DE ZIERIKZEESCHE COURANT OE TH V NT ACHTER DE CAULLE IN KWESTIE-VIETNAM ff DE ACTIE „ETEN VOOR INDIA" „Nederland in de bezettingstijd" Schadevergoeding voor de oesterkwekers Georganiseerden- ongeorganiseerden Ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse groenteteelt te Goes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 februari 1966 122ste jaargang Nr. 19942 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iennewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Eerste paal voor nieuw waterleidinggebomv Gelijke inzichten als Franse president VER. NATIES, NEW VORK, 16-2. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft woensdag een verklaring uitgegeven waarin hü zegt, de in zichten van de Franse president De Gaulle ten aanzien van Vietnam steeds te hebben gedeeld. Ingezonden mededeling Bril la ut - schitterend bezit voor altijd! Ij™ W/ltUL* van And el Hoogstraat 164-152 Rotterdam Door een ontploffing in een trein in de Indiase staat Noord-Assam zijn 27 mensen om het leven gekomen en 34 gewond. De schade door bromfietsers DEN HAAG, 16-2. Naar aanleiding van berichten over de door brom fietsers jaarlij'ks aangerichte schade, deelt het bureau voorlichting van het schadeverzekeringsbedrijf mede, dat 'het schadeverzekeringsbedrijf niet over concrete cijfers over door bromfietsers veroorzaakte schade beschikt, doch dat een globale bere kening uitwijst, dat per jaar aan derden toegebrachte schade waar voor bromfietsers aansprakelijk zijn ligt tussen de 20 en 25 miljoen gul den. Hij geloofde dat neutraliteit, on afhankelijkheid en niet-inmenging de doelstellingen moesten blijven van ,.al diegenen die naar een vreed zame oplossing voor het Vietnamese conflict zoeken". Dinsdag was in Parijs bekend gemaakt dat de Gaul le in een antwoordbrief aan de Noordvietnamese president Ho Tsji Mirth de oorlog in Vietnam had af gekeurd en een militaire oplossing van de hand gewezen. Deze steun door Oe Thant van de GauiLle's standpunt, zal president Johnson waarschijnlijk niet welge vallig zijn. Sommige waarnemers bij de V.N. vragen zich af, of Oe Thant er wel verstandig aan heeft gedaan een verklaring uit te geven terwijl behandeling van de kwestie-Viet- nam nog door de leden van de vei ligheidsraad wordt overwogen. Frankrijk maakte, toen Amerika de kwestie aan de veiligheidsraad voorlegde, daar in eerste instantie bezwaar tegen maar onthield zicih bij de stemming over het op de agen da plaatsen van dit onderwerp. In Washington betuigde senator William Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen, zijn instem ming met het aanbod van de Franse president, een actieve rol bij een re geling van het Vietnamese vraagstuk te spelen zodra dat mogelijk was. De Gaulle's brief aan president Ho getuigde volgens hem van grote schranderheid. Fulbright heeft her haalde malen 'bezorgdheid geuit over het Amerikaanse beleid inzake Viet nam. De leider van de Russische dele gatie naar de V.N., de heer Fedo- renko, heeft ma een gesprek met se cretaris-generaal Oe Thant tegen over verslaggevers gezegd, dat de Sowjet-Unie gekant is tegen een de- DEN HAAG, De N.T.S. doet zater dag 19 februari a.s. van 11.00 uur tot 13.00 uur op Nederland 1 vanuit di verse plaatsen in het land recht streeks verslag van de activiteiten in het kader van de bliksemactie „Eten voor India". De minister van binnenlandse za ken, de heer J. Smallenbroek, heeft er bü burgemeester en wethouders Treinongeluk Zuid-Slavië 29 doden van alle gemeenten op aangedrongen zaterdag a.s. medewerking te verle nen aan de grote landelijke inzame ling voor de actie „Eten voor India". Zoals gemeld, hebben de organisa toren van de actie (de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bij stand, de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, de Stichting Mensen in Nood, het Nederlandse Comité UNICEF en het UNESCO-centrum Nederland) een beroep gedaan op het Nederlandse volk om zaterdag tussen 11 en 13 uur bjj de kerken en gemeentehui zen een financiële bü'drage voor de actie te brengen. bat van de veiligheidsraad over de kwestie Vietnam. (Frankrijk en Bulr garije nemen hetzelfde standpunt in') JOHNSON ATLANTIC CITY, 16-2. President Jchnson heeft woensdagavond op een bijeenkomst van schoolbestuur ders in Atlantic City verklaard dat de communistische „terreurstrate- gie" in Zuid-Vietnam niet met suc ces 'bekroond mag worden omdat ze anders naar andere landen zal over slaan. Maar Johnscn legde er de na druk op, dat naast de militaire cam pagne van de V.S. in Vietnam strijd moet worden gevoerd tegen ziekte, honger en onwetendheid. Die ter reur van de communisten was geen „bijprodukt" van hun militaire stra tegie, maar de manier waarop zij de oorlog hoopt te winnen. „South Africa" verloren ROTTERDAM, 16-2. De kans om het Liberiaanse vrachtschip „South America" dat sinds vrijdagmorgen brandend voor Hoek van Holland aan de gronid zit, nog te kunnen red den is voorgoed verkeken. De drie slepers van L. Smit en Co., de „Maasban'k", de „Sehouwenbank" en de „Steenbank" zijn naar de Hoek teruggekeerd. Eén van de slepers zal iedere dag een kijkje gaan nemen bij het verlaten sohip dat woensdag nog brandde. Het staat vrijwel vast dat Enge land ten behoeve van zijn „kern zwaard" in de jaren zeventig Ameri kaanse bommenwerpers van het type F-lll zal kopen en niet zal overgaan tot het bouwen van nieuwe vliegdek schepen. De route tijdens „het huwelijk" AMSTERDAM, 16-2. Volgens een woordvoerder van de gemeente Am sterdam zullen langs de route die prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op hun trouwdag vol gen vierduizend in hoofdzaak „ere- waoht"-militairen worden opgesteld. Voorts worden op die dag duizend man gemeentepolitie, ca. 1.300 man rijkspolitie en ongeveer 1.700 mili tairen van 'het wapen der mare chaussee ingeschakeld. Minister van Staat dr. Drees opent de tentoonstelling SPLIT, 16-2. Een botsing tussen een personen- en een goederentrein in de buurt van de Zuidslavische stad Split heeft woensdagmorgen aan zeker 29 mensen het leven gekost. Achtentwintig mensen werden ge wond, van wie zeven levensgevaar lijk. De slachtoffers zijn voorname lijk arbeiders die zich naar hun werk in het industriegebied van de Dalmatische havenplaats begaven. De reddingswerkzaamheden werden zeer bemoeilijkt door de brand die na de botsing in de personentrein uitbrak. Loting scholieren voor bijwoning huwelijk DEN HAAG, 16-2. Woensdagmid- dag heeft de secretaris-generaal van het ministerie van onderwijs en we tenschappen, mr. H. J. Schoelvinck de namen getrokken van de 22 scho lieren, die bij de inzegening van het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg in de Westerkerk te Amsterdam de school jeugd uit hun provincie zullen ver tegenwoordigen. De namen van de door het lot aan gewezen leerlingen zullen zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt, nadat van de ouders toestemming is ontvangen dat de kinderen de nacht voor het huwelijk buiten hun woon plaats doorbrengen. TWEEDE KAMER Geef ons land een blank kind'''' JOHANNESBURG1G-2. De kraaminrichtingen van Johan nesburg hebben besloten het blanke ras een handje te hel pen. Een inrichting is op het idee gekomen een gratis be valling aan te bieden aan blanke moeders die hun vierde baby ter wereld brengen. Zo als gemeld lanceerde de Zuid- Afrikaanse minister Botha vo rig jaar november de slagzin Geef ons prachtige land een blank kind" ter viering van de vijfde verjaardag van de re publiek. DEN HAAG, 16-2. De Tweede Ka mer is woensdagmiddag akkoord ge gaan met een (enigszins gewyzigd) ontwerp van wet, waardoor het mo gelijk wordt, dat van overheidswege schadevergoeding wordt toegekend aan oesterkwekers. De vergoedingsmaatstaf voor door vorst verloren gegane oestervoorra- den zal worden vastgesteld op 60 procent tot een bedrag van ten hoogste f 50.000,- en op 50 procent voor de daarboven liggende bedragen In het oorspronkelijke wetsontwerp werd voorgesteld deze maatstaf te stellen op 50 procent. Het amende ment-Kolfschoten (K.V.P.) werd zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Het amendement-Van der Peyl (C.H.) om deze vergoedingsmaatstaf te brengen op 70 procent werd ver worpen. De bevelhebber van het Indone sische leger, generaal Soeharto, heeft gezegd dat het leger een veel krach tiger antwoord had verwacht op de jongste protestnota van communis- tich-China. Op een bijeenkomst met journalisten zei hij dit weekeinde: „We kregen een bittere pil te slik ken. doch het leger zal zich altoos richten naar de politiek van de pre sident". UTRECHT, 16-2. Naar aanleiding van het besluit van het Verbonds- bestuur van 'het Nederlands Katho liek Vakverbond, geen verdere me dewerking te verlenen aan pogin gen om door centraal overleg te ko men tot afspra'ken inzake het vraag stuk georgatniseerden-ongeorgani- scerden, 'heeft een woordvoerder van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen meegedeeld, dat 'het N.V.V. eveneens van oordeel is dat er geen sprake meer kan zijn van een centrale regeling van deze kwes tie. Een amendement-Scholten (C.H.) om de tegemoetkoming in de belas- tingschade uit te keren, zodra deze is vastgesteld, werd overgenomen. Het wetsontwerp werd zonder hoof delijke stemming door de kamer aan genomen. HEESCH, 16-2. Minister van staat, dr. W. Drees zal vrü dagavond februari a.s. in Oss de landelijke tentoonstelling „Nederland in de be- zettingstüd" openen. Deze tentoonstelling, die is geor ganiseerd door de nationale federa tieve raad van het voormalige verzet Nederland N.F.R. in samenwerking met de Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen „Expoge", is ingericht onder leiding van het rijksinstituut Minister Luns in Amerikaanse hoofdstad NEW YORK, 16-2. Minister Luns is woensdag per vliegtuig uit Was hington in New York aangekomen, waar hij een onderhoud zal 'hebben met de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant. Donderdag zal hij de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., Arthur Goldberg ont moeten. ROTTERDAM. Jonkheer mr. J. H. Loudon, voorzitter van de raad van commissarissen va nde N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij is benoemd tot lid van de raad van beheer van de Ford Foundation te New York. Ingezonden mededeling Bekijk vrijblijvend onze geheel exclusieve collectie handgeknoopte TAPIJTEN Woninginrichting Deurioo, Zierikzee, Appelmarkt 4 tel. 2825 voor oorlogsdocumentatie. Zij heeft ten doel vooral de Nederlandse jeugd nader tot het verzet- te brengen, om mede daardoor de geestelijke weer baarheid te bevorderen. Met het oog hierop is de medewerking in geroe pen van de onderwijsinspecties, om te bevorderen dat zij in schoolver band zal kunnen worden bezocht. Naast een algemeen landelijk beeld van het toenmalig verzet, zal de tentoonstelling ook een overzicht geven van het meer plaatselijk verzet in Oss en omgeving. Voor dit laatste deel is medewerking verleend door de heer J. Kemps, die reeds eerder op eigen initiatief in Oss een plaatse lijke verzetstentoonstelling organi seerde, en door de Bond van Oud- Stoottroepers. O.m. zal hier materi aal uit het Stoottroepenmuseum in de Frederick Hendrikkazerne in Ble- rick te zien zijn. AMSTERDAM VLAGT AMSTERDAM, 17-2. Ter gelegen heid van de ondertrouw van prinses Beatrix en de iheer Claus von Ams berg in Baarn wordt vandaag (don derdag) van alle overheidsgebouwen in Amsterdam gevlagd. De trams en bussen van het gemeentevervoers bedrijf zullen eveneens met de ge bruikelijke vlaggetjes en wimpels worden getooid. Toren kabelbaan Grevelingendam gesloopt BRUINISSE, 16-2. Van de drie pylons, de grote stalen torens, waar aan de kabelbaan heeft gehangen waarmee de noord-Grevelingen werd gedicht, is nu de eerste geheel ge sloopt. Deze toren was een obstakel bü de aanleg van de tweede rijbaan voor het snelverkeer over de Greve lingendam. India en Pakistan zün overeenge komen, hun troepen in Kasjmier te gen 1 april terug te bréngen op de sterkte van 1949. Het verminderen van de troepensterkte zal geschic- den onder toezicht van de V.N. Kernprobleeem: er zijn teveel bedrijven GOES, 16-2. Het kernprobleem van de Zeeuwse groententeelt is dat er teveel bedrüven zün en een te geringe produktieomvang. Bovendien wordt er dikwüls te weinig speciali satie toegepast, terwül landclyk ge zien de tuinbouw juist sterk is ge groeid door specialisatie en intensi vering. Daarom zal er n de toekomst in Zeeland ook meer in deze rich ting gewerkt moeten worden. Dit stelde de Zeeuwse rijkstuin- bouwconsulent, ir. L. Vellekoop, in zijn nabeschouwing tijdens de woensdag in Goes gehouden ontwik kelingsdag voor de Zeeuwse groen- teelt. Ir. Vellekoop vestigde de aan dacht op het feit dat 78 procent van de Zeeuwse glasbedrijven een opper vlakte glas heeft van minder dan 2000 m~. per bedrijf, waaruit de zwakke struqtuur van de glastuin bouw in deze provincie blijkt. Hij pleitte voorts met nadruk voor de vestiging vaa 'tuinbouwbedrijven op plaatsen waar een vrije, maar geor ganiseerde vestiging mogelijk is. Voor vele opengrondsgroententeelt- bedrijven zullen naar de mening van de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent de glasteelten geen oplossing bie den, maar men zou zich aan moeten passen aan de eisen van de tijd, d.w. z. streven naar bedrijven met een behoorlijke produktiecapaciteit en minder gewassen per bedrijf in gro tere oppervlakte gaan telen. De afzet De heer Vellekoop dacht aan vijf hectare per bedrijf. In zijn openings rede zei voorzitter W. Joziasse van Met hel oog op de ondertrouw van H.K.H. Prinses Beatrix en de heer Claus non Amsberg op donderdag 17 februari (vandaag) iverd deze foto gemaakt door Max Koot. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De trots heeft aan zichzelf genoeg, de ijdelheid verlangt applaus. de Zeeuwse groententelersvereniging, dat het voor de beslaande stookbe- drijven in Zeeland noodzakelijk is dat het areaal of het aantal bedrij ven toeneemt om te komen tot goe de verhoudingen bij de afzet. Drie jaar geleden werd een oppervlakte van 30000 m- glas per groententeelt- bedrijf levensvatbaar geacht, maar thans denkt men aan 5000 tot 6000 m2 glas als minimum voor een stook - bedrijf. Op het eiland Tholen en in Kapelle-Biezelinge en omgeving op Zuid-Beveland heeft zich in korte tijd een glastuinbouwcentrum van betekenis ontwikkeld en in deze cen tra heeft nog een gestadige uitbrei ding plaats. Op Walcheren is er wei nig uitbreiding, maar wel schakelen hier verschillende tuinders over van koude teelten op stookteelten. Opklaringen Verwachting lot vrijdagavond: Droog weer met opklaringen; over wegend matige noordoostelijke wind; vannacht lichte tot matige vorst, morgenmiddag temperatuur om het vriespunt. 18 febr. Zon op 7.50, onder 17.59. Maan op 7.40, onder 15.34. Nieuwe maan: 20 febr. te 11.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 febr. 2.19 v.m. 14.43 n.m. BROUWERSHAVEN 18 febr. 2.13 v.m. 14.27 n.m. Springtij: 22 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Met tamelijk krachtige noord oostelijke winden is in de afgelopen nacht weer iets koudere lucht over een groot gedeelte van ons land uit gestroomd. In het noorden vroor het omstreeks 8 graden, in het zuiden 2 tot 4 graden, met uitzondering van Zuid-Limburg, waar de temperatuur iets boven nul bleef. Een oceaan front heeft in Frankrijk op de mees te plaatsen enige regen gebracht. Een kleine uitloper van dit regen- gebied reikte vanmorgen over oosl- België tot Zuid-Limburg, maar een verdere uitbreiding naar het noorden wordt onwaarschijnlijk geacht. De storing boven Frankrijk trekt namelijk in oostelijke richting en neemt bovendien in betekenis af. Tengevolge hiervan zal de noord oostelijke Vrind in ons land even eens afnemen. Er blijft, daarbij 's nachts in het grootste deel van het land lichte tot matige vorst voorko men. Overdag lopen de temperaturen op tot om het vriespunt. India is bereid onderhandelingen te beginnen met China over het. grensgeschil tussen beide landen, maar in geen geval onder omstan digheden waarin zijn positie „op eni gerlei wijze in gevaar zou worden gebracht", zo heeft woensdag de In dische premier, mevrouw Gandhi, in het parlement verklaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1