DE ZIERIKZEESCHE COURANT Soekarno draagt politieke macht over aan generaal Soeharto Frankrijk trekt zich terug uit militaire NAVO-organisaties Dank van koninklijk paar Teleurstelling over prijzen melk en rundvee Richtprijs voor melk en oriëntatieprijs voor rundvlees vastgesteld Zes en veertig doeken van Monet ontdekt Treedt Mao af? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 maart 1966 122ste jaargang Nr. 19555 WAARiN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus t, iel. Ott 10-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden per 1 april a.s. I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Te Zierikzee verkeerscursus op de weg Omwenteling in Indonesië Vader" van televisie-torens is nu tien jaar oud DJAKARTA. 12-3. Indonesische legerleiders met luitenant-generaal Soeharto aan het hoofd hebben za terdag in Indonesië een vreedzame machtsoverdracht tot stand gebracht na langdurige besprekingen met pre sident Soekarno. Keur-troepen en parachutisten trokken de Indonesische hoofdstad binnen en namen stellingen in. Deze ontwikkeling volgt op dagenlange onrust, veroorzaakt door de heftige anti-communistische betogingen van scholieren en studenten. Zaterdagmorgen vroeg maakte ra dio-Djakarta bekend, dat president Soekarno zijn politieke macht aan generaal Soeharto had overgedragen. Zware pantser, en gewapende troepen van het Indonesische leger hebben vandaag een massale over winningsparade gehouden, wild toe- hem twee weken geleden de vacante gejuicht door honderdduizenden scholieren, studenten en burgers. Terwijl de parade aan de gang was vaardigde generaal Soeharto, uit naam van president Soekarno, een decreet uit waarbij de Indonesische Communistische Partii verboden is. Over het politieke lot van onpopu laire ministers als de minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, en de minister van basis-onderwijs, mi nisters Soemardjo, is officieel nog niets bekend. Maar volgens niet-offi- ciële berichten zijn de van commu nistische gezindheid betichte minis ters reeds door het leger in hechte nis genomen. Verwacht wordt, dat generaal Soe harto binnenkort een nieuw kabinet bekend zal maken. Verbod van de communistische partij was de voornaamste eis van de scholieren en studenten die de af- Ingezonden mededeling De melkhandelaren van Zierikzee maken hiermede bekend dat vanaf heden op woensdagen geen melk meer wordt bezorgd. Vriendelijk verzoeken zjj uw medewerking Spaanse studenten in verzet BARCELONA, 12-3. Politieman nen zijn vrjjdag het capucjjnerkloos- ter in Barcelona binnengedrongen waar vijfhonderd studenten opge sloten zitten. Ze namen de studen ten hun persoonsbewijs af. De studenten waren woensdag middag in het klooster bijeengeko men om een manifest op te stellen waarin de vorming van democrati sche organen in de universitaire we reld zou worden bepleit. De studen ten wilden het klooster pas verlaten als de politie, die er een kordon om had gelegd, zich teruggetrokken zou hebben. gelopen twee weken nagenoeg onaf gebroken in de Indonesische hoofd stad zeer felle betogingen hebben ge houden. Dit verbod, dat nu is afgekondigd, betekent volgens waarnemers (in Singapore) een grote overwinning voor de anti-communistische Indone siërs. Stilte rond Soekarno Er is een gordijn van stilte ge vallen rond president Soekarno en de ministers die nauw met hem sa menwerken. Zondag werd officieel niets bekend gemaakt over zijn da den in het paleis te Bogor, de voor lichtingsdienst van het paleis in Djakarta kon evenmin iets meedelen De minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, en de derde vi ce-premier, dr. Sjaroel Saleh, waren niet te bereiken. Hun huispersoneel zei dat de ministers bij president Soekarno in Bogor waren. Het garnizoen in Djakarta heeft het gebouw voor telecommunicatie sinds zaterdag onder strenge bewa king gesteld. Bij de snel opeenvolgende gebeur tenissen van de afgelopen dagen is generaal Nasoetion, die door presi dent Soekarno van zjjn functies ais minister van defensie en vice-opper- bevelhebber van „Koti" (operationeel opperbevel) was ontheven, op de achtergrond gebleven. Volgens bevoegde zegslieden uit het leger heeft president Soekarno heb twee weken geleden de vacante post van onderbevelhebber van „Ko- gam" (verpletter Maleisië) aangebo den. Generaal Nasoetion zou hierop geantwoord hebben als soldaat be reid te zijn elke verantwoordelijk heid te aanvaarden die de president hem zou toevertrouwen. Welingelicht kringen zeiden dat generaal Nasoetion tezamen met de bevelhebber van het leger, generaal Soeharto, president Soekarno za terdagavond in diens paleis heeft be zocht na de overdracht van de poli tieke macht aan generaal Soeharto. PARIJS. 12-3. Frankrjjk heeft zaterdag laten weten dat het zich zal terugtrekken uit de beide militaire organisaties van de NAVO in Euro pa, de Shape en het Commando van Centraal Europa, en dat de hoofd kwartieren van deze organisaties bjj Parijs naar een ander land ver plaatst moeten worden. De Franse regering maakte dit bek kend in een aide memoire, dat aan Frankrij ks veertien bondgenoten in de NAVO is overhandigd. Voorts zegt de Franse regering, dat zij haar grond- en luchtstrijd krachten in West-Duitsland zal ont trekken aan het NAVO-bevel. Deze Franse troepen dienden echter in de Bondsrepubliek te blijven krachtens een overeenkomst van oktober 1954 over de status van. de Amerikaanse, Britse en Franse bezettingsstrijd krachten. In een stuk, toegevoegd in AMSTERDAM. Z.K.H. prins Bern- hard is zaterdag met zijn privé vlieg tuig naar Genève gevlogen. Toen hij het vliegveld verliet, begaf hij zich in de richting van de stad Genève. DEN HAAG, 14-3. De particu- secretariaten van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden verzoeken de volgende mededeling te publiceren: „Gezien het grote aantal geluk wensen, dat w|j ontvingen naar aan leiding van het huwelijk van onze dochter Beatrix, is het ons onmoge lijk een ieder hiervoor persoonlijk onze dank te doen toekomen. Wij willen daarom langs deze weg allen, die jegens ons uiting gaven aan hun gevoelens van vreugde en medeleven, van ganser harte dan ken voor him blijken van warme be langstelling en sympathie. Juliana Bernhard" het aide memoire voor de Westduitse regering, zegt de Franse regering dat zij bereid is met Bonn de toe stand nader te bezien en. zo nodig, de faciliteiten te bespreken die de Westduitse troepen in Frankrijk ge nieten. In het Franse aide memoire wordt geen datum genoemd voor de ont trekking van de Franse troepen aan het NAVO-bevel. Ook wordt niet ge zegd wanneer de Shape, het hoofd kwartier van de geallieerde strijd krachten in Europa onder leiding van de Amerikaanse generaal Lem- nitzer, en het hoofdkwartier te Fon- tainebleau van het Commando voor Centraal Europa overgeplaatst moe ten worden. Verkiezingen zonder biljetten DEN HAAG, 12-3, Zes ge- meenten gaan, voor zover thans bekend, bij de Provin ciale Staten-verkiezingen op 23 maart stemmachines ge bruiken. De gemeente Maas- driel (Kerkdriel) gaat zelfs volledig machinaal stemmen en zal de eerste Nederlandse gemeente zijn, waar bij de verkiezingen geen stembiljet ten meer worden gebruikt. Voorts zullen enkele stembu reaus in de gemeenten Assen, Delft, Tietjerksteradeel, Vlis- singen en Wassenaar van stemmachines worden voor zien. Dit alles, ondanks de bij zonder korte voorbereidings tijd, omdat na de goedkeuring door de minister van binnen landse zaken van de stemma chines voor gebruik in Neder land, de gehele procedure van raadsbesluiten en de goedkeu ringen door Gedeputeerde Sta ten nog moest volgen, en de eerste stemmachines pas mid den februari uit de V.S. in Nederland arriveerden. ARNHEM, 12-3. De beslissing van de minister van landbouw en visserjj over de richtprijs van de melk en de oriëntatieprijs van het rundvee is naar het oordeel van het hoofdbestuur van de Geldersche Maatschappij van Landbouw uiter mate teleurstelend. De beslissing houdt namelijk in dat het inkomen van de boer voor het komende jaar beslist involdoen- de zal zijn, volgens de maatschappij, en dat het arbeidsinkomen van veie ondernemers op de gemengde bedrij ven achter zal blijven bij de belo ning van de werknemers in de land bouw. De verantwoordelijkheid voor deze lage inkomenspositie legt het hoofdbestuur van de Geldersche Een delegatie van arbeiders heeft president Soekarno woensdag een re solutie overhandigd, waarin de on middellijke ontbinding van de Indo nesische communistische partij wordt gevraagd. Maatschappij van Landbouw geheel bij de minister van landbouw te meer daar er mogelijkheden waren tot vaststelen van een hogere richt prijs voor de melk en een hogere oriëntatieprijs voor het rundvlees binnen het kader van deze week door de E.E.G.-ministerraad geno- De „vader" van vele televisietorens in de hele wereld viert zijn tienjarig bestaan. Naar het voorbeeld van de 217 meter hoge betonnen naald van de Westduitse stad Stuttgart werden tot nu toe meer dan 35 t.v.-zendmasten van meer can 100 meter in vele landen gebouwd. In Johannesburg ontstond een co pie, in Finland, Joegoslavië (Belgrado), Oostenrijkf Wenen) en de V.S. (Niagarawatervallen) staan de belangrijkste exemplaren, die veel hebben van de toren in Stuttgart. In Japan heeft men zelfs volgens het Stuttgartse systeem stalen torens gebouwd. Het markantste voorbeeld is de tegenwoor dig in Moskou verrijzende hoogste televisietoren van de wereld, die thans al 250 meter hoog is, maar eens 520 meter zal meten. De oudste toren in Stuttgart heeft gedurende de tien jaar van zijn bestaan voor 7,8 miljoen bezoekers uit de hele wereld een blik. van het uitzichtsplatform of een be zoek aan twee in de koepel ondergebrachte restaurants mogelijk gemaakt. 3,3 miljoen gulden bedroegen destijds de bouwkosten voor de Stuttgartse televisietoren. men besluiten over de totstandko ming van het gemeenschappelijk prijsbeleid in de lid-staten der E.E. G. Een hogere richtprijs van de melk zou de kosten van levensonderhoud slechts in geringe mate beïnvloeden, volgens de Geldersche Maatschappij van Landbouw. PARIJS, 13-3. Zesenveertig schil derijen van Claude Monet ter waar de van ongeveer tien miljoen franc hebben ongeveer veertig jaar in het atelier van deze grote Franse im pressionist in Giverny (Normandië) opgeslagen gelegen. Bij de soms zeer grote doeken, ge schilderd tussen 1905 en 1926, bevin den zich studies van de door Monet zelf achter zijn atelier aangelegde tuin. De enigszins in de vergetel heid geraakte, doch nog in goede staat verkerende schilderijen, van het bestaan waarvan slechts enkelen op de hoogte waren, werden na het plotselingcn overlijden van Monets zoon, Michel, ontdekt. Deze heeft de doeken vermaakt aan de academie voor schone kunsten in Parijs. Een flink aantal politiemannen betrok zondag de wacht bij het atelier in Giverny, waar de schilder zich in 1883 installeerde. Men wil er een museum van maken. Drie weken geleden trof men in de wening van Michel Monet te So- rcl-Moussel, niet ver van Giverny, tweeennegentig aan de academie voor schone kunsten vermaakte schilderijen aan. Daarbij bevonden zich doeken van Claude Monet, maar ook van Renoir, Signac, Seurat en Berthe Morisot. Zij vertegenwoordi gen een waarde van ruim tien mil- DEN HAAG, 12-3. De Nederland se ministerraad heeft besloten voor het op 1 april beginnende nieuwe melkprijsjaar de richtprijs voor de melk met f 1,50 per 100 kilogram te verhogen tot f 33,50 per 100 kilogram melk met 3,7 procent vet. De zoge naamde verrekenprijs die de boer ontvangt voor melk, die als con- sumptiemelk en dergelijke wordt af gezet, is met f 1,- verhoogd tot f 36,10 per 100 kilogram. Er is naar ge streefd, de prijsverhoging voor de consument te beperken tot één cent per liter consumptiemelk. De toeslag, die aan de boer werd gegeven voor de tot industrieprodukten (boter, kaas, melkpoeder en dergelijke) ver werkte melk, is met negentig cent verlaagd tot f 3,55 per 100 kilogram. Volgens de E.E.G. regeling moest Nederland deze toeslag met 46 cent afbreken, daarnaast heeft de minis ter zich maandag j.l. in Brussel be reid verklaard tot een extra afbraak van nog 44 ct. De inleveringsprijzen voor zuivelprodukten moeten nog, na advies voor het Produktschap voor Zuivel, worden vastgesteld. Volgens schatting van de minister zal de in- leveringsprijs voor boter met onge veer 45 cent per kilogram, die voor Goudse kaas met ongeveer 22 cent per kilogram en die voor magere melkpoeder met ongeveer tien gul den per 100 kilogram omhoog gaan. Ten opzichte van de huidige boter en kaasprijzen voor de consument zal deze verhoging van inleverings prijzen niet volledig behoeven te worden doorberekend, omdat de marktprijzen al iets. boven de inle veringsprijzen liggen. De minister schat, dat de boterprijs voor de con sument omhoog zal gaan met tien cent per zakje, die voor kaas vijf tien cent per kilogram. Oriëntatieprijs rundvlees De regering heeft de oriëntatieprijs voor rundvlees per 1 april a.s. ver hoogd van f 212,50 tot f 222,- per honderd kilogram levend gewicht. De interventieprijs voor rundvlees wordt met f 9,- verhoogd tot f 206,50 per 100 kilogram; dat is 93 procent van de oriëntatieprijs op f 225,- te stellen en de interventieprijs op 95 procent daarvan. De oriëntatieprijs voor kalveren, die f 285,- per 100 kilogram levend gewicht bedroeg, is verhoogd tot f 290,- per 100 kilogram. Veel beteke nis heeft dit echter voor Nederland niet, omdat oriëntatieprijs moet wor den verwezenlijkt via invoerheffin gen, terwijl Nederland geen invoer van kalfsvlees heeft. Herinnering aan het huwelijk BAARN, 12-3. Bij de Baarnse uitgeverij „Het Wereldvenster" gaat op korte termijn een herziene en uit gebreide editie verschijnen in de reeds uitgegeven orde van dienst als uitgave ter herinnering aan de plechtige inzegening van het huwe lijk in de Westerkerk op donderdag 10 maart van Hare Koninklijke Hoogheid Beatrix, prinses der Ne derlanden en Zijne Koninklijke Hoogheid Claus, prins der Nederlan den. In deze herinneringsuitgave zullen ook de teksten opgenomen zijn van de gebeden en de prediking. Een ge deelte van de opbrengst van deze uitgave komt ten goede aan het Prinses Beatrix Poliofonds. Zwitserland wil helpen in Cyprus-kwestie NEY YORK, 12-3, Zwitserland heeft zijn goede diensten aangebo den in het geschil om Cyprus in het geval de Cyprioten en de Turken hierom zouden verzoeken en onder voorbehoud dat de loop der gebeur tenissen aanwijzingen oplevert, dat deze goede diensten nuttig kunnen zijn. Dit staat in een brief van de permanente Zwitserse waarnemer op Cyprus aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant. Cy priotische en Turkse kringen ver klaarden dat zij officieel nog niets over dit aanbod hadden vernomen. In de brief aan Oe Thant geeft de Zwitserse waarnemer uitdrukking aan de spijt van zijn regering over het feit dat alle pogingen om het geschil tussen Turkse en Griekse Cyprioten op tc lossen tot nog toe heben gefaald. 'k Als je steeds de waarheid vertelt behoef je niet veel te onthouden. Abonnementsprijs Na overleg met het ministerie van Economische Zaken delen w|j mede, dat de abonnements prijs van de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE per 1 april a.s. 50 cent per week zal bedragen of 6,50 per kwartaal. Wij verzoeken u b(j eventuele girobctaling biermede reke ning te houden. De automatische gireringen zullen op onze kosten hierbij worden aangepast, tenz(j u hiertegen bezwaar maakt. De directeur. Meer wiiul Verwachting tot dinsdagavond: Half- tot zwaarbewolkt en morgen tijdelijk enige regen; aanvankelijk weinig wind. later matige tot krach tige wind tussen zuidwest en noord west; in het binnenland hier en daar nachtvorst; morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 15 maart. Zon op 6.56, onder 18.44. Maan op 4.21, onder 11.17? Laatste kwartier: 14 maart te 1.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 maart 9.19 v.m. 22.06 n.m. BROUWERSHAVEN 15 maart 9.15 v.m. 22.06 n.m. Doodtij: 16 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht is de polaire lucht, die zaterdag en in min dere mate ook nog zondag naar Ne derland stroomde, vrijwel tot stil stand gekomen. Het klaarde daarbij op en zeer lage temperaturen waren het gevolg. In het binnenland vroor het 3 tot 5 graden, alleen vlak aan zee bleef de temperatuur 1 a 2 gra den boven nul. Over de Britse eilanden strekt zich nu een krachtig gebied van hoge luchtdruk uit. Het heeft zijn cen trum nabij zuidwest-Engeland en zal ook het komende etmaal het weer in onze omgeving beheersen. Het blijft dan ook droog. Waarschijnlijk zullen enkele wolkenvelden van zee uit komen binnendrijven. Deze hou den de nachtelijke afkoeling tegen, maar het nachtvorstgevaar is nog niet geheel geweken. Morgen over dag zijn ongeveer dezelfde tempera turen te verwachten als vandaag. LONDEN, 12-3. Het Engelse blad „Daily Mail" schrift, dat het poli tieke bureau van de Chinese com munistische partij verwacht, dat de Chinese leider Mao Tse Toeng zich binnenkort zal terugtrekken. Volgens geruchten zou de commu nistische leider zich bijna niet meer voor politieke kwesties interesseren en met zijn geest „ergens tussen he mel en aarde" rondzweven, terwijl de Chinese diplomatie een reeks echecs boekte in de Afrikaanse en Aziati sche wereld. Oude voetsta appen EASTLONDON (Zuid-Afrika), 12-3. Volgens mejuffrouw Mar ga rel Courtenay-La 1 imer, directeur van het museum te East Londen zjjn de voetstap pen in de zandsteenrotsen bij East Londen, die vorig jaar zijn aangetroffen, de afdrukken van menselijke roeten. Zij vindt de vondst van buitenge woon groot belang voor de we tenschap. De voetstappen zou den 29000 jaar oud zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1