DUITSE NACHTMERRIE ONZE KINDERKAMER Prins Bernhard en schoonzoon prins Qaus spraken redes uit Made in France Weer kindermoord in Engeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 maart 1966 Nr. 19555 Na het huwelijksfeest AMSTERDAM, 12-3. „Als vader van de bruid is het aan mü om hier iets te zeggen, waarbij ik dat doe mede namens de beide moeders van het jonge paar. Helaas heeft de vader van Claus deze belangrijke stap van zjjn zoon niet mogen beleven. Ik begrip dat zün afwezigheid op dit moment vooral door zün vrouw en zün kinderen sterk wordt gevoeld. De aanleiding voor deze toespraak is er een die ons met grote vreugde vervult. Zü is van groot belang voor ons allen: voor de wederzüdse families voor het gehele koninkrük en wel heel in het bijzonder voor het jonge paar zelf". Deze woorden sprak Z.K.H. prins Bernhard aan de huwelükslunch, die - voor het vertrek van het Bruidspaar - op het paleis in Amsterdam door 1I.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard werd aangeboden. De prins vervolgde: „Bruid en bruidegom, Beatrix en Claus, het is nu dus zover - de knoop is definitief gelegd. Niet alleen jullie, maar ook heel veel anderen, die op jullie ge steld zijn, zullen zonder twijfel een zucht van verlichting slaken omdat een periode is afgesloten waarin rondom jullie veel, teveel strijd heerste en er geen sprake was van een werkelijke blije verlovingstijd. Nu is er een nieuwe periode begon nen, waarin, naar wij van harte ho pen, wél blijdschap en geluk zullen overheersen. Ik heb in de laatste dertig jaar drie generaties van het Huis van Oranje werkelijk goed leren kennen: je grootmoeder Trix, je moeder en mijn kinderen. Bij zowel je groot moeder als je moeder ben ik diep onder de indruk gekomen van de wijze waarop zij zich in hun leven onder alle omstandigheden hebbert laten leiden door hun enorme plichtsbesef. Ik ben blü. Trix, te kunnen zeg gen, dat ook jij dit plichtsgevoel, dat naar mün mening zo onverbrekelük verbonden is met het Huis van Oran je, in sterke mate bezit. Waar een ieder, die er aandacht aan wilde schenken, heeft kunnen constateren dat je in de jaren tot je verloving, getrouw aan de beste tra dities van je familie, jezelf maat staven hebt opgelegd die ervoor zorgden dat je gedragingen geheel gericht waren op het ten volle ver vullen van de taak die eens op je schouders zou komen te rusten, heeft het mij diep teleurgesteld dat er bij je verloving betrekkelijk velen wa ren die niet voldoende vertrouwen toonden in jouw persoonlijke keuze, een keuze die bovendien geheel on derschreven werd door je moeder en mij. Voor ons sprak het vanzelf dat je, desgevraagd, hebt geantwoord, dat als je had moeten kiezen tussen je plicht en je liefde voor Claus, jê je plicht had gekozen. Goddank is deze haast onmense lijke keuze jou, en Claus bespaard gebleven en is het je vergund door je huwelijk deze liefde een plaats te geven in je leven, waardoor je niet alleen gelukkiger, maar ook een completer en waardevoller mens zult worden. Het Nederlandse volk verbintenis gegeven en in eerste in stantie de weg geopend voor jullie persoonlijk geluk. Het heeft mede de verantwoorde lijkheid voor jullie huwelgk aan vaard en ik hoop, nee, ik vertrouw erop, dat het de consequenties van deze democratische beslissing zal aanvaarden en jullie liefde de be scherming en de steun zal geven zon der welke jullie huwelüksgeluk geen werkelykheid kan worden. Wij, jullie ouders, hebben voor wat De botsing Washington-Parijs over de Amerikaanse troepen en militaire installaties op Frans grondgebied is begonnen. Naar de mening van pre sident de Gaulle de wereld ver nam dit op zijn laatste persconfe rentie behoort dat alles onder Frans bevel te staan en niet onder een internationaal oppercommando zoals bij de N.A.V.O. thans het ge val is. Dat was volgens hem een eis van nationale soevereiniteit, een zaak die hem als bekend zeer na aan het hart ligt. Voor 1969, wanneer het N.A.V.O.-vedrag afloopt en dus ver lengd zou moeten worden, wil hij zijn idee zien verwezenlijkt. Hier viel te voorzien dat president Johnson afwijzend zou reageren en dat heeft hij prompt gedaan toen via zijn ambassadeur in Parijs de eerste Franse voorstellen werden gedaan. Zijn antivoord zou zijn geweest dat hij dan liever alle Amerikaanse in stallaties met bemanning uit Frank rijk overbrengt naar landen waar men wel het nut van de N.A.V.O. inziet. In ieder geval is dit geen zaak Par ijs-Washington, maar een voor de N.A.V.O. Naar Benelux Het zijn vooral installaties die be trekking hebben op de bevelvoering en als plaatsvervanger voor Fontai- nebleau wordt ai Norfolk in Enge land genoemd. De logistieke installa ties met onder meer een pijpleiding zouden naar de Beneluxlanden kun nen worden overgebracht. Amerika is kennelijk al verzoend met de ge dachte de N.A.V.O. zonder de Gaul- les Frankrijk voort te zetten in de overtuiging dat een wat kleiner bondgenootschap zonder een rebelse partner beter is dan een weliswaar groter met een steeds de voet dwars zettend Hd. Voor Duitsland ligt de zaak wat onaangenamer. Formeel is west- Duitsland nog steeds een door de drie grote overwinnaars bezet gebied, al zijn er dan in feite geen bezettings zones meer. Ook de bondsrepubliek laat er geen twijfel over bestaan - betreft de toekomst het volste ver trouwen in de overtuigingskracht van de zuiverheid van jullie beweeg redenen en idealen. „Man uit één stuk" Claus, je bent nu werkelijk één van ons geworden. Wij, de ouders van Trix, zijn daar blij om. Wij heb ben de grootste eerbied voor de wijze waarop je je in de afgelopen maan den onder de meest moeilijke om standigheden steeds hebt weten te richten op de positieve kant van ie dere situatie, daarbij vertrouwend op onze steun. Je bent een man uit één stuk, die ongetwijfeld op de je eigen toegewijde, rustige manier de weg naar veel harten in Nederland zal weten te vinden Maar op dit ogenblik is het het belangrijkste dat je de weg naar het hart van Trix hebt weten te vinden en jullie je hebt verbonden je ver dere leven te delen. Ik ben er van overtuigd dat je niets liever wilt dan je vrouw gelukkig maken en ik ben er evenzeer van overtuigd dat je daartoe in staat bent. ,Zü die gelukkig maakt" Trix, de naam die je moeder en ik je bij de geboorte hebben gegeven, heeft een heel mooie betekenis: Bea trix - zij die gelukkig maakt. Je hebt veel gaven die je kunnen helpen je naam waar te maken in je leven en nu ten eerste in je huwelijk, want door je huwelijk heb je een nieuwe, grote plicht op je genomen, namelijk Claus gelukkig te maken. Ik ver trouw dat je je met de volle inzet van je warme hart aan deze taak zult wijden. Beatrix en Claus, wij, jullie ou ders, wensen jullie een diep, groot geluk, dat een zegen moge zijn ook voor anderen. Moge God jullie de liefde en de kracht geven om dit sa men te verwezenlijken. Rede prins Claus Prins Claus repliceerde hierop: „In antwoord op de hartelijke woor den van prins Bernhard wil ik in de eerste plaats persoonlijk mijn grote dankbaarheid uitspreken tegenover mijn schoonouders. Ik dank u voor het feit dat u mij uw dochter heeft willen toevertrou^ wen, om met en naast haar onze toekomstige taak te vervullen. Wij beiden zijn u echter ook op recht dankbaar voor alle steun en hulp die wij in de afgelopen maan den van u hebben mogen ondervin den, ook in de dikwijls moeilijke be slissingen waarvoor wij ons gesteld hebben gezien. De taak die wij sa men op ons hebben genomen, en die wij willen volbrengen in de geest waarin u ons deze taak heeft toe vertrouwd, zal ons lichter vallen wanneer wij weten dat wij op uw I VENSTER het was ook een voornaam doel van de N.A.V.O. dat ze voor haar ver dediging sterk rekent op het totaal van deze drie en hun latere bond genoten. Vandaar dat Bonn ai heeft laten weten toch een Frans contin gent, ook buiten de N.A.V.O., op zijn grondgebied welkom te zullen heten. Bruggehoofd Het lijkt er veel op of de Gaulle hiervan gebruik wil maken om Bonn als het ware te dwingen ook op mi litair gebied een nauw contract te sluiten met ParijsOf dat veel uit zal halen, gezien de droevige restil- taten met het befaamde Frans-Duit se vriendschapsverdrag, is een vraag. Maar als begin van een door de Gaulle gewenst systeem van ouder wetse, vooroorlogse verdragen om gezamenlijk voor de veiligheid te zorgen, is het wel een politiek brug gehoofd waarvan hij gebruik zal kunnen maken om weer op andere landen pressie uit te oefenen het Frans-Duitse voorbeeld te volgen. Hoe dan ook: een lastige man buiten de N.A.V.O. heeft andere, maar niet minder mogelijkheden om lastig te zijn! Vervelender voor Bonn (en dat is een goed pressiemiddel voor de Gaulle) is dat Berlijn nog wel steeds een echt bezet gebied is, althans het westelijk deel met zijn nauwe rela ties met de bondsrepubliek. Tot dus ver stonden hier de drie N.A.V.O.- partners steeds eensgezind tegen over Russische en Oostduitse eisen. Als Frankrijk een buitenbeentje in de N.A.V.O. wordt, kan het ook in Berlijn uit de maat gaan lopen. Of zijn eisen stellen om wel in de pas te marcheren. Geharrewar in de ver dragswereld om de Atlantische oce aan is alleen maar onaangenaam. Voor de Duitsers die toch al een beetje nerveus zijn over Franse avances in oost-Europa u weet wel een Europa van de oceaan tot de Oeral is de mogelijkheid van der gelijk geruzie in Berlijn een ver schrikkelijke nachtmerrie. beider raad en steun ook in de toe komst altijd zullen mogen rekenen. Daarvoor, en ook voor al het geluk dat deze dag ons brengt, zijn wij u beiden diep dankbaar. Ik wil hier ook zeggen hoe dank baar wij zijn voor de feestelijke wij ze waarop wij met u allen deze laat ste dagen in Amsterdam hebben mo gen vieren. In de eerste plaats wil ik daarvoor mijn schoonouders onze hartelijke dank betuigen. Tot allen die hieraan hun mede werking hebben verleend en tot u allen die door uw hartelijkheid en vriendschap dit tot een onvergete- lüke feestelüke tüd hebben gemaakt wil ik hier zeggen hoe dankbaar wü daarvoor zün. Lieve Trix, jou wil ik danken voor je liefde, die mij gelukkig maakt. Zo als je vader al zei: onze verlovings tijd is voor ons niet helemaal die tijd van bezinning en rustige voor bereiding op het huwelijk geweest, zoals voor vele andere jonge paren. Niettemin weten wij nu, dat onze liefde, gelouterd in deze moeilijke tijd, ons sterker en zekerder heeft gemaakt. Hoemeer wij in onze liefde naar elkaar toegroeien, des te meer zullen wij ook de kracht vinden, die wij no dig hebben. Want de toekomst zal ons, evenmin als het verleden, voor moeilijkheden sparen. De inzegening van ons huwelük, heeft onze liefde onder de bescher ming van de Almachtige geplaatst; laten wü hem vragen, onze liefde in deze wereld te behouden en, wan neer het nodig mocht zijn, ook tegen deze wereld te beschermen. Mijn liefde voor jou is in de afge lopen maanden van onze verlovings tijd wezenlijk verrijkt en verdiept; door respect en bewondering voor die eigenschappen, die ook je vader reeds genoemd heeft. Een ieder die je in je dagelijks werk ziet en mee maakt, zal kunnen begrijpen, wat ik bedoel. Prinses Glimlach Het was, geloof ik, dr. Drees, die voor het eerst tegen mij over je sprak als „prinses Glimlach". Zo wordt je overal genoemd. Niemand wordt natuurlijk meer gecharmeerd door je glimlach dan ik. Zij was aan het begin van onze gezamenlijke weg. Daarna heb je me laten zien, dat achter deze glimlach een liefde vol hart verborgen is, met een op rechte belangstelling voor de proble men van ieder mens die het ontmoet, Ik heb daarom je glimlach gevoeld als uitdrukking van de persoon die je bent. Iedereen die het goed met je voor heeft, moet bewondering krijgen0 "voor de grote toewijding waarmee je je met hart en ziel aan je taak geeft. Je hebt daarbij ook nog een sterke wil. Anders zou je ook niet tegen deze taak opgewassen zijn. Al leen degenen, die zich onzeker voe len, kunnen je dit verwijten. Je hebt je positie en je taak nooit als een privilege gezien om anders te zijn en te doen dan anderen, maar als een voorrecht en verplichting om van daaruit anderen dienstbaar to zijn. Lieve Trix, ik ben heel trots op je. Ik ben gelukkig met ons besluit, ge lukkig een nieuw en gemeenschappe lijk leven met jou te beginnen. Ik sta met vreugde en vertrouwen te genover de mooie en veeleisende taak, die van nu af aan op onze ge zamenlijke schouders rust. Vervolgens richtte prins Claus zich in de Duitse taal tot zijn moe der. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis Het blijft nog steeds zeer kalm op het uienfront Aanbodverbetering valt er weinig te bespeuren, want in totaal was er slechts 8 ton uien klasse II Over het algemeen viel een lichte prijsverbetering te constate ren Zo kwam de middel van f 11,50 op f 12,20 een verbetering dus van f 0,70 per 100 kg. De grove en de drielingen kwamen beide van f 12,- op f 12,50, de picklers bleven met f 14,- onveranderd in prijs. De buitenlandse marktnoteringen geven eveneens weinig schommelin gen te zien. Over het algemeen blij ven de prijzen voor de Nederlandse uien onveranderd of zijn ze iets ver beterd. Wanneer de merel op het dak zün prille liedje laat horen en de kleine gele bloemen van de forsythia gaan uitlopen, stroomt ons bloed weer sneller. Dan opeens straalt de zon anders. Op onze wandelingen gaat de came ra mee. Want voorjaarslicht is ide aal om te fotograferen. De nog wat lage zonnestand geeft zachte scha duwen. De vochtigheid van de at mosfeer maakt de contouren zachter. De amateurfotograaf P. A. J. Broe ders uit Raamsdonkveer creëerde met dit zachte, bijna strelende voor jaarslicht een „stilleven op het land" Hij gebruikte een deel van de eg als voorgrond en wist de lijnen van de geploegde grond, zuiver aan te Een eigen kamertje voor de kin deren, ook voor de allerkleinsten, is een wens van alle moeders. Zo'n lidht, luchtig en iheel zonnig kamer tje. Niet alleen een ternauwernood gevonden plaatsje voor de box in de woonkamer, maar een speciaal ver trekje, al is het maar klein, voor het kindje. Waar 'het geen kwaad kan, waar alle speelgoed een plaatsje vindt. Zo'n kamertje is belangrijk voor de gezonde ontwikkeling van het kindje en het is gemakkelijk en met betrekkelijk geringe kosten zelf in te richten.Ten minste als vader een beetje handig isVeel meubilair is niet nodig en op de grond nemen we gemakkelijke schoon te maken vloerbedekking. Linoleum of plastic tapijt in zachte tint. We kunnen voor baby een houten schommelwiegje aanschaffen. Is het kindje later uit deze wieg gegroeid en gaat 'het in een ledikantje slapen, dan kan dat houten wiegje als berg plaats voor het speelgoed dienen. Het kan ook 'in een naaikastje ver anderd worden of het kan als plan ten- en bloemenwieg gebruikt wor den. Zeer origineel. Er zijn ook beel dige rotan wiegen en wiegjes met licht metalen buisoniderstellen, die heel gemakkelijk verplaatsbaar zijn. In de korf Het is ook plezierig in zo'n baby kamertje een korfje, we zouden haast zeggen zakje, van een stevige katoenen stof op te hangen aan vier heel sterke, leren banden, die samen weer aan één ijzersterke band aan het plafond bevestigd zijn. Het korf je heeft in de „bodem" twee ronde uitsparingen om de beentjes van baby in te steken. Gaat de telefoon of belt er iemand aan de deur als we net met de baby bezig zün» dan stoppen we de klei ne hummel snel in het veilige, han gende onderkomen en er kan niets met de peuter gebeuren als we hem even alleen moeten laten, 's Zomers kan zo'n schommelzitje, heel prak tisch, in de tuin of op het terras ge bruikt worden. Besluiten we een commode te ne men, dan 'komen we tot de ontdek king dat er heel veel uitvoeringen te koop zijn. Weet u, dat er commo de's zijn die later door enige simpe le handelingen in een ideaal huis werkbureautje veranderd kunnen worden? Een handig meegroeimeu bel dus. heeft zijn toestemming aan jullie passen aan die van de schaduw. Zo ontstond een evenwichtige fo to, zonder harde contrasten. Het voorjaar is meer dan bloembollen en bloesems. Ook in de nuchtere vor men van aarde en landbouwwerk tuig kan een zuiver beeld schuilen. De meeste amateurs verkeren in de mening dat een geelfilter uitslui tend dient voor een betere weergave van de wolken. Ook bij een onder werp als dit, vervult het geelfilter een nuttige rol. Gebruik een film van b.v. 17 DIN en als het even kan een korte slui tertijd. Kijk goed uit en loop eens wat langer om uw onderwerp heen voor u afdrukt. Wie ziet en waar deert, fotografeert! Het eerste ledikant Als de baby uit de wieg is ge groeid schaffen we ons een ledikan tje aan. Dit is echt wel een moeilijke zaak, want ook hierin is weer zo enorm veel keus. Praktisch is het om een ledikant je te nemen waar van de éne lange zijkant uit spijl tjes bestaat. Door zo'n open zij wand kan de kleine gemakkelijk naar de hem omringende dingen kij ken. In het bedje komt een stevig matrasje met erin, schuimplasticof alpengrasvulling, een rubber zeiltje, een molton, twee wollen dekentjes en twee lakentjes met een sloopje. Later, als zoen of dochter ook weer uit dit ledikantje gegroeid is, nemen we de spijltjeswand er uit Op de bodem en tegen de drie op staande wandjes van het ledikantje plaatsen we kussenmatrasjes met een vrolijke bekleding en niemand herkent in het aardige bankje wat we nu hebben, het kinderledikant je van vroeger. Een krukje er naast als tafeltje en er ontstaat een heel ge zellig hoekje. Ideaal in een kinderkamer met slaapbanken is het om laden onder zulke bedden te maken. Het zijn heerlijke bergplaatsen voor speel goed, boeken en vele andere zaken. Gezelliger Ook is het bijzonder aardig om kastjes en tafeltjes z tegen een muur te rangschikken, dat het effect van opbouwmeubeltjes wordt ver kregen. Natuurlijk kunnen kasten en tafeltje ook vast tegen de muur worden bevestigd. Krukjes op pas sende zithoogte bij het tafeltje zijn ook nu weer de minst kostbare op lossing. Kinderen zitten 'bovendien graag op zo'n houten gevalletje als ze lezen, tekenen of spelen. Een simpele plank, aangebracht tussen commode en bergkastje en bekleed met formica, kan ook als werk- ol speeltafeltje dienst doen. Deze combinatie neemt ook weinig plaats in. Krukjes worden, als ze niet in gebruik zijn, onder het tafel blad geschoven. Eenvoudige metalen rekjes aan de wand in een kinderkamer zijn ook onmisbaar. Ze 'kunnen worden ge bruikt voor baby's toiletspulletjes maar ook als zitplaats voor de pop pen en speelgoedbeesten en als boe kenrekjes. MIDDELBURG, 12-3. De dage lijkse oogst aan douden munten op de peiakker van de heer Christi- aansen in Serooskerke begint iets af te nemen. Na drie dagen spitten de ze week is het totaal aantal gouden munten gekomen op 957. De schat gravers hebben de hoop dat zij bin nenkort het duizendste exemplaar zulen vinden nog niet opgeheven. Ingezonden mededeling Al uw MEUBELSTOFFEER- WERK wordt na afspraak in één week bij U weggehaald en als nieuw weer bij U thuisgebracht door Meubelstoffeerderij GOUDZWAARD Meelstraat 24 - Zierikzee telefoon 2491 Kerngeleerde vermist MEXICO, 14-3. De Amerikaanse 'kerngeleerde Marcus Heller wordt sinds woensdag vermist. Hij is ver moedelijk verongelukt. Heller ver trok woensdag met zijn vrouw in een sportvliegtuig uit Brownsville in Texas naar Acapulco. Hij kwam echter niet in deze Mexicaanse bad plaats aan. Opsporingsacties, waar aan ruim honderd Mexicaanse en Amerikaanse vliegtuigen deelnamen, hebben tot nog toe geen resultaat opgeleverd. Het weer was woensdag iu Mexico ongunstig. „Vrijheid" in Barcelona BARCELONA, 14-3. In Barcelona, waar het de afgelopen dagen on rustig is geweest als gevolg van stu dentenbetogingen, heeft een aantal kerkgangers zondag een betoging ge houden. Zij riepen daarbij „vrijheid" Dit gebeurde na een kerkdienst tij dens welke een priester een tekst van het Vaticaans concilie over de vrijheid van vereniging had voorge lezen en waarbij hij de bezoekers op riep in overeenstemming met dit be ginsel te handelen. De politie greep verscheidene malen in en verrichtte een aantal arrestaties. MANCHESTER, 12-3. Politiehon den hebben zaterdag in Engeland het half ontklede lijkje gevonden van een twaalfjarig meisje. Het lag op een stuk land bij haar huis. Het meisje was vrijdag na school niet thuis gekomen. De politie ging on middellijk met honden aan het zoe ken. Men vond het lijk echter pas in de loop van zaterdag. Het vertoonde diverse steekwonden. In de afgelopen acht maanden zijn ruim twaalf meisjes in diverse delen van Engeland vermoord. BLIK DOOR HET WEREI D

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3