DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE SCHIETINSTRUCTIES VOOR DE RIJKSPOLITIE politie Brusselse staakt 24 uur Woensdag a.s. lancering van „Gemini-8" STUDENTEN HOUDEN STILLE TOCHT IN DJAKARTA De Arabische Liga en West-Duitsland Duitse bergbeklimmers in moeilijkheden s 1 Wandmeubelen Tuinman Zoon Dr. Soebandrio gearresteerd WAT UQT Dl bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 maart 1966 122ste jaargaiig Nr. 19556 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1 8 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden per 1 april a.s. f 6,50; per week na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakfeur: M. J. Bij de Vaate, tel. Of 110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De gemeente Duiveland in 1965 Nieuwe regels per 1 juli in Amsterdam DEN HAAG. 14-3. Met ingang van 1 juli 1966 zullen voor de politie en de Rijksbelastingdienst nieuwe re gels van kracht worden betreffen de het gebruik van geweld. De minister van justitie heeft een instructie voor het korps Rijkspolitie vastgesteld, waarin vier artikelen, betx-ekking hebben op het aanwen den van geweld. Dezelfde bepalingen zijn opgeno men in de bijstandsinstruciie ge meentepolitie. welke is vastgesteld door de minister van binnenlandse zaken. Deze instructie regelt het 'op treden in die gevallen, waarin amb tenaren van een politiekorps bijstand verlenen aan een ander korps. Bij de burgemeesters yan gemeenten met een eigen politiekorps is erop aange drongen dezelfde bepalingen voor het aanwenden van geweld op te nemen in de instructie voor dat corps, opdat het publiek en de politie-ambtenaren niet door van elkaar afwijkende re gels ingevolge verschillende instruc ties in verwarring worden gebracht. Een instructie gebruik geweld met overeenkomstige regels, vastgesteld door de staatssecretaris van finan ciën, zal gelden voor de ambtenaren van de Rijksbelastingdienst. De genoemde besluiten zullen he den (dinsdag) in de staatscourant worden gepubliceerd. De periode tot 1 juli 1966 is nodig om de burge meesters van gemeenten met ge meentepolitie de gelegenheid te ge ven de ambtsinstructie voor de po litie aan te passen, en bovendien om alle betrokken ambtenaren te kun nen instrueren in de nieuwe bepa lingen. De politie-ambtcnaar staat voor de uitvoering van talrijke taken, zo staat in de algemene regels. By de uitvoering daarvan zal het in een bepaalde situatie, als het doel niet cp andere wyze kan worden bereikt, nodig zyn - ook tegen personen - geweld te gebruiken. Het oordeel, dat tot gebruik van "geweld moet worden overgegaan, moet de politie ambtenaar zo zorgvuldig mogelijk overwegen. Het doel en het nadeel waarmee gerekend moet worden als het doel niet wordt bereikt, moeten afgewo gen worden tegen het risico dat aan het gebruik van geweld is verbonden BRUSSEL, 14-3. Ongeveer 3.000 Brusselse politiedienaren begonnen maandag te middernacht een 24- uurs-staking ter ondersteuning van eisen voor meer salaris en betere wapens. Zij wensen, na de jongste moord op een politieman in het centrum van Brussel, een verbeterde onge vallenverzekering, weduwenpensioen en betere oefenfaciliteiten. De Brus selse politiemannen eisen voorts dat nachtpatrouilles met halfautomati- sche wapens zullen worden uitge rust. Strafport voor premier LONDEN, 14-3. De Londense politie ivil graag weten wie een aantal gestempelde enve loppen voorzien van postze gels vair het Rhodesische on afhankelijke bewind en ge adresseerd aan de Britse eer- ste-minister Harold Wilson, aan een Londense postzegel handelaar heeft verkocht. De enveloppen met het naar Brit se opvattingen illegale stem pel werden kortgeleden aan postzegelhandelaar Stanley Gibbons verkocht door een man die zei tot het huishoude lijk personeel van Downingstr. 10, de ambtswoning van de eerste-minister, te behoren. De brieven waren alle geadres seerd aan premier Wilson en zij vertegenwoordigen een handelswaarde van naar schatting vijftig gulden. De aanbieder ontving ongeveer een tientje per stuk. Eerste- minister Wilson heeft de laat ste tijd een stroom van brie ven uit Rhodesie ontvangen met de bedoeling hem de door de Britse posterijen ingestelde strafport op post uit Rhodesië te laten betalen. De toeslag - ongeveer een rijksdaalder per brief werd uit openbare fondsen voldaan. ook voor derden. Maar is hij eenmaal tot het oordeel gekomen dat ge weld moet worden gebruikt, dan is hij ook tot dat gebruik verplicht. Onder geweld wordt mede begrepen het gebruik van vuurwapenen en van de surveillancehond. Uiteraard gelden er bij het ge bruik van geweld beperkingen. Het mag de perken van redelijkheid niet te buiten gaan. Tenzij de omstandigheden dit niet toelaten, wordt een duidelijke waai*- schuwing gegeven voordat tot het aanwenden van geweld wordt over gegaan. Behalve de beperkingen, waarvan het aanwenden van geweld in het al gemeen is ondei*worpen, gelden voor het gebi*uik van vuurwapenen nog verdere beperkingen, die bovendien verder gaan dan in de bestaande in structies het geval is. Bepaald is o.m. wanneer het ge oorloofd is een vuurwapen te gebrui ken tot het aanhouden van personen, die zich aan rechtmatige vrijheids beneming trachten te onttrekken. Er zal geschoten worden wan neer de aan te houden persoon ver dacht is van of veroordeeld is we gens een ernstig misdrijf, dat boven dien moet worden aangemerkt als een grove aantasting van de rechts orde. Deze omschrijving laat uiteraard ruimte voor interpretatie door de po- litie-ambtenaar die moet optreden. Samenscholingen Verder is schieten geoorloofd tot het verspreiden en het in bedwang houden van samenscholingen en volksmenigten, die een ernstige be dreiging vormen voor de openbare oi'de. en tot het beteugelen van woe lingen. Tot het aanhouden van iemand die uit een inrichting ontvlucht of dit poogt te doen, maar alleen bij ont dekking op heterdaad en tot het aan houden van iemand, van wie ver moed wordt dat hij een vuurwapen voor direct gebruik gereed heeft en dit tegen personen zal gebruiken. De politie-ambtenaar moet zwaar lichamelijk letsel of ei-ger trachten te voorkomen. Het vuurwapen mag niet worden gebruikt, indien de po litie-ambtenaar de identiteit van de aan te houden personen kent en re delijkerwijs mag worden aangeno men, dat uitstel van de aanhouding geen onaanvaardbaar gevaar voor de rechtsorde oplevert. Het ï-isico van het gebruik van het pistool is duidelijk aangegeven. Het schieten op vervoermiddelen, waarin zich personen bevinden, is aan de zelfde beperkingen gebonden als het schieten op personen. Voordat er geschoten wordt, zal er in het algemeen met luider stem een duidelijke waarschuwing moeten worden gegeven, die zo nodig kan worden vervangen door een waar schuwingsschot. Dit moet zo gebeu ren, dat gevaar voor personen of goederen zoveel mogelijk wordt ver meden. Men moet er zich van bewust zjjn, dat, wanneer aan een waarschuwing of een waarschuwingsschot niet on middellijk gehoor wordt gegeven, gericht schieten zal volgen. KAAP KENNEDY, 14-3. Uit krin gen van de NASA wordt vernomen dat, als alles goed gaat, de lancering van de Gemini-8 woensdag om 17.41 (Ned. tijd) zal plaatsvinden. Ter nagedachtenis slachtoffers der laatste weken (Van een A.N.P.-correspondent) DJAKARTA, 14-3. In Djakarta hebben maandag tienduizenden studenten en scholieren een stille tocht gehouden ter nagedachtenis aan de slacht offers die tijdens de ongeregeldheden van de afgelopen weken zijn gevallen. Volgens het blad van de strijdkrachten zijn er acht doden gevallen; twee in Djakarta, twee in Djokjakarta, twee in Medan (Sumatra), één in Bandjir- masin (zuid-Borneo) en één in Makassar (Celebes). Het persbureau „Antara" meldt dat zich in Makassar studenten heb ben gemeld als vrijwilliger om de ter dood veroordeelde vakbondslei der Njono en kolonel Oentoeng te recht te stellen. Naar in Djakarta verluidt, bevindt Soekarno zich nog steeds in zijn pa leis te Bogor. Het paleis wordt nog zwaar bewaakt. In de Indonesische hoofdstad keert het normale leven weer terug. De winkels en ministeries, waaronder het ministerie van buitenlandse za ken, die tijdens de betogingen ge sloten waren, zijn maandagochtend weer geopend. Arbeiders waren maandagochtend bezig de leuzen welke op het mini sterie van buitenlandse zaken waren geklad, te verwijderen. Vergadering SINGAPORE, 15-3. President Soe karno heeft maandag in zijn paleis in Bogor vergaderd met leiders van de strijdkrachten, heeft radio-Dja- Nederlander in Londen beschuldigd van moord LONDEN, 14-3. Een 23-jarige Ne derlander, Antoine André S., is maandag door een rechtbank in Londen formeel 'beschuldigd van moord. Hij zou op 5 maart een ho teleigenaar in Londen om het leven hebben gebracht. S., die zonder werk is en in Londen woont, moet 21 maart opnieuw voor de rechter verschijnen. KAIRO, 14-3. Op de bijeenkomst van ministers van buitenlandse za ken der Arabische Liga in Kaïro heeft Soedan aangedrongen op her stel van de vorig jaar ontstane breuk in de betrekkingen met West-Duits- land. Volgens goed ingelichte kring zou Soedan tijdens overleg achter de schermen er op hebben gewezen, dat deze breuk de Ai*abische staten geen goed doel. De breuk tussen de Arabische lan den en West-Duitsland ontstond toen president Nasser vorig jaar de Oost- duitse leider Walter Ulbricht uitno digde een bezoek aan Egypte te brengen. Deze uitnodiging was voor afgegaan door een verslechtering in de betrekkingen als gevolg van de Westduitse wapenleveranties aan Is raël. karta dinsdag omgeroepen. Onder hen waren de nieuwe minister van defensie en commandant van de strijdkrachten, generaal Sarbini, en zijn plaatsvervanger generaal Moer- sjid. Generaal Soeharto was wegens ziekte niet aanwezig, aldus de radio. Generaal Soeharto is degene die za terdag de macht van president Soe karno heeft overgenomen. De vergadering van maandag nam vier uur in beslag. Bijzonderheden werden niet bekendgemaakt. Resolutie Het Indonesische parlement zal vandaag (dinsdag) en woensdag een resolutie betreffende de machtsover dracht van president Soekarno aan generaal Soeharto bespreken, aldus radio-Djakarta. Kolonel Soenarjo, woordvoerder van de „Kogam"( „Verpletter Maleisië"), zei dat de solidariteit van de opperbevelheb ber (president Soekarno) en het In donesische volk sterker is dan ooit. Ten aanzien van de verklaring van Toenkoe Abdoel Razak, de Malei sische vice-premier, dat het geschil tussen beide landen na de jongste gebeurtenissen hopelijk zal verdwij nen, zei Soenarjo dat dat ook na de gebeurtenissen van oktober was ge zegd, maar dat Indonesië Maleisië zal blijven bestrijden. De Indone sische tegenstand tegen Maleisië is niet door de communistische partij geïnspireerd, maar maakt deel uit van de regeringspolitiek, zei hij. Honderd gewonden bij treffen Hindoes-Sikhs NEW DELHI, 14-3. Meer dan 100 mensen zijn maandag gewond ge raakt bij een treffen tussen hindoes en sikhs in Nieuw Delhi. De 'hindoes zijn ontstemd over het voorstel van de regering om de sikhs een eigen staat te geven. Zij achten de rechten van de hindoes in een dergelijke staat onvoldoende gewaarborgd. KLEINE SCHEIDEGG, 14-3. Vyf Duitse bergbeklimmers die al 18 da gen onderweg zyn om de 3.970 me ter hoge Eiger via de beruchte noordkant te bestijgen, verkeren in een gevaarlijke crisis. Zij bevinden zich op 3.360 meter hoogte, waar zij zich enige dagen ge leden in de sneeuw hebben ingegra ven. In hun directe omgeving be vindt zich een Brits-Amerikaanse expeditie, die ook op weg is naar de top. De Duitsers blijven met het oog op de slechte weersomstandigheden zoveel mogelijk in hun holen, ook al om hun krachten te sparen en zo min mogelijk van hun schaarse voor raad voedsel te gebruiken. Toch zou- Gratis vakantie voor door brand getroffenen AMELAND, 14-3. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer van Ameland heeft in samenwerking met een aantal hotel- en pensionhouders van het eUand besloten degenen, die by de branden in Amsterdam zo zwaar zijn getroffen een gratis va kantie op Ameland aan te bicden. Dat zal een vijfdaagse voUedig verzorgde vakantie worden om streeks Pasen. De betrokkenen zul len in Amsterdam worden opgehaald en weer worden teruggebracht. De Amelandse V.V.V. zegt ernstig ver ontwaardigd te zijn over het misda dig optreden van de pyromaan. Men is op het eiland ook diep getroffen door het leed, dat in een aantal Am sterdamse gezinnen is gebracht. den zij, evenals hun Amerikaanse en Britse collega's van plan zijn door te zetten. Helpers van de Duitse expeditie die in Kleine Soheidegg zijn achter gebleven, kunnen wegens het lawi negevaar geen assistentie verlenen. Met het oog op verraderlijke lucht stromingen zouden hefschoefviieg- tuigen, zelfs bij goed weer, ook geen hulp kunnen verlenen. Ingezonden mededeling in vele uitvoeringen en prijzen. Ziet vrijblijvend onze collectie en U zult versteld staan van de vele mogelijkheden bij Woninginrichters Mol 19 Zierikzee Levering over het gehele eiland 'mmmmrmmmwA De Verenigde Staten zullen de Ge mini-8 gebruiken bij proeven om kernwapens aan boord van om de aarde di'aaiende ruimtevoertuigen te ontdekken, zo werd uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. Men acht deze proeven van belang om dat de Russen beweren dat zij van de ruimte uit kernwapens op elke plaats ter wereld kunnen depone ren. De Amerikanen zeggen raketten te hebben die aardsatellieten buiten werking kunnen stellen, doch het probleem is er achter te komen welke ruimtevaartuigen of kunst manen kernwapens bij zich hebben. Men denkt dit te kunnen oplossen door een methode waarbij met recht streeks contact massa en gewicht van een ruimtevoorwerp worden vastge steld. Een „zware" kunstmaan zou dan verdacht zijn. Dodelijke ongevallen op dezelfde weg in 's-Heerarendskerke 's-HEER ARENDSKERKE. 14-3. Op rijksweg 58 in de gemeente 's-Heer Arendskerke (Zld.) hebben zich, niet ver van elkaar maar op verschillende tijdstippen, twee on gevallen met dodelijke afloop voor gedaan. Het eerste ongeluk gebeur de omstreeks vijf uur maandagmid dag. toen een wielrijder, de 72-jarige M. van Gessel uit 's-Heerenhoek, 'bij 'het oversteken van rijksweg 58 door een personenauto werd gegre pen en op slag werd gedood. Ongeveer IV2 uur later stak een voelgangster, de 63-jarige mevrouw E. Mulder-Tolhoek uit 's-Heer Aren'dskerke de rijksweg over en werd eveneens gegrepen door een personenauto. Ook hier was de af loop dodelijk. Viering ontbinding van Indonesische C.P. DJAKARTA, 14-3. Mevr. Ratna Dewi Soekarno. de 25-jarige Japanse echtgenote van de Indonesische pre sident, heeft bij een groot hotel in Djakarta een enox*me roomtaart be steld, waarop moet komen te staan „gelukgewenst met de ontbinding van de P.K.I." Zij wil deze taart aanbieden aan de vrouwen van de generaals, die zij heeft uitgenodigd om bij haar de ontbinding van de Indonesische com munistische partij te vieren. SINGAPORE, 14-3. Dr. Soeban drio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, is volgens een bericht van radio „Vrij Indonesië", dat in Singapore is opgevangen, in derdaad gearresteerd door het leger. De radio gaf de namen van 14 van de gearresteerde ministers wier be zittingen bovendien door het leger in beslag zyn genomen. DJAKARTA, 14-3. De nieuwe sterke man in Indonesië, luitenant- generaal Soeharto, zal uit naam van president Soekarno een noodkabinet vormen dat zal bestaan uit slechts 25 burgers en militairen, zo meldt het onder invloed van het leger staande blad „Djiwa Prokalamasi". Zoals bekend telt het huidige kabi net ongeveer 100 leden. Wanneer het nieuwe kabinet zal worden gevormd, werd niet gezegd. Juichende Indonesiërs, vooral stu denten en scholieren, bemannen een legervoertuig tijdens de parade van de paratroepen (RPKAD) in Djakarta Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Ondeugende, verwende en ongemanierde kinderen heb ben alleen „andere mensen''. Plaatselijk opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Bewolkt mei plaaatselijk opklarin gen. maar in de nacht cn ochtend hier en daar mist; op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot ma tige noordwestelijke wind; in het noordoosten van het land plaatse lijk nachtvorst, overigens weinig verandering in temperatuur. 16 maart. Zon op 6.53, onder 18.45. Maan op 5.09, onder 12.16. 17 maart. Zon op 6.51, onder 18.47. Maan op 5.44, onder 13.22. Nieuwe maan: 22 maart 1e 5.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 16 maart 17 maart 10.53 v.m. 12.22 n.m. BROUWERSHAVEN 10.50 v.m. 12.16 n.m. 23.44 n.m. n.m. 23.46 n.m. n.m. WEEKOVERZICHT 16 maart 17 maart Doodtiji 1< HET DE BILT. 15-3. Het K.N.M.I. deelt mede: De algemene luchtcirculatie boven Westeuropa wordt nog steeds beheerst door een krachtig 'hogedruk- gebicd, waarvan de 'kern bij de zuid kust van Ierland ligt. Om dit hoge- drukgebied heen trekken storingen. Een ervan trok in de afgelopen nacht over Scandinavië naar het zuidelijk gedeelte van de Oostzee en ontwik- kele zich tot een afzonderlijke de pressie. Onder invloed biervan nam de wind bij ons wat toe uit noord westelijke richting, waarbij minder koude en iets vochtigere lucht ons land binnenstroomde. Daardoor kwam in de afgelopen nacht nergens nacht vorst voor. Achter de depres sie om stroomt weer koudere lucht uit Nooiwegen naar hel zuiden, maar deze lucht zal alleen het noordoosten van ons land bereiken. Bij IJsland is namelijk een nieuwe storing ont staan. die eveneens naar Scandinavië trekt en die de .koude lucht weer naar het oosten zal terugdrijven. Daarom worden morgen ongeveer dezelfde temperaturen verwacht als vandaag. Aanvankelijk kan in het noordoosten van het land hier en daar nog wat lichte regen vallen, maar morgen zal het op de meeste piaatsen riPoog weer zijn. Levenslange gevangenisstraf zo luidde maandagochtend de eis tegen de 38-jarige Deense monteur Palle Mogens Fogde Sörensen, die op 18 september jl. vier Kopenhaagse po litiemannen dood schoot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1