DE ZIERIKZEESCHE COURANT Conferentie Organisatie Afrikaanse eenheid neemt abrupt einde De kwade kans van luchtvervuiling Tuinman Zoon Min. Biesheuvel neemt Koekoek op de hak Meer auto voor Uw geld TAUNUS 20 M Gevecht tegen olie Het militair eerbetoon langs de route bij huwelijk van prinses Beatrix Het verschijnsel van de bermrecreatie E.E.G.-hulp voor de Antillen Bloemen voor Toon Hermans ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrij.l ui; 4- maart 1966 122ste jaargang Nr. 19951 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur; tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese brandweer bluste vroege brand Na staatsgreep in Ghana ADDIS ABEBA, 3-3. Verwacht wordt dat de ministersconferentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid in Addis Abeba een abrupt einde zal nemen, nu Guinea, Mali en Tanzania de conferentie hebbei^ ver laten uit protest tegen het erkennen van de nieuwe Ghanese delegatie. De grote moeilijkheid is dat de af vaardiging van Tanzania zowel voor zitter is van de bevrijdingscommis- LOS ANGELES, 3-3. Dr. Eugene Sawiokd heeft woensdag op een con gres over luchtvervuiling in Los An geles gezegd dat onlangs is gebleken dat monsters „smog", genomen in Amerikaanse steden, stoffen bevat ten die onnatuurlijke mutaties be werkstelligen 'bij dieren en 'hun na komelingschap. Over de invloed op mensen is nog niets bekend. Cellen die eenmaal veranderd zijn, repro duceren zich in de nieuwe vorm. Atoomstraling heeft een soortgelijke invloed op cellen. Dr. Sawacki vermoedt dat de mu tatieverwekkers voorkomen in de uitlaatgassen van auto's en fabrie ken. Neger ambassadeur van V.S. in Zuid-Afrika? WASHINGTON, 3-3. De demo craat Benjamin Rosenthal heeft in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden voorgesteld, dat de V.S. een neger benoemen tot ambassadeur in Zuid-Afrika om te zien hoe de autoriteiten daar reageren. De af gevaardigde deed deze suggestie in een subcommissie die zich bezig houdt met de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. sie als de commissie-Rhodesië. Deze zaken zullen nu zeer kort door rap porteurs worden afgehandeld. Van de 16 punten op de agenda zullen al leen de aanvaarding van een resolu tie over Rhodesië en de goedkeuring van de begroting 1966-'67 nog wor den behandeld, de overige worden terzijde geschoven. De leiders van de delegaties die de conferentie donderdagochtend heb ben verlaten verklaarden niet uit de organisatie te zullen treden. De president van de republiek Guinee, Sekou Toure, heeft zijn plaats in de conferentie afgestaan aan de afgezette president van Gha na, Kwame Nkroemah. De reizende ambassadeur van Gui nee, Diallo, heeft dit bij aankomst in Addis Abeba uit Conakry ver klaard. Zijn land zal niet aan de O. A.E.-bijeenkomsten deelnemen zo lang de nieuwe regering van Ghana daar is vertegenwoordigd. Abdoelaje Diallo zei dat hij door het mandaat van Nkroemah tegelijk vertegen woordiger van Guinee en Ghana is in de O.A.E. Diallo zei voorts dat Guinee het niet nodig vindt in Gha-1 na tussenbeide te komen om Nkroe mah weer aan de macht te brengen. „Het Ghanese volk is sterk genoeg om zelf de overwinning te behalen en zijn doel te bereiken". De positie van Nkroemah Als vijfde land heeft ook Somali zich teruggetrokken. President Sekou Toure zou op een welkomstplechtig heid voor Nkroemah volgens radio- Guinee gezegd hebben, dat Nkroe mah nu beschouwd kan worden als staatshoofd van Guinee en dat hij met volledig gezag uit naam van dat land kan optreden. Hij kan ook be schouwd worden als secretaris-ge neraal van de Guinese democratische partij, die aan.de macht is. Toure be schouwt Nkroemah nog steeds als president van Ghana. Ingezonden mededeling Waar U ook woont laat uw woning inrichten door woninginrichters Mol 19 - Zierikzee ARNHEM, 3-3. „Als wij ons over zouden geven aan de vrijheid en blij heid van Koekoek en de zijnen, pre diken wij het faillissement van de landbouw". Dit zei minister mr. B. W. Biesheuvel op de vanmiddag in Arnhem gehouden toogdag van de iChristeljjke Gelderse Boeren- en Tuindersbond. Ingezonden mededeling ,Het huwelijk" nadert Hij voogde eraan, tcfe dat warvneer een boer op de 23e maart zijn stem zou uitbrengen op de Boerenpartij, hij daarmee zijn eigen doodvonnis zou tekenen. In zijn kritiek op de Boerenpartij zei minister Biesheu vel voorts, dat het geknoei en de ne gatieve afbraakpolitiek van Koekoek en de zijnen verontrustend is en in werkt op de boerenstand. De vrijheid van de heer Koekoek zou voor de melkafzet betekenen dat de boer niet de richtprijs van 32 cent maar de 20 cent van de wereldmarkt zou ontvangen, terwijl de prijzen voor granen gehalveerd zouden wor den. Hiertegenover stelde de minis ter dat tijdens zijn bewind de melk prijs dusdanig is verhoogd, dat hei de veehouderij ruim 325 miljoen gul den heeft opgeleverd. Een wonder noemde hij het dat gezien de onkos- tenpositie van de wereldzuivelmarkt het in het afgelopen jaar is gelukt 50 miljoen gulden boven de richtprijs uit te komen. CUXHAVEN, 3-3. In de Duitse Bocht bij Helgoland kon -het voor genomen grootscheepse gevecht te gen de olie die uit het wrak van de tien dagen geleden gezonken Noorse tankboot Anne Mildred Broevig van 24.454 ton stroomt, niet doorgaan we gens slecht weer en een ruwe zee. Men wil de olie, die de Noordzeekust bedreigt, met tonnen chemicaliën vanaf marineschepen en mogelijk ook vanuit de lucht tot zinken bren gen. Een beeld, van de proeven, welke in Florida zijn genomen met de „raket- stoel", een apparaat, voorzien van vijf raketjes, elk met een stuwkracht van 100 pond, dat astronauten in hun ruimtecostume in staat stelt zich over het maanoppervlak te verplaatsen tot een afstand van 25 km van hun ruimteschip. AMSTERDAM, 3-3. Langs de route door het centrum van Am sterdam die prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zullen vol gen op hun huwelijksdag, lopende van het paleis naar het stadhuis, vandaar naar de Westerkerk en dan via een kleine omweg terug naar de Dam, alles bij elkaar ongeveer een route van vier kilometer, zullen 4000 militairen komen te staan als eerbe toon. Zij staan aan weerszijden van de route. Een eenvoudige rekensom maakt dus duidelijk dat om de twee meter een soldaat zal worden ge plaatst. De acht kilometer voetweg lan-es de route zal plaats kunnen bieden aan 250.000 mensen. Of het aantal kijk- en juichlustigen zo groot zal zijn, is nog niet te bekij- AMSTERDAM. De gouden koets werd op een trailer van Den Haag naar Amsterdam gereden. Bedekt onder een tentzeil gaat hij hier de stallen van een bierbrouwerij in de hoofdstad binnen. Op de binnenplaats van de Oranjenassaukazerne zijn auto's afgeladen die ter beschikking komen van de buitenlandse gasten bij het huwelijk van prinses Beatrix. In totaal zullen 110 auto's door de Ford-fabrieken ter be schikking worden gesteld. Ze zullen gedeeltelijk door militaire chauffeurs worden bestuurd. UTRECHT, 3-3. De bermrecreatie wordt in belangrijke mate me de bepaald door de behoefte naar het snelverkeer te kijken. Voorts speelt bjj dit recreatiepatroon een rol dat de wegberm makkelijk vanaf de verkeersweg bereikbaar is, dat er voldoende ruimte aan wezig is om te parkeren en dat er een toegankelijk achterland is, zodat de recreant zelf de afstand tot de weg kan bepalen. Ruimte en gelegenheid tot het bedrijven van verschillende vormen van open luchtrecreatie, zoals spelactiviteiten of het dagkamperen zijn factoren die eveneens van invloed zijn. Deze en andere conclusies zijn het resultaat van een verkennend onderzoek naar de bermrecreatie, dat door drs. J. C. Hcytze uit Utrecht voor het Sociologisch Instituut van de rijksuniversiteit Utrecht werd verricht. Het enderzoek is tot stand gekomen met financiële medewerking van de rijks planologische dienst en Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Het studiemateriaal werd verzameld door middel van een enquê te onder automobilisten in de zomer van 1964, op zondagen waarop de weersomstandigheden voor openluchtrecreatie gunstig waren. Er werd geïnterviewd in do berm, het bos en op picknickplaatsen die liggen in het Gooi, de streek van de Utrechtse heuvelrug en in het poldergebied van Zuid-Holland de Krimpenerwaard. Bermrecrealie in zuivere vorm werd aangetroffen langs rijksweg 1 vanaf het kruispunt Laren richting Baarn, een gebied dat bekend staat als de witte bergen. Ruim 80 procent van de geënquêteerden op dit punt richtte zijn aandacht op de verkeersweg, waar tijdens de middaguren een ver keersintensiteit werd waargenomen van 1600 auto's per uur. Ruim de helft van de recreanten, die daar werd geïnterviewd, zat maximaal 20 meter van .de weg, ondanks het feit dat er ruime gelegenheid was om verder het terrein in te gaan. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's j. a Wje de verscheidenheid der mensen niet scherp kan zien *s* is urm van geest, wie hun een- held niet voelt is arm van ziel. t WA7" ÏEQT DE BILT 14.14 n.m. 15.00 n.m. 16.00 n.m. 13.56 n.m. 14.47 n.m. 15.35 n.m. ken, maar er is - bescheiden - ruimte voor. AÏs alle 250.000 komen wordt het wel een kwestie van man netje aan mannetje. Zij 'komen dan te staan achter 5100 hekken van ie der 3 meter lengte, dus 'bij elkaar 15 'km, wat duidelijk rriaa'kt dat ook buiten 'de route nog wel enkele hek ken worden geplaatst. Er komen behalve de 4000 militai ren 1200 man marechaussee, 'ruim 1700 man rijkspolitie en 1000 man van de gemeentepolitie van Amster dam op 10 maart in actie. 400 poli tiemensen zorgen voor de buitenste afzetting, die om 7 uur 's morgens het. gemotoriseerde verkeer buiten het centrum van de stad zal bannen, de rest, deels in uniform, deels in burger komt eveneens langs de rou te te staan ter bewaring van orde on veiligheid. De rijkspolitie te wa- ter gaat de grachten beschermen en 1 een algemeen vliegverbod boven Amsterdam zal de lucht vrij moeten houden. BRUSSEL, 3-3. Het ontwikkelings fonds van de E.E.G. heeft 1.140.000 dollar uitgetrokken voor het bouwen vi n eon brug en het aanleggen van een stuk weg op Aruba in de Neder landse Antillen. De brug en het stuk weg kosten 2.150.000 Antilliaanse guldens. De uitvoering brengt een rechtstreekse verbinding tussen Oranjestad en St. Nicolaas. De brug wordt 27 meter lang en is berekend op zeer inten- siel verkeer. Dit project is er een van een reeks van negen projecten in de geasso cieerde ïanden overzee, die men in Brussel heelt besloten te financie ren. Met deze negen projecten zal bijna 14 miljoen dollar gemoeid zijn. ld miljoen er van is bestemd voor Senegal. Voor verbetering van de aardnotenprodukten en uitbreiding van de universiteit van Dakar. Amerikaanse parachutisten heb ben een postduif van de Vietcong met een briefje aan zijn poot ge vangen. Wat er op het briefje stond zeiden ze niet. De Keizer Karei-prijs van de stad Aken is voor 1966 toegekend aan de minister-president van Denemarken, Jens Otto Krag. Opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer; zwakke tot matige noordwestelijke wind; iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 5 maart. Zon op 7.18, onder 18.26. Maan op 16.03, onder 7.09. 6 maart. Zon op 7.16, onder 18.28. Maan op 17.36, onder 7.34. 7 maart. Zon op 7.14, onder 18.30. Maan op 19.08, onder 7.53. Volle maan: 7 maart te 2.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 maart 1.34 v.m. 6 maart 2.36 v.m. 7 maart 3.27 v.m. BROUWERSHAVEN 5 maart 1.30 v.m. 6 maart 2.28 v.m. 7 maart 3.17 v.m. Springtij: 9 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-3. Het K.N.M.I. deelt mede: de wind is in ons land in de afgelopen nacht zwak geworden doordat een trogvormige storing die van de Oceaan naar west-Europa kwam zich ontwikkelde tot een vorm van lagedi'uk die zich nu uitstrekt van de Noordzee tot de Middellandse zee. In het gebied met weinig wind ontstond vanmorgen plaatselijk mist. De vorm van lage druk trekt echter naar het oosten weg en wordt ge volgd door een gebied van hoge luchtdruk dat zich over west-Euro pa uitbreidt. Het zal de wind iets doen toenemen uit richtingen tus sen west en noord,waarbij in de komende 24 uur flinke opklaringen kunnen worden verwacht. Vannacht kan de temperatuur in het binnen land tot dicht bij het vriespunt 4a_ len. morgen cverdach zullen de tem peraturen op ongeveer hetzelfde ni veau liggen als vandaag. De regen kansen zijn gering 'geworden. AMSTERDAM, 3-3. Een gelukki ge Toon Hermans heeft donderdag avond in theater Carré na afloop van zijn jubileumshow „Tien Toon" mi nutenlang een ovationeel applaus van een enthousiast premierepubliek in ontvangst mogen nemen. Terwijl de directeur van het thea ter, de heer K. Wunnink. enige waar derende woorden tot de kleinkunste naar richtte, werden van alle kan ten fraaie bloemstukken aangedra gen waardoor het toneel in een ware tuin, werd herschapen. Behalve Toon ki'egen ook zijn zes niusici en zijn Engelse assistente bloemen aangebo den. Ook mevrouw Hermans, die het optreden van haar man tussen de coulissen had gadegeslagen, werd in de huldiging betrokken. In zijn met vaart gebrachte show, die pas tegen twaalf uur was afge lopen, zong Toon behalve enkele liedjes uit vroegere shows, zoals „Als een ballonnetje" en „Mediterranee" een groot aantal nieuwe liedjes, waaronder „Een plekje om lief te hebben", „Tango Truus" en „24 ro zen voor jou", die zeer in de smaak bleken te vallen. Ook zijn sketch „Auditie, een trieste talententest" en het goochelaarsnummer „Mr. Tonio" oogstten veel succes. Engeland heeft besloten het Duit se Pal-systeem toe te passen voor toekomstige uitzendingen van tele visiebeelden in kleuren. Dit maakte de minister van verbindingen don- dei dag in het Lagerhuis bekend. ALMELO. In de Tweede Wes ter - dokstraat in Almelo is een tweejarig jongetje, Eef Krikfke, toen het kind een pop wilde pakken, die op straat was gevallen, door een vrachtauto, die achteruit reed, overreden. Het kind was op slag dood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1