Dia „DE JACHT IS ALTIJD OPEN" Rennies' affiant AL VOOR (4000: RIJDT 0 IN EEN VOLKSWAGEN 1200A Voedselnood is ernstig in India Feestavond Beatrixseliool werd succes VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Zes-baans-sintelbaan up sportpark „Bannink nadert voltooiing Geef uw kind KINDER-/T\ ASPIRIN YJl/ Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. alles (^B)kan met GEtBfeiHF VELP0N in de winkel ROME, 8-3. B. R. Sen. de Indiase directeur-generaal van de F.A.O., de vcedsel- en landbouworganisatie van de V.N., heeft in Rome verklaard dat er in India een groot gebrek aan voedsel bestaat, dat dagelijks toe neemt. Hij heeft een bezoek van een maand aan India gebracht om zich van de toestand op de hoogte te stel len. Hij zei op een persconferentie te kunnen begrijpen dat de medede lingen van Indiase zijde dat er geen hongersnood zou zijn, bevreemdend in het buitenland hebben gewekt. Maar, zei 'hij, de Indiase regering gebruikt het woord hongersnood niet graag. Zij wil geen paniek zaaien onder de bevolking. Hulp uit het buitenland is echter naar zijn me ning dringend nodig. Sen is erkentelijk voor de snelle hulp uit vele landen. Er zijn nog geen mensen van honger gestorven. Dit in tegenstelling tot 1943, teen in india naar schatting drie miljoen mensen omkwamen. DEN HAAG. Minister Th. H. Bot (zonder portefeuille, ontwikkelings hulp) zal dinsdag 12 april in Den Haag een internationale jongeren- conferentie van wereldfederalisten openen. Deze conferentie, die vijf da gen duurt, wordt gehouden in het paleis Noordeinde. Ingezonden mededeling Brandend maagzuur? HAAMSTEDE Na vele jaren wachten helpen direkt'. HAAMSTEDE. 9-3. De Beatrix- school, die gewoonlijk haar feest middag op Sinterklaas geeft, heeft voor het eerst het programma naar een avond wat verder in het jaar verschoven. Begin deze week daver de de filmzaal van hotel Bom vsn dc kindergeluiden waaruit bleek dat de leerlingen het programma bij zonder waarderen en dat op een dergelijk feest hun enthousiasme eens moeten luchten. Het is een mooie avond geworden die werd bij gewoond door talrijke ouders. Met trots hebben ze hun spruiten bezig gezien op het toneel en er i:> naar hartelust gelachen. Op pittige marsmuziek marcheer den alle kinderen binnen en na zich opgesteld te hebben zongen ze ge zamenlijk het welgemeendGoede avond dames heren, een ijroet die ook vice voorzitter L. Hack gebruik te o:n zijn publiek een hartelijk wel kom toe te roepen. Speciaal rich;te hij zich tot mevr. Evorv/ijn- v d. Bout (de burgemeester kwam pas la Ier op de avond), het personeel der c l. school in Burgn :i to; dhr. H. Kogesfein directeur van het kinder koor Westelijk Schouwen. Zangstukjes Alle leerlingen der chcul lieten nog eens duidelijk horen dat ze naar" leren c« zing -i. kimnvn, zo was er het spent;-an gezongen lied: „Wij zij de i:. van de schoei". „Een handje klap en «er, een voetje stamp op 't strand van terschouwen" was een versje van dichter bij en we k! gc n t-en idee- dat het composities waren van de als dirigent fungerende onderwijzer C. B. Heutink. De kleinere leerlingen zochten daarop een plaatsje in de zaal en de groteren van 5 en 6 zongen enkele Schouwen-Duivélandse sportspiegel Burgh komt binnen de lynen tegen B.S.C. Zierikzee gaat op bezoek by Halsteren Renesse neemt het in eigen cmgeving op tegen leider Luctcr Mevo krygt het tegen Middelburg niet ge makkelijk. VOETBAL K.N.V.B. Burgh komt zondagmiddag op het sportpark Van Zuijen binnen de lijnen tegen BSC waarvan te Roosendaal met 5-0 ver loren werd. Ongetwijfeld zal Burgh deze maal alles in het werk stellen om de nederlaag te ontlopen om zo haar positie op de ranglijst weer wat te verbeteren. Zierikzee gaat op bezoek bij Halsteren, waar thuis met 3-2 van werd gewonnen. Voor de rood-zwarten zijn de uitwedstrijden tegen deze club altijd bijzonder las tig geweest en ook deze maal voor zien wij voor Zierikzee een bijzonder zware taak waarbij het niet zal mee vallen om er zonder kleerscheuren af te komen. Vosmeer zal weinig moeite hebben om Oude Molen met lege handen naar huis te sturen. Clu- zona gaat het ook met goede voor uitzichten voor eigen publiek opne men tegen De Schutters, terwijl DI- VO in haar huidige vorm in staat moet zijn op NVS revanche te ne men voor de 4-2 nederlaag welke het in de uitwedstrijd kreeg te in- kasseren. In de semi plaatselijke ontmoeting tussen Nieuw Borgvliet eh RKFC kon het ter reinv oor deel wel eens de doorslag geven. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B gaat Re- nesse het in eigen omgeving opne men tegen leider Luctor dat nog steeds zonder verliespunten is. Sla gen de bezoekers er ook deze maal in om hun ongeslagen record te handhaven dan zijn zij vrijwel zeker van de kampioenstitel. Renesse, dat dit seizoen in eigen huis nog onge slagen is zal zeker zijn uiterste best doen om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Zierikzee II, de laat ste weken uitstekend op dreef maakt thuis een goede kans om de ontmoe ting tegen Cortgene in winst om te zetten. Hopelijk is Dreischor haar inzinking te boven waardoor het haar bij Patrijzen moet kunnen ge lukken zeker de helft van de inzet te bemachtigen. Robur geven wij te Goes de beste kansen op winst in het treffen tegen Kruiningen. In de 2e klas C gaan de koplopers Renes se II en Burgh 11 op het terrein van eerstgenoemde tegen elkaar opne men. In de twee voorgaande wed strijden won Burgh overtuigend bij Renesse terwijl bij de return wed strijd Renesse het tegenovergestelde presteerde. Wie er nu zondagmiddag aan het langste eind gaat trekken is dus nog een geheel open vraag. SV- OWK heeft de beste troeven in han den bij het bezoek aan Zierikzee III, terwijl Zonnemaire als favoriet bin nen de lijnen komt tegen Dreischor II. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas staan onze vertegenwoordi gers morgenmiddag voor geen ge makkelijke taak. Middelburg zal er in de Zeeuwse hoofdstad wel op ge brand zijn op MEVO revanche te nemen voor de te Zierikzee geleden Ingezonden mededeling ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM aardige liedjes waaronder een solo van Jenneke Simmers en Leo Zo mer in het bekende vraag- en ant woord vers: ..Mag ik met je dochter verkeren?" Hier is daverend om ge lachen. „Hans Mcddergeus" was de titel van een toneelstukje dat werd uit gevoerd door de leerlingen van klas 4 en 5. Bert je Visser en Joke Sim mers speelden de hoofdrollen. Voordrachtjes Dat de school uitnemende voor drachtkunstenaressen heeft bleek uit een viertal moderne versregels van Annie Schmidt, voorgedragen door Willy Boot, Jenneke Simmers en Mario Schrier. De laaste nam zelfs twee gedichten voor haar re kening. „Het stoute eekhoorntje" was de titel van een toneelstukje dat door de kleinsten werd uitgevoerd met fraaie ccstuumpjes en goed bezette rolletjes. Ook aan het decor was al le aandacht besteed. De 3e en 4e klassers lieten dui delijk blijken dat ook zij konden zingen. Tophit was het led van „Kok Kokadorus uit de Beukenlaan". Gymnastiek was het volgende nummer van het programma en de- vlot uitgevoerde oefeningen ston- uen onder leiding van de heer D. Vos. Hierop begon de rush cp de loten, getale aanwezig, doch het bleek weldra dat er nog tekort wa ren. In de pauze kregen de kinderen iels te drinken aangebeden. pauze de opvoering door de gibteren van het toneelstuk „De pantoiiels van Aboe Kasim", een met veel bravour gespeeld stuk waarin dc jongelui duidelijk lieten zien dat er hard gestudeerd was aw.nd. Tot slot dankte de heer Hack een ieder die tot het welslagen van deze avond had bijgedragen. Ingezonden mededeling nederlaag. Vooral defensief zal ME VO beter voor de dag moeten komen dan jl. zaterdag als het niet met lege handen naar huis terug zal willen keren. Bruse Boys gaat het ie Kou- dekerke opnemen tegen VCK waar bij de Boys als het een klein beetje mee wil zitten beslag op de helft van de inzet kan leggen. Hoewel We- meldinge het in eigen omgeving te gen Kapelle zeker niet gemakkelijk gaat krijgen geloven wij toch niet dat zij zich voor de tweede achter eenvolgende maal zullen laten ver rassen. Spui heeft een goede kans op de volle buit in de Zeemvvlaam- se derby tegen Zaamslag, terwijl Wissenkerke wei eens de handen vol zou kunnen krijgen aan het be zoekende Beren. Kloctïnge moet in staat worden geacht om de winst bij Nieuwdorp weg te kapen. In de 2e klas A gaat Brouwershaven op be zoek bij Bevelanders, de club die momenteel de minste verliespunten heeft. Na twee uitstekende presta ties in eigen huis zal Brouwershaven in deze ontmoeting moeten bewijzen dat het ook in een andere omgeving een niet te onderschatten tegenstan der is. Te Kerkwerve zal WIK al dik tevreden zijn als het één puntje kan overhouden uit de ontmoeting tegen Veere. Voor Duiv'eland zal het niet meevallen om van het bezoek aan Colijnsplaatse Boys zonder kleer scheuren naar huis terug te keren. Oostkapelle -is in eigen omgeving ze ker niet kansloos tegen Meeuwen II, terwijl 's Heer Hendrikskinderen bij Serooskerke op zal moeten passen dat het wederom geen misstap be gaat. In de 3e klas A voorspellen wij winst voor Burgh UI tegen Burgh IV. Bruse Boys II tegen Bru se Boys III, SKNWK tegen SKNWK II en MEVO II tegen MEVO III. Te Scharendijke geven we ZSC de beste kansen in de ontmoeting tegen de re serves van BroiLwershaven. JUNIOREN. In groep A I staat Zierikzee A 1 voor een bijzonder zware taak bij het bezoek dat het bij Vlissingen A I gaat afleggen. In groep A V is Burgh A I zeker niet kansloos bij Colijnsplaatse Boys A 1, terwijl Zierikzee A II zeker zijn uiterste best zal doen een zo goed mogelijk resultaat te behalen bij Volharding '32 A I. In groep B IX moet Brouioershaven B I voor eigen publiek zonder veel moeite van Burgh B II kunnen winnen. Te Kerkwerve slaan wij de papieren van Burgh B 1 iets hoger aan dan die van het in eigen omgeving spe lende WIK B I .In groep B X kan Bruse Boys B I baas in eigen huis blijven tegen MEVO B I. Dreischor B I heeft te Nieuwerkerk de beste troeven in handen tegen SKNWK B I, terwijl SVOWK B I en Zierik zee B II elkaar te Ouwerkerk niet veei zullen ontlopen. Op het sport park Bannink gaat Zierikzee B I proberen zo goed mogelijk voor de dag te komen tegen Duiveland B I. Bent u zeker van een Volkswagen tót en-mét. MET de degelijke noeste VW-lucht- gekoelde motor achterin. De motor die u nooit in de steek laat. Bij welk weer u ook start. MET de uniek beschermende, vier voudige laklaag. MET de sterke, gladde, dichte bodem plaat. MET de hoge topsnelheid, die tegelijk kruissnelheid is (voor hoge gemiddel den!). MET de altijd voor u klaar staande VW-service (goedkoop in onderhoud, reparatie en onderdelen!). MET de hoge inruilwaarde. MET ruimte voor vijf. METmaar maak even eeriafspraak met uw VW-dealer voor een (vrij blijvende) proefrit in deze V.W. va. f 4990,-. Dan merkt u zilf dat de Volkswagen 1200 A een V.W'. is met... met met Tót-en-mót! ZIERIKZEE, 9-3. Een langge koesterde wens van de leden van „Deltasport" gaat binnenkort in ver vulling. Vclgende week komt op het spertpark Bannink een 135 meter lange zcsbaans-sintclbaan gereed, een project dat reeds langer was ge pland doch waarvan door financiële moeiiykhcden ge enuitvoering kon worden gegeven. Vorig jaar werd het plan uit de ijs kast gehaald en begin '65 volgde in diening van een begrotingswijziging. Het project was toen vlug „rond". Enkele dagen geleden zijn gemeente werklieden aan het (zware) karwei begonnen. Eerst'moest een 45 centi- feter diepe sleuf worden gegraven, die vervolgens werd volgestort met 25 centimeter zand. Mogeiykheden Daarop komen dan deze week een lava- en een uit coralite bestaande toplaag, waarmee de baan is voltooid Er zijn reeds voorbereidingen ge troffen voor het doortrekken van de sintelbaan rond de gehele oppervlak te van het sportveld. Het geld hier voor ontbreekt echter tot dusver. Een en ander neemt overigens niet weg dat sportmlinnend Zierikzee (na jaren wachten) bijzonder gelukkig is met deze nieuwe 7 meter brede baan die ongekende mogelijkheden biedt op atletiekgebied. Met name wordt hierbij gedacht aan het organiseren van wedstrijden waaraan meerdere clubs kunnen deelnemen, vooral ook nu de verbinding met Zierikzee aan merkelijk beter is dan voorheen. willen zij goedkeuring verkrijgen door het provinciale college van toe zicht. Verschillende vragen werden be antwoord en aan het slot van de avond kon de voorzitter de heer P. Slager constateren dat het een zeer leerzame avond was geweest. Hij dankte de spreker ten zeerste. Met een korte dagsluiting werd de avond besloten. Ingezonden mededeling Hervormde mannenvereniging te Haamstede Causerie over: „De plaats van de kerkvoogdij" Voor de leden van de Ned. Her vormde Mannenvereniging en verde re belangstellenden sprak ds. F. C. Rcodenburg uit Elkerzèe over het onderwerp: „De plaats van dc kerk voogdij". Spreker schetste eerst hoe mei het beheer der kerkelijke goederen toe ging vlak na de reformatie. Er was toen een dusdanige binding tussen kerk en Staat dat het laatstgenoem de was die de z.g. kerkmeesteren aanstelde. Hier bij werd vaak hele maal' niet gelet of de aangestelde wel kerkelijk meelevend was, maar meer of hij verstand had van de zaken vvaar het over "ging. Toen echter rond 1796 de Hervormde kerk niet meer vanzelfsprekend de enige landskerk was, kwam ook het beheer der ker kelijke goederen op een ander plan Radicaal wilde men toen alle goede ren maar aan de Staat laten, doch hiertegen kwamen talrijke bezwaren. Een gedeelte werd echter wel dooi de Staat behouden en uit de rente daarvan wordt tot op heden nog de z.g. Rijksbijdrage verleend in de tractementen der predikanten. Na het einde der Franse overheer sing ongeveer in 1816 was het ko ning Willem I die trachtte een goede regeling inzake het beheer der kerk goederen tot stand te brengen. Ook dit bleek niet in goede aarde te val len en pas in 1870 werd een geheel nieuwe regeling van kracht. De keu ze van de beheerders werd trapsge wijze tot stand gebracht. De lidmaten der kerk kózen een college, van no tabelen en deze kozen uit hun mid den de kerkvoogden. Gezamenlijk vormden ze een provinciaal college ter controle van de gemeenten en daaruit kwam het landelijk beroeps college tot stand. Hier begon dus de scheiding tussen kerk en Staat op definitieve .wijze. Doch aan deze regeling kleefden diverse bezwaren. Zo was er o.a. te weinig binding tussen de kerkeraden en de kerkvoogdijen. Het beheer der kerkelijke goederen is niet alleen een zakelijk beheer doch heeft ook een pastorale zijde. Via de kerkorde is in 1951 getracht meer binding te bewerken tussen de kerkeraden en de kerkvoogden. De gemeenten waren vrij om deze rege ling te aanvaarden. Tot nu toe heb ben nog niet alle gemeenten hier ge volg aan gegeven, maar de over gangstijd loopt toch ten einde. De ou derling-kerkvoogden warden nu rechtstreeks gekozen door de lidma ten en maken in de kleine gemeen ten deel uit van de kerkeraad met een speciale taak. Verder moeten zij hun besluiten toelichten aan de ker keraden en deze moeten o.a. gekend worden bij de samenstelling der be' grotingen en er hun fiat aan gever» (BAYER) DE SPORTTOTO DEN HAAG, 93. De bruto toto-in leg is ineens tot ruim onder het mil- joeng ezakt. De 655.824 deelnemers aan toto 24 legden f 916.836,in. Het prijzenbedrag was f 302.556, Voor ide eerste prijs was beschik baar f 166.485,Dit bedrag wordt Goor 6 deelnemers met 13 punten gedeeld, zodat ieder bruto f 27.734,30 ontvangt. 193 deelnemers met 12 goed, van wie een met 2 kolommen, krijgen per kolom f 467.80. Voor de derde prijs was beschik baar f 45.383,40, welk bedrag wordt gedeeld door 1097 inzenders, van wie een met 2 'kolommen. Dit komt neer op f 41,40 per kolom. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Weesp (vak. E .Holt- vigter): H. M. Cnossen, Amsterdam; te Nieuw-Amsterdam: J. C. Eelde- rin'k, Surhuisterveen; te Poederoij- en: kand. P. v. d. Heuvel, Ede. Aangenomen naar Velp (4e pred. pl.): H C Boer, Noorölaren-Glimmen het beroep der provinciale kerkver gadering van Groningen tot predi kant voor buitengewone werkzaam heden: F Mooi, Haren. Bedankt voor Ouderkerk a.d. IJs- sel: A. J. Timmer, Elspeet; voor Middelburg (vak. H .Snoep): W. R. v. d. Zee, jeugdpredikant te Rotter dam-C. Ger. Kerken Beroepen te Schiedam (vafc. J. Couvée): C. J. Tissink, Bodegraven; te Wommels: kand. H. Torenbeek, Den Ham (O.); te Rijsoord (vak. Th. W. A, Rijper): A. Gr oenewegen, Ui- rum. Aangenomen naar Utrecht-West (vak. A. C. Kersten): K. A. Firet, Assen; naar Roden (2e pred.pl.): R. Petersen, Bergum (Fr.), die bedankte voor NoordWijk aan Zee (vak. B. Bouma), Rijnsburg (vak. H. Post), Utreöht-Noord (vak. W. Schouten) en voor Veen dam. Ger. KePken (vrijgemaakt) Beroepen te Monte Alegre (Brazi lië): M. Brandes, Meppel; te Veenen- daal: H. Pool, Avereest-Dedemsvaart Chr. Ger. Kerken Tweetal te Papendrccht: K. Boer- sma, Onstwedde en J. P. Versteeg, Wormerveer. Beroepen te Schiedam: M. Vliet- stra, IJmuiden. Ger. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk: C. Harinck, Utrecht. Oud Ger. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Kralingse- veer: L. Gebraad, St. Philipsland en J. van Prooijen, Grafhorst. FEUILLETON Na korter of langer tijd verscheen ome Giep dan weer in de buurt, op nieuw de zakken vo] lekkers, waar van de jeugd terdege profiteerde. Dan straalde tante Jans, de vrouw van ome Giep, en was er een feestje in de buurt. Tot de centen op waren en ome Giep zijn oude stiel weer ter hand nam. Want werk was er in de ze crisisjaren vóór de tweede we reldoorlog ternauwernood voor eer lijke mensen, Iaat staan voor ontsla gen gevangenen. „Ik 'ben het slacht offer van mijn tijd," zei hij wel eens, maar het slachtoffer grinnikte er wat om, Ome Giep had een zonnige instelling, bekeek alles van de vro lijke ikant en zelfs zijn „vakantietrip jes", zoals hij zijn tochten naar de Amstelveenseweg noemde, bekeek hij van de humoristische zijde. „De fouten, die ik gemaakt heb, leer ik daar weer af en een volgende keer doe ik mijn werk nog meer volmaak ter," zei hij dan. Maar toch nooit zo volmaakt, dat hij niet te eniger tijd weer tegen de lamp liep. Misschien had ome Giep zo leven de wel zijn eindje wel gehaald: ba jes in, bajes uit, maar de oorlog brak in 1940 uit en daardoor verander den ook de levensgewoonten van ome Giep. Gijs Bol was toen 15 jaar. Veel be sefte hij nog niet van de verschrik kingen, die over Nederland waren gekomen, omdat de strijd in Amster dam vrij kalm verliep. Toen de trams weer regelmatig reden, her vatte ome Giep zijn oude stiel, want een mens moot tenslotte toch leven. Gijs ging weer naar de U.L.O. en leerde gemakkelijk en in de zo mer van 1940 verhuisde ome Giep voor de zoveelste maal naar de Am stelveenseweg. Tot die tijd was Gijs Bol min of meer passief toeschou wer geweest van de escapades van zijn overbuurman. Het amuseerde hem, terwijl hij gelijkertijd mede lijden had met de aardige kerel. Want dat was toch eigenlijk geen le ven meer: drie of vier maanden vrij en dan weer een jaar of anderhalf in de gevangenis. Dan kon je toch beter eerlijk werk gaan verrichten. Bovendien: za'kkernollen was ge meen. Je 'ontnam op onrechtmatige wijze een ander zijn bezit: huismoe ders. 'hardwerkende mannen. Goed, meestal zat er niet zo heel veel in dc portemonnaies, die de gerouti neerde Giep de zakken van zijn me deburgers ontfutselde, maar tfaf deed aan het feit niets af. Toen ome Giep, kort voor de oor log. een van zijn goede periodes be leefde, waarin hij dag in dag uit on- gestooord zijn slachtoffers bestal stonden er hele stukken in de kran ten over de beruchte zakkenroller, die de trams onveilig maakte. Gijs herinnerde zich, dat er af en toe on verwacht een paar rechercheurs in dc Rustenburgers tra at opdoken, die een bezoek brachten aan ome Giep en tante Jans, maar ome Giep was behoorlijk door de wol geverfd en als je geen bewijzen had, kon je met ome Giep niets 'beginnen. Die kende de wet ook al aardig op zijn duimpje. Dc portemonnaies en portefeuilles werden door hem doorgaans snel verdonkeremaand en geld in huis.. Nou, wat zou dat? Geld is geld en door GERRIE BOS 'bewijs maar eens, dat dit geld niet van ome Giep is, maar van juf frouw Jansen, die in lijn 9 'haar por- temonnaie is kwijtgeraakt. Of van meneer Pieterse, die zijn portefeuil le miste, toen hij uit een stampvolle 25 was geslapt. Een enkele keer namen ze ome Giep toch mee naar het bureau. Maar meestal was hij dan na enkele uren weer thuis. Wegens gebrek aan bewijs. In die dagen, dat de 'kranten vol stonden over beruchte zakkenroller, werd er ook over gesproken op de school. Want een der leraren was in de tram zijn portefeuille ontrold, en daarin zat net zijn maandsalaris: twee briefjes van honderd gulden Dus gaf hij, heel actueel, een ver handeling over a-sociale burgers en misdadige praktijken van beruchte onderwereldfiguren. Allemaal erg mooi, maar daarmee kwamen de twee briefjes van honderd niet te rug. Aan de andere kant vond Gijs het, tot zijn eigen verwondering, niet erg, want Honders was op zijn zachtst uitgedrukt, de minst getapte leraar van het corps, bovendien iemand van het oude stempel, die graag zijn handen gebruikte voor hot uitdelen van oorvijgen; die behoorlijk iemand kon uitkafferen, waardoor hij de bijnaam van „de hond" had gekre gen Zodat eigenlijk niemand mede lijden had met de bestolene en er sommigen zelfs heimelijk schik had den over die „sufferd", die zijn portefeuille liet rollen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 8