DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Johnson preciseert het Amerikaanse standpunt Verkiezingen in Engeland? Russische honden draaien om de aarde Wilson doet beroep op Russische leiders Macht in Oeganda in één hand Het Zeeuwse goud „Javazee", nieuwe reddingboot Londen vindt weggetje voor contact met Noord-Vietnam Deserties i™ Vietnam V. Skunnen alléén honger niet bestrijden Nederland heeft steeds meer bierdorst Studentenbetoging bij Soekarno's paleis EEN STAATSGREEP IN SYRIË ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 februari 1966 122ste jaargang Nr. 19946 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRA1 IE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave; N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 ceni. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Late sneeuw- en andere perikelen in Westhoek Nog altijd- Vietnam Machtswisseling in Syrië NEW YORK, 23-2. President John son heeft gezegd dat het doel van de Amerikanen in Vietnam is te voor komen dat agressie succes heeft. Op een bijeenkomst van de „Freedom Foundation" zei hü dat er een af gepast gebruik van militaire macht wordt gemaakt om het communis tische gevaar af te wenden. Amerika zal zich niet in een zinloze uitbrei ding van het conflict begeven. Nim mer zal een actie worden onderno men die China aanleiding zal geven zich in de strijd te mengen. Amerika zal de bevolking van Zuid-Vietnam nooit een regering op dringen die zij niet zelf gekozen heeft. Aan Hanoi zal dat evenmin worden toegestaan. Amerika is voor zelfbeschikking en vrije verkiezin gen en zal de wil van het volk eer biedigen. Rapport Uit een rapport van de Ameri kaanse bevelhebber in Zuid-Viet nam, generaal Westmoreland, aan president Johnson, blijkt dat sedert 1 januari van dit jaar 7.000 leden van de Vietcong zijn gedood en 20- tot 25.000 zijn gewond, zo heeft Bill Moyers, de woordvoerder van het Witte Huis, gezegd. In januari zijn, volgens het rapport, ruim 1670 leden van de Vietcong gedeserteerd en in februari reeds 1600. De woordvoerder zei voorts dat president Johnson woensdagochtend op een bijeenkomst met de democra tische leiders van het Congres had gezegd dat de militaire vooruitzich ten in Vietnam bemoedigend zpn, evenals de pogingen van de Zuid- vietnamesc regering om de in Hono- loeloe overeengekomen hervormin gen door te voeren. De democratische leiders verklaar den na afloop van het onderhoud de LONDEN. 23-2. De Britse minister van defensie, Denis Healey, heeft woensdag op een bijeenkomst van de Labour-parlementsfractie ver klaard dat het land wellicht „aan de vooravond van een algemene raad pleging" staat. Hij verzocht de leden die het witboek over de defensie bespraken, in de huidige kritieke periode, welke wellicht aan spoedige algemene verkiezingen vooraf gaat, niets te doen wat eenheid van de pa i tij in gevaar zou kunnen bren gen. MOSKOU, 23-2. Een Russisch ruimtevoertuig met aan boord twee honden is in een baan om de aarde gebracht, zo meldt het persbureau „Tass". De namen van de honden luiden Veterok en Oegoljok. De lancering was de 110de in de Kosmos-serie. De honden bevinden zich aan boord voor biologisch onderzoek, al dus het persbureau. De Kosmos-110 draait in 96 minu ten en 3 seconden om de aarde. De grootste afstand tot de aarde be draagt 904 km en de kleinste 187. Er is niet bekendgemaakt of het de bedoeling is dat Veterok - „Bries je" - en Oegoljok - „Stukje Steen kool" - naar de aarde terugkeren. Gezien het verste punt van de baan (904 km) vermoedt men dat het gaat om een vlucht van lange duur. politiek van de regering ten aanzien van Vietnam te steunen. Gevaar 'i Johnson zei dat de sterkte van de Amerikaanse troepen in Vietnam was verhoogd „omdat de agressie van de tegenstander was geïntensi veerd". Er zijn mensen die zich afvragen of onze strijders gevaar lopen van de benodigde hulp verstoken te ge raken. „Het antwoord is: neen. Se dert de lente van vorig jaar heeft onze uitgebreide organisatie 2.000.000 manschappen over een afstand van 10.00 mijl vervoerd. Deze mannen hebben alles wat zij nodig hebben om de agressor te bestrijden en dit zal zo blijven. Op het gebied van de strijd zijn reeds prestaties geleverd. Maar ook op ander gebied zijn er prestaties geleverd .zoals het aan leggen van nieuwe havens, het ver voer van nieuw materiaal en het openleggen van nieuwe wegen". De kwestie-Vietnam MOSKOU, 23-2. Premier Wilson van Engeland heeft op een lunch in het Kremlin een beroep op de Rus sische leiders gedaan eraan mee te werken dat het overleg over Viet nam direct en onvoorwaardelijk kan beginnen. Wilson had daarvoor bjjna twee uur met premier Kosigin van de Sowjetunie gesproken. Van welingelichte zijde werd mee gedeeld, dat daarbij geen wijziging in het Russische standpunt inzake Vietnam aan het licht was getreden. Bij de lunch in het Kremlin, waaraan Brezjnev, de eerste secre taris van de Russische communisti sche partij, en premier Kosigin aan zaten, sprak Wilson ook over de kwestie van de kernbewapening van West-Duitsland. Nooit zal een Brit se regering onder mijn leiding, zo zei Wilson, ermee akkoord gaan dat West-Duitsland een vinger aan de kerntrekker 'krijgt. De Britse premier legde er de nudruk op, dat Kosigin-en-hij het er over eens zijn dat het vraagstuk- Victnam niet, herhaal niet langs mi- Ingezonden mededeling Brillant- schitterend bezit voor altijd! JUWEUt* v van Andel Hoogstraat 164-152 BeyerJandselaan 176 Rotterdam LONDEN, 23-2, Premier dr. Mil ton Obote van Oeganda heeft het ka binet uitgeschakeld en alle macht aan zich getrokken, zo blijkt uit- in Londen ontvangen betrouwbare be richten. Volgens deze berichten heeft Obote in een verklaring meegedeeld dat hij in het vervolg zal worden bijgestaan door een raad van advies, waarvan de léden later zullen wor den aangewezen. liiaire weg tot oplossing kan worden gebracht. Alleen een politieke op lossing was mogelijk en in het be lang van het Vietnamese volk, dat zijn stem moest laten horen. Wilson pleitte voor het gebruik van open en rondborstige taal bij het overleg over het verschil in op vatting tussen Engeland en de Sow jetunie bij de benadering van diver se problemen. SEROOSKERKE, 23-2. De Seroos- kerkse bodem 'houdt blijkbaar van ronde getallen. Muntje voor muntje geeft ze dagelijks wat van haar his torische waardevolle schatten prijs. Was maandagavond jongstleden de stand op 750 exemplaren gekomen, woensdag om 18 uur, toen de duis ternis viel en men ophield met del ven was de totaalstand rond 775 ex- emplarep, DEN HAAG. 23-2. Aktief zowel als niet meer aktief dienend personeel der koninklijke marine heeft op -dit moment ruim 170.000 gulden bijeen gebracht voor een reddingboot die bestemd is voor de Koninklijke Zuid Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. Een comité dat de gelden inzamelt streeft er naar een bedrag van 250 duizend gulden binnen te krijgen. Dtt is 51 pet. van de bouwkosten van de boot. Deze gelden wil men op 27 febru ari aan de Mij. aanbieden. Op deze dag is het nl. precies. 25 jaar geleden dat de slag in de Javazee geleverd werd. De 54-tcrns motorreddihgboot zal dan ook de naam „Javazee" gaan dr&'gen. De twee kamers van het Zweedse parlement hebben woensdag beslo ten een commissie te benoemen om rol en status van de monarchie te be studeren. Bij een staatsgreep in Syrië is president Amin Hafez (voor microfoon) afgezet door de leider van de leidende socialistische Baath partij generaal-majoor Salah Jedid (rechts op di voorgrond). De machtswisseling vond zonder bloed- Vergieten plaats. LONDEN/MOSKOU, 24-2. Pre mier Wilson van Engeland, die op het ogenblik in Moskou is, heeft in een voor de Britse televisiekijkers bestemde uitzending gezegd, dat het bezoek van zijn minister van ontwa pening, Lord Chalfont, aan de noord- Vietnamese ambassade in Moskou „zeer belangrijk" genoemd mocht worden. - Wij waren al geruime tijd bezig te trachten de deur naar contact met SAIGON, 23-2. Uit het Zuidvietna- mese leger en uit de militie zijn vo rig jaar ongeveer 113.000 man gede serteerd, zo hebben doorgaans be trouwbare kringen in Saigon ont huld. Volgens deze kringen deser teerden in diezelfde tijd 11.000 op standelingen uit de gelederen van de Vietcong. Ondanks de desertie nam de sterk te van de Zuidvietnamese strijd krachten in 1965 met 61.000 man toe tot 571.000 man. Ook het aantal Viet cong-strijders steeg en wel met 127 duizend man tot 230:000. WASHINGTON, 23-2. De Ameri kaanse minister van landbouw, Or- ville Freeman, heeft woensdag ver klaard dat de Verenigde Staten de voedseltekorten in de wereld niet alleen kunnen bestrijden. Hü drong aan op een grotere produktie in an dere landen, vooral in de ontwikke lingslanden. Miinister Freeman legde deze ver klaring af tegenover de landbouw- commissie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden die zich op het ogenblik bezig houdt met het nieu we „Food for Freedom"-plan van president Johnson. Volgens minister Freeman zal de behoefte aan voedsel in de landen waar honger wordt geleden toene men van 18 miljoen ton in 1965 tot 88 miljoen ton in 1985. Als de Vere nigde Staten de zestig miljoen are landbouwgrond die op het ogenblik niet gebruikt wordt voor voedselpro- duktie weer inschakelen zal in 1970 ongeveer 69,1 miljoen ton voedsel kunnen worden geleverd en in 1985, als de opbrengst toeneemt, wellicht 76,2 miljoen ton. Daarmee zullen de mogelijkheden om in de tekorten te voorzien echter uitgeput zijn, zo meende de minister. Hanoi open te krijgen en dit is nu gelukt, aldus Wilson. Door het ge sprek van Lord Chalfont met de Noordvietnamese zaakgelastigde heeft Engeland nu een duidelijker inzicht gekregen ten aanzien van punten waarover het meer'wenste te weten. Over zijn besprekingen met pre mier Kosygin zei de Britse rege ringsleider dat de Russen ermee hadden ingestemd voort te werken naar overeenstemming over een ver drag inzake de niet-verspreiding van kernwapens. Hij kondigde aan dat er spoedig een stap voorwaarts gedaan zal worden en dat men wellicht spoe dig meer zal weten. De Britse premier was woensdag avond de gastheer van de Russische leiders tijdens een diner op de Brit se ambassade. De Russische premier vertoefde meer dan drie uur op de ambassade, waar hij en Wilson gedurende an derhalf uur een gesprek onder vier ogen hadden. UTRECHT, 23-2. De bier-dorst van de Nederlanders neemt nog steeds toe. In 1963 produceerden de gezajmenlükc Nederlandse brou werijen 441 miljoen liter bier, in 1964 kwam 496 miljoen liter bier uit de kuipen. Deze plas spreekt pas tot de verbeelding, als men beseft, dat deze jaarproduktie voldoende is om daarmee een Am sterdamse bosbaan van 3.000 meter lengte, 16 meter breed en tien meter diep te kunnen vullen. De 496 miljoen liter bier van 1964 hebben de Nederlanders niet al lemaal opgedronken. Rond 20 procent van de produktie, oftewel 93 miljoen liter bier werd geëxporteerd. Daarentegen importeerden de bicrgTOSsiers 20 miljoen liter bier. De consumptie bedroeg in 1964 dus 423 miljoen liter bier oftewel een kleine 35 liter per hoofd van de bevolking. Daarmee blyft de huidige generatie evenwel achter b« die van 1899. Dat was het top-bicr-verbruik-jaar: 43 liter bier per hoofd van de bevolking. Ingewyden achten het niet uitgesloten, dat het Nederlandse bier- verbruik nog eens dat van het jaar 1899 zal overtreffen. Van 1949 tot en met 1964 is het verbruik per hoofd reeds gestegen van tien tot 25 liter. DJAKARTA, 23-2. Indonesische binet aangedrongen. De recente wij- troepen hebben woensdag het vuur zigingen zijn echter niet overeen- geopend toen ruim driehonderd tot komstig hun bedoelingen. de invloedrijke „Kami"-organisatie behorende studenten by het paleis van president Soekarno een beto ging hielden uit protest tegen de re cente wijzigingen in de regering, waarby' generaal Nasoetion het veld moest ruimen. Zeker twee studenten werden ge wond. Sommige betogers waren ge wapend met messen en dolken. De studenten, die in vrachtauto's bij het paleis arriveerden, schreeuw den „hang Soebandrio op - dit is een communistisch kabinet". Militairen van de presidentiële lijfwacht, ge steund door pantserwagens, hielden de betogers tegen. Sommigen van hen klommen op de militaire voer tuigen en schreeuwden tegen de re gering gerichte lèuzen „Kami", een sterke anti-communistische actie beweging van studenten, heeft nog steeds op een herziening van hot ka- Humphrey terug in V.S. WASHINGTON, 23-2. De Ameri kaanse vice-preslident, Hubert Hum phrey, is woensdag na zijn reis naar het verre oosten en Australië in de Verenigde Staten teruggekeerd. Bij zijn aankomst op de lucht machtbasis Andrews zei Humphrey dat de leiders van de vrije Aziatische landen diie thij heeft bezocht vertrou wen hebben 'in het slagen van de Amerikaanse plannen. Hij zei bemoedigd te zijn omdat de strijd in Vietnam thans in het voor deel van de Zuidvietnamezen en hun bondgenoten verliep. Humphrey vloog daarna per heli kopter -naar het Witte Huis om pre sident Johnson verslag over zijn reis uit le brengen. Frankrijk en de NAVO WASHINGTON, 23-2. „Wij gelo ven dat Frankrijk in de loop van dit jaar met een voorstel betreffende de Navo zal komen. Om misverstand uit te sluiten moet ik zeggen dat Ame rika niet van plan is een crisis in de Navo te verhaasten door vooruit te iopen op eventuele Franse maatrege len mei betrekking tot de. Navo of de Amerikaanse installaties in Frankrijk". Dit heeft de Amerikaan - se minister van defensie McNamara gezegd in zijn jaarlijkse verslag over d" militaire positie van zijn land. - Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Behandel iedereen naar de X waarde, die hij denkt te heb- ben. WAT- ZEG 7 DE BILT Tijdelijk enige regen Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen; matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest; aan houdend zacht. 25 febr. Zon op 7.36, onder 18.12. Maan op 9.30, onder 23.48. Eerste kwartier: 28 febr. te 11.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 febr. 6.09 v.m. 18.32 n.m. BROUWERSHAVEN 25 febr. 6.00 v.m. 18.13 n.m. Doodtij: 2 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegtrekken van een storing, die in het midden en zui- dèh van het land enkele millimeters regen heeft gebracht, breidde een rug van hoge luchtdruk zijn invloed over onze omgeving uit. Deze lucht druksystemen trekken mee met een brede zuidwestelijke stroming in de hogere luchtlagen. Dtt is ook het ge val met een volgende storing, die vanochtend in Ierland, zuid west-En gel and en west-Frankrijk regen bracht. Deze storing zal ook het weer in Nederland tijdelijk beïnvloeden, maar daarnaast zijn er opklaringen te verwachten. Bij overwegend zuid westelijke winden kunnen de tem peraturen zich handhaven op een ni veau, dat hoog is voor de tijd van het jaar. Jongen verdronk in zwembad ROTTERDAM, 23-2. De 12-jarige Leeridert Bos uit Rotterdam is woensdag verdronken in het Sport- fondsenbad aan de Gooilandse sin gel in de Maasstad. Een badmeester en xater een politieman hebben de mond-op-mond-beademing nog wel geprobeerd om levensgeesten bij de jongen op te wekken, maar het mocht niet baten. Niemand in het zwembad heeft het ongeluk zien gebeuren. Tragisch misverstand LAGOS, 23-2. Tengevolge van een tragisch misverstand zijn in Ikire, 400 km. ten noorden van Lagos, twee mensen gedood'en 22 .huizen en tien auto's in brand gestoken. Jonge lieden, die vernamen van de dood van prins Ademola Olaniran lid van de „actiegroep" in het Nige ria a rise parlement, meenden, dat het hier om een politieke moord ging. Zij bedachten zich geen ogenblik en namen „wraak" op mensen van -wie bekend was, dat zij het vorige be- wind steunden. Later bleek evenwel, dat prins Olaniran het slachtoffer van een auto-ongeluk was geweest. De wereldbekende politieke ka rikaturist „Vicky", wiens werkelijke naam Victor Weisz is, en wiens bij— 4 tend scherp sarcasme dagelijks in de Engelse „Evening Standard" te proe ven was, een sarcasme, dat ook door de pers in het-buitenland werd over genomen, is vandaag in zijn Londen- se woning, op 53-jarige leeftijd, plot seling overleden. BEIROET, 23-2. Pogingen tot toe nadering tussen de Baas-leiders in Aleppo, het rijke handelscentrum in het noorden van Syrië, en vertegen woordigers van het nieuwe linkse regime, dat woensdag door een staatsgreep aan de macht is geko men, zijn tot dusver op niets uitge lopen. Woensdagavond is dit in een uit zending van radio Aleppo meege deeld. Zoals gemeld heeft radio- Al eppo, als spreekbuis van de inter nationale Baas-partij, vrijlating van de gearresteerde gematigde leiders van het omver geworpen bewind ge- eist en de staatsgreep veroordeeld, tezamen met andere centra in het noorden van het land. De nieuwe machtshebbers staan in het Midden-oosten bekend als so cialistische extremisten die het zo genoemde Arabische socialisme zon der compromissen willen verwerke lijken. In rechts-georienteerde Ara bische kranten werden de leiders van de staatsgreep betiteld als socia listen die onder invloed van Peking staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1