Prinses Beatrix en Claus von Amsberg tekenden te Baarn hun huwelijk aan Taunus 17 M DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sobere plechtigheid met stijl Meer auto voor Uw geld Man gedood door trein China werkt aan derde kernbom Vijf negers naar elektrische stoel bilt Nederlandse medische hulp aan Vietnam Verkiezingen in Engeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 februari 1966 122ste jaargang Nr. 19943 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h lakenman S» Ochtman, Zierikzee. per mm; Succ&sjes(max. A regels) I f,25 per stuk. In dit nummer: De actie Eten voor India" BAARN, 17-2. Het lommerrijke villadorp Baarn stond donderdag in de wereldbelangstelling. H.K.H. Bea trix, Wclhilmina, Armgard, prinses der Nederlanden, prinses van Oranje en van Lippe Biesterfeld (28 jaar) en Claus Georg Willem Otto Frederik Geert von Amsberg (39 jaar) deden in hun woonplaats aangifte van het huwelijk, dat z(j cp 10 maart in Am sterdam hopen te sluiten. Dit wettelijk begin van het veel besproken huwelijk droeg overeen kcmstig de wens van de kroonprinses en de heer von Amsberg, een een voudig karakter. Vijf kwartier duur de de ceremonie van de huwelijks aangifte slechts en daarbij is dan volgens het programma nog meege teld de tijd van de rijtoer door Baarn dat van oudsher nauwe banden heeft met de koninklijke familie. De huwelijksaangifte vond plaats in hetzelfde kleine, pittoreske ge meentehuis op de Brink, waar de ge boorte-aangifte werd gedaan van prinses Beatrix en haar zusters Ire ne en Christina. De geboorteakten van de drie prinsessen prijken nog steeds aan de wand in de 'hal van het haastig gemoderniseerde ge meentehuis. Een legertje journalisten, fotogra fen, cineasten, raddoreporters en cameramensen van de televisie had zich voor deze korte plechtigheid, zonder de gebruikelijke pracht en praal, genesteld in 'het villadorp. Vanwege de 'beperkte ruimte in het gemeentehuis (er was slechts plaats voor 40 personen) waren alleen een radio- en t.v.-reporter, een verslag geefster en fotograaf van het A.N.P., een cameraman van de televisie en een vertegenwoordigster van de bui tenlandse pers namens de communi catiemedia getuigen van de huwe lijksaangifte. Volgens 'goed Nederlands gebruik ontbraken bij deze formele aange legenheid' de familieleden van bruid en bruidegom. Ze volgden de eerste minuten van de bruidsdagen van prinses Beatrix, evenals veel andere Europeanen, via de beeld buis op paleis Soestdijk. De moeder van de heer von Amsberg was er ook bij. Donderdagochtend omstreeks half tien begon de Baarnse politie het centrum van het dorp af te zetten. Aangezien een paar doorgaande ver bindingen de route van het paar kruisen, was het interlokale ver keer vcor een deel omgeleid. Dat gold vcor alle gemotoriseerde ver keer. Dat betekende dus ook dat de vuilnisophaaldienst, die op donder dagmorgen de dorpskern van Baarn pleegt te doen, maar op een ander tijdstip moest langskomen. Parke- keren was al van half zeven af taboe in het centrum. Lokale busdiensten waren evenals de interlokale via een andere route geleid. De politie in Baarn had de route van het paar bewust niet geheel met afzethekken gemarkeerd. Dit was alleen gedaan op hoeken en kruisingen. De vorige nacht heeft de Baarnse politie de route streng bewaakt om leuzen-kalkende provo's geen gele genheid te geven de schone straten te ontsieren. In cafe-restaurant Astoria in Baarn, dat door de Rijksvoorlich tingsdienst als perscentrum was in gericht, verzamelden zich tussen half acht en tien uur al tientallen publi- citeitsvertegenwoordigers, die naar Baarn zijn gekomen voor het ver slaan van de onderttrouwplechtig heid. Er meldden zich ruim 100 journalisten (van wie er ongeveer 20 uit het buitenland kwamen), zes tig binnen- en buitenlandse t.v. en film-journaals en zes van de radio, alsmede zeven filmers van polygoon. De P.T.T. had in „Astoria" tien ex tra telefoonposten geïnstalleerd. Een speciale telefoniste op het hoofdtelefoonkantoor in Amsterdam zorgde ervoor, dat gesprekken met het buitenland („de hele wereld", zei den telefonistes in Baarn trots) on middellijk tot stand kwamen. Al tijdig werden de vierduizend Baarnse schoolkinderen volgens nauwkeurig geplande routes naar de plaats geleid, vanwaar zij de rij toer van het paar konden volgen. Een groot .jdeel van de kinderen - allen leerlingen van kleuterscholen, lagere- en (m)U.L.O.-scholen ston den opgesteld langs de Eemnesser weg. Om tien uur werd de mare chaussee vcor 'het paleis afgelost door collega's die in gala-uniform waren gestoken. Een postbode ging het paleis binnen om gelukstele grammen aan 'het verloofde paar te overhandigen. Even later reed een leverancier de uitrit binnen die har tige 'hapjes voor de hoge gasten aanvoerde. Bloemisten reden gere geld af en aan. Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg verlieten om 11.02 uur in een op het laatste moment geopen de hofauto ('de kap was eerst geslo ten) het paleis voor de korte rit naar het gemeentehuis. Baarnse po litie ging de auto vooraf. Slechts weinig belangstellenden sloegen bet vertrek gade. Tweemaal passeerde hel paar de overweg bij het Baarnse lyceum. De overweg maakt deel uit van het drukke traject Amsterdam- Arncrsfoort en ook de treinen van Baarn via Soest naar Utrecht ma- kon er gebruik van. Achter de hofauto volgde een au to met paleisrechercheurs. De Am sterdamsestraatweg was een grote lege vlakte: er stond geen publiek langs de route, er was evenmin een particuliere auto te zien. Om negen minuten over elf, een minuut eerder dan het tijdschema, begroette Baarn's burgemeester mr. F. J. van Beeck Calkoen het paar op het met bloemen versierde bordes van het gemeentehuis. Opvallend was dat de heer von Amsberg op zijn donkere kostuum een anjer droeg, evenals prins Bern- hard dat pleegt te doen. Prinses Bea trix was gekleed in een bontjas met een blauw hoedje. Via de helder witte hal ging het verloofde paar naar de trouwzaal, waar mr. van Beeck Calkoen, ge flankeerd door de heer C. Renes (ambtenaar ter secretarie) de acte voorlas. Prinses Beatrix en de heer .von Amsberg' tekenden deze vervol gens. Hiermede was de ondertrouw officieel een feit en kregen alle aan wezigen de gelegenheid het. paar te feliciteren. Het waren de vier wet- houviers, de gemeentesecretaris en de dertien gemeenteraadsleden van Baafn die deze eer te beurt viel. Zilveren zoutvaten In zijn toespraak tot bruid en brui degom wees de burgemeester op het huiselijk geluk dat nu voor het paar gaat aanbreken. Hij bood als ge schenk van de gemeente Baarn ver volgens een paar antiek zilveren zoutvaten Louis Seize, vervaardigd door de Amsterdamse zilversmid Louis Rethmeyer van Lierten, aan. Bij het verlaten van de trouwzaal kreeg prinses Beatrix bloemen aan geboden van mejuffrouw L. A. Sij- bling, ambtenares ter secretarie, die hetsecretariepersoneel vertegen woordigde. Belangstelling In de onmiddellijke omgeving van het gemeentehuis stonden ongeveer tweehonderd belangstellenden, me rendeels vrouwen, die de felle kou getrotseerd hadden om getuige te kunnen zijn van het vertrek van het verloofde paar. De corpschef van de Baarnse gemeentepolitie behoefde geen opdracht te geven de stalen hekken, gereedgehouden voor het ge val overmatige belangstelling de plechtigheid zou verstoren, neer te Ingezonden mededeling zetten. „De televisie en de kou heb ben het publiek thuisgehouden", meende hij. Omstreeks tien voor half twaalf begon de rijtoer van prinses Beatrix en de heer von Amsberg, die naar mate de tocht vorderde rijkelijk met confetti werden bestrooid. Geschenk schooljeugd Voor een aardig intermezzo zorg de nog de schooljeugd van het Baarns Lyceum, waar de koninklijke auto op de terugweg even stilhield. Enige honderden belangstellenden hadden zich hier verzameld. De 18- jarige praeses van 'het schoolbestuur bood het paar een zilveren 'briefope ner aan, een geschenk dat evenals de zoutvaatjes (waarover prinses Bea trix zich bijzonder enthousiast toon de) bijzonder wend gewaardeerd. ,Ten leerlinge van het lyceum, de 15- jarige Marjolein van Schutte, bood de prinses een boeket bloemen aan. Uit handen van de 91-jarige me vrouw C. P. Heimig ontving het paar vervolgens een bos witte en roze anjers namens de bejaarden uit het tehuis „Doyenvreuigd", Bij het Baarns lyceum eindigde ook de ron'drit. De hofauto vervolgde de reis m een aanmerkelijk sneller tempo dan voorheen, doch dat ver hinderde de schooljeugd niet om de wagen nog enkele tientallen meters te volgen. TOKIO. 172. Volgens het Japans persbureau Kicdo wordt verwacht, dat Ohina de komende maanden zijn derde kernbom tot ontploffing zal brengen en binnen de twee jaar zijn eerste waterstofbom zal beproeven. Het bureau, dat niet met name ge noemde militaire deskundigen in Ja pan citeert, .-.egt dat de eerste proef met een Hnbom wordt verwacht tus sen de komende herfst en 'het jaar 1968. De eerste Chinese kernbom werd in oktober 1964 tot ontploffing ge bracht en de tweede in mei vorig jaar. Men neemt aan dat Ohina 6.000 ton uraniumerts per dag wint. Als de volgende proef slaagt, moet het in staat worden geacht twee kern bommen per maand te maken. De kernfysica zou er op hoog peil staan. De Ford-stichting' heeft een schen king van 60.000 dollar bekendge maakt aan het „Institute for Social Studies" te 's-Graventiage, ten be hoeve van de voorbereiding van een landbouw-economisch onderzoek in Indonesië. Terwijl de heer Claus von Amsberg toekijkt tekent H.K.H. Prinses Bea trix de ondertrouw acte in het stad huis van Baarn. TWELLO, 17-2. De 54-jarige G. H. Timmer uit Deventer is door een trein aangereden en gedood. Het on geval gebeurde aan de spoorlijn Apeldoorn-Deventer nabij de IJssel- brug aan de 'kant van Twello. De heer Timmer had zijn woning verlaten in gezelschap van zijn hond. Het dier, dat blind was, is waar schijnlijk op de spoorlijn terechtge komen. Vermoed wordt verder, dat de heer Timmer getracht 'heeft d'e hond van de spoorlijn te 'halen in verband met een naderende trein, 's Morgens werden zowel de hond als zijn baas dood langs de spoorlijn aangetroffen. DEN HAAG. 17-2. Het ministe rie van buitenlandse zaken deelt mee: De Ne derlandse regering ver wittigt de regering van Vietnam dat v(jf centra vcor de bestrijding van tuberculose in Saigon ter beschikt king worden gesteld. Dit plan past In de aanbevelingen van de Wereld gezondheidsorganisatie. Voorts zullen cp korte termijn tien microscopen ter waarde van ca. i' 15.000,- naar Vietnam kunnen werden gezonden vcor de opleiding van laboranten voor t.b.c.-onderzoek in de centra. De uitwerking van het aan de rege ring voorgelegde plan is zo ver ge vorderd, dat te verwachten is dat de volgende weck een bouwkundige naar Saigon zal kunnen gaan ter voorbereiding van de bouw van de centra in verschillende delen van de stad. De uitzending van een medisch analist voor de opleiding van labo ranten is in voorbereiding. Met de bouw en inrichting van de v(jf centra is een bedrag van onge veer f 2l/i min. gemoeid. Een een- MEMPHIS (Tennessee) 18-2. Vijf negers van 18 tot 27 jaar zijn in Memphis veroordeeld tot de dood straf wegens aanranding van een blank meisje van 14 jaar. Drie an dere negers, van 17 tot 20 jaar, heb ben gevangenisstraffen van 99 jaar gekregen. Twee verdachten zijn vrij gesproken. Beschuldigingen omtrent aanran ding van een tweede blank meisje zijn 'nog hangende. De meisjes ge tuigen, dat zij herhaaldelijk waren aangerand op een eenzame weg waar heen zij met vrienden in een auto waren gereden. De verdachten had den de begeleiders van de meisjes met een mes en een bajonet op een afstand gehouden. Claus von Amsberg tekent de akte, terwijl prinses Beatrix lachend toe kijkt. Dit nummer bestaat uit 12 Er zijn mensen, wier ver stand juist voldoende :.s cm hun domheid te camoufleren. WAT 2EQT DE trum voor t.b.c.-bestrpding omvat onder meer een röntgenkamer, een eenheid voor sputumcnderzGek en dc nodige administratieve outillage, o.a. vcor naccntrole. Met een reeds be staand centrum voor t.b.c.-bestrij- ding van de W.H.O. zullen de vijf Nederlandse centra, die op verschil lende plaatsen in Saigon zullen wor den geplaatst, naar verwacht de t.b.- c.-bestrijding effectief realiseren. LONDEN, 172. Edward Heath, lei der van de Britse conservatieve par- dag de conservatieve afgevaardigden tij die in oppositie is, heeft donder- ervoor gewaarschuwd, dat zij zich gereed moeten houden voor een al gemene verkiezing op 31 maart. Heath zei dit op een bijeenkomst van de conservatieve fractie in het Lagerhuis. Hij liet weten dat alles in he twerk zal worden gesteld een overwinning van de conservatieven te verzekeren. Breken Arabische landen met de Verenigde Staten? DAMASCUS. 17-2. De premier van de Arabische landen zullen de vol gende maand op een bijeenkomst in Cairo verbreking van de diploma tieke 'betrekkingen met Amerika overwegen naar aanleiding van de Amerikaanse wapenleveranties aan Israël, zo 'heeft de secretaris-gene raal van de Arabische Liga, Abdel Khaleq Ha'ssoer.a, donderdag op een persconferentie meegedeeld. De bij eenkomst begint 17 maart. Een der gelijke maatregel namen de Arabi sche landen al eerder tegen west- Duitsland, toen dat land diplomatie ke betrokkingen aanknoopte met Israël. Vannacht vorst -Verwachting lot zaterdagavond: Voor het noorden van hel land: Licht tot half bewolkt, overwegend droog weer met hier en daar mist; van nacht matige, plaatselijk strenge vorst; morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt; zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Voor het zuiden van hel land: Over wegend zwaar bewolkt met plaatse lijk mist en hier en daar lichte neer slag; vannacht lichte vorst, morgen overdag temperatuur om het vries punt tot lichte dooi; zwakke tot ma tige wind tussen oost en zuid 19 febr. Zon op 7 48. onder 18.01. Maan op 8.05, onder 16.44. '20 febr. Zon op 7.46, onder 18.02. Maan op 8.24, onder 17.54. 21 febr. Zon op 7.44, onder 18.04. Maan op 8.39, onder 19.05. Nieuwe maan: 20 febr. te 11.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 febr. 3.02 v.m. 15.24 n.m. 20 febr. 3.42 v.m. 16.05 n.m. 21 febr. 4.16 v.m. 16.40 n.m. BROUWERSHAVEN 19 febr. 2.53 v.m. 15.03 n.m. 20 febr. 3.30 v.m. 15.41 n.m. 21 febr. 4.03 v.m. 16.15 n.m. Springti,j: 22 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij heldere hemel en weinig wind zijn de temperaturen in de af gelopen nacht sterk gedaald. Ten noorden van de grote rivieren kwam behalve in de kop van Noord-Hol land overal strenge vorst voor. In Groningen en Drente vroor het zelfs 16 graden. Ten zuiden van de rivie ren was de vorst licht tot matig. In noord-Duitsland werd hier en daar zc-lfs 19 graden vorst gemeten. De toestand met. weinig wind veroor zaakt door een gebied van hogedruk dat boven het Europese vasteland tot ontwikkeling. is gekomen. De kern ervan bevond zich vanmorgen boven zuid-Duitsland. Een groot de- pressiegebied op de oceaan breidt zioh thans langzaam naar Ierland en Schotland uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1