Stemmen gaan op de leiding samen te brengen in één hand Spaargelden stegen in 1965 tot bijna twee en een half miljoen Vijf en dertig jaar A.N.A.B. Dreischor STREEKNIEUWS DE GOUDEN HORDE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 maart 1966 Nr. 19560 V.V.V. „Renesse Vooruit" JUDO RENESSE, 19-3. Voor de jaarver gadering van de V.V.V. „Renesse Vooruit", die in hotel „Het wapen van Zeeland" werd gehouden be stond van de zijde der leden zeer grote belangstelling. In zijn wel komstwoord richtte de voorzitter zich in het bijzonder tot de directeur van de Prov. V.V.V. de heer J. P. de Regt, wethouder L. v. d. Klooster van Westerschouwen, de afgevaar digden van de zustervereniging Uurgh-llaamstede en de leden van de attraktiecommlssie. De voorzitter sprak er verder zijn voldoening over uit dat deze ver gadering zo bijzonder goed werd be zocht. Naar aanleiding van de notu len der vorige vergadering deelde de voorzitter mede dat het voor 99 zeker is dat in de wachthuisjes van de bus een dienstregeling zal worden aangebracht. Van het gemeentebe stuur werd bericht ontvangen dat in 1966 een subsidie zal worden gegeven die zal overeenkomen met 15 van de ontvangen contributie. De voor zitter gaf een uiteenzetting over de stappen die zijn ondernomen om; tot een streek V.V.V. te komen. Een tweetal vergaderingen hebben in middels plaats gehad. Op de eerste vergadering bleken de problemen niet eenvoudig te zijn, reden waarom alle verenigingen hun toezegging nog niet gaven. Inmiddels bleken op de tweede vergadering alle verenigin gen bereid hun medewerking' te ver lenen bij het tot standkomen van een streek V.V.V. Op deze vergadering werd ook een werkcommissie ge vormd waarin voor Renesse niet zo als fouttief in de pers werd vermeld de heer J. L. Prummel zitting heeft maar notaris D. v. d. Hoeven. Op 25 maart a.s. zal de volgende vergadering te Haamstede plaats vinden. Op de op 22 april a.s. te hou den vergadering zal de direkteur van de V.V.V. Breda de heer G. L. VV. Sliepen een lezing houden waarbij ook de gemeentebesturen zullen worden uitgenodigd. Als eerste vorm van samenwerking werd door dr. H. J. van Zuijlen een „drie-klaps-folder" samengesteld met een oplaag van rond de 2500 stuks die zeer binnenkort zal ver schijnen. Verder deelde de voorzit ter mede dat de kiosk op het dorps plein voor storm en brand is ver zekerd voor een bedrag van f 3500,-. Jaarverslag Uit het jaarverslag van de secreta resse mevr. Borgmeij er-Ma ter bleek dat de contributieverhoging in het afgelopen jaar volledig aan de ver wachting heeft beantwoord. De ex ploitatie van de verhuurlijst kwam weer geheel voor rekening van de vereniging. Er werden 7000 plaatse lijke wervingsfolders vervaardigd, die grif van de hand gingen. Tot een nieuwe druk zal moeten worden overgegaan. Vastgesteld werd dat de contactcommissie stroef werkte. De poging om de attraktiecommissie als een zelfstandig' orgaan te laten op treden vond bij de leden geen ge hoor. Van het stimuleren van een Jogeerbelasting in de streek werd af gezien, daar alleen de hotels en de pensions hiermede zouden worden belast. Verder werd in het jaarver slag nog aandacht gewijd aan de sa menwerking met. de zustervereniging Burgh-Haamstede. Door deze vereniging is getracht een gelijke contributieregeling vast te stellen als deze van de VVV te Renesse. Gebleken is dat de ad vertenties in verschillende dagbla den hun invloed in de maand juni hebben doen gelden. Ondanks het minder goede weer mag van een druk seizoen worden gesproken met een goede bezetting. Onder leiding van mevr. Anders-de Freiter werden verschillende excursies georgani seerd naar slot Moermond. Ten slotte werd in 'het jaarverslag vast gesteld dat vooral de parkeergele genheid voor de bussen nog veel te wensen over laat. Exploitatie-overzicht 1965 Hierna kwam in behandeling het exploitatieoverzicht over 1965 dat met een nadelig saldo van 521,83 sloot. Namens de commissie tot na zien van de rekening verklaarde de heer L. C. Hoogerhuis dat alle bescheiden in orde waren bevonden. De heer Hoogerhuis uitte zijn spijt over het feit dat de penningmees ter die 20 jaar deze functie heeft vervuld, 'hiervoor nu heeft bedankt. Zonder enige verdachtmaking vond hij het wel vreemd dat op :het se cretariaat, waar ook grote bedra gen mee zijn gemoeid nimmer enige controle piaats vindt. Nu ongeveer een bedrag van 3500,- wordt uit gegeven aan vergoedingen en lonen, wat neerkomt op êen bedrag van 70,- per week, achtte de heer Hoogerhuis het wel gewenst dat er naar moet worden gestreefd alles in de handen van één persoon te geven. Hij vroeg verder nog naar de reden waarom de penningmees ter heeft bedankt. De voorzitter antwoordde dat er geen enkele reden is opgegeven. Het bestuur meent dat de penningmeester zich in de afge lopen 20 jaar steéds goed van zijn taak 'heeft gekweten Een formeel ontslag is nooit ingediend, alleen beeft ide betrokkene de secretares se 'hiervan mondeling in kennis ge steld. Het bestuur had liever gewild dat hij het nog volgehouden had. Beheer in één hand Het aanstellen van één persoon is niets nieuws daar reeds in deze richting 'is gedacht. Alleen is bet be drag van f 70 nog te laag. Volgend jaar als de secretaresse aftredend is en zich niet meer herkiesbaar stelt zal men 'toch met dit probleem wor den geconfronteerd. De vraag is evenwel of er dan iemand zal kun nen woeden gevonden die dit wil doen. Na nog enige vragen uit de vergadering werd de rekening on veranderd vastgesteld. Met ingang van maandag 21 maart zal mevr. Anders-de Feiter van 9 tot 12.30 uur aanwezig zijn in het informatiekat- toor. Verder zal dit ook op dinsdag middag en zaterdagmiddag zijn ge opend. Gedurende de seizoenmaan den, 1 juli t.m. half augustus is hier voor verder nog aangetrokken de heer A. Lemsom. De heer N. A. Krijnse Lokker informeerde of het niet mogelijk is om ook des zondags gedurende bepaalde uren het kan toor te openen. Verschillende leden brachten naar voren dat de behoefte hiertoe bijzonder groot is. De voor zitter zei deze vraag wel verwacht te hebben maar de mensen hiervoor zijn practisch niet te vinden. Desge vraagd deelde de heer J. P. de Regt mede dat het met hoge uitzondering op enige plaatsen in Zeeland wel gebeurt. Overal is dit een moeilijk probleem. Verschillende zaken die op zondag zijn geopend verklaren zich bereid do verhuurlijsten ter hand te willen stellen. De voorzitter zei toe een en ander nog eens nader in het bestuur te willen bekijken. In plaats van de heren J. P. Ber- revoets en L. de Ruiter werden met overgrote meerderheid in het be stuur gekozen de heren N. Dalebout en L. C. Hoogerhuis. De heer de Ruiter deelde mede dat hij, gezien zijn gevorderde leeftijd, heeft ge meend zijn plaats in het bestuur aan een jongere kracht te moeten af staan. Met veel vreugde heb ik steeds zitting gehad in het bestuur". Hij dankte de leden voor de aange name samenwerking, die hij steeds heeft mogen ondervinden. De voor zitter dankte de heer de Ruiter voor het werk dat hij steeds voor de V. V.V. heeft willen verrichten. Hij vond het jammer dat de heer Berre- voets niet aanwezig was om hem persoonlijk te bedanken voor het vele werk dat hij steeds heeft ver- zét. Het was een aktief en prettig bestuurslid. Als blijk van erkente lijkheid zal aan beiden een tastbaar bewijs van waardering worden ge schonken op de eerstvolgende be st uursvergadering. Geen zomerprogramma? Daar de attractiecommissie mo menteel neg maar 4rie leden telt en men tevergeefs heeft getracht deze commissie weer uit te breiden, is het zeer de vraag of er in het a.s. zomer seizoen een programma zal kunnen worden samengesteld. Met het be stuur van de s.v. Renesse, de mu ziekvereniging „Luctor et Emergo" en de leden van de commissie zal op de eerstvolgende bestuurvergade- ring van gedachten worden gewis seld om nog tot een oplossing te ko men. Wethouder L. v. d. Klooster zei van dezelfde gedachten te zijn als de heer Hoogerhuis wat betreft de bezetting van het kantoor. Op- merklijk vond hij het dat hij, in te genstelling met voorheen, op deze vergadering geen enkele klacht heeft vernomen ten aanzien van de voorzieningen welke al dan niet do®r het gemeentebestuur zijn getroffen. Hij vroeg begrip voor de moeilijkhe den, vooral op het financiële vlak, waarmee de gemeente heeft te kam pen. De recreatie noemde hij een „industrie" die een onstuimige ont wikkeling doormaakt. Getracht wordt zich aan de tijd aan te passen tnaar juist door de financiële moei lijkheden loopt men maar al te vaak achter de feiten aan. Momenteel worden te Renesse alle duinover gangen verhard, terwijl binnenkort aan bet eind van de Loane een par keerterrein 'kan worden in gebruik genomen. Hij sprak de 'hoop uit op een goede samenwerking met de V. V.V., waarbij getracht zal worden een stuk natuur te behouden waar het goed leven en wonen zal zijn. Zierikzeese judoploeg kwam elders uit Voor de eerste keer in de geschie denis van de judo-sport op Schou wen-Duive-land en Goeree-Overflak- kee had een sportieve ontmoeting plaats tussen een aantal judoploegen van beide „eilanden" en van plaatsen cp andere eilanden en Rotterdam te Oude Tcnge, de bakermat van de ju doploeg Oost-Flakkee. Aan deze wedstrijden namen deel Middelharnis, Oost-Flakkee (Leeu- wenschool), Zierikzee (school Peters) een judoploeg uit Spijkenisse en de ploegen Ashahi uit Rotterdam en school Hesselink met 3 ploegen. De uitslagen waren: Hesselink I- Zierikzee 35-10, Hesselink III- Mid delharnis 10-40, Oost-Flakkee-Spij- kenisse 20-15, Ashahi-Hesselink II 30-17. In de halve finale kwamen dus te gen elkaar uit: Ashahi-Middelhamis 13-19 en Hesselink I-Oost-Flakkee 10-13. Het gelukte aan de felle vechters van Flakkee de concurrenten uit te schakelen, zoals bovenstaande uit slag leert. Tegen elkaar moesten dus in de finale uitkomen Oost-Flakkee en Middelharnis, welke strijd met 20-18 door Middelharnis werd ge wonnen. De winnaars in de individuele wedstrijden waren: gele band: 1. En gel van der Zande, Zierikzee; 2. D. van der Kamp, Middelharnis. Oranje band: 1. Tonny van Otsel, Oost-Flakkee; 2. J. Stouten, Ashahi, Rotterdam. Deze mooie en sportief gespeelde wedstrijden, waarover bij de deel nemers veel enthousiasme bestond Alg. vergadering Coöp. Raiffeisenbank te Bruinisse BRUINISSE, 22-3. Te Bruinisse werd dezer dagen de algemene ver gadering gehouden van de Coöp. Raiffeisenbank Bruinisse, onder lei ding van de heer P. L. Krepel. Deze behandelde na een kort wel komstwoord, de economische toe stand in ons land. Nederland bevindt zich nu zes jaar achtereen in een opgaande lijn wat betreft de hoogconjunctuur, een uit zonderlijk lange periode, die echter zijn eigen problemen stelt, en die een eigen passende oplossing vragen. Het vraagstuk van 1966 is hoe het huidige conjuncturele niveau te handhaven. Voor Nederland heeft 1965, aldus de heer Krepel op econo misch gebied in ménig opzicht goe de resultaten gegeven. Ondanks de aanzienlijke stijging van de lonen is het tekort op de handelsbalans lager dan in 1964. De vooruitzichten voor 1966 zijn niet onverdeeld gunstig. De vraag is of de bedrijven bij het teruglopen van de winstmarges voldoende mid delen zullen kunnen aantrekken voor de financiering van investeringen. Reeds nu blijkt dit zeer moeilijk en sterker nog dan in vorige jaren zal gewaakt en opgetreden moeten worden tegen tendensen die een ge zonde ontwikkeling dreigen te ver storen. Belangrijke plaats De Coöperatieve Centrale Raiffei senbank te Utrecht en haar zuster instelling te Eindhoven nemén in de Nederlandse economie een zeer be langrijke plaats in, zelfs in de we reldeconomie zijn zij machten van betekenis. Ook in 1965 ging de groei krachtig door en de aanwas van spaargelden in Utrecht was niet minder dan 617 miljoen, gulden. De 5 miljard is reeds ver overschreden (5425 miljoen). De kredietverlening van de aange sloten banken had wederom een zeer grote omvang. Voor de plaatselijke bank was 1965 een mijlpaal en een jaar waarop nog dikwijls zal worden terug gezien. In het begin van 1965 werd begon nen met de bouw en de verbouwing van het nu betrokken pand. De bak kerij van de familie Hirdes, in 1964 aangekocht door de firma De Graaff, omgetoverd in een modern kantoor gebouw, naar ontwerp van architect Romein uit Amsterdam. Nog zijn de bouwaktiviteiten niet achter de rug, daar men denkt over de bouw1 van een kluis, waarin indien daarvoor belangstelling bestaat safe-loketten zullen worden aangebracht. Nieuwe kassier Ook het kassierschap onderging een wijziging. De heer L. Ottens uit Tweede Exlooermond werd per 1 ju ni 1965, aangesteld als kassier, na dat dit kassierschap 31 jaar lang in handen was geweest van de heer Ju- melet. Van de oud-kassier werd in een bijzondere vergadering hartelijk afscheid genomen. De naam van de banke tot dusver Coöp. Boerenleenbank werd gewij zigd in Coöp. Raiffeisenbank. Door deze naamsverandering, werd niet alleen de stichter van de Boerenleen banken geëerd, de bedoeling is veel meer het algemene karakter van de bank, beter tot zijn recht te doen ko men. Door een doeltreffende spa area m- pagne werd evenals door de Stich ting van een eigen bankgebouw, de aandacht van het publiek op de bank gevestigd en zeker niet zonder resul taat. De spaargelden stegen met f 310.000,- tot bijna 2 miljoen gulden. Men hoopt nog dit jaar de 3 mil joen aan spaargelden te passeren. Er werd in 1965 door de bank voor f 275.000,- aan nieuwe voorschotten verstrekt, ook in dit opzicht begint de functie van de bank in de sa menleving dus van belang te worden De omzet steeg met f 1,3 miljoen. Aon spaarrente werd uitgekeerd of bijgeschreven een bedrag van ruim f 73.383.80. De winst werd toegevoegd aan de reserve, die thans bijna f 57.000,- be draagt. Films Na de rondvraag sloot de voorzit ter de vergadering, waarna de aan wezigen konden genieten van de zeer fraaie kleurenfilm die de heer L. Be- cu heeft gemaakt van de Deltawer ken, zoals die bij Bruinisse zijn uit gevoerd. De heer Becu heeft, samen met de heer Van der Weele, de lei ding gehad bij het werk aan de Gre- velingendam en wat daaraan nog meer vast zat en zo werden de aan wezigen nog eens geconfronteerd, met wat in een aantal jaren is ge groeid. De heer Krepel zegde de heer Becu aan het slot dank voor de mooie film en de daarbij gegeven (toelichting. Enkele bestuursleden van de bank te Oosterland, met welke bank zeer vriendschappelijke relaties worden onderhouden, waren mede aanwézig. DREISCHOR, 21-3. In de boven zaal van ihotel „De Drie Schapen" te Dreischor vierde de plaatselijke af deling van 'de A.N.A.B. haar 35-jarig bestaan, waarvoor van de zijde van de leden grote belangstelling be stond. De voorzitter, de heer A. Nuijens, kon een groot aantal leden, waar onder oud-leden en enkele oprich ters .verwelkomen in de tot de laat ste plaats bezette zaal. Na het ope ningswoord van de voorzitter gaf deze het woord aan de landelijk penningmeester van de A.N.A.B., de heer H. J. de Boer. Deze feliciteerde de afdeling Dreischor namens het hoofdbestuur met deze mijlpaal en sprak zijn beste wensen uit voor de toekomst. Na door voorzitter Nuijens bedankt te zijn voor zijn 'betoog, werd de avond verder gevuld met het optreden van de toneelvereni ging „Op Drift" uit Renesse. Opge voerd werd het toneelstuk „Achter de wolken schijnt de zon", dat uit stekend uit de verf kwam. Tussen het 2e en 3e bedrijf werd een grote verloting gehouden ter bestrijding van de onkosten, welke nu eenmaal onverbrekelijk aan een dergelijke avond verbonden zijn. Na afloop van het toneelstuk dankte de voorzitter allen die aan de opvoering hadden meegewerkt. De dames 'kregen een lepeltje en de heren een rokertje aangeboden. Deze zeer geslaagde avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van een bandje uit Oosterland, dat tot in de kleine uur tjes duurde. Scheepvaartberichten Attis, 21-3 van Punto Cabello naar Port of Spain. Esso Den Haag, 20-3 van Marsa el Brega naar Rotterdam. Gaasterland, 21-3 van Hamburg naar Bi emen. Katsedijk, 20-3 van Antwerpen naar New York. Kenia (t.), 21-3 van Suez naar Sin gapore. Korenia (t.), 21-3 van Curasao naar Pointe Noire. Seinelloyd, 21-3 te Sukarnopura verwacht. BRUINISSE Verkeersexameris op de scholen De leerlingen van de hoogste klas sen der beide lagere scholen te Brui- nissé deden vorige week hun schrif telijk verkeersexamen. De regeling is nu zo, dat wie voor zijn schrifte lijk gedeelte niet slaagt niet 'deel mag nemen aan de praktijkexamens. Van de 13 leerlingen van de o.l.-school moest 1 worden afgewezen, van de 17 van de chr. school 5. vragen zeker om een spoedige herha ling. Toelating van publiek, teneinde de judosport te populariseren en bij de nog afzijdig staande jeugd te anime ren zal overweging verdienen. VOLLEYBAL Afdeling Grevelingen naar Middelburg ZIERIKZEE, 22-3. De afdeling Grevelingen van de Nevobo zal op zaterdag 26 maart a.s. aan het jaar lijkse afdelingentoumooi deelnemen. Zoals bekend komen in de afdeling Grevelingen uitsluitend volleybal teams uit van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Aan het tournooi te Middelburg zal worden deelgenomen door alle afdelingen in het district Zuid, dat behalve Zeeland ook de provincie Noord-Brabant omvat. Het is voor de eerste keer dat de vorig jaar ge vormde afdeling Grevelingen aan dit tournooi meedoet. Voor deze wedstrijden zijn van de in compe titieverband uitkomende teams, di verse spelers geselecteerd. Omdat de vereniging Deltasport uit Zierikzee geen enkele speler naar de selectie training 'heeft afgevaardigd, zijn de spelers voor het afdelingsteam ge kozen uit -de volgende verenigingen: S.K.N.W.K. uit Nieuwerkerk, Sparta en P.T.T. uit Middelharnis en Ó.D.I. uit Stellendam. De spelers, welke tegen woensdagavond 16 maart voor de laatste selectietraining zijn uit genodigd zijn: Van Langeraad en Overbeeke van SKNWK; Van Hel den, Stolk, Jongejan, Quist en Kleingeld van Sparta en Horseling en Oud van PTT Uit deze spelers zal een team worden gekozen, waarmee de afdeling Grevelingen aan het af delingentoumooi te Middelburg zal deelnemen. De laatste oefenwedstrijd zal op woensdagavond 16 maart a.s. tegen het team van H.B.S. worden gespeeld. VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee A II-Wolfaartsdijk A I 3-0 Een verdiende overwinning voor Zierikzee, dat gedurende de gehele wedstrijd een lichte veldmeerder- heid had. Door oen doelpunt van Pa- peveld brak de rust aan met een 1-0 voorsprong voor de róód-zwar ten. In de tweede helft werd liet door Leen Kosten 2-0, waarna Wil- lemse de eindstand op 3-0 bracht. Renesse 1 -Zierikzee II 2-0 In een op matig peil staande wed strijd is hel Renesse gelukt de twee kostbare puntjes te bemachtigen. Over het geheel genomen domineer den de beide defensies. Vooral de voorhoede van de thuisclub toonde zich heel wat minder agressief dan vorige week tegen Luctor. De eerste aanvallen zijn voor de bezoekers, maar de afwerking laat nogal het een en ander te wensen over. Re nesse komt er dan geleidelijk aan wat beter in. Als Kooman op doel schiet wordt het leder door een der backs met de hand gestopt. De hier voor toegekende strafschop wordt door Goossens in een doelpunt om gezet (1-0). Zierikzee wordt hierna weer iets sterker, maar de verdedi ging van de thuisclub laat zich niet verschalken. Na de hervatting onderneemt Re nesse een serie aanvallen welke niets opleveren. Na de 20ste minuut we ten zij toch de voorsprong op te voeren als Goossens, na goed door zetten, op doel schiet, waarbij het leder via een voet van een der Zie- rikzee-spelers in het net verdwijnt (2-0). Direkt hierna is het bijna 3-0, maar doelman Stoel weet het harde schot van Kooman uitstekend te stoppen. Ook doelman Everaers wordt aan de andere zijde nog enige malen aan de tand gevoeld, maar in de stand komt geen wijziging meer. MEVO III-Bruse Boys II «0-5 Hoewel de uitslag dit niet zou doen vermoeden, hebben de Boys gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd nog hard moeten wer ken om de puntjes binnen te kunnen halen. Door een doelpunt van L. Bal hadden de bezoekers bij het ingaan van de rust een 1-0 voorsprong. Na 20 minuten spelen bracht De Graaf uit een voorzei van De Ruiter de stand op 0-2. In de laatste tien mi nuten ging MEVO volledig door de knieën. Met een kopbal uit een voor zet van Roon werd het 0-3, waarna Duinhouwer nog tweemaal de ove rigens uitstekende keeper Ravia wist te passeren (0-5). Brouwershaven II en Nieuwerkerk delen punten: 3—3 Geheel tegen de verwachtingen in heeft Brouwershaven II zaterdag middag Ihet bezoekende Nieuwer kerk, dat bij de koplopers hoort een puntje afgesnoept. Het moet gezegd oat de gasten qua snelheid en tech niek superieur warei\ maar dank zij de vechtlust der Brouwenaren en het prima verdedigen 'hadden ze een zware kluif. Het begin was al sensationeel toen doelman Kort een schot losliet en de ingeschoten bal door de spil op de doellijn met kunst en vliegwerk werd weggewerkt. De gasten kwa men enige malen gevaarlijk doorbre ken waarbij Braai een hard schot op de staander zag belanden. Van 't Hof wist cp de 'doellijn een zeker schij nend doelpunt nog weg te werken. Ook van der Cingei had pech toen hij uit een meesterlijke pass van Braai finaal naast schoot. In de 28- ste minuut nam Brouw de leiding uit een voqTzet van J. de Boer, welke Rijnberg mcl een fraai boogschot over Kort in hel doel deponeerde (1-0). De gasten keken verontrust naar deze achterstand en met fel aanvalsspel gelukte het her. in de 36ste minuut uit een scrimage ge lijk te maken door W. Radewalt (1-1) Hands gemaakt door Rijnberg bete kende middels de toegestane penalty door de Braai een ruststand van 1-2. De rust was nog geen twee minuten verstreken toen Koster uit. een vrije trap Kort liet vissen (2-2). Het spel werd er niet mooier op en scheids rechter Krijger 'hield de teugels goed strak, hierbij enige waarschuwingen uitdelend aan spelers van beide ploegen. In de 34ste minuut mocht Brouw een penalty nemen welke Bos handig in de linkerhoek deponeerde (3-2). Een fel aanvallend Nieuwer kerk trachtte een debacle van een nederlaag te ontlopen. Het 'bleef 'bij een gelijk spel, daar zij nog eenmaal wisten te scoren zij het uit duidelijk buitenspelpositie. Eindstand 3-3. De verkeerscursus Van d'e 76 deelnemers waarmee de verkeerscursus zes weken geleden te Bruinisse was begonnen, hébben niet minder dan 69 zich vrijdagavond in. het verenigingsgebouw te Brui nisse gebogen over de problemen van de verkeerssleutel-test. De uit werking van deze examentest wordt opgezonden naar (het Borvdsbureau van het Verbond voor Veilig Ver keer te Hilversum, zodat eerst latei- bekend wordt aan wie 'het diploma kan worden uitgereikt. Douches in huizen In verband met de dreigende op heffing van het gemeentelijk bad huis te Bruinisse hebben zich 22 particuliere gegadigden gemeld, die in hun woning een nieuwe douche willen aanleggen, met een extra ge meentelijke premie boven de nor male rijks- en 'gemeentepremie. Van deze premie zouden ook moeten pro fiteren 96 van de 105 woningwetwo ningen van complex IV. Negen be woners in dit complex hebben reeds een douche aangeschaft. De bereke ning van de extra vergoeding van gemeentezijde wijst op een tege moetkoming van 16.86 pet. KERKNIEUWS Geref. Gemeente Haamstede Donderdag 24 maart a.s. (7.30 uur): ds. Mcuw te Middelharnis. Geref. Gemeente Oude Tonge Donderdag 24 maart a.s. (7 uur): ds. v. d. Noort. In meer dan 400 plaatsen in Ja pan zijn zondag demonstraties ge houden tegen „de Amerikaanse agressie-oorlog in Vietnam". 73. Hel meisje Perguye zat aan de oever van de Rivier-Met-De-Grote-Naam en ge voelde zich uiterst eenzaam. Nadat Aram met de Mamelukken was weggereden, had zij een paar keer verlegen haar zakdoek laten vallen, maar dat hielp weinig en teneinde raad was zij toen maar gaan kij ken hoe de zon langzaam opkwam over het water. Ze had het gevoel dat er iets drei gends was, een groot onbegrepen gevaar sloop langzaam nader en ze wist niet wat het betekende of wanneer het toe zou slaan. Ze had hetzelfde gevoel gehad toen haar echtgenoot, de Gezant van Genua, de Mongolen tegemoet reed om met hen te onderhandelen - en enkele minuten latei- was de gezant dood geweest, getroffen door een Mongoolse pijl, eer hij de kans had ge had om een van z'n vloeiende redevoe ringen af te steken, die zo vaak de diplo maten van Italië verbaasd hadden doen staan. Ze keek naar het water en dacht aan de gezant. Ze wist, dat ze een uiterst onbe langrijk persoontje was, dat nog niet eens in staat was om zich waardig te gedragen, maar met een zekerheid, die haar zelf ver baasde, wist ze ook dat zij niet eerder naar Iialië terug zou keren, eer de Mongolen voor deze moord geboet hadden. Het was geen wraaklust, die zij voelde, het was eerder een vreemd gevoel van rechtvaar digheid, dat zij zelf evenmin begreep als hot onrustige gevoel van naderend gevaar. De golfjes spatten op in het vroege licht. Ze begon aan messire Aram te denken, die haar beloofd had tesamen met de Mame lukken de Mongolen te verslaan. Ze vond dat buitengewoon dapper van hem, maar het maakte haar niet rustiger. Evenmin als de gedachte dat hij zijn dienaar Agua had heengezonden toen deze weigerde haal bij te staan. Agua had gezegd dat het dwaasheid was om tegen de Mongolen te strijden - en eerlijk gezegd vreesde Per guye dat hij wel eens gelijk kon hebben. Ze wenste plotseling dat Agua bij haar was. Hij had haar begrepen, toen ze, lang geleden, tesamen de boodschapper der Ma melukken verpleegden, die later ook door de hand der Mongolen gestorven was. Waarschijnlijk zou hij haar thans wel weer begrijpen, dacht Perguye. Waarschijnlijk was hij de enige, die haar precies kon uit leggen. wat het angstige voorgevoel be duidde, dat steeds sterker in haar sprak. Ze schrok toen het water voor haar plot seling golfde en staarde als versteend naar het menselijke hoofd, dat eensklaps voor haar opdook. „Geen beweging, vrouw", zei Agua - en het vroege zonlicht, vonkte drei gend in zijn opgeheven mes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3