DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Soekarno stuurt minister Nasoetion de laan uit Beperking bombardementen N.-Vietnam Belgische formateur werkt aan nieuw regeringsprogramma Koffieprijs omhoog Brand bij „De Telegraaf" Onderhandelingen bouw-C.A.0. opnieuw mislukt Canada op het vredespad Parijs acht uitvoering Noordatlantisch verdrag onbevredigend Vakantie in Siberië wordt mogelijk Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 lVhruari 1966 122ste jaargang Nr. 19945 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave; N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 rraanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. m dit nummer: Concordiawerd zaak met grootsteeds allure De ontwikkeling in Indonesië Amsterdam maakt zicb mooi SINGAPORE, 21-2. De Indone sische minister van defensie, gene raal A. II. Nasoetion, komt niet voor op de lüst van ministers die deel uit maken van het herziene kabinet. De lÜ*t bekendgemaakt door radio- Djakarta. Generaai-majoor Sarbini is tot mi nister van defensie benoemd. De staf van de strydmacht, waarvan Nasoe tion de leiding had, is afgeschaft. President Soekarno heeft dit meege deeld in een radio-uitzending die in Singapore is opgevangen. De 47-jarige Nasoetion - gewezen onderwijzer en een autoriteit op het gebied van militaire strategie - werd minister van defensie in 1959. Later werd hij coördinator van de land-, luoht- zeemacht en politie. Na de mislukte staatsgreep van 1 oktober vorig jaar werd hij als de sterkste man in het land beschouwd. Hij verklaarde toen dat de grootste vijand van Indonesië nog steeds het westerse imperialisme was, maar dat de communistische partij het land verraden had en moest ver dwijnen. Luitenant-generaal Soeharto blijft minister van het leger in het nieu we kabinet. Soekarno heeft een vierde vice- premier benoemd, dr. Ibrahim Cha- Lid. Sarbini, de nieuwe minister van defensie, was tot nu toe minister van oud-strijders. Er is een nieuwe functie gescha pen, die van onderminister van de fensie .Hierin is benoemd generaal Moersid, plaatsvervangend leider van de inlichtingendienst van het leger. Een slag voor de aanhangers van Nasoetion is ook de vervanging van minister van marine Eddy Martadi- nata door admiraal Moeljadi. Generaal Omar Dani, oud-minis ter van luchtvaart, wordt minister van vliegtuigindustrie, een nieuwe post. Idham Ohalid, die vice-premier is geworden, is voorzitter van de mo- hammedaanse partij „Nahdatocl Oelama". Dr. Soebandrio, dr. Leimena en dr. Chaeroel Saleh blijven vice-premier. NEW YORK, 21-2. Naar het Ame rikaanse weekblad „Newsweek" be richt, heeft president Johnson de pi-, loten van Amerikaanse bommenwer pers verboden te vliegen boven het noordelyke stuk van Noord-Vietnam. Dit stuk zou Iets ten noorden van de 20ste breedtegraad beginnen. De enige uitzondering zou het ge bied rondom Dien Bien Phoe zijn, een knooppunt in de verbindingen met China, Laos en Zuid-Vietnam, Op deze plaats, die omstreeks 160 km ten noorden van de 20ste breedte graad ligt, werden de Fransen in 1954 beslissend verslagen door de com munistische Vietminh. Volgens „Newsweek" betekent de instructie van de president een sterke beperking van de vrijheid van de Amerikaanse piloten, in vergelijking met de orders die golden voordat de Verenigde Staten met Kerstmis een langdurige pauze in de bombarde menten op Noord-Vietnam begon nen. President Johnson heeft inmid dels ontkend dat van een beperking i BRUSSEL, 21-2. Op basis van een minitieus uitgewerkt programma wil de Belgische (katholieke) kabinets formateur P. W. Segers komen tot een reconstructie van het elf dagen geleden afgetreden katholiek-socia listische coalitiekabinet-Harmel. Op een persconferentie na afloop van een gezamenlijke vergadering met de leiders van de twee rege ringspartijen zei hij maandagavond geen termijn te kunnen noemen waarbinnen een „nationaal" pro gramma kan worden opgesteld. Daaraan zal worden gewerkt door een uit negen katholieken en negen socialisten bestaande commissie on der voorzitterschap van de forma teur. De economische en financiële aspecten zullen worden bestudeerd door een commissie onder leiding van de gouverneur van de bank van België. Het „nationale" programma zal ra tionele oplossingen moeten geven voor de grote vraagstukken, waar voor België zich ziet geplaatst, aldus AMSTERDAM, 21-2. In aanmer king genomen de verhoging van 'het invoerrecht op koffie van 2 naar 5 pet., alsmede de stijging van de kof fieprijzen op de wereldmarkt, is een aanpassing van de consumenten prijzen voor gebrande koffie onver mij delijk geworden. Naar wij uit vakkringen vernemen zullen met ingang van 22 februari 1966 de koffieprijzen in 'het alge meen met 8 tot 14 centen per pakje van 250 gram worden verhoogd. Dit betekent voor de meestgekochte soort een verhoging van 8 cent per pakje van 250 gram. betoogde formateur Segers. In poli tiek opzicht is dit de eendracht on der de Belgen, sociaal gezien de vol ledige werkgelegenheid, gezondheids zorg en onderwijs en economisch de reconversie van de streken ,waar be staande industrieën verdwijnen (ko lenmijnen) en de industriële ontwik keling in nog onvoldoende ontwik kelde streken. De grote vraag is daarbij, wat de staatsfinanciën het lopende en ko mende jaar toelaten om een even wicht tussen de financiële middelen en de staatsuitgaven te bereiken. AMSTERDAM, 21-2. - Omstreeks half elf maandagavond is in de tech nische afdelingen, vermoedelyk in een afvoerkoker, brand ontstaan in het gebouw van „De Telegraaf"/,,Het Nieuws van de Dag". Op dat moment stond men juist op het punt de eerste editie van het ochtendblad te drukken. De brand ging gepaard met een grote rook ontwikkeling, waardoor het onmo gelijk was in het gebouw te blijven voor het personeel. Van het maken van een krant was dan ook geen sprake. De Amsterdamse brandweer gaf groot alarm en rukte uit met zeer veel materiaal. Toen de brand on geveer een half uur had gewoed, deed zich een ontploffing voor, waar van de oorzaak nog niet bekend is. De schade in het gebouw schijnt groot te zijn. De redactie van „De Telegraaf" poogt thans bij een andere kranten drukkerij tenminste een noodeditie te laten verschijnen. dei- bombardementen sprake zou zijn. Hij bestreed het artikel in „Newsweek" bijzonder fel. UTRECHT, 21-2. De op 2 februari j.l. afgebroken onderhandelingen over de collectieve arbeidsovereen komst voor het bouwbedrijf, die in middels waren hervat, zijn vandaag na twee langdurige besprekingen op nieuw mislukt. De drie werknemersorganisaties hebben de onderhandelingen beëin digd, nadat hun laatste voorstellen door de werkgeversorganisaties wa ren afgewezen. De in de Centrale Commissie Bouwnijverheid samenwerkende werknemersorganisaties zullen zich op korte termijn beraden over de thans ontstane situatie. Zoals bekend is loopt de bouw-C. A.O. op 1 maart aanstaande af. Er zijn ruim 200.000 werknemers bij betrokken. OTTAWA, 21-2. De Canadese af gevaardigde in de internationale be standscommissie in Vietnam heeft zeer nuttige en vruchtbare bespre kingen met Noordvietnamese leiders gehad, zo heeft minister van bui tenlandse zaken Paul Martin in het Canadese Huis van Afgevaardigden gezegd. Minister Martin zei dat de Cana dese afgevaardigde, Victor Moore, onder meer met de Noordvietnamese premier en minister van buitenlandse zaken had gesproken over zaken die allen, die een wapenstilstand en be ëindiging van de oorlog willen, zou den interesseren. Er was niet rechtstreeks gesproken over het Canadese voorstel als in stilment om vredesonderhandelingen te beginnen. De hoofdstad maakt zich op voor het huwelijk van prinses Beatrix op tien maart. Maandag werden de vlaggemasten bij de Westerkerk geplaatst. Ingezonden mededeling Bekijk vrijblijvend onze geheel exclusieve collectie handgeknoopte TAPIJTEN Woninginrichting Deurioo, Zierikzee, Appelmarkt 4 tel. 2825 Persconferentie De Gaulle Premier en mevrouw Wilson zijn maandag naar Moskou vertrokken. De Britse premier zal in de Russische hoofdstad besprekingen voeren over de Russisch-Britse handelsbetrekkingen en waarschijnlijk ook over de kwestie Vietnam. Het echtpaar is hier gefotografeerd bij het verlaten van Downinp- street 10. PARIJS, 21-2. President de Gaulle heeft maandagmiddag in de feestzaal van het Elysee voor ongeveer dui zend verslaggevers een persconferen tie gegeven waarop onder meer de kwestie Ben Barka ter sprake kwam. De generaal begon met een opsom ming van de onderwerpen die vol gens hem besproken zouden worden: de uit de Franse presidentsverkiezin gen te maken gevolgtrekkingen, de oriëntatie van de Franse economi sche, sociale en financiële politiek, de kwestie Ben Barka, de NAVO, Europa en Vietnam. Naast de president zat het voltal lige kabinet. De Gaulle zei, dat zijn regering de inflatie met succes heeft bestreden. In 1958 bedroegen de reserves 630 miljoen dollar, nu is dit 5,5 miljard dollar. In 1958 bestond een buiten landse schuld van 3,3 miljard dollar, waarvan een miljard op korte ter mijn, „waardoor wij elk ogenblik failliet konden gaan". Deze schuld bedraagt nu 450 miljoen dollar, ge heel op Idnge termijn. „Op de hele wereld bestaat nu geen hardere munt dan de Franse". „De Marokkaanse minister van binnenlandse zaken heeft op on9 grondgebied een van zijn voornaam ste oppositieleiders laten verdwijnen," alles wijst daarop", zei de generaal ten aanzien van de kwestie-Ben Barka. „De Marokkaanse regering heeft niets gedaan om te helpen de waarheid aan het licht te brengen, omdat Oufkir er altijd wel op gelet heeft dat hij rekenschap kan afleg gen van zijn doen en laten en omdat hij nog steeds minister in Rabat is", aldus de Gaulle. „Het is dus onvermijdelijk dat de betrekkingen tussen Frankrijk en Marokko daar de gevolgen van on dervinden. Niets wijst erop dat de contraspionage en de politie als ge heel van de operatie in het algemeen zouden hebben geweten en zouden hebben verzwegen", zei de generaal. Frankrijk houdt zich aan de grond slagen van het Noordatlantische ver drag, maar meent dat de uitvoering hiervan onder de huidige omstandig heden onbevredigend is, zei de gene raal ten aanzien van de NAVO. Frankrijk zal de huidige beschik kingen wyzigen voor zover het Frankrijk betreft. Dit zal gelcidelük gebeuren om de bondgenoten niet in ongelegenheid te brengen. Frankrijk blijft bereid de prakti sche samenwerking met hen te re gelen. De Luxemburgse overeenkomst De president zei dat het hier gaat Lijk gevonden in Londen LONDEN, 21-2. - In de Londense havens is maandagochtend het on geklede lijk van een jonge vrouw gevonden, waarvan het hoofd en de armen ontbraken. Volgens de politie moet hier een chirurg of een slager aan het werk zijn geweest. Men heeft sterke ver moedens dat de moord het werk is van „de wurger", een onbekende die de dood van zes vrouwen van lichte zeden op zijn geweten zou hebben, van wie de stoffelijke resten de laat ste tijd in of bij de Theems zijn ge vonden. Een grote vloedgolf heeft in de nacht van zondag op maandag de Marokkaanse plaats Safi getroffen, waardoor veertig vissersboten zon ken en zeven vaartuigen op de kade werden geworpen. Verscheidene mensen zijn verdronken. om een herstel van de normale Fran se souvereiniteit op Frans grondge bied. Alle buitenlandse elementen die zich in Frankrijk bevinden vallen voortaan alleen onder Frans gezag. „Men ziet dat dit helemaal geen breuk inhoudt maar een noodzakelij ke aanpassing", aldus de generaal. Wat de Europese samenwerking betreft zei de generaal de overeen stemming in Luxemburg als heil zaam en gelukkig te beschouwen. „Voor de eerste maal hebben wij de fictie dat economisch Europa van een andere autoriteit dan die van de lan den moet afhangen, verlaten", ver klaarde hij. Frankrijk meent dat nu het juiste ogenblik gekomen is voor politieke ontmoetingen, om politieke zaken van gemeenschappelijk belang op geregelde bijeenkomsten te be spreken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's e ln hartstochten verbruiken .j. wfj het materiaal, dat ons ge- «j. geven icerd tot ons geluk. ■i* 'i' 'i' 'X' Meer buien Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook enkele opklaringen; aanvankelijk krachtige, later overwegend matige wind ruimend naar zuidwest tot west; over het algemeen iets lagere temperaturen. 23 febr. Zon op 7.40. onder 18.08. Maan op 9.04, onder 21.24. 24 febr. Zon op 7.38, onder 18.10. Maan op 9.16, onder 22.35. Eerste kwartier: 28 febr. te 11.16. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 febr. 5.15 v.m. 17.35 n.m. 24 febr. 5.40 v.m. 18.04 n.m. BROUWERSHAVEN 23 febr. 5.04 v.m. 17.11 n.m. 24 febr. 5.31 v.m. 17.41 n.m. Springtij: 22 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-2. Het K.N.M.I. deelt mee: het centrum van de omvangrij ke depressie, die het weer in Europa beheerst, bevond zich dinsdagoch tend bij de Ierse zee. Na het passe ren van een randstoring is in ons land oceaanlucht binnengestroomd afkomstig van de Golf van Biscaye en de Kanaalzone. Deze is enigszins onstabiel zodat opklaringen worden afgewisseld door enkele buien. De wind ruimt naar richtingen tussen zuidwest en west en neemt tijdelijk iets in 'kracht toe. De temperaturen bereiken onge veer dezelfde waarden als vandaag of iets lagere. Oceaanstoringen, die in een west circulatie met grote snelheid naar het oosten trekken, volgens een koers die gericht is op Spanje en de Middellandse zee. De vorst is teruggedrongen tot noord- Scandinavië. en noord-Rusland. Koninklijke gelukwens voor Kees Verkerk DEN HAAG, 21-2. H.M. de Konin- gin en Z.K.H. Prins Bernhard heb ben telegrafisch hun gelukwensen aangeboden aan wereldkampioen Verkerk en hun bewondering uitge sproken over de schitterende pres taties van de Nederlandse schaats ploeg. Ook het bruidspaar zond di rect nadat de uitslag bekend was zijn hartelijke gelukwensen naar Gotenburg. Minister Luns naar Curasao NEW YORK, 21-2. Minister Luns is maandag uit New York vertrok ken naar Curasao. In de Verenigde Staten voerde de minister bespre kingen met o.a. zijn ambtgenoot Dean Rusk en bezichtigde hij mili taire installaties. Minister Luns zal woensdag in Paramaribo de confe rentie van ambassadeurs van Ne derland in Latijns-Amerikaanse landen leiden. SCHIPHOL, 21-2. Wie volkomen blasé is van de Cote d'Azur, van de Kanarische Eilanden, van Palma, Israël of Kreta, die kan nu als nieuwste en revolutionaire mode zyn vakantie gaan doorbrengen in Siberië. Vladimir Mihailovich Ankoudinov, chef van het Russische staats- departcmcnt van de ministerraad voor het buitenlandse tourisme, die in ons land is aangekomen om zaterdag a.s. in Amsterdam het officiële bykantoor van het Russische staats-informatiebureau „In- tcurist" te openen, heeft bü rijn aankomst althans op een desbetref fende vraag bevëstigd dat de Sowjet-Unie bezig is ook Siberië voor het tourisme te ontsluiten. „In verschillende mooie plaatsen in Sibe rië worden thans hotels gebouwd", zo vertaalde een vrouwelyke tolk zyn woorden. Ankoudinov verwacht een opgaande lün in de ontwikkeling van het tourismc, zowel naar Rusland als omgekeerd van Russen naar het buitenland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1