„DE JACHT IS ALTIJD OPEN Onafgewerkt sociaal onderwerp Ingebouwde tijdbom Vliegtuig kan honger verdrijven in het Belgische kabinet Portret H.M. de Koningin Maar 6 van ons volk blijft onverzekerd (Van een eeon. medewerker). De activiteiten van minister Veld kamp aan het front der sociale ver zekering duren voort. De bewinds man heeft thans een wetsontwerp voor een volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's inge diend. De naam dekt niet geheel hetgeen met deze sociale maatregel wordt bereikt. Het is de bedoeling dat geestelijk en lichamelijk ge handicapten van de eerste dag van hun opneming in een inrichting voor de financiële gevolgen daarvan op deze wet kunnen steunen. Het gaat ihier dus om duurzaam gehandicapten. Het is echter moei lijk om precies uit te maken wan neer er van duurzaamheid wordt ge sproken. Iemand die in een zieken huis wordt opgenomen is ook getrof fen in zijn lichamelijke en/of gees telijke bewegingsvrijheid. Dat er kent de nieuwe wet ook, maar zij aanvaardt het element duurzaam heid hier pas na het eerste jaar. Dat betekent in feite een voort duren van de bestaande situatie ten aanzien van de kosten voor het eerste jaar ziekenhuisverpleging. Die betalen wij dus ook in de toe komst zelf, onze' ziektekostenverze keringmaatschappij of het zieken fonds. De 70.000 Een deel van de discussies rond dit wetsontwerp zal worden gevoerd over dat vraagstuk van het eerste jaar ziekenhuiskosten. Want het staat als een paal boven water dat ook in dat eerste jaar voor velen een zwaar geneeskundig risico aan wezig is. De minister vertelt ons dat 70.000 personen van onze ruim 12 miljoen zielen een langdurige behandeling nodig hebben in een richting. /De kosten daarvan bedragen gemiddeld f 6.000,per persoon per jaaty' Dat kan praktisch niemand gedurende de lange tijd betalen en s(éunend op het beginsel van maatschappe lijke solidariteit moet er /'dus een volksverzekering komen, i Het is duidelijk dat de maatschap pelijke solidariteit ten panzien van ziekte en gebrek niet een jaar begint maar onmiddellijk nadat deze euvels ons belasten. Paarom zal de verzekering tegen zvyhre geneeskun dige risico's op den' duur nog moe ten worden uitgebreid. De minister heeft het nu bestaande systeem van zietekostenverzekering nog niet wil len aantasten. Middels de verplich te ziekenfondsverzekering en de vrij willige ziektekosten verzekering is naar schatting p.l.m. 94 procent van ons volk voor een aantal dagen tegen ziekenhuisopneming verze kerd. Tussen wal en schip Toch valt er nog een aantal tus sen wal en schip. Dat zijn zij die niet door een fonds worden opgeno men. Vanzelfsprekend hebben ook die een zekerheidstelling nodig. Dat zijn ook vele kleine zelfstandigen, die de steeds stijgende premie voor een ziektekostenverzekering niet uit hun inkomen kunnen betalen. Dan verzekeren ze zich maar niet, maar het is duidelijk dat dit niet verant woord is. Bij optredende calamitei ten belanden deze mensen, bij de bij standswet. Nu is dat niet zo ver schrikkelijk als het velen toeschijnt, maar het verdient de voorkeur dat ook de nog niet verzekerden worden inigepasp Wanneer ook het eerste jaar zie kenhuisverpleging onder de nu in gediende wet zou komen, worden de kosten veel hoger. De verpleegduur in de ziekenhuizen bedraagt gemid deld 20 dagen. De zeer hoge in richtingskosten en de nog altijd stijgende researchkosten van de me dische wetenschap drukken in we zen op deze kosten. Hoe hoog die wel zijn, kunnen wij constateren aan de snel stijgende premies voor de verplichte verzekering en de niet minder 'hoge nota's van de ziekte kostenverzekering. Nuchter gesproken ligt daar ons sociale verzekeringsprobleem en veel minder bij de zware genees kundige risico's na een jaar. Wij kleineren de zorgen van de langdu rige ziekten geenszins en juichen het toe dat er een •volksverzekering voor komt. Maar wij menen ander zijds dat met deze stap naar het on derbrengen dor zware risico's niet mag worden volstaan. Ook de laatsten Er dient een uitbreiding te ko men tot alle zware geneeskundige risico's, ook die van korter dan een jaar, binnen het terrein van de maatschappelijke solidariteit wor den gebracht. Dat betekent dat de gehele ziekenhuis verzekering bin nen de volksverzekering dient te worden gebracht. Nu is reeds 94 pro cent van ons volk op de een of an dere manier verzekerd en de rest mag niet buiten blijven staan. Wij kunnen niet ontkennen dat zo'n verzekering duur is. Dat is zij nu op half verplichte en half vrij willige basis eveneens. Voor zover de premieheffing te hoog is, kan de staatskas te hulp schieten. Dat ge beurt nu immers ook! In een welvaartsstaat als waarin wij leven mag er geen gebrek aan medische zorg zijn. Onder geen voor wendsel en bij geen enkel motief. Als wij gebrek en ellende uit de we reld willen bannen laten wij dan hier beginnen en iedereen, dus ook kleine zelfstandigen, tegen een rede lijke premie de gelegenheid bieden zich te vrijwaren tegen zware ge neeskundige risico's, maar dan van af het eerste moment dat die optre den. Welke grens? Anderzijds dient de vraag te wor den opgeworpen of in diezelfde wel vaartsstaat niet iedereen de verant woordelijkheid dient te dragen voor lichte geneeskundige risico's. Er kan nader worden* uitgezocht tot hoever dat risico beperkt moet blijven. Het komt ons echter voor dat een deel van de kracht tot bestrijding van ziekte en gebrek nu wordt verspild omdat er te lichtvaardig een beroep op wordt gedaan. Laten wij de kracht verschuiven naar een terrein waar zij nodig is. Wij kunnen dat mogelijk bereiken door de ziekenfondswet eens grondig te herzien en ook daar de gedachte van maatschappelijke solidariteit eens waarlijk recht te doen weder varen. Wij geloven dat minister Veld kamp lof verdient voor dit wetsont werp. Het is jammer dat de krach ten in „de achterban" hem verhin deren verder te gaan. Maar als de welvaart verder groeit mag de zorg van door ziekte en ellende getrof fenen daar niet bij achter blijven. Ook niet voor de zelfstandigen. Drs. MIERLO. DEN HAAG. H.K.H. Prinses Mar griet zal 21 mei het nieuwe raadhuis van de gemeente Renkum te Oos terbeek officieel in gebruik stellen. Hiermee wordt de wederopbouw van Renkum afgesloten. Verdere verbetering van buitengewone pensioenen DEN HAAG, 19-3. De staatssecre taris van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, de heer C. Egas, heeft in een brief aan de Tweede Kamer mededeling gedaan van het voornemen der regering verdere ver beteringen voor het stellen van de pensioenen ingevolge de buitengewo ne pensioenwetten 1940-1945 en zee lieden-oorlogsslachtoffers. De kosten van deze verdere verbe tering der buitengewone pensioenen worden op jaarbasis geraamd op een bedrag van f 6.240.000,- De verbeteringen hebben ten doel verdere sanering van de achterstand in het peil der buitengewone pen sioenen. te bereiken per 1 januari 1967. Voorts houden zij met ingang van dezelfde datum een verzachting Ingezonden mededeling BLIK DOOR HET WEREI.D n De Chinese ambassadeur in War schau, Wang Koeo Tsjoean, heeft de pers woensdag meegedeeld, niet van mening te zijn, dat de Ver. Staten en China vorderingen hebben gemaakt in de 'hoofdkwesties die bij de lange serie Chinees-Amerikaanse gesprek ken in de Poolse hoofdstad zijn be sproken. UTRECHT. Spanje's enige protes tantse bisschop, mgr. Santos Molina brengt een bezoek aan ons land. Hij is hier op uitnodiging van de'Neder- landse vereniging „Het evangelie in Spanje" en de Oud-Katholieke Kerk. in van de degressie bij de vaststel ling van de pensioengrondslag, bepa ling van het pensioen op basis van het percentage der algemene invali diteit indien de verzetsinvaliditeit 40 of meer procent bedraagt (tenzij de verdere invaliditeit duidelijk aan an dere oorzaken is toe te schrijven), en tenslotte verbetering der buiten gewone weduwenpensioenen, vooral voor de weduwen wier man niet ten gevolge van het verzet is overleden. Staatssecretaris Egas heeft de stichting 1940-1945 inmiddels op de hoogte gesteld. Begin maart werden bij het par lement reeds een drietal wetsont werpen met betrekking tot de bui tengewone pensioenen ingediend waarbij o a. de welvaartsvastheid zal worden geregeld en een verhoging van de pensioenen met terugwerken de kracht tot 1 januari 1965 is voor gesteld, De totale kosten hiervoor worden voor 1965 op f 4.850.000,- ge- raamd. DEN HAAG, 19-3. India zou aan het vliegtuig een goede bondgenoot kunnen hebben tegen de honger. Dat vindt de directeur van het interna tionale luchtvaartcentrum in Den Haag, dr. W. J. Maan. Een missie van de voedsel- en landbouworgani satie der Verenigde Naties, waar de bekende Nederlandse bodèmkundige wijlen prof. Edelman deel van uit maakte, kwam en aantal jaren gele den bij een bezoek aan India tot de conclusie dat met kunstmest een verdubbeling van de graanopbrengst zou kunnen worden verkregen. Dr. Maan, enthousiast bevorderaar van de landbouwluchtvaart, vond, toen hij kennis nam van deze conclusie, dat die kunstmest dan best door vliegtuigen zou kunnen worden, ge strooid en publiceerde dat in 1961. Later kwamen anderenonafhanke lijk van hem, op dezelfde gedachte. Maar wat er in India te land en in de lucht ook gegeurde, tot nu toe bleef de samenwerking tussen land bouw en luchtvaart uit. Toch is de kans niet verkeken, want onlangs is er van de kant van de Indiase rege ring een verzoek om inlichtingen bij het centrum binnengekomen. Op de komende H'swa-tentoonstel- ling in Den Haag, zal een nieuw type jacht te zien zijn, geheel vervaardigd uit polyester .Het is een motorjacht met een lengte van 8.40 meter. De motor heeft een vermogen van 55 p.k. Zo te zien is het jacht een „lief dingetje". Burgerziekenhuis Amsterdam 75 jaar AMSTERDAM, 19-3. 18 maart 1966 dat betekent feest voor het Burger ziekenhuis aan de Linaeusstraat te Amsterdam. Op deze dag bestond deze particulier-neutrale instelling 75 jaar. Ettelijke patiënten zijn sinds 1891 verpleegd in dit ziekenhuis dat er sinds zijn oprichting in is geslaagd zonder enige subsidie van gemeente- of overheidswege het hoofd boven water te houden. Daar de „Vereni ging het Burgerziekenhuis" geen winstdoel heeft, moet er een „uitge kiend" zakelijk en organisatorisch beleid worden gevoerd. Voor dat be leid staat de huidige geneesheer-di recteur da*. D. Spoelstra (uiteraai*d met behulp van zijn vele medewer kers) al acht jaar borg. Onder zijn inspiratie is er in de jaren 1960-1965 een vijfjarenplan uitgevoerd dat al lerlei verbeteringen, waaronder een opleiding tot kinderverzorgster voor de afgestudeerde verpleegsters met zich mee heeft gebracht. In Vietnam is een onderzoek gaande naar de juistheid van persbe richten volgens welke paniek en de sertie zoudep zijn voorgekomen in het onder Amerikaanse leiding staande kamp van de speciale dienst in Asjaoe, dat vorige week door Noordvietnamese troepen is ver overd. Ingezonden mededeling Ook uw belastingaangifte willen wij deskundig verzorgen EDELSCHAAP Oosterland Telef. (01114)578 FEUILLETON Zelfs in België moest eens een eind komen aan een kabinetscrisis, al is het dan door een steeds als „on mogelijk" betitelde combinatie van katholieken (C.V.P.) en liberalen (P. V.Vt). Kenmerkend voor de situatie is dat beide groeperingen uiterst lauw zijn. Voor de C.V.P. is dat nog te zacht gezegd, daar werd uiting gegeven aan tegenzin en wantrouwen. Men wilde niet zo ver gaan om partij voorzitter Vanden Boeynants af te vallen. Het nieuwe kabinet bevat een tijdbom, naar de C.V.P. vreest, in het afwijkende standpunt van de libe ralen ten aanzien van de taalwetge ving, waarover de C.V.P. en socialis ten het althans wel eens waren ge worden. De combinatie C.V.P.-B.S.P. leek steeds de best mogelijke in de Bel gische verhoudingen. De eerste par tij is het sterkst in Vlaanderen, de tweede m Wallonië. Bovendien staan beide vakbonden na en een grote vrees voor elke minister-pre sident is steeds dat een vakbond bui ten het parlement om oppositie gaal voeren op straat en in de fabriek. Zou de socialistische daarmee begin nen nu de B.S.P. niet meer meere- geert, dan moet de katholieke bond ook wel met eisen beginnen in een strijd om de werkersaanhang. Vernuftig Dat vooruitzicht is inderdaad voor een regering onaantrekkelijk. Niet temin bleek het gedwongen huwe lijk tussen C.V.P. en B.S.P. ook al lesbehalve aangenaam in de prak tijk. Na een paar onplezierige ge sprekken met de socialistische part ner ging Vanden Boeynants dus toch maar contact zoeken met de P.V.V. Hij heeft daarbij bijzonder vernuf tig gemanoeuvreerd door de P.V.V. haast het hele programma te laten slikkenwaarover hij het met de so cialisten eigenlijk al eens was ge worden, zodat do B.S.P. haar oppo sitie telkens beantwoord kan zien met de opmerking „maar je wou het toen. zelf ook". Dat geldt speciaal voor de sociale sector. Meningsverschil over de noodzaak de rijksfinanciën grondig te saneren is er tussen de twee nieuwe partners betrekkelijk weinig, maar ook dat garandeert nog geen rustig regeren. De taal Er heerst tenslotte nog altijd een taalstrijd. De vooral in Vlaanderen sterke linkervleugel van de C.V.P. heeft indertijd de opvattingen van de P.V.V. hierover afgekraakt met de opmerking dat lieden die zo denken zichzelf voor jaren van deelnemen aan een regering uitsluiten. Dat was vooral omdat de P.V.V. naar men aanneemt meer op gronden van ver- kiezingsopportuniteit dan uit prin cipe op de bres ging staan voor Franssprekende Brusselaars. Het kabinet van Lefèvre en Spaak bezweek voornamelijk doordat de linkervleugel van partner B.S.P. de coalitie zat was en in de zieken fondskwestie een fijne aanleiding zag voor een breuk die diepergaand toch al was ontslaan. Het volgende kabinet kan een dergelijke vrees koesteren wanneer bij de linkervleu gel van de C.V.P. liet besef van de noodzaak van deze coalitie wordt overwoekend door de bij het begin al gevoelde onlust tegen de nieuwe partner. In Argentinië is de rivier de Pa rana buiten de oevers getreden. Aan de benedenloop staat een groot ge bied onder wafer. Ook de stad San Nicolas staat blank. Tien duizenden mensen zijn geëvacueerd. Van dode lijke ongelukken is nog geen melding gemaakt. DEN HAAG, 19-3. De minister van justitie, dr. I. Samikal'den zal vrij dagmiddag 18 maart in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag een portret van. H.M de. Koningin, ge schilderd door de heer Karei van Veen, aan de president van de Hoge Raad overdragen. Kleurenreproducties van het schil derij zullen een plaats krijgen in alle gerechtsgebouwen Russische schrijver wil zich in Italië vestigen LONDEN, 19-3. De Russische schrijver Valeri Tarsis, die begin februari naar Engeland kwam en aan de universiteit van Leicester lezin gen over Franse literatuur houdt, heeft daar donderdag meegedeeld dat hij zich in Italië wil vestigen. Hij zei niet welke plaats en wan neer. Voordien wil hij een wereld reis maker.. Tarsis, wie het Sowjet-Russisch staatsburgerschap is ontnomen, heeft in Engeland felle kritiek geoefend op het Sowjct-systeem en zijn leiders, die hem van hun kant als geestes- ziek -hebben bestempeld. In de Sow- jet-Unie was Tarsis vanwege zijn optreden in een inrichting voor gees teszieken geplaatst en hij heeft o.a. daarover een boek geschreven. Het vertrek uit de Sowjel-Unie voor zijn lezingcnserie in Leicester werd Tar sis door de Sowjel-.autoriteitcn toe gestaan. De Sowjetpers liet door schemeren dat men hem wel graag zag vertrekken. Tarsis verklaarde in Engeland aanvankelijk dat hij naar de Sowjet-Unie wilde terugkeren, wat hi m daar ook te wachten /.ou staan. 99 Om tien uur meldde hij zich bij zijn toezichthouder. Een dienstmei sje wees hem een klein vertrekje, waar hij een half uur wachtte, in welke tijd hij drie sigaretten rookte, zich hiel storend aan het bordje, dat het roken in dit vertrek verbood. Toen werd hij opgehaald door het meisje en ze verzocht, hem de trap op te gaan en cp de eerste deur rechts te kloppen. De toezichthouder was een tanige, oude heer, die begon met een zede- preekje over zijn levenswandel, daarna de zegeningen van de reclassering schetste in allerlei kleurschakeringen en hem tenslotte kort en bondig meedeelde, dat hij zich de volgende dr»g diende te mel den op een bouwwerk in Nieuw West, waar ze 'hem aan nuttige ar beid zenden helpen. Zeven uur pre cies. De baas hield ervan, dat men stipt op tijd kwam. Gijs had geamuseerd geluisterd en toen de oude baas uitgesproken was, vroeg hij op droge toon, waar uit zijn werkzaamheden zouden be staan en wat hij ging verdienen. Waarop de oude heer zijn schouders ophaalde. „D?t hoort u morgenoch tend wol van uw werkgever." Gijs knikte begrijpend. Hij had alles meteen door. Een ontslagen gevangenisboef zou natuurlijk een goedkope arbeidskracht zijn. Mis schien zette men hem wel aan het graven; in ieder geval zou het wel een of ander smerig karweitje zijn. waarvoor men hem uitstekend kon gebruiken en zaterdags zou hij mis schien vijf tienen in zijn hand heb ben. Ja, Gijs Bol was daar gek. „Hot spijl nu*", antwoordde hij rustig, doch beslist, „maar op die voorwaarden neem ik geen werk aan. Ik dien te weten, wat. voor werk het is en wat ik verdien". Toen was de 'boot een beetje aan. De oude heer wond zich op en vroeg of hij liever weer terug wil de naar de Amstelveenseweg. Waar op Gijs antwoordde, dat hij dat in derdaad liever wilde. „Beter een he le gevangene gedurende twee maan den, dan een halve gedurende twee jaar. Ik pas er voor. Ik ben behoor lijk ontwikkeld, spreek een beetje talen, lean machincschrijven en heb en passant steno geleerd. Als u mij aan passend werk helpt, zal ik het dankbaar accepteren. Maar u krijgt mij niet op een bouwwerk. En als dit betekent., dat ik voor dc reste rende twee maanden terug moet naar de Amstelveenseweg, dan zegt u het maar. Dan ben ik binnen het uur weer bij het hek." De toezichthouder gooide het toen r-ver een andere boeg. probeerde hem ervan te overtuigen, dat buiten werk zo gezoi^d was en zo moer, Gijs hield voet. bij stuk. Me\ als re sultaat, dal hij een uur later op straat stond. Meneer zou zijn best doen voor ander, mècr passend werk Hij moest volgende week maar eens langs kernen. Op de straat had hij al gauw door, dat het ditmaal een ander was, die hem volgde. Zc hadden dus van de gelegenheid gebruik gemaakt cm el kander af te lossen. Ilij moest die vent up de ccn of andere manier kwijt zien te raken, want anders had 'hij beslist het lef niet om bij Annie aan te gaan. Maar hoe?? Rustig wandelde hij de Frederik Ilemliikstraat uit, stak de brug over van de Nassaukade en ging dc Wes- door GERRIE BOS lerstraat in. Af en toe stond hij voor een etalage te kijken en dan spied de hij rond. Maar telkens weer zag hij zijn achtervolger, die ditmaal eens aan de overkant liep, kalmpjes zijn pijp rokend. De kriebels liepen Gijs over de rug. Terwijl hij via de Noorddermarkt en de Prinsengracht op de Haarlem merstraat belandde, kreeg hij een idee. Maar dat kon hij pas uitvoeren, als het donker was. Nu ja, dan n oest hij tot zoimg maar genoegen n*men met zijn schaduw. Niets aan te deen. Hij moest anders nodig weer >icn ccn paar centen te krij gen, want met die uitgaanskas, die hij bij zich had. deed hij ook niet larger d.n twee dagen. kom. voor lopig maui' kalmpjes aan. Hij had z'n vrijheid weer en dat was al heel wat. De rest van dc middag slenterde hij zo'n beetje ïund, at wat in een cafetaria, kocht een paar vroege middagbladcn en speurde langs de rijen advertenties, waarin personeel werd gevnugd. Enfin, er was altijd wel een baantje voor hem. Er was nu weer keus genoeg. Hij scheurde er een paar advertenties uit en liet de rest van de kranten in de cafe taria liggen. Toen hel denker begon le worden, wandelde hij rustig naar het Cen traal Station, draalde even in dc hal. zodat hij er van kon overtuigen, dal zijn schaduw uk mee naar binnen was gegaan cn ging toen achter ecu rij mensen voor hol loket staan. Hij moest er maar een paar gulden aan opofferen om zijn kwelgeest kwijt W raken. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5