WAT IS BUISMAN Voorzitter A. M. Geluk somber over ontwikkeling in de E.E.G. Staatsgreep in Djakarta? STREEKNIEUWS de fijne dropbönbonlekker en... goed voor u! ELEMENTEN STREEKNIEUWS DE GOUDEN HORDE Kringvergadering Z.L.M. ZIERIKZEE, 21-2. „We signaleren een groeiend gevoel van onbehagen bü de boerenstand in ons land, en het is op Schouwen-Duiveland louter te danken aan een behoorlijke oogst in het afgelopen jaar en aan de forse aardappelprijzen, dat de stemming hier nog redelijk is". Aldus de voorzitter, de heer A. M. Geluk, in zijn ten aanzien van vele punten kritische openingsrede op de donderdagmiddag in het „Huis van Nassau" gehouden jaarvergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, kring Schouwen-Duiveland. Uitvoerig stond hij stil bij de ont wikkelingen in E.E.G.-verband die, nu de „Europese trein" weer is gaan rijden, steeds meer hun stempel drukken op de Nederlandse land bouw. „We zien dat bijvoorbeeld duide lijk als we denken aan de vermin derde invloed van het L.E.I. Op de berekeningen aldaar werd destijds de kostprijs gesteld en daarop de garantieprijs. Nu horen we er nog nauwelijks over, behalve als het gaat om het vaststellen van som bere verwachtingen voor de diverse bedrijfsgroepen voor het aanstaande jaar". Belastingpolitiek Aandacht besteedde de voorzitter verder aan de grote onderlinge ver schillen dieper tussen de E.E.G.-lan- den nog bestaan. Met name noemde hij de belastingpolitiek, die in Ne derland ongunstig afsteekt bij die van de partners. „Nu stelt onze regering wel dat subidies vex'strekken aan de land bouw in Europa in wezen ongewenst is - daarom doet ze het in eigen land ook maar niet - maar dan gaat men voorbij aan het feit dat de con currentiepositie wordt scheefgetrok ken". Als positieve zijde van het Neder landse beleid zag de heer Geluk het Ontwikkelings- en Saneringsfonds, al betreurde hij de beperkte opzet hiervan. „Het blijft in onze ogen te pietepeuterig; een stalletje hier, een hokje daar, terwijl het in 1966 toch waarempel wel om grotere belangen gaat als bijvoorbeeld gedacht wordt aan afzet en samenwerkingsvormen". Verstedelijking Over het rapport „Veranderingen in de maatschappelijke structuur van niet-stedelijke gebieden" merkte de kringvoorzitter op, dat hetgeen hier aan de orde werd gesteld (een ver dergaande overbrugging van de kloof stad-platteland), de laatste ja ren voor Schouwen-Duiveland bij zonder actueel is. „De niet-levenskrachtige kernen krjjgen het hoe langer hoe moeilij ker, de plaatselijke middenstand krijgt het zwaar te verduren en bij de verenigingen en organisaties treedt een gebrek aan leidinggevende krachten aan de dag. De zuigende werking van nog grotere centra gaan we meer ervaren". Hij achtte het gewenst dat een ze kere kernvorming ontstaat, terwijl daarnaast het belang van de ver zorgingscentra toeneemt. „In onze provincie zou voorts gewezen kun nen worden op het nut dat concen tratie van gas, waterleidingbedrijven en elektriciteitsbedrijf zou afwerpen. Zeker met het oog op de toekomstige ontwikkeling van Schouwen-Duive land in de recreatieve sfeer (het Gre- velingenbekken), is een bundeling van krachten en een gezamenlijke aanpak van grote betekenis. Hierbij dient erop gelet te wor den dat tijdig met de vertegenwoor digers van belanghebbende groepe ringen overleg wordt gepleegd. Ini tiatieven die in deze richting werken verdienen alle 9teun". Werkwijze organisaties Tot slot van zijn rede riep de heer Geluk op tot bezinning op de huidige werkwijze van de landbouworgani saties. „Het gaat om het behartigen van belangen en ongetwijfeld kun nen de drie landbouworganisaties, de coöperaties en het Landbouwschap tot een grotere mate van samenwer king geraken. Het is ons aller belang daar positief tegenover te staan. Zo weinigen kunnen het zich niet per mitteren verdeeld op te trekken". SINGAPORE, 25-2. In Singapore doet het gerucht de ronde, dat pre sident Soekarno b\j een nieuwe staatsgreep zou z\jn afgezet. Er is nog geen enkele bevestiging van het bericht te kr\jgen. A.F.P. zegt dit bericht onder alle voorbehoud door te geven. HAAMSTEDE Cursus nuttige handwerken De vrouwenvereniging „Priscilla" uit Haamstede organiseert een cur sus nuttige handwerken waarvoor zich al flink wat dames hebben op gegeven, Er is echter neg plaats over voor andere dames die liefhebberij hebben in een dergelijke altijd van pas komende cursus. De presidente van „Priscilla" geeft een aantal da mes de kans om hier nog aan deel te nemen. De lessen staan onder lei ding van mej. T. van Laarhoven en worden op woensdagmiddag ge houden in een 'der lokalen van „De Schutse". De cursus omvat vijf les sen en is zeer goedkoop. De eerste les heeft woensdag al plaats gehad, zodat haast geboden is voor de lief hebsters. HAAMSTEDE, 24-2. Een dezer dagen werd de directrice van de Prot. Chr. Landbouwhuishoudschool „De Schutse", mej. E. v. d. Stadt, aangenaam ver rast door een verzoek van- het kabinet van de Commissaris der Koningin in Zeeland om een 5-tal meisjes uit te zoeken die tezamen met meisjes van de Huishoudschool uit Kortgene de huwelijksplechtigheid op 10 maart in Am sterdam mogen bijwonen. Vijf meisjes uit de grote groep leerlingen uit te zoeken bleek een moeilijke opgave. Daarom werd de leerlingen vrzocht een opstel te maken over het Koninklijk Huis en over het op handen zijnde huwelyk en uit dit totaal werden de beste epistels uitgezocht. Na lang durig wikken en wegen van de opstellen werden de volgende vijf meisjes met deze vererende opdracht belast: Janneke Rademaker, Nella v. d. Berge, Leni Ringelberg, Rietje Tuinman en Ineke Meddeler (v.l.n.r.). Bij een ontploffing in de ma chinekamer van hun vissersvaartuig voor de Spaanse kust, zijn vier Spaanse zeelieden om het leven ge komen. Ingezonden mededeling Hoe komt het, dat BUISMAN mijn koffie echt pittiger, lekkerder maakt? Bij het branden van koffie gaan enkele smaakbestanddelen verloren. Buisman herstelt dat. Bulsman vult dit tekort op natuurlijke wijze aan. Buisman geeft nóg meer pit nóg meer smaak, ook-aan de beste koffie. Gebruik daarom altijd Buisman. Hoe U Uw koffie ook zet... Met Buisman smeekt ze beter (ook poederkoffie f) BRUINISSE Filmvoorstelling De Bio onderneming Luxembourg, die enige jaren geleden diverse film voorstellingen op Schouwen-Duive land organiseerde heeft het initia tief genomen, een aantal James Bond films in deze streek te doen roule ren. Deze week werd te Bruinisse ge start met: „James Bond contra Dr. No." SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 26 februari luidt: le klasse: Bruse Boys I-Middel burg V (4 uur, scheidsr. Th. Kramer); Wemeldinge I-MEVO I 4 uur, sch.- rechter A. Komejaan); Wissenkerke I-Nieuwdorp I (4 uur, scheidsr. L. Verloo); Kloetinge I-Zaamslag I; VCK I-Kapelle I; Spui I-Beren I. 2e klasse A: Brouwershaven I- Veere I (4 uur, scheidsr. Th. Sies); AFK I-WÏK I (4 uur, scheidsr. J. Tholenaar); Colijnsplaatse Boys I- Serooskerke I; 's Heer Hendrikskin deren I-Meeuwen II; Oostkapelle I- Bevelanders I. 3e klasse A: MEVO II-ZSC I (4 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde); SK NWK I-MEVO III (4 uur, scheidsr. J. C. de Bilde); Brouwershaven II- Bruse Boys II (kwart over 2, scheids rechter N. Speelman); Bruse Boys III-Burgh II (kwart over 2, scheidsr. D. v. d. Wekken); Burgh IV-SKNWK II (4 uur, scheidsr. A. J. Dorst). Juniorencompetitie Groep B IX: Brouwershaven B I- WIK B I (2 uur 55); Burgh B II- Burgh B I (2 uur). Groep B X: MEVO B I-Zierikzee B II (2 uur 55); Dreischor B I-Zie- rikzee B I (half 3). Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 27 februari luidt; le klasse B: Dreischor I-Zierikzee II; Renesse I-Patrijzen I; Kortgene I-Robur I; Luctor I-Kruiningen I. 2e klasse C: Dreischor II-SVOWK I; Zonnemaire I-Zierikzee III. DJAKARTA. Bij de demonstratie van donderdag voor het presidenti ele paleis in Djakarta is een student gedood. ZIERIKZEE Gemeentebestuur organiseerde filmavond Op uitnodiging van het gemeente bestuur zag een aantal genodigden donderdagavond in de Concertzaal de dokumentaire: „Elementen con tra Elementen", waarin het boeiend verhaal van de bouw van de Ooster- scheldebrug in beeld is gebracht. Deze kleurenfilm geeft een goed in zicht in de wijze waarop het gigan tisch werk is geklaard. Aanvullend werd vertoond een film over de be- tonmortelindustrie: „Een stoet van reuzen". Klein begonnen na de oor log blijkt deze in Nederland onmis baar geword enindustrie te zijn uit gegroeid tot een netwerk van fabrie ken, die op ieder gewenst tijdstip en op elke willekeurige plaats, de beno digde betonmortel afleveren op de bouwterreinen van de meest uiteen lopende objecten. Interessant was de dokumentaire: „Zeeland journaal 1964-1965". waarin ook Schouwen- Duiveland - zij het zeer bescheiden - opdraafde. De Grevelingendam was weliswaar present, maar bv. niet de officiële opening. Aanvullend werd nog vertoond de film van de Zierik- zeese eeuwfeesten in 1949. Bij de aanvang van de voorstelling sprak loco-burgemeester H. Koe- voets een dankwoord tot de betrok ken instanties voor het beschikbaar stellen van de films. Een slotwoord werd gesproken door burgemeester S. Francke, die zijnerzijds het ge meentebestuur van Zierikzee dankte voor deze interessante filmavond. Hij was tolk van „de zaal" toen hij op merkte dat de geste bijzonder op prijs werd gesteld. Verkooptentoonstelling in bodega „De Speelman" In bodega „De Speelman" wordt de reeks tentoonstellingen voortge zet met een nieuwe verkooptentoon stelling. Van 1 maart tot 1 april wordt het werk geëxposeerd van Feike Cnossen. Will Ferwerda, Chr. v. d. Hoeven, Jan Jongschaap, Dirk jan Ribbeling en Willem Vogel. De expositie is voor een deel samenge steld uit de eigen collectie van De Speelman. Er is keuze tussen ab stract en figuratief werk dat tegen redelijke prijzen kan worden ge kocht. Ingezonden mededeling BURGH Jaarvergadering „C. et C." Woensdag a.s. houdt de Coöp. Laftdbouwvereniging „C. et C." te Burgh-Haamstede de jaarvergade ring. Na het huishoudelijk gedeelte zal de heer J. Zwart, assistent bij de Landbouw Voorlichtings Dienst over het onderwerp „Het onderwerken van stro" spreken. De heer W. P. de Vrieze vertoont een serie dia's over gemaakte buitenlandse reizen. De vergadering wordt gehouden- in ho tel Bakker. Ontspanningsavond „Ons Genoegen" Een groot aantal leden van de so ciëteit „Ons Genoegen" heeft in ho tel „Het wapen van Burgh" woens dagavond veel genoegen beleefd aan het optreden van de cabaretgroep Wim de Graaf te Middelburg, voor de Westhoek langzamerhand geen onbekende meer. Ernst en humor bleken op goede wijze gemixed in dit (jabaretprogramma, dat voor de be oogde ontspanning volledig toerei kend bleek. HAAMSTEDE Feestavond Prinses Beatrixschool De uitgestelde feestavond van de Prinses Beatrixschool is nader vast gesteld op maandag 7 maart a.s. Veertig jaar Nutsdepartement Heden (vrijdag)-avond viert de af deling Haamstede-Burgh van het Nutsdepartement het veertigjarig bestaan met een bijeenkomst in hotel Bom. Vertoond wordt de film „La belle Americaine". Bovendien zal een terugblik worden geworpen over de afgelopen periode. Het interieur van de nieuwe afdeling complete woninginrichting van de fa. Joh. den Boer, in het pand St. Domusstraat 27. De nieuwe zaak wordt heden (vrijdag)-middag officieel geopend. (Foto: Zïërikzeesche Nieuwsbode). BRUINISSE Schip contra vlet Het mosselschip Luctor, schipper Weltevreden, geladen met schelpen op weg naar Brielle, kwam bij het uitvaren van de Grevelingensluis woensdagavond door nog niet opge helderde oorzaak in anavaring met een motorvlet van de Rijkswater staat. Er ontstond enige materiële schade, maar verder had deze aan varing geen gevolgen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Het programma voor a.s. zondag 27 februari luidt: 4e klasse G: Burgh-Zicrikzee (half drie); DIVO-Cluzona; Vosmeer-De Schutters; Nieuw Borgvliet-BSC; R KFC-Oude Molen; Halsteren-NVS. Drie paaltjes de zeebodetn in; over de koppen van de palen een dwars stukje; daarop een - zeg maar - omgekeerde „V" met een wat afge plat stukje tussen de poten en daar tenslotte de rijbaan op. Bij elkaar is zo het procédé geweest van de Oos- terscheldebrug, waaraan we al hele maal „gewend" geraak zijn, maar waarvan de toordingsgeschiedenis (gelukkig) in kleuren en geuren op de film staat. Enfin die film dan, werd gisteravond in de Concertzaal vertoond. „Elementen contra elemen ten" toont wat er al nodig was om deze betonnen sprong van eiland naar eiland mogelijk te maken. Be halve een ode aan de menselijke in ventiviteit, brengt de film hulde aan de werkers, die doodgemoedereerd hoog boven de golven balanceerden, hun shagje niet vergaten en met wenkende, sussende en andere diri gentachtige handbewegingen, zorg den dat de monsterachige stukken beton precies op hun plaats kwamen. De betonnen elementen maken de film boeiend, want aan elkaar „ge last" gaven zij de brug die bijzonder ritmiek en de slanke, vloeiende lijn, die misschien nog wel het grootste wonder is van Europa's langste over spanning. Maar - kijk goed naar de film - de andere elementen mogen er ook zijn. Ze bestormen en bespoelen de pijlers van de brug met een soms speelse, soms bijna boosaardige kracht. In dit verfilmde spel vraagt de kleur de meeste aandacht; indigo blauw kan het water van de Schelde zijn, als het goed en onder bepaalde belichtingen wordt gefilmd, maar dan weer groen-transparant of troe belgrijs, al naar dat het uitkomt. En altijd wulps en woelig, zwalpend langs het onwrikbare beton en terug vloeiend in een warreling van schuim Als er ooit een grendel moet op de Oosterschelde, laat men dan kilometers film verschieten, alleen om de herinnering te bewaren aan dit levendige bijna magische water, dat - we weten het ook wreed kan zijn, maar getemd binnen de boor den van zijn bedding, goed is voor een durend spel van kleur en licht. Staande op „onze brug" - zij liet daar niet alleen - kan men het zien en er van genieten, zolang het nog duurt. SCHIEREILANDMAN Ingezonden mededeling ZIERIKZEE Feestavond afd. Volksonderwijs Op vrijdag 4 maart wordt in „Concordia" de jaarlijkse avond ge houden van de afdeling van Volks onderwijs. Onder regie van de heer L. van Vessem wordt het blijspel: „Het witte schaap van de familie" voor het voetlicht gebracht. U.V.V.-ontspanningsavond bejaarden Op maandag 28 februari a.s. wordt in het Ned. Hervormd Verenigings gebouw (7.30 uur), weer een ont spanningsavond gehouden voor alle bejaarden. Het betreft de 'hier enkele weken geleden uitgestelde vergade ring wegens de slechte weersom standigheden. Dia's, muziek en zang staan op het programma. De avond wordt georganiseerd door de U.V.V.- afdeliing en als gewoonlijk zijn de bejaarden van 65 jaar en ouder, har telijk welkom Jaarvergadering afdeling Schouwen-Duiveland C.B.T.B. Op vrijdag 4 maart a.s. wordt - in combinatie met de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging van de afdeling, de jaarvergadering gehouden van de Gewestelijke Afdeling „Schouwen- Duiveland" van de Zeeuwse C.B.T. B. Op deze vergadering komen de jaarstukken aan de orde. Bestuurs verkiezing is noodzakelijk i.v.m. het aftreden van de heren J. A. v. d. Bijl en J. op 't Hof, die beiden herkies baar zijn. Van het bestuur der Coöp. Aan- en Verkoopvereniging is aftre dend (en herkiesbaar) de heer J. A. v. d. Bijl. Na de pauze spreekt de heer P. S. Marinussen te Kloetinge over het onderwerp: „Bedrijfsopvol ging en grondprijzen". 61. Agua staarde zwijgend Aram en Per- guye na, tot zij geheel uit het gezicht wa ren verdwenen. Langzaam trok de woede uit z'n gelaat weg, maar z'n vuisten bleven gebald. In zijn leven had de zakkenroller uit Genua maar éénmaal vriendschap voor iemand gevoeld, voor Aram. Hij had hém gediend en in alles terzijde gestaan. En nu zijn jonge meester afscheid van hem had genomen om het meisje naar de Ma- melukken te volgen, voelde Agua een grim mige wrok; hij dacht nauwelijks aan de Mongolen, die naderden. Zijn hand tastte naar de lege schede, waar zich eenmaal zijn werpmes had bevonden en zo nu en dan mompelde hij 's binnensmonds een be dreiging. Plotseling dook er een ruiter in het maanlicht op; een Mongoolse ruiter, ge zeten op een klein, sterk steppenpaard. Toen hij de stille gestalte bij het water in het oog kreeg, hief hij z'n boog op, maar er was iets in de zittende man, vermoede lijk zijn totaal gebrek aan afweer, dat hem weerhield op de ander te schieten. Hij bleef roerloos zitten wachten. Andere ruiters verschenen en sloten zich bij hem aan. Agua zag hun schaduw over het water vallen, maar hij bewoog zich niet. Pas toen zij ruimte maakten voor hun aan voerder, richtte hij zich kalm op en kwam zonder vrees op hen toe. Er weer was er iets in de gestalte van de hagedis dat de pijlen weerhield. Op nauwelijks tien pas afstand van de aan voerder bleef de hagedis staan en hief z'n arm op. „Gegroet, o Chamag Chan!" zei Agua de wraakgierige luid. „Laat mij enkele woor den met u wisselen alvorens mij te doden!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2