ALGEMENE VERKIEZINGEN IN ENCELAND OP 31 MAART Het hoogste woongebouw komt in Utrecht Wel gemeld, doch geen registratie B.V.D. Vijfling in Z.-Afria Nieuwe Amerikaanse weersatelliet Actie „Eten voor India": 22 miljoen gulden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 maart 1966 122ste jaargang Nr. 19949 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, no 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N V Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 rraanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Schouwen in de ban van folkloristische Stra Schouwen had. het dit jaar ondanks allerlei modernere concurrentie - toch weer voor elkaar met Stra. De foto geeft (nog) een boeiend beeld van het traditionele feest te Haam- stede/Burgh. Ruiters en amazones trekken met muzikale begeleiding langs het nog winterse hout. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Velen beklagen zich over hun geheugen, maar niemand beklaagt zich over zijn gebrek aan oordeel. f UTRECHT, 28-2. Aan het 24-oktobcrplein in Utrecht zal over 4 ongeveer twee en een half jaar het (tot nu toe) hoogste woongebouw van Nederland staan. De Utrechtse wethouder van openbare werken J en volkshuisvesting, de heer T. Hartcvclt, heeft er vanmorgen de J eerste (of, om precies te zijn, de 36ste) van de 300 twaalf meter 4 4 lange betonpalcn voor in de grond geheid. f Aannemer van het projekt is Bredero's Bouwbedrijf Nederland N.V, te Utrecht, opdrachtgeefster de Nationale Levensverzekering- bank N.V. in Rotterdam. Het gebouw is ontworpen door het architcc- f 4 tcnburcau ir. Ilarry Nefkens. B.N.A. Het omvat een soutcrain, ongc- f f veer 3.000 vierkante meter kantoorruimten in drie bouwlagen met i daar bovenop 102 drie- en vierkamer-woningen, verspreid over ze- l ventien bouwlagen. Dc totale hoogte wordt 66 meter. 4 De 102 woningen worden gerealiseerd in de prcmic-B sector. Het J t gebouw heeft als hoofdvorm een sokkel van 48 b(j 34 meter. De J „wccnpaal" van 31 bij 21 meter in het midden heeft 18 bouwlagen, l waarvan de onderste eveneens voor kantoren bestemd is. j| Tijdelijk regen Verwachting tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met vanuit het zuid westen tijdelijk regen, tot matig of krachtig toenemende zuidwestelijke wind, vrij zacht. 2 maart. Zon op 7.25, onder 18.21. Maan op 11.57, onder 4.51. 3 maart. Zon op 7.23, onder 18.22. Maan op 13.06. onder 5.51. Volle maan: 7 maart te 2.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 maart 9.57 v.m. 22.47 n.m. 3 maart 11.37 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 2 maart 9.54 v.m. 22.49 n.m. 3 maart 11.29 v.m. n.m. Doodtij: 2 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-3. Het K.N.M.I. deelt merk De depressie die gisteren bij SckcMar.'d lag, is het afgelopen et- maal in betekenis afgenomen en bm-zaam naai' het oosten getrokken. Een zwakke uitloper van deze de- p.-sie veroorzaakte gisteravond op enko'e plaatsen jn ons land nog een cf meer buien. Vandaag staat het weer onder invloed van een rug van hi ;e luchtdruk, die op de depressie vclgt, maar vanavond of vannacht 1 nt het" frontensysteem van een nk uwe oceaandepressie in de buurt van ons land. Het zal dan igaan rege nen en de wind zal 'krimpen naar zi: Iwest lot zuid en. in 'kracht toe- n.iren. Doordat zich boven Spanje oen g.bkd van hoge luchtdruk handhaaft ontstaat opnieuw een strike aanvoer van zachte, vochtige i eeaanluciht. De temperatuur gaat daarom omhoog. Er blijft veel be wolking en af en toe enige regen of motregen te verwachten. Werk van Wilson heeft veel lof geoogst LONDEN, 28-2. In Engeland zul len op 31 maart algemene verkiezin gen worden gehouden, zo is maandag officieel in Londen meegedeeld. Het werk dat Harold Wilson in zijn eerste ambtsperiode als premier van Engeland heeft verricht, heeft veel lof geoogst bjj zjjn aanhangers en z(jn tegenstanders verbijsterd. In de achttien maanden dat hjj nu aan het bewind is, z|jn echter twee grote problemen onopgelost gebleven. Het zjjn de kwestie-Rhodesië en het eco nomische vraagstuk. Pas als deze twee kwesties zijn „geregeld", kan er een echte taxatie worden gemaakt van Wilsons kwa liteit als nationaal leider. Dit neemt echter niet weg dat zijn persoonlij ke papieren bij de grote massa stem gerechtigden hoog genoteerd staan, dit ondanks een reeks impopulaire economische maatregelen. Vanaf het ogenblik van zijn ambts aanvaarding als premier op 16 ok tober 1964 heeft Wilson een grote activiteit ontplooid. Hij richtte nieu we ministeries op, haalde topmensen uit de universitaire en industriële wereld naar voren om het „ambte lijke denken" aan te passen aan de maatschappelijke evolutie en stelde een stroom plannen op voor nieuwe wetten. Hervormingen Bij de verkiezingen zal Wilson de kiezers een nieuw mandaat vragen voor de verdere uitwerking van zijn plannen voor hervorming op soci aal en economisch gebied. Wilson zou duidelijk willen laten uitkomen dat hij meer nodig 'heeft dan een abso lute meerderheid van drie stemmen in het Lagerhuis om deze plannen te kunnen doorzetten. Het gaat hier in de eerste plaats om zijn plannen om de lonen en prijzen te bevriezen. De Labourpartij hoopt te kunnen profi teren van de huidige 'hoge lonen en geringe werkloosheid in Engeland, waardoor de 'brede massa de rege ring gunstig gezind blijft hetgeen ook Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoedstuwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 6 Dodelijk getroffen door schuivend hout KAMPEN, 28-2. Maandagmiddag is 'in een loods bij houthandel Krans N.V. te Kampen het stoffelijk over schot aangetroffen van de 18-jarige H. Verhoef, werkzaam bij deze hout handel .Zonder dat iemand het ge zien heeft is Verhoef vermoedelijk bij het tellen van hout onder een schuivende stapel terecht gekomen. Het hout trof hem aan het hoofd en de borst. Waarschijnlijk is hij op slag gedood. Ontsnapte gevangene nog altijd spoorloos DEN HAAG, 28-2. Van de vijf op 3 februari uit 'het huis van bewaring in Haarlem ontsnapte gevangenen is er één neg ste eds spoorloos. Ondanks onverminderd speurwerk is de re cherche er nog niet in geslaagd de man, de 37-jarige K. van B., die voor zijn arrestatie geen vaste woon- of verblijfplaats had, aan te houden. tot uiting is gekomen in de resul taten van tussentijdse verkiezingen en opiniepeilingen. Zij hoopt ook gebruik te kunnen maken van de verdeeldheid bij de conservatieve oppositie in verband met de crisis in Rhodesië. Dc* conservatieve leiders hebben al duidelijk laten blijken dat zij ho pen de kwestie-Rhodesië en andere kwesties inzake de overzeese ge biedsdelen en steunpunten op de achtergrond te kunnen houden en zich bij hun aanvallen op het labour- bewind te kunnen concentreren op de stijgende prijzen en andere bin nenlandse kwesties betreffende de levensstandaard van het volk die het resultaat van de verkiezingen in En geland plegen te bepalen. Incident Remmerswaal DEN HAAG, 28-2. Het incident met de heer Remmerswaal is inder tijd wel door de Haagse gemeente politie aan de B.V.D. gemeld, doch werd niet door deze dienst geregis treerd, zo blijkt uit een brief van de minister van binnenlandse zaken, J. Smallenbroek aan de Tweede Ka mer. De heer Remmerswaal werd op 21 september 1965 door de politie aan gehouden nadat hij een spandoek had ontvouwd waarmee hij protes teerde tegen het voorgenomen huwe lijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Het inci dent vond plaats tijdens het passe ren van de stoet op prinsjesdag. Het door de minister ingestelde on derzoek heeft niet kunnen bevesti gen, dat de heer Remmerswaal na zijn aanhouding te horen heeft ge kregen op „een zwarte lijst" van de B.V.D. te zullen worden geplaatst. Wel is tegenover hem gerept over de inlichtingendienst van de politie. De bewindsman betreurt het, dat hier onnodig melding is gemaakt van de actviteiten van de inlichtingendienst van de politie. Wel gemeld Bij* de behandelng van de begro ting van binnenlandse zaken op 16 november van het vorig jaar, toen de heer Scheps (P.v.d.A.) hierover vragen stelde, heeft minister Smal lenbroek op grond van de hem toen verstrekte inlichtingen laten uitko men, dat de B.V.D. met betrekking tot het verkrijgen van informaties omtrent de ordeverstoringen in Den Haag geheel passief is geweest. Dit blijkt echter niet het geval. „Inderdaad had in het kader van de normale relatie tussen de politie en de B.V.D. reeds kunnen worden venvacht, dat de op 20 en 21 sep tember 1965 te 's-Gravenhage plaats EAST LONDON, 28-2. In East London in de Kaapprovincie in Zuid Afrika 'heeft een Afrikaanse vrouw, Nogei Gqoezoeloe zaterdag .het leven geschonken aan een vijfling, de eer ste die naar bekend in Zuid-Afrika levend geboren werd. Het vijftal had een totaal gewicht van eenentwintig pond. Twee toekomstige astronauten komen om bij vliegtuigongeluk HOUSTON, 28-2. De 34-jarige Amerikaanse luchtmachtkapitein Oharles Bassett en de 38-jarige voor malige marinevlieger Elliott See, die deze zomer een ruimtevlucht zouden maken met de Gemini-9, zijn maan dag te St. Louis (Missouri) bij een vliegtuigongeluk om het leven geko men. Zij raakten met hun toestel, een straallesvliegtuig van het type T-38, een gebouw van de McDonnel vliegtuigfabriek toen ze een „blinde" landing bij mistig weer poogden te maken op het aangrenzende vlieg veld. Het vliegtuig kaatste van het gebouw terug, stortte neer op een parkeerterrein en vloog in brand. Tien arbeiders in het gebouw wer den gewond. gehad hebbende ordeverstoringen aan deze dienst waren gemeld", al dus de brief. MANIFESTATIE „BRUIDSBOEKET" HILVERSUM, 28-2. Van de natio- nale manifestatie bruidsboeket, die woensdag 9 maart ter ere van het bruidspaar prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in het RAI- gebouw plaats vindt in Amsterdam, zendt de N.T.S. van 15 tot ongeveer 17.15 via Nederland 1 een recht streekse reportage uit. T.v.-beelden van Venus? MOSKOU, 28-2. Vernacht wordt, dat de ongeveer vijf maanden gele den gelanceerde twee Russische Ve- nus-„sondes" ongeveer vandaag (dinsdag) de planeet zullen bereiken. Men denkt, dat zij gegevens naar de aarde zullen seinen over Venus en mogelijk zelfs televisiebeelden te zien zullen geven. „Schaarste maar geen hongersnood in India" LONDEN, 28-2. De Indische pre- mier, mevrouw Indira Gandhi, heeft in een vraaggesprek, dat in Londen is gepubliceerd, gezegd, dat er in In dia geen hongersnood zal zgn. In dit vraaggesprek met een cor respondent van de Londense „Even ing Standard" zegt mevrouw Gandhi, dat India weliswaar veel hulp nodig heeft maar dat het niettemin niet de indruk gewekt wil hebben, dat ieder een daar aan de rand van de dood ligt. Volgens de Indische premier heerst er wel schaarste maar er is geen sprake van hongersn<x>d. Dit was schromelijk overdreven. Als India hulp zou krijgen zou deze hulp wel kom zijn. Krijgt het geen hulp, dan zou India het zelf wel klaren, aldus mevrouw Gandhi. Dode en ernstig gewonde bij ongeval in Terneuzen TERNEUZEN, 28-2. Bij een ai'- beidsongeval op het terrein van de Dow Chemical in Terneuzen ds maandag de 35-jarige F. van Hooy- denek uit Hoboken/Antwerpen zo ernstig gerwond, dat hij in 'het zie kenhuis te Terneuzen is overleden. Zijn 56-jarige vader ligt ernstig ge werden bij werkzaamheden aan de wond in 'hetzelfde ziekenhuis. Zij uitbreiding van 'het bedrijf geraakt door een kraan met een last van ca. 3500 'kg., die voorover schoot. De Belgen waren in dienst van de con- structiefabriek Mercantile in Ant werpen. De arbeidsinspectie stelt vandaag (dinsdag) een onderzoek in. KAAP KENNEDY, 28-2. De Ver enigde Staten hebben maandag een nieuwe weersatelliet gelanceerd, de „Essa-2", die in een polaire baan om de aarde is gekomen. De kunstmaan werd omhoogge- bracht door een drietraps „Delta"- raket. De baan van de 131 kilo zware „Essa-2" ligt op 1.384 km hoogte, DEN HAAG, 28-2. Op giroreke ning 100200 van de actie „Eten voor India" werd maandag 28 februari 1966 aan giften nog eens ruim f 500.000 geteld. Hiermee is de stand van de actie op 22.000.000 gekomen. DEN HAAG. Dit is de antieke zilve ren fruitstandaard die dinsdagmid dag op Huis ten Bosch door het Corps Diplomatique aan H.K.H. Prinses Beatrix en Claus von Ams berg wordt aangeboden als geschenk voor hun a.s. huwelijk. Daarnaast heeft het actiebureau nog 7 kisten aan voedingsmiddelen, die in natura zijn geschonken, afge haald en naar Rotterdam vervoerd, waar zij worden ingescheept in het motorschip „Japara". De waarde van deze levensmiddelen moet op mins tens f 25.000,- worden geschat. Aangenomen moet worden dat in verscheidene plaatsen nog levens middelen, bestemd voor de actie „Eten voor India" bijeen zijn ge bracht, die nog niet aan het actie- bureau zijn gemeld. vanwaar foto's van wolkenformaties over een oppervlakte van tien mil joen vierkante km kunnen worden genomen. De fototoestellen van de „Essa-2" zullen woensdag worden ingescha keld. Met de „Essa-1", die op 3 fe bruari werd gelanceerd, vormt de nieuwe kunstmaan een observatie systeem, waaraan 22 landen deel nemen. De „Essa-2" is uitgerust met twee automatische transmissie-camera's. Zodra de kunstmaan ergens ter we reld een weerstation passeert, kan dit het bevel geven een foto te ne men van de wolkenformaties. De „Essa-1" neemt opnamen over de ge hele wereld, die bewaard worden voor latere overdracht aan stations in de Verenigde Staten. De „Essa-2" loopt in een baan synchroon met de zon, waardoor alle gebieden der aarde, behalve de donkere polen, elke dag op dezelfde tijd kunnen ge fotografeerd worden. Verwacht wordt dat beide kunst manen zes maanden tot een jaar zul len werken; daarna zullen zij moeten worden vervangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1