DE ZIERIKZEESCHE COURANT KORTSLUITING BRACHT „GEMINI" IN MOEILIJKHEDEN Min.-pres. Cals: 10-maart-demonstraties op verzoek van buitenlandse pers „Pierementpartij" in de hoofdstad Aardbeving in Oeganda: 100 doden Graanoogst Europese Gemeenschap: op één grootste na oorlog EEN RIJDEND HOTEL mr W Jï Baggermolen met twee man is spoorloos ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 maart 1966 122ste jaargang \'r. 19559 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden per 1 april a.s. f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Boerenbruiloft te Zierikzee Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Astronauten treft geen blaam HOUSTON. 20-3. Kortsluiting is de oorzaak geweest van de moeilijk heden met de Geminl-8, die de ruim tevaarders Neil Armstrong en David Scott in de nacht van woensdag op donderdag noopten hun vlucht voor tijdig te beëindigen. Dc woordvoerder van het ruimte vaartcentrum in Houston, Paul Ha- ney, verklaarde zaterdag tegenover verslaggevers dat de beide astronau ten geen enkele blaam trof, Zij had den integendeel „een opmerkelijke prestatie geleverd met het overwin nen van dit hoogst ernstige pro bleem". Haney vertelde dat het vastkoppe len van de Gemini-cabine aan de Agena-raket zonder moeilijkheden was verlopen, evenals de daarop vol gende draaiingsmanoevre. Kort daarna echter door de kortsluiting in het elektriciteitssysteem van de ruimtecabine een kleine manoeuvre- ringsraket gaan werken (stuwkracht elf kilo). Armstrong en Scott had den er ge enidee van hoe het kwam dat hun cabine om haar as ging tol len. Er bestond voor hen geen reden aan te nemen dat een van de raket- jes van hun ruimtevaartuig op gang was gekomen, daar zij hadden over geschakeld op het manoeuvrerings- systeem van de Agena. De astronauten schakelden dit di rect uit en zetten hun eigen sys teem in werking, maar de cabine bleef ronddraaien. Ontkoppelen Tenslotte besloten zij de Gemini-8 te ontkoppelen. Al die tijd was er Johnson benoemt Indiaan WASHINGTON, 19-3 Robert La- follette Bennett, een 53-jarige In diaan van de Oneida-stam, is door president Johnson benoemd tot com missaris voor Indiaanse zaken, een onderafdeling van het Amerikaanse ministerie van binnenlandse zaken. Bennett is de eerste Indiaan se dert 1871, die de afdeling van bin nenlandse zaken beheert, die zich bezig houdt met het wel en wee van de 500.000 Indianen in de Verenigde Staten. Nieuwe regering België: katholiek en liberaal BRUSSEL, 19-3. Zaterdag is de nieuwe Belgische coalitieregering van katholieken en liberalen samen gesteld. Premier Harmei is minis ter van buitenlandse zaken. Het ka binet is zaterdag door de koning beëdigd, zo verneemt Reuter uit of ficiële kringen. De portefeuille van financiën komt onder beheer van de vooraanstaande financiële deskundi ge professor Jean Henrion, een par tijloze. Vluchtende Oostduitse grenswacht neergeschoten BERLIJN, 19-3. Zaterdag is een onder-officier van de Oostduitse grenswacht door zijn collega's neer geschoten toen hij trachtte naar West-Berlxjn te vluchten. Een ande re grensbewaker gelukte het onge deerd het westelijk stadsdeel te be reiken. De neergeschoten man bleef op Oostduits gebied liggen. Het is niet bekend of hij dodelijk was ge troffen. geen radiocontact met de aarde. Ook het ontkoppelen hielp niet. De ca bine draaide zo snel om haar as - een omwenteling per seconde - dat de inzittenden beseften dat ze de grenzen van hun lichamelijk weer standsvermogen naderden. Met „ui terste behoedzaamheid" hadden ze hun manoeuvreringssysteem uitge schakeld en het besturingsmechanis- me in werking gesteld voor terug keer naar de aarde. Nadat ze hun ruimtevaartuig „buitengewoon be kwaam" in stabiele positie hadden gebracht probeerden de ruimtevaar ders opnieuw hun manoeuvrerings systeem, nu zonder raket nr. 8, die ze inmiddels als de schuldige hadden ontdekt. Alles werkte toen goed. maar er was toen al zoveel brandstof verbruikt dat voortzetting van de vlucht uitgesloten was. Niets is vermoeiend en las- tig wat wij geivillig doen. VALKUNBURG, 20-3 „De de monstraties by gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix, zoals o.a. het gooien van rookbommen, zyn ten dele op verzoek van de buiten landse sensatiepers gebeurd. Er be stonden daartoe bepaalde afspraken. Ik heb daarvoor de bewijzen in han den". Dit zei minister-president mr. J. Cals zaterdagavond tijdens een K.V.- P.-bijeenkomst te Valkenburg. De minister noemde de gebeurtenissen rond het huwelijk een ernstige zaak. „In Nederland dreigt een actie, een terreur van lieden met gebrek aan verantwoordelijkheid, die de be schikking' hebben over communica tiemiddelen zoals pers, radio en te levisie. Daardoor krijgt het buiten land de vertekende indruk, dat Ne derland ten aanzien van het vorsten huis anders is ingesteld dan het in feite is". Het Nederlandse volk staat naar de mening van minister Cals in gro te meerderheid achter het konin klijk huis. „Ik ben ervan overtuigd. Frankrijk: laatste bespreking over NAVO PARIJS, 20-3. Frankrijk zal Ame rika binnen drie weken uitnodigen de overdracht van Amerika's 21 mi litaire bases in Frankrijk te bespre ken, zo wordt van gewoonlijk welin gelichte zyde in Parjjs vernomen. Als dat niet kan worden geregeld, zal de Amerikanen worden verzocht binnen een bepaalde termijn met hun materieel Frankrijk te verlaten. Frankrijk eist dat de bases op zijn minst onder bevel van eeri Franse officier komen, zoals ook de Ameri kaanse bases in Engeland onder Brits bevel staan. AMSTERDAM, 19-3. De Piere- mentpartij, afgekort de PIP, behoort tot de twintig partijen, die het cen traal stembureau van de gemeente Amsterdam voor de komende ge meenteraadsverkiezingen op 1 juni heeft ingeschreven. Behalve de be kende grote politieke groeperingen behoren tot deze twintig o.a. nog de partijen „Provo", „Marxisten - Le ninisten van de Rode Vlag", „Vrije Amsterdammers" en „Groep hoofd- stad'belangen (G.B.H.)". Niet inge willigd werd het verzoek tot in schrijving van de groepering „Boe ren- en Middenstandspartij". Tot 28 maart bestaat voor ieder de moge- Lij kheid bij de kiesraad in Den Haag tegen de genomen beslissingen van het centraal stembureau in beroep te gaan. ook de grote meerderheid van Am sterdam", zo zei hij. De heer Cals waarschuwde: „We hebben in andere landen gezien wat er gebeurt als de straatterreur van enkelen de overhand krygt. Laten we voorkomen dat in Neder land zich dezelfde ontwikkeling voordoet". DEN HAAG, 20-4. Naar aanleiding van de uitspraak van minister-pre sident Cals heeft de buitenlandse persvereniging in ons land de mi nister-president telegrafisch om een onderhoud gevraagd. KAMPALA, 20-3. In de stad Bwamba in het westen van Oeganda zyn vermoedelijk meer dan honderd mensen omgekomen door een aard beving. liet aantal gewonden is nog veel groter. De beving deed zich zondagochtend vroeg' voor. Ook in Fort Portal is schade aangericht, maar daar vielen geen slachtoffers. De weg naar Bwamba is door een aardverschuiving versperd. Met heli kopters wordt de eerste hulp ver leend. In de steden Kampala en En- tebe is geen schade. In Japan zijn zaterdag en zondag bij acht branden 21 mensen om het leven gekomen. IJMUIDEN, 20-3. Nadat ook zon dag in het zeegebied op ongeveer 50 mijl ten noorden van Terschelling in de Noordzee is gezocht naar de ver dwenen sleep van de zeesleepboot „Hector" is de hoop, dat de 2-koppi- ge runnersbemanning van de bag germolen Tiger" het gebeurde zou hebben overleefd, zondagavond om zeven uur opgeheven. De vermisten zijn de matroos run- ner G. van Wolferen, 22 jaar oud. ongehuwd uit IJmuiden en de ma troos-runner W. A. van der Hilst. 19 jaar oud, ongehuwd uit Amsterdam. Over de oorzaak van de ramp, die zich vrijdagavond laat afspeelde bij windkracht 6 tot 7 tast men nog in het duister. De lichten van de bag germolen die bij het vallen van de duisternis elke avond door dë run ners worden geplaatst voor een "vei lige navigatie, waren plotseling ach ter de „Hector" verdwenen. De sleep boot heeft vervolgens gepoagd radio- Bijna zestig miljoen ton graan DEN HAAG, 20-3. Op grond van gegevens die vrijwel als definitief kunnen werden beschouwd, bedraagt de graanoogst 1965 in de Europese gemeenschap 59,9 miljoen ton, rijst niet inbegrepen. Dat is de op. een na grootste graanoogst van na de oor log. Alleen de oogst van 1964 was groter. "Wel is de tarwe-oogst van 1965 met 30,1 miljoen ton de grootste die ooit in de Europese gemeenschap is geregistereerd. Daarentegen was de rijstoogst met 0,46 miljoen ton door zijn lage rendement de laagste sinds de oorlog. De aardappeloogst was met 38 miljoen ton de laagste sinds 1950. De suikerbieten oogst bedraagt 42,9 miljoen ton, daarmee is deze .oogst nummer drie in het rijtje van grote na-oorlogse oogsten. Het sui kergehalte was in Duitsland en Frankrijk minder dan in 1964, maar in Italië hoger. In Frankrijk kon een deel van de bietenoogst in de Elzas en in Lotharingen niet tijdig afge leverd worden, men heeft het als veevoer gebruikt. Aan oliehoudende zaden is 517.900 ton geoogst, de grootste oogst sinds de oorlog. Frankrijk leverde daarin 73 pet, van het geheel. De oogst Over de 'komende oogst is het vol gende te vertellen: Aan wintertarwe is in de Europe se gemeenschap voor een oogst v£n 9,2 miljoen ton (onder gemiddelde omstandigheden) ingezaaid, dat is 9 pet. minder dan de 10,1 miljoen ton die er in 1965 geoogst is. In Duits er naar uit dat ook aan zomertarwe, ingezaaid. 7 pet. minder rogge, maar 7 pet. meer wintergerst en «het ziet er naar uit dat ook aa nzomertarwe, zomergerst en haver meer zal wor den ingezaaid dan vorig jaar, name- STUTTGART, 19-8. - Het eerste „Rotel" van Europa, een rijdend hotel, wordt thans in Stuttgart in dienst genomen. Het moderne hetcl, dat in een twee verdiepingen tellende autobus ingebouwd is, biedt plaats aan 26 passagiers. Overdag zitten de reizigers in ge makkelijke fauteuils op de parterreverdieping, waar men beschikt ever televisie en een bar. 's Avonds gaan zy naar de bovenste étage, waar zich de slaapcabines bevinden, alsmede de douches, de toi letten en een keuken. Op 26 maart zal het eerste rijdende hotel beginnen aan zijn maidentrip naar Jeruzalem. Een maand later wordt de reuzen- autobus naar Amerika verscheept, om daar de „droomstraat van de wereld" van New York tot Rio de Janeiro te berijden. Kosten voor deze een halfjaar durende reis door het continent ongeveer 7.500 gulden. In de komende tijd zal men 82 landen bezoeken. Reizen naar de verre oasen van de Sahara, evenals tochten op dc oude zijdestraat dcor Perzic, van Pakistan naar India, van Lenin grad tot in dc Kaukasus, een reis door midden-Europa van Scan dinavië tot Portugal en naar de plaatsen van verzonken culturen van het Nabije Oosten. Wie met het „Rotel" reist, heeft geen hotelzorgen en is niet af hankelijk van restaurants. Ook onbewoonde streken kunnen bezocht worden, zonder dat de reizigers een zeker comfort wat wonen en slapen betreft moeten missen. Het tweede „Rotel" wordt door de Duitse carrosseriefabrlck nog dit jaar voltooid. De basisprijs voor het rjjdende hotel bedraagt 185.000 gulden, in luxe uitvoering en met tropenuitrusting kost het 265.000 gulden. WAT Dl BILT - Deze vijf nieuwe en moderne woningen zijn de eerste die gereedgekomen zijn van een serie van 24 die te Renesse gebouwd wórden op een bouwterrein nabij de Zee-anemoonweg. Voor deze woningen wordt een speciale rond weg aangelegd welke op twee punten aansluiting geeft op genoemde weg. Vier van de vijf afgebouwde woningen worden intussen reeds bewoond. (Foto: Zieri'kzeesche Nieuwsbode). verbinding met de twee runners op de baggermolen te krijgen, maar op de herhaalde oproepen kreeg men geen antwoord. De sleep verbinding is vervolgens door de bemanning van de „Hector" verbroken om onmid dellijk op onderzoek te kunnen uit gaan maar noch de baggermolen noch de twee runners werden gevon den. Vermoed wordt dat de bagger molen vrijdagavond tijdens de sleep reis plotseling is <f*H«apseisd en ge zonken. Kindje gestikt ENSCHEDE, 19-3. Het 11 maan den oude kindje van de familie Klo- ne aan de Diezelstraat te Enschedé is zaterdagmorgen door verstikking omgekomen. Op een onbewaakt ogenblik stak het een blokje hout in de mond. Hoewel direct een dokter werd gewaarschuwd Icon hij bij zijn komst slechts de dood constateren. lijk 54 pet., 6 pet. en 8 pet. De be bouwde oppervlakte aardappelen en suikerbieten lijken wat minder te zullen werden. In Frankrijk is aan wintertarwe 18 pet .minder ingezaaid in verhou ding tot de jongste oogst. Ook rogge en wintergerst zijn minder ingezaaid, respectievelijk 4 pet. en 2 pet. aan bevolen is, daarvoor zomergranen te nemen. Ook is aanbevolen de ver bouw van suikerbieten met 35 tot 40 pet. te verminderen In Italië komt de inzaai van win tertarwe overeen met de oogst van 1965. Nederland noteert voor wintertar we 2 pet. minder, voor rogge 13 pet. minder en voor wintergerst 37 pet. minder, maar voor koolzaad 19 pet. meer, In België is de oppervlakte win tertarwe 23 pet. minder, rogge 9 pet. minder en wintergerst 8 pet. min der. Front passage Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met van avond en vannacht plaatselijk enige regen; morgen overdag enkele op klaringen en slechts hier en daar een bui; matige tot krachtige wind tussen west en noordwest; ongeveer dezelfde middagtemperaturen. 22 maart. Zon op 6.39, onder 18.56. Maan op 7.13, onder 19.14. Nieuwe maan: 22 maart te 5.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 maart 3.46 v.m. 16.11 n.m. BROUWERSHAVEN 23 maart 3.36 v.m. 15.46 n.m. Springtij: 24 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied dat het afgelopen weekeinde voor fraai len teweer zorgde heeft zich terugge trokken naar het zeegebied ten zui den van Ierland. Een nieuwe hog'e- drukgebied trok over de oceaan in de richting van de Britse eilanden. Tussen beide druksystefnen komt een oceaanfront voor vergezeld van een regenzone. Verwacht wordt dat dit front maandagavond en nacht ons land met enige regen zal passe ren. Achter .het front stroomt met iets 'krachtiger wind uit westelijke tot noordwestelijke richting onsta bielere lucht 'binnen, waarin de be wolking veranderlijk met enkele op klaringen zal zijn en enkele lokale buien. De afgelopen nacht vroor het in het binnenland enkele graden. De kans op nachtvorst is de komende nacht eohter te verwaarlozen. Het «hogedrukgebied dat naar de Britse eilanden onderweg is zal waarschijn lijk in omvang afnemen, omdat aan zijn noordflank nieuwe depressies dit 'hogedrukgebied aantasten. Mr. Roscam Abbing officier van justitie te Middelburg DEN HAAG. 18-3. Mr. P. J. V. Roscam Abbing, officier van justitie in het arrondissement Utrecht, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot of ficier van justitie, hoofd van het arrondissementsparket, te Middel burg. C.H.U.-voorzitter draagt functie over VUSSINGEN. 19-3. Op de alge- mene vergadering van de C.H.U., die zaterdag in Vlissingen werd gehou den, 'heeft mr. H. K. J. Beemink de functie van Unie-voorzitter overge dragen aan drs. A. D. W. Tilanus. Deze „commando"-overdrachl was het sluitstuk van de jaarlijkse C.H. U.-bijeenkcmst die door zeer velen werd bijgewoond. Onder de aanwe zigen kenden onder aan deren wor den opgemerkt de oud-ministers Helmers en Staf. de vroegere staats secretarissen Diepenhorst en Haeck en een «groot aantal leden van beide C.H.-fracties uit de Eerste en Twee de Kamer. Actuele onderwerpen oj) N.V.V.-congres UTRECHT. 19-3. Op het jubi- leumcongres van het 60-jarige N.V. V., dat van 30 maart tot en met 2 april in het R.A.I.-congrescentrum in Amsterdam zal worden gehouden, zal een groot aantal actuele onder werpen aan de orde worden gesteld naar aanleiding van voorstellen van de aangesloten bonden en inleidin gen. De vice-voorzitter van de E.E. G.-commissie. dr. S. Mansholt komt spreken over de Europese politic, prof. dr. W. Hessel houdt een inlei ding over de vermogensaanwasde- ling en de positie van de vakbewe ging op het niveau van de onderne ming wordt, besproken door de heer M. Zondervan, voorzitter van do A. N.M.B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1