ASPIRIN® CARAVANS MET OF ZONDER WIELENGEEN VERSCHIL De personele belasting slachtoffer Eiger eist weer Rolling Stones naar Nederland Ook staking .bij Euratom-Petten Machinaal stemmen bleek geen succes Veel belangstelling voor vergadering „Proeftuin" Haamstede Overtreding kanipeerverordening Westerschouwen Schuldig verklaring zonder oplegging van straf ZIERIKZEE, 23-3. De officier van justitie heeft tjjdens de woensdag morgen gehouden zitting van het kantongerecht Zierikzee schuldig verklaring zonder oplegging van straf geëist in een zaak welke zich aanvankelijk liet aanzien als een kwestie met een principieel kantje. Het betrof n.l. een overtreding van de kampeerverordening in de ge meente YVesterschcuwen. Verdachte in deze zaak was W. H. v. cL G. uit Rotterdam, die terecht stond omdat hü te Haamstede op een eigen ter- reintje nabij de vuurtoren een cara van had geplaatst zonder schriftelij ke vergunning van b. en w. Uit de verklaring van v. d. G. bleek dat hij z'n caravan reeds jaren op dezelfde plaats had geplaatst en dat daar nimmer aanmerkingen op waren gemaakt. Vorig jaar echter had hij de wielen onder de kampeer wagen vandaan gehaald en toen was een bekeuring gevolgd. De politie had meer bekeuringen uitgedeeld, maar alleen als er caravans zonder wielen in het spel waren. Naar de „volledige" rijdende zomerwoningen was niet omgekeken. De officier, mr. J. Andreae, noemde de overtreding „formeel en van gering belang". Dat er van wei of geen wielen sprake was maakte naar het gezichtspunt van de officier geen verschil. De kantonrechter, mr. J. Moolen- burgh, was het in dit „test"-geval eens met de officier en veroordeelde v. d. G. conform de eis. Mr. Moolen- burgh gaf de Rotterdammer overi gens wel de raad om de zaak ver der eens met de burgemeester te be spreken. Aangehouden werd de zaak tegen de landbouwer J. L. P. uit Dirks- land, die terecht stond als eigenaar van een landbouwtrekker welke op 3 februari op de Grevelingendam te Bruinisse gereden had en niet was uitgerust met een ruitenwisser. De trekker was n.l. voorzien van een ruit, welke echter in feite dienst deed als windschenn. Bovendien kon de bestuurder over de ruit heen kij ken. De kantonrechter besloot tot aanhouding om zich nader over deze moeilijke iandbouw-verkeersteohni- sche vraag te kunnen informeren. Do chauffeur A. J. K, uit Ouddorp was op 28 december jJ. met een zeswielige vrachtwagen op de pro vinciale weg nabij Zierikzee ingere den op een voor hem rijdende per sonenauto, die vrij plotseling was gestopt om een links gelegen inrit te kunnen inrijden. De officier ver weet K. dat 'hij te hard had gereden, zodat hij de zware wagen niet tijdig tot stilstand had kunnen brengen. De chauffeur verklaarde niet harder te hebben gereden van 50 km. „Ais de weg droog was geweest had ik ze ker kunnen stoppen", aldus K. De officier eiste niettemin een boete KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Onstwedde (vak. J. van 't Enide): L. van Nieuwpoort, El- speet; te Waddinxveen (3e pred.pl.): J. Vos, Rijssen. Aangenomen naar Hagestein: P. v. d. Heuvel, kan'd. te Ede, die be dankte voor B a by loniën'broek, Jaars veld, Brandwijk, Poederoyen en voor Wi 11 ige-Langerak. Ger. Kerken Beroepen te IJsselmurden: A J. Stol te, Alblasserdam; te Gouda (vak. J. Hengeveld): A. G. Baayen, Zuid- land; te Noordwijk aan Zee (vak. B. Bouma): C. Warner, Raamsdonk. Aangenomen naar Doornspijk: P. Rullmann ,Hoek van Holland. Bedankt voor Paramaribo: A. L. Janse de Jonge, Chatillon-Coligny. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Haulerwijk: J. de Feijter, Bergum (Fr.). Ohr. Ger. Kérken Beroepen te 's-Gravenzande: G. J. Buijs, Murmerwoude; te Vlissingen: T. Brienen, Apeldoom-Zuid; te Pa- pendrecht: J. P. Versteeg, Worm er- veer. SNEL INGRIJPEN... KIND GERED BAARN, 23-3. Door snel in grijpen van de Baarjise politie en de arts J. Andrie'ssen is het leven gered van de pas gebo ren Elizabeth van Hagen. In een minimum van tijd is het meisje, dat direct na de ge boorte ademhalingsmoeilijkhe den vertoonde, met politiebe geleiding naar het Wilhelmina ziekenhuis in Utrecht overge bracht. Het ligt thans in een couveuse en maakt het goed. Het meisje werd anderhalve, maand te vroeg geboren .Zodra het ter wereld kwam, consta teerde de arts moeilijkheden met de ademhaling. Terwijl hij zelf bijna anderhalf uur mond. op mond beademing toepaste, gaf hij toegeschoten buurtbe woners instructies de taxi, de politie en het ziekenhuis te waarschuwen. Eerst na ruim een uur werd een ziekenhuis gevonden, waar het in levens gevaar verkerende meisje kon worden opgenomen .Doordat een politieauto met sirene en zwaailicht de taxi voorafging, kon met grote snelheid worden gereden .De politie van De Bilt zorgde voor een ongehinderdl passeren van de rijksweg. Bij Utrecht nam de politie van die gemeente het transport over. In zeer korte tijd werd de taxi door het drukke stadsverkeer geloodst. van t 60,- of 12 dagen. De kanton rechter wilde wel enigszins rekening houden met de gladheid van de weg en veroordeelde K. tot f 40,-, sub sidiair 8 dagen. Tenslotte werd bij verstek behan deld de zaak tegen de landbouwer J. W. v. d. V. te Ellemeet, die op 25 oktober ji. zijn hond had laten lo pen zonder toezicht, waarvan het dier gebruik maakte om helemaal naar de Delingsdijk te gaan. De hond kwam daar bij het oversteken van de weg terecht voor het voorwiel van een bromfiets bestuurd door een surveillerende politieman, die bij de volgende valpartij flink wat schade opliep aan uniformkleding, brom fiets en bril. Deze schade, ten be- drage van f 200,- zal door de eige naar van de hond moeten worden vergoed, aldus besloot de kanton rechter conform de eis van de offi cier. Bovendien kreeg „de baas" een boete van f 15, of 3 dagen, eveneens conform de eis. Zware zorg voor E.E.C.-groenten- en fruitbeleid DEN HAAG, 24-3. Dc heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, maakt zich ernstig bezorgd over de vraag of het groenten- en fruitbe leid van de E.E.G. wel zal bijdragen tot een ontwikkeling van teelt en af zet van groent enen fruit in alle de len van de gemeenschappelijke markt. Hy maakte in Scheveningen de algemene vergadering van zyn organisatie tct deelgenoot van zijn bezorgdheid. Het stelsel van referentieprijzen - de E.E.G.-minimumprijzen ter be scherming van de produktie in de gemeenschap - vormt nu, nadat het aanzienlijk verscherpt is, volgens de heer Prins een werkelijke belemme ring voor een normale concurrentie van produkten uit derde landen. In de strijd die op dit punt binnen de E.E.G. wordt gevoerd constateerde hij twee tendenties die tot zorgen aanleiding geven: de neiging om ten 'koste van alles de Zuideuropese en vooral de Italiaanse tuinbouw zware steun te verlenen, en de neiging om het E.E.G.-prijspeii voor groenten en fruit uit te lichten boven dat op de verdere Europese markt. Het eerste achtte hij voor de tuinbouw in het noordelijke deel van de E.E.G. een le_ DEN HAAG, 23-3. De staatsse cretaris van financiën heeft mede namens de minister van binnenland se zaken meegedeeld dat de huur verhoging per 1 januari 1966 en 1 januari 1967 zodanig zijn gedifferen tieerd, dat het, anders dan bij vroe gere huurverhogingen, technisch niet mogelijk is de aanpassing van de personele belasting naar de grond slag huurwaarde te bewerkstelligen door een verhoging van de belasting vrije voet, een verhoging, van de af-. trekbedragen en een verlaging van het tarief. Het ligt in het voornemen 'de druk van de personele belas ting te voorkomen door een wijziging in dier voege, dat het huurniveau op 31 december 1965 de basis zal gaan vormen voor de vaststelling van huurwaarden op of na I januari 1966. De staatssecretaris verklaarde dit in antwoord op een schriftelijke waag terzake van het Tweede-Kamerlid Van Urk (PvdA). Nachtelijke kettingbotsing WOERDEN, 23-3. Op de rijksweg van Den Haag «naar Utrecht, even onder de gemeente Linschoten, zijn vannacht om half één, zes personen «gewond als -gevolg van een ketting botsing die ontstaan was na een an dere botsing, enige 'kilometers ver- -der, waarbij echter niemand was ge wand. Bij de -kettingbotsing waren twe'e touringcars uit West-Duitsland be trokken met supporters van de in terlandwedstrijd -in Rotterdam, die tussen Nederland' en West-Duitsland is gespeeld. Voorts werden nog vier personenauto's beschadigd. Het aantal inwoners van de Verenigde Staten WASHINGTON, 23-3. De Vere- nigde Staten hadden op 1 januari 1966 196.418.000 inwoners. Dit blijkt uit officiële statistische cijfers die voorts onthullen dat de bevolkings groei vorig jaar een niveau bereikte dat het laagste sinds tien jaar was. Dit was o.m. te wijten aan de onre gelmatig verlopende immigratie en een daling van het aantal geboorten. Vonden in 1947 nog 26,5 geboorten per 1.000 inwoners plaats, dit cijfer bedroeg vorig jaar 19,6. Krijgt Bruinisse een eigen vlag B. en w. van Bruinisse stellen de gemeenteraad voor om over te gaan tot het aanschaffen van een eigen gemeente vlag. Een vlaggendeskun- dige te Vlaardimgen, de heer J. Thurmer, heeft een vlag voor Brui nisse ontworpen. De beschrijving van dit ontwerp luidt als volgt: links schuin gedeeld van rood, wit en groen, met in de witte b^an het ge meentewapen met wapenschild. Het wapenschild raakt op bepaalde pun ten de rode en de groene baan. De kleuren, rood, wit en 'groen, zijn ont leend aan het gemeentewapen. De kleur zwart domineert zo sterk in het wapen dat deze kleur niet nog eens in de vlag terugkeert. De ver houding van de vlag is als 3 2. Als de gemeenteraad met ihet ont werp akoord gaat in principe zal het ontwerp worden voorgelegd ter goedkeuring aan dc Hoge Raad van Adel. Het gemeentewapen van Bruinisse is het bekende grazende -hert. Dit 'hert is ontleend aan de ambachts heer Van Hertsbeeke, de ambachts heer die in de 17e eeuw lange tijd Heer van Bruinisse was. „Het zwaard, (le zee en het valsche hart" door THEUN DE VRIES (winkelwaarde 4,90) wordt U GRATIS aangeboden tijdens de Boekenweek, wan neer U voor f 7,50 of meer aan boeken besteedt. vensgevaariijk symptoom. De belan gen van deze tuinbouw met zijn vele hoogwaardige produkten komen in direct gevaar als steun aan de tuin bouw in het zuiden van de E.E.G. daar de teelt van concurrerende laagwaardige produkten kunstmatig zou stimuleren. KLEINE SCHEIDEGG, 23-3. John Harlin, leider van een groep Brits- sedert enkele dagen bezig is met een Amerikaanse bergbeklimmers die poging voor de eerste maal in de winter de «gevaarlijke noordwand van de Eiger te beklimmen, is dood gevallen. De man was doende in zijn eentje cp 3480 meter hoogte gelegen ijsveld te 'klimmen toen hij 'het even wicht verloor en omlaag stortte. In Kleine Soherdegg, waar men de klimmers door verrekijkers in het oog hield, zag men Harlin een twaalf honderd meter diepe val maken. Hij kwam aan de voet van de noord wand terecht. Langste antenne op de Zuidpool BALTIMORE (Maryland), 23-3. Op de Zuidpool is de langste antenne ter werelid opgericht, een 33 km. lan ge koperdraad, :die golven met zeer laige frequenties en zeer grote golf lengte 'kan uitzenden. Er zullen spe ciale fluittonen mee worden opge wekt die anders alleen door de blik sem worden veroorzaakt. De anten ne wordt voorts gebruikt voor het bestuderen van de elektrisch actieve laag in de atmosfeer die grote in vloed 'heeft op de verbindingen op lange afstand. Tsarapkin vervangen GENEV, 23-3. Semyon Tsarapkin wordt als leider van de Russische delegatie bij de ontwapeningsconfe rentie in Genève veiwangen door Alexei Rcstsjin, zo is woensdag van betrouwbare zijde vernomen. Men meende te weten dat Rosjtsjin, een ambtenaar van het Russisohe minis terie van buitenlandse zaken, de 'lei ding van .de delegatie vandaag (don derdag) zal overnemen. Wat Tsarap kin, gaat do'en -is niet beken'd. Rosjt sjin was al «geruime tijd plaatsver vanger van Tsarapkin Scheepvaartberichten Caltex Amsterdam, 23-3 te Mossel- baai. Caltex Nederland, 23-3 te Sungei- pakni ng. Esso Rotterdam, 23-3 van Rastanura naar Savona. Lelykerk, 23-3 te Du'bai. Skadi, 23-3 te Marseille verwacht. Ingezonden mededeling Trouwen op koord j BORDEAUX, 23-3. Twee ar- f tie sten Op de trapeze zijn in Bordeaux getrouwd terwijl zij op 30 meter hoogte in een cir cus op het slappe koord balan ceerden. De priester stond veilig op een verhoogd plat form. Nog volop appels te kooj» DEN HAAG, 23-3, Op de Neder- landse fruitveilingen is op het ogen blik een ruim aanbod van appelen van over het algemeen bijzonder gcede kwaliteit. Het ras Golden De licious neemt daarbij een belangrij ke plaats in. Deze goudgele appel wondt op'het moderne fruitbedrijf in grote hoeveelheden geteeld en kan tot april •door moderne bewaarme thoden, 'in uitstekende conditie wor den aangebeden. Daarnaast is er ook nog steeds een ruim aanbod van Goudreinette en in mindere mate van Jonathan, terwijl het ras Winston meer en meer naar voren gaat komen. SCHIPHOL. 23-3. Op uitnodiging van de Haagse impressario Paul Acket «komen zaterdag a.s. de Rolling Stcnes naar Nederland. Deze Britse beatgroep wordt cm 12.05 uur uit Londen op Schiphol verwacht. Het vijftal zal zaterdagavond optreden in de Brabanl'hai in Den Bosch en zon dag doorreizen naar België, het tweede van zes landen, dut de Rol ling Stones op hun continentale tour neb zullen bezoeken. Scholieren worden moeder HAMBURG, 23-3. 530 scholieren in Hamburg, van wie acht veertien jaar 2ijn, verwachten in de komende maanden een baby. Voor de aan staande moeders zijn speciale klas sen gevormd. Voor een aantal der vaders is de leeftijd veertien jaar. PETTEN, 23-3. Mede uit solidari teit met 'het personeel van de Euro pese gemeenschappen in het buiten land as het personeel van de Eura tom-Petten woensdagmorgen voor 24 uur in staking gegaan. Een buitengewone algemene ver gadering van 'de ambtenaren, in dienst van Euratom in «het centrum voor 'kernonderzoek in het Noord- Hollandse Petten heeft een daartoe strekkend besluit genomen. TILBURG. Binnenkort zal in Til burg een nationaal instituut worden gevestigd ter opleiding van beroeps keuze-adviseurs Een novum is dat deze opleiding een meer jaren du rende dagopleiding zal zijn. Dijkverzwaring bij de West bout BIRCH, 23-3. Onlangs werd door het waterschap Sohouwen-Dui- veland de dijkverzwaring by de Westbout aanbesteed. Laagste in schrijver was toen de fa. Molhoek uit Sleeuwyk. Het werk is tnmiddels gegund en de eerste werkzaamheden gaan beginnen. Het stuk dyk, onge veer 700 meter lang, loopt van de Westbout tot aan de inlaag van de heer A. van Zuijen en sluit aan op een enige jaren geleden door de fa. v. Oord uit Werkendam uitgevoerde verzwaring die het oude Burglisluis omvatte. Het te verzwaren dijk-lichaam kreeg het in de rampnacht zwaar le verduren en op verschillende plaat sen kalfde de dijk aan de binnenkant door overslaande golven flink af. De andere dag reeds werden hier zwak ke plaatsen hersteld. Indien deze dijk doorgebroken was, zou de Burghse polder volkomen ondergelopen zijn. Dit gebeurde wel via het gat aan de hoek Meeldijk doch hier kwam niet zo snel water door. Steeds is het een gevaarlijk stuk dijk geweest, omdat er geen slaperdijk achter lag. De er naast lopende rijweg wordt wat bre der en schuift landinwaarts op, om dat de voet van de dijk een aantal meters wordt verbreed. Deze weg wordt deze zomer opgenomen in een nieuwe toeristische route. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode). Veel blanco stemmen WADDINXVEEN, 23-3. Op grond van de bekende gevonden gegevens zyn de in Nederland verblyvende deskundigen van dc Amerikaanse Autcmatic Voting Machine Corpo ration, tot de conclusie gekomen dat de in vijf Nederlandse gemeenten genomen proef met stemmachines, niet de gewenste resultaten heeft opgeleverd, aldus een woordvoerder namens de maatschappij, die de ap paratuur cp proef heeft geleverd. Voor zover de deskundigen het kunnen beoordelen, is het in de be trokken gemeenten getelde hoge aan tal blanco stemmen te wijten aan. een technische onvolkomenheid. Waf de definitieve oorzaak is, kan pas wor den nagegaan indien de machines met toestemming en onder toezicht van de kiesraad zullen worden open gemaakt voor een grondig onderzoek De proefneming, de eerste met stemmachines in Europa, heeft de Amerikaanse fabriek de gelegenheid gegeven de speciaal voor Nederland LEEUWARDEN. De Friese Natio nale Partij1 (FNP) die voor de eerste maal aan de verkiezingen deelnam, zal één zetel krijgen in de Friese Staten. De FNP had haar «hoofd kwartier gevestigd in /het Friese dorp Mantgum, waar een feestelijke stem ming heerste. ontwikkelde machine te testen bij enkele duizenden zeer uiteenlopende «mensen De kosten van de proef, die dankzij medewerking van het minis terie van binnenlandse zaken en ver scheidene gemeentebesturen kon worden gehouden, zijn volledig voor rekening van de Amerikaanse fa briek, aldus deze woordvoerder. Ingezonden mededeling daar staat BAVB/Z achter Fruittelers 'hadden goed jaar 1965 HAAMSTEDE, 23-3. In hotel Bom vergaderde dinsdagavond de Vereniging tot Bevordering van het Tuinbouwcnderwys op Schouwen- Duiveland, kortweg genoemd ..de Proeftuin". Voor deze vergadering bestond grote belangstelling. De voorzitter, de heer Jae. Steur sprak een byzonder welkomstwoord tot het ere-lid, de heer K, J. Dam- bruin en tot de Rykstuinbouwconsu- lent, ir. L. Vellekoop uit Goes. Uit het groot aantal opgekomen leden ken spreker constateren dat er een groeiende belangstelling bestaat voor de Proeftuin. In zijn terugblik over 1965 noemde spreker o.a. het slechte weer en de geringere oogst in ons land waarop de Westhoek een gunstige uitzonde ring maakte. Financieel bracht 1965 voor de fruittelers de broodnodige opkikker daar de prijzen vrij goed waren. De voorzitter was verder on gerust over de steeds hoger worden de lonen in de agrarische sector. Dit zou o.a. een gevolg kunnen zijn van de „glaasje Madeira"-mentaliteit in de andere sectoren. We zullen in de toekomst dan ook alleen maar on dernemers overhouden en samen werking wordt dan wel zeer urgent. Op zijn Amerikaans gaan snoeien, chemisch dunnen en plukken zullen dan de werkzaamheden vormen van de fruitteler. Over de E.E.G. zeide spreker: „weest vertrouwd, doch vertrouw niemand", want daar wordt over je beslist. De ziekten en plagen bleven ook in 1965 lastposten en een grote kwam er bij, n.l. de vogelschade uitgevoerd door vinken, spreeuwen en merels. In korte bewoordingen memoreer de de voorzitter het heengaan van het bestuurslid de heer M. O. Hanse Joh.z. die een trouw bestuurslid was naast een all-round fruitteler. Spre ker noemde verder het Corso-succes en het jubileum van Pomona waarbij hij inhaakte dat in 1968 de Proeftuin 40 jaar zal bestaan zonder subsidie in al die tijd. De heer Steur sprak nog over de recreatie waarvan hij een ware «tenten- en caravanover stroming verwacht en over het jubi leum van 'de assistent bij de R.T.V.D. do heer J. A. v. d. Weel, die net ge arriveerd, eveneens welkom werd geheten. De Proeftuin boerde goed dat voor een groot deel te danken is aan het werk van de heer J. Jonker die als tuinchef zich weer volijverig inzette terwijl ook zijn vrouw onmisbaar is gebleken. Tot slot dankte de voorzit ter een ieder die meewerkte tot een uitstekend proeftuinjaar. De heer P. Adam bracht het jaar verslag waaruit bleek dat het leden aantal 92 bedraagt. Diverse proeven werden weer opgezet in samenwer king met het Proefbedrijf in Wilhel- minadorp. De financiën Financieel draaide de vereniging goed want uit het verslag van de penningmeester, de heer W. Capelle bleek dat de vereniging in inkomsten en uitgaven een bedrag boekte, groot f 25.192,26 met 'een winst van f 4505,22. Vervolgens gaf de tuinchef de heer J. Jonker zijn relaas over 1965 het geen we vorige week reeds publi ceerden. Ir. Vellekoop merkte hier bij op dat de radio-schurftwaarschu- wingen zijn komen te vervallen doch door het draaien van het telefoon nummer (01100) 5335 komt de teler alles te weten over mogelijke schurftinfecties en andere waar schuwingen. Dit kan dag en nacht gevraagd worden en de band ant woord prompt. De consulent zcide dat er een boekje van ir. Wertheim is versche nen óver chemisch dunnen. De pa- Ienprcef op de proeftuin zo bleek verder uit het relaas van de tuin chef loopt nog steeds en het is ge bleken dat de gecreosoteerde-, de ge- wolmanniserde- en de gekianiseerde palen het best voldeden. Tonkin- en plasticstokkcn respect, rotten en zyn te slap. In de bestuursverkiezing werden de heren Jac. Steur en J. C. de Fei- ter herkozen terwijl in de plaats van wijlen de heer Hanse de heer D. A. Braai werd gekozen. Aanschaffing materiaal De voorzitter deelde het bouwplan mede en hieruit bleek dat er een wa tertank werd aangeschaft, een ga zongrasmaaier, een klemsteekwagen, monsters op bodemmoeheid werden genomen. Een groot gedeelte op de snelspuit werd afgelost, en als groen- bemester zal Serradella gebruikt worden. Hfet perceel met de Yellow's en de James Grieve's wordt „geres taureerd". Bij de rondvraag over woog ir. Vellkoop of het niet moge lijk zou zijn om een excursie te ma ken naar de tweede proeftuin in Zee land, n.l. die te Philippine. D heer De Feiter bracht do leden en de vereniging onder de aandacht dat er momenteel een lid-teler is die een nieuw bedrijf gaat stichten en de sloot moet planten om het mo- daarbij zijn windschut 7 meter van gelijk «te maken de watergangen ma chinaal te reinigen op voorschrift van het waterschap. In totaal moet deze teler door deze maatregel een halve bunder grond missen. Daar vroeger en in andere waterschappen wel eens ontheffing werd verleend tot inkrimping naar 4 meter vroeg spreker of het niet mogelijk was da de vereniging in de Westhoek daar achter konden staan. De heer v. d. Weel merkte op dat dit een lande lijke overeenkomst is en men*hier op Sehouwen-Duiveland zeer bang is voor ontheffing. Er zal echter een poging gedaan worden om het wa terschap zijn standpunt wat soepeler te doen zijn. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2