t\® m u aai U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. Inhet verkeer letumeeropvéÊgfieid dan op snelheid. Uw pijp hebt u altijd bij Zijn we er dus vèr naast als we denim tfafuCoopvaett rookt WITTE^iL WEELDE WEKEN% q inkatoen re GEBR. THIEN Griep...? Karei V kreeg tijdens Zierikzees' bezoek vijgen en meloenen Vergadering Ver. „Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland" Totaalstand Zeeuws goud thans 796 stuks Voor India: ruim f 20 miljoen Veel ziekteverzuim in de bouwwereld Premier Wilson voor Russische t.v. N .V.V. - Bestuurdersbond Scli. - Duiveland ZDERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrtjdas :5 Itbruarl JS6B Nr. 19917 Vroegere landbouw in Duiveland Oude kroniekschrijvers geven vaak hoog op over de kwaliteit van de Zeeuwsche Landbouwgronden, en ook betreffende 'het eiland Duive land heet het dat „de aarde hier meerendeel vet, machtig en de kley- uchtig is, mild in het geven van veele, schoane ende veeierhande costelycke vruchten". De gedachte varn sommigen, die menen dat in vroeger tijden op ons eiland alleen maar koren en meekrap werd ge teeld is er wel naast en foutief. Wel waren het hoofdzaken, doch de oude schrijvers melden ook de verbouw van „raepzaed, koalzaed, boukweyt, erwetan, 'krombeoken ofte blancqu- ertiens, vlas, koriander, nardus" en niet te vergeten „ajuyn" die jaar lijks in een behoorlijk areaal uit kwam. Maar toch pronkte een over groot deel van de" akkers met het schoonste „koarn", in hoofdzaak wel tarwe, dat in de naastgelegen lan den een wel zeer uitmuntende naam had verworven. En dan naast het koren, dat in die dagen het volks- voedsel nummer één uitmaakte, kwam de meekrapteelt, die naar be kend, een verfstof leverde, en ook bekend stond als een zeer riscartte cultuur. Winsten en verliezen Het kan de teler ongekende win sten in den schoot werpen, maar daarnaast oak zware verliezen. Bij zonder winstgevend was b.v. deze teelt in de jaren 1621-1622, toen men 1000 tot 1500 wegens meekrap uit een gemet delfde, en wanneer men bedenkt dat toen voor 100 wegens 10 a 11 ponden Vlaams werden be taald (ongeveer f 60 tot 66 guldens) komt men tot de slotsom dat een gemet ongeveer 600 tot 900 guldens opbracht. Dit was echter wel een unicum want van gesLacht op ge slacht was dit nog nimmer voorge komen. Begrijpelijk is wel het vol gend jaar 1623, toen 'de meeprijs plotseling was gedaald tot drie pon den tien schellingen Vlaams tot 4 ponden Vlaams, d.i. 21 tot 24 gul dens, zodat toen een gemet meekrap een- opbrengst kon geven van 225 tot 337 gulden. Het volgend jaar in 1624 bedroeg de prijs maar meer per gemet 160 tot 240 guldens. Voor die tijd zou men zo -Zeggen niet zo bijster slecht, maar men dient echter te bedenken dat er bij deze teelt oneindig veel aan de strijkstok bleef hangen eer de gedroogde en gemalen meekrap in vaten en balen verpakt, bij de beurtschippers aan boord stond. Wat de opbrengsten der meer genoemde veldvruchten oedroeg, daarvan ge ven do oude kronieken geen ophel dering. Zeer geprezen werden in ae genoemde jaren ook de weilanden op het eiland. Ze worden gekwalifi ceerd als „seer grazioh ende claver- ryck' Voornamelijk wordt noog op gegeven over de schorren en gorzen waarop duizenden schapen plachten te weiden, en welks gris voer deze dieren 'bijzonder smakelijk was, me de door de ziltiige kruiden die zich tussen het gras bevonden, en die volgens deskundigen, de gezond heidstoestand van de dieren niet weinig bevorderde. Schone boomgaarden Ook de 'boomgaarden tierden welig op het eiland en op niet vele plaat sen in de Nederlanden waren schnondere en gavere vruchten te vinden dan crp het eiland Duiveland. Sommigen zagen zelfs kans om amandelen, vijgen en meloenen te Kweken, welke soms zelfs voor de Spaanse niet onder deden. Een be kend leit is, dat toen in he». jaar 1540, m het laatste van juli, Keizer Karei de Vijfde een bezoek aan Zierikzee bracht, hem vijgen en sappige meloenen van eigen teelt weiden voorgezet, waarover Z.M. z:eh uiterst verbaasde en verklaarde zelis in het zonnige Spanje öe/e vruchten niet beter te hebben geno ten. Wat de tuinderij in de meer gemelde jaren betreft, daarvan wordt niets vermeld in de oude schrijvers. Omdat de aardappel nog zijn intrede in onze lage landen niet had gedaan, (eerst omstreeks 1750 werd dit een volksvoedsel) kan ge voegelijk worden aangenomen dat groenten zoals sla, spinazie, kool etc. weinig of in het geheel niet werden geteeld. De warme maaltijd De warme maaltijd dier dagen zal wei in hoofdzaak bestaan heb ben uit verschillende soorten meel spijzen, al dan niet vermengd met vruchten, voor de rest was brood wel de hoofdschotel van het menu dier tijden. Ten slotte ontbreekt aan de lijst van de toentertijde ge teelde gewassen een zeer bekende, ri.l. de suikerbiet. Met de aardappel wel één van de voornaamste akker- produkten, voor een groot gedeelte dominerende in de kleigebieden van ons land momenteel. Resumerende kan worden gezegd dat de landbouw :n vroeger tijden ook op onze eilan den wel als de hoofdbron van be staan 'kan worden aangemerkt, ook al waren de opbrengsten per gemet ma ér een fractde van hetgeen in het huidige tijdsgewricht kan worden geoogst, in dit geval bedenke men dat de bevolking van het eiland eveneens maar een fractie was van het huidige aantal, Oosterland telde b.v. in deze jaren (1650 ongeveer) maar 650 inwoners. De voedselvoor raden waren dus al spoedig voldoen de. Hierbij moet echter worden ver meld dat Oosterland met zijn za velgronden voor een groot gedeelte uit bossen bestond, dit was, verge leken met naburige plaatsen, wel zeer bijzonder. Oosterland. L. A. C. SEROOSKERKE, 24-2. De goud delvers van Serooskerke, die met de regelmaat van de klok, gouden mun ten te voorschijn toveren uit het stuitje grond van de heer Christi- aanse en donderdag een totaalstand bereikten van 796 exemplaren, twij felen er niet aan: heden-vrijdag zal ongetwijfeld de 800 worden bereikt* Nog steeds tast men in het duister over de herkomst van de munten, waarvan de eerste op 3 januari jl. werd gevonden, toen de heer P. J. Christiaanse jr. met zijn. 18-jarige knecht Adrie van de Broeke, bij het rooien van een hoeveelheid' prei- planten een gouden munt vonden. Dat bleek het begin te zijn van een „goldrush", waaraan nog steeds geen einde schijnt te zijn gekomen. De spanning, die sindsdien van dag tot dag steeg, werd onderbroken, door de vorstperiode, die 8 januari in zette. Tot die datum waren 724 mun ten, zuiver goud - zo was inmiddels gebleken - te voorschijn gekomen. De eerste dagen was het snel ge gaan: in twee dagen 650. Op 21 fe bruari werden de lucratieve werk zaamheden voortgezet en naar het er uitziet, schijnt de Serooskerkse grond er nog niet genoeg van te hebben. Of het nu een rijke kasteelheer was of een rijke Vluchteling, d,le hier in de 80-jarige oorlog zijn schat Ingezonden mededeling 'f. 1.25 Na onderzoek stappen tegen de Ku Klux Klan WASHINGTON, 24-2. De commis- sie inzake on-Amerikaanse activiteit uit het Huis van Afgevaardigden heeft donderdog haar onderzoek naai- de Ku Klux Klan, dat vijf maanden geleden was begonnen, af gesloten. De voorzitter van de com missie zei dat stappen zullen wor- fen gedaan om de activiteit van de ze geheime organisatie langs wette lijke weg aan te pakken. Een com missielid uit het zuiden, de republi kein John Buchanan uit Alabama, verklaarde dat 35 dagen van onder zoek een beeld bij hem hadden op geroepen van kwezelarij, haat, ran selpartijen, brandstichting en ge weld. Ingezonden mededeling Appelmarkt 24 Tel. 2604 Zierikzee Leerlingenaantal roept huisvestingsproblemen op Herkomst van tie munten nog steeds (luistere zaak begroef? Wie zal het zeggen. Zeker is, dat hij rijk gezegend was met het aardse slijk. De variatie in de ger vonden munten, de kleine verschil len meegerekend, is groot, honderd verschillende tot nu toe. Deskundigen noemen de vondst één van de belangrijkste van deze eeuw. Er zijn munten bij, die date ren uit de vijftiende en zestiende eeuw en zelfs uit de veertiende. Bij na het gehele zuiden, midden en westen van Europa is door de goud stukken vertegenwoordigd. Zo zijn er uit Portugal, Hongarije, Italië, Polen, Duitsland en Turkije. DEN HAAG, 24-2. Op giroreke ning 100200 ten name van de actie „Eten voor India" is donderdag rond één miljoen aan giften geteld. De totaalstand is daardoor geko- men op f 20.200.000. „Het huwelijk" op buitenlandse t.v. HILVERSUM, 24-2. Op de door de N.T.S. aan de Eurovisie-landen ge dane aanbieding van de reportage van ihet huwelijk van prinses Bea trix op 10 maart 'hebben tien landen gereageerd. Het zijn België (Vlaams en Waals), Luxemburg, Engeland, Noorwegen, Zweden, Finland, West- Duitsland (eerste en tweede net), Zwitserland, Oostenrijk en Italië. Bovendien 'heeft ook de Ameri kaanse televisie-organisatie ABC belangstelling getoond. UTRECHT, 24-2. De Christelijke aannemers maken zich ernstige zor gen over de aanzienlijke toeneming van het aantal ziektedagen in de bouw. Op een in Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouw- vakkersbond (N.C.A.B.) hebben ver schillende leden uiting gegeven aan hun ongerustheid. In 1963 gingen er in de bouw in totaal 2,9 miljoen arbeidsdagen ver loren door ziekte. In dat jaar werd er 55 miljoen gulden aan ziekengeld uitgekeerd. In 1964 noteerde men 4,2 miljoen verloren arbeidsdagen en een totale uitkering van 100 mil joen gulden. Voor 1965 zijn deze cij fers respektievelijk 5,2 miljoen ar beidsdagen en 140 miljoen gulden. In deze jaren is het aantal arbeiders in de bouwvakken weliswaar toege nomen en zijn de lonen verhoogd, maar daarmee is deze aanmerkelijke stijging niet volledig verklaard, al dus de N.C.A.B.-leden. Een van de leden formuleerde het aldus: „er zijn er die al thuis blijven als hun vrouw griep heeft of als ze denken dat zij zelf griep krijgen". MOSKOU, 24-2. Premier Wilson (inmiddels teruggekeerd uit Moskou) heeft voor de Russische televisie ge pleit voor samenwerking tussen de Sowjet-Unie cn Brittanniëë bij 'het voorkomen dat nog meer landen kernwapens krijgen. „Wat ons ook moge verdelen, wij moeten bondge noten zijn voor de vrede". Hij begon zijn boodschap in ihet Russisch. „Wanneer wij de 'komende maanden geen doelmatige garantie kunnen soheppen tegen ihet verspreiden van deze wapens die de mens vernieti gen, terwijl tegelijkertijd de landen zonder kernwapens diie een aanval kunnen vrezen worden 'beschermd, zal de wereld snel ihet punt hebben gepasseerd waarna geen terugkeer mogelijk is". ZIERIKZEE, 25-2. Gisteren (don derdagavond vond in de bestuurs kamer van de technische school de algemene ledenvergadering plaats van de vereniging „Ambachtsschool voor Schouwen-Duiveland". De ver gadering stond ditmaal onder leiding van de vice-voorzitter, ir. J. L. van Sloten. De voorzitter, mr. C. J. B. du Croo, was verhinderd aanwezig te zijn. De heer Van Sloten riep in 't bij zonder een welkom toe aan de nieu we bestuursleden de heren J. C. Steutel en L. Tieleman en kon in zijn kort openingswoord verder met voldoening vaststellen dat de groei van de school ook in 1965 is doorge gaan. Het aantal leerlingen bedroeg per 31 december 1965 in totaal 331. Ook het jaarverslag van de secre taris, de heer M. de Regt (thans als zodanig afgetreden en opgevolgd door de heer J. C. Steutel) sprak van een groei in,het afgelopen jaar. De leerlingen die met een diploma naar huis gingen hebben de vraag naar vaklieden in industrie en be drijfsleven mee helpen verlichten. De huisvesting kan bij verdere stij ging van het leerlingental, zeer ur gent worden. De indertijd gevonden oplossing in de vorm van de depen dance aan het Kerkplein zal gezien de zeer slechte toestand van dit ge bouw, ten allen tijde als tijdelijke oplossing gezien moeten worden. Uiteraard blijft de communicatie tussen beide gebouwen altijd een moeilijk punt. Als opvolger van de heer W. Hack werd per 1 nov. '65 tot directeur benoemd de heer F. G. Ingezonden mededeling l/eAfr<MS o/> Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. - In de juiste dosering óók voor kinderen! (/c ifoouw- Duur vorstverlet UTRECHT24-2. Elke week dat er in ons land door de vorst niet kan worden gewerkt moet het vorstverlet fonds van de bouwnijverheid 16 miljoen gulden uitkeren .Op het ogen blik dat men deze winter in ging, beschikte het fonds over 45 miljoen gulden. Op het ogenblik, heeft men al een te kort van 75 miljoen. Dat deel de de heer O. Heidinga, be stuurslid van de Nederlandse Christelijke Aannemers, en Bouwvakpatroons (N.C.A.B.) mee in Utrecht op een verga dering van deze bond. Mocht het deze winter nog een paar weken gaan vriezen, dan komt men ver over de honderd mil joen. Scherjon, leraar in de bouwkunde en weg- en waterbouwkunde aan de le UTS te Rotterdam. De leraar tim meren de heer Van Droffelaar, werd als zodanig opgevolgd door de heer L. S. P. van Velthoven uit Brielle. Resultaten In het jaarverslag worden de re sultaten van het onderwijs op de la gere technische school en de avond- nijverheidsschool heel goed genoemd. Aan 82 leerlingen van de l.t.s. en 20 leerlingen van de a.n.s. werd op 10 juli het getuigschrift uitgereikt. De lessen in het vak lichamelijke op voeding konden wegens gebrek aan lokaliteit slechts gedeeltelijk worden' gegeven. Alle gediplomeerde leerlin gen die daarvoor in aanmerking kwamen konden door bemiddeling van het gew. arbeidsbureau worden geplaatst in het bedrijfsleven. Uit de rekening en verantwoor ding 1965 van de penningmeester, ir. M. A. L. Beun, blijken de netto kos ten van de l.t.s. en a.n.s. over 1965 te hebben bedragen de som van f 553.661,84. De netto kosten worden voor 1966 begroot op f 578.063,00. Evenals het jaarverslag werden ook rekening en begroting onder dank zegging goedgekeurd. Een nieuwe kascontrolecommissie werd samen gesteld uit de heren L. Tieleman, C. A. de Vos, J. L. v. d. Houten en D. Goudriaan. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursle den mr. C. J. B. du Croo, ir. M. A. L. Beun en C. A. de Vos Fz„ bij ac clamatie herkozen. Ontwikkeliiigsavoiid met belangrijke onderwerpen De Britse premier Wilson over weegt, één van zijn ministers met een „speciale missie" naar Hanoi te sturen voor een gesprek met presi dent Ho Tsji-Minh ingeval de „pei lingen" bij de Noordvietnamese di plomatieke vertegenwoordiging in Moskou een positief resultaat heb ben, zo meldt de speciale verslagge ver van het Britse blad „Daily Mail". In Roebaga in Oeganda is, aldus meldt het K.N.P., na een langdurige ziekte overleden mr. J. Kiwhnoeka, de 'eerste Afrikaanse bisschop sedert de eerste christentijden. Hij werd ge boren op 11 juni 1899 te Nakirebe in Oeganda. Te Hallium Lez Men in, een plaats aan 'de Frans-Belgische 'grens, zijn bij een verkeersongeval vijf perso nen, allen Belgen, om 'het leven ge komen In Brussel heerste donderdag avond een „gematigd" optimisme, dat België eind volgende week weer een regering zal hebben. ZIERIKZEE, 25-2. Gisteren (don derdagavond vond in het „Huis van Nassau" alhier een zg. ontwikke lingsavond plaats van de N.V.V. be stuurdersbond Schouwen-Duiveland. Er kwamen twee voor de vakbewe ging zeer belangrijke onderwerpen aan de orde, nl. de tegenwoordige loonpolitiek en het vraagstuk „geor- ganiseerden-ongeorganiseerden". In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer M. C. -Ver- heijen aan het zestigjarig bestaan van het N.V.V., dat eind maart be gin april a.s. zal worden herdacht met een buitengewoon congres te Amsterdam .De bestuurdersbond zal daarbij worden vertegenwoordigd door de heer W. P. v. d. Bos. Districtsbestuurder De Bruin van de Ned. Vervoersorganisatie sprak vervolgens over de loonpolitiek. Spr. ging uit van de economische kant van deze zaak en herinnerde aan de geleide loonpolitiek van enige jaren geleden, ingevoerd om de economie in ons land in gunstige zin te bevor deren. Thans zijn verschillen in loonstijging bij verschillende be drijfstakken in het kader van de vrije loonpolitiek zeker niet -onmo gelijk. Onderhandelingen zijn begon nen over tal van c.a.o.'s maar het blijkt dat werkgevers en werkne mers moeilijk tot overeenstemming kunnen komen. Echter, ook het N. DIVERSE BERICHTEN HILVERSUM. VARA's omroepse- cretaris, <de, Iheer J. B. Broeksz, zal in !het voorjaar mr. J. A. W. Burger •als voorzitter opvolgen. BEIROET. Radio-Bagdad heeft donderdagavond gemeld, dat onge veer 400 mensen om het leven zjjn gekomen bjj de staatsgreep van woensdag in Syrië. DEN HAAG. Op landelijk niveau wordt met maatschappelijke organi saties van diverse richtingen overleg gepleegd over de eventuele oprich ting van een studiecentrum voor sexualiteit en geboorteregeling. SCHIPHOL. Met als voornaam ste doel het bijwonen van het huwe lijk van prinses Beatrix op 10 maart a.s. is vanmiddag premier Pengel van Suriname met vrouw en doch ter in Nederland aangekomen. ECHT. In de afgelopen nacht is brand uitgebroken in de St. Landri- cuskerk te Echt, vermoedelijk door een defect aan de verwarming. Het dak van de kerk is ingestort. V.V. acht met het oog op blijvende werkgelegenheid, bepaalde normen bij looneisen noodzakelijk. Na de pauze sprak de heer De Bruin over het vraagstuk georgani seerd-ongeorganiseerden. 40 procent van het aantal werknemers in ons land is georganiseerd. Als zijn per soonlijke mening gaf spr.: invoering omslagstelsel, waarbij alle werkne mers verplicht worden hun bijdrage te betalen. Voorlopig echter kunnen de van werkgeverszijde toegezegde bijdragen als een aanloop worden gezien naar de verdere verwachtin gen welke het N.V.V. hierover koes tert. Nederlanders zoetste volk van Europa UTRECHT, 24-2. Dc Nederlanders vormen het zoetste volk van Euro pa. Het suikerverbruik in ons land is verreweg het hoogste van alle E. E.G.-partners. In de jaren 1962-1963 bedroeg het per hoofd van de bevol king maar liefst 43 kg of 525 miljoen kg. totaal. Van deze „suikerklont" zou m enacht suikerbroden kunnen maken in het formaat van de dom toren te Utrecht. Het huwelijksgeschenk op Voorjaarsheurs UTRECHT. 24-2. Het kristallen drinkservies dat deel uitmaakt van het nationale huwelijksgeschenk voor prinses Beatrix en de heer von Amsberg, wordt van 7 tot en met 16 maart geëxposeerd op de voorjaars heurs in. Utrecht. Het servies is ont worpen door de heer G. J. Thomas sen. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 17 febr.: Jacobus Wil lem, z. van Cornells Adriaan Dek ker en Johanna Maatje Quist (Zie rikzee); 22 febr.: Bartel, z. van Cor nells Kloet en Elizabeth Maatje van der Werf (Zierikzee); 22 febr.: Hu- brecht, z. van Jacob Cornelis van den Doel en Wilhelmientje de Graaf (Zierikzee). Gehuwd. 18 febr.: Marinus Jan van den Houten, 24 j. (Zierikzee) en Cornelia Jacoba Flikweert, 27 j. (Zie rikzee). Overleden. 16 febr.Lieven Komelis van Almenkerk( 76 j„ ge huwd geweest met Rika Geelhoed (Brouwershaven); 18 febr.: Cornelis Willem van der Have, 66 j„ onge huwd (Duiveland); 21 febr.: Janna Beije, 98 j„ gehuwd geweest met Ja cob van Burg, eerder gehuwd ge weest met Daniël Verbeek (Zierik zee); 23 febr.: Adriaantje van Donge, 77 j., gehuwd geweest met Jacobus Dirk Berrevoets (Zierikzee). Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3