DE ZIERIKZEESCHE COURANT WEER AMERIKAANSE VERSTERKINGEN NAAR VIETNAM Grote sociale wijzigingen in zuid-Limburg Meer vakantie voor dienstplichtigen Vragen Kamerlid over Oostersclieldebrug Kleur- en herinneringsplaat voor de Zierikzeese schooljeugd Zuigeling ontvoerd in Frans mijndorp -f Belgische kabinetsformatie is mislukt V/AT 2EQT Dl BILT Opstand in Assam Toegegeven: Kernbom verloren in Spanje De Gouden Koets JOHNSON DOET WEER BEROEP OP NOORD-VIETNAM Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 maart 1966 122ste jaargang Nr. 19950 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Eerste paal voor tweede bouivfase Beatrix-school 20.000 militairen WASHINGTON, 2-3. Er zullen nog twintigduizend Amerikaanse mi litairen naar Vietnam worden ge stuurd ter versterking van de daar al aanwezige 215.000 manschappen, zo is woensdag in Washington be kendgemaakt. Op een persconferentie deelde de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, mee dat Amerika voor juli nog eenentwintig bataljons naar Zuid-Vietnam zou kunnen zenden maar hij geloofde niet dat dit nodig zou zijn. Het door hem genoemde aantal van 215.000 man lag 10.000 hoger dan eerder door Amerikaanse functionarissen was meegedeeld. Hoewel de Ver. Staten nu bijna 300 duizend man in Zuidoost-Azië heb ben blijven ze „ten volle in staat hun verplichtingen elders ter werela na te komen", aldus McNamara. Hij had de persconferentie speciaal be legd om de persberichten te weer leggen volgens welke Amerika boven zijn militaire macht ging. Amerika heeft bijna drie miljoen man onder de wapenen en dan nog een miljoen man reservetroepen en een „groot mensenpotentieel" achter de hand, zo zei de minister. Er be stonden voor het ogenblik geen plannen om de reserve te mobilise ren. Nooit tevoren was een land in staat geweest zo'n grote troepen macht zo snel in de strijd te wei-pen op 16.000 km. afstand zonder reser ves op te roepen. Van noodmaatre gelen als tijdens de Koreaanse oor log en de crisis om Berlijn was geen sprake. Atoomkoppen Het aantal atoomkoppen wa irover de Amerikaanse strategische troepen beschikten zou tegen juni ongeveer 2.600 bedragen, terwijl er vijf jaar geleden nog maar 836 waren, aldus Minister Den Uyl antwoordt Tweede Kaïner DEN HAAG, 2-3. De minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, heeft woensdag in de Tweede Kamer verklaard, dat de inkrimping van de kolenproduktie een grote wij ziging van de sociale en culturele structuur van zuid-Limburg tot ge volg zal hebben, doch dat hjj zich in zijn Limburgse nota bewust heeft onthouden van een poging om met een soort „sociale blauwdruk" een nieuw sociaal en cultureel stempel op Limburg te drukken. Ik ben me er zeer zeker van be wust, dat de Limburgse problema tiek niet alleen een probleem is van rendement en subsidies, doch ook van de ontwikkeling van een nieuw levenspatroon, aldus de minister. Doch dit is primair een zaak van de Limburgers zelf, de organisatie daar en de plaatselijke en regionale over heden. De bewindsman gaf toe, dat de stimulerings- en hulpmaatregelen voor zuid-Limburg repercussies kun nen hebben op andere delen van hel land, bv. 'het noorden, en dat men daar soortgelijke programma's als voor Limburg zou kunnen verlan gen. Men diende echter wel te besef fen, dat zuid-Limburg om zijn vol ledige afhankelijkheid van de mijn industrie en door de 'binding in de B.G.K.S., •in een unieke positie ver keerde. Voor de andere delen van het land zal het beleid van de regering afge stemd zijn op de specifieke behoef ten, die van geval tot geval ver schillen. Minister den Uyl merkte op, dal de Nederlandse mijnen noch tot de meest ouderwetse, noch tot de meest moderne in Europa behoren. Hij zag dar. ook geen aanleiding om te zeg gen dat de sluiting van de Neder- landse mijnen het laatst zou moe ten komen. Bovendien, zo zei hij, is de plaats die de mijnbouw in Neder land inneemt veel geringer dan in bijvoorbeeld Duitsland of ook Enge land. De kolen nemen in ons land al sinds geruime tijd een veel gerin ger deel van de energievoorziening voor hun rekening, dan in die landen net geval is. Ingezonden mededeling Brillant - schitterend bezit voor altijd! van Au del Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotlerdam N.O.B.: 10 maart is normale werkdag VEENDAM, 2-3. Het hoofdbe- stuur van de Nederlandse Organisa tie van Bouwvakpatronen (N.O.B.) deelt mede dat haar organisatie on geacht het advies van werkgevers en werknemersbonden, heeft besloten de tiende maart te beschouwen als een normale werkdag. Het hoofdbestuur van de N.O.B. is van mening dat het niet verantwoord is het gehele bouwbedrijf stil te leg gen, hoe belangrijk deze dag voor velen ook moge zijn. Het personeel dat er prijs op stelt vrij te zijn, kan een snipperdag opnemen. McNamara. Tegen die tijd zou het aantal atoomkoppen voor tactische kernwapens in west-Europa verdub- beid zijn in vergelijking met 1961. Grote aantallen van deze wapens waren beschikbaar voor gebruik in 3nc.ere delen van de wereld wanneer dat nodig was. Amerika beschikte ovei ongeveer 4.700 militaire vlieg tuigen, waarvan slechts een fractie was ingesohakeld in Zuidoost-Azië. Er bestonden daar geen munitie- of andere tekorten. Voetganger gedood bij onvoorzichtig oversteken SCHOONEBEEK. 2-3. Woensdag- middag omstreeks half twee is in de Drentse gemeente Sohoonebeek de 75-jarige heer G. J. Eysen om het leven gekomen, toen 'hij bij een bus halte zonder op het van links ko mende verkeer te letten plotseling op de rijweg stapte. Hij werd door een personenauto gegrepen en over leed ter plaatse. „Keukenhof" 30 maart open LISSE, 2-3. Als de minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk, mr. M. Vrolijk, woensdag 30 maart de Keukenhof te Lisse opent, is 'het mogelijk dat er veel bloemen in bloei staan. De bollen zijn nl. onder het pak sneeuw van de laatste week van februari rustig doorgegroeid. De vroegste bolgewas sen zoals crocus sen, botanische tul pen, trompetnarcissen en andere kleine soorten zijn reeds vrij ver ontwikkeld. Een goede bloembollen kweker durft eahter nooit iets lan ger dan twee weken vooruit te voor spellen. DEN HAAG, 2-3. Nog voor het zomerreces zal minister De Jong met zijn plannen voor verbetering van de inkomsten van dienstplichtigen ko men. Hij schrijft dit in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de defensiebegroting. In verband daarmee wil de bewindsman nu nog g'een antwoord geven op de vraag of specialisten, die zoals be kend langer moeten dienen dan an dere dienstplichtigen, in aanmerking moeten komen voor een toelage ter compensatie van hun langere dienst tijd. De minister zegt verder dat er een regeling gereedgekomen is inzake het vakantieverlof van dienstplichti gen bü land- en luchtmacht in het eerste jaar van hun diensttijd. Die regeling zal binnenkort, met terug werkende kracht tot 1 januari, in wrking treden. Outlet-graving van pijlers? Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE, 2-3, De leerlingen van de lagere scholen in Zierikzee hebben dezer dagen allen een kleur en herinneringsplaat ontvangen wel ke bij gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg is uitgege ven door de Zierikzeese Oranje Ver eniging. -De plaat (afm. 32Vz x 24 cm) geeft een aantal fragmenten weer uit het leven van de prinses: het slot „Drakesteijn", het jacht „De Groene Draeck". de wapens van Oranje Nassau en von Amsberg, al les gegroepeerd om een foto van het bruidspaar en afgewisseld met aan DEN HAAG, 2-3. Het Tweede-ka merlid Van Dis (S.G.P.) heeft de mi nister van verkeer en waterstaat schriftelijk om nadere mededelingen gevraagd over de maatregelen tegen de sterk toenemende ontgronding en ondergraving van de pijlers in de Oosterscheldebrug. Voorts vraagt hij of de regering bereid is op korte termijn het ver keer over de Grevelingendam, de Oosterscheldebrug en de pontveren over de Zeeuwse wateren tolvrij en kosteloos te laten geschieden. Ook dringt hij er bij de bewinds man op aan dat de pontveren des zondags gestaakt worden. Tenslotte vraagt hij de bewinds lieden van verkeer en waterstaat en van financiën, mede in het belang van de veiligheid en de economische ontwikkeling van Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden, de bouw van de afsluitdammen in het Delta plan te doen bespoedigen en zo no dig faciliteiten te verlenen, zodat de daarbij betrokken bouwondernemin gen niet om fiscale redenen genood zaakt zijn hun werkzaamheden te temporiseren. BRUSSEL, 2-3. De Belgische ka binetsformateur, P. W. Segers, heeft woensdagochtend zyn opdracht aan koning Boudewjjn teruggegeven. Hij besloot zijn pogingen om een nieuw katholiek-socialistisch coalitiekabi net niet langer voort te zetten omdat - naar hjj op een persconferentie verklaarde - het niet mogelijk bleek op het terrein van de begrotingpo- litiek van de nieuwe regering zijn doel te bereiken. De mislukking van formateur Se gers is de tweede in de thans bijna drie weken oude Belgische kabinets crisis. Vóór hem trachtte de socialis tische kamervoorzitter en oud-pre mier Van Acker vergeefs te "komen tot een nieuw rooms-rood coalitie kabinet ter vervanging van het op 10 februari afgetreden kabinet-Har mei. Na aan de Belgische vorst zijn eindverslag 'te hebben uitgebracht verklaarde formateur Segers zijn po gingen te hebben opgegeven „om de crisis niet te rekken". Naar hij me dedeelde was het niet mogelijk ge- Schenders Joodse graven in West-Duitsland BONN. Voor de vierde maal in acht dagen is een Joods kerkhof te Heohingen, bij Stuttgart, door graf- schenders bezocht. Vijfenveertig •grafstenen werden omgegooid. LENS, 2-3. Een zuigeling van 8 dagen is woensdag in Lens (in het Franse departement Pas de Calais) ontvoerd. Mevrouw Choeani, de vrouw van een mijnwerker te SallaurnSnes, •kreeg bezoek van een vrouw, die zei, dat zij een 'baby-uitzet voor haar had, imaar dat mevrouw mee moest gaan naar een warenhuis in Lens. Mevrouw Ohceani nam haar kind mee en stapte met de bezoekster in een auto, waarin nog een vrouw zat. In Lens aangekomen, stopte de auto voor het 'bewuste warenhuis. De moeder van de zuigeling werd ver zocht uit te stappen en kreeg geld cm de baby-uitzet te kopen. Mevr. Ohceani begaf zich zonder 'kind naar het warenhuis, maar de auto was verdwenen teen zij terugkeerde. De politie is een onderzoek 'begonnen. WASHINGTON, 2-3. De V.S. hebben woensdag voor de eerste maal toegegeven dat er een atoom wapen in Spanje wordt vermist na het ongeluk op 17 januari, waarbij een tankvliegtuig en een bommen werper verloren gingen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei in een offi ciële verklaring dat er naar de bom wordt gezocht. Er werd niet gezegd dat het een waterstofbom is. De woordvoerder van het minis terie zei dat bij de Spaanse kust alle zeilen worden bijgezet bij het zoe ken naar het materiaal dat de vlieg- Wie werkelijk populair wil -Ü't moet meer met zijn on deuyden dan met zijn deugden te koop lopen. x bleken de begroting van de nieuwe regering voor 1967 met niet meer dan zes of zeven procent boven die van het lopende jaar te doen stijgen. Hij weigerde in te gaan op vragen over de andere ontwikkelingen in de re geringscrisis. Van den Boeynants nieuwe formateur BRUSSEL, 2-3. Koning Boudewijn van België heeft woensdagavond de voorzitter van de Christelijke Volks- partij, P. van den Boeynants, belast met de vorming van een nieuwe re gering. CALCUTTA, 2-3. In het berggebied Mizo van Assam, ten noordwesten van Calcutta, .hebben tienduizend gewapende opstandelingen dinsdag alle 'bestuursposten veroverd. Het „Nationale Mizo-front" zou de macht geheel in 'handen hebben en alle we gen naar het gebied hebben geblok keerd. Regeringstroepen kunnen er niet in doordringen, de telefoonver bindingen zijn verbroken. Diamantdiefstal in Engelse hoofdstad LONDEN, 3-3. Uit de auto van een Londense diamanthandelaar is jl. woensdagavond een tas met diaman ten ter waarde van een kwart mil joen gulden gestolen. De handelaar, Manfred Silver, had de tas in de kofferruimte gelegd en deze afgeslo ten, toen hij wegens een lekke band op zoek ging naar een garage. Bij zijn terugkeer, tien minuten later, ontdekte hij dat de kofferruimte was opengebroken en de tas ont vreemd. Struisvogels als herders WINDHOEK. In zuidwest Afrika gebruiken twee schaperiho-uders struisvogels als herders voor hun kudde. Aanvankelijk waren de vo gels opgeleid om in de plaats van honden de schapen bij elkaar te houden. Volgens een van de boeren ging dat uitstekend. „Het feit dat zij enig gezag konden uitoefenen, gaf hun super-ego en tenslotte vonden zij het vervelend, als er een herders jongen meeging. Dezelfde temperatuur Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later enkele opklarin gen, maar ook hier en daar een bui; overwegend matige wind, draaiend naar westelijke richtingen; weinig verandering in temperatuur. 4 maart. Zon op 7.20, onder 18.24. Maan op 14.31, onder 6.37. Volle maan: 7 maart te 2.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 maart 0.21 v.m. 13.07 n.m. BROUWERSHAVEN 4 maart 0.20 v.m. 12.54 n.m. Springtij: 9 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegtrekken van een hogedrukgebied naar Oosteuropa, is het weer in onz eomgeving onder in vloed gekomen van enkele oceaan fronten. Deze brachten in een groot deel van ons land regen. De fronten behoren bij een depressiegebied dat zich van het zeegebied ten zuiden van IJsland tot over Scandinavië uitstrekt. Zij verplaatsen zich maar langzaam en zullën pas naar het oosten wegtrekken als een trogvor- mige uitloper van de depressie die vanmorgen bij Ierland lag, ons land passeert. Verwacht wordt dat dit vrijdagmorgen zal gebeuren, waarna morgen overdag opklaringen zullen voorkomen bij naar west ruimende wind. In de temperatuur komt niet veel verandering. tuigen aan boord hadden en naar de wrakstukken. In de verklaring wordt gezegd dat de B-52 verscheidene kernwapens vervoerde die niet op scherp ston den, een daarvan is nog niet gevon den. Door het ongeluk is in de on middellijke nabijheid van de plaats waar de stukken neerkwamen wat plutonium en uranium verspreid. „Er deed zich geen atoomontploffing voor", aldus de verklaring. Amerikaanse en Spaanse geleerden hebben de 44 dagen na het ongeluk betrokken gebied nauwkeurig onder zocht en vastgesteld dat er geen ge vaar voor de gezondheid bestaat. SAIGON Een kleine tankboot van de Shell is vanochtend op 25 km ten zuidoosten van Saigon door de Vetcong in brand geschoten, waardoor het vaartuig verloren ging. AMSTERDAM, 3-3. - De Gouden Koets is hedenmorgen tegen tien uur behouden afgeleverd in de hoofd stad. Het overbrengen van het pronk stuk van de koninklijke stallen in Den Haag naar de garage van de ITeineken's brouwerij geschiedde in een vlot tempo en zonder dat enig obstakel werd ontmoet. De militai ren. die het transport met een grote oplegger uitvoerden, waren echter pas tevreden toen de Gouden Koets in de garage voorzichtig van de op- leger was gemanoeuvreerd. De leider van het konvooi, luite nant Van der Wiel, vertelde, dat er onderweg weinig belangstelling van het publiek was geweest. „Wel wa ren er tientallen fotografen en cine asten, die alle hoog gelegen plaatsen langs de route hadden bezet". Te zien was er overigens weinig, want de Gouden Koets ging verborgen on der een hoes. die wat later op de dag moest worden gebruikt voor het overbrengen van de Glazen Koets. In beide konvooien gingen ook steeds twee Bèrliners mee, zodat tegen het eind van de middag alle benodigde rijtuigen naar Amsterdam waren overgebracht. de kinderlijke fantasie ontleende il lustraties. De bedoeling is dat de beste resultaten worden tentoonge steld terwijl er ook prijsjes beschik baar zullen zijn. Dé plaat werd ont worpen door de heer J. Jongschaap. (Foto J Berrevoets). WASHINGTON, 2-3. President Johnson heeft in een nieuwe vredes oproep tot Hanoi verklaard, dat te zijner tijd de volken van Noord- en Zuid-Vietnam een referendum kun nen houden over een samengaan en hun nationale bestemming. Sprekend bij de vijfde verjaardag van het vre- deskorps deed de president een be roep op Hanoi, deel te hemen aan vredesonderhandelingen en Zuid- Vietnam zelf zijn leiders en levens wijze te laten kiezen. Na vrije verkiezingen in Zuid- Vietnam zou het referenduhi kunnen worden gehouden. De president maakite duidelijk dat Amerika de uitslag van deze vrije verkiezingen zou eerbiedigen. Er was volgens hem maar een oplossing voor het vraag stuk: „onderhandelen over vrede en de oorlog terzijde schuiven terwijl het Vietnamese volk kiest. Wij van onze kant zijn ten volle bereid ons bij de uitslag neer te leggen". Johnson zei voorts dat Amerika zich gereed houdt voor grootscheep se hulpverlening aan Noord-Vietnam om dat land te helpen bij zijn weder opbouw zodra de vrede is weerge keerd. „Wij zijn in Vietnam beslist niet uit op gebied of bases - en evenmin op economische overheersing of een militair verbond. Wij strijden voor het beginsel dat het volk van Zuid- Vietnam in staat moet zijn z'n eigen weg te kiezen, zonder de druk van geweld, terreur en angst", zo her haalde de president. De lange geschiedenis van het conflict was rijk aan misverstanden, scheldpartijen en driften. Het werd tijd dat de kluisters van het verleden verbroken werden „opdat wij ons ongehinderd met de toekomst bezig kunnen houden". „De vrede ligt bin nen ons bereik wanneer wij ons daarvoor inspannen", aldus de Ame rikaanse president.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1