DE ZIERIKZEESCHE COURANT AFGEZETTE PRESIDENT VAN GHANA WAS IN PEKING VREEMDE TOESTAND IN DJAKARTA Meer auto voor"Uw geld Corsair V 4 Vrouwen trouwen meer buitenlanders Orkaan teistert west-Argentinië Min. Vrolijk opende R.A.I. voor 2-wieiers Drie doden en drie gewonden bij botsing Weer zending levensmiddelen naar India Huwelijksgeschenk van pres. Soekarno Twee gevallen van nekkramp in gezin Overste Oentoeng bekent Inbraak Temeuzen buit: f 10.000 wAr y&i BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 februari 1966 122ste jaargang Nr. 19947 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 ceni. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Kring Z.L.M. niet optimistisch over E.E.G. In toespraak geen woord over de staatsgreep PEKING, 24-2. De afgezette pre sident van Ghana, Nkroemah, die donderdagochtend in Peking aan kwam, onbewust van de gebeurte nissen in zijn land, heeft tijdens een banket dat hem 's avonds door de Chinese leiders werd aangeboden, in een toespraak van tien minuten niet gesproken over de staatsgreep die een einde heft gemaakt aan zijn re gering. Hij sprak voornamelijk over de „Afrikaans-Aziatische solidariteit" die naar zijn mening verder ver sterkt dient te worden, en hij prees China's „bijdrage in het wereldbe stel". China werkt voor de vrede, aldus Nkroemah, die eraan herin nerde dat hij naar Hanoi zal gaan. De Afrikaanse leider zag er ge spannen en ernstig uit en de sfeer tijdens het banket was rustig en on wezenlijk. Ook zijn Chinese gasthe ren repten geen woord van de ge beurtenissen in Ghana. Nkroemah kwam 75 minuten te laat op het di ner en in tegenstelling tot het ge bruik ging hij niet eerst de zaal rond om het applaus van de 400 gasten in ontvangst te nemen. Zon der te glimlachen stapte hij recht streeks naar de hoofdtafel, begeleid door een eveneens ernstig kijkendde president Lioe Sjao Tsji en premier Tsjou En Lai. Generaal Ankrah LONDEN, 24-2. Generaal Ankrah, de bevelhebber van de Ghanese strijdkrachten en voorzitter van de nieuwe bevrijdingsraad, is 50 jaar. Hij wordt beschouwd als een van de meest briljante Ghanese militairen. Gedurende de tweede wereldoor log maakte hij deel uit van de „West African Rifles", een eenheid fuseliers die zich tijdens de gevech- teh"irr BirmaonderSchëidder Later ontving hij in Engeland een aanvul lende opleiding voor officieren. In 1960 voerde hij als kolonel het bevel over het Ghanese contingent van de Verenigde Naties in Kongo. Hij slaagde erin Patrice Loemoemba te redden, toen er een aanslag op deze later vermoorde Kongolese lei der werd gedaan. Ter gelegenheid daarvan ontving hij de „Ghanese eremedaille", een hoge onderschei ding. Na zijn terugkeer in Ghana werd hij, volgens de geruchten, tegen stander van het bewind van Nkroe mah. Hij was zelfs betrokken bij een poging tot een staatsgreep in 1964, maar er konden geen bewijzen tegen Ankrah worden aangevoerd. Reacties LONDEN, 24-2. De gebeurtenissen in Ghana hebben in Afrika nog .wei nig reacties uitgelokt. In het alge meen zijn de meningen, al naar de politieke opvattingen der betrokke nen, verdeeld. In Rhodesië en Zuid- Afrika is men ronduit verheugd over het afzetten van Nkroemah, die een felle tegenstander is van het be wind in beide landen. In Salisbury werd het radiobericht over de val van Nkroemah in vele bars met ge juich door de blanken ontvangen. De minister van buitenlandse za ken van Tsjaad, Jacques Baroem, zei dat Afrika nog niet de zo nood zakelijke stabiliteit heeft bereikt. Hij aehtte de mogelijkheid van ver dere staatsgrepen in Afrikaanse landen niet uitgesloten. Achttien nieuwe ministers beëdigd DJAKARTA, 24-2. Onder zeer vreemde omstandigheden zijn don derdagochtend achttien nieuwe In donesische ministers beëdigd. Tienduizenden teleurgestelde In donesiërs, die beweren dat het maandag bekendgemaakte nieuwe kabinet minstens veertien commu nistisch gezinden bevat, hadden door de hele stad de wegen geblokkeerd. Dat hadden zij zo grondig gedaan dat vele ministers, onder wie de nieuw benoemde, gedwongen waren met een hefschroefvliegtuig" naar het presidentiële paleis te vliegen. De demonstranten trokken door de straten van Djakarta, blokkeerden het verkeer en lieten de banden van 'de"auto's leeg lopen. Sinds' vijf uur Ingezonden mededeling AMSTERDAM. 24-2. De minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, mr. M. Vrolijk, heeft donderdagochtend de tentoonstelling van rijwielen, 'bromfietsen en moto ren, die samen met de „Caravan RAI 66" tot en met 6 maart onder het motto „Vrije tijd op twee wielen" in het RAI-gebouw in Amsterdam ge houden wordt, geopend. De minister kondigde aan, dat in het algemeen het tij'dig treffen van voorzieningen voor de recreatie van straks mischicn wel 20 miljoen men- DEN HAAG, 24-2. Het aantal huwelijken van Nederlandse vrou wen met buitenlanders is in de laatste jaren sterk gestegen, van 1755 in 1960 tct 3193 in 1964, terwijl het aantal huwelijken van Ne derlandse mannen met buitenlandse vrouwen slechts opliep van 1294 in 1960 tot 1576 in 1964. Doch alles bijeen genomen vormde in 1964 het totale aantal „buitenlandse huwelijken" slechts iets meer dan 4,5 procent van het totale aantal huwelijken dat dat jaar in Nederlnd werd aangegaan. De meeste huwelijken van Nederlandse vrouwen met buitenlanders worden met Duitsers gesloten - 976 in 1964 tegen 435 in 1960 - zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag. Doch de categorie „overige Europese landen", w.o. niet de Belgen, Duitsers en Britten zijn begrepen, vertoont, vermoedelijk ender invloed van het groeiende aantal buitenlandse arbeiders - een neg sterker stijging: van 408 in 1960 tot 1105 in 1964. Het aantal hu welijken van Nederlandse vrouwen met Belgen, loopt in veel lang zamer tempo cp, van 257 in 1960 tot 288 in 1964, en de huwelijken met Britten nog langzamer, van 173 in 1960 tot 191 in 1964. Voorts staan in 1964 nog 199 huwelijken van Nederlandse vrouwen met Amerikanen geregistreerd (in I960 182) en 128 met Indonesiërs (in 1960 niet afzonderlijk geregistreerd). Ook het merendeel van de huwelijken van Nederlandse mannen inct vrouwen van een andere nationaliteit wordt met Duitse vrouwen gesloten: in 1964 746 tegen 782 in 1960. in de ochtend waren alle straten tus sen Djakarta en de voorstad Keba- joran, waar verscheidene ministers wonen, versperd. Andere straten wa ren geheel verlaten, bezaaid met tientallen gestrande auto's, vracht wagens en bussen. Soldaten pa trouilleerden met automatische ge weren met opgestoken bajonet. Al leen de ruwweg 60.000 „Betjaks", de driewielers, konden tussen de de monstranten door glippen. BUENOS AIRES, 24-2. Donder dagochtend is het westen van Ar gentinië door een orkaan geteisterd. Volgens de eerste berichten zijn er twee doden en verscheidene gewon den. De schade is groot, in het bij zonder in Buenos Aires en in Rosa- rio, op 350 km. van de Argentijnse hoofdstad. De wind die soms een snelheid had van 120 km. per uur, rukte da ken af, ontwortelde bomen en be schadigde talrijke gebouwen. De elektriciteitsvoorziening en de tele foonverbindingen zij in het hele westen des lands verbroken. sen in ons lhnd in de eerstkomende tien jaar meer dan een miljard gul den zal gaan kosten. Hij doelde daar bij on de aanleg van bossen in west- Nederland, voorzieningen voor dé watersport en ontsluiting van na tuurgebieden. De minister sprak voorts over de herontdekking van het fiets toerisme, noemde de specia listische fietsroutes, die dit jaar weer lanzienlijik worden uitgebreid en uitte zijn waardering voor het werk van de A.N.W.B. en de Stichting Fiets in deze materie. Hij opperde tenslotte de mogelijkheid om in de recreatiegebieden stations in te rich ten voor 'het verhuren van fietsen. WAARLAND, 24-2. Tegen half zes donderdagavond vond op de provin ciale weg Middenmeer-Alkmaar - even buiten het dorp Waarland - een verkeersongeval plaats, waarbg drie personen om het leven kwamen. Een vrachtauto, bestuurd door de 42-jarige D. uit Oude Niedorp reed op de provinciale weg achter een landbouwtractor en moest remmen bij de nadering van een uit de te genovergestelde richting komend V. W.-busje. Door een slippartij kwam tic vrachtauto op het 1 inkerwegdek- helft terecht en een botsing met de bestelauto was het gevolg. Drie in zittenden van het busje kwamen om het leven. Het waren A. de Reus, oud 19 jaar, uit Beverwijk, G. Wijn- ker, oud 49 jaar uit Egmond Binnen, en H. Pot, oud 55 jaar, uit Castricum. Drie andere inzittenden zijn zwaar gewond in het Sint Elisabethzieken- huis in Alkmaar opgenomen. Een ze vende inzittende werd gewond, maar kon na behandeling naar huis terug keren. De bestuurder van de vracht wagen bleef ongedeerd. Kleuter verdronken BOEKEL, 24-2. Donderdagmiddag is in Neerbroek onder Boekei de tweejarige Anita uit het gezin van Berlo-van Gerlen in een sloot langs de weg geraakt en verdronken. DEN HAAG, 24-2. In de tweede week van maart zal weer een zen ding levensmiddelen, gekocht van het door de Nederlandse regering be schikbaar gestelde geld, naar India worden gezonden. Het ministerie van buitenlandse zaken 'iin Den Haag heeft donderdag meegedeeld dat die naar Bombay te versohepen zending bestaat uit 100 ton volle melkpoeder, 50 ton magere melkpoeder en 57 ton kindervoeding De waarde van de zending bedraagt 480.000 gulden. Het ligt 'in het voornemen nog voor 1 april ter Waarde van een mil joen 'gulden aan -melkpoeder te ver zenden. Driekwart daarvan is ma gere melkpoeder. Het iis de bedoeling dat de gehele door de regering te verstrekken 'hulp Een praktisch nieuwtje voor in 1967 te verwachten personenwagens, die door General Motors worden uitgebracht, betekent een nieuw soort stuurkolom, die de bij een bot sing vrijkomende energie bij eeit frontale botsing kan absorberen. Bij een botsing wordt het zwarte mid denstuk geheel ingedrukt, waardoor de schok ter beveiliging van de chauffeur wordt opgevangen. De maximum inkirting van de stuur kolom is 21 c.m. DEN HAAG, 24-2. President Soe karno van Indonesië zal prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg als huwelijksgeschenk een cassette met een thee- en koffiestel van ge brand Djokjazilver doen aanbieden. De ambassadeur van Indonesië in Den Haag, dr. Soedjarwo Tjondrone- goro, zal het geschenk op een nader te bepalen tijdstip overhandigen, met een bede en de beste wensen voor een gelukkig huwelijk van de kroon prinses en de heer von Amsberg. EDE, 24-2. In de buurtschap Eder- veen in de gemeente Ede zijn in één gezin twee gevallen van nekkramp geconstateerd. Een 13-jarige jongen en zijn anderhalf jarig zusje zijn op genomen in het Juliana-ziekenhuis in Ede. De kinderen zouden zijn be smet door een andere broer, die als militair gelegen is in de kazerne te Nijmegen, waar eerder nekkramp is vastgesteld. Stakingen in Frankrijk PARIJS, 24-2. De Franse postbo des zijn donderdag begonnen met een 24-uursstaking. Zij willen hoger loon en betere arbeidsvoorwaarden. De metaalarbeiders in Parijs slaak ten donderdag twee uur, de spoor wegarbeiders beginnen vrijdag met. tussenpozen gedurende 48 uur te sta ken en dinsdag gaan de arbeiders van de metro een dag het werk neer leggen. Ze willen allemaal meer verdienen. Een tekening van de nieuwe Britse type 82 torpedobootjager van onge veer 5650 ton. Het schip is gewapend met geleide projectielen, die afge vuurd worden door elektronische ap paratuur, welke zijn gegevens krijgt van de nieuwe 3 D-radar. Deze radar wordt ten délet in Nederland door de Hollandse Signaalapparatenfa- briek ontwikkeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wanneer wij gezond zijn is het gemakkelijk de zieken goede raad te geven. 'x' ter lcmiging van de dreigende hon gersnood binnen drie maanden ver scheept wordt. Zoals -bekend, heeft de Nederland se regering in totaal 3.700.000 gul den uitgetrokken voor de schenking vain levensmiddelen aan India. DEN HAAG. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek vastgestelde voorlopige gegevens vermeerderde de bevolking in ons land in 1965 met 164.000 inwoners (tegen 170.000 in 1964). Op 1 januari bedroeg het aantal inwoners totaal 12.377.000. Ver. Staten roepen onder de wapenen WASHINGTON, 24-2. In juli zul len 2500 Amerikaanse artsen op- nieuw onder de wapenen worden ge roepen, zo heeft het „Pentagon" don derdag meegedeeld. Het besluit is een gevolg van de versterking van de Amerikaanse expeditionaire macht in Vietnam. Van de op te roe pen artsen zullen er 1450 bij het le ger worden gedetacheerd, 700 bij de marine en 350 bij de luchtmacht. DJAKARTA, 24-2. Overste Oen- toenig, tie voormalige bevelhebber van de Indonesische presidentiële garde, 'heeft donderdag bekend, dat hij verantwoordelijk is geweest voor de dood van de Indonesische gene raals tijdens de mislukte staatsgreep van 1 dktober vorig jaar. Volgens waarnemers van het pro ces tegen Oentoeng, heeft de be klaagde het bijzondere militaire tri bunaal, waarvoor hij terecht staat, meegedeeld, dat zijn bevel om de generaals weg te voeren tevens be tekende, dat zij gedood moesten wor den. TERNEUZEN, 24-2. Tijdens afwe zigheid van de bewoners, bejaarde mensen, is donderdagmiddag uit een woning in Terneuzen een bedrag van ongeveer f 10.000 gestolen. De da- der(s> moet{en) met de situatie be kend zijn geweest. Het gestolen geld bestond o.m. uit een bedrag van f 5.000 dat in een linnen zakje onder stopt. Verder werd een bedrag van de vloer onder de ijskast was ver- f 3.500 aan guldens en rijksdaalders meegenomen. Er is in het huis niets geforceerd. 1 2EQT DE 1 Aanhoudend zacht Verwachting tot zaterdagavond: Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met nu en dan regen, morgen wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest; aan houdend zacht. 26 febr. Zon op 7.33, onder 18.13. Maan op 9.45, onder 27 febr. Zon op 7.31. onder 18.15. Maan op 10.04, onder 1.03. 28 febr. Zon op 7.29, onder 18.17. Maan op 10.29, onder 2.21. Eerste kwartier: 28 febr. te 11.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 febr. 6.35 v.m. 19.00 n.m. 27 febr. 7.07 v.m. 19.37 n.m. 28 febr. 7.47 v.m. 20.22 n.m. BROUWERSHAVEN 26 febr. 6.29 v.m. 18.46 n.m. 27 febr. 7.04 v.m. 19.26 n.m. 28 febr. 7.46 v.m. 20.15 n.m. Doodtij: 2 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een actieve depressie afkom stig vali de Azoren trok in een sinel tempo naar het noordoosten. Aan de voorzijde ervan stroomde een nieu we hoeveelheid zachte en vochtige lucht naar west Europa. Het kou front, dat de achterste begrenzing van deze lucht vormt, bereikte van morgen de ingang van het Kanaal. Het ziet er naar uit dat dit front Nederland in de komende nacht zal voorbijtrekken. Dit zal gepaard gaan met regen. Na de frontpassage zal iets koudere lucht worden aange voerd, maar het blijf tzacht voor de tijd va nhet jaar. In het centrum van Brussel heb ben donderdagavond gangsters een politie-agent doodgeschoten en zijn lijk ontvoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1