DE ZIERIKZEESCHE COURANT Twee doden bij grote brand in de Amsterdamse binnenstad Vijf en zestig doden bij vliegtuigongeluk Minister Den Uyl opende voorjaarsbeurs Sneeuwstormen in Amerika en Canada DE VOEDSELVERDELING IN INDIA VLIEGTUIGONGELUKKEN BIJ TOKIO HET WEEKOVERZICHT Weer poging brandstichting in Amsterdam UITSPRAKEN VAN RUSK OVER AMERIKA EN VIETNAM Ernstig busongeluk in Zuid-Afrika ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 maart 1966 122ste jaargang Nr. 19552 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Sultan kocht schip te Bruinisse Verschrikkelijke ontdekking doet angst in huurt stijgen Foto van een man die nooit bestond AMSTERDAM, 6-3. Haast op de minuut af precies vier weken nadat zes Amsterdammers b(j een hevige brand in de Bethaniënstraat in de Amsterdamse binnenstad het leven lieten, z(jn opnieuw twee personen in de nacht van zaterdag op zondag in een vlammenzee op een steenworp afstand van die plaats omgekomen. De brandweer deed deze ver schrikkelijke ontdekking toen zij na ruim drie kwartier strijd met een laaiende vuurzee via het trappenhuis het perceel Kloveniersburgwal 38 op de hoek van de Boerensteeg kon bin nendringen en in de kromming van de trap van de eerste naar de tweede verdieping de verkoolde lijken van een man en een kind aantrof. Hoe wel identificatie bijna niet mogelijk zal zijn neemt de politie zonder eni ge twijfel aan, dat de slachtoffers de 29-jarige C. Pierie en zijn bijna twee jaar oude zoontje Ronald Iwan zijn. Van alle 'bewoners van het perceel namelijk waren zij de enigen, die niet Levend werden aangetroffen. Vijf andere personen konden zich op het nippertje in veiligheid stellen. De 26-jarige mevrouw G. J. M. Pie rie-van Rijsewijk, die met haar man en zoontje op de eerste verdieping woonde, sprong dwars door een ruit en kwam terecht in 'de Boerensteeg. Zij werd door omwonenden naar het Birmengasthuis vervoerd, waar bleek dat haar verwondingen niet van ern stige aard waren. Zij ook sterkte de politie in de mening, dat haar echt genoot en zoontje omgekomen moes ten zijn. Want kort na het uitbreken van de brand, toen het echtpaar wakker werd door de brandlucht, had haar echtgenoot gezegd, dat zij zich in veiligheid moest trachten te stellen terwijl hij het kind uit de an dere kamer zou halen. Waarschijn lijk heeft de heer Pierie daarna ge tracht met het kind naar hoven te vluchten maar iS hij overvallen door de hevige vuurzee. De bewoners van de tweede en derde etage, respectievelijk het echt paar Doornekamp en mevr. Haal- meljer-Hamel en haar veertienjarige zoon Bob, konden via een noodluik en een platje het door de ijzerhan delaar H. Out bewoonde pand op nummer 40 bereiken en zo hun leven redden. Angst toegenomen De hoog uitslaande brand, die vol gens de brandweer is ontstaan in het in de Boerensteeg aangebouwde wrakke trappenhuis, heeft de angst psychose in de buurt sterk doen toe nemen. Door de buurtbewoners wordt namelijk aangenomen dat deze en de recente branden in de Betha niënstraat, de Dijkstraat, de Wage- naarstraat, de Oude Hoogstraat en de Van Oldenbarneveldtstraat het werk zijn van een maniak of pyro maan. In al deze gevallen immers moet de brand zijn ontstaan in het trappenhuis en de mogelijkheid van toeval wordt door de buurt zonder meer van de hand gewezen. Daarom is men waakzaam maar ook verbit terd en doodangstig en het was dan ook niet te verwonderen, dat de po litie zaterdagnacht de grootste moei- Dodelijk auto-ongeval op het strand Rockanje OOSTVOORNE, 5-3. Zaterdagmor gen omstreeks 11 uur is de 39-jarige heer F. Th. Opdien uit Zwijndrecht op het strand in Rockanje om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto met hoge snelheid over het strand tussen de eerste en tweede slag toen hij plotseling voor een geul op het strand moest remmen. De auto sloeg tweemaal over de kop en werd ernstig beschadigd. De heer O. was vrijwel op slag dood. Een mede- inziltende, de 20-jarige M. de Graaf uit Rotterdam werd met verwondin gen naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam overgebracht. te had de 29-jarige kelner H. H., die op aanwijzing van twee wacht lo pende buurtbewoners was aangehou den, uit de op wraak beluste handen van de op het eerste alarm toege snelde menigte te houden. Het scheelde weinig of hij was gelyncht. Na een kort verhoor echter werd het de politie duidelijk dat deze man niets te maken had met het uitbre ken van de brand en-werd hij even als zijn 29-jarige collega A. D., die zichzelf had aangemeld, naar huis gestuurd. TOKIO, 5-3. Het aantal doden tengevolge van het verongelukken van een DC-8 van de Canadian Air lines bü een landing op het vlieg veld van Tokio, is gestegen tot 65, doordat een der gewonden, een Ame rikaanse ingenieur, aan z\jn verwon dingen overleed. Er zgn 8 overle venden. Het toestel, dat met 72 inzittenden (62 passagiers en 10 bemanningsle den, onder wie een leerling-stewar dess) op weg was van Hongkong naar Vancouver, had enige tijd bo ven Tokio gecirkeld, omdat het vliegveld als gevolg van een dichte mist niet kon worden gebruikt. Juist toen de piloot wilde uitkijken naar Taipeh op Formosa, kreeg hij toe stemming een landing op de instru menten te maken. Daarbij raakte het toestel een kademuur langs de baai van Tokio, waaraan het vliegveld grenst. De wrakstukken van de DC-8 werden over een grote afstand ver spreid. De stoffelijke resten van vele slachtoffers waren onherkenbaar verminkt. De lijken van twee inzit tenden heeft men niet teruggevon den. UTRECHT, 7-3. De grote toe neming in de belangstelling voor de Utrechtse jaarbeurs, nationaal zowel als internationaal, is er een teken van dat de leiding van deze beurs een succesvolle aanpassing heeft we ten te realiseren. Dit zei de minister van economi sche zaken, drs J. M. den Uyl, heden (maandag)morgen bij de opening van de Utrechtse voor jaarbeurs. Uit de zo sterk gegroeide belangstelling van het bedrijfsleven voor de beurs blijkt dat deze een waardevol onderdeel vormt van het marktmechanisme, dat deelneming aan en bezoek van de beurs bedrijfseconomisch gezien tot een verantwoorde uitgavenpost kan worden beschouwd. Er bestaat geen twijfel aan dat, wanneer de beurs zoveel bijdraagt aan het door zichtiger maken van de markt, ook nationaal economisch gezien de beurs een goede investering is, al dus de minister. Hij zei dat de betekenis die de regering aan de beurs hecht, blijkt GARGO (Noord-Dakota), 6-3. De hevige sneeuwstormen die sinds en kele dagen het midden-noorden van de V.S. en enkele provincies in Ca nada teisteren, hebben tot dusver aan veertien mensen het leven ge kost. Minstens veertig mensen worden vermist en ongeveer duizend zijn in de sneeuw gestrand. Men spreekt van de zwaarste sneeuwbuien sinds mensenheugenis. O.m. zijn drie treinen vastgelopen. In één er van zitten 190 mensen al twee dagen vast. Op sommige plaat sen is de sneeuw tot negen meter hoog opgewaaid. De schade aan ei gendommen en het verlies van vee worden op tientallen miljoenen dol lars geschat. Jongens gooiden eieren van Domtoren UTRECHT, 6-3. De politie in Utrecht heeft zeven jongens verba- liseerd die zaterdagmiddag van de hoogste trans van de Domtoren eieren naar beneden gooiden. Het ze vental was afkomstig uit de Domstad. Een vijftienjarig meisje werd dooi de eieren getroffen. Zij werd niet ge wond maar haar kleren werden danig besmeurd Tegen de 7 knapen is proces-verbaal opgemaakt wegens baldadigheid. Voorstel „commissie van het volk" in te stellen DEN HAAG, 5-3. De instelling van een „commissie van het volk" onder leiding van de vice-president van India, dr. Zakir Hussain, met de taak het voedsel en de andere giften voor India in ontvangst te ne men en toezicht te houden op de boekhouding, verdeling enz. is voor gesteld door Rajmochan Gandhi, hoofdredakteur van het Indiase opi nieweekblad „Himma", kleinzoon van Mahatma Gandhi en leider van „morele herbewapening" in India. Hij vermeldt in een overzicht van de internationale hulpactie in zijn blad o.a. met bewondering de actie van de Nederlandse schoolkinderen. Hij stelt voor dat de commissie een beroep zal doen op de Indiase bc- yolktnig en met name op de Indiase uit de laatste begroting van econo mische zaken, waarin een bedrag is opgenomen voor financiële steun aan de noodzakelijke uitbreiding van ex positieruimte. Door verdere vernieu wingen zal de jaarbeurs een nog meer vooraanstaande plaats onder de grote internationale beurzen kun nen innemen. Eurovisie Songfestival DEN HAAG, 5-3. De Oostenrijker Udo Jürgens heeft met het liedje „Merci cherie" het Em-ovisie-song- festival gewonnen. Hij verwierf 31 punten. Nederland behaalde 2 pun ten. In de stad Krisjnanagar, 80 km. van Calcutta verwijderd, hebben studentenbetogers zaterdag twee po- litierriannen doodgeslagen, verschei dene regerinsgebouwen in brand ge stoken en- talrijke winkels geplun derd. Dure verlovingstijd LONDEN, 5-3. De verlo- vingstijd van het Engelse f meisje Jill Anderson is nief f bijster goedkoop geweest. Om f de brieven van haar verloof- f de, de Noorse zeeman Bjon f Steen, te kunnen lezen betaal- J de zij wekelijks ongeveer 2 f pond (twee tientjes) aan een f vertaalbureau. Aangezien de f verloving vijf jaar duurde f kunnen de vertaalkosten, to- f taal op ongeveer 500 pond f (zo'n 5.000 gulden) worden ge- f steld. Het paar trad donderdag f in het huwelijk, t Dil nummer bestaat uit 6 pagina's .f De liefde is als de hemel Zo hoog en wereldwijd; X X De sterren zijn de vreugde De wolken zijn de nijd. In verband met het huwelijk van H.K.II. prinses Beatrix zal de Zierikzeesche Nieuwsbode op donderdag 10 maart a.s. niet worden uitgegeven en zullen onze kantoren gesloten zijn. De directeur, '0000000000000000*0000000000000 De politie van Frankfurt heeft Duitse krantenlezers onlangs geconfronteerd met een foto van iemand die nooit heeft bestaan. Bij het zoeken naar de dader van een moord maakten rechercheurs gebruik van een foto-montage, samengesteld uit een groot aantal opnamen van diverse gezichten. Uit het geheel werd een gezicht samengesteld, dat volgens getuigenverklaringen overeenkwam met het uiterlijk van de moordenaar. Nadat de foto in diverse dagbladen was gepubliceerd kwamen tientallen tips binnen, die resulteerden in een arrestatie van de dader. Vrij zacht Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met vannacht en mor genochtend mist of bewolking; mor gen overdag opklaringen; zwakke tot matige wind draaiend naar zui delijke richtingen; weinig verande ring in temperatuur. 8 maart. Zon op 7.11, onder 18.31. Maan op 20.37, onder 8.10. Volle maan: 7 maart te 2.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 maart 4.13 v.m. 16.47 n.m. BROUWERSHAVEN 8 maart 4.01 v.m. 16.21 n.m. Springtij: 9 maart. Canadees passagiersvliegtuig in brand (75 doden) Brits passagiersvliegtuig neergestort (124 doden) TOKIO, 5-3. Een DC-8-straalvIie-g- tuig van de Canadian Pacific Air lines is aan het einde van de lan dingsbaan van het. internationale vliegveld van Tokio in dichte mist verongelukt en in brand gevlogen, waarbij 75 passagiers en beman ningsleden zijn omgekomen. Het toestel, dat een vlucht maakte van Hongkang naar Vancouver, vloog in brand cp het moment dat het de grond raakte. Twintig lijken van inzittenden werden uit het .brandende wrak ge haald, terwijl een aantal gewonden naar ziekenhuizen werd overge bracht. Onder hen waren een Japan se en vijf buitenlanders. TOKIO, 5-3. Een Boeing 707 straalpassagiersvliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij „B.O. AMSTERDAM, 7 maart. In de Amsterdamse binnenstad is zondag avond opnieuw een poging gedaan tot brandstichting. Een bewoner van een pand aan de Keizerstraat rook omstreeks kwart voor elf een sterke olielucht onder aan de trap naar de eerste verdieping. Bij onderzoek bleek dat er petroleum over de deur mat was gegoten. Er werden ook een paar afgebrande lucifers gevonden. De Keizerstraat ligt vlak bij de Kloveniersbui-gwas, waar in de nacht van zaterdag op zondag bij een brand twee mensep het leven verloren. Een soortgelijk geval deed zich vrijdagavond voor in de Van Olden barneveldtstraat in het westen van de stad, waarin de brievenbus van een woning een plastic zakje met pe troleum werd ontdekt. In het zakje, dat grotendeels leeggelopen was op een mat achter de deur, bevonden zich ook enkele afgebrande lucifers en een niet aangestoken exemplaar. In woningen aan de Dijkstraat (centrum), de Nieuwe Hoogstraat (centrum) en de Wagenaarstraat (oost) werd vorige maand op of bij de trap petroleum verspreid en een krant in brand gestoken. Dat was ook het geval in de Van Ostadestraat (zuid) in de nacht van 3 op 4 maart. A.C." is zaterdag met 124 inzittenden op de berg Foeji ten zuiden van To kio gestort en in brand gevlogen. Geen van de inzittenden heeft de ramp overleefd. Het passagiersvliegtuig, dat op weg was van Tokio naar Hongkong, boor de zich ongeveer 100 meter beneden een weerkundig station en op een af stand van 12 kilometer van een luchtverdedigingsopleidingscentrum in het dichte bos en vloog in brand. Twee uur later meldde de brand weer dat het bos nog steeds brandde. De wrakstukken en bagage van de passagiers hadden zich over een uit gestrekt gebied verspreid. Zelfs op de stad Gotemba kwamen delen te recht. Portugees journalist iii arrest LISSABON, 5-3. De Portugese vei ligheidspolitie heeft de Portugese journalist Lindorfe Pinto Basto, cor respondent van het Franse persbu reau Agence France Presse, gearres teerd wegens valse en tendentieuze berichtgeving. Voorts is tegen de di recteur van het Portugese bijkantoor van Associated Press, de Amerikaan Denis Foster Redmont, een arresta tiebevel uitgegeven. Redmont zou zich op de Amerikaanse ambassade in Lissabon bevinden. De Ameriaaanse kustwacht heeft zondag twee boten onderschept met twaalf man die het bewind van Cas tro wilden 'bestrijden, aldus is door een Cubaarise opstandelingenleider scholieren en studenten om op de zelfde wijze giften bijeen te brengen. Hij wil ook dat de jeugd betrokken wordt bij de verdeling van het eten onder de mensen die honger lijden. Hij schrijft dat de gehele wereld nu naar India kijkt, en wil weten hoe de hulp besteed wordt cn dringt erop aan, dat iedereen meehelpt om te beletten dat corruptie, halstar- righeid en gebrek aan samenwerking verhinderen dat de hulp snel die mensen bereikt, die deze het meest nodig hebben. De prijs van een ver keerd gebruik van de geboden hulp zal veel 'hoger zijn dan wij ons misschien in denken, aldus Rajmo- han Gandhi. „Inplaats van de golf van menslievendheid zou dan een vloed van cynisme komen". WASHINGTON, 6-3. Dc Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft zondag voor de televisie verklaard, dat de V.S. een veel ernstiger militaire con- trontatie onder de ogen moeten zien, waarbij China en Rusland betrokken zullen zijn, als ze zich uit Vietnam terug mochten trekken. Peking en Moskou zouden dan be paalde conclusies trekken uit het ge brek aan wilskracht van de Ameri kaanse leiders en dat zou een oorlog kunnen uitlokken die niemand eigen lijk wil. Maar een overwinning in Vietnam zou betekenen dat honderd kleine landen „een zucht van ver lichting slaken". Senator Fulbright. die dc afgelopen tijd felle kritiek heeft geleverd op de Amerikaanse politiek tegenover Vietnam, zei zondag dat het gevaar voor een oorlog lussen Amerika cn China zeker niet denkbeeldig is. Hij maakte bekend, dat de senaatscom missie voor de betrekkingen met het buitenland, waarvan hij voorzitter is. met een reeks verhoren zal beginnen om de kennis van het publiek om trent. China te vergroten. Fulbright vond het gevaar van een oorlog tus sen China en Amerika daarom reëel, omdat de doelstellingen van de V.S. in Vietnam niet scherp zijn omschre ven. Naar aanleiding van de uitspraak van generaal Maxwell Taylor, een voormalige ambassadeur in Zuid- Vietnam, dat er mijnen moeten wor den gelegd in de haven van Hai phong, - de haven van Hanoi - ver klaarde senator Fulbright, dat men dat .het risico loopt de oorlog uit te breiden, doordat dan een Russisch, neutraal of bevriend schip tot zin ken kan worden gebracht. In Amerikaanse officiële kringen in Washington verklaarde men zon dagavond dat ook de regering gekant is tegen het leggen van mijnen in de haven van Haiphong, omdat men in conflict zou kunnen komen met de Sowjet-Unie en ook omdat de mees te goederen die Noord-Vietnam krijgt, over land worden aangevoerd. DE BILT, 7-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde werd de weerstoestand bepaald door een hogedrukgebied, dat zich van de oceaan over Bretagne naar Duitsland verplaatste. Aan zijn noordelijke flank voerden zuidwestelijke winden aanvankelijk droge, maar later weer vochtiger lucht ons land binnen, hierin kwam 's nachts mist en stra tus bewolking tot ontwikkeling die overdag voor een groot deel oplos ten. Langs een oceaanfront even ten westen van Ierland komen storingen tot ontwikkeling, die met tamelijk grote snelheid via Schotland naar dt Noorse kust koersen. Tussen de Azo- ren en Spanje daalt de luchtdruk op nieuw vermoedelijk door het ont staan van een volgende storing. Deze storingen hebben weinig invloed op het weer in onze omgeving, hoewel het hogedrukgebied iets in omvang afneemt blijft het centrum van het hogedrukgebied nog vrij dicht bij ens land zodat liet weer een rustig karakter behoudt. De wind draait naar zuidelijke richtingen waardoor wat drogere lucht uit België en noord Frankrijk terugkeert. Oneerlijke winkelmeisjes AMSTERDAM, 5-3. Vrijdag zijn twee winkelmeisjes, de 17-jarige G. P. en de 19-jarige G. M. aan de of ficier van justitie in Amsterdam voorgeleid omdat ze een bakker in de Schalkburgerstraat, bij wie ze werkzaam waren, in een periode van drie a vier maanden elk voor onge veer 2000 gulden hebben bestolen. De bakker had de meisjes enige tijd geleden ontslagen omdat zijn in komsten de laatste tijd sterk achter- uilliepen en hij ze er van verdacht dat ze niet helemaal eerlijk waren. Na 'hun vertrek stegen zijn inkom sten echter in die mate dat hij als nog aangifte bij de politie deed van vermoedelijke diefstal en verduiste ring, door dc meisjes gepleegd. CALVINIA (Kaapprovincie), 7-3. Zondagavond hebben 23 mensen de dood gevonden bij een ongeluk waarbij een bus in een ravijn stort te. in de buurt van Calvinia. 22 in zittenden waren op slag dood. Twee kinderen, van 15 en 5 jaar, hebben het ongeluk overleefd .Alle slacht offers zijn kleurlingen. De Zuidvietnamese politie heeft een bende ontmaskerd die uit Laos opium het land binnensmokkelde. Er werd 68 kg. opium in beslag ge nomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1