Haal heerlijke gehaktballen braadjus in huis! RenniesjS ZWANENBEI Computers kunnen veel maar zijn bepaald niet „griezelig" Ook Heerlen heeft zijn muntenvondst Nieuwe voedselzending naar India Snel een smakelijke maaltijd? STREEKNIEUWS Grolt* belangstelling voor actuele lezing Nut en Z.V.U. „Technisch wonder" nimmer creatief ZIERIKZEE, 23 maurt. „De au tomatisering schept nieuwe taken en activiteiten. Als we gelyk met de computer opgroeien bestaat er geen gevaar dat de mens slaaf wordt om dat we dan de machine altyd een stapje voorblijven. Computers zyn niet „griezelig". Ze kunnen enorm veel, maar kunnen niet denken en zyn niet creatief'. Deze uitspraken ever het techni sche wonder van deze tijd, de com puter, kwamen dinsdagavond van pref. Max Euwe, ex-wereldkampioen schaken, in een boeiende en verhel derende lezing over het onderwerp „automatisering". Deze actuele le zing werd georganiseerd door de Z. V.U. in samenwerking met het Nuts- departement Zierikzee in de foyer van de Concertzaal. Er bestond een grote belangstelling voor deze avond, zodat slechts enkele plaatsen onbe zet bleven. Prof. Euwe behandelde in zijn causerie zowel administratieve, technische, economische en mense lijke aspekten van de computer, welke dient voor het automatisch verwerken van gegevens of proces sen op allerlei gebied. Technisch is de computer niet zo erg ingewikkeld (een tv. is ingewikkelder, aldus spr.J De vraag of een computer voor een bepaald bedrijf verantwoord is valt niet gemakkelijk te beantwoor den. Het hangt er bijv van af of er sprake is van massale en tijd-ge- bonden werkzaamheden en uiteraard cok van de vraag of er ingewikkel de berekeningen moeten worden uit gevoerd. Het kan minstens een jaar vergen om na te gaan of een com puter inderdaad gewenst is. In Ne derland zijn er momenteel driehon derd in gebruik. Een computer kan in 1 seconde 100.000 optellingen maken. Over een paar jaar: 1 miljoen optellingen per seconde. In tien uren berekent een computer de salarissen van 80.000 ambtenaren, dat wil zeggen dat de machine dan 400 miljoen instructies verwerkt. De machines werken ab soluut foutloos, dat wil zeggen even tuele fouten worden door de compu ter zelfstandig gesignaleerd en ook hersteld. „Hier is overigens bepaald niets geheimzinnigs aan" aldus prof. Euwe Zijn fouten dus uitgesloten, het storingspercentage bedraagt altijd nog acht. De grote kracht van de computer is zijn vermogen om gege vens in resultaten te selecteren. De aanschaffingskosten bedragen tus sen een half tot anderhalf miljoen gulden, dat wil zeggen drie cent voor 100.000 optellingen, aldus spr. Toepassing De computer („onder druk" uitge vonden in de tweede wereldoorlog) wordt in de eerste plaats toegepast op het terrein van het snel rekenen. Ruimtevaart zou zonder computers tot op vandaag de dag praktisch niet mogelijk geweest zijn. Andere toepassingen: vertalen, opsporen, le zen, schrijven (afdrukken), analyse ren. Als twintig duizend boeken in het geheugen van een computer wor den gebracht kan de machine zon der aarzeling elke gewenste blad zijde „terugbrengen". Natuurlijk mag bij dit alles niet .worden vergeten dat de computer niets kan zonder vooraf ingebracht „programma". Als een vraag ver keerd gesteld wordt volgt er geen antwoord, een antwoord overigens dat altijd een letterlijke weergave blijft van datgene wat in eerste in stantie werd geprogrammeerd. Een juiste formulering van de vragen is dan ook van doorslaggevende bete kenis voor een goede werking van de computer. Na afloop van de lezing volgden vele vragen uit het publiek, welke door prof Euwe duidelijk werden beantwoord. Hierbij werd o.a. het toekomstbeeld .geschetst van com puterenergie „uit de muur", een in lichtingensysteem voor abonnees, dat vergeleken kan worden met de te lefoondienst. Verder werden vragen gesteld over de opleiding van be trokken vakmensen, de zg. systeem- HEERLEN, 23-3. Na het Zeeuwse Serooskerke heeft ook het Limburgse Heerlen zyn schatgraver. Het is de 32-jarige heer J. van Zandvoort, ambtenaar by de inspektie gemeentefinancien in Heerlen die de vondst van zyn leven deed tydens het omspitten van zyn tuintje. Op een gegeven moment kwamen met een schep grond en kele muntjes aan de oppervlakte. Hit nieuwsgierigheid ging hy die per graven, met als resultaat dat 11 kilo munten uit de grond tevoor schijn kwamen. Na een wasbeurt bleek dat de vondst bestond uit munten, daterend van tussen 1863 en 1926 en afkomstig uit Neder land. Engeland, België en Duitsland. Op het moment dat de schat in de grond werd gestopt moet deze een waarde van 10.000 gulden hebben vertegenwoordigd. De vondst bestaat in totaal uit ruim 4000 munten. Evenals in Serooskerke gaat de helft van de schat naar de gemeente. Wat de gelukkige delver met zyn vondst gaat doen weet hy nog niet. Een handelaar bood hem retds ongezien een kwartje per munt. Hoe ryk de familie van Zandvcort zal worden moet nog blyken. Er komt namelijk nog een onderzoek van experts op. het gebied van oude munten. DEN HAAG, 23-3. Een derde re geringszending ter leniging van de in India nog steeds dreigende hongers nood wordt verzonden met de „In dian Succes", die vrydag a.s. uit Rot terdam vertrekt. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag deelt mee dat deze zending zal bestaan uit 245 ton volle melkpoeder en 280 ton magere melkpoeder voor een bedrag van 1.005.000 gulden. De zending wordt in de derde week van april in Bom bay verwacht. De tweede regeringszending, be staande uit 100 ton volle melkpoeder en 57 ton babyvoedsel, verliet Ne derland op 15 maart en zal in de eer ste week van april in Bombay aan komen. Zoals bekend besloot de Neder landse regering kort voor Kerstmis ten behoeve van de noodlijdende be volking van India een bedrag van 100.000 gulden te schenken. Door tus senkomst van het Nederlandsche Roode Kruis werd voor dit bedrag bijna 35.500 kg volle melkpoeder en ongeveer 6.400 kg babyvoeding aan gekocht en verzonden. Zo effectief was de hulp van het Ned. Roode Kruis, dat deze goederen reeds half januari konden worden verscheept - het waren de eerste buitenlandse hulpzendingen die India bereikten. Van melkpoeder, dat het eerste aankwam, is inmiddels bekend ge- analysten, programmeurs en opera teurs. Aan het einde van de avond bracht drs. J. J. Motlier dank aan prof. Euwe voor zijn verhelderend betoog onder aanbieding van een Zierikzeese lekkernij. DODELIJKE ONGELUKKEN OISTERWIJK. De 42-jarige onge huwde grondwerker P. van den Brandt uit Udenhout, is op de snel weg Tilburg-Den Bosch bij het kruispunt Quatre Bras, dodelijk ver ongelukt. De heer van £en Brandt kwam op de fiets uit de richting Oisterwijk, stak onverhoeds het kruispunt over en werd gegrepen door een auto komende uit Tilburg. Het slachtoffer overleed ter plaatse. UTRECHT. De tachtigjarige heer W. Schut uit Utrecht is toen hij de St.' Jacobsstraat in Utrecht overstak, tegen de achterkant van een bus van het gemeentelijk vervoerbedrijf op gelopen. De bus reed juist weg van een halte. De heer Schut werd zo ernstig gewond, dat hij later in het academisch ziekenhuis overleed. ZANDVOORT. Een snelle perso nenauto is op het circuit in Zand voort, vermoedelijk door te hoge snelheid, in de Gerlachbocht over de kop gegaan .De bestuurder, een Ita liaan die in Amsterdam woonde, werd zeer ernstig gewond overge bracht naar het „Elisabeth Gast huis" in Haarlem. Daar is de man aan zijn verwondingen overleden. GOUDA. De 48-jarige A. J. Breue- ker uit Gouda, die op de Gouden- raksdijk op zijn bromfiets in botsing kwam met een personenauto en daar een sohedelbasis-fractuur opliep, is aan zijn verwonden overleden. LOBITH. De marechaussee uit Lo- bith heeft in Spijk het stoffelijk overschot aangetroffen van een man, dat daar was aangespoeld Ingezonden mededeling Brandend maagzuur? helpen direkt! ^§5/ BAARN. Op rijksweg 1 onder de gemeente Baarn is de zesjarige Hen drik-Jan Bos uit Baarn door een auto aangereden en op slag gedood. Het jongetje was tegen het viaduct in de rijksweg over de Eem opge klommen en stak plotseling de druk ke weg over. GORINCHEM. Op de Rivierdijk te Bcvenhardinxveld is de 19-jarige H. Admiraal aldaar bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. AMSTERDAM. Door nog onbe kende oorzaak is op de Kamerlingh Onneslaan in Amsterdam de 32-ja- rige kantoorbediende J. Bos met zijn fiets gevallen en onder de achterwie len van een trekker met oplegger te recht gekomen. De man werd een heel eind meegesleurd en moet op slag dood zijn geweest. UTRECHT. De 6-jarige Annelies Broedelet uit Bunnik is om het le ven gekomen nadat zij met haar hoofdje door een ruit van de voor deur van het ouderlijk huis was ge vallen. Het meisje was over de stoep voor het huis gestruikeld. Een slag aderlijke bloeding was het gevolg. Het kind overleed tijdens het ver voer naar het algemeen ziekenhuis in Zeist. UTRECHT. De 52-jarige mej. M. den Houdijker uit Montfoort is bij een brand in een schuur achter haar woning om het leven gekomen. Ook 700 a 800 mestkuikens kwamen in de vlammen om. VRIEZENVEEN. De zesjarige Aal tje Protman is vlak bij de ouderlijke woning aan de Zanddijk in Vriezen- veen, toen ze plotseling achter een bus om de provinciale weg Vriezen- veen-Hardenberg opliep, door een personenauto aangereden. Het meis je was op slag 'dood. WILNIS. Het zesjarige jongetje Arp uit Wilnis is woensdagmiddag even na vier uur op de provinciale weg in de gemeente Wilnis onder een auto gekomen en daarbij zo zwaar gewond dat hij later in een zieken huis te Woerden is bezweken. Paasstuk om zelf te maken ?fr\ ƒ.1 Üj| ;g§ t i'i worden dat het per spoor is vervoerd gedeeltelijk naar Raipur en voor de rest naar Satna ter doorzending naar Rena, beide in Madyah Pradesh Eind januari van dit jaar besloot de Nederlandse regering tot de schenking van nog eens een bedrag van 1.000.000 dollar (ca. 3.700.000 gul den) voor de onmiddellijke leniging van de in India nog steeds dreigen de hongersnood. Anti-A merikaanse onrust in Zuid-Vietnam DA NANG, 23-3. In de Zuidvietna- mese stad Da Nang is het woensdag tot een anti-Amerikaanse betoging gekomen, waaraan werd deelgeno men door ongeveer 2000 mensen. Bij na alle winkels in het stadscentrum waren gesloten. De betogers droegen spandoeken mee waarop de verwij dering van de Zuidvietnamese r&ge- rings junta werd geëist. Eerder maakten studenten zich meester van het radiostation in Ho.ec, verder naar het noorden, en zonden anti-Ameri kaanse programma's uit. De onrust in de noordelijke pro vincies van het land ontstond twee weken geleden toen de populaire luitenant-generaal Ngoejen Tsjanh Ti uit de legertop verdween. Voor hen, die graag knutselen, is hier een gemakkelijk ie maken werkstukje ter versiering van de Paastafel. Benodigdheden bij een tableau geschikt voor 3 eieren zijn: een karlonschijf met een diameter van 22 cm., figuur 1; eierverpakking van de melkhandelaar of krui denier; gekleurd papier: drie lege eierschalen en UHU universeel, een niet kristalliserende en krimpvrije lijm. Wij beplakken de schijf met gekleurd papier en knippen de rand golvend. Van de eierverpakking knippen wij zes eiervakjes uit (figuur 2). Deze versieren wij met een gekartelde papierrand figuur 3) en lijmen ze vast op de bodem. In drie hiervan lijmen wij de eierschalen, welke dienen als bloemenvaasjes. Een slinger van papier of echt gras om de dopjes schikken en daartussen Paas- stioepjes verdelen. Tenslotte nog de vaasjes vullen met voorjaarsbloemetje's en het geheel is een gezellige ver siering van de Paastafel. Ingezonden mededeling Te Haamstede werd (helaas voor een klein publiek) door het kinderkoor Westelijk Schouwen, de kinder operette „Goudsprookjes toverlied" opge voerd. De foto's geven enkele beelden uit deze operette, waarvan de leiding weer veel werk had gemaakt. Vrijdagavond vindt een uitvoering plaats ie Burgh. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Koekoek wou weddenschap EDE, 23-3. De heer Koekoek, de fractieleider uit de Tweede Kamer voor de Boerenpartij, is woensdag avond 25 gulden rijker geworden. Hij heeft namelijk de weddenschap gewonnendie 'hij had afgesloten met de CHU-afgevaardigde Kikkert. Inzet van deze weddenschap was de vraag of de Boerenpartij, bij een vergelijking met de verkiezingen in 1963. thans een stemmenwinst zou behalen van 100 percent. KERKNIEUWS Gereformeerd Werelddiaconaal UTRECHT, 23-3. Het werelddia- kcnale werk van de Gereformeerde Keuken wordt dit jaar belangrijk uitgebreid. Dit is mogelijk door do sterke stijging van collecte-opbreng sten en giften. De februari-aktie voor wereldhulp leverde nu al 1.6 miljoen gulden op. Daaronder zijn de collecte-opbrengsten van bijna 700 plaatselijke kerken. Men wacht nog op de bijdragen van ruim 130 kerken. In de 1,6 miljoen gulden is een be drag van 'ruim 300.000 gulden begre pen aan rechtstreekse giften via giro 2211 van het Algemeen Diakonaal Bureau te Utrecht, ZIERIKZEE Collecte rheumatiekbestrijding De alhier gehouden collecte ten bate van $e rheumatiekbestrijding heeft de mooie som opgebracht van f 737,60. Een woord van hartelijke dank aan allen, die meehielpen de collecte tot een goede te maken, mag hier niet ontbreken. Motorschip „Stad Zierikzee'' Woensdag liep te Dedemsvaart het voor rekening van de R.T.M. ge bouwde motorschip „Stad Zierikzee" van stapel. Het schip zal in de pe riode tussen 15 mei en 1 juni in de haven van Zierikzee verschijnen. Er zal een officiële „eerste vaart' wor den gemaakt, met dit schip, dat be stemd is itijdens het seizoen (1 juni tot 1 september) toeristische trips le maken tussen Schouwen-Duiveland en Walcheren. Als havens zijn hier toe aangewezen Zierikzee cn Veere. Suriname-avond Vrouwenbond P.v.d.A. De Vrouwenbond van de Partij van do Arbeid afd. Zierikzee hield de maandelijkse bijeenkomst. Na af werking van het 'huishoudelijke ge deelte, waarbij o.a. het op woensdag 8 juni a.s. te houden dagreis je werd besproken, hield na de pauze het echtpaar Vieira-.de Bressa een cau serie over het leven in Suriname en werden er dia's van bloemen, plan ten en gebouwen in Suriname (Pa ramaribo) vertoond. Voor deze cau serie bestond ook van de zijde van de mannelijke leden veel belangstel ling. Er werden dan ook verschil lende vragen gesteld. De voorzitster, mevr. J. J. v, d. Berge-Indenbosch, dankte na afloop de heer en mevr. Vieira hartelijk voor hun medewer king aan deze geslaagde avond. OOSTERLAND Ledenvergadering kofenfonds Op vrijdagavond 25 maart a.s. hoopt „Oosterlands Kolcnfonds" in de Conferentiekamer de jaarlijkse ledenvergadering to 'houden, onder voorzitterschap van de heer J. M. van der Werf P/.. Behalve de gewo ne huishoudelijke zaken cn bestuurs verkiezingen, zal er op deze bijeen komst gelegenheid beslaan om, via een 'beslelbiljet, de nodige brandstof fen voor het komende stookseizoen te bestellen. De aanvang van deze ledenvergadering is 8 uur. Benoeming brievenbesteller Met ingang van 1 april a.s. is aan gesteld als brievenbesteller ten hulp- postkantore alihier, onze dorpsge noot, de heer P. C. van den Berge Mz. De heer van den Berge, die de plaats gaat innemen van besteller Fr. van der Have Lz., oefende voor dien het beroep van huisschilder uit in het schildersbedrijf van de heer M. Dane alhier. De heer van der Have is om gezondheidsredenen met vervroegd pensioen gegaan. BRUINISSE Verpachting mosselpercelen Betreffende de verpachting van mosselpercelen, waarover wij in hel nummer van maandag berichtten, wordt nader het volgende vernomen: De mosselkwelcers, die percelen in pacht hebben van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen, hebben de afgelopen week bericht gekregen, dat de percelen, waarvan de pacht dit jaar is geëindigd, op nieuw kunnen worden ingehuurd en wel voor de lijd van drie jaar. Dc pachtprijzen zijn aan de hand van dc waarde van de percelen op nieuw vastgesteld, hetgeen over het algemeen op een verhoging neerkomt maar in enkele gevallen op een ver laging, zo vernamen wij van bevoeg de zijde. Het betreft hier percelen in het westelijk deel van de Oosterschei de. Hammen, Zandkreek, Grevelingen, Eendracht en Mosselkreek. De nieuwe pachtprijzen gaan per 1 april in. De percelen liggende in Mosselkreek en Eendracht werden slechts voor één jaar verhuurd. Nieuwe machines in scheper* De machine fabriek L. Padmos en Zoon te Bruinisse leverde de laatste weken een aantal nieuwe Kromhout- motoren af in evenzoveel vissers schepen. In de eerste plaats werd een nieuwe Kromhout Dieselmotor type 8-T.V. 120 geplaatst in het motor- mosselvaartuig Bru 67 van de firma Gebrs. de Waal Janz. De nieuwe mo tor maakt 1800 toeren per minuut. Aan dit schip werd beunkoel-ing aan gebracht. Een 150 p.k. Kromhout-dieselmo tor werd door de firma Padmos ook geplaatst in het motorschip OD 9. van schipper P. Sperling te Ouddorp. Het betreft hier een motor van het type 8 T.S. 117, 1600 omw/min. Een nieuwe lenspomp en een nieu we lier behoorden hier tot de uit rusting van het schip die vernieuwd worden. Op het motorschip OD. 19 ten slotte van Gebrs J. en J. Reederi Ouddorp bracht de firma Padmos een Sefflc electro hydraulische stuurinrichting aan. Door middel van een klein knuppeltje is het gehele schip nu bestuurbaar. Door de firma P. Maaskant en Zo nen Bruinisse werd een nieuwe Kromhout Dieselmotor ingebouwd in het motorschip Bru 1. van dc fir ma OUc cn Olrce te Bruinisse. Een Kromhout T.S. 150 p.k. met een re ductie van 1 op 3,39. Dc voorstuwing van dit schip ge beurt door een Asteimann schroef. Vernieuwing machinepark De firma L. Padmos cn Zoon, ma chinefabriek te Bruinisse heeft zijn machinepark een vernieuwing doen ondergaan. Een nieuwe fraisbank (Dumnc) cn ccn machine voor het maken van spicbanen werden aan geschaft. Alle voorkomende spieba- nen kunnen nu op deze machine worden gemaakt. Op de fraisbank kan worden gefraist van 5 mm tot 50 mm.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4