DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorbereidingen tot inbraak bij negen banken ontdekt 'n ster matras Nederland en de kwestie-Cyprus Wat was er aan de hand met de Gemini-8 Het prinselijk ve rblijf in Mexico Vermiste kernbom op bet spoor? Hevige ontploffing op schip te Rotterdam Amerikaans bedrijf naar Limburg? Pamfletten-actie in Vietnam Mr. Luns zegt rake dingen over de NAVO Veiligheidsmaatregelen tegen aantal Indonesische ministers f Meer auto voor Uw geld CORTINA Moeilijkheden met de „Karei Doorman" v X complete eetkamers Tuinman Zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijilg 18 maart 1966 222ste jaargang Nr. 19558 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur. M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden per 1 april a.s. I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Voorjaarsactiviteit in de bloembollencultuur Kluizen kregen .voorbewerking' Ruimtevaarders veilig geland DEN HAAG, 17-3. Een het gehele land omvattend onderzoek waarbij justitie, rijkspolitie en de politie korpsen van enige honderden ge meenten samenwerkten, heeft voor bereidingen tot inbraak in negen banken in diverse plaatsen, verspreid over een groot gedeelte van ons land aan het licht gebracht. De door deze ontdekking veredel de inbraken, die grondig en zeer ver nuftig waren voorbereid, zouden vol gens een ruwe schatting van de ju stitie de betrokken banken een scha de van verscheidene miljoenen gul dens hebben kunnen opleveren, wan neer zij hadden kunnen worden uit gevoerd. Men kwam het monster- ccmplot op het spoor, toen enige tijd geleden op een avond een verpleeg ster van een bejaardentehuis in Vlaardingen naar buiten keek en zag, dat twee mannen pogingen in net werk stelden binnen te dringen in een bouwkeet bij een in aanbouw zijnde bank. De door haar gewaar schuwde politie wist een van de bei de mannen ter plaatse aan te houden. De ander nam de vlucht, maar werd later op de avond elders in de stad in de kraag gevat. Het bleken goede bekenden van de politie te zijn, zware jongens, de een uit Den Haag en ander een Haarlemmer. Hun ondervraging heeft geen ant woord opgeleverd op de vraag, wat zij in de bouwkeet zochten; de man nen ontkenden - en zij hebben dit tot op heden volgehouden - dat hun be zoek aan de bouwkeet iets zou heb ben uit te staan met de in aanbouw zijnde bank. Niettemin achtte de justitie het raadzaam het bankge bouw aan een grondige inspectie te onderwerpen. Dit leverde aanvanke- Ingezondert mededeling DEN HAAG. 17-3. De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, dr. J. G. de Beus, heeft woensdag in de veilig heidsraad van de volkerenorganisa tie gezegd dat Nederland voor de resolutie tot 'handhaving van de V. N.-politiemacht op Cyprus voor de tijd van neg drie maanden heeft ge stemd omdat het ervan overtuigd is dat terugtrekking van de troepen op dit ogenblik zowel de vrede als de oplossing die de raad zoekt, in ge vaar zcu brengen. In de- resolutie werdt uitdrukking gegevep aan de toenemende bezorgdheid van vele leder, van de Verenigde Naties en in het bijzonder van die welke fi nanciële en militaire bijdragen leve- ien, „over bet gebrek aan voortgang in de richting van een politieke op lossing". Dr. de Beus zei voorts de instruc tie te hebben gekregen dat het steu nen van de resolutie „niet op zich zelf een verplichting inhoudt op nieuw een bijdrage te geven voor de periode tusen 26 maart en 26 juni". lijk niets op, tot men op het idee kwam de kluisdeur te beproeven, lijm Bij een klap met een stevig voorwerp bezweken toen de nokken, waarmede een kluisdeur sluit. Verbijsterende ontdekking Dit leidde tot de verbijsterijende ontdekking, dat de nokken waren afgezaagd en vervolgens met metaal- lijm weer bevestigd en in de oor spronkelijke kleur geverfd. Deze „voorbewerking", die zelfs bij een nauwkeurige inspectie met het blo te oog niet te zien was, had het de vernuf telingen mogelijk gemaakt de kluisdeur zonder veel moeite, slechts door wat kracht te zetten, te openen, alsof het een wat klemmende huis kamerdeur was. Het enige, dat de bankrovers dan nog nodig hadden gehad, was een middel om de bank binnen te komen en de justitie acht het niet uitgeslo ten, dat het doel van het bezoek van de twee zware jongens aan de bouw keet was zich een afdruk van het buitcndeurslot te verschaffen om een valse sleutel te kunnen maken. Men heeft daarop alle politiekorp sen in ons land gealarmeerd en ver zocht een onderzoek in te stellen bij pas gebouwde of nog Ln aanbouw zijnde banken. Een paar honderd nieuwe bankkluizen werden aan de tand gevoeld en men ontdekte, dat bij nog acht banken de kluisdeuren op deze wijze waren voorbewerkt. Dit heeft een grootscheeps opspo ringsonderzoek op gang gebracht, waarbij door de betrokken gemeen ten nauw wordt samengewerkt on der de coördinerende leiding van mr. J M. van Leeuwen, substituut-offi cier van justitie te Rotterdam. Een samenwerking op een zo grote schaal tussen politiekorpsen van verschil lende gemeenten is in ons land tot dusver niet voorgekomen. HOUSTON, TEXAS, 17-3. Tij dens de moeilijkheden die er woens dag de oorzaak van waren dat de Gemini-8 reëds na elf uur in plaats van na drie dagen naar de aarde moest terugkeren, duikelde en slin gerde de capsule door de ruimte. Dit is gebleken uit bandopnamen welke zijn vrijgegeven. Uit de opnamen blijkt dat zowel Armstrong en Scott als de beman ning van het controlecentrum op aarde volkomen rustig en zakelijk op de moeilijkheden reageerden. Kort nadat de verbinding met de Agena-raket tot stand was gebracht meldde Armstrong dat de „Gemi ni-8" moeilijkheden had. „We ach- Ruimtevaarders op Okinawa TOKIO, 18-3. De Amerikaanse ruimtevaarders Neil Armstrong en David Scott zijn vrijdag aan boord van de torpedoboot jager Leonard F. Mascn in Okinawa aangekomen. La ter cp de dag zullen zij naar Kaap Kennedy vliegen om de ruimtevaart functionarissen een volledig verslag te doen van de moeilijkheden die tot een voortijdig einde van hun reis hebben geleid. MEXICO-STAD, 17-3. Prinses Beatrix en prins Claus hebben, naar een officiële woordvoerder van ex- president Lopez Mateos van Mexico heeft verklaard, hun „wittebroods weken" in de stad Mexico doorge bracht als gasten van de Mexicaan se oud-president. Maandag zouden zij naar het eiland Cozumel (bij de kust van het schiereiland Yucatan) gaan en hun intrek nemen in de villa aan zee van de heer Lopez Mateos. In de afgelopen dagen hebben prinses Beatrix en prins Claus plaat sen bezocht in de omgeving van de stad Mexico, zoals Cuernavaca, Tas- co, Toluca en Pachuca. Zij kochten huisvlijt-artikelen en zilveren voor werpen waardoor de streek bekend ten dit probleem ernstig", zo zei hij lot de leider van het project, John Hodge, op aarde. Daarna ging de capsule duikelen en vervolgens in een zogenaamde linker „rol" de tweede trap van de Agena was toen reeds los. De grootste zorg vair vluchtleider Hodge betrof het vermijden van een botsing tussen de Agena en de'Ge- mini-8. Om het ruimtevaartuig weer be stuurbaar te maken moesten de ruimtevaarders een onafhankelijk systeem gebruiken. Dit betekende echter dat zij zo snel mogelijk naai de aarde moesten terugkeren. WASHINGTON. 17-3. Functiona rissen van het Amerikaanse minis terie van defensie hebben donder dagavond bekend gemaakt dat het zoeken voor de 'kust van Spanje naai de vermiste Amerikaanse kernbom een aanwijzing heeft opgeleverd voor de mogelijkheid dat de bom in zee ligt. Twee maanden geleden werd ge meld. dat er een kernbom vermist werd na een botsing tussen twee Amerikaanse vliegtuigen bij de Spaanse stad Palomares. Sindsdien is intensief te land en ter zee naar het vermiste wapen gezocht, tot dus ver zonder resultaat. Ingezonden mededeling De melkhaiifleliireii van Zierikzee maken hiermede bekend dat vanaf heden op woensdagen geen melk meer wordt bezorgd. Vriendelijk verzoeken zij uw medewerking. ROTTERDAM, 17-3. Een brand aan boord van het onder Panamese vlag varende schip „Jaguar" (ruim 6500 ten brt.) in de Maashaven in Rotterdam heeft donderdagavond een schade van ongeveer 1 miljoen gul den veroorzaakt. Zeker 18 brand weermannen zijn door koolmonoxy- debedwelming onwel geworden. Vijf vfiu hen moesten naar een..ziekenhuis Omstreeks zes uur deed zich aatn boord van de voor een Italiaanse ei genaar varende „Jaguar" een hevige ontploffing voor die de zes deksels van het voorste ruim zeker ander halve meter omhoog tilde. Brand weermannen trachtten over boord te springen maar werden door collega's tegen gehouden. Uit de reeds broei ende lading tapiocameel en kokos koeken sloegen de vlammen meters hoog boven het schip uit. De beman ning' verliet in allerijl, beladen met koffers, het brandende schip. Met moeite kon men hen later bewegen om weer aan boord te gaan. Met 20 stralen heeft de brandweer het vuur geblust. Het ruim is geheel onder water gezet. Assuradeuren schatten de schade aan de lading tapiocameel en kokos AMSTERDAM, 17-3. Van de zijde van de Belgische en van de Neder landse overheid bestaat grote be langstelling voor de vestiging van een fabriek van de Amerikaanse Burroughs Corp. Het concern staat voor de keuze tussen ergens in Bel gië of in Zuid-Limburg. In de ko mende weken zal een onderzoekings team van Burroughs zich in Neder land en België nader gaan oriënte ren, waarna zeer spoedig een beslis sing vanuit het Burroughs hoofd kantoor in Detroit 'kan worden ver- wacht. - afkomstig uit. Indonesië - op 250.000 gulden. De schade aan het schip be draagt volgens een eerste schatting 750.000 gulden. De „Jaguar" heeft vroeger onder Nederlandse vlag gevaren en heette toen „Stad Mauritius". SAIGON, 18-3. Op de 170 miljoen pamfletten die de Zuidvietnamese regering van eind december tot eind februari boven Vietnam heeft laten uitwerpen, hebben bijna 3.500 gue- rillastrijders gereageerd met vrij willige overgave. De „kom-naar-huis" campagne van de regering viel samen met kerstmis, nieuwjaar en de viering van het nieuwe maanjaar, eind ja nuari. Tot degenen die zich overga ven 'behoorden 32 Noordvietnamese infiltranten, aldus een woordvoerder van de Zuidvietnamese regering. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing die gistermorgen bij Schotland lag, is in de afgelopen nacht in snel tempo de Noordzee overgestoken en bereikte vanmorgen reeds Denemarken. Het front van deze storing passeerde in de vroege echtend ons land met regen, waarna de wind naar noordwest ruimde. Bo ven de Britse eilanden is een krach tig gebied van hogedruk tot ontwik keling gekomen, dat een uitloper heeft over Scandinavië. Dit hoge- drukgebied zal het komende etmaal het weer in ons land beheersen. Het zal noordelijke winden veroorzaken, waarmede tamelijk koude maar dro ge lucht zal worden aangevoerd zo dat flinke opklaringen kunnen wor den verwacht. Vannacht kan in het binnenland plaatselijk nachtvorst voorkomen. SCHIPHOL, 17-3. Terug uit Lon den van de driemaandelijkse minis ter-vergadering van de West Euro pese Unie heeft minister Luns don derdagmiddag bij zijn aankomst op Schiphol gezegd, dat „een van de merkwaardige en door Frankrijk ze ker niet gewenste gevolgen van de Franse houding ten opzichte van de NATO is, dat Duitsland als eerste geallieerde van Amerika een groter gewicht in Europa krijgt". Het gaat volgens hem dan ook wel die kant uit. Nederland heeft overi gens in de huidige Duitse regering veel vertrouwen. „Een van de andere gevolgen van de Franse houding is, dat er van het politieke samengaan der 6 E.E.G.- landen, waarover president de Gaulle op zijn laatste persconferen tie sprak, wel heel weinig terecht zal komen", zo vervolgde minister Luns. „Geen van de andere partners voelt er thans wat voor om een initiatief in die richting te nemen. Nederland is er trouwens nooit erg enthousiast voor geweest. Wij menen, dat zo'*; politiek samengaan in samenwerking met de V.S. en met Engeland dient te geschieden". Ingezonden mededeling DJAKARTA, 18-3. Het Indonesi sche leger heeft zojuist veiligheids maatregelen genomen ten aanzien van dr. Soebandrio, minister van buitenlandse zaken, die volgens be paalde bronnen zou zijn „gearres teerd". Twaalf andere ministers en de derde vice-premier Saleh hebben „op verzoek van het volk" hetzelfde lot ondergaan. In een radio-uitzending heeft ge neraal Soeharto deze maatregelen bekendgemaakt. Zij zijn „niet al leen voor herstel van wet en orde, maar ook ter bescherming van pre sident Soekarno zelf" genomen. Ge neraal Soeharto zei dat de actie te gen de ministers is gericht en niet tegen de macht van president Soe- kaïnc. Eerder op de dag had het Indo nesische leger alle nieuwsmedia, pers, radio en televisie, onder zijn gezag geplaatst. Generaal Soeharto zei in zijn ver klaring dat de directe of indirecte deelneming van de betrokken mi nisters aan de staatsgreep van ok tober duidelijk is gebleken uit de getuigenissen die onlangs tijdens de processen tegen de leiders van de staatsgreep zijn afgelegd. Hij voegde eraan toe dat voor het handhaven van de orde rekening moet worden gehouden met de res sentimenten van het volk tegenover de ministers. Volgens radio Djakarta zijn de be trokken ministers: Soebandrio, Sja- ï-oel Saleh, Soemardjo, Oei Tjoe Tat. Soerachmajti, Yoesoef Moeda Dalam, Arn.unantoe, Achmadi. Soemamo, Setiadi, Soetomo, Astravinata. Mo hammed Bahhadi. DEN HAAG, 17-3. Dat het vlieg kampschip Hr. Ms. „Karei Doorman" een jaar in reparatie moet, betekent een grote handicap voor de paraat heid. De marineleiding windt daar geen doekjes om. Oefentechnisch zal het voor een langdurige periode uit vallen van dit grootste gevechtsschip van dc marine uiteraard ook moei lijkheden opleveren al zijn die niet onoverkomelijk. Door het. uitvallen van hel vlieg kampschip komen in" ieder geval geen internationale oefeningen in het gedrang. De vlieger-opleidingen kun nen vrijwel normaal doorgaan, om dat het vliegkamp Valkenburg een zelfde installatie bezit als de „Karei Doorman", waarmee de vliegers het starten en landen droog kunnen oe fenen. Voor oefeningen in groter ver band, samen met vlooteenheden, kunnen de squadrons gestationeerd worden op NAVO-vlicgvelden. De Amerikaanse ruimtevaarders hebben met de Gemini-8 een veilige landing gemaakt in de Stille Oceaan. De foto laat de astronauten Arm strong (links) en Scott zien tijdens een oefening in de Golf van Mexico. Dit nummer beslaat uit 14 pagina's Spreken snel en onbedacht Heeft menigeen in druk •j* gebracht, ijl y WAT 1EQT DE BIL T Noordelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Vanavond en vannacht hier en daar enkele buien, morgen overdag op klaringen en droog weer; krachtige tot matige noordelijke wind; iets koudere nacht, morgenmiddag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 19 maart. Zon op 6.46, onder 18.51. Maan op 6.31, onder 15.43. 20 maart. Zon op 6.44. onder 18.52. Maan op 6.47, onder 16.54. 21 maart. Zon op 6.42, onder 18.54. Maan op 7.00, onder 18.04. Nieuwe maan: 22 maart te 5.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 maart 1.55 v.m. 14.24 n.m. 20 maart 2.39 v.m. 15.05 n.m. 21 maart 3.14 v.m. 15.41 n.m. BROUWERSHAVEN 19 maart 1.54 v.m. -14.11 n.m. 20 maart 21 maart Springtij: 24 maart Ingezonden mededeling 2.35 v.m. 3.06 v.m. 14.47 n.m. 15.18 n.m. Op 7 januari werd ontdekt dat de vier „stoomhouders" van de ketel- apparatuur (die stoomhouders zou men de reservoirs van de opgewek te stoom kunnen noemen) scheuren vertoonden. Vorige week woensdag - de tussenliggende tijd werd gebruikt om uitgebreide onderzoeken te laten instellen - nam de marineleiding hel besluit dat deze stoomhouders volle dig vernieuwd zullen worden, on danks dat bijvoorbeeld een instantie als Lloyds Londen van mening was dat de scheurtjes wel gelast konden worden. Staatssecretaris Van Es zegt dat dit besluit op twee gronden is genomen. Eerstens wil men geen en kel risico lopen en de eventuele kans dat na lassen van de scheurtjes zich het euvel zou herhalen, volkomen uit.sluiten. In de tweede plaats hebben ook overwegingen van psychologische aard een rol gespeeld. Bankstellen losse elubs kleimnenbelen X togen concurrerende prijzen 5 bij X Woninginrichters T Mol 19 Zierikzee i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1