•T<öc KIESPIJN? WITTE KRUIS STREEKNIEUWS Kijk, daar heb je pappies graten 5 of 10 of 20 guldens voor een oude pan terug! Ook voor keukenuitzetten geldt: solide Contactorgaan Prov. Vereniging „Het Groene Kruis' ZIERIKZEE, 23-2. In het zojuist verschenen vijftigste nummer van het Contactorgaan Provinciale Ver eniging „Het Groene Kruis" wordt uitvoerig aandacht besteed aan de jaarvergadering die op 23 oktober te Scherpenisse werd gehouden. De opkomst viel, zo meent het be stuur, een beetje tegen, vooral gezien het belang van de vergadering. Ge hoopt wordt op meer belangstelling voor de nog nader aan te kondigen buitengewone algemene ledenverga dering, waarop bestuursuitbreiding aan de orde komt. „Het Groene Kruis" telde per 1 september vorig jaar 50.005 leden, hetgeen een mijl paal betekent in de geschiedenis van deze vereniging. Oosterscheldebrug Met het oog op het gereedkomen van de Oosterscheldebrug heeft het bestuur besloten om Noord-Beveland voor wat betreft kinderhygiëne, te voegen bij het distrikt van zuster C. P. de Vries te Zierikzee. Het „Contactorgaan" maakt voorts melding van een wijkverpleegsters- Ingezonden mededeling Wèg pijn Als u v poeders kiest! Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG. In de middaguren het (K.R.O.)-programma voor de vrouw, waarin een aantal huisvrou wen commentaar op het concilie ge vraagd wordt. De avond begint, zoals te doen gebruikelijk, met Klaas Vaak waarna achtereenvolgens over ons xuorden uitgestort „De Verrekij ker", „Van Geioest tot Gewest" en de Flintstones. Om tien voor half negen „Brandpunt" en daarna is de avond gereserveerd voor „Ik heb het over Jeruzalem", toneelspel van Ar nold Wesker. Hoofdpersoon is David Simmons een oieo.,:st;sche jongeman, die tot de ontdekking komt dat hij zijn idesn o er -t werkelijke le ven" in dc grot? stad niet kan waar maken. Hij "vertrekt met zijn vrouw naar het platteland, waar hij een winkel in zelfvervaardigde artikelen begint. Conflicten met de maat schappij blijven echter niet uit. Er blijkt over het algemeen weinig waardering te bestaan voor mensen als Simmons. Medespelenden zijn: Jules Croiset en Elisabeth Versluys. De avond wordt besloten met de Vastenepiloog door pater Mijnsber- gen en het laatste journaal. Op net twee als hoofdschotel „The long hot summer", een feuilleton ge baseerd op verhalen van de Ameri kaanse schrijver William Faulkner. VRIJDAG. Een V.P.R.O.-avond ditmaal, die begint met een afleve ring van de serie „Young people's concert". Dirigent Leonhard Bern stein heeft dit keer enkele heel jon ge solisten uitgenodigd. De Koreaan se pianist Chung Cha Kim (16) bij voorbeeld en de 15-jarige Henry Chapin, die de dirigeerstok van Bernstein zal overnemen. Om tien voor half negen zomaar wat liedjes door Boudewijn de Groot. Een jonge man die zich laat inspireren door wat psychologen zo graag „de uit wassen van de welvaartsstaat" noe men. Hij schreef er enkele kritische liedjes over, „moeilijke liedjes" zoals Jules de Corte zou zeggen. Voor Wim lbo zijn „Cabaretkfoniek'' presen teert nog een jeugdforum onder lei ding van H. M. van Randwijk, oud hoofdredacteur van „Vrij Neder land". Hij verstaat uitstekend de kunst de jeugd aan het praten te krijgen en dan weer zó in te grijpen dat het praten ontaardt in bek vechten. Een uitstekende eigenschap voor een forumleider. De avond wordt afgerond met „De Oxide Draai- doos" van Simon van Collem. dag, gehouden op 25 september van het vorig jaar. Een groot aantal wijk verpleegsters nam deel aan een bus tocht naar de tentoonstelling „Medi- ca '65w te Hilversum. Tot slot van het nummer doet het bestuur nogmaals een appèl op de overheid om de subsidies te verho gen, daar men, zo wordt opgemerkt „ook bij het sociaal hygiënische werk ondervindt dat er met de gulden het een en ander is gebeurd". Aan de Rijksopleidingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg slaag den voor ihet verkeersexamen o.a. de dames M. Anker te Zierikzee en M. van Langeraad en R. Smits te Drei- sahor. Meikersen j voor prinses TIEL, 23-2. De Tielse Oranje- J vereniging zal voortaan ieder jaar de eerste meikersen aan bieden aan prinses Beatrix en de heer von Amsberg. Het be stuur van de vereniging heeft schriftelijk aan de prinses verzocht om hiertoe in de ge legenheid gesteld te worden, en er is een bevestigend ant woord binnengekomen. De Oranjevereniging zit echter nog met één probleem. Zij wil de kersen schenken in origi nele tenen kersenmandjes, maar die zijn zeldzaam ge worden. Daarom is een beroep gedaan op de Betuwse bevol king om eventueel nog poor- radige mandjes voor dit doel in te leveren. Röntgenfotografie Röntgenstralen zijn geheimzinnige stralen: men kan ze niet ruiken, niet voelenniet horen enook niet zien! Niet zonder reden heeft hun ontdekker ze destijds de naam X-stralen gegeven. Vallen deze rönt genstralen op een fotografische plaat, dan wordt hun aanwezigheid duidelijk en uit dit verschijnsel heeft zich de röntgenfotografie ont wikkeld, een techniek die in enkele tientallen jaren een bijzonder grote vlucht heeft genomen, vooral in de geneeskunde. Bij de röntgenfotografie wordt er ook nog van een andere eigenschap van deze stralen gebruik gemaakt en dat is hun grote doordringings vermogen: röntgenstralen gaan door allerlei stoffen gemakkelijk heen en dat is het fijne van de zaak door de ene stof passeren ze met meer ge mak dan door de andere. Wanneer men een uit verscheidene stoffen opgebouwd voorwerp plaatst tussen röntgenbuis die de stralen uitzendt ende fotografische plaat die deze stralen opvangt kan men na het ontwikkelen van de foto een zwart wit schaduwbeeld bewonderen dat dat soms tot bepaalde conclusies over de inwendige bouw van dat -.oorioerp zal leiden. Lippenstift en liefdesbrief Wanneer er een röntgentoestel bij de hand is, behoeft men het hand tasje van een jonge dame niet te openen om zich een indruk te vor men van wat zich daarin zoal be vindt. Op de röntgenfoto van zulk een tasje kan men huissleutel, lip penstift, kammetje, ballpoint, poe derdoos, portemonnee met ritsslui ting en enkele muntstukken gemak kelijk herkennen. Het zakdoekje, de bankbiljetten en de liefdesbrief onttrekken zich aan onze waarneming, want daar gaan de röntgenstralen zo Gemakke lijk doorheen, dat ze geen aparte schaduw veroorzaken. Voordat we nu een röntgenfoto van de borstkas gaan bekijken, moeten we tot nader begrip van dit soort fotografie nóg even bij de foto van het jongedamestasje stil blijven staan, 't Tasje zelf, hoewel op de foto duidelijk zichtbaar, geeft maar een vrij vage schaduw: door het leer of ander matriaal gaaxi de röntgenstra len blijkbaar gemakkelijk heen. De meest intensieve schaduwen zijn afkomstig van de metalen voorwer pen: de sleutel, de munten en on derdelen van de lippenstift, de ball point en de portemonnee. De poe derdoos geeft soms een minder don kere schaduw: die is dikwijls niet van metaal, ook de schaduw die door het kammetje wordt veroor zaakt, is van een slechts matige dichtheid. En het lichaam? Nu is het natuurlijk wei zo een voudig om het tasje even open te maken wanneer we iets meer over de inhoud willen weten. Maar het spreekt vanzelf, dat dit niet zo ge makkelijk gaat met de schedel, met een gewricht of met de borstkas van een levend persoon. In zo'n ge val kan de röntgenfotografie ons on schatbare diensten bewijzen. Met kennis van zaken en met scherp zinnigheid kan men uit een röntgen foto van het menselijk lichaam soms allerlei concluseis trekken die de leek voor bijna onmogelijk houdt. Wanneer we een röntgenfoto van de borstkas bekijken, zien we in het midden van boven naar beneden, allereerst een vrij brede donkere schaduwband lopen. Deze zogenaam de middenschaduw wordt hoofdza kelijk veroorzaakt door de wyvel- kolom, alsmede door het met bloed gevulde hart en de ei'cnecns gevul de grote bloedvaten. Door deze de len van het lichaam dringen dc rönt genstralen niet gemakkelijk heen. Hun omtrekken tekenen zich in het schaduwbeeld zeer duidelijk af. Ribben en vlekken De min of meer horizontale boog vormige strepen aan beide kanten van de middenschaduw zijn afkom stig van de ribben; de meer rechte, eveneens horizontaal verlopende, schaduwstrepen in beide bovenge bieden worden veroorzaakt door het linker en het rechter sleutelbeen. De kalkhoudende, beenderen laten röntgenstralen slecht door; het ske let tekent zich in het röntgenbeeld altijd scherp af. Door het luchthoxxdexxde longweef sel kunnen de röntgenstralen gemak kelijk heen komen. Het gevolg daar van zien we op onze foto: de hel dere gebieden, van boven tot onder lopend, links eji rechts van de mid denschaduw. Aan de onderzijde worden deze longvelden duidelijk zichtbaar begrensd door het bol- staande middenrif. Onder het rechter deel vaxi het middenrif is een donkere schaduw, die afkomstig is van de in de buik liggende lever. Oxxder de linkerhelft van het middenrif ligt de zich even eens in de buik bevindende maag: de luchtbel in de maag is als een helder gebied op de röntgexifoto zichtbaar. Sleutelbeen en middenrif Bij het bekijken van het röntgen beeld van een borstkas wordt het ongeoefend oog sterk getroffen door de ribschaduwen, die zich scherp af tekenen tegen de heldere longvel den. Bij het zien van zulk een foto van z'n vader riep een dreumes eens opgetogen tegen z'n kleine zus je: „Kijk Jolanda, daar heb je pap pie z'n graten!'' Het geoefende oog bekijkt de röntgenfoto natuurlijk op een andere manier. Dan gaat het er om of er in het schaduwbeeld dingen te zien zijn die niet meer als normaal kunnen wor den opgevat. Om zulke gevolgtrek kingen te kunnen maken moet men vanzelfsprekend een grote ervaring in „het lezen" van röntgenfoto's heb ben. Waar het ons hier om ging was: de lezers een indruk te geven van de principes en de mogelijkheden van de röntgenfotografie. Dr. Alfreda Briedé. Prof. mr. A. Anema overleden DEN HAAG, 23-2. Op de bagraaf- plaats te Westerveld is woensdag het stoffelijk overschot ter aarde be steld van prof. mr. Anne Anema, die vorige week vrijdag overleed. Op verzoek van de overledene ge schiedde de begrafenis in alle stilte. Prof. mr. Anne Anema heeft ge durende een groot aantal jaren deel uitgemaakt van de Eerste Kamer. Vanaf 1921 tot in 1960 was hij lid van de senaat voor de A.R.-partij, dn welke hoedanigheid hij vooral veel aandacht schonk aan de algemeen politieke en internationale aangele genheden. Op 88-arige leeftijd trok prof. mr. Anema zich uit de politie ke arena terug. (a.s. maandag definitief de allerlaatste dag) Doet er niet toe hoe oud en ver sleten: voor elke oude kookpan, steelpan.fluitketel of melkkoker, hebt U recht op een sensatio nele inruilkorting van 20% op een echte Sola-Elite pan van Zweeds edelstaa). Onverwoest baar en blijvend mooi bij koken op gas (ook het felste aard gas!) en elektra. Kromtrekken kan niet. Aanbranden ook niet. Roesten? Nooit! Garantie? Levenslang! Kom gauw kiezen. Na maandag is het afgelopen. Contactavond Gereformeerde Kerk te Oosterland In het gebouw van de Ger. Kerk alhier aan de Lange Achterweg vond een gemeente-een tacta vond plaats, onder leiding vain de heer C. J. Zoeter, waarvoor tamelijk be langstelling bestond. De voorzitter opende met gebed de bijéénkomst, nadat gezongen was Ps. 89 vers 7. Hierna volgde een welkomstwoord, inzonderheid tot de consulent dei- gemeente dr. J. H. Becker, predi kant te Nieuwerkerk. Aan de hand van gestencilde biljetten, die wer den rondgedeeld, kon men inzage verkrijgen in de stand der finan ciën over het afgelopen jaar. De heer Zoeter gaf een toelichting waaruit bleek dat de kasmiddelen bevredigend waren. Het ledenaan tal liet geen stijgende tendens zien, maar was ook niet teruggelopen in 1965. Verblijdend is wel het feit dat er veel medewerking wondt onder vonden van predikanten uit naburi ge gemeenten voor wat betreft, voorziening in de Dienst des Woords. Bij de gehouden verkiezing voor kelkeraadsleden werd in vakature ouderling J. op 't Hoff, (niet her kiesbaar) gekozen de heer J. L.Edel- schaap, terwijl de andere leden van de kerkeraad, die zich wel herkies baar stelden werden herkozen. Na de pauze refereerde 'ds. Bedker over: Levenswijze, gods-dienst en zeden en gewoonten van het Joodse volk zo wel in Israël en overal -in de wereld". Van de gelegenheid tot vragenstel lende personen gebruik gemaakt. De inleider werd dank gebracht voor zijn mooie en leerzame causerie, waarna door Dr. Becker deze con tactavond met dankgebed werd ge sloten. Zeeuwse kunstenaars zetten zich in voor „Eten voor India" ZIERIKZEE, 23-2. Zoals bekend wordt er door de kunstenaars in Ne- derland een actie gevoerd ten bate van de campagne „Eten voor India". Aan deze actie zal ook xvorden mee gewerkt door de Stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars. De leden van de Stichting zijn opgeroepen om één of meerdere werken voor de ac tie beschikbaar te stellen. De Zeeuw se kunstenaars die niet bij de Stich ting zijn aangesloten hebben via het bureau van de Stichting Zeeland eveneens een oproep ontvangexi om aan de actie mee te werken. Getracht wordt zo spoedig mogelijk te Mid delburg een overzichtstentoonstelling te houden van de werken, die zul len worden verkocht. De opbrengst komt geheel ten goede aan de kas van „Eten voor India". Ingezonden mededeling DE GOUDEN HORDE 60. Zij zagen Peoguye na, toen-zij -lang zaam wegreed in de richtng van de Rivier- Met-De-Grote-Naam. Het maanlicht be scheen haar tengere gestalte, langzaam verstierven de hoefslagen. Toen sprong Aram plotseling op. „Ik kan haar niet alleen laten gaan, Aguazei hij machteloos. „Verdui veld, het is een vrouw...." „Helaas, het is een vrouw", zei de hage dis bitter. „Wees geen dwaas, heer. De kleine horde Mongolen die ons achter volgde, is vlak in de buurt. Als wij ooit de kust nog willen bereiken om naar Italië te ontkomen, moeten wij nu onmiddellijk opstijgen". „Agua!" zei Aram scherp. „Zie je kans om alleen en zonder paard de kust te be reiken?" „Ik zie overal kans toe, heer", beet de hagedis kwaadaardig. „Behalve om een hersenloze dwaas verstand in de schedel te gieten". „Ga dan! En 'de hemel vergezcllc je!" „Heer", zei Agua, bleek wordend, „ik heb u altijd trouw gediend en er wacht ons een grote som geld in Genua „Het is voor jou. Ik schenk het je. Jc behoeft mij niet meer te volgen, het staat je vrij om naar Genua terug te keren. Ik kan haar niet alleen laten gaan. Vaarwel!" En zonder zijn dienaar nog ccn blik te gunnen slingerde Aram zich op de rug van het overgebleven paard en galopeerde ach ter Perguye aan. De Mongolen waren thans dicht in de buurt. Als hij wilde ontkomen moest dc hagedis thans snel tussen de rotsen ver dwijnen. Behendig als hij was zou het hem weinig moeite kosten zijn achtervolgers te ontgaan en de kust tc bereiken. Maar hij bleef roerloos zitten cn staarde naar dc twee kleine stippen, die nu naast elkaar in het maanlicht achter -de rosten verdwenen. Toon balde hij met een gesmoorde verwen sing do vuisten en z'n hagedissengezicht verwrong zich van woede Dameskapsalon /parfumerie Boot in nieuwe zaak Kijk, mijn lunchEen paar lekkere Fyfjes bananen ZIERIKZEE, 23-2. In de Lange Nobelstraat is dezer dagen weer een belangrijke verbouwing gereed ge- kemen welke gezien mag worden. Hiermee heeft een Zierikzees bedrijf dus opnieuw aangetoond dat er met het nodige initiatief veelal wel een oplossing kan worden gevonden voor de uitbreidingsneodzaak waarvoor tal van middenstanders zich in deze tijd zien geplaatst. Dameskapsalon en parfumerie Boot is deze zaak die (voorlopig) als laatste in de ry heeft aangetoond in staat te zijn om er iets moois van te maken. Deze bekende Zierikzeese dames kapsalon was vroeger gedurende, een vijftiental jaren gevestigd aan de Oude Haven en vervolgens voor een bijna evenlange periode in de Lan ge Nobelstraat. De ruimte werd ech ter te beperkt en daarom werd in het pand aan de overzijde van de gevestigde zaak, een pand waarin tal van jaren een electro technisch bu reau was gevestigd, een geheel nieu we salon en winkel ingericht. De nieuwe zaak werd maandag j.l. niet officieel maar wel met een druk be zochte receptie geopend. Een vijftig tal bloemstukken vertolkten evenzo- vele gelukwensen van relaties en clientèle. Iets nieuws voor dameskapsalon Boot is de speciale parfumerie-af deling welke in een apart winkelge deelte is ingericht. De zaak is vol gens een interieurontwerp van „In- dola" tot stand gekomen en voorzien van tal van moderne snufjes, o.a. een speciale voetverwarming bij de kap- plaatsen, waarvan er tien aanwezig zijn. Bovendien is er een apart keu kentje met koffiehoekje voor het personeel. De parfumerie is speciaal voorzien van „doe het zelf'-artikelen op het gebied van de dames-haar- verzorging. De nieuwe zaak kwam tot stand met medewerking van metselbedrijf Kloote (gevel), steen houwerij Timmerman (bekleding ge vel), fa. De Spirt (vloeren) en fa. Polderman (timmerwerk). DEN HAAG. De kosten van het huwelijk van H.K.H. prinses Bea trix zullen, blijkens de door de mi nister-president, mr. J- Cals, inge diende wijziging van de begroting van algemene zaken naar schatting anderhalf miljoen gulden bedragen. DEN HAAG. Autografen, artike len, portretten en programma's zul len gedurende de maand maart in het Haagse gemeentemuseum wor den tentoongesteld, gewijd aan het leven en werken van de componist dirigent Johannes Ver hulst, die an derhalve eeuw geleden werd gebo ren. ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 6