DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mist, gladde wegen en sneeuw schiepen verkeersproblemen Politiek proces in Djakarta Britse spoorwegstaking gaat niet door Humphrey „doet" Azië India, Canada en Vietnam Brand aan boord Weer zoeken uaar UK 58 „South America" Het verkeer in de V.S. in 1965 Koning Boudewijn hield consultaties tijdens het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 februari 1966 122ste jaargang Nr. 19940 WAARIN OPGENOMEN 797-1 889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Bruinisse en het schetsplan Schouiven-Duiveland Winter in Nederland DEN IIAAG, 13-2. Hoewel er voor al in het westen en noorden van het land nog sneeuwblubber op de weg lag, konden zondagavond de grote doorgaande routes in Nederland vrü redelijk bereden worden. Op binnen wegen evenwel gold vrjj algemeen een waarschuwing voor gladheid in verband met vastgereden sneeuw. Verder was op diverse plaatsen in het land sprake van mist: zo werd in Zuid-Holland en in het westelijk deel van de provincie Utrecht het zicht plaatselijk beperkt tot slechts 50 k 100 meter en ook in oostelijk Noord-Brabant en in noord-Limburg dienden weggebruikers rekening te houden met mistbanken, waarin het zicht niet meer dan 80 tot 100 meter bedroeg. In de noordelijke provincies on dervond het verkeer nog op vele plaatsen in ernstige mate de hinder van sneeuwoverlast. Het treinverkeer was zondagavond weer vrijwel normaal. De reizigers- dienst kon zonder vertraging worden afgewerkt. Ook in het noordoosten van het land reden de treinen vrij wel normaal. Het treinverkeer tussen Emmen en Zwolle ondervond zondagochtend moeilijkheden door stuifsneeuw. De eerste trein, die om 08.23 uur uit Emmen vertrok, liep in Zuidbarge, enkele kilometers buiten Emmen, vast in een grote sneeuwduin. Met veel moeite wist men het treinstel vrij te maken, waarna het naar Em men terugkeerde. Nadat spoorweg-; personeel de baan bij Zuidbarge had vrijgemaakt, kon de trein zijn reis vervolgen. Problemen in het noorden De gemeente Emmen maakte zon dag korte metten met door automo bilisten in de sneeuw achtergelaten auto's. Versperde een auto de weg voor een sneeuwploeg, dan werd on middellijk de kraanwagen van de brandweer gewaarschuwd. Het voer tuig werd met behulp daarvan in de berm gezet of naar de centrale post te Emmen gebracht. Voor enkele industrieën in Emmen dreigde dezer dagen de voorzie ning met stookolie ernstig gevaar te NAALRWIJK. De beurshallen aan de Geesfcweg i-n Naaldwijk, die vol gende week voor een tentoonstelling in gebruik zouden worden genomen, zijn ingestort. Naar schatting lag er engeveer 300 ten sneeuw op de da ken. Onder dit gewicht bezweken de daken. Zelfs de ijzeren binten knap ten af. DJAKARTA, 14-2. Vcor een bij zondere militaire rechtbank te Dja karta is een prcces begonnen tegen Ndjcno, gewezen voorzitter van het onder communistische leiding staande Indonesische Verbond van Vakver enigingen (Scbsi). Hij werd op 2 oktober gevangengenomen en is vol gens het leger een van de leiders van de mislukte staatsgreep van 1 okto ber 1965. (Het proces tegen kolonel Oen- toeng, voormalig commandant van een van de bataljons der paleis garde ten tijde van de staatsgreep, is nog niet begonnen, in tegenstel ling tot wat eerder verwacht werd). Ndjono werd een half uur voor aanvang van proces van zijn gevan genis naar de rechtszaal overge bracht. Er waren strenge veiligheids maatregelen getroffen. Alleen uit verkoren Indonesische journalisten mogen de rechtzitting bijwonen. Bui tenlandse journalisten of Indone siërs in dienst van buitenlandse bla den en persbureaus worden niet toe gelaten. DURE KIES ANN ARBOR, 12-2. Een Britse technicus heeft voor de tand heelkundige faculteit van de universiteit in Michigan in de V.S. een kunstkies vervaar digd, die zes miniatuur radio zenders bevat die gegevens verstrekken omtrent de wijze waarop en de kracht waarmee wordt gebeten. Deze gegevens kitnnen met behulp van een elektronisch brein worden ge analyseerd. De kies waarvan de technicus. Ian Scott, alle onderdelen zelf heeft vervaar, digd, kost 30.000 dollar (ruim 100.000 gulden). Op grond van de gegevens van de „radio kies" hoopt men tot betere methoden te komen voor hel maken van kunsttanden en vullingen. lopen. Zaterdagmiddag arriveerde een convooi van zeven tankwagens, elk met 20.00 liter olie, uit Amster dam, dat ondanks spiegelgladde we gen, enorme sneeuwophopingen en een woedende sneeuwjacht, de tocht had weten te volbrengen. Voor de eerstkomende dagen is daarmee in de behoeften voorzien. In vrijwel geheel zuid-oost Drenthe waren zondagavond de meeste se cundaire wegen, die 's morgens to taal onbegaan waren, weer voor het verkeer toegankelijk. Het personeels- vervoer naar een aantal continube- Zij weet (bijna) alles JOHANNESBURG, 11-2. In Graaff Reinet in Zuid-Afrika woont Maggie, die zegt 130 jaar te zijn en die zich nog alles kan herinneren van de Boerenoorlog en zelfs over de „kaffer"-oorlogen waarvan de eerste in 1877 uitbrak, spreekt alsof het gisteren gebeurde. Maggie herinnert zich hoe haar ouders met haar uit Transkei vertrokken in een tijd dat de stamhoofden de kinderen aan slavenhandela ren plachten te verkopen. Twee feiten zijn haar echter ontschoten, namelijk de maand waarin zij werd geboren en haar huwelijksdatum. LONDEN, 12-2. Premier Wilson is er in geslaagd de algemene sta king van het spoorwegpersoneel, die vandaag (maandag) zou beginnen, te voorkomen. Wilson maakte dit be kend nadat hij - in een laatste po ging het gevaar af te wenden - een onderhoud had gehad met vakbonds leiders. BANGKOK, 13-2. De Amerikaan se vice-president Hubert Humphrey heeft zondag in de Thailandse hoofd stad Bangkok met koning Phoemibol de oorlog in Vietnam en de commu nistische dreiging in noordoost-Thai- land besproken. Tevoren had Humphrey, die zon dagochtend uit Saigon in Bangkok was gearriveerd, de Thailandse mi nister van buitenlandse zaken Tha- nat Khoman tijdens een werklunch ontmoet. Zondagavond zou hij nog een gesprek hebben met premier Kittikatsjorn. Maandag vliegt de vice-president naar Vientiane, de Laotiaanse hoofd stad, met een tussenlanding te Non- kai in noord-oost-Thailand om daar een met Amerikaans geld gefinan cierd landbouwontwikkelingsproject te bezichtigen. Hij keert maandag middag naar Bangkok terug en ver trekt dan dinsdag naar Pakistan. Europese Werkgroep LAGE VUURSCHE, 13-2. In het vormingscentrum „Venwoude'' in Lage Vuursohe heeft prinses Bea trix zondagmiddag een driedaagse conferentie van deEuropese Werk groep (E.W.G.) gesloten. Prinses Beatrix is presidente van de werk groep. Aan de conferentie 'hebben enkele tientallen leden van de werkgroep deelgenomen. Zij waren voor het grootste deel afkomstig uit West- Europese en Scandinavische landen, maar er was ook een vertegenwoor diging uit Israël. De werkgroep bestaat nu onge veer ZVz jaar. De groep is geen poli tieke organisatie en heeft ook geen bindingen met een bepaalde levens beschouwelijke richting. Zij is vol komen onafhankelijk. Met succes heeft zij de jongeren gestimuleerd deel te nemen aan werk >in ontwik kelingslanden. In vele gevallen was zij nauw betrokken bij hulpverle ning sacties. Minister van buitenlandse zaken Luns 'is in New York aangekomen op doorreis naar Washington waar hij besprekingen zal voeren met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk. IJMUIDEN. De Cemij N.V. heeft de 11 miljoenste ton hoogovence- ment gemaakt sinds het moment, 16 juni 1931, dat het eerste cement ver vaardigd werd. drijven in Emmen, dat zaterdag avond was gestagneerd, kwam in de loop van de dag weer goed op gang? Alleen bij het vervoer van werkne mers buiten Emmen werd nog enige vertraging ondervonden. Dorpen geïsoleerd Personeel van gemeentewerken van Appingedam heeft zondagmiddag met behulp van een zware sneeuwruimer en na moeizame arbeid de doortocht naar het dorpje Jukwerd weer vrij weten te maken, tot grote opluchting van de inwoners. Nansum bleef zondag nog onbe reikbaar. De weg van Appingedam naar Bie- rum werd zondag sneeuwvrij ge maakt. Maandag zou zwaar mate riaal worden ingezet om de enorm hoge sneeuwmassa's te verwijderen. De provinciale weg van Holwierde via Godlinze naar Loppersum werd zondagmiddag eveneens vrijgemaakt. In Garsthuizen was de mannelijke bevolking de gehele zondag bezig de wegen in het dorp schoon te maken. NIEUW DELHI, 12-2. De regerin gen van India en Canada hebben zich kortgeleden beraden over een eventuele bemiddeling in de kwestie Vietnam door de internationale con trolecommissie voor Vietnam. Dit zei vrijdag een woordvoerder van het Indiase ministerie van buiten landse zaken. Een dag eerder 'had een vertegenwoordiger van dit mi nisterie nog ontkend dat dit overleg 'had plaats gehad. India is voorzitter van de contro lecommissie, waarvan voorts Cana da en Polen deel uitmaken. De Canadese 'hoge-commissaris in India, Roland Michener, zal zaterdag de secretaris van de Indiase minis ter van buitenlandse zaken. Kapoer, ontmoeten. Een Da Vinei en een Breughel ontdekt? WELLINGTON, 12-2. Twee schil- derijen, waarvan het ene mogelijk van de hand van Leonardo da Vinei en het andere wellicht van Breughel is, hangen in de woningen van par- tuculieren in het noorden van Nieuw- Zeeland, zo hebben deskundigen in Nieuvv-Zeeland gezegd. De directeur van het „Dominion- Museum", S. B. MacLennan, zei te geloven dat het schilderij, waarvan hij gelooft dat het van Da Vinci is, zeker vijf miljoen gulden waard zou zijn. De eigenaars wilden het doek echter niet door deskudigen laten ondrezoeken omdat „als het een echte Da Vinei zou blijken te zijn, het ple zier er af zou zijn" en omdat zij vrezen voor kunstdieven. De heer Roestenburg, directeur van het museum te Palmerston North, zegt de eigenaars te kennen van een door Pi eter of Jan Breughel geschil derd doek. Ook dit schilderij zou minstens vijf miljoen gulden waard zijn. Christie's in Londen zou heb ben verzocht het schilderij naar Lon den te sturen om het te verkopen. URK, 13-2. Maandagmorgen vroeg voer de Urker Noordzeevloot weer ter visvangst uit, In verband met de jaarlijkse biddag voor de visserij was de vloot de afgelopen week binnen gebleven. Het was de bedoeling geweest dat jl. donderdag, na de biddag, een aantal schepen weer zou gaan zoe ken naar de nog steeds vex-miste kot ter UK 58, maar de weersomstan digheden waren te ongunstig. Schip pers en bemanningen van de Noord- zeekotters hebben evenwel besloten dat vanaf maandagochtend zes sche pen nog een week naar de vermiste kotter zullen zoeken. De opvarenden van de overige schepen zullen vijf percent van de deze week te maken besommingen aan de opvarenden van deze schepen uitkeren. ROTTERDAM, 13-2. Een vismeel- brand aan boord van het Liberiaan se vi-achtschip „South America" heeft zich ongelukkig genoeg voor de blussers van L. Smit en Co. niet be perkt tot het achtei'sohip. Zondagavond omstreeks tien uur sloegen plotseling ook metershoge vlammen uit het voorschip van de 19 jaar oude Liberty, waardoor het i chip van voor tot achter in lichter laaie kwam te staan. Enige bergers, die vrijdag in de loop van de dag aan boord van de „South America" waren gekomen, moesten zich van wege ernstig explosiegevaar snel uit de voeten maken. Zij stapten over op een van de in de nabijheid lig gende slepers. De hitte en de rook werden allengs zo enorm, dat de slepers „Maas- bank", „Steenbank" en „Sohouwen- bank", die vanaf vrijdag al bezig zijn met de blussing, snel afstand moesten nemen van de „South Ame rica". Door deze 'niet geheel vei-wachte ontwikkeling, lijkt de kans het schip te behouden vrijwel verkeken. Het alcoholisme in Frankrijk PARIJS, 12-2. Jaarlijks sterven 20.000 Fransen aan alcoholisme en leverkwalen, aldus een officieel rap port. De in 1960 gestarte campagne tegen het alcoholisme werpt niet al te veel vruchten af. Al blijft wijn de meest gedronken drank, het bierver- bruik was vorig jaar ten opzichte van 1950 verdubbeld. DOETINCHEM. Nekkramp is ge constateerd bij een achtjarig meisje in Doetinchem. Het kind werd on middellijk naar het ziekenhuis over gebracht. CHICAGO, 12-2. In de V.S. zijn in 1965 bij verkeersongevallen 49.000 mensen om het leven gekomen, een record-cijfer dat drie procent hoger lag dan het aantal slachtoffers in 1964. aldus de nationale raad voor de veiligheid - een particuliere organi satie' die in Chicago is gevestigd. In het jaarrapport staat dat in 1965 1,8 miljoen mensen door verkeersonge vallen geheel of gedeeltelijk invalide zijn geworden. De schade aan de na tionale economie wordt geschat op 8,5 miljax-d dollar. President Johnson is van plan generaal Maxwell Taylor, voormalig Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Vietnam, te benoemen tot hoofd vn de centrale inlichtingendienst (C.I. A.), zo meldde de „Washington Star" zondag. De politieke crisis in België BRUSSEL, 13-2. De demissionaire minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak, is zondag de laatste Bel gische politicus geweest, die door ko ning Boudewjjn het afgelopen week einde is ontvangen in de reeks van politieke consultaties na het aftreden van de regcring-Harmel. Zware sneeuwval bracht zondag in Sleeswijk-Holstein en delen van Neder-Saksen het wegverkeer vrij wel tot stilstand. Amerikaans vliegtuig verongelukt MADRID, 13-2. Vijfhonderd Spaan se politiemannen en boeren zoeken in de Sierra Nevada naar een Ame rikaans transportvliegtuig, een vier motorige Globemaster, die daar za terdagavond met aoht 'inzittenden moet zijn verongelukt. Het toestel vervoerde speciale apparatuur voor het opsporen van de kernbom die ergens ter hoogte van Palomares, zuid-Spanje, op de zeebodem rust. De neergestorte Globemaster zou zijn terechtgekomen op een helling van de Mulihacen, bij Orgiva. De dikke sneeuwlaag bemoeilijkt (het zoeken. De Belgische vorst is vrijdag di rect na terugkeer van zijn officiële bezoek aan Denemarken - een dag vroeger beëindigd om het ontslag van professor Havmel te kunnen aanvaarden - met zijn besprekingen begonnen. Naast de gebruikelijke ge sprekken met de voorzitters van bei de kamers van het paxriement en van de politieke partijen ontmoette ko ning Boudewijn in zijn paleis te La ken tal van andere vooraanstaande Belgen. Tot hen behoorde ex-pre mier Theo Lefevre, wiens rooms-ro- de coalitiekabinet tussen 1961 en 1965 het naoorlogse record vestigde met een regeringsperiode van vier jaar, drie maanden en drie dagen. In politieke kringen in Bx*ussel wordt het niet uitgesloten geacht, dat koning Boudewijn reeds vandaag (maandag) een informateur zal be- Aangezien het de socialistische partij is geweest, die de crisis heeft veroorzaakt doordat haar ministers het ontslag vroegen wegens het uit blijven van een akkoord over de uit voering van de ziekte en invalidi teitswet. zal dit wellicht een socia list zijn. Een voortzetting van de rooms-rode- coalitie wordt trouwens nog steeds de meest waarschijnlijke oplossing geacht. Zowel in socialis tische als in katholieke kring wordt er echter op aangedrongen het „ex periment" van prof. Harmei, wiens In de Trèveszaal in Den Haag is een luchtvaartovereenkomst tussen Ne derland en Indonesië geparafeerd. Voor Nederland ondertekende dc staalssecr. voor verkeer en water staat mr. S. A. Posthumus midden en voor Indonesië commodore Sugo- ro Sastrodimedjo, onderminister voor luchtvaartverbindingen. Links de Indonesische ambassadeur Soed- jarwo Tjondronegoro. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Mensen, die niets uitvoeren. hebben meestal nergens tijd voor. WAT 1EQT DE &ll T kabinet slechts zesenhalve maand heeft geregeerd, niet voort te zetten. Zijn C.V.P.-B.S.P. regering telde 28 leden, verdeeld in „super-ministers", belast met de coördinatie van het beleid, „gewone" ministers en mi nisters-staatssecretarissen. Wat doe je hier? BUENOS AIRES, 12-2. Bij een mo dernisering van de krankzinnigen inrichting van de Argentijnse stad La Plata kwam de nieuwbenoemde directeur tot de ontdekking, dat van de verpleegde Alejandro Novoa geen enkel dossier bestond. „Wat doe je hier", zo vroeg hij de man. „Dat weet ik zelf ook niet", ivas het ant ivoord. Novoa vertelde vervolgens dat hij in 1935 op een vage verden king met enkele vrienden was ge arresteerd, Allen werden enkele da gen later vrijgelaten, behalve hij zelf. Een arts wiens naam men niet meer kon achterhalen verklaarde hem geestelijk gestoord, waarop hij in de inrichting werd opgenomen. Hij was er al geruime tijd mee op gehouden protesten in te dienen, zo zei hij. De uit de inrichting ontsla gen Novoa gaf donderdag als zijn enige ivens te kennen spoedig naar zijn vrouw te mogen terugkeren, die hem de afgelopen dertig jaar trouw elke week, kwam bezoeken. Rustig weer Verwachting tot dinsdagavond: Zwaar bevolkt met enkele verspreid voorkomende opklaringen, plaatse lijk enige neerslag en hier en daar mist; in het noorden van het land overwegend lichte vorst, in het zui den temperaturen om het vriespunt; zwakke tot matige veranderlijke wind. 15 febr. Zon op 7.56, onder 17.53. Maan op 5.29, onder 12.34. Nieuwe maan; 20 febr. te 11.50. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 febr. 11.26 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 15 febr. 11.24 v.m. n.m. Doodtij: 14 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied boven Scandinavië heeft nu een uitloper over Engeland in de lichting van Frankrijk. Deze uitloper verplaatst zich naar het oosten waarbij de wind in ons land zwak en vei'anderlijk is geworden. Het weer zal weinig ver anderen. In het noorden van het land houdt de lichte vorst aan, in het zui den blijft de temperatuur om het vriespunt schommelen. In verband met de aanwezigheid van een sto ring in de -hogere luchtlagen blijft de kans op af en toe wat neei-slag in allerlei vormen bestaan. De koex's van de oceaandepressie blijkt enige verandering te ondergaan. Dc baan in de richting van de Middellandse zee wordt geblokkeerd waardoor de storingen hun invloed nu over Ier land en zuidwest Engeland gaan uitbreiden. SCHIPHOL. Eer. DC-8 van de K. L.M., die zaterdagavond om 18 uur naar Mexico wilde vertrekken, is 'bij het wegtaxieën in een bocht geslipt en met het neuswiel naast de rijbaan in een opgewaaide berg sneeuw be land. Het ongeluk leidde tot een dag vertraging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1