HET BOZE BELETSEL DUET ASPIRIN alles kan met CEtïÉlutr Het jaar 1965 was er één met uitschieters DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG HIER IS ONS BANKGEHEIM! NYIAMVS STREEKNIEUWS Nieuwe raadsels in Djakarta ZILKIKZELSCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 februari 1966 Nr. 19947 De fruitteelt in 1965 UTRECHT, 24-2. Voor de Neder landse fruitteelt zal het afgelopen jaar in de herinnering blijven als een jaar met uitschieters. Men schat dat de oogst van 1965 ongeveer 375.000.000 kilo appels heeft opgele verd 90.000.000 kilo peren. De appetoogst was circa 25 pro cent boven 'het gemiddelde en de pe- renoogst ongeveer 20 procent onder het gemiddelde. Dit deelde de voor zitter van de Nederlandse Fruit teelt Organisatie (N.F.O.), oud-mi nister Lr. C. Staf, vandaag in Utrecht mee op een vergadering van de N.F.O. Hij verwacht dat aan het eind van "het seizoen de appelvoor- raad van 1 januari tegen een bedrag van neg geen 50 miljoen gulden zal zijn verkocht, hetgeen betekent dat de totale voorraad die op 1 januari 1966 ongeveer tweederde bedroeg van de voorraad op 1 januari van het vorig jaar, is afgezet tegen on geveer eenzelfde totaal bedrag. Als dat zo -is, zal de totale oogst van on geveer 375.000.000 kilo appels zijn afgezet tegen een waarde van onge veer 115 miljoen gulden. Dit is het- DODELIJKE ONGELUKKEN UTRECHT. De 29-jarige /S. Wan- del uit Elden (gemeente Eist) is bij een frontale botsing even buiten de bebouwde 'kom van Driebergen om het leven gekomen. UTRECHT. De 64-jarige weduwe L. Brandsma-Dinkla uit Amerongen is in het ziekenhuis van Rhenen aan kolendampvergiftiging overleden. Op 15 februari vond een buurvrouw mevrouw Brandsma bewusteloos in de (gang van haar woning aan de Kcenderstraat in Amerongen. Ge bleken is dat er geen trek zat in de schoorsteen. UDEN. In de Brabantse gemeente Uden is de 45-jarige landbouwer P. J. de Wccrd uit Di-nther op slag ge dood, toen "hij met zijn bromfiets zonder voorrang te verlenen de door deze gemeente lopende rijiksweg overstak en door een juist aanko mende auto werd gegrepen. zelfde bedrag als waar tegen de 4U procent grotere appeloogst van 1964 is verkocht. De perenoogst zal zijn weg heb ben gevonden voor een totaal be drag van f 38.Ü00.U0Ö,en ook dit is hetzelfde bedrag als waarvoor de 60 procent grotere perenoogst van 1964 is verkocht. Voor de export van appels en pe ren was 1965/1966 geen topseizoen. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 26 en zondag 27 februari Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waar voor de artsen Terpstra en Si mons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie- rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter L. J. v d. Zande. DIERENARTS Dierenarts C. J. H. Scheuerman, Zie- rikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman De weekeindedienst vangt aan op zaterdagmorgen om tien uur. MARKTBERICHTEN Aardappclmarkt Emmeloord EMMELOORD, 24-2. De officiële noteringen luiden heden als volgt (in guldens per 100 kg., telersprijs af boerderij): Consumptieaardappelen binnenland, Bintje 35 mm klei opw., in 2 maten 20.00-22.50; consumptie aardappelen export, Bintje 35 mm klei opw., in 2 maten 20.00-22.50; voeraardappelen 1.50-5.50. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Lutherse kerk: 10 en 7 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Serooskerkc: 10.45 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 6.45 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur d9. Van Liere. Noordwclle: 9.30 uur ds Van Liere. Scharend|jke: 10 uur ds. Roodenburg. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes. Ncordgcuwe: 9.30 uur ds. Groenewegen. Dreischor: 11 uur ds. Feunekes. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vellekoop. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 11 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Van Koo- ten, Oud Beijerland. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Jagersma (H.A. en dank zegging). Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur dr. E. Mas- selink, Rotterdam. Scharcndyke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwers haven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oostreland: 10 en 3 uur ds. A. G. v. d. Stoel, Bergen op Zoom. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Den Heeten. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 11 uur Dienst des Woords, 6 uur ds. Westerink. Haam stede: 10 en 3 uur ds. Westerink (H.A. en Dankzegging). Nieuwerkerk: 10 uur Dienst des Woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Genieenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Ka rens. Oosterland: 10, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage, Klaaswaal. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6.30 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Gercf. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. L. Schenck. (in het „Diekhuus"). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst; 12 uur jeugdsamenkomst; 19.30 uur ver- lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistieviering om 9.30 uur. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Na afloop van de car navalsviering van de Rooms-katho- lieke „instuif" in Rhenen werden drie jassen vermist. Ze zijn inmid dels teruggevonden in Ede, in het huis van de 25-jarige J. TH. G„ de manager van de beatgroep die die avond voor „de instuif" was opgetre den. DEN HAAG. Het 197-ton metende Nederlandse schip „Maria w" uit Rotterdam (Weber en Verstoep) is bij Peterhead (Schotland) aan de grond gevaren. Een reddingsboot uit Peterhead heeft de vijf man van de .Maria w" aan boord genomen. Het Nederlandse schip is lekgestoten. ROTTERDAM. De Oranjelijn (maatschappij zeetransport) N.V. waarin de Holland Amerika Lijn en de N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschappij elk voor de heJftpar- ticiperen "heeft aan haar vloot een schip toegevoegd door de aankoop van "het Noorse ms. „Rudgefjell", eigendom van de reders Olsen en Ugelstad. Het schip krijgt de naam „Prins Philips Willem". ROTTERDAM. De zeventigjarige nachtwaker C. Woerdenbach is bij het onoplettend oversteken van de Boezemstraat in Rotterdam door een tram aangereden en in de loop van de avond in het ziekenhuis overle den. HEILO. Het achtjarige meisje Anita Banker uit Heilo is veronge lukt, toen zij met haar fiets onver wachts de rij"ksstraatweg in de kom van het dorp overstak. Zij had het rijwielpad verlaten en trachtte „steppend" over te steken, toen zij door een passerende auto werd ge grepen. LEIDERDORP. In een touwfa- briek in Leiderdorp heeft 'n bedrijfs ongeval plaats gehad, waarbij de 24- jarige Johannes Gijsman uit Leiden om het leven kwam. De heer Gijs man werkte met een elektrisch las apparaat en werd door stroom ge dood. De patholoog-anatoom dr. Zel- denrust en de arbeidsinspectie stellen een onderzoek in naar de toedracht van 'het ongeval. HORN. In 'de gemeente Horn, aan de rijksweg van Weert naar Roer mond is de 77-jarige A. Niemans uit Meyel op een rijwielpad door een bromfietser aangereden. In het zie kenhuis in Roermond, waarheen "het slachtoffer was overgebracht, is hij later aan zijn verwondingen overle den. De man was een dag «tevoren 1l jaar geworde.n DEN HAAG. De sociale verzeke ringsraad heeft 'goedgevonden, dat de uitvoeringsorganen van de so ciale verzekering het loon voor over werk dat ten bate van de antdhon- gerctctiie „eten voor India" vóór 28 macit 1966 is verricht, vrijstellen van de premieheffing ten behoeve van de sociale verzekering, mits de werkgever zorgdraagt voor de over making van dit overwerkloon op postrekening 100200. H1LLEGOM. In Hillegom is de 33- jarige mevrouw P. Pijnacker-Guts- kene uit deze gemeente om "het le ven gekomen, toen zij met haar rij wiel op een kruispunt door een auto weid aangereden. 1JMUIDEN. Het bergingsvaartuig „Octopus" van N.V. Wijsmuller in IJ muiden is er op de Noordzee op zes mijl ten noord-westen van IJ- muiden in geslaagd de gezonken kotter kw. 219 „Jacomina" te lich- cen. HOOGEVEEN. De „Vrije boeren" in Hollandscheveld zij-n niet van plan het er bij te laten .zitten, dat in opdracht van de landbouwer H. Zo mer te Alteveer dinsdagmorgen de ruine van de vroegere 'boerderij van de heer Klaas Hartman is gesloopt. Dit bleek op een openbare vergade ring in Hollandscheveld, die door ongeveer zeventig zogenaamde vrije boeren uit alle delen van noord- en oost-Nederlanid werd 'bijgewoond. ingezonden mededeling Ingezonden mededeling U mag het ook weten: de N.M.B. is de bank waar ieder een zich thuis voelt. Een simpel „geheim". Maar de cliëntenkring van de N.M.B. groeit er gestadig door. Bedrijven, klein en groot, beleggers, spaarders... zij weten hun belangen in vertrouwde handen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Zierikzee: Visstraat 13. spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart SCHARENDIJKE Boot aan de grond De rondvaartboot „Lodewijk", ge stationeerd te Soharendijke, liep va rende van Dordrecht naar Soharen dijke, bij Willemstad aan de grond. Kapitein M. van Oeveren moest vijf uur wachten voordat de boot weer vlot kwam en kon daarna de reis voortzetten naar Bruinisse en van daar - een dag later - naar Scharen- dijke. NIEUWERKERK Feestprogramma voor 10 maart a.s. gereed Het Oranjecomité te Nieuwerkerk vergaderde dinsdagavond onder voorzitterschap van de heer S. Bou- man in hotel „De Meebaal". Na het openingswoord las de secretaris, de heer C. Lievense, de notulen van de •vorige vergadering. Vervolgens gaf de voorzitter een overzicht van de besprekingen voor het houden van een feestdag op 10 maart a.s., bij ge legenheid van het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Het volgende pro gramma kon worden vastgesteld: 8.00-8.15 uur: klokken luiden. 9.15 uur: aubade te 'brengen door de schoolkinderen van Sirjansland en Nieuwerkerk voor het gemeente huis, waarna versnaperingen en een blijvende herinnering worden uitgereikt. 10.30 uur: gelegenheid tot het zien van de trouwplechtigheid in „Ons Dorpshuis", waar door de fa. Lie vense enige t.v.-toestellen zullen worden geplaatst. Men wordt ver- zooht een lunchpakketje mee te brengen. Bejaarden en mensen die slecht ter been zijn kunnen per auto worden gehaald en gebracht Opgaven hiervoor bij de secretaris, de heer C. Lievense. 7.30 uur: lampionoptoeht met mu ziek van de fanfare „Oefening en Uitspanning", waarna in „Ons Dorpshuis" de Victoria-band" de avond verder met dans- en luis- termuziek zal vullen. Gratis toe gang voor iedereen. De voorzitter dankte aan het slot van de besprekingen de aanwezigen voor 'hun opkomst en hij sprak de wens uit dat het een geheel geslaag de dag zal mogen worden. Een Berlijnse caféhouder heeft een oude tramwagen op de kop getikt en deze als bar ingericht. Eindelijk een tram, waarin men buiten de ramen mag leunen en de aandacht van de bestuurder af mag leiden. BLIK DOOR HET'WERELD Wat in Djakarta gebeurt is zo als trouwens gebruikelijk ook met de scherpste logica niet te doorgron den. President Soekarno ziet steeds weer kans nieuwe raadsels te voegen bij de ai onoverzienbare massa te genstrijdigheden. Dat hij generaal Nasoetion aan kant zette is natuurlijk duidelijk. De president wenst af van de bevoog ding door het leger en aangezien in Indonesië het leger en Nasoetion sy noniem zijn, moest de generaal gaan (resp. verdwijnen Maar generaal Soeharto, minstens zo'n anti-commu nist en eveneens leider van de mili taire tegenactie na de mislukte putch van vorige herfst, blijft wel op zijn hoge post. De communistenleider Njono is in. tussen ter dood veroordeeld voorf zij aandeel in die mislukte staatsgreep, met andere woorden een juridische erkenning dat de P.K.I. achter de revoltepoging zat. Maar intussen looft Soekarno weer die zelfde com munisten en belooft hen een monu ment. Zal hij dus ook Njono gratie verlenen? Verdelen Het ziet er naar uit of de president weer een situatie wil scheppen waarin allerlei elkaar bestrijdende groepen wat in de melk te brokken hebben en hij met een verdeel-en- heerspolitiek zijn eigen zin door kan zetten. De uiterst linkse Soebandrio blijft zijn eerste vice-premier, maar als een soort tegenwicht is er nog een vierde en dan zeer conservatie ve vice-premier bijgekomen Het zou volgens deze redenering Soekarno zeer te stade zijn geko men dat het leger de communisten gebroken heeft, die ook naar zijn zin te veel macht hadden gekregen. Nu zou hij .de verdeemoedigde commu nisten weer een beetje in bescher ming willen nemen om weer een te genwicht te vormen tegen de ont zettend gegroeide invloed van het le ger. Zijn overtuiging is wellicht en misschien is het ook wel zo dal zo wel de communisten als de generaals plannen beraamden om de staats macht van hem over te nemen. Soe- karno's veiligheid zou dan liggen in een deskundig tegen elkaar uitspe len van deze twee vijanden. Of communist? Het is ook moeilijk om precies te zeggen in hoeverre Soekarno nu een vriend van de communisten is. Na de opstand van Madioen waren de straf fen voor de communisten niet mis. Daarentegen bleek de president de mildheid zelve toen een nationalis tische afvallige beweging in actie kwam op Sumatra en Celebes vooral. Zo zijn er legio voorbeelden. Het waarschijnlijkst is dat Soekarno steeds zo handelde als hij dacht dat het beste was om zijn rivalen en te genstanders zoveel mogelijk last met elkaar te bezorgen. Zelf kon hij dan het minst belemmerd zijn gang gaan. Een vraag is of het leger een en ander neemt. De beste troepen van Indonesië de Siliwangi-divisie - zijn naar verluidt onvoorwaardelijk op de hand van Nasoetion en als het tot strijd zou komen is het nog lang niet zeker dat de president als over winnaar er uit komt. Maar waar is Nasoetion? Kan hij nog één soldaat te hulp roepen? Wellicht dat Soekar no er op rekent dat zijn persoonlijke populariteit groot genoeg is om een dergelijke rechtstreekse aanval te voorkomen. Tot dusver heeft nie mand zich ooit vermeten regelrecht tegen hem in te gaan. Hoe dan ook of er nu openlijk verzet komt of niet ondergronds gaat de strijd over wie nu de baas zal zijn als Soekarno er niet meer is, onverminderd door. Het beoefenen van geduld is in Indonesië vaak ver toond en met veel talent. Soekarno's ingrijpen van nu betekent in geen geval een eind van de worsteling om de macht. Ingezonden mededeling FEUILLETON Blozend en verlegen lachend, volg de 'het tweetal haar naar beneden. Daar vroeg ze: „En? Lijkt mijn 'huis je jullie?" „Het is wel een eind van Venlo, maar wat doe je al niet voor de liefde?" Veertien dagen later vroeg Willie zioh ditzelfde af. De dag te voren had ze Jaap uit Eindhoven, opge haald met een ambulancewagen. Nu lag hij, prinsheerlijk op een bed in de grote 'kamer van zijn eigen huis. Van beneden klonk 'het geluid van een hamer. Een monteur was bezig een deuk uit te kloppen. Het ver keer over de "grote weg ging onafge broken door, heen en weer. Hier vond ze het prettig. Straks, als Jaap weer helemaal beter was, zou ze hier voorgoed komen, om samen met hem een blijde toekomst tegemoet te gaan. Ze vond het vanzelfsprekend, dat ze hem verzorgde. En ze wist, dat hij iedere sekonde van haar aanwe zigheid tevreden was. Hij had een uurtje geslapen. In die tijd 'had ze 'het zich ook gemakke lijk gemaakt, de schoenen uitge schopt en met 'haar benen op een stoel bij het raam. Kijkend naar bui ten, naar de vele auto's en bussen en vrachtwagens, fietsen en brom mers. Ik wen al aan die drukte hier voor het huis. Hoe 'heel anders is het in Rijkevoort en in Odiliapeel. Maar we gaan er af en toe 'heen, naar Piet en Ma rietje. En na hun huwelijk ook naar Fons en Dientjc. Doch hier zal mijn 'geluk zich concentreren. Misschien had ze even gedom meld. Ze wist hot niet meer. Op een gegeven ogenblik draaide ze zich om en blikte in zijn ogen. Meteen kwam ze overeind en trok haar schoenen aan. „Slaapje uit?" vroeg ze, naderbij komend. Hij 'antwoordde niet, doch stak een door LEIDA GRAAFLAND hand, waarom nog verband zat, naar haar uit. Ze ging op de rand van het bed zitten en nam de zijne voorzich tig in haar handen. „Hoe gaat het?" vroeg ze. „Ergens trek in?" Hij knipoogde. „Een zoen. Twee mag ook. Anders niet" Ze boog zich over hem heen en kuste hem blij. „Verliefd, manne tje?" „Ik denk niet, dat dit het goede woord is. Ik weet geen raad met dit grote -geluk. Dat is het. Als ik zeg: Willie, lieveling, ik houd oneindig veel van je, is 'het maar een armza lige definitie, begrijp je?" Ze kuste hem nogmaals. „Voor mij is 'het genoeg, liefste. En ik 'houd van jou". Ze schoof wat verder naar hem toe en legde haar arm om zijn schou ders. „Binnenkort, als je weer de oude bent, word ik je vrouw. We zullen elkaar dag en nacht liefheb ben, hé?" „Weet je zeker, Wil, dat je hier. in de stad zult kunnen wennen? Jij bent immers het rustige platteland gewend?" „Mannetje, waar ik ben, doet er niets toe. Wie me gelukkig maakt, dat is het (belangrijkste. En die „wie" ben jij- Voor eens en altijd. Ik ben hier al thuis. Hier vind ik het pret tig, omdat jij er bent". Lange tijd zaten ze zo, dicht tegen elkaar aan. Met zijn hand greep hij haar kin cn trok die naar beneden. „Wil, eigenlijk "heb ik nog maar één verlangen". „Zo? Zeg het dan maar. Kan ik 'het vervullen?" „Thuis.... mijn moederen mijn broers en zusters.Ik zou zo graag willen, dat alles weer goed werd, vóór we trouwen". Ze dacht na. „Zal ik er eens heen gaan? Als je aanstaande vrouw? Heeftheeft Dientje hen ook ge schrevenvan je ongeluk?" liij schudde zijn hoofd. „Ze wist, dat ik het niet goed gevonden zou hebben. Maar nu is het anders, zie je". „Goed. Ik zal proberen, of ik er wat aan kan doen. Ik heb zelf ge leerd, hoe je moet vergeven. We hebben allemaal vergeving nodig. Misschien kan ik ze daarvan over tuigen". Twee dagen later besprak ze het met Dientje. Het meisje trok een be denkelijk gezicht. En het voorstel van Willie ,om samen naar Laag Koppel, naar mevrouw Wieland te gaan, had volgens haar geen zin. „Je kent mijn broers en zusters niet. Moeder zou best willen, hoor. O ze ker, maar ze zit helemaal onder de plak van Grada, dat is mijn oudste zuster, bij wie ze nu inwoont. Dat is een kat. We moeten er wat anders op vinden. Heb een paar dagen ge duld, ik moet er over nadenken „Is die zuster getrouwd?" vioeg Willie langs haar neus weg. Het meisje snoof. „Met die Henk van Oordt .Een nul van een vent. Zit natuurlijk volslagen onder de plak. Ik heb vroeger eens tegen hem gezegd: Als jij een kerel was, had je je vrouw al lang een ongenadig pak slaag gegeven. Nou, toen had ik het voorgoed verkorven bij Grada" (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling daar staat BAYBZ achter t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5