trim In beide kampen walging over strijd in Vietnam ONZE PUZZEL-RUBRIEK Deel van het huwelijksgeschenk voor gehandicapte kinderen Y/ Twee Iiuwelijkspenningen Beatrix-Claus HET PROCES IN DJAKARTA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 februari 1966 Nr. 19943 BLIK DOOR HET WERELD Het verzet tegen de uitzichtloze strijd in Vietnam ia de laatste tijd sterk toegenomen aan beide zijden van de frontlijn. In Noord-Vietnam, dat was reeds lang bekend, zijn de communisten die in de eerste plaats nationalist zijn en daarom een groei ende Chinese voogdij met lede ogen aanzien. Hoe heviger de strijd in Vietnam, hoe meer Chinese inmeng- ging, aldus hun redenering met als logische conclusie dat als de strijd over was de invloed van Peking ook zou verminderen. Niet toevallig is dit de groep die liever Moskou als verre vriend heeft omdat China nu ook weer niet zo'n fijne buur is .De groep die zo dacht, leek weinig in de melk te brokken te hebben, maar kennelijk is ze toch sterker dan men kon vermoeden. Als deze voor onderhandelingen plei. tende minderheid niets te betekenen had, dan zou het partijblad Nhan Dan in Hanoi niet een felle aanval op deze „miserabele pacifisten" heb ben gepubliceerd. En zou ook het Pekingse Volksdagblad zich er niet mee hebben behoeven te bemoeien. Dit schreef dat er in Vietnam een groep was die zich onder Russische pressie wilde laten verleiden in te gaan op de „verraderlijke Ameri kaanse vredesvoorspiegelingen", Het blad beval aan dat Hanoi maar to taal moest breken met Moskou. Oorlog met China In de V.S. ziet en hoort het publiek hoe de senaatscommissie voor bui- telandse betrekkingen openbaar en met de t.v. er bij - allerlei getuigen hoort die de huidige politiek van president Johnson in Vietnam ver foeien. Commissievoorzitter Ful- bright is zeer bitter dat de president zijn gang maar gaat. Johnson doet dat op grond van een machtiging die de senaat hem twee jaar geleden gaf om „alle noodzakelijke maatregelen te nemen om aanvallen in zuidoost- Azi'ê af te weren". Dit gebeurde na dat Noordvietnamese torpedoboten een mislukte aanval hadden gedaan op Amerikaanse oorlogsbodems voor de Noordvietnamese kust. Fulbright die indertijd zijn best deed om deze machtiging er snel door te slepen, betuigt nu zijn spijt: het was nooit de bedoeling geweest Johnson een blanco chèque te geven om de strijd als maar hoger op te laten laaien. Als dat zo doorgaat voorziet hij dat een krijg met China onvermijdelijk wordt en daarin zou het licht tot gebruik van kernwa pens kunnen komen, als hij zo hoort wat sommige leden van het congres daarover zeggen. De gevolgen van een dergelijke strijd op grote schaal zijn naar zijn mening niet te over zien, aangezien het onwaarschijnlijk lijkt dat deze oorlog dan alleen be perkt zou blijven tot de V.S. en China. Ommezwaai Het verwijt van Fulbright die bijgevallen wordt door vele andere senatoren van Johnsons eigen demo cratische partij is dat de president de kwestie Vietnam, waarmee eigen lijk slechts kleine Amerikaanse be langen zijn gemoeid, buiten alle pro porties heeft laten uitgroeien. En dat op eigen houtje, misbruik makend van een volmacht die daarvoor niet was bedoeld. Bij Fulbright scharen zich ook mi litaire experts als Gavin en Ridgway en politici als Kennedy's adviseur Schlesinger, lieden bij wie zeker niet meespeelt (zoals bij vele beroepspo litici in de senaat) dat de Vietnamese oorlog wel eens kon betekenen dat de volgende president een republi kein is, waarbij zij dan denken aan Eisenhower die om de verkiezingen te winnen veel baat had bij zijn be lofte dat hij een eind zou maken aan de strijd in Korea, die Truman ter hand had genomen. Nu liggen de zaken thans wel an ders. Eisenhower u;as ook zonder Korea al een stemmen aantrekkende figuur en bovendien stond tegenover hem niet Truman zelf, maar de dooT zijn gescheiden zijn en zijn wat hoog grijpende humor minder gewaar deerde Stevenson. Niettemin speelt die vrees mee, temeer omdat de ver deeldheid binnen de gelederen van de democratische partij zelf wel zeer uitgesproken is geworden. „Vietnozems" Fulbrights doel is niet de presi dent een pasklare oplossing aan de hand te doen, maar de natie te infor meren wat er aan de hand is. En zo de president te dwingen zijn koers te wijzigen. Het is bepaald nog niet zo dat Johnsons beleid al door de meer derheid wordt afgewezen, maar de zich verzettende minderheid kan nu bepaald niet meer worden afgedaan met een minachtend „vietnozems", zoals eerst niet geheel ten onrechte wei is gedaan. De protesterenden van nu zijn lieden waarmee men reke ning heeft te houden. De situatie is nu zo geworden dat aan beide zijden men eigenlijk de oorlog beu is wellicht met als uit zondering Peking dat om politieke redenen het vuur graag blijft aan wakkeren. Dat betekent dat de kan sen om de zaak aan de conferentie tafel te regelen eigenlijk groter zou den moeten zijn geworden. Zo zou het zijn wanneer deze oorlog een min of meer redelijke kwestie was; maar dat is ze niet, anders zouden twee partijen die nooit van elkaar kunnen winnen en dus remise moes Een bemoedigende hoeveelheid oplossingen kwam weer binnen op de puzzel van vorige week, die tus sen heel gemakkelijk en nogal moei lijk een middenplaatsje innam. De eerste prijs gaat ditmaal naar: Mej. J. Lokker, Dorpsring 21, Noordwelle. De tweede prijs is bestemd voor: Mej. T. v. d. Boogaart, Manhuisstraat 3, Zierikzee. De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. brouwer; 6. toen dra; 11. ook; 12. oir; 13. Ier; 14. Eel- de; 17. eerst; 20. ka; 22. emmer; 24. de; 25. kogel; 28. akker; 31. esp; 32. alp; 33. rag; 34. spil; 37. alle; 39. nota; 40. ulaan; 41. omsk; 42. anti; 44. pari; 46. ven; 48. pas; 49. elp; 51. edele; 54. Anita; 56. mm; 58. Peter; 61. kg; 63. raket; 56. vadem; 68. nee; 70. ere; 71. Ini; 73. drummer; 74. normaal. Verticaal: 1. boek; 2. r.o.; 4. wal; 5. roem; 6. tree; 7. eer; 8. dit; 9. re; lor; 43. til; 45. aan'; 47. Eem; 50. lak; 10. arme; 15. eng; 16. del; 18. era; 19. sik; 21. aks; 23. melkagaat; 24. dra; 26. opstand; 27. Eli; 29. kil; 30. ere miet; 35. pan; 36. lui; 37. A.N.P.; 38. 52. Eva; 53. Epe; 54. ara; 55. ice; 56. mond; 59. eter; 60. even; 62. .goal; 63. reu; 64. kam; 66. dor; 67. Mia; 69. er; 72. na. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. stuk hout; 4. ver nis; 6. haarkrul; 8. zangnoot; 10. soort onderwijs (afk.); 11. vrouwelijk zoogdier; 12. bijbelse figuur; 13. klein beetje; 15. ijzerhoudende aarde; 17. biljartstok; 19. vorm van spinnen; 21. glazen zuigbuisje; 23. muurholte; 24. waterroofdier; 26. klaar voor ac tie; 28. voor; 29. ontkenning; 31. ge meenschappelijk stuk grond; 32. vo gelziekte; 33. treiter; 35. zelfkant; 37. boom; 38. grootvader; 40. meubel; 41. elektrich geladen deeltje; 43. deel v. e. bijenkorf; 45. dun; 47. tijdperk; 49. deel v. d. mond; 50. huid; 51. vreem de munt; 53. jong varken; 54. heer lijk; 56. boos; 58. bedorven; 59. her kauwer; 61. weg met bomen; 63. teerprodukt; 65. meisjesnaam; 66. tooi; 68. Frans lidwoord; 69. zang stem; 70. de somma van; 72. bekende motorraces (afk.); 73. meisjesnaam; 74. tocht; 75. land in Europa. Verticaal: 1. te zijner plaatse (Lat. afk.); 2. sier; 3. Aziatisch schierei land; 4. dierenliefkozing; 5. klont; 6. verbinding; 7. plaats in Janpan; 8. heilige (afk.); 9. zijrivier van de Do- nau; 14. klein takje; 16. moesplant; 18. reus; 20. huidmondje; 21. schrijf gerei; 22. deel v. e. trap; 25. eerste vrouw; 27. bang; 28. toeschouwers; 30. boom; 33. wintersportartikel; 34. rivier in Nederland; 36. Spaanse ti tel; 38. lofdicht; 39. vogel; 42. deel v. h. hoofd; 44. meisjesnaam; 46. iede re; 48. onbehouwen; 50. twist; 51. plaats in Noord-Afrika; 52. gelofte; 53. plaats in Utrecht; 54. stuk v. h. schaakspel; 55. keurtroep; 56. ver pakking; 57. drank; 60. onaange naam; 62. niets; 64. huisdier; 67. En gels lidwoord; 71. lidwoord. ten overeenkomen, niet dapper door. zetten. Maar misschien kan men toch nog enige hoop putten uit het feit dat kennelijk aan beide zijden de strijd lust bepaald niet unaniem is. Schepen in weiland ROERMOND, 17-2. Het mo torschip „Amandus" (500 ton) uit Maasbracht en het motor schip „Nijverheid" (750 ton) uit Vreeswijk zijn, misleid door de mist op het water, uit de Maas op een weiland geva ren, twee kilometer ten noor den van Roermond. De sche pen voeren gekoppeld aan el kaar naar Maasbracht. Zij staan thans voledig droog, en kele 10-tallen meters buiten de oever in het weiland. Met het zakkende Maaswater is hun positie thans verre van gun stig. Toch oranjefeest in Ouderkerk? OUDERKERK AAN DE IJSSEL, 17-2. In een donderdagavond gehou den enthousiaste vergadering van de Oranjevereniging „Oranje-Nas- sau" heeft men de indruk, als zou de burgerij van Ouderkerk tegen oran jefeesten zijn nu de gemeenteraad een subsidie weigerde, volledig wil len uitwissen. Staande de vergadering werd een collecte gehouden die ruim 600 gul den opbracht, bovendien bood een vuurwerkfabrikant uit Leeuwarden een gratis vuurwerk aan ter waarde v<-n 1500 gulden. Gezien de geestdrift ter vergade ring werd verwacht dat de benodigde gelden er heel vlug zullen komen. Op voorstel van de voorzitter werd besloten een telegram van felicitatie en aanhankelijkheidsbetuiging te zenden aan H.K.H. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. De voorlezing va-n dit telegram ge schiedde onder daverend applaus. Met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus ging de vergade ring uiteen. MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt Emmeloord EMMELOORD, 17-2. De officiële noteringen luiden als volgt (in gul dens per 100 kg., telersprijs af boer derij): Consumptjie-aardappelen binnen land: Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 21,00-23,00; Eigenheimer 40 mm klei opw. f 21,00-23,00. Consumptie-aardappelen export Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 21,00-23,00. Voer aardappelen 1,50-5,50'. Onoverziohtelij ke aardappelmax'kt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEIL. Op het verkeersplein Deil in de gemeente Deil is de 54-jarige heer F. J. Mulder, van beroep chauf feur, afkomstig uit Lexmond, bij een verkeersongeval om het leven geko men. De heer Mulder, die alleen in de auto zat, is met zijn wagen met grote snelheid uit de bocht gevlogen. Hij was op slag dood. DEN HAAG. Een filmploeg van de actualiteitenrubriek Panorama van de BBC-televisie is twee dagen in Nederland in verband met een pro gramma over loon- en prijspolitiek. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft het voornemen woensdag 27 april de officiële opening te verrichten van het nieuwe bedrijf van de uitgeverij en drukkerij „Koninklijke Van Gor- cum en Comp. N.V." op het indus trieterrein te Assen. UTRECHT. In de afgelopen vijf jaar hebben de katholieken van Ne derland voor de zogenaamde vasten actie een bedrag van f 992.000 gul den opgebracht. De vastenactie in 1965 bracht een bedrag van 4.406.000 gulden op. DEN HAAG. Blijkens een over zicht van het ministerie van finan ciën van de over 1965 'geheven en/of ontvangen rijksbelastingen, werden in het afgelopen jaar aan kohierbe- lastingen aanslagen opgelegd tot een totaal bedrag van 5.485 miljoen gul den, tegen 4.766 miljoen in 1964. UTRECHT. De 46-jarige M. van Erp uit Nuland is om het leven ge komen, nadat zijn auto op een A.K.I. overweg in -de Zevenbergseweg bij Oss in botsing was gekomen met een trein die onderweg was naar Eind hoven. De automatische knipper- lichtinstallatie werkte normaal. DEN HAAG. Op gironummer no. 25 en bij de banken is tot en met woensdag 16 februari een bedrag van f 401.466,52 overgemaakt ten bate van het nationaal comité huwelijks geschenk. SINT OEDENRODE. Op -de Bos- kanlweg in Sint Oedenrode is een personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een hoorn gereden. De echt genote van 'de 'bestuurder, de 46-ja- rige mevrouw J. Rovers-van Grins- ven, is daarbij om het leven geko men. UTRECHT. Bij een brand in een schuur van de kippenboerderij van de heer Cl. de Keyzer in Lopik zijn 9100 eendags-kuikens omgekomen. De schuur brandde voor tweederde uit. Volgens de rijkspolitie is kort sluiting in <een ventilatorinstallatie van de oliestookinrichting de ver moedelijke oorzaak. DEN HAAG. Het ministerie van justitie heeft meegedeeld dat gratie verlening naar aanleiding van het aanstaande huwelijk van prinses Beatrix met 'de heer Claus von Ams berg alleen mogelijk is bij vonnissen die uiterlijk op 10 maart 1966 onher roepelijk zullen zijn geworden. Door samenwerking van de Kon. Ned. Maatschappij voor Havenwerken en de Billiton Maatschappij, is opgericht de CESCO N.V., die ten doel heeft oceanografisch, hydrografisch en geofysisch werk te verrichten. De nieuwe maatschappij bezit o.m. het schip „Bison", dat oceanografische opdrachten uitvoert langs de kust van Afrika. Op het programma staan reizen naar hel Nabije en Verre Oosten. URETERP. Door de Nederlandse aardoliemaatschappij is in Ureterp op een diepte van circa 2600 meter aardgas aangeboord. Over de hoe veelheid valt nog niets met zeker heid te zeggen. DEN HAAG. Ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Beatrix met de heer Claus von Ams berg zal de postadministratie van de Nederlandse Antillen op 10 maart een bijzondere frankeerzegel in de waarde van f 0,25 zonder toeslag uitgeven. DINXPERLO. In Dinxperloo is bij het 9-jari'ge dochtertje van de fa milie van Beest nekkramp geconsta teerd. De kleine is overgebracht naar een ziekenhuis dn Doetinchem. DEN HAAG. Na vergeefs te heb ben gepoogd om haar belang in de Terminus hotelgroep uit te breiden, heeft de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) N.V. besloten het bezit aan aandelen een certifi caten in deze groep te verkopen voor vier miljoen gulden. WASSENAAR. In Wassenaar is een voor Nederland nieuwe perso nenauto gepresenteerd, de Jalta 3a3, die in Rusland wordt gefabriceerd. Het is een vier-persoons auto, uitge rust met een luchtgekoelde V4 mo tor die achterin geplaatst is en die de achterwielen aandrijft. De Australische regering heeft aan India voor acht miljoen Austra lische dollar aan voedsel, hoofdzake lijk graan, aan geboden ter bestrij ding van de hongersnood. Literaire gevel moei 1 i j kheden AMSTERDAM. 17-2. De Amster- damse schrijver G. K. van het Reeve, zijn huisgenote en zijn onderbuur vrouw de schrijfster Ayja Zikken, zijn letterlijk op straat terecht ge komen. Hun huiseigenaar ontdekte name lijk, dat zijn huis in de eerste Ro zendwarsstraat 9 op instorten stond. De topgevel van het oude pand kwam lelijk naar voren en vertoon de fikse scheuren. Bouw- en wo ningtoezicht en de brandweer maak ten hiermee korte metten. In enkele minuten was de gevaarlijke gevel lot de tweede verdieping gesloopt en werd, op de gelijkvloerse verdie ping na, het huis onbewoonbaar ver klaard. Het gevolg was dat de lite rair begaafde bewoners op straat kwamen te staan. Vrienden en fa milieleden zorgden voor een voorlo pig onderdak. Ingezonden mededeling Beslissing van bruidspaar DEN HAAG, 17-2. Prinses Bea trix en de heer von Amsberg doen ter gelegenheid van hun huwelijk een schenking ten behoeve van de revalidatie van gehandicapte kinde ren in Nederland en de Overzeese Rijksdelen. Voor ditzelfde doel zou den zij ook gaarne het bedrag be steed zien dat hen naast het per soonlijk huwelijkscadeau, als natio naal geschenk wordt aangeboden. Het koninklijke bruidspaar heeft dit bekend gemaakt. De tekst van hun bekendmaking luidt: „Wij willen op deze dag, waarop onze bruidstijd aanvangt, na het aantekenen 'in Baarn en na 'de ont vangst te 's-Gravenhage ons bereidt, 'graag zelf een blijk geven van de vreugde en dankbaarheid, die ons heden vervullen. Onze dank 'gaat uit naar al dege nen, die persoonlijk of namens or ganisaties, instellingen, verenigin gen en andere groeperingen uit drukking hebben willen geven aan hun medeleven en hun hartelijke gevoelens. Deze dankbaarheid geldt ook alle leden van het comité nationaal hu welijksgeschenk voor de wijze, waarop zij het initiatief hebben wal len nemen om al diegenen uit het Nederlandse volk, die bij ons huwe- Op 'het eiland Capri zijn 36 kin deren, in leeftijd variërend van een tot vijf jaar, ;in ziekenhuizen opge nomen nadat zij in een godsdienstig instituut bedorven voedsel hadden genuttigd. Van twintig hunner is de toestand ernstig. lijk wilden 'bijdragen aan een natio naal geschenk, daartoe in de gele genheid te stellen. Maar daarnaast willen wij getui gen van onze persoonlijke vreugde en ons gelük door zelf een bijdrage te geven voor een algemeen doel, dat ons beider warme sympathie en be langstelling heeft. Wij zijn ens 'bij de keuze daarvan ten volle bewust geweest van de vele noden en be hoeften, die overal ter wereld nog bestaan. Maar de bestemming, d'ie wij aan dit - ons eigen persoonlijk geschenk - wiiilen geven, hebben wij toch wel zeer uitdrukkelijk willen vinden binnen 'het koninkrijk. Wij zijn ervan overtuigd, dat er grote waarde gelegen is in de moge lijkheden van uitwisseling en ont moeting tussen de bewoners van de landen van het 'koninkrijk. Vooral daardoor kan belangstelling en be grip voor elkanders problemen en noden worden verdiept. Wij weten, dat er juist op het ge bied van de revalidatie nog grote nood bestaat, en met name ten aan zien van de zorg voor het gehandi capte kind. Wij zouden daarom bij het zoeken naar een onderwerp, waarop deze uitwisseling zich in tiet bijzonder zou 'kunnen richten, de zorg voor 'het gehandicapte kind in Suriname, de Nederlandse Antil len en in Nederland centraal willen stellen. Wij willen met deze eigen gift onzerzijds tradhten om deze gedach te niet slechts uit te spreken, doch ook reeds een eerste uitvoering van gezamenlijke hulp aan de gehandi capte jeugd hier en dn de West te bevorderen. In dezelfde gedaohtengang zouden wij gaarne 'het bedrag, dat ons naast het persoonlijk huwelijkscadeau wordt aangeboden als nationaal ge- scnenk, voor deze doelstelling be stemd willen zien, waardoor de stichting van revalidatiecentra in Suriname en 'de Nederlandse Antil len mogelijk kan worden gemaakt. Tevens zou dan hierdoor ook steun verleend 'kunnen worden aan de organisaties, die op dit gebied in Nederland reeds werkzaam zijn, teneinde deze in de gelegenheid te stellen, hetzij door uitbreiding van hun instellingen en instituten, het zij door verruiming van 'hun oplei ding, aan bovenstaande gezamen lijke doelstelling zinvol mede te werken." trim chocolade-mints: van binnen hsrd/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! CHOCOLADE-MINTS DJAKARTA, 17-2. Alarmerende berichten uit de eerste hand over de gezondheidstoestand van president Soekarno welke de leider van de In donesische communistische partij, Aidit, van Chinese dokters van de president te horen kreeg, brachten Aidit er toe „als eerste te handelen", aldus heeft de communist Peris Par- dede, een der zes getuigen a charge in het proces tegen de voormalige vakbondsleider Njono, verklaard. Pardede, adspirant-lid van het po litieke bureau van de communisti sche partij, zei op de tweede dag van zijn verhoor voor het speciale mili taire tribunaal te Djakarta inzake de mislukte oktober-staatsgreep, dat Aidit de Chinese dokters had ont moet toen hen in augustus vorig jaar van een verkorte buitenlandse reis naar Djakarta terugkeerde. De dok ters zeiden hem dat er slechts twee mogelijkheden waren: een plotselin ge dood van Soekarno of algehele verlamming. Volgens Pardede had de chef van Soebandrio's inlichtingendienst, bri gade-generaal Soetarto, Aidit op de hoogte gesteld van het beweerde be staan van een „raad van generaals" die het regime van Soekarno omver wilde werpen. Dit had mede Aidit er toe gebracht door te zetten om de „raad van generaals" uit te schake len. Dinsdag zei Pardede voor het tri bunaal dat lt.-kolonel Oentoeng als leider van de staatsgreep slechts een stroman was geweest. Hij ontkende dat het politieke bureau van de com munistische partij tot de staatsgreep had aangezet en zei dat er iemand anders achter moest hebben gezeten, hetgeen engie opschudding in de rechtszaal verwekte. In verscheidene bladen werd vandaag opgemerkt dat Njcno en andere gehoorde getuigen tot nog toe geprobeerd hadden de communistische partij van verant woordelijkheid voor dc staatsgreep vrij te pleiten. AMSTERDAM, 17-2. De N.V. Koninklijke Begeer Voorschoten zal ter gelegenheid van het huwelijk' tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg een tweetal pen ningen slaan. De ene penning heeft op de voor zijde de naar elkaar toegewende por- trettrelten - hetgeen door Begeer een noviteit in moderne penning kunst wordt genoemd - waarboven een koningskroon en de datum 10 maart 1966. De ontwerper is Joop Hekman. De keerzijde vertoont in het midden de Westerkerk en de wapens van het paar. Het randschrift, luidt: Beatrix en Claus, prinses en prins der Nederlanden. Hiervan is de ont werper Willem Vis. De andere pen ning toont op de voorzijde de naar links gewende hoofden, de huwe lijksdatum, de wapens in de rand, alsmede de tekst: Beatrix en Claus, prinses en prins der Nederlanden. Op de keerzijde staat het kasteel Drakensteyn met de wapens en na men der koninkrijksdelen. De ont werpen zijn van Joop Hekman. Bei de penningen worden in een aantal formaten geslagen in muntgoud en eerste gehalte zilver, maar ook in ge- patineerd brons, „zodat de penningen binnen het bereik van velen zijn", al dus de Koninklijke Begeer, I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3