8 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mnister Luns sprak met president Johnson in het Witte Huis garen Bij twee ontploffingen werden 47 Zuidvietnamese boeren gedood Si; worden duurder Vakantieperiode en de uitverkoop Plaatjes en documenten voor brommers Drie slachtoffers door koolmonoxyde Samenwerking christelijke partijen? Belgische liberaal weigert informatie-opdracht van de koning Laatste rit interlokale tram Voorne-Putten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 februari 1966 122ste jaargang Nr. 19941 WAARIN OPGENOMEN -797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakieur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. fn dit nummer: .- Renesse startte in reeks van Straf eesten Bestrijding van de hongersnood WASHINGTON, 14-2. Minister Luns heeft maandag; na een onder houd met de Amerikaanse president In het Witte Huis gezegd dat presi dent Johnson overweegt een interna tionale conferentie te beleggen voor het bestuderen van de manier waar op India geholpen kan worden by het bestrijden van de hongersnood en het oplossen van economische pro blemen. Nederland zal dit initiatief toejuichen en graag aan de confe rentie deelnemen, zei minister Luns. Tegelijkertijd kan daarop hulpver lening aan Pakistan worden bespro ken. De landen die India reeds hel pen kunnen op een dergelijke con ferentie hun hulp coördineren. De president had nog geen datum of plaats voor de conferentie genoemd. Luns zei dat hij met president Johnson de kwestie-Vietnam diep gaand heeft besproken. Nederland is bereid aan het rehabilitatieprogram ma voor Vietnam deel te nemen. President Johnson heeft verzocht medische ploegen naar Vietnam te zenden. Dit verzoek zal onmiddellijk naar Den Haag worden overgebracht De Amerikaanse president heeft mi nister Luns een zeer uitgebreid ver slag van de besprekingen in Hono- loeloe gegeven, waar met Zuidviet- namese leiders de doeleinden van de Amerikaanse regering zijn besproken Een Amerikaanse deskundige heeft gewaarschuwd dat komende lente in India waarsehynlyk tien min. men sen zullen doodhongeren. „Het bedroevende hierbij is dat on ze hulp en die van andere rijke lan den misschien te laat komt om nog veel uit te richten". Wanneer de on derontwikkelde landen zich tegen 1980 op voedselgebied zelf willen bedruipen moet de produktie met on geveer 300 min. ton verhoogd wor den, 50 pet. meer dan de opbrengst van 1965, die 650 min. ton bedroeg, aldus de deskundige, dr. Roger Re- velle van de afdeling bevolkingsstu die van de Harvard-universiteit. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft een spoedtelegram voor het zenden van drie min. ton graan naar India bevolen, een mil joen ton in februari, maart en april. Verwacht wordt dat de V.S. dit jaar 12 min. ton graan naar India ver schepen, tweemaal zoveel als vorig jaar. EINDHOVEN, 14-2. De Nederland se sigarenfabrikanten zullen in het komende voorjaar de prijzen van sigaren met gemiddeld 1 cent ver hogen. De prijzen van de senoritas en sprietjes zullen met een halve cent omhoog gaan. Sinds 1 januari 1964, toen de omzetbelasting op si garen werd ingevoerd, zijn de prij zen niet meer gewijzigd. Maar thans is aan een prijsverhoging niet meer te ontkomen, aldus een mededeling van het bureau voor de tabaksver- werkende industriën te Eindhoven. Oorzaken zijn de gestegen grond en hulpstofprijzen, de aanzienlijk hogere 'kosten van verpakkingsma teriaal en de in de laatste jaren sterk gestegen rente, waarvan de Nederlandse 9igarenindustrie, die met veel bankkrediet werkt, de fi nanciële gevolgen sterk ondervindt. Met het ministerie van economische zaken is inmiddels contact opgeno men. Tweede tunnel onder Schelde klaar in 1968 BRUSSEL, 14-2. De tweede tun nel onder de Schelde in Antwerpen zal in 1968 in gebruik worden ge steld. Dit heeft de Antwerpse wet houder voor openbare werken, F. Tysmans, het afgelopen weekeinde in een lezing medegedeeld. Hoewel hier en daar vertraging is ontstaan in de uitvoering van het project zal het in september 1968 zijn voltooid, verklaarde hij. De bestaande tunnel, die van vóór de oorlog dateert, kan al lang de steedsi toenemende verkeersstroom niet meer verwerken. De nieuwe tunnel is bovendien een belangrijke schakel in de E-3 weg, de nieuw aan te leggen noord-zuid verbinding in België. SAIGON. 14-2. Vierenvijftig Zuidvietnamese boeren zijn om het? leven gekomen door de ontploffing van twee landmijnen van de Viet- cong. De boeren waren door de Ame rikanen aangeworven om rijst te oogsten teneinde deze uit handen van de Vietcong te houden. De mijnen ontploften op een land weg bij Toei Hoa, 370 km ten noor den van Saigon. De eerste mijn trof een autobus met boeren die in een kanaal terecht kwam. 47 mensen verloren hier het leven. Er kwam een krater in de weg van twee en een halve meter diep. Toch nog Indonesische „confrontatiepolitiek" SINGAPORE, 14-2. President Soe- karno heeft in een rede tijdens een massa-bijeenkomst in het Boeng- karno-stadion gezegd, dat Indone sië zijn confrontatiepolitiek tegen over Maleisië zal doorzetten, zelfs wanneer de Philippijnen de federa tie zouden erkennen. Dit zou vol gens 'hem dan een schending van de in 1963 gesloten overeenkomst van Manilla betekenen, welke door Ma- la'kka, Indonesië en de Philippijnen werd ondertekend. Indonesië zal de ze overeenkomst trouw blijven, zelfs wanneer de Philippijnen ons zouden verlaten, aldus het Indonesische staatshoofd. DEN HAAG, 14-2. Naar aanlei ding van het besluit van het kabinet om in te stemmen met een advies van het bestuur van de Stichting van de Arbeid over een spreidingsschema van vakanties in de maanden juli en augustus 1966. heeft het dagelyks bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel nagegaan wat de gevol gen zullen zijn voor de uitverkoop perioden in die maanden. Het is thans zo dat de geldende uitverkoopperiode, negentien werk dagen van 14 juli af, voor sommige bedrijfstakken en sommige delen van het land zal samenvallen met de be- drijfsvakanties als de hand wordt gehouden aan het spreidingsschema. Zou men, bij een gelijktijdige aan vang van de uitverkoop in het gehe le land, en in de veronderstelling dat de hand wordt gehouden aan het spreidingsschema der vakanties, het aanvangstijdstip van de uitverkoop willen vervroegen, dan zou men dat begin moeten verschuiven naar een datum ruim voor 4 juli. Dan komt men echter zo vroeg in het seizoen dat deze mogelijkheid niet verder kan worden overwogen. Per 1 maart a.s.: DEN HAAG, 14-2. Met ingang van 1 maart worden bromfietsers verplicht op hun brommer - als be wijs dat ze tegen wettelijke aan sprakelijkheid verzekerd zyn - een plaatje te laten aanbrengen met een letter- en cijfercombinatie. Die plaat jes zullen ieder jaar verschillend van kleur zyn. Dit jaar is een witte achtergrond gekozen in combinatie met zwarte cijfers. De bromfietsers moeten bovendien een document bij zich dragen dat dezelfde letter - en cijfercombinatie draagt. De plaatsjes, in combinatie met de documenten, zijn verplicht gesteld om controle op het al of niet ver zekerd zijn van de bromfietsers ge makkelijk te maken. Maar ze hebben een niet geringe nevenwerking. Jus titionele autoriteiten hebben name lijk goede hoop dat het aantal brom fietsdiefstallen er door zal teruglo pen. voornamelijk omdat gestolen bromfietsen veel minder gemakke lijk door te verkopen zullen zijn. Dat het aantal bromfietsdiefstallen te ruggedrongen wordt is overigens hard nodig want dat aantal is niet gering. In het afgelopen jaar be droeg het 11904 (7156 kwamen er weer terecht) in '64 was het 11267 waarvan er 7089 werden opgespoord) en in '63 was het 9311 (6180 kwamen er toen terug). Bij vermissing zal een eigenaar nu ook aan de politie een volledig signalement compleet met framenummer opgeven, want dat staat op het document dat hij krijgt. De kosten De verzekering tegen W.A. kost de bromfietsers f 23,- per jaar (een heidstarief van de maatschappijen) inclusief plaatje en document. Dit document kan niet dienen als groe ne kaart die in sommige landen ver eist is. Een groene kaart kost f 5,- extra. Per jaar wordt er door brom fietsers voor ongeveer een miljoen schade aangericht. Er zijn op het ogenblik rond anderhalf miljoen bromfietsers in Nederland. Vier uur later, toen men met een kraan bezig was de bus te lichten, bracht een passerende scooter een tweede mijn tot ontploffing, waar door nog eens zeven Zuidvietna mese boeren het lev enlieten. Elf mensen werden gewond. Amerikaans vlie«tuisi C C verongelukt MADRID, 14-2. De sedert zater dag vermiste Amerikaanse Globe- master, die met materiaal voor het onderzoek naar de vermiste kern bom op weg was naar Cartagena, is waargenomen op een van de flanken van de -berg Mulhacen op een hoog te van 3.000 meter, zo meldt het persbureau Mencheta. Het toestel was zaterdag met een bemanning van acht koppen vertrokken van het vliegveld Moron bij Sevïlla. GRONINGEN, 14-2. In de Mezen- hoekstraat te Veendam heeft zich een geval van koolmonoxyde-vergif tiging voorgedaan in het huis, dat bewoond werd door de familie F. Wester. ROTTERDAM, 14-2. Moeten de drie grote Christelijke partijen in Nederland alleen maar naar samen werking zoeken of moeten zij inder daad tot een fusie trachten te ko men? Over deze vraag is maandagavond in Rotterdam gediscussieerd door drs. W. K. N. Schmelzer, fractielei der van de K.V.P., de heer B. Rool- vink, leider van de A.R.-fractie en de 'heer W. Sdholten, lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U. De heer Schmelzer zei door een bundeling van christendemocrati sche 'kranten grotere doorzichtigheid in de politiek te verwachten. Hij doelde 'hierbij duidelijk op een sa mengaan. Het risico van een moge lijke teruggang bij fusie wanneer dus meer K.V.P., A.R. of C.H.U. kie zers niet op de nieuwe christen de mocratische partij zouden stemmen dan kiezers van andere partijen wel, zou genomen moeten worden. Het christendom kan zijns inziens inspi ratie geven om de samenleving meer menswaardig te maken. In de E.E.G. zijn de christendemocraten een krachtige mol or gebleken, zo zei hij. Ook in Afrika en Azië blijkt steeds meer dat de godgelovigen, dus ook mohammedanen en andere steeds nauwer samenwerken tegen nihilis tische en materialistische krachten. Loonachterstand voor autobus-chauffeurs UTRECHT, 14-2. De gemiddelde buschauffeur hij een streekvervoer - bedrijf verdiende op 1 april 1965 bij na f 12,50 per week minder dan de gemiddelde geschoolde werknemer in de nijverheid. Tot deze conclusie komt 'het rap port van 'de commissie loonstruktuur voor de C.A.O.-autobusdiensten. De ze commissie, samengesteld uit ze ven vertegenwoordigers van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen en ze ven van de drie werknemersorgani saties (aangevuld met een loondes- kundige van elk der twee partijen) is op verzoek van de vervoersbon- den ingesteld na het tot stand ko men van de huidige C.A.O. Als gevolg van de ihitte zijn in Rio de Janeiro vijf kinderen over leden en 94 in ziekenhuizen opgeno men. Drie mensen vonden daarbij de dood. De slachtoffers zijn de 64-jari ge F. Wester, in het leven werkzaam op een werkplaats voor minder vali den, zijn 69-jarige echtgenote me vrouw B. Wester-Ypjy en hun 25- jarige zoon Age Wester, in leven meubelmaker. De slachtoffers wer den maandagavond levenloos aange troffen in hun woonkamer. Een gas- convector brandde nog. waarschijn lijk heeft zich koolmonoxyde ge vormd, want de schoorsteen was ver stopt. Het drama werd maandag avond om zeven uur ontdekt, maar de drie mensen zijn waarschijnlijk zondagavond al om het leven geko men. Buren verbaasden zich er over dat zij de familie Wester de hele dag niet te zien kregen. Zij waarschuw den de getrouwde zoon J. Wester, die eveneens in Veendam woont. Proces tegen Njono te Djakarta begonnen DJAKARTA, 14-2. In een witge- verfd gebouw in Djakarta, omringd door pantserwagens en gewapende militairen en politiemannen, is maandagochtend het proces begon nen tegen de 40-jarige voorzitter van 'het onder communistische lei ding staande Indonesische vakver bond Sobsi, Njono. Hij 'is in de eer ste van een aantal personen die er van worden 'beschuldigd de mislukte staatsgreep van 1 oktober te hebben geleid, die van Indonesië een even beeld van communistisoh-Ghina had moeten maken. Nog geen uitweg uit kabinetscrisis BRUSSEL, 14-2. De voorzitter van de Belgische (liberale) partij voor vrijheid en vooruitgang, O. Vanau- denhove, heeft maandagavond een informatie-opdracht van koning Boude wijn geweigerd. De Belgische vorst deed het ver zoek aan de liberale leider om een uitweg uit de kabinetscrisis te vin den, nadat hij de afgelopen vier da gen een twintigtal Belgische politici had geraadpleegd. Volgens een offi ciële mededeling wees de liberale leider het verzoek echter af. De libe rale partij, die vorig jaar mei een grote overwinning behaalde in de algemene verkiezingen en in de ka mer van volksvertegenwoordigers het aantal zetels van 20 op 28 bracht, had de afgelopen dagen te verstaan gegeven, dat zij bereid was opnieuw regeringsverantwoordelijkheid te aanvaarden. De weigering van Vanaudenhove heeft in Brussel de mening ver sterkt. dat een reconstructie van de katholiek-socialistische coalitie na het aftreden van het kabinet-Harmei vooralsnog de meest voor de hand liggende oplossing van de Belgische regeringscrisis is. Socialistische informateur Algemeen was verwacht, dat ko ning Boudewijn maandagavond een informateur zou aanwijzen uit de so cialistische partij, die verantwoorde lijk is voor de over de ziekte- en in validiteitswet uitgebroken ersis. Het wordt na de Weigering van de libe rale partijvoorzitter niet uitgesloten geacht, dat een katholieke politicus wordt belast met de vorming van een nieuwe regering en dat het stadium van informatie wordt overgeslagen. De kabinetscrisis in België is de vorige donderdag ontstaan, nadat de socialistische ministers weigerden nog langer deel uit te magen van het kabinet-Harmei, dat geen akkoord wist te bereiken over de toepassing van de ziekte- en invaliditeitswet en het daarmee verband houdende conflict met de Belgische artsen. ROTTERDAM, 14-2. - Maandag reed de laatste interlokale tram in ons land zyn laatste rit. Dit gebeurde op het eiland Voorne-Putten, op het traject Spykcnissc-Hellcvoctsluis. De kleine diesselloc „Bergeend" vertrok 's middags met zes uit 1912 daterende tramwagens voor deze laatste tocht, waarvoor over het al gemeen weinig belangstelling was. Op enkele plaatsen hing de vlag halfstok, uit rouw over het vertrek van d'it romantische vervoermiddel. Alleen in 'het kleine plaatsje Biert was sprake van een duidelijk pro test. De onderwijzeres Treurniet had in 'haar tuin langs de trambaan twee borden opgesteld, één om hul de te brengen aan machinisten en conducteurs van de tram die haar dagelijks 'naar haar werk 'brachten en één om te pi-otesteren tegen het vergeten van Biert bij het vaststel len van de ihalto van de bus, die de oude tram moest doen vergeten. BURBANK (Californië). Terwijl een passagiersvliegtuig voorbij vliegt trachten brandweerlieden het vuur in de verkeerstoren op de lucht haven te Burbank te bedwingen. Een tijdelijke radio werd in een voertuig geïnstalleerd om het lucht verkeer uit de buurt van de lucht haven te houden. De controletoren werd totaal vernield. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De arbeid verschaft het da- gelijks brood, maar de vrolijk- heid geeft er de smaak aan. y V/AT mr Dl BI IT ï'- In sommige plaatsen rouw om vertrek R.T.M.-diesel 61 jaar Iets meer wind Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met plaatselijk en kele opklaringen en vannacht hier en daar mist; op de meeste plaatsen droog weer; aanvankelijk zwakke, later overwegend matige zuidooste lijke wind; lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. 16 febr. Zon op 7.54, onder 17.55. Maan op 6.24, onder 13.25. 17 febr. Zon op 7.52, onder 17.57. Maan op 7.07, onder 14.26. Nieuwe maan: 20 febr. te 11.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 16 febr. 0.14 v.m. 12.50 n.m. 17 febr. 1.23 v.m. 13.56 n.m. BROUWERSHAVEN 16 febr. 0.11 v.m. 17 febr. 1.19 v.m. Springtij: 22 febr. 12.43 n.m. 13.45 n.m. Gedurende 61 jaar iheeft de Rot terdamse Tramweg Maatschappij het streekvervoer op Voorne-Putten por tram in handen gehad, tot 1950 met stoomtrams, daarna met diesel- tractie. Veel plaatsen op dit eiland hadden daarmee een snelle verbin ding met Rotterdam. Hier kwam een eind aan in november van het vorig jaar toen de laatste tram vanuit Rotterdam-Zuid vertrok naar Spij- kenisse en Oostvoorne. De tram Spijkcnisse-Hellevoetsluis mooht notg even blijven, maar is nu dan ook definitief van de baan. SCHIPHOL. Na een verlof van drie maanden is de gouverneur der Nederlandse Antillen, mr. N. Debrot, maandagavond op Schiphol terugge keerd naar Curaqao. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 15-2. Het K.N.M.I, deelt mede: Terwijl de luchtdruk boven Scandinavië iangzaam daalde, is bo ven onze omgeving een rug van ho- gedruk ontstaan, waarvan het zwaar tepunt zich naar Duitsland verplaatst De aanvoer van koude lucht uit Scandinavië is hierdoor tot een ein de gekomen. In het hogedrukgebied boven onze omgeving en Duitsland komt. niet meer dan lichte vorst voor. Er is ook nog veel bewolking in dit gebied aanwezig. Ten westen van Ierland en Portu gal is een groot lagedrukgebied aan gekomen. de voornaamste kern trekt in de richting van de Golf van Bis- caye. of Spanje; fronten die met dit depressiesysteem samenhangen bren gen enige regen in Ierland, zuidwest- Èngeland, west-Frankrijk en op het Iberisch schiereiland. Dit neerslag- gebied komt wel langzaam naar het noorden, maar de kans dat het mor gen ons land zal bereiken wordt nog niet groot geacht. Wel zal de de pressie de wind doen toenemen uit zuidoostelijke richting. In de tempe ratuur komt niet veel verandering. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1