trim ASPIRIN® s Vergadering ingelanden district 8 waterschap Scli.-Duiveland Voor 35 jaar Miliifinnn hliiffit-fipl SPORT EN WEDSTRIJDEN Ondanks het natte jaar weinig wateroverlast BRUINISSE, 9-2. Onder leiding van de voorzitter van het district 8, van het Waterschap Schouwen-Dui- veland, de heer J. Kwaak, had te Bruinisse woensdagmiddag een ver gadering van ingelanden plaats van gencemd waterschap in hotel Storm. District 8 omvat de polders Ooster- land en Bruinisse. Het was opvallend hoeveel Oosterlanders verstek had den laten gaan. Na een welkom aan het dagelijks bestuur van het waterschap en aan de waterbouwkundige, de heer Kloosterboer, sprak de heer Kwaak een dankwoord aan het adres van de heer P. L. Krepel, die wegens de leeftijdsgrens, was afgetreden als hoofdingeland van het waterschap, maar die ook voor 1959 zo veel. in dienst van het toenmalige Water schap Bruinisse, ha dgedaan. Hoewel het jaar 1965 veel natter was dan andere jaren die als nat bekend waren, was er in Oosterland en Bruinisse dankzij het gemaal te Viane zo goed als geen wateroverlast. Toen wateroverlast in de polder Oosterland dreigende vormen ging aannemen, heeft men eveneens de watertoevoer uit Bruinisse afgeslo ten. Gezegd mag worden dat het water buitengewoon vlug werd weggema- len. Gebleken is opnieuw, dat een goede waterafvoer (dank zij de her verkaveling) naast goed door de boer onderhouden sloten, nuttig en nodig zijn. De peilingen in het Zijpe gaven een goede uitslag te zien. er treden geen veranderingen ten kwade op. De vooroever wordt momenteel nergens aangetast. Stormschade was er in het waterschap nogal belangrijk. Dijkgraaf A. M. Geluk memoreerde de bestuursmutaties. de herbenoe ming van de gezworenen en van het bestuur, alsmede aftreden wegens leeftijd van enkele hoofdingelanden. De concentraties van waterschap pen die op Schouwen-Duiveland be gon vond ook voortgang in andere delen van Zeeland, zodat dit gewest nu bestaat uit 10 geconcentreerde waterschappen. Historisch overzicht Ter gelegenheid van deze eerste vergadering op Bruinisse had spre ker zich verdiept in de historie van het dorp en in de Kronieken gevon den, dat het dorp in 1467 was ge sticht. In 1575 waren de Spanjaarden over het Zijpe getrokken door het water wadend, in 1621 was de Stoofpolder bedijkt, in 1767 was er een grote dijkval, in 1803 was de polder ge- inundeerd. Op 23 december 1894 en RENESSE. Het gemengd koor „V. Z.O.S." gaf een uitvoering van het tneelspel met 'zang Het lied van moeder". DUVVENDUKE. Per 1 januari be droeg het aantal inwoners van deze gemeente 540. ZIERIKZEE. Voor het Comité van Chr. Winterlezingen sprak de leger en vloot predikant ds. H. Jansen. ZIERIKZEE. Hier ter stede woedt een hevige griepepidemie. Naar schatting is een zevende deel van de bevolking ziek. ZIERIKZEE. Het motorvaartuig „Cornelia" strandde in stormweer bij Oostmahorn en ging verloren. De opvarenden werden gered. HAAMSTEDE. De schoolkinderen te Haamstede en Burgh organiseer den een tentoonstelling van thuis in bloei gebrachte bolgewassen. DREISCHOR. Een aantal zang nummers en het toneelstuk „Summa cum laude" was het programma van de uitvoering der zangvereniging „Streven naar Beter". DREISCHOR. Alhier is een afde ling opgericht van de Ned. Landar beiders Bond. Alle landarbeiders, met uitzondering van één, zijn toe getreden. ELKERZEE. Een militair vliegtuig maakte een landing op het strand bij „De Repard" te Scharendijke. Ingezonden mededeling trim chocolade-mints: van binnen hard/zachte mint, van bnilcn fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! CHOCOLADE-MINTS op 30 september 1811 was de toe stand zeer kritiek. Bruinisse heeft al tijd een zware strijd tegen het wa ter moeten voeren en de landprijs droeg daarvan de sporen. In 1730-'32 was een hofstede ver koop voor f 20,- de hoop, in 1730 be taalde men voor een andere hofstede een preas van f 12,- per gemet. De kerk was gewijd aan Jacobus de Jon gere (Sinte Jacob te minre). Op de naamdag van deze Heilige (1 mei) werd jaarlijks een kermis gehouden. Er kwam een verzoek van de kerke- raad, in de loop van de 18e eeuw. om dit „overblijfsel des Pausdom" af te schaffen. Dit gebeurde toen niet. Wel verplaatste de Ambachtsheer mr Willem óe Jonge de kermis op een andere tijd, naar eind augustus. Snel voltrokken zich de verande ringen die het eiland een ander aanzien geven, snel ontwikkelt zich ook de recreatie, het aantal bezoe kers in de Westhoek was in 1965 groter dan enige jaren te voren was voorzien en gepland. De stormen De heer Geluk memoreerde de ve le stormen met hun niet onbelangrij ke schade op sommige plaatsen aan de zeewering, vooral in het district Borrendamme. Overeenkomstig de verwachting is het getijdenverschil oostelijk of westelijk van de Greve- lingendam 40 cm. Hij sprak er zijn voldoening over uit. dat het Zijpe wat de diepte be treft thans stationair blijkt. Op de Rijksbegroting 1966 is een flink bedrag uitgetrokken voor de verdediging van de kust van Noord- Beveland, ongetwijfeld houdt dit ook verband met de stroomverande- ringen als gevolg van uitvoering van Deltawerken. Het betrokken gebied is een serie dijkvakken waar veel oevervallen voorkwamen in de loop der jaren. De stijging van lonen en salarissen der laatste jaren maakte een lasten verhoging onontkoombaar. Spreker hoopte op een spoedige totstandkoming van de wet op de wegenfinanciering, waardoor aan de waterschappen een tegemoetkoming zal worden gegeven voor wegenon- derhoud. Deze vergoeding zou wor- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NIJMEGEN. In de „Prins Hendrik kazerne" (luchtmacht) van het gar nizoen Nijmegen is een geval van nekkramp geconstateerd bij de dienstplichtig soldaat Marselist uit Blcemendaal. Hij is in het militair hospitaal te Arnhem opgenomen. Zijn toestand is goed. ROTTERDAM. Bij een ongeluk op de werf Piet Smit Jr. «aan de Stadi on weg te Rotterdam is de 66-jarige werfcontroleur J. Postma uit de Maasstad om het leven gekomen. De man viel door een onopgehelderde oorzaak van een 6 meter hoge steiger en sloeg tegen een betonnen vloei'. In het Dijkziigtzieken'huis overleed de werfcontroleur aan zijn hoofd wonden. BRUMMEN. De 49-jarige pater Grol van ihet missiehuis De Wild baan in Brammen is bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Zijn auto slipte door de gladheid en 'kwam in botsing met een vracht auto. De pater werd uit de wagen geslingerd en is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Zutphen overleden. DEN HAAG. De 65-jarige C. Jan- sen-Middendorp uit Loosduinen is in het ziekenhuis Westeinde in Den Haag overleden ten gevolge van een verkeersongeluk, dat haar zondag 6 februari was overkomen. ROTTERDAM: De „United States Lines" zal volgende maand als eerste maatschappij een containerlijndienst gaan openen tussen de Verenigde Staten en west-Europa. De dienst zal worden onderhouden door vier snel le schepen uit de Callenger klasse. DEDEMSVAART. Te Balkbrug is thans daadwerkelijk een 'begin ge maakt met de gedeeltelijke demping van de Dedemsvaart. Daartoe is be sloten omdat geen rijkssubsidie kon worden verkregen voor de uitvoe ring van het in 1959 door de provin ciale waterstaat van Overijssel ont worpen verbeteringsplan. HELLENDOORN. Een aantal le den van de Boerenpartij die onte vreden waren over het partij beleid hebben 'besloten een eigen partij op te richten. Het is de Boeren- en Middenstands partijdie inmiddels officieel is ingeschreven bij de kies raad van het ministerie van binnen landse zaken. WOUDENBERG. De vroede vade ren vain het Utrechtse dorp Wouden berg maken zidh érnstig ongerust over de activiteiten van al te vrien delijke juffrouwen die zioh regelma tig op het gemeentelijk 'grondgebied vertonen. Er wordt in deze gemeente druk getippeld door vrouwen uit Utrecht. ARNHEM. In de ruilverkaveling Kielerwaard zal een 'geheel nieuw bos van ongeveer honderd hectaren aangelegd worden. WEESP. In de Nederlands Her vormde keik in Austin Friars in Londen zal koningin Juliana op 7 juni a.s. een glas in loodraam aan vaarden, dat wordt aangeboden door in Engeland wonende Neder landers en aangebracht ter herden king van wijlen 'koningin Wilhcl- mina. Het raam is vervaardigd door een predikant te Weesp. DEN HAAG. Het aantal geregis- streerde ongevallen in fabrieken en werkplaatsen 'bedroeg in 1964 ruim 380.000 (125 dodelijke), waarvan op bouw- en sloopwerken 51.000 (27 do delijke). Vergeleken met 1963 res pectievelijk 300.000 (118 dodelijke), cn 43.000 (32 dodelijke). den gegeven met terukwerkende kracht tot 1963. De wet op de financiële verhou dingen tussen Rijk en Waterschap pen laat eveneens nog op zich wach ten. De verhouding in de polderlas- ten is totaal zoek, wanneer men het verschil bekijkt van het dijkgeschot dat de boeren in Groningen betalen (f 12,- a f 15,- per ha) met bijv. Flak- kee waar het dijkgeschot meer dan f 100,- per ha bedraagt. Schouwen-Duiveland ligt met f 75,- per ha ongeveer in het mid den, als men bekijkt wat men in ove rig Zeeland betaalt. Indien Bruinisse nog niet in het gehele waterschap zou zijn geïncor poreerd, zou ongetwijfeld een hoger geschot moeten worden geheven. Spreker gaf vervolgens zijn visie op de toekomst, nu Grevelingendam en Oosterscheldebrug Schouwen- Duiveland hebben ontsloten. Is er ook niet sprake van een spoorlijn over de toekomstige Delta- dammen? Een feit is dat de progno ses die men enkele jaren geleden maakte wat betreft het vreemdelin- genbezcek aan het Schouwse duin gebied nu al door de werkelijkheid zijn achterhaald en overtroffen. Meer wegen zullen in de nabije toekomst noodzakelijk zijn. De rondvraag Bij de rondvraag werden door ver schillende ingelanden vragen ge steld, o.m. over de verder gaande noodzakelijke mechanisatie al heeft deze ook zijn grenzen. Er zullen mensen moeten blijven om de ma- MICRO-KORFBAL S.K.N.W.K. II-Unitas 2-2 Het verrassend goed spelende team van de Nieuwerkerkers slaag de erin Unitas haar eerste puntje te ontfutselen. Jan de Jonge gaf de blauw-zwarten de leiding (1-0) waar na Ada Hage zorgde voor de gelijk maker. Na de hervatting nam Unii- tas door Piet v. d. Schee de leiding (1-2) maar Kees Radewalt zorgde er voor dat de puntjes broederlijk ge deeld werden (2-2). D.E.S.-Unitas 2-1 Danik zij een 'grotere schotvaardig heid welke aan de dag werd gelegd kon WIK de zege behalen. Carrie v. d. Wekken gaf WIK de leiding (1-0) waarna Nelleke Vogelaar de gelijk maker liet aantekenen (1-1). Na de vakverwisseling werd WIK 'gevaar lijker en nadat Jan Kort de stand op 2-1 had gebracht, brachten Peter Feijtel en Piet O verb eek (straf worp) in de 2e speelhelft de eindstand op 4-1. W.I.K. II-S.D.O. 4-1 De strijd tussen de twee koplopers uit de afdeling C «gaf wel 'bijzonder weinig 'krachtsverschil te zien. Een puntenverdeling was dan ook een betere afspiegeling geweest van de krachtsverhouding in het veld. Na dat de Ie helft met blanke stand was afgesloten gaf Ada Hage Unitas een 1-0 voorsprong welke door Truus Kraak ongedaan werd gemaakt (1-1). In de slotfase besliste Toos Kraak de wedstrijd lin het voordeel van haar club (2-1). HOCKEY Afgelopen weekend heeft alleen de junioren wedstrijd op zaterdagmid dag doorgang kunnen vinden. Onder leiding van de heren de Kup en Sterkenburg hebben de H.S.D.-ju- nioren uitstékend partij gegeven aan de geroutineerde Middelburg A-ju nioren, 'die allen reeds enige jaren in competitieverband hockeyen. Vooral de verdediging, goed ge steund door de 'halflinie, heeft ber gen werk verzet. De pauze ging dan ook in met een 1-0 achterstand. Na de rust - met de wind in de rug - kon ook de voorhoede wat meer in actie komen. Wim Wijsman had zijn plaats onder de lat weer kunnen in nemen, zodat Jaap Geluk (Noord- gouwe) mi'dvoor speelde. Deze brak enkele keren goed door maar strand de 'dan toch in 'laatste instantie op de keeper van Middelburg, die een uitstekende 'kijk op de 'bal 'bleek te hebben. Jammer genoeg konden in deze periode de beide kanthalfs niet voldoende energie meer opbrengen om ook hun aanvallende taak te ver vullen en de voorhoede te steunen. chines te bedienen, de machines op hun beurt vergen kostbare investe ringen. De mogelijkheid om riet door che mische bestrijding uit de sloten te houden, werd door verschillende in gelanden belicht. De heer D. Kik Kz. had een serie praktische vragen, over door hem ondervonden moeilijkheden met de afvoer van modder uit een water leiding, verzakte wegbermen, snoei- hout dat niet tijdig werd opgeruimd enz. De heer P. L. Krepel dankte voor de woorden tot hen gericht en sprak er zijn voldoening over uit, dat zijn zoon als gezworene in zijn plaats was gekozen. Ook de heer M. K. Krepel dankte voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopte dit vertrouwen waardig te zullen zijn Man koopt school WALTON, 10-2. George Moore een zakenman uit Walton in Engeland, wil zijn zoon een behoorlijke particuliere school laten aflopen. En daarom heeft hij er een gekocht. De school is echter nog niet helemaal naar de zin van Moore. Er zul len nu klaslokalen bijgebouwd warden en er komt een nieu we gymnastiekzaal en een ver warmd zwembad. Alles bij el kaar gaat dat ruim 500.000 kosten. Moore ging in „school- zaken" toen hij hoorde dat de school van zijn achtjarige zoon gesloten zou worden. ELST. Op de oude rijksweg Eist- Arnhem is de 19-jarige bromfietser P. G. Willemsen uit Eist bij een ver keersongeval om het leven gekomen. BILJARTEN Competitie viertallen district Scli.-Duiveland Voor 'de competitie voor viertallen van 'het distrikt Schouwen-Duive land der K.N.B.B. werden de vol gende wedstrijden gespeeld: C 3 klasse, afd. A: Onder Vrien- den-Entre Nous 2-7: N. v.'d. Graaf- A. Krijnse Lokker 0-2, M. P. Wes- sel jr.-J. Hagesteijn 0-2, J. Hart- A. J. Berrevoets 2-0, M. Wessels sr.- J. de Jonge 0-2. V.O.G.-O.K.K. 6-3: W. Kramer-W. Kesteloo 2-0, L. Kos ter-K. Kort 0-2, J. L. de Hooge-L. van Klinken 2-0, C. AkerShoek-M. Quist 2-0. C 3 klasse, afd. B: De Carambole- V.O.G. II 5-4: K. L. v. d. Werve-K. Krello 2-0, J. A. Dorst-A. Meerding 0-2, A. H. de Waaij-C. v. d. Bos 2-0, P. van M'ierlo-J. Verkaart 0-2. K.V. L.-B.V.O. 7-2: P. v. d. Berge-D. de Bruine 2-0, J. v, d. Weij'de-A. Poel man 2-0, J. J. Romeijn-H. Capelle 2-0, A. Quartel-P. v. d. Welle 0-2. C klasse 4, afd. A: B.V.O. II-O.K. K. II 7-2: J Goudswaard-J C. van Felius 0-2, P. v. d. Hulle-J. Thiery 2-0, C. Steenpoorte-J. Lemsom 2-0, W. de Jonge-M. Thiery 2-0. C klasse 4, afd. B: Onder Vrien den II-V.O.G. III 7-2: H. Fondse-C. Meerdinlk 2-0, A. v. d. Zande-J. Krello 2-0, L. v. 'd. Zande-M. Krij- gef 2-0, J. Rijnberg-C. v. Tiggelho- ven 0-2. Entre Nous II-Onder Vrien den II 7-2: M. v. d. Schee-L. v. d. Zanlde 2-0, A. Berrevoets-J. Rijnberg 0-2, A. J. Sohiettekatte-A. v. d. Zan- de 2-0, L. v. d. Berge-H. Fon'dse 2-0. Ongeveer een 'kwartier voor het eindsignaal 'kwam Middelburg weer extra fel opzetten. Er werd ener giek, maar wat paniekerig verde digd. De backs vertrouwden iets te wéinig op keeper Wijsman (die daar voor reeds diverse malen met forse trappen de 'bal uit de straf cirkel had gewerkt) en maaiden hem telkens weer de bal voor de voeten weg. Het „regende" dan ook strafcomers, fan tastisch gestopt door de l.binnen (met de ihand) en 'hard op doel ge schoten door de l.buiten. Twee keer meest Wijsman toen nog „vissen", doordat hem ihet uitzicht sterk werd ontnomen, zodat :het tenslotte een 3-0 overwinning werd voor Middel burg A. A.s. zaterdag moeten de junioren in Vlissingen tegen Middelburg C spelen, de ihcrcn zondag op eigen terrein tegen Middelburg III uit Vlissingen. De dames gaan naar Roosendaal voor de returriwedstrijd tegen De Pelikaan II (de thuiswed strijd werd met 4-2 verloren; de da mes wacht dus een moeilijke taak). Maurice Chevalier heeft donder dag een gedenkplaat onthuld in het Parijse huis waar Edith Piaf is ge boren. VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor a.s. zondag 13 februari luidt: 4e klasse G: Burgh-Zierikzee (half 3); DIVO-Cluzona; Vosmeer-De Schutters; RKFC-Oude Molen; Hal- steren-NVS; Nieuw Borgvliet-BSC. Afdeling Zeeland le klasse B: Dreisóhor I-Zierikzee 11 (half 3, scheidsr. P. Schetters); Renesse I-Patrijzen I (half 3, soh.r. P. Polfliet); Cortgene I-Robur I; Luctor I-Kruinimgen I. 2e klasse C: Dreischor II-SVOWK I (half 1, scheidsr. M. Krijger); Zon- nemaire I-Zieri!kzee III (half 3^ J. P. van Wel scheidsr.). Zaterdagmiddagcompelilie Het programma voor a.s. zaterdag 12 februari luidt: le klasse: Middelburg V-MEVO I (kwart over 3, scheidsr. M. Lind- hout); VCK I-Bruse Boys I (kwart over 3, scheidsr. A. Mollet); Wemel- dinge I-Kapelle I; Wissen'kerke I- Beren I; Nieuwdorp I-Kloetinge I; Zaamslag I-Spui I. 2e klasse A: Duiveland I-AKF I (kwart over 3, scheidsr. Th. Kramer) 's Heer Hendrïks'kinderen I-WIK I ('kwart over 3, scheidsr. A. de Willi gen); Bevelanders I-Brouwershaven I (kwart over 3, scheidsr. J. Louwer- se); Veere I-Meeuwen II; Seroosker- ke I-Oostkapelle I. 3e klasse A: MEVO III-Bruse Boys II ('kwart over 3, scheidsr. N. Speel man); SKNWK II-Burgh III (kwart over 3, scheidsr. Th. Sies); Brou wershaven. II-SKNWK I (3 uur, L. Verloo scheidsr.); Bruse Boys III- ZSC I (kwart over 3, scheidsr. J. P. van Wel). Juniorencompetitie Groep A I: Vlissingen A I-Zierik- zee A I (half 3, scheidsr. H. Dattin); Arnemuiden A I-Middelburg A I; Zeelandia A I-Zeeland Sport A I. Groep A V: Nieuwdorp A I-Zie- rikzee A I (2. uur); Colijnsplaatse Boys A I-Burgh A I (kwart over 2, scheidsr. C. Clement); Volharding '32 A I-Wolfaartsdij'k A I. Groep B IZ: Brouwershaven B I- Burgh B I (1 uur 55, scheidsr. J. M. Thiery); Burgh B II-ZSC B I (half 3, scheidsr. A. J. Dorst). Groep B X: Zierikzee B I-Duive- land B I (2 uur 25, scheidsr. M. Krij ger); SVOWK B I-Zierikzee B II (2 uur 25. scheidsr. J. D. v. d. Linde); SKNWK B I-Dreischor B I (2 uur 25, sdheidsr. P. A. 'bij de Vaate). VOLLEYBAL Competitie NeVeBo District Zuid II Afdeling „Grevelingen" Het programma voor de volgende week luidt: Dinsdag 15 februari: Sparta II- PTT (9 uur, zaal Middel'hamis). Woensdag 16 februari: SKNWK- Delta Sport I (8 uur, zaal Ni euwer- kerk); ODI I-Sparta I (9 uur, zaal Middellharnis). Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 12 en zondag 13 februari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter H. J. Simons, Renesse, lel. (01116) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter L. J. v d. Zande. DIERENARTS Dierenarts C. J. H. Scheuerman, Zie rikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman De weekeindedienst vangt aan op zaterdagmorgen om tien uur. Ingezonden mededeling daarstaat BAYE/z achter KERKNIEUWS Congres Wereldraad van Kerken GENEVE, 10-2. In zijn rapport, dinsdag op het congres van de wei reldraad van Kerken in Geneve in gediend, zegt dr. W. A. Visser 't Hooft dat de wereldraad zich zyns inziens eerder moet richten op ver dieping dan op uitbreiding van de oecumenische beweging. Alles wat de ware geest van broe derschap in de weg stond moest wor den opgeruimd. Het ging om het con crete handelen ter verwerkelijking van de echte eenheid tussen de Christenen. Daarom, zo zegt dr. Visser 't Hooft die zoals bekend secretaris-generaal van de wereldraad is. „hebben wij dit keer als centraal thema geko zen: „De oecumenische oriëntatie en de bijzondere taak van de wereld raad". Voor iedere Christen was hierbij van primair belang de trouw aan de Schrift. Ingezonden mededeling i Ingezonden mededeling Nu heeft de vakman de meeste tijd om uw fiets na te zien! QI JUUJi jUIBUj UIIJI ffl. IIGl os Denken aan tie zomer „Lavog", de Franse ontwerper voor bad- en strandmode heeft de nieuwe collectie voor het komende seizoen ami de pers getoond. Links: „Phedre", een rokloos eendelig badpak met schouderbandjes, met helder gekleurde dwarse streepjes; „Atlas", een slip van nylon en „Killini", een zwempak met kanteffect. Nu al denken aan de zomer dus H.S.D. junioren—Middelburg A 0—3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4