weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Fractie-voorzitter P.v.d.A. contra optreden van provo's De V.S. en Peking Verkoop koper uit voorraden V.S. Minister-president Cals over buitenlandse pers en de provo-rookbommen-affaire Amsterdam en het huwelijk Zoetermeer wordt heel groot Tuinman Zoon De Starfighter Staldng van Italiaanse artsen Griep in Mexico met gevolgen Overstromingen op Midden-Java Bergbeklimmers omgekomen Stagnatie hulp onderontwikkelde landen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 maart 1966 122ste jaargang Nr. 19560 WAARIN OPGENOMEN 1797-1089 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden per 1 april a.s. f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Voorjaarsvergadering V.V.V. Renesse Vooruit Rumoer in de politiek Waarschuwend geluid van A.R.-zijde ZANDVOORT, 21-3. Drs. G. M. Nederhcrst, voorzitter van de socia listische fractie in de Tweede Ka mer, heeft „geen goed woord" over vcor het optreden van de provo's. Hij zei dit maandagavond op een in Zandvoort gehouden verkiezings avond georganiseerd door de plaat selijke afdeling van de Partij van de Arbeid. De heer Nederhorst keerde zich fel tegen „het hanteren van de rook bom als middel van overtuiging" en wijst de straatterreur die van de zijde van de provo's wordt bedreven van de hand. „Dat alels heeft met gebruik van de democratische vrijheidsrechten niets te maken", aldus de heer Ne derhorst. Hij concludeerde dat in onze democratische samenleving van democratische rechten gebruik kan worden gemaakt, maar „wat wij niet mogen doen is anderen in hun vrij heid hinderen, de straat gebruiken voor schijn-religieuze belevingen". De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer benadrukte dat het eveneens fout is als men monu menten bekladt, als men dreigbrie ven schrijft en mensen, die van an dere menirg zijn, intimideert of als men door het gooien van rookbom men een huwelijksplechtigheid laf verstoort. „Wat wij niet mogen is de politie sarren en hen beledigingen naar het hoofd gooien en daarmede gewelddadig optreden uitlokken", al dus de heer Nederhorst. In zijn verkiezingstoespraak wees drs. Nederhorst erop dat een snelle oplossing van het provo-vraagstuk zijns inziens geboden is. „Als er niet snel iets verandert, kan de toestand in Amsterdam tot een catastrophe uitgroeien en zullen er doden vallen", aldus de heer Ne derhcrst, die zich in dit opzicht schaarde achter burgemeester mr. G. van Hall van A9msterdam. De socialistische fractieleider, die opmerkte begrip te hebben voor het feit dat de politie voor een onmen selijke taak staat, hekelde het feit WASHINGTON, 21-3. Tweehon derd Amerikaanse professoren heb ben maandag een manifest gepubli ceerd waarin zij de regering verzoe ken zich niet langer te verzetten te gen toetreding van communistisch Ohina tot 'de Verenigde Naties en het voornemen bekend te maken Pe king te erkennen zonder met natio nalistisch China de betrekkingen te verbrekén. Zij verzoeken de regering voorts Peking voor te stellen besprekingen te beginnen over de controle op kernwapens, het tegen Ohina inge stelde economische embargo op te heffen en toestemming te verlenen tot de uitwisseling van niet-strate- gische goederen. De professoren pleiten ook voor uitwisseling tussen de Verenigde Staten en communistisch China van journalisten, hoogleraren en studen ten. WASHINGTON, 21-3. President Johnson heeft machtiging gegeven voor de verkoop van 200.000 ton ko per uit de Amerikaanse nationale voorraden, hoofdzakelijk voor de fensiedoeleinden. Het metaal zal op periodieke basis en via de normale kanalen moeten worden verkocht te gen de Amerikaanse marktprijs van 36 dollarcents per pound. In november vorig jaar werd 200.000 ton koper uit de voorraden beschikbaar gesteld, hoofdzakelijk voor de oorlogvoering in Vietnam. Van dit koper is bijna niets meer over. Na de verkoop van de nieuwe 200.000 ton zal er nog 409.000 ton ko per in de nationale voorraden zijn. Ingezonden mededeling Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! dat de regering een onpartijdig on derzoek over het optreden van de politie op 10 maart niet nodig heeft geoordeeld. „Misschien zal nog wel blijken dat het verstandiger geweest was de mogelijkheid van een derge lijk onderzoek open te houden", al dus de heer Nederhorst. Hij wees in dit verband op de zijns inziens „nogal opzienbarende" verklaring van de minister-president met be trekking tot de buitenlandse pers. Roolvink over „Zo is het ROTTERDAM, 21-3. De fractie- leider van de Anti-Revolutionaire Partij in de Tweede Kamer, de heer B. Roolvink, heeft maandagavond op een verkiezingsvergadering in Rot terdam gezegd dat als men in de kringen van de VARA doorgaat de uitzendingen van „Zo is het ook nog eens een keer" met haar verant woordelijkheid te dekken, het dan bijzonder moeilijk wordt voor de Anti-Revolutionaire Partij om met de geestelijke familie van deze om roep (de Partij van de Arbeid) re geringsverantwoordelijkheid te dra gen. Formeel is de Partij van de Arbeid niet verantwoordelijk voor de pro gramma's van „Zo is het.aldus de heer Roolvink, maar hij nam aan dat men bij de VARA niet zou toe staan dat men de heer Vondeling zo te kijk zet als men de Koninklijke familie in de afgelopen periode heeft gedaan. Het is nodig dat je als coalitie partners in een bepaald klimaat moet kunnen blijven leven. Het gaat niet alleen om sociaal-economische kwesties. De heer Roolvink zei dat hij hoopt dat de VARA en de Partij van de Arbeid dit ter harte zullen nemen. AIVISTPR n A1VT 91-51 Ilr hen „r Hon OorlanHt rl-if rlo i-nnL-Hnrmm^ AMSTERDAM, 21-3. „Ik ben er op grond van verkregen inlichtingen van overtuigd, dat bepaalde buiten- ladnse sensatiebladen contact heb ben gehad met Amsterdamse pro vo's. Het heeft me echter verbaasd, dat dit zo plotseling in de belang stelling is komen te staan, omdat het reeds in de dagen na de tiende maart in diverse kranten heeft ge staan". Dil zei maandagavond minister president Cals in een KVP-verkie- zingsbij eenkomst in Amsterdam, waar hij terugkwam op zijn uitla tingen van zaterdagavond in Val kenburg. Hij had daar onder meer gezegd, dat de demonstraties bij ge legenheid van het huwelijk van prin ses Beatrix, zoals het gooien van rookbommen, -ten dele op verzoek van de buitenlandse sensatiepers waren gebeurd. Mr. Cals zei dat hij in Valkenburg onvoorbereid 'had gesproken en dit wel gezegd zou 'hebben. „Er is geen bandopname van gemaakt en ik heb het dus niet kunnen controleren. Ik neem echter 'het geheugen en het woord van de ANP-man als niet minder dan 'het mijne, al moet ik met nadruk zeggen dat de ongenu- anceerdiheid waarop een en ander is samengevat wel aanleiding tot misverstand 'kan zijn. I'k had veel liever gezien dat de zaak zelf wat duidelijker naar voren was geko men". Ik neem er echter bepaald stelling tegen, aldus de premier, dat ik ge sproken zou hebben van „de buiten landse pers". (Het ANP-bericht sprak van „buitenlandse sensatie pers" - Red. ANP) onze inlichtingen waren wel zo goed, dat we niet heb- VENLO, 21-3. Op een propaganda- vergadering van de K.V.P. Staten- kring Venlo, iheeft de staatssecreta ris van financiën, drs. G. Hoefnagels verklaard dat de regering de keuze op Amsterdam als stad voor de vol trekking van 'het 'huwelijk van kroonprinses Beatrix en prins Claus heeft bepaald. Hij zei dit in verband met de grote verontwaardiging die heerste over de incidenten in de hoofdstad op 10 maart. Hij verzeker de dat de regering zich niet zal laten intimideren en dat men zich volledig achter de Amsterdamse gezagsdra gers stelt. ZOETERMEER, 22-3. De minis ter van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening, drs. Bogaers, heeft in Zoetermeer de eerste paal geslagen voor een project van 348 woningwet woningen; de symbolische eerste paal voor die woningutibreiding die Zoetermeer moet doen uitgroeien tot een stad van rond 100.000 inwoners. Met welk een dynamiek in Zoeter- meer aan dit plan gewerkt wordt blijkt uit cijfers. Vorig jaar werden daar nog geen 100 nieuwe woningen in aanbouw genomen; voor 1966 ech ter bestaat het streefcijfer van meer dan 1500. Die dynamiek is ook hard nodig. In het jaar 1980 namelijk moet, als alles volgens de plannen verloopt, Zoetermeer al een stad zijn van 70.000 inwoners. Dil. brengt mee dat er tot 1980 per jaar aanmerkelijk meer dan duizend woningen moeten verrijzen, zo zei de minister. ben gedacht dat de rookbommen niet zouden zijn gegooid als de buiten landse pers er niet geweest was". De vergadering, die in een der za len van 'hotel Krasnapolsky werd ge houden, had een zeer rumoerig ver loop. Tevoren was de premier inge gaan op de kritiek op zijn kabinet, hetgeen enkele malen gepaard ging met interrupties van de leider van de Boerenpartij, de 'heer Koekoek, die ook in de zaal aanwezig was. Op een gegeven moment verzocht de voorzitter van de vergadering hem zijn interrupties te staken „U bent welkom, mijnheer Koeoek, maar ik moet u verzeoken uw mond te hou den". Ingezonden mededeling TAPIFLEX BALATRED en- vele plastic vloerbedekkingen voor uw keuken, trap en slaapkamers vakkundig gelegd door Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887 Ergens in de jungle krijgen Vietcong-strijders instructie aan de hand van een model hoe de Amerikaanse helikopters aan, te vallen. Newyorkse bladen fuseren NEW YORK, 213. Drie Newyorkse bladen, het ochtendblad „New York Herald Tribune", het avondblad „World Journal" (een samensmelting van het „Journal American" en „World-Telegram") en een zondag blad „World-Journal and Tribune" genaamd, zijn maandag een fusie aangegaan. De nieuwe uitgeversmaatschappij, waarin deze bladen zijn verenigd, heeft de naam „World-Journal-Tri- bune". De drie eigenaren van de nieuwe maatschappij de „Hearstcor- poration", de E. W. Scripps Compa ny" en „Whitney Communications Corporation" zullen elk een gelijk aantal vertegenwoordigers in de raad van bestuur van de nieuwe maatschappij hebben. In tegenstelling tot de ochtendbla den „New York Times" en „New York Daily News" leden de gefuseer de bladen zware verliezen. BONN, 21-3. Maandag zjjn in W. Duitsland weer twee Starfighters neergestort; de ene behorend aan de Westduitse luchtmacht, de andere aan de Canadese. Sinds de ingebruikneming van deze Amerikaanse straaljager in 1961 zijn 51 Westduitse Starfighters verongelukt, waarbij 27 vliegers de dood vonden. Voor een waarde van bijna 300 miljoen gulden ging ver loren. Het zwartste jaar was 1965: een verlies van 26 toestellen en 15 mensenlevens. Een parlementaire commissie van onderzoek zegt in haar rapport, dat er geen duidelijke oorzaak is gevon den. Sommige critici vinden het toestel te ingewikkeld en tegevoelig. Ande ren wijten het grote aantal ongeluk ken aan een gebrek aan grondperso neel en de onervarenheid van de vliegers. Brandende lucifer ROME, 21-3. De artsen van de Ita liaanse staatsorganisaties voor ziek tekosten- en sociale verzekeringen zijn vandaag wederom in staking gegaan. De omstreeks 5000 artsen willen vier dagen lang staken en slechts voorzieningen voor noodge vallen treffen. De sinds de artsenstaking in no vember 1965 gevoerde onderhande lingen, met het doel te komen tot betere honorering van de artsen, vorderen volgens de dokters niet snel genoeg. -I A I/TCTPDn A TVT 99 STAD MEXICO, 22-3. In de Mexi caanse stad Durango zijn de afgelo pen zeventien dagen meer dan 150 mensen aan griep overleden. Dit is dinsdag in de Mexicaanse hoofdstad bekend gemaakt. SINGAPORE, 21-3. De overstro mingen op Midden- Java hebben driehonderdduizend personen getrof fen, aldus een 'bericht van radio-Dja karta, waarin voorts werd gezegd dat generaal Soeharto, de nieuwe „sterke man" in Indonesië, een mil joen Roepiah ter beschikking van de slachtoffers van deze „nationale ramp" 'heeft laten stellen. De over stromingen zijn veroorzaakt doordat als gevolg Van voortdurende regen val in de afgelopen dagen een dam in de Solo was bezweken. AMSTERDAM, 22-3. - De tweede etage van het pand le Van der Helststraat 62 in Amsterdam is maandagmiddag uitgebrand, omdat de vierjarige Anton Jan van den Bex-g, op zoek naar zijn autoped, een brandende lucifer liet vallen. Het kleine kind wilde op straat gaan spelen en kon in de donkere gangkast zijn autoped niet vinden. Het nam een doosje lucifers, stak er een af en liet het brandende houtje vallen. Het gevolg was dat de ge hele etage uitbrandde en de boven- gelegen etage nogal waterschade kreeg. De Rampendienst moest voor het gezin een nieuw onderkomen orga niseren. BOTERPRUS OMHOOG DEN HAAG, 21-3. Het Produkt- schap voor Zuivel heeft medegedeeld dat de officiële notering voor boter met 45 cent per 'kilogram is ver hoogd, nl. van f 4,72 tot f 5,17. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Ware vreugde is een ern- Y A stige zaak. V/AT 1EQT DE &II.T Westelijke wiml Verwachting tot woensdagavond: Half lot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen; overwegend matige wind uit westelijke richtingen; wei nig verandering in temperatuur. 23 maart. Zon op 6.37, onder 18.58. Maan op 724. onder 20.25. 24 maart. Zon op 6.35, onder 18.59. Maan op 7.37, onder 21.38. Nieuwe maan: 22 maart te 5.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 maart 24 maart 4.17 v.m. 4.42 v.m. BROUWERSHAVEN KAAG, 21-3. In de Tatra-bergen van noordelijk Tsj.-Slowakije zijn maandag zeven bergbeklimmers' bij lawines om het leven gekomen. Van een groep van drie kwam een per soon om bij een lawine in de Mala Studena Dolina-vallei. In de Mala Zmrzla Dolina-vallei werd een groep van zeven bergbeklimmers door een sneeuwstorting getroffen, slechts een van hen werd gered. AMSTERDAM. De V.V.D. staat achter de constitutionele monarchie onder het Huis van Oranje; daaraan mag geen twijfel zijn". Dit zei mr. E. H. Toxopeus, voorzitter der V.V.D. Tweede Kamerfractie op een ver kiezingsbijeenkomst van zijn partij in Amsterdam. ONGELUKKEN DODELIJKE SCHERPENZEEL. Een verkeers ongeluk heeft drie doden geëist. Bij een botsing kwamen de inzittenden, de 64-jarige heer D. J. Wagenaar, zijn 61-jar\ge echtgenote J. Wage naar-Kranenburg en him 32-jarige zoon W. J. M. Wagenaar, allen uit Soest, om het leven. TIEL. Bij bouwwerkzaamheden bij Ferdugts-industrie in Tiel is de 47-jarige R. Jonker, uit Harderwijk, van een hoogte van acht meter ge vallen en vrijwel onmiddellijk aan de bekomen verwondingen overle den. De heer Jonker laat een vrouw en vier kinderen achter. Groningen. Nabij de Sint Jans- brug te Groningen heeft zich een dodelijk ongeluk voorgedaan waarbij de 72-jarige wielrijder R. Akkerman uit Groningen om het leven is geko men. MENALDUMADEEL. De 76-jari- ge J. Bouma uit Leeuwarden is om het leven gekomen, toen hij op rijks weg negen Franeker-Leeuwarden in de gemeente Menaldumadeel werd aangereden door een personenauto. De man was uxt de bus gestapt en liep achter de bus om dè rijweg op. Hij was op slag dood. Driebergen. Bij het oversteken van de hoofdstraat in Driebergen is de negenjarige Boudewijn Takken uit Driebergen, de enige zoon van wethouder Takken, door een vracht auto gegrepen en op slag gedood. 23 maaii 24 maart 4.05 v.m. 4.33 v.m. 16.44 n.m. 17.10 n.m. 16.18 n.m. 16.47 n.m. Springtij: 24 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 22-3."Het K.N:M I. deelt mede: Het hogedrukgebied boven de oceaan, dat zich uitstrekt van Spanje naar Groenland, neemt in omvang af. Een depressie, die bij IJsland tot ontwikkeling kwam verplaatst zich in oostzuidoostelijke richting naar de Noorse 'kust. Deze depressie zal het weer in ons land de komende 24 uur beïnvloeden. De regenkansen zullen, vooi-al in 'het noorden van het land, toenemen. Een matige wind uit westelijke richtingen voert daarbij vrij vochtige lucht aan, waarin de temperaturen normaal zijn voor de tijd van 'het jaar. LEEUWARDEN, Op de rijksweg van Leeuwarden naar Franeker ter hoogte van de zijweg naar Schingen is de 76-jarige heer J. Bouma om het leven gekomen toen hij achter een bus de straatweg overstak. De heer Bouma d.ie juist de bus had ver laten had een uit de richting van Franeker komende personenauto niet opgemerkt en werd door deze gegre pen. ROTTERDAM In het Bergweg ziekenhuis in Rotterdam is de 37-ja rige mevrouw A. M. Beije-Sijbe over leden aan de ernstige brandwonden, die ze dit weekeinde opliep. Zondag morgen raakten, de kleren van me vrouw Beije in brand bij het aan maken van de kachel. CULEMBORG. Op rijksweg 26 tussen Culemborg en Beesd is een personenauto met vier Duitsers door onbekende oorzaak in een sloot ge reden. De naast de bestuurder zit tende Wolfgang Niessen, een 22-ja- rige automonteur uit MünchenGlad- bach, werd zo ernstig gewond, dat hij vanmorgen in het Beatrix-ziekenhuis te Culemborg is overleden. BAARN. In het Stads en Acade misch ziekenhuis te Utrecht is maan dag d 51-jarige heer J. van Boeijen uiit Baarn overleden. Bij het laden van papier-rollen op het industrieter rein te Soest, werd hij verleden week zeer ernstig gewond toen hij papier- rollen met een gewicht van twaalf duizend kilogram over zich heen kreeg Uit goede bron in de Indonesische •hoofdstad is vernomen dat het leger er in is geslaagd twee voortvluchti ge communistisch-gezinde ministers te arresteren. Het zijn dr. Chaeroel Saleh, derde vice-premier en Joesoef Moeda Dalam, minister voor bank zaken. de Zweedsce prof. Goran Ohlin, spe cialist van het centrum voor ontwik kelingshulp van de Oeso, voor orga nisatie heeft samengesteld. PARIJS, 21-3, Dc westelijke we reld schjjnt met de hulp aan onder ontwikkelde landen een keerpunt te hebben bereikt. Na een snelle groei in de jaren vijftig bevindt men zich nu in een periode van stagnatie. De buitenlandse hulp is het onderwerp geworden van veel meningsverschil. De voornaamste hulpverlenende landen zijn bezig de omvang van hun hulp cn de doelstellingen ervan op nieuw in ogenschouw te nemen. Tot deze conclusie komt een studie die De hulp van alle Oeso-landen 1e- zamen - d.w.z. de V.S.. Canada. Ja pan en 18 Europese landen - heeft in 1965 ongeveer 20 miljard gulden bedragen. Dat is ongeveer een vijfde van de inkomsten die de onderont wikkelde landen uit hun export van industrieprodukten putten, aldus dit verslag. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1