DE ZIERIKZEESCHE COURANT Apollo-ruimteschip met Saturnus 1-b succesvol de ruimte in Amsterdammer komt schietend in een kerk Al ruim 800 munten in Serooskerke (W.) Prijzen van landbouwprodukten in E.E.G. Pro-Soekarno- betoging O Visie Robert Kennedy op kwestie-Vietnam Bij Veel giften voor huwelijksgeschenk na „Zo is het..." ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 februari 1966 122ste jaargang «Nr. 19948 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken tl, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakieur: M. J. Bij de Vaaie, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 rraanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) i 1,25 per stuk. In dit nummer: Veertig jaar „Nut" Haamstede-Burgh CAPE KENNEDY, 28-2. Na twee mislukte pogingen is zaterdag een Apollo-ruimteschip met de grootste Amerikaanse raket, de Saturnus 1-b, tot een hoogte van 495 km in de ruimte geschoten. De lancering had een tweeledig doel, nl. de beproeving van het hitteschild van de Apollo- cabine - waarmee men vóór 1970 drie mensen naar de maan hoopt te brengen - bjj terugkeer in de damp kring én van de Saturnus 1-b-raket, die voor het eerst werd gebruikt De Apollo-cabine kwam 39 Vz mi nuut na de lancering ten oosten van Ascension in zee terecht, waar kik vorsmannen van het Amerikaanse vliegdekschip „Boxer" een luchtkus sen aanbrachten om de cabine drij vende te houden tot zij zou worden opgepikt Het 25 meter hoge ruimteschip was de grootste „puttige last" welke ooit door de V.S. is gelanceerd. Twee dagen eerder ondernomen pogingen waren mislukt. Aanvanke lijk werd toen besloten de lancering FEBRUARISTAKING HERDACHT AMSTERDAM, 26-2. In de hoold- stad is op sobere wijze bij het beeld van de dokwerker op het Jonas Da niël Meyerplein in het hart van de voormalige Jodenbuurt de roem ruchte februaristaking van 1941 her dacht. Toen, nu 25 jaar geleden, kwam Amsterdams bevolking een drachtig in een machtige staking in verzet tegen de maatregelen van de Duitse bezetters tot wegvoering van de Joodse stadgenoten. Deze staking werd een werkgroep tot actief ver zet tegen de onderdrukkers. Deze herdenking was, in tegenstelling tot voorafgaande jaren, een gemeen schappelijke en onverdeelde, die ge organiseerd was door het hiervoor geformeerde comité herdenking fe bruaristaking 1966. Bij het monu ment was de stadsvlag met het de vies „heldhaftig, vastberaden, barm hartig" halfstok gehesen. Anatoly Yefimow heeft in de „Prawda" geschreven dat de inves teringen in de landbouw van de Sow jet-Unie in de periode van het vijfjarenplan voor 1966-1970 onge veer tweemaal zo groot zullen zijn als in 1961-1965. Klant mishandelt garagehouder NIJMEGEN, 27-2. In Nijmegen heeft een twintigjarige woonwagen bewoner de zeven jaar oudere gara gehouder G. M. uit Haaideren (gem. Bemmel) zo ernstig toegetakeld, dat de man in zeer zorgwekkende toe stand in een Nijmeegs ziekenhuis is opgenomen. De woonwagenbewoner, koopman van beroep, had zijn auto laten spui ten bij de garage in Haaideren. Za terdagmiddag haalde hij de auto daar weg. zonder te betalen. De ga ragehouder, die de rekening veref fend wilde zien, reed direct naar Nij megen en zag de koopman daar in de auto rondtoeren. Hij reed 'hem klem en sprong uit zijn wagen. Ook de koopman kwam zijn auto uit, gewapend met een ijze ren staaf. Met grote kracht sloeg hij de garagehouder enkele malen op het hoofd en nam daarna de vlucht. weer voor een dag uit te stellen, maar later werd een derde poging gedaan, ditmaal met succes. De Saturnus 1-b, met een stuw kracht van 725.000 kg (ter vergelij king): de Titan-2 raket waarmee komende maand twee ruimtevaar ders in de „Gemini-8" zullen wor den gelanceerd, heeft een stuwkracht van 195.000 kg) zal niet worden ge bruikt als een Apollo-cabine naar de maan wordt gezonden. Men zal dan gebruik maken van de Saturnus-5, welke nog in het ontwikkelingssta dium verkeert. De Saturnus-5 zal tweemaal zo groot zijn als de Satur nus lb, die 43 meter hoog is en een stuwkracht van 3.400.000 kg heeft. Drama in Nijmegen NIJMEGEN, 27-2. Zondagochtend werden de ongeveer honderdvijfen twintig kerkgangers in de nieuw Apostolische kerk aan de Graafse- dwarsstraat in Nijmegen tijdens de dienst opgeschrikt door pistoolscho ten, die in het kerkgebouw werden afgevuurd. Een 46-jarige Amsterdammer kwam met een geladen pistool de kerk binnen 'kennelijk met de bedoe ling een kerkgangster neer te schie ten. Hij had met dit meisje, een 21- jarige Nijmeegse telefoniste enige tijd nauwe relaties onderhouden. Aan deze omgang had zij tegen zijn zin een einde gemaakt. De Amsterdammer, een gehuwde groothandelaar in elektrische artike len, betrad de kerk op het moment dat de vader van het meisje op de preekstoel stond. Reeds bij de ingang van het gebouw, loste hij een schot, waarna hij met het pistool op het meisje gericht naar de plaats liep waar zij zat. Op vier meter afstand van haar gekomen, wierp een kerk ganger zich op de Amsterdammer om hem verder schieten te belet ten. Hierbij kreeg hij steun van eni ge andere kerkgangers. Tijdens de worsteling die ontstond, loste de Amsterdammer nog vier schoten in het wilde weg. Hierbij werd een 24-jarige gehuwde vrouw, een zuster van het bedreigde meisje, in het linker bekken getroffen. Zij werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar zij onmiddellijk werd geopereerd en de kogel werd verwij derd. Haar toestand is redelijk goed (volgens de laatste berichten). De Amsterdammer werd door de hem aanvallende kerkgangers over meesterd en vastgehouden tot de po- SERCOSKERKE, 26-2. Op het land van de heer Christiaanse in Seroos kerke is de 800ste gouden munt ge vonden sinds op 3 januari de eerste naar boven werd gehaald. De mun ten dateren uit de middeleeuwen en komen behalve uit eigen land uit tal van andere Europese landen. In Serooskerke verluidt, dat de di recteur van het Penningkabinet in Den Haag, dr. van Gelder, persoon lijk de gevonden munten zal komen bestuderen. Tot vrijdagavond waren 806 mun ten uit het stuk grond gehaald. In het noordelijk deel van Noor wegen is zondag de Navo-oefenirïg „Winter Express" begonnen, waar aan wordt deelgenomen door tien duizend militairen uit Engeland, Amerika, Canada, Italië en Noorwe gen. De manoeuvres staan onder lei ding van 'de Britse generaal sir Ro bert Bray en zullen tot eind maart duren. BRUSSEL, 26-2. In een vraagge sprek met het Westduitse persbureau D.P.A. heeft dc voorzitter van de Commissie der Europese Economi sche Gemeenschap (E.E.G.), Walter Hallstein, in antwoord op de vraag of een van het landbouwbeleid der der E.E.G. beweerd protectionisme niet leidt tot steeds hogere prijzen, verklaard, dat er onderscheid dient te worden gemaakt tussen de prijzen die de producent ontvangt en de kleinhandelsprijzen. Hij zei dat de producentenprij zen ever 'het algemeen nauwelijks zijn gestegen. Dat betekent dat de prijsstijgingen op de weg van de beer naar de consument optreden. Hallstein wees erop dat de E.E.G. veer bepaalde agrarische basispro- dukten minima en maxima voor de .producentenprijzen vaststelt, tussen welke de lidstaten zelf hun nationa le prijzen bepalen. Deze werkwijze zal zolang worden toegepast totdat - naar Hallstein hoopt binnen afzien bare tijd - gemeenschappelijke prij zen binnen de E.E.G. van kracht zijn, die geleidelijk voor alle lidsta ten gelden. Op de vraag of de E.E.G.-commis- sie werkelijk heeft voorgesteld groenten cn fruit te vernietigen antwoordde Hallstein dat de com missie de vernietiging van groenten vu fruit niet heeft uitgevonden, maar litie arriveerde. Hij is ingesloten in het hoofdbureau van politie. Hem zal poging tot doodslag te laste wor den gelegd. Drie kogels kwamen in het pla fond terecht, terwijl een kogel door een damestasje, dat in een bank lag, heen ging en in het houtwerk van de bank bleef steken. Vandalen in arrest UTRECHT, 27-2. Vier jongeman nen uit Utrecht en De Bilt, hebben in de vorige nacht zonder enige aan leiding de hele inventaris kort en klein geslagen in het Haags koffie huis aan het Vredenburg in Utrecht, de eigenaars en de obers bedreigd en op straat een passerende nieuwe auto zwaar beschadigd. Door de me dewerking van de burgerij kon de politie het viertal spoedig daarna aanhouden. Het waren een twintig jarige schilder, een vijfentwintigja rige pompbediende, een twintigjari ge metselaar en een zeventwintig- jarige schilder. Ze waren juist on derweg naar een volgend café, waar zij ook van plan waren uit balorig heid de boel te vernielen. Generaal Nasoetion weer genoemd DJAKARTA, 28-2. Radio-Dja karta heeft vanochtend gemeld, dat generaal Nasoetion in een boodschap tot een congres van de Mohamme daanse partij in West-Sumatra heeft opgeroepen tot eenheid tussen het leger en president Soekamo. Het was de eerste maal dat de generaal werd genoemd, sinds hij bij de reorgani satie van de Indonesische regering als minister van'defensie werd ont slagen. Het radiostation meldde niet waar de generaal zich bevond. Einde regeringscrisis in België in zicht? BRUSSEL, 26-2. De Belgische ka binetsformateur, P. W. Segers, 'hoopt begin deze week een nieuw katho liek-socialistisch kabinet te kunnen samenstellen. Op de vijftiende dag van de rege ringscrisis, ontstaan door 'het aftre den van het Rooms-rode coalitieka binet van prof. P. Harmei door on enigheid over de ziekte- en invalidi teitswet, zei formateur Segers op een persconferentie in Brussel, dat over een groot aantal punten van een nieuw regeringsprogramma overeen stemming is bereikt. Ingezonden mededeling dat zij helaas in elk goed oogstjaar plaatsvindt. Het systeem dat de commissie heeft voorgesteld, beoogt niet die jaarlijkse vernieriging te bevorderen, maar af te remmen door haar te beperken tot uiterste ge vallen en tot produkten die ook niet die jaarlijkse vernietiging te Hallstein noemde 'het demagogie als men die maatregelen in verband brengt met de hongersnood in grote aelen van de wereld. Aan zijn oordeel over de algeme ne prijsontwikkeling voegde Hall stein toe dat de consument geen re den tot klagen over de E.E.G. 'heeft. Geen speciale beveiliging in Gouden Koets AMSTERDAM, 26-2. De gouden koets zal op 10 maart niet op spe ciale wijze zijn beveiligd. Geruchten dat de 'koets van kogelvrij glas zal worden voorzien zijn onjuist. Wel zijn de oude ruiten, evenals in de glazen koets, vernieuwd omdat hun helderheid te wensen overliet. Het nieuwe glas verschilt echter niets van dat in auto's. Dit werd mede gedeeld in de feestzaal van de ko ninklijke stallen in Den Haag, waar de pers de met zes paarden bespan nen gouden koets op de binnenplaats nrocht bewonderen en fotograferen. QUICK DISPATCH stukgoedstuwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 6 Eenheden van de Vietcong, ter sterkte van naar schatting twee of meer bataljons, hebben een aanval gedaan op een belangrijke Zuidviet- namese stelling op 110 km ten noord oosten van Saigon. Vader stak. zijn dochter in brand BUENOS AIRES, 26-2. Een vijf- en-veertig jarige arbeider in Buenos Aires, die niet wilde dat zijn vijf tienjarige dochter aan een schoon heidswedstrijd meedeed, goot een kan benzine over haar leeg en stak het meisje in brand. Het vuur be perkte zich niet tot de kleding van het mëisje, dat ernstig werd ver minkt en waarschijnlijk blind zal blijven, maar sloeg over op het huis raad. Buren, die op de brand afkwa men en de toedracht hoorden, wil den de vader ter plaatse ophangen, doch deze had zich snel uit de voe ten gemaakt. SINGAPORE, 27-2. Honderddui zenden mensen hebben in Bandoeng betoogd om 'hun trouw aan president Soekarno te betuigen, aldus heeft radio Djakarta zondag in een te Sin gapore opgevangen uitzending be richt. In zijn toespraak tot de menigte zei president Soekarno, dat deze bij eenkomst het antwoord was van het Indonesische volk op berichten dat hij gevaar liep weggevaagd te wor den. Ondanks de regeringscrisis in twee van de zes landen van de Euro pese gemeenschappen zal de Euro pese ministerraad zoals was vastge steld vandaag (28 februari) en 1 maart in Brussel bijeenkomen, aldus wordt in Europese kringen in Brus sel vernomen. Op de jaarlijkse „grote avond" vgn het Prof. Zeeman-lyceum bracht een uil leerlingen samengestelde speel- groep het stuk ,,'i Circus" op de planken, van de Concertzaal." I-Iei stuk werd gebracht onder regie van dr. J. C. RÖhner en tegen een décor van de heer W. de Vos. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het huwelijk is vaak als een maaltijd waarvan het voorge- recht beter smaakt dan het dessert. WAT 2EQT DE BILT" v Vluchtelingenhelpers staan terecht OOST-BERLIJN, 26-2. Het 25-ja- rige Amerikaanse meisje Mary Hel len Battle zal voor een Ooslduitse rechtbank terecht moeten staan om dat zij gepoogd heeft een Oostduitser bij te staan tijdens zijn vlucht naaf het westen, aldus is in oost-Berlijn vernomen. Hellen Battle werd in november jl. gearresteerd toen zij vanuit het wes telijk stadsdeel naar oost-Berlijn reisde. Voorts wordt binnenkort de be rechting verwacht van een jonge Ne derlander, wiens naam door .Reuter' wordt opgegeven als Anton van Es. Hij werd vorig jaar omstreeks kerst mis aangehouden toen hij zich per trein van oost- naar west-Berlijn be gaf .Volgens niet-bevestigde berich ten zou hij getracht hebben een vriendin naar west-Berlijn te smok kelen. WASHINGTON, 27-2. De Ameri kaanse senator Robert Kennedy hfceft zondag gezegd, dat hij tegenstander is van terugtrekking zonder meer van de Amerikaanse troepen uit Viet nam, maar voorstander van deelne ming van „het nationale bevrydings- front" aan onderhandelingen. Voortzetting van de militaire actie was nodig om de communisten te to- nên dat de V.S. de Zuid-Vietnamezen DEN HAAG, 26-2. De omstreden uitzending van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" heeft niet alleen geleid tot verschillende reac ties in de dagbladpers en in de opi niebladen, maar die reacties komen o.m. ook tot uiting op de bij-strook jes behorende bij de girostortingen ten bate van het huwelijksgeschenk voor prinses Beatrix met de heer Clous von Amsberg. Op giro-nummer 25 ten name van het Actie-comité Huwelijksgeschenk worden thans per dag gemiddeld 2500 giro-stortingen ontvangen en alleen al over de giro ontvangt men voor het geschenk per dag een be drag van meer dan een halve ton. De totale opbrengst tot dusver be draagt thans meer dan f 700.000 „Laster en kwaadsprekendheid zijn vonken, die - als men ze niet uitblaast vanzelf uitgaan". Dit citaat van Boerhaave werd aangetroffen op één van de ontvangen bij-strook jes. niet zouden uitleveren. Het is vol gens Kennedy nodig, de communis ten aan het verstand te brengen, dat van hen niet gevergd kan worden dat zij zich onvoorwaardelijk over geven. Aan de andere kant echter zouden de communisten, evenals de V.S., een zeker aantal concessies moeten doen. Robert Kennedy meent, dat de com munisten opgenomen dienen te wor den in de voorlopige regering die na de onderhandelingen tot stand zou komen. Vervolgens zouden na vrije verkiezingen de communisten in een definitieve regering zitting moeten hebben. INWONERS VAN ZIERIKZEE Heden(maandag)avond zal tus sen zeven en negen uur uw bgdragc voor het Nationaal Huwelijksgeschenk aan huis worden opgehaald. De binnenkomende gelden zul len gedeeltelijk voor een per soonlijk geschenk worden aan gewend. Het bruidspaar heeft echter de wens kenbaar ge maakt een groot gedeelte van dc giften »te bestemmen voor de revalidatie van het gehan dicapte kind, niet alleen in Ne derland maar ook in dc rijks delen Suriname en de Neder landse Antillen. Geeft mede daarom met milde hand! Bestuur Z.O.V. na overal droog Verwachting lot dinsdagavond: Wisselend bewolkt en tot de avond op de meeste plaatsen droog; zwakke tot matige wind, aanvankelijk rui mend naar west tot noordwest, later weer krimpend naar zuidwest; de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 1 maart. Zon op 7.27, onder 18.19. Maan op li.06, onder 3.39. Eerste kwartier: 28 febr. te 11.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 maart 8.42 v.m. 21.18 n.m. BROUWERSHAVEN 1 maart 8.38 v.m. 21.18 n.m. Doodtij: 2 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-2. Het K.N.M.I. deolt mede; Het afgelopen weekeinde stond 'het weer in onze omgeving onder invloed van een nabij Schot land gelegen depressie. Deze hield een zuidwestelijke stroming in stand waarmee voor de tijd van het jaar zachte luCht wend aangevoeld. Za terdag kwamen dientengevolge in Ihet grootste deel van Nederland ma ximum-temperaturen tussen 12 en 14, zon'dag tussen 11 en 13 graden voor. Een volgende depressie, die vanmorgen op ruim 800 kilometers ten zuiden van Groenland lag, trekt in de richting van IJsland. Dc fron ten ervan zullen morgen Ierland ■kunnen bereiken, maar nog niet tot onze omgeving doordringen. Hier te lande 'komt het weer onder invloed van een flinke rug van hoge lucht druk, die aan de depressie vooraf gaat. In verband hiermee wordt voor morgen bijna overal droog weer ver wacht met weer naar zuidwest krimpende wind. De temperatuur (blijft boven normaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1