ETEN VOOR INDIA DUET 2.- Den Haag bood het bruidspaar een Hollands bruidsfeest aan PsTYLONS DE ACTIE „ETEN VOOR INDIA" Groep kinderen ontsnapt aan vuurdood Luns' besprekingen in New York DAMES KOUSEN BÉ'Himiil Méér geld voor strijd in Vietnam feestelijke ontvangst in de Ridderzaal Bevroren Oostzee 1)EN HAAG, 17-2. Het Heiland* bruidsfeest, dat de gemeente Den Haag H.K.H. prinses Beatrix en d« heer Claus ven Amsberg donderdag heeft bereid, is donderdagmiddag in gezet met een feestelijke ontvangst in 's lands eerste vergaderzaal, de Ridderzaal op het Binnenhof. De vlaggen waren gestoken, de binnen stad lag er opgepoetst bij, en drom men mensen waren naar het rege ringscentrum en crmiddelijke omge ving gekomen cm het bruidspaar in de residentie te verwelkomen. De Koninklijke militaire kapel onder leiding van eerste luitenant A. Posthumus, deed dit met het „Wil helmus" waarvan de tenen weer kaatsten tegen de muren van de ge bouwen, waar eenmaal prirsen, gra ven en hertogen van het Hollandse, het Henegouwse, het Beierse, het Bourgondische en het Oostenrijkse huis en van het huis van Oranje verbleven. De koninklijke familie had op de Kcrte Vijverberg de aard van het feest in de residentie kunnen ont dekken. In het tijdelijke huidemonu ment, de ereboog, was het motto „uw geluk - ons geluk" verwerkt. Het bruidspaar was in gezelschap van de ouders: de koningin, de prins der Nederlanden en mevr. Gösta von Amsberg, geboren Freün von dem Bussche Haddenhausen, en van prin ses Margriet met verloofde, prinses Christina en mej. Christina von Amsberg. Voor de ridderzaal bracht een ere wacht - een peloton van de Leid- sche studentenvereniging tot vrij willige oefening in de wapenhandel „Pro Patria" en een peloton van de Delftsche studentenweerbaarheid, elk met vaandelwacht - de voorge schreven eerbewijzen. Het bruids paar en zijn familie werden begroet door mr. J Klaasesz, commissaris der koningin in de provincie Zuid- Holland, en mr H A. M. T. Kolfscho ten, burgemeester van Den Haag. Schevenings vrouwenkoor Op en bij het bordes van de Rid derzaal hadden - gestoken in Sche venings kostuum - zich 45 leden van het Schevenings vrouwenkoor opge steld. De voorzitster, mevrouw Mar tina Groen, bood, geholpen door me vrouw Gezina Bal, het bruidspaar een paar originele Scheveningse omslagdoeken aan. In de hal werden bloemen aangeboden aan prinses Be atrix, de koningin en mevrouw von Amsberg door respectievelijk de vijf tienjarige Petra Schouten, de zes tienjarige Ginettc Scheuten en de zeventienjarige Margreet Bol, doch ters van Haagse wethouders. Voorgesteld werden de zes Haagse wethouders. Bij het betreden van de Ridderzaal zongen de aanwezigen „Lang zullen zij leven", begeleid door de blazers van het Residentieorkest en door het Koninklijk Mannenkoor „Die Haghe Sangers", waarvan de koningin be schermvrouwe is. De Ridderzaal was versierd met een grote collectie plan ten met licht en donker blad en vele bloemen zoals honderden gele aza lea's en eveneens honderden grote rode Amaryllis. Het bruidspaar ging op de twee Lcuis XV stoelen zitten, die burge meester Kolfschoten even later als geschenk van de gemeente aanbood. De stcelen zün gemaakt door de meester meubelmaker Jean Baptiste Lelarge, die verbonden was aan het hef van kening Lodewijk de Vijftien de. De simpele en elegante lijnen van deze beukehouten zetels werden door de aanwezigen bewonderd. De stoe len zullen de variëteit aan meubelen vergroten in het kasteel Drakesteyn, waar de Queen Anne-stijl, Chester fields, de nieuw-Griekse en de Louis de zestiende-stijl reeds zijn vertegen woordigd. Het bruidspaar, de familieleden en het gevolg hadden een plaats in de Ridderzaal, waar anders de verho ging is met de troonzetels. De hoge gasten van het Haagse gemeentebe stuur zaten tegenover een podium. Rechts van het bruidspaar zaten de leden van de gemeenteraad, waar achter het Residentie-orkest plaats had gevonden. Aan de linker kant zaten in de zaal tal van autoriteiten en op het balkon de „Die Haghe Sangers". Aantrekkelijk programma Na de aanbieding va het geschenk van de gemeente Den Haag werd een programma afgewerkt van mu ziek. zang, dans en conference, uit gevoerd door het Residentieorkest onder leiding van Paul Hupperts van het U.S.O., omdat de eigen dirigent Willem van Ctterloo nog ziek is, „Die Haghe Sangers" onder leiding van Jos Vranken, mr. Paul van Vliet Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart directeur van het cabaret PePijn. bijgestaan door Rob van Kreeveld aan de vleugel, Albert van Dalsum en leden van het Nederlands Dansthea ter. De Ridderzaal, die Floris de Vijfde van Heiland omstreeks 1275 liet bou wen, vulde zich eerst met de mu ziek die G. F. Handel componeer de voor „Royal Fire Works" en ge speeld werd door het orkest. Paul van Vliet had uit zijn pro gramma's „Oh, pardon" en „Opus 2" geput. Zijn stijl is geïnspireerd op de menselijke satire, de absurditeit van de wereld, het collectieve onbehagen als bijprodukt van de welvaart. Hij bracht zijn „Zoals u daar zit", en „De Hollder". „Die Haghe Sangers" hadden er tussen door „Skctse Trije" in de bewerking van Henk Badings gezongen. Samen met het ma'nnen- kcor zong Paul van Vliet zijn schets van de residentie „Den Haag met je lege paleizen". Op het podium vormde een grote foto de achtergrond van het toneel. De plaat gaf een beeld van het grootste gedeelte van Den Haag in het begin van de zeventiende eeuw. Het is een van de oudste afbeeldin gen van de stad. Het origineel werd destijds in opdracht van de Haagse magistraat vervaardigd door Johan nes van Londersteel en Nicolaes de Cierck, plaatsnijders in Delft. Een aensprake Albert van Dalsum hield een „Aensprake aen de doorlugtige prin- cesse Beatrix van Orangie en den heere Claus von Amsberg op den ge- denckwaerdigen 17 februaris 1966". Hij deed dit „Sich vereenselvight hebbende met den wijt-vermaerden konstrijeken heer Jacob Cats en spreeckende soo met de woorden van voornoemden heere als met watter naer den trant van den selven is ge dicht door den heere Frederik Post meester". Nadat het mannenkoor „Een meis je dat van Scheveningen kwam" had gezongen, voerden leden van het Ne derlands danstheater een dans in de choreografie van Benjamin Harka- vy uit op een prelude, een courante en een gavotte uit de zesde suite van Johann Sebastian Bach. Anner Bijlsma, cello, begeleidde de uitvoe renden: Maiüan Sarstadt, Charles Czarny, Alexander Radius, Jaap Flier, Tini van Pel, Willy de la Bije, Gerard Lemaitre en Job Sanders. Paul van Vliet hield voorts een conference en het Residentieorkest speelde nog Mendelsohn's Scherzo uit de Midzomernachtsdroom voor het bruilofstfeest in de Ridderzaal werd besloten met een couplet van het Wilhelmus. Rijtoer Tegen kwart over acht arriveerde het paar per open Rolls Royce aan de Kneuterdijk, van waaruit een avond rijtoer werd gemaakt. Bruid en brui degom waren in gezelschap van hun ouders, de prinsessen Christina en Margriet (waarvan de laatste met verloofde) en mej. Christina von Amsberg, een zuster van de bruide gom. Voorafgegaan door de Koninklijke Militaire Kapel reed de stoet naar het Korte Voorhout. Bij het Toer nooi void en op d.e trottoirs tegen over de Koninklijke Schouwburg stonden enkele duizenden belang stellenden. Hier deed zich een klein incident voor, toen een zestienjarig meisje dcor een politieman tegen de grond werd geworpen. Het gebeurde echter per ongeluk en niemand nam het de breedgeschouderde agent dan ook kwalijk. Het schouwburgbezoek In de schouwburg werden de hoge gasten begroet door de wethouders van Den Haag alsmede door de voor zitter van het Haags Comité, de heer W. van Geleuken. Op de trappen in de hal zeng het Haags Matrozenkoor een Duits bruiloftslied. Bloemen wer den aangeboden dcor een delegatie van Madurodam. Het gemeentebe stuur van deze miniatuurstad was vertegenwoordigd door loco-burge meester Bas Voorbrood en de wet houders Irene Knottenholt, Benny Walsh, Rob Eykelenboom en Anne- lies Landsman. Bij de ingang van de zaal werden prinses Beatrix en de heer von Ams berg begroet door de directeur van de schouwburg, de heer B. van Leer- sum. De gasten namen vervolgens plaats op de eerste rij van het front balkon vanwaar de „Midzomer nachtsdroom" van William Shake speare, in een opvoering door de Haagse Comedie onder regie van Jo ris Diels, werd gevolgd. In de pauze werden de acteurs als mede de leiding van de Haagse Co medie, de heren Paul Steenbergen en Joris Diels, aan de hoge gasten voor gesteld. Ook de componist van de muziek bij „Midzomernachtsdroom", Jurrian Andriessen was aanwezig. Arbeidsongevallen hebben in 1965 in de Verenigde Staten aan 14.100 mensen het leven gekost, honderd minder dan het jaar tevoren. Vol gens de Nationale Raad voor de Be drijfsveiligheid is de nationale eco nomie in 1965 door dergelijke onge vallen voor zes miljard dollar bena deeld. De Indiase bevolking, omstreeks 450 miljeen zielen, wordt getroffen deer een hongersnood, die in omvang die van 1962 in Bengalen ver over treft (toen stierven 2 miljeen men sen). De Amerikaanse voedseldeskundi ge Dr. Raymond Evvel V.N. konsu- lent, heeft voorspeld, dat zeker 10 a 12 miljeen mensen de hongerdood zullen sterven. Voornamelijk in sep tember en oktober, als de huidige cogst is opgegeten en de nieuwe nog niet binnen is gehaald. In het Indi sche Lagerhuis heeft de minister van Voedselvoorziening, Scebramaiam, medegedeeld, dat tussen april en ju ni ruim 52 miljeen mensen door hon gersnood bedreigd zullen worden. Tengevolge van de droogte in het najaar 1S65 overvalt deze hongers nood een volk dat reeds voor 25°/o ondervoed is en voor 60% aan de ge volgen van verkeerde voeding lijdt. Het betekent dat de weerstand te gen deze akute hongertoestand mini maal is. De voedselproduktie is weliswaar sedert 1950 gestegen van 50 miljoen tot 88,4 miljoen in 1964. maar deze stijging houdt geen gelijke tred met de snelle bevolkingsgroei. Per jaar groeit de bevolking van India met ruim 10 miljoen mensen. In 1965 was tengevolge van de droogte de voedselproduktie 77 mil joen ton. Om 450 miljeen mensen te voeden is tenminste 98 miljoen ton nodig. In de voorafgaande jaren GIRO 100200 VAN'BLANKENBURGSTRAAT 6 'V DEN HAAG „ETEN VOOR INDIA" HILVERSUM, 17-2. Zaterdagmor gen om 11 uur zal klokgelui over Hilversum 1, 2 en 3, alsmede over de t.v.-zender Nederland 1 de steun van de omroep aan de NOVIB-actie „Eten voor India" inluiden. Het klokgelui is het begin van een twee uur durend programma van reporta ges, interviews, aanmoedigingen, slandmeldingen. muziek e.d. Voor deze bliksemactie komen de ge plande radioprogramma's zaterdag morgen van 11 tot 13 uur te verval len. De Nederlandse Radio Unie zal praktisch al 'haar rollend materi eel inschakelen voer reportages uit dertien plaatsen in ens land. Dertig NRU-technici zullen de realisatie mogelijk maker.. Het gehele H-com- plex in de VARAstudio zal dienen als centrale radiopost. De spoorwegen en het s takings verbod UTRECHT, 17-2. „Ik heb goede hoop dat u het punt „opheffing van het stakingsverbod" spoedig van uw programma kunt afvoeren". Dit zei minister Suurhcff van verkeer en waterstaat in Utr -cht. waar hij sprak op ccn bijeenkomst, die was belegd ter gelegenheid van het 40-jarig be slaan van de pt rsoncelsraad Neder landse spoorwegen. De minister ging op deze kwestie niet verder in. Hij gaf uiting aan zijn waardering voor het werk van de jubilerende ptrsoncelraad. die waar dering wordt door zijn collega Veld kamp van sociale zaken en volksge zondheid gedeeld. Brand te Alphen aau de Rijn ALPHEN AAN DE RIJN, 17-2. Donderdagavond zijn te Alphen aan de Rijn 27 kinderen, leden van de katholieke jeugdbeweging, met drie leidsters, een gastleidster en de aal moezenier, kapelaan J. van de Ven, in het hoofdkwartier van de jeugd beweging ternauwernood aan de vuurdood ontsnapt. Het gebouw waarin zij zaterl vloog in brand. Dit ging zo snel, dat het hcuten gebouw binnen enkele mi nuten totaal afbrandde. Een der leidsters alarmeerde alle aanwezigen, toen zij door het kanaal van de warme luchtinstallatie rook zag komen. Toen men de deur van het lokaal, waar de jongste groep bijeen was, opende was het al erg moeilijk voor deze kleintjes het ge bouw via de normale uitgang te ver laten. Met veel inspanning is dit ge lukt. De groep grotere meisjes, die zich in een ander lokaal bevonden, kon den deze weg niet meer volgen. Voor hen was de uitgang door vlammen versperd. De leidsters, bijgestaan door de aalmoezenier, sloegen enkele In Nederland staan 40.000 woningen leeg DEN HAAG, 17-2. Op 1 november van het vorige jaar stonden er in Nederland 40.200 woningen leeg. Dat is ruim 1.2 procent van de toen aan wezige woningvoorraad van 3.239.000 Dit is vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de hand van steekproefonderzoek. Dit onderzoek werd gehouden in de 155 gemeenten die indertijd hun mede werking toezegden aan het woning behoefte-onderzoek 1964. Het minis terie van economische zaken heeft dit bekend gemaakt. werden de tekorten door invoer van Amerikaans graan gedeeltelijk ge dekt. Het voedseltekort bedraagt nu 20 miljoen ton. De slechte voedselsituatie waarin India reeds tientallen jaren verkeert zal door de grote najaarsdroogte tot een hongerkatastrofe uitgroeien. De ze dreigt het komende half jaar te zullen aanhouden, en, aldus de voed seldeskundigen, van jaar tot jaar nog verergeren. Er zullen grootscheepse program ma's moeten worden uitgevoerd, zo wel met betrekking tot de voedsel produktie als de geboorteregeling, aldus de FAO. Oe Thant heeft samen met B. Sen, direkteur-generaal van de FAO, een dringend beroep gedaan op de we reldbevolking om voedsel naar India te sturen. De Amerikanen, die reeds jaarlijks 6 miljeen ton graan uitvoerden naar India, hebben hun bijdrage nu ver hoogd tot 700.000 ton per maand. Johnson verklaarde in zijn „Food for Freedom Message" de oorlog te gen de honger en kondigde aan dat de voedselproduktie in de V.S. zal worden vei'hoogd (de Amerikanen hebben de landbouwproduktie vorig jaar kunstmatig laag gehouden). Engeland heeft een rentevrije le ning verstrekt van 75 miljoen gulden aan India om voedsel te kopen. De overeenkomst werd vrijdag in New Delhi getekend. Frankrijk zal melkpoeder, gekon- denseerde melk. vitamines en insek- liciden beschikbaar stellen tot een waarde van 10 miljoen gulden. Automobilist verongelukt EMMELOORD, 17.-2. Langs de Kuinderweg bij Emmeloord is het stoffelijk overschot aangetroffen van de 44-jarige heer J. Hoekstra uit ido Noordoostpolder. De heer Hoekstra is in de voornacht met zijn auto in een sloot langs de weg gereden en moet in de loop van de nacht aan zijn verwondingen bezweken zijn. Voorbijgangers ontdekten het wrak van de auto met daarin do veronge lukte bestuurder. Geliefde bordjes DORDRECHT, 17-2. Elke maand raken de Nederlandse spoorwegen uil de tremen 80 a 100 bordjes kwijt. Dit deelde de Dordtse politierechter don derdagmiddag mee tijdens de behandeling van de straf zaak tegen een 21-jarige as sistent-accountant uit Dor drecht die bij wijze van hobby in treinen bordjes los schroef de en mee nam. Hij had in de loop van de tijd 23 van die bordjes gestolen. Conform de eis werd hij tot 150 gulden subsidiair '30 dagen veroor deeld. Ingezonden mededeling 2ÏCUJU2S Tere huid? Babyderm-ieep ramen stuk en via deze gang naar de vrijheid werden de zestien grotere meisjes naar buiten gewerkt. Nie mand kon eigen bezittingen of zelfs overkleding, tassen en dergelijke meer in veiligheid brengen. Evenmin viel aan redding van inventaris en andere eigendommen van de jeugd beweging te denken. Alles werd door het vuur verteerd. Amerikaans graan voor hongerend India WASHINGTON, 17-2. Amerika zal de g r a an lever a nties aan India bespoedigen. De levering van ander half miljoen ton graan onder een vorig jaar december gesloten over eenkomst is nu bijna voltooid. Eer der deze maand zegde Johnson nog drie miljoen ton toe. Naar de woord voerder van 'het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken wcensdag meedeelde 'heeft Amerika de opschorting van de nieuwe eco nomische - hulpprogramma's voor India en Pakistan, afgekondigd toen beide landen in september jl. met elkaar in oorlog raakten, echter nog niet volledig ongedaan gemaakt. Londen's Symfonie-orkest naar Amstrdam UTRECHT, 17-2. Op 19 maart komt het 100 leden tellende Londens Sym- fcnie-Orkest naar Amsterdam in het kader van het tweedaagse toeristi sche arrangement van de Nederland se spoorwegen voor de Britten. De leden van het Londens orkest profi teren' dan tegelijk van het in dit ar rangement opgenomen bezoek aan het Amsterdams Concertgebouw- Orkest. VER. NATIES (New York), 17-2. Minister Luns heeft donderdag af zonderlijk met V.N.-secretaris-gene- raal Oe Thant en de Amerikaanse permanente gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Arthur Goldberg, de kwestie-Vietnam besproken. Ne derland is als (niet-permanent) lid van de veiligheidsraad nauw betrok ken bij het overleg achter de scher men over de wijze waarop de raad de kwestie, aanhangig 'gemaakt door Amerika, moet behandelen. Minis ter Luns, die al eerder een bezoek aan Washington 'bracht, vertrekt'het komende weekeinde naar Suriname om daar een bijeenkomst van Ne derlandse ambassadeurs in Latijns Amerika voor te zitten. KERKNIEUWS Ger. Gemeente NIEUWERKERK. Dinsdag 22 fe bruari, 7.30 uur ds. J. Karens, bijbel lezing. De toestand voor de scheepvaart in de Oostzee is uitermate slecht. Vele schepen hebben hel tegen de dikke ijsmassa's moeten afleggen en kon den slechts met hulp van ijsbrekers worden ontzet. Deze foto werd ge maakt vanaf de brug van een Zweedse ijsbreker, die drie ingevro ren schepen komt verlossen uit hun ijzig isolement. Ingezonden mededeling Nylon met en zonder naad, in cou rante modekleuren Alle maten, per 2 paar t De belichtingstijd bij zon en sneeuw is (bij gebruik van een doorsnee-film), 11100e sekonde met f:11. In de schaduw zal men echter bemerken dat de hoeveelheid licht enorm terugloopt. Dan. moet tanrjiinsle f:5,6 worden ge bruikt bij 1/100 sekonde. Ongetwijfeld leent de winter zich voor vele ge slaagde opnamen, zoals deze foto gemaakt tijdens een reisje ngar de winter sport. i JJW M i I— VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Langspeelplaten van „het huwelijk" DEN HAAG, 18-2. Ter herinnering aan ondertrouw en huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zal een platenalbum, be staande uit twee langspeelplaten en een album met kleurenfoto's, wor den uitgegeven waarvan de op brengst ten goede komt aan het Prinses Beatrix-fonds. Het is de eerste keer dat op deze wijze een stuk historie vereeuwigd zal worden. Dit 'heeft de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa sesz, meegedeeld na afloop van de plechtige officiële ontvangst door Den Haag van het ondertrouwde paar. De heer Klaasesz is voorzitter van het fonds. Nekkramp in Arnhem ARNHEM, 17-2. In Arnhem is bij een 2Vz-jarig meisje uit een gezin met zeven 'kinderen, waarvan er een in militaire dienst is te Nijmegen, nekkramp geconstateerd. De kleuter is opgenomen in het St. Elisabeths- gasthuis. In de toestand van (het meisje, die zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien, is verbetering ingetreden. De zes andere kinderen zijn niet besmet. Niettemin zijn de kinderen thuis gehouden. Voor on gerustheid bestaat volgens de waar nemend directeur der G.G.D. te Arn hem geen reden. WASHINGTON, 18-2. De commis sie voor militaire zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft een verzoek van president Johnson cm meer geld voor de oor log in Vietnam ingewilligd en hem zelfs meer gegeven dan hij gevraagd had. De commissie heeft 49,7 miljoen dollar toegevoegd aan de 4.800 mil joen waarom dc president had vcr- zooht. Het desbetreffende wetsontwerp gaat thans, naar het voltallige Huis ter goedkeuring.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4