SUCCESJES Verhoging voorschotten Provinciefonds Huishoudelijke zaken Z.LM.-vergadering Nkroemah en de omwenteling in Ghana Eén man regelt Friese watervoorziening DE GOUDEN HORDE Te huur gevraagd: Kamer, van 8 maart t m 8 mei, voor cursiste wijkver pleging. Zr. M. L. van Don gen, Harddraverstr. 92, Rot- terdam-4. Personeel gevraagd: Thuiswerk aangeboden. Inl. Bureau „Victoria", Achter- hoeksestraat 51, Rucphen (N.B.). Diversen: Een sigaar is een sigaar, was het maar waar! Een droge sigaar, dat is je waar bij si garenmagazijn D. C. Vierge ver, Weststraat, Haamstede en hoek Kraanplein Zierik- zee. Reparatie Phiiishave: snel, billijk en goed. Met 1 jaar garantie. Radio v. d. Berge, Zierikzee. Prima kwaliteit huish.-ver- pleginsart. en gummiwaren! Prijskourant en gratis proef monster worden op aanvraag franko toegezonden. Postbus nr. 93, Middelburg. Bedrijfsuitkonisteu in tie 1 mul bouw 1964-1965 DEN HAAG. 2U-2. Het Centraal Bureau vöcr de Statistiek heeft voor het bcckjaar 1S64-19G5 de gemiddel de bedrüfsuitkcmsten bepaald voor de landbeuwbedrijveu, waarvan door de la ndbcuwboekhc uitbureaus, of het Lanübcuw-Eccnomisch Instituut een bedrijfseconomische exploitatiereke ning wcrdt opgemaakt. Het onder- zeek heeft betrekking cp de periode 1 mei 1964-30 april 1965 en omvat ruim 6.000 bedrijven. Gemiddeld bedroeg het arbeidsin komen van de ondernemer op deze bedrijven in het betreffende boek jaar 11.031 tegen f 7.508 in 1963- 1964. De toeneming van dit inkomen bij de kleine bedrijven was dooreen- genomen geringer dan bij de grote bedrijven. Zo lag het arbeidsinko men van de ondernemer voor de be drijven van 4-7 hectare nog iets la ger dan in 1963-1S64 (f 5.630 tegen f 5.705), terwijl het voor de bedrij ven van 30-50 hectare en van 50-100 hectare ruim tweemaal zo hoog was als in het voorafgaande boekjaar f 23.706 en f 38.349 tegen f 11.541 en f 13.485 Vergeleken met 1963-1964 zijn vooral de resultaten op de akker bouwbedrijven aanzienlijk gestegen. DEN HAAG, 26-2. Ter compensa tie van de hogere financiële lasten, die voor de provincies voortvloeien uit de inwerkingtreding met ingang van 1 januari 1966 van de algemene burgerlijke pensioenwet, is het aan deel. dat de provincies ontvangen uit de opbrengst van de daarvoor aangewezen rijksbelastingen, ver hoogd met 0,014 pet. Veer 1966 zullen als gevolg hier van de middelen van het Provincie fonds stijgen met f 2.388.820. De minister van binnenlandse za ken heeft besloten de voorschotten, welke de provincies op hun uitke- 99 De toekomstige waterhuishouding Delta-gebied'' ZIERIKZEE, 25-2. Op de donder dagmiddag in het „Huis van Nas sau" gehouden jaarvergadering van de Z.L.M.-kring Schouwcn-Dulve- land kwam na de openingsrede van de voorzitter de heer M. A. Geluk nog een aantal huishoudelijke zaken aan dc orde. De heer J. J. Bouwman deelde na mens dc notulenccmmissie mede dat de notulen akkoord waren bevonden waarna de heer M. K. Krepel, als vertegenwoordiger van de financië le commissie, hetzelfde kon doen met 'betrekking tot de rekening over 1S65. Het batig saldo bedraagt f 232,11. Tot lid. van de financiële commis sie werd benoemd de iheer M. K. Ro- meijn te Ouwerkerk. De vergade ring stelde de 'kringcontributie vast op f 0,30 per 'ha. Uit een mededeling van de voorzitter bleek, dat het le dental momenteel 1104 bedraagt. Inleiding Na de pauze volgde een inleiding doer dr. 'ir. F. P. Mesu, oud-direc teur Cultuurtechnische Dienst, over „De toekomstige waterhuishouding in het Deltagebied". De spreker ging uitvoerig in op de gevaren van ver- zilting die de Zeeuwse stromen na afsluiting van de Oosterschelde be dreigen. Aan de 'hand van een kaart toonde hij hoe 'het gevaar bestreden kan werden door het afdammen van verziltingsbrcnnen als het kanaal Risicovol rood licht NIJMEGEN26-2. De Nij meegse politie neemt op het ogenblik proeven met het fo tograferen van auto's die door een rood verkeerslicht rijden. In een verkeerslicht installatie is een camera ge monteerd, die een opname maakt als een automobilist bij rood licht over een drem pel rijdt, die in het wegdek ligt. Behalve de achterzijde van de wagen wordt een klok gefotografeerd. De installatie is geconstrueerd door de 'cou reur Gatsonidesde uitvinder van de gatsometer. Deze wordt gebruikt voor snelheidscontro les. De Nijmeegse politie zal voorlopig niet verbaliserend optreden. Volstaan wordt in eerste instantie met het onder zoeken van de technische en de juridische aspecten van de zaak. AMSTERDAM. De veilingen van kunstwerken, die in museum Fodor in Amsterdam ziin gehouden ten be hoeve van de actie „Eten voor India" hebben voorlopig f 18.273 opge bracht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ugchelen (toez.): F. I. Verbaas, pred. voor buitengewone werkzaamheden (luchtmachtpredi kant): München-Gladbach; te Eist (U.): G. Broere, Dmteloord; te Ni'euwland en Oosterwijk (toez.)A. G. Haring, Veen; te Woudenberg (2e pred.pl.): A. Gooijer, Wezep. Ger. Kerken Beroepbaar: de heer C. Ch. Ver- kuyl, Kampen. Aangenomen naar Rijnsburg (4e pred.pï.): E. P. Bosma, Abcoude. Ger. Gemeenten Tweetal te Hardinxveld-Giessen- dam: C. Harinck, Utrecht en C. Wis se, Elspeet; te Rotterdam-Zuidwijk: A. F. Horikoop Goes en C. Harinck, Utrecht. Beroepen te Zoetermocr: W. Ha- ge, Klaaswaal; te Terwolde: C. Ha rinck, Utrecht. Bedankt voor Nieuw-Beijerland: G. Zwerus, Nunspeet. Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Rhencn; M. van Beek, Alblasserdam. Oud. Ger. Gem. in Nederland Toegelaten om te proponeren: G. Willemstein. lerend ouderLing te Ba rend recht. Ger. Kerk BRUINISSE. Ds. G. den Hceten, gereformeerd predikant alhier, heeft bedankt voor de 'beroepen naar Soesterberg cn naar Denderleeuw, docr Walcheren en het Kanaal door Zuid-Beveland. Van belang is voorts dat 'het zoute boezemwater wordt geloosd buiten de na afsluiting van de zee-armen ontstane zoetwaterme- ren. Di't kan geschieden door middel van parallelkanalen. Schouwen -Dui velend -komt overigens, na sluiting van het Brouwershavens© gat, ten aanzien van de zoetwatersituatie in een bijzonder gunstige positie. Na dat ir. Mesu enkele vragen had be antwoord 'bracht de heer Geluk hem, onder aanbieding van een boeken bom dank voor de causerie, die de Z.L.M.-leden, zo merkte hij op, „niet confronteerde met de strijd tégen, maar óm het water". Het maanoppervlak MOSKOU, 26-2. Het opper vlak van de maan is bedekt met een zes tot tien meter dikke laag poreuze maar vas te stof, gelijk van structuur aan synthetisch schuimmate- riaal, zo meldde het persbu reau Tass zaterdag. Volgens een groep Russische geleerden te Gorky, die de samenstelling van de stof (die de naam Lu- niet heeft gekregennaging, komt deze niet op aarde voor. Zij bestaat uit vulkanische as en slakken, tufen puimsteen en meteoorstof, heeft een ge ringe warmteen geleidings vermogen en een dichtheid in de buurt van die van water. Terwijl op een diepte van een meter de temperatuur van deze stof vijfendertig graden onder nul bedroeg, zvas ze een paar meter verder naar bene den twintig graden hoger. De 3.000 tonmetende Nederlandse vrachtboot „Adonis" is zondag de Franse haven Brest binnengesleept. Het schip had woensdag machine storing gekregen op 320 km. uit de Franse 'kust. ring uit het Provinciefonds ontvan gen, met eenzelfde bedrag te verho gen. Als gevolg hiervan wordt het voorschot van de provincie Zeeland over 1966 verhoogd met f 153.151 tot f 9.068.713. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DORDRECHT. De 4-jarige Dinge- man Koorneef, te Zwijndrecht is in een vijver in de buurt van zijn huis verdronken. Een bejaarde begaf zich te water om het kind te redden. Po gingen om de levensgeest weer op te wekken hadden echter geen resul taat. OSS. In Oss is de tentoonstelling „Nederland tijdens de bezetting" ge- opend. UTRECHT. De (Gereformeerde) Stichting Steun Kerkbouw heeft tijdens de kerkbouwactie „Antwoord '64" bijna acht en een half miljoen gulden binnengekregen. Daarvan was f 670.000,- als het Gereformeerde aandeel bestemd voor de interker kelijke pot van „Antwoord '64", ter wijl de Gereformeerde Kerken uit die pot weer f 580.0000,- kregen. ROTTERDAM. Een arbeidsonge- luk in het gebouw van het scheep vaartbedrijf Hudig en Pieters in Rotterdam heeft het leven gekost aan de 51-jarige monteur J. W. Du mas uit de Maasstad. Het ongeluk gebeurde op de derde etage van het gebouw tijdens het uitladen van een brandkast uit de lift. UTRECHT. De vijftienjarige Henri Th. Schuttevaer uit Utrecht is om het leven gekomen bij een ver keersongeluk. WOUDRICHEM. Te Woudrichem is de grote boerderij Het Kraai veld" met uitzondering van het woonge deelte door brand verwoest. PEKING, 26-2. De verblijfplaats in Peking van de afgezette Ghanese president Nkroemah is onbekend. Zo wel Chinese als Ghanese functiona rissen in de Ghanese hoofdstad wei geren te antwoorden op vragen be treffende Nkroemahs activiteit. Van 'bepaalde ingelichte zijde werd echter -gezegd 'dat de 56-jarige verstoten leider nog in de Chinese hoofdstad -is. De Ghanese ambassade heeft te -kennen 'gegeven niet langer voor dr. Nkroemah en diens delegatie van zestig mensen te 'kunnen spre ken. Zoals 'bekend heeft de ambas sade zioh onder het nieuwe bewind gesteld. Het Ohinese publiek is nog steeds niet door radio of kranten op de hoogte van de staatsgreep in Ghana gesteld. Ook Nkroemahs verklaring waarin hij zegt nog steeds staats hoofd van Ghana te zijn is niet door de Chinese pers verspreid en -in het centrum van Peking hangen nog steeds Chinese en Ghanese vlaggen ter ere van Nkroemahs bezoek. De wachtposten buiten de ver blijfplaats waar ide Ghanese delega tie en de vroegere president op uit nodiging van de Ohinese regering woonden, zijn echter nog niet inge trokken en de identiteit van mensen die naar binnen willen, wordt zorg vuldig gecontroleerd. ROTTERDAM. Hel door de rivier politie in de Nieuwe Maas. nabij IJsselmonde, opgedregde lijk kon door de Rijkspolitie te water in Rid derkerk worden geïdentificeerd als het stoffelijk overschot van de 36- jarige Duitse schipper Horst Klein uit Essen. Hij is op 17 december in de Nieuwe Maas bij Ridderkerk ver dronken. DORDRECHT. Op het emplace ment van het station Dordrecht is de rangeerder G. P. de Jong bij zijn werk om het leven gekomen. Nog niet bekend is hoe het ongeval zich heeft toegedragen. AMSTERDAM. In de Linnaeus- straat in Amsterdam is de 66-jarige mevrouw A. N. Bruins-Versteeg bij het oversteken door een tram aan gereden. Zij werd naar het O.L.V. gasthuis gebracht waar ze aan de op gelopen verwondingen is overleden. AMSTERDAM. Inbrekers hebben in het Chinese restaurant Peking aan de Vijzelstraat uit een brandkast 50.000 gulden aan baargeld wegge nomen. GEERVLIET. Bij het oversteken van de Groene Kruisweg in Geer vliet is de 74-jarige mevrouw J. Donkersloot door een auto gegrepen. Zij was op slag dood. DEN HAAG. De bij de wet premie kerkenbouw ingestelde commissie van advies voor de kerkenbouw heeft sedert de inwerkingtreding van de wet op 17 februari 1964 tot ultimo 1965 532 aanvragen voor pre mietoekenning ontvangen. Veertig jaar Nutsafdeliiig te Haanistede-Burgh HAAMSTEDE, 26-2. De afdeling Haamstede-Burgh van het Nut heeft vrijdagavond in hotel Bom cp be scheiden wijze het veertigjarig be staan gevierd. De belangstelling was niet groot, slechts een vijftigtal le den was gekomen. Het speet de voorzitter, de heer N. H. Lysen, op1 deze jubileumavond geen volle zaal te kunnen begroeten. In heit bijzonder verwelkomde de voorzitter burgemeester Everwijn, oud-bestuursleden en vertegenwoor- Ingezonden mededeling LEEUWARDEN, 26-2. De hele drinkwatervoorziening van Fries land tijdens de nacht en de weekein den wordt thans door één man ge regeld. In Noord-bergum is namelijk een elektronische installatie voor af standsbediening en afstandsmeting in gebruik gesteld - de eerste van dit soort in de Nederlandse water leidingwereld - waardoor één man de stand van zaken dn kelders, wa tertorens en pompstations in heel Friesland niet alleen kan overzien, maar ook regelen. Als „dodemansknop" fungeert een alarmknop, die de eenzame machi nist elk uur moet omschakelen. Doet hij dit niet dan komt een waarschu wingssysteem in werking, waardoor in de nabijheid van (het controle centrum wonend personeel Wordt ge wekt. Dezé elektronische nachtwacht van de Friese waterleiding werd of- fisieel in gebruik gesteld door de burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen, in zijn functie van president-commissaris van de N.V. Intercommunale Water leiding gebied Leeuwarden, een van de grootste waterleidingbedrijven in Nederland. Met deze installatie, die geleverd werd 'door Philips, is in totaal een bedrag gemoeid van een -miljoen guLden 'het kabelnet niet meegere kend. Het grootste pompstation van de I.W.G.L. aan de weg Leeuwarden- Grote spaarcampagne in Rhodesië SALISBURY, 27-2. Premier Smith van Rhodesië heeft een zuinigheids campagne ingeluid, die naar hij zei na de tweede wereldoorlog 'haar weerga in de wereld niet zou ken nen. Hij spoorde de Rhodesiërs aan elke penny 'te sparen 'die zij konden sparen om het land door zijn huidige moeilijkheden heen te helpen. De soldaten in dc eerste linie wa ren de handelaren, de industriëlen en de landbouwers, die moesten ex- pcrteren en artikelen moesten fabri ceren ter vervanging van andere die niet ingevoerd konden worden als gevolg van maatregelen van hel buitenland. Groningen te Noordbergum, krijgt zijn informaties uit torens, kelders cn pomps te tions binnen, via een enikel aderpaar uit een 'telefoonka bel. Ditzelfde net verwerkt 'de com mando's di'e uitgezonden worden, a-ls de stand van 'de idrinikwaterreser voirs in Joure, Sneefk, Bolsward of in welke Friese plaats ook, daar aan leiding /toe geven. Een abnormaal groot waterverbruik in een plaats, tientallen kilometers van Noordber gum verwijderd, wordt niet alleen feilloos -geregistreerd, er kan ook terstond op worden gereageerd met nieuwe aanvoer door pompen, die vele kilometers verwijderd staan. b Veer het eerst sinds acht maan den komt vandaag (maandag) in Brussel de ministerraad van de Eu ropese Economische Gemeenschap bijeen voor een tweedaagse bespre king van een tweetal belangrijke vraagstukken, de landbouwpolitiek en de „Kennedy-ronde" voor een In ternationale verlaging van de doua nerechten. Beslissingen zullen nog niet worden genomen. Voortvluchtige dader- gezocht van moord op Belgische politie-agent ROTTERDAM, 26-2. Via Interpol zijn de aan België grenzende landen gevraagd uit te 'kijken (naar de 28- jarige Lucien Sarti uit Marseille, een van die mannen 'die er van worden verdacht de Belgische politieman Albert de Listener te (hebben 'gedood. Interpol vraagt de politie uit te kij'ken naar 'een drietal auto's, een Simca met Frans kenteken 43-37-JW 75, een Mercedes met Ihet Duitse 'kenteken AHV 344 en een Peugeot met 'het Franse kenteken 48-69-CD 13. In een van deze wagens zou ver dachte rijden. DELFT. Op 'de Sdhieweg te Delft is een 'ernstig ongeluk gebeurd 'dat aan (drie jongelui het teven 'heeft gekost. DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. De 50-jarige heer J. Ohr. Lewisxong uit Druten is bij een veikeersongeluk om het leven geko men. De door hem bestuurde auto raakte op de weg Wamel-Oss in Ap- pelteiui uit 'een 'bocht en sloeg over de kop. Van de drie mede-inzitten den werd één lichtgewond. De auto werd vernield. De pol'itie vermoedt, dat de 'bestuurder te hard heeft ge reden. NlIEUWERSIjUIS. Zondagmiddag omstreeks één uur trof de rijkspoli tie in Nieuwerslui'S op aanwijzing van een voorbijganger een zwaar beschadigde bromfiets aan in de 'berm van de Amsterdamse straat weg 'bij de buitenplaats „Over-Hol- lanid" .Het voertuig lag tegen een boom. Omdat een ongeluk werd ver moed is ter plaatse gedregd. Na eni ge tijd werd 'het stoffelijk overschot va'n de 37-jarige los-werkman A. Brakkes uit Amsterdam gevonden. digers van de Ver. van Huisvrouwen en Vogelwacht Schouwen-Duive- land. De heer Lysen memoreerde ver volgens de oprichting van de afde ling waarvan het eerste bestuur be stond uit de heren J. A. van Zuijen, W. G. Boot, J. van 'tHof, C. Bolle, J. Hubregtse, D. Kosten en mej. G. Geijssendorfer. De eerste avond vond plaats in hotel v. d. Moer te Burgh, waar 14 „eigen krachten" (le den) voor het voetlicht traden en een vioolclub voor de muziek zorgde. In de loop van de jaren ti-aden voor het Nut o.a. op Antoinette van Dijk, Willem van Capelle, Jack van Els- acker, Jan van Riemsdijk en Geert Diels. In de jaren dertig werden in het koetshuis van de „Brouwerij" jeugdbijeenkomsten gehouden om te trachten de jeugd van de straat te houden. Nog wel bekend bij de le den is het vers uit 1942 van de toen malige voorzitter C. de Bruin, „Bo ven het leed - Boven de tijd". Na de oorlog waren o.a. Lode van Gent, Cor van Beek, A. Viruly, J. Boesman en H. Rensenbrink bekende sprekers op Nütsavonden. Toen de belangstelling minder werd, werden sommige avonden ge houden in samenwerking met de Ver. van Huisvrouwen en de Vogelwacht. Overigens hoopte de voorzitter op een nieuwe goede toekomst voor het Nut, mede door opname van jeugd in het bestuur. Met de aanbieding van een plant werd het jubilerende Nut namens het gemeentebestuur gelukgewenst door burgemeester Everwijn, die herinnerde aan het vele goede werk dat het Nut in de afgelopen veertig jaar voor de Westhoek h'eeft gedaan. Dank voor de prettige samenwerking met de Vogelwacht vertolkte de voorzitter, de heer J. P. C. Boot, die evenals mevr. De Vlieger-Pino (Ver. van Huisvr.) bloemen aanbood. Hierna werd vertoond de bekende film „La belle Americaine" en een bijprogramma van twee korte na- tuurfilmpjës. Kinderen gered uit brandende kamer AMSTERDAM, 27-2. Twee kleine kinderen van resp. 1 en iVz jaar zijn zondagmiddag door snel handelen van de 30-jarige heer H. Walter ge red uit een benedenwoning aan de Brouwersgracht te Amsterdam, waar in de achter(\voon)kamer brand was ontstaan. De moeder van de-bewo ner was 'alteen met de kinderen thuis. De yrouw belde zelf de brand weer en riep daarbij om hulp. De kamer stond snel vol rook. De heer Walter, die juist voorbij kwam, ging de woning binnen en 'bracht de kin deren in veiligheid. Ook wist hij met enige emmers water uitbreiding van ■het vuur te voorkomen. De schade is daardoor gering 'gebleven. De brandweer zorgde voor de nablus sing. 62. Het ene oog van de Mongolen-aan voerder Chamag Chan was roerloos op Aram's voormalige dienaar gericht, het witte litteken glansde in het maanlicht. Hij boog zich voorover en zei slepend: „Waar is uw meester, withuid? Waar is uw mees ter, die vele van mijn beste krijgers doodde cn mij een slavin ontstal?" „Hij is mijn meester niet langer, o Cha mag Chan", prevelde de hagedis. „Hij heeft mij weggezonden". „Uw meester is een dwaas"! Het oog bleef uitdrukkingloos op hem gevestigd. „Gij zijt een goed krijger, go hebt vele van mijn mannon gedood en ge werpt uw mes sneller don een lans. Enkele uren geleden ontwapende uw mes nog een van mijn beste mannen!" „Ik ben blij dat ge mijn behendigheid waardeert", zei de hagedis toonloos. „Ik zoek namelijk een nieuwe meester". „Waarom verstootte uw meester u?" „Hij wilde het meisje naar de Mameluk- ken vergezellen. Ik zei hem dat dit dwaas heid was en dat wij naar de kust moesten vluchten. Toen zond hij mij heen als een slaaf Agua's gezicht verwrong zich van woede. „Ik zoek een nieuwe meester, Chamag Chan!" zei hij bitter. „Laat mij u dienen en ik zal u op het spoor van Aram en de Mamelukken brengen! Ik vraag slechts één loon". Het oog van Chamag Chan verried niets, geen vraag, geen verbazing, geen aandoe ning, „Welk loon, withuid?" „Geef mij mijn werpmes terug", zei Agua woest, „en laat Aram aan mij over nadat gij de Mamelukken verslagen hebt! Dat is alles wat ik vraag, Chamag Chan Een ogenblik aarzelde de Mongolen-aan voerder. Toon tastte hij dreigend naar zijn gordel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4