMEGEN, 23-3. Mevrouw M. J. Boone-Krum in Huize Levensavond te Nijmegen werd woensdag 103 jaar. Zij heeft noch. in haar leeftijd, noch in de bijpassende feestelijkheden aanleiding gezien een volmacht aan te vragen voor het uitbrengen van haar steni. Ze ging zelf ter stembus. UTRECHT, 23-3. Op de laatste dag van het jubileumcongres van het N. V.V. (zaterdag 2 april) zal in het R.A.I.-congrescentrum in Amster dam een mammoet-maaltijd plaats vinden, waaraan behalve de 800 congressisten ook 1400 echtparen zullen aanzitten. Het zijn de wer kers van het N.V.V. en 'hun echtge noten, die zich in de afgelopen tijd in het hele land bij de ledenwerving verdienstelijk hebben gemaakt. Het N.V.V. trakteert deze propagandis ten nu op een dagje uit in Amster dam. Ingezonden mededeling DROP IN SNELSLUITVERPAKKING Door de zó-open zó-dicht Venco- zakjes blijft de inhoud stof- en vocht- vrij, hóe vaak U ook presenteert! Er is uolop keus in allerlei heerlijke drop soorten. En alles verpakt in die handige zakjes voor 50 cent. VENCO DROP OM VAN TE WATERTANDEN maatregelen zullen zich beperken om van de inlaagdijk een zeewering tte maken, door het aanbrengen - varr' glooiing en zinkstukken. Momenteel worden door het wa terschap in samenwerking met de Prov. Waterstaat peilingen verricht om de totale schade (te kunnen be palen en maatregelen te nemen voor verdere oeververschuiving. Bondskanselier Erhard heeft op de tweede dag van het partijcongres van de C.D.U. aan de Sowjet-Unie verzodht af te zien van geweld in de Duitse kwestie en van de methodes waarmee het land verdeeld wordt gehouden. INGEZONDEN STUKKEN Nederland als kampbewaker Mijnheer de redakteur. Zoals 'bekend, heeft Engeland on enigheid gekregen met de voorma lige kolonie Zuid-Rhodesië. Jan Smith heeft daar eigenhandig de macht aan zich getrokken. Engeland heeft beslist geen geld beschikbaar, om een luchtbrug in te stellen, om het leger van Jan Smith te verslaan. En.wie er geen geld heeft.moet- slim dan maar zijn. Er wonen daar 4.500.000 negers en 200.000 blanken. Weet je wat, spraken de Engelsen: Wij maken van Zuid-Rihodesië één groot concentratiekamp. We sturen er niets meer heen. En we kopen er niets meer van. Dan sterft dat hele zaakje daar vanzelf uit. Nederland doe je mee. riepen de Engelsen. En Nederland knikte heel goedig. Ja, ja, geen tabak meer uit Rhodesië. Geen olie daar meer heenKapot moe ten ze Wie zijn hier nu 't eerst in gevaar? Niet die 200.000 gewapende blanken. Maar wél die 4.500.000 on schuldige negers. Die het absoluut niet kunnen helpen dat alles zó loopt. Financieel zéér zwakke stum- perds. Onderontwikkeld. De neger- tabaksboer zegt over enkele maan den: Moeder, onze tabak is onver koopbaar. Nederland wil ook niet meer kopen.... Maar.... man. Ik heb nu al bijna geen geld meer om eten voor onze kleintjes te kopen. En onze kleinste begint al tekenen van voedseltekort te vertonen Mijnheer de redakteur, ik wil kort zijn. Wie urenlang de noodklokken luidt voor hongerend India, en ge lijktijdig in 't voorste gelid staat om 4.500.000 onschuldige negers te hel pen verhongeren.'t Gaat om Jan Smith zal men zeggen. Neen, 't gaat hier om 4.500.000 negers die in le vensgevaar verkeren. Engeland heeft nu eenmaal van ouds her concentra tiekampneigingen voor Zuid-Afrika. 't Wordt in Zuid-Rhodesië één groot drama als Engelands boycot slaagt. Dit is veel erger dan de concentra tiekampen voor de vrouwen cn kin deren der Transvaalse boeren. Zul len straks vele stervende christen negers bidden: vergeef het hun want. ze weten niet wat ze doen. Volg de Engelsen niet op dit heilloze spoor. Redt de negers van Rhodesië. Blok kadebrekers gevraagd. Ik schaam me Nederlander te zijn. Met veel dank voor de plaatsing. Haamstede. C. COSTERUS. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Velsen-N. (toez.): A. J. v. d. Linden, Creil c.a.; te Gouda (vak. H. v. d. Akker): W. F. Kuyl, 't Woud; te Scherpenzeei (Fr., toez.) en te Spijk (Gr., toez.): D. Voortman, Nieuwolda; te Delft (vak. L. Vvoeg- indewey) (toez.): A. Gooijer, Wezep. Aangenomen naar Oudenbosch c.a. L. A. Nagtegaal, legerpred. te Ede; naar Groesbeek: J. H. Schellinger hout, Markelo; naar Jutrijk-Hom- merts: A. J. van Binsbergen. Opper does c.a., die bedankte voor Ouder kerk a.d. Amstel. Bedankt voor Oude Tonge: H. J. de Bie, Alblasserdam. Ger. Kerken Bedankt voor Ede (vak. A. v. d. Peppel): E. J. Duursema, Ede. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Carman (Manitoba, Can.); J. Strating, Alkmaar. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Boskoop: J. P. Ver steeg, Wormerveer. Ger. Gemeenten Beroepen te Oudemirdum: H. van Gilst, Tricht. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Bergum: W. F. Praas, Nieuwvliet. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Delfzijl: S. J. Zijlstra, Eindhoven. Ned. Herv. Kerk Afscheid, bevestiging en intrede ds M. H. Boogert Ps. M. H. Boogert zal zondagmid dag 27 maart 1966 om twee uur af scheid nemen van de hervormde ge meente van Aarlanderveen in de classis Leiden en de week daarop, nl. zondagmiddag 3 april 1966 om drie uur, na vooraf 's morgens om half elf te zijn 'bevestigd door ds." J. J. Poldervaart uit Nieuw Loosdrecht, intrede te doen als predikant van de hervormde gemeente van Hellen- doorn, waar hij beroepen is in de vakature van ds. E. J. N. Kronen burg, die op 23 januari van dit jaar (1966) naar Middelburg is vertrok ken en die daar veertien dager, later uitrede heeft gedaan. Marinus Hendrik Boogert werd op 13 januari 1934 uit een landbouwers gezin te Oosterland op Schouwen en Duiveland in de provincie Zee land geboren. Hij bezocht eerst het Zierikzees lyceum te Zierikzee, deed in juli 1954 als evacué van de wa tersnood van 1 februari 1953 eind examen gymnasium A aan het Baarns lyceum te Baarn en studeer de vervolgens nog theologie aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hii in 1958 zijn kandidaats- en onge veer een jaar later in 1958 ook zijn kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Bocgert van oktober 1959 tot februari 1960 eerst vier maanden bij nu wijlen ds. G. van Veldhuizen Az., toen nog predikant te Rotterdam- Crooswijk, stage had gelopen (werk zaam was geweest als leervicaris), hij in juli 1960 na een te Utrecht ge houden colloquium \vas toegelaten tot de evangeliebediening in de Ne derlandse Hervormde Kerk en hij daarna van september 1960 tot sep tember 1961 nog een jaar bij ds. A. Groot uit 's-Gravenhage, toen nog predikant van de wijkgemeente „Oude Kerk" te Scheveningen, was werkzaam geweest als vicaris werd hij op 24 september 1961 door ds. A. Groot, toen nog predikant te Sche- veningen en thans ziekenhuispvedi- kant te 's-Gravenhage en als zoda nig predikant voor buitengewone werkzaamheden bij de classis 's-Gra venhage, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Aarlanderveen in de classis Leiden. NIEUW DELHI, 23-3. Premier Indira Gandhi van India is ..zeer on tevreden" over het tempo van de economische ontwikkeling van haar land. In een rede tot de vertegenwoor digers van de Economische Commis sie van de V.N, voor Azië en het Verre Oosten (ECAFE) verklaarde zij dat het volk van India zich veel meer dan tot nu toe moet inspannen om de economische moeilijkheden te overwinnen. Weliswaar- bestond er in India geen hongersnood in de zin zo als het land die voor de onafhanke lijkheid kende, maar de moeilijkhe den in dit opzicht waren niettemin bijzonder groot. Door de hulp uit het buitenland had men een ramp kun nen afwenden, maar die hulp was DEN HAAG. H.M. de Koningin is van het vliegveld Soesterberg voor een korte vakantie naar Zermatt (Zwitserland) vertrokken. De konin gin hoopt op 31 maart in Nederland terug te keren. Naar het A.N.P. ver neemt wordt de koningin vergezeld door enige vriendinnen. niet groot genoeg om te voorkomen dat er mensen stierven. Het pro bleem van de ondervoeding bleef be staan. Premier Ghandi deed een be roep op de industrieel ontwikkelde landen om markten te creëren voor de fabrikanten van de ontwikke lingslanden. LAND- EN TUINBOUW' Kalktip* Door de zware regenval in 1965 is veel kalk uitgespoeld. Vooral op gronden waar de kalktoestand toch al aan de lage kant was, mag daar om nu niet langer met bekalking ge wacht worden. Een flinke voorjaars- bekalking zal een vlotte ontwikke ling van het gewas en een hogere op brengst tot gevolg hebben. Kalkminnende gewassen als sui kerbieten, voederbieten en gerst zijn bijzonder dankbaar voor een zg. zaaibedbekalking. Daardoor ver krijgt men in het bovenste gedeelte van de bouwvoor een gunstig milieu voor een regelmatige opkomst van het zaad en een snellere beginont- wikkeling van het gewas. BLIK DOOR HET WERELD Bijna alles is nog zeer onduidelijk in Djakarta. Op één ding na: gene raal Soeharto gaat rustig zijn gang bij het hervormen van de regerings structuur. Zo is nu eindelijk minis ter van buitenlandse zaken Soeban- drio van het toneel verdwenen en vervangen door een veteraan in de diplomatie, Malik. Bepaald geen erg aan het westenverknochte figuur, maar zeker wel iemand die de. poli tiek zit als manoeuvreren met het mogelijke. Hij was ambassadeur in Moskou, wat over zijn instelling niet alles zegt, hoewel van hem bekend is dat hij de sympathie van zijn voor ganger voor Peking niet deelt. Het verdivijnen van Soebandrio en nog een reeks ministers gaat overi gens weer op zijn Indonesisch. For meel zijn ze onder bewaking gesteld om hun veiligheid te garanderen. Dat klinkt ook niet geheel onlogisch, want de opstootjes van studenten en scholieren vooral de overval op Soebandrio's ministerie in Djakarta waren duidelijk tegen zijn persoon gericht. Maar in de praktijk is er weinig verschil te zien tussen een regelrechte arrestatie en deze „be scherming". Zoals ook niet precies valt na te gaan in hoeverre de sol daten die om Soekarno zwermen, de president beletten te gaan ivaar hij wil oj hem behoeden tegen belagers. Weer op de been. Intussen heeft Soeharto nieuwe ministers geïnstalleerd onder wie er verscheidene zijn die indertijd be hoorden tot 'organisaties die Soekar no verbood omdat ze naar zijn smaak niet pasten in zijn Nasakom-politiek, aat systeem om onder de naam van eenheidsbeweging de diverse groe pen van religieuze structuur, de na tionalisten en de communisten tegen elkaar uit te spélen. De bekendste nieuwelingen zijn sultan Hamengkoe Boewono van Djokjakarta, Leimena en Roeslan Abdoelgani, namen die van vroeger een klank uan integri teit en ook bekwaamheid hebben. Deze ploeg staat voor de zeer on dankbare taak Indonesië, geplaagd duor inflatie van schrikbarende af metingen en door uittreden uit de Ver. Naties en andere organisaties zeer geïsoleerd, weer op de been te helpen .Te verwachten valt dat zij dit niet zullen pogen te doen door de emoties op te zwepen voor nutteloze zaken als de confrontasi met Malei sië. Te verwachten valt ook (xiitla- tingen van Soeharto maken dit dui delijk) dat de koers links zal zijn en dat men de geqst van de revolutie levend wil houden. Vlag op de lading Een vraag blijft bij dit alles de po sitie van de president. Te oordelen naar het met horten en stolen oprui men van het oude kabinet, de vele besprekingen met ministers die later „voor hun bestwil'' werden gearres teerd en enkele uitlatingen van Soe karno zelf, verliep niet alles even vlot. Dat wekt het vermoeden dat de generale staf toch nog met een niet onbelangrijk verzet te kampen heeft gehad en misschien nog kampt en tot dusver als de sterkste. Het kan overigens net zo goed zijn dat Soeharto met opzet de zachtere weg kiest en zijn doei poogt te be reiken met zo weinig mogelijk scha de aan de nationale status van de president, hoezeer die ook geleden heeft de laatste maanden. De gene- rocls zouden dan alle schuld voor voorgaande misère op een ander kunnen afschuiven om Soekarno weer beter te kunnen gebruiken als de'vlag onder welke de nieuwe re gering en de hele natie de revolutie voortzetteji. Dat Soekarno ooit nog kans zou zien meer te toorden dan zo'n vlag die de lading moet dekken, lijkt haast onmogelijk. Ingezonden mededeling Ook UW belastingaangifte willen wij deskundig verzorgen EDELSCHAAP Oosterland Telef. (01114)578 FEUILLETON Maar met dat al zat hij nu zonder enderdak.' Als hij naar een hotelletje of een logement ging zouden ze vóór morgenochtend zes uur zijn spoor weer terug gevonden 'hebben en een tweede keer zou hij ze niet zo ge makkelijk meer om de tuin kunnen leiden. Waar bij ook nog kwam, dat hij nu veel meer geld op zak had als vanmorgen, bij zijn ontslag. Wat voor verklaring zou hij daaraan moeten geven? Weiycht was er al aangifte gedaan van vermissing der portemonnaies. Wat zouden ze zeg gen? Zakkenroller op de tram? Is Giadde Gijs vandaag niet. vrij ge komen? Nou, dan hoeven we niet ver te zoeken. Jongens, kam Mokum maar even uit, dan vind je hem van zelf wel. Jawel. Gladde Gijs zal vannacht zijn naam ook weer eer aan doen. Hij loopt langer mee en kent het klappen van de zweep. Vannacht dan maar een beetje ongemakkelijk slapen en morgen heel zorgvuldig t-en kamer zoeken. Dan zien we wel ver dei Hij draaide zich om op zijn schre den, liep langs het Singei en keurde de verschillende zolderschuiten, die öaa* gemeerd lagen. Maar ze ston den hem geen van allen aan. Hij liep door naar de Herengracht en Keizersgracht, maar daar lag ook niets van zijn gading. Langs het be gin van de Prinsengracht zag hij dvvc schuiten op een rijtje liggen. Nou, dacht hij, 't moet gek gaan, als ze die vannacht ophalen. Hier dan maar proberen. Bovendien een mooi donker plekje. Hij liep cr een keer langs en bekeek de huizen aan dc overkant, maar alles was schijnbaar al in ruste. Op de gracht was al evenmin verkeer. Bedaard stapte hij op de eerste zolderschuit ging van daar op de tweede en. knielde neer bij het luik. Hij bekeek het hang slot en 'knikte tevreden. Met de truc. die hij van Giep geleerd had, draai de hij slot en krammen een paar keer heen en weer en tenslotte liet een van de krammen los. Het luik piepte niet eens, toen hij het open de en voor hij er indook, keek hij neg een keer goed om zich heen. Geen mens te bekennen. Toen dook hij naar binnen en liet het luik bo ven zijn hoofd zakken, maar niet nadat hij het slot er afgehaald had. Gedurende vijf minuten stond hij onbeweeglijk te ltiiseren, maar al les wat hij hoorde, was het geklots van het water useen beide sehuien en in de verte een late tram. Toen hij wat aan de duisternis ge wend was, zocht hij in het rond en knikte opnieuw. In de meeste zol derschuiten lagen immers oude zak ken? Hij zocht er een aantal bij el kaar, maakte provisorisch een leger en legde zioh er op neer. Binnen vijf minuten was hij onder zeil. Hoofdstuk 3. Gijs Bol, in sigaren. De volgende morgen kocht hij op het Waterlooplein een tweedehands blauw pak, een pet en op dc oude rommelmarkt diepte hij een bril op, die tamelijk goed paste, en waar door hij zelfs vrij goed kon kijken. In een cafetaria verkleedde hij zich en constateerde tot zijn volle tevre denheid. dat hij een tamelijk goede door GERItlE BOS metamorfose had ondergaan. Van zijn grijze ccstuum maakte hij een pakje, kocht nog een tweedehands tas en deed het er in. Aldus uitge dost durfde hij zich later beter in de binnenstad te vertonen. Ze zou den natuurlijk allemaal wel op zoek zijn naar hem. Hij grinnikte bij de gedachte, dat de rus in Utrecht wel een hele poos aan het zoeken ge weest zou zijn. Ja. jongen, dat is niet zo'n leuk vak, dat je gekozen hebt. Dat zijn nu eenmaal de risico's ervan. Hij kocht een paar ochtendbladen, installeerde zich met een kop koffie in een rustige gelegenheid aan dc Weesperstraat en begon naar adver tenties te zoeken, waarin kamers werden aangeboden. Dat zou in de ze tijd van woningnood misschien niet eens meevallen, maar het was toch te proberen. Vier advertenties scheurde hij er uit en veronderstelde, dat hij in ie der geval bij een van de vier wel zou slagen. De eerste in de Jekerstraat, was hem veel te duur. Nieuw-west was hem te link; hij was er niet bekend genoeg en als de nood aan de man kwam, moest hij snel kunnen ver dwijnen, zodat hij dc weg goed moest weten. Als derde adres was er een huis in dc Havenstraat, vlak achter de gevangenis cn in stilte be gon hij te lachen. Als dat niet te duur was. moest hij het maar nemen Hier zouden ze hem wellicht niet eens zoeken. Overigens, als hij een maal geïnstalleerd was en een baan tje had. wat zouden ze hem dan nog kunnen maken? ("Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5