IVOPOL Uw collega's noemen u objectief. Bij een geschil vraagt men iiw mening. U steekt daar rustig een pijp bij op. Zijn we er ver naast als we denken dat u Coopvaert rooM? STREEKNIEUWS FILM De kwalifeifsfandpasfa J. Markusse sprak over: „Veranderingen in bedrijf en gezin'" Grote schade in bossen door ijzel Nationale t.v.-fotowedstrijd LAATSTE NIEUWS Ton voor Vietnam op Rode-Kruisgiro M 571 ste STAATSLOTERIJ s&él vierde klasse Bij gelegenheid van de geboorte van prinses Juliana in 11)00 reed deze door paarden getrokken „tram" on der grote belangstelling door Burgh en Haamstede. De nationale feestdag viel juist in de periode dat er op Schouwen-Duiveland werd gespro ken over een tram en toen er feest gevierd moest worden geschiedde dit onder het motto „We rncteke un tram". De ingezetenen bouwden het gevaarte tegenover het bekende huis „Het Anker". Er werd een machinist aangewezen, een conducteur en de de volgende dag xverd een trotse rondrit door de dorpen gemaakt. b De Indonesische 'minister voor hoger onderwijs,. Sjarif Tthajeb, heeft donderdag de stakende studenten in Djakarta gewaarschuwd dat ze uit gesloten zullen worden van alle ex amens wanneer ze hun actie voort zetten. BRUINISSE De kandidatenlijsten Op de kandidatenlijsten voor de verkiezing van de leden van Provin ciale Staten, staat voor de S.G.P. ook de heer W. van Gilst te Bruinisse. In de totale lijst, opgenomen in het don derdagnummer, verzuimden wij (bij vergissing) deze naamt te vermelden. Wat een waarheid en wat een leu gen staat er op het celluloid. We hebben het gisteravond gezien via de film „Wunderful world", die voor een handjevol mensen draaide, maar feitelijk hadden het er veel meer moeten zijn, want zulk een aaneen schakeling van boeiende kleuren beelden kan de t.v. nog niet brengen. Zo'n wereld bestaat dus echt; een wereld van schoonheid, vol genieten de en goed etende mensen. Wat wil men eigenlijk zien en beleven? Het hangt er maar van af. Een (goed) etentje op een terras in Parijs of meedeinen op het ritme van de mu ziek, die Beierse volksdansers bege leidt? Het kan, maar Wenen is ook mooi. Strauss componeerde er voor een uitgelezen gezelschap zeer char mante danseressen, die als achter grond een fontein zich soepel voegden naar het ritme van de wals. De naam Florence proeft als honing- zeem op de tong. De driftige zuider lingen stappen er drukdoenerig door de straten, aan weerszijden geflan keerd door kostbaarheden uit een grijs en rijk verleden. Laten we „foei" roepen tegen stie rengevechten, maar hoe vibreert de spanning onder het publiek in de arena, dat ware moed en goedkope trucjes van de toreador feilloos on derscheidt. Maar de zon gaat al on der in de Sahara. De koperen ploert zakt weg en in zijn laatste schijnsel tekenen de kamelen zich als geknipt uit zwart papier tegen de horizon af. Tempeldansen in Thailand daarna en stokdansen op de Philippijnen, een theeceremonie in Japan, met zijn formele toneeltradities, die de mo derne bewonrs van het land blijk baar toch. onverkort aanspreken. Men kan toch niet blijven overigens, want de film schiet snel door de projector. Daar is dan Hawaii, met de wijde boog van zijn strandenhel afste kend tegen het indigoblauw van zijn de oceaan, met zijn soepele Pacific- feeën, zijn bloemslingers en zijn overdaad aan zon. Maar de lama's in Peru staan al te wachten. Ze scharrelen wal rond, spuwensgereed in de buurt van eeutoenoude Inca-monumenten en een meter verder op staan twee ge lieven te schertsen met het uitzicht op de wijde baai van Rio de Janei- ro. De Caraïbische zee is vol terras jes, waaroverheen de melancholie van Bellafonte-dchtige muziek ivordt uitgestrooid. Nog even heeft over- gens (dezelfde) zon, die hier heet en heerlijk straalt, tijd om te wach ten om dan de Grand Canyon in Co lorado te verven met geladen rood en de bereden politie in de Cana dese Rockies loil zich ook nog laten zien. Natuurlijk aan een koud meer, waarin de snceuiotoppen van de rondom liggende bergen hel weer kaatsen. Het is de icaarheid van de „loondermooie wereld",, maar waar zijn de ivonden en ellenden van die zelfde wereldDe hongerstakkers en de gewonden, de erosielandschap pen en de achterbuurten van de ivereldsteden? Men heeft ze weg ge laten, want zo'n film is waarheid en leugen. Niet erg; als men het maar weet. schiereilandman. Ingezonden mededeling Het behoud van Uwtanden Coöperatieve Laiulbouwvereniging „V.Z.O.S." ZIERIKZEE, 10-2 ..Toen ik in 1947 op de middelbare landbouwschool zat, vertelden de leraren dat de com bine in Zeeland nooit een kans zou maken en men baseerde dat op een zevental argumenten. Men weet hoe het met de combine gegaan is en on langs heb ik een automatische ploeg in werking gezien. Wellicht zeggen we weer: „dat wordt niets", maar misschien steekt er wel veel toe komst in. ,.Deze veelzeggende opmer king maakte de heer J. Markusse, hoofd van de afdeling bedrijfs-eco nomie van de Z.L.M. op de donder dagavond in het Huis van Nassau gehouden jaarvergadering van de Coöperatieve Landbouwvereniging „V.Z.O.S.", onder leiding van de voorzitter de heer J. P. W. C. Stols. Onderwerp van de heer Markusse was: „Veranderingen in bedrijf en gezin". Do voorzitter kon in zijn openings woord een flink aantal leden ver welkomen. Hij gat' een schets van het moeilijke landbouwjaar 1965, dat als zeer nat de geschiedenis is inge gaan. Hij memoreerde de vele hoog tepunten in de agrarische sector en wees met name op de degelijke op leidingsmogelijkheid, die de land bouwschool „De Kluut" biedt. ,,Laat uw kinderen, die bestemd zijn voor de landbouw, deze opleiding geheel volgen, want het is het minimum wat ze straks nodig hebben", zo drong de voorzitter aan, die hierna een overzicht gaf van de prijsont wikkeling der produkten. Daarin staken mee- en tegenvallers. Voor 1966 blijken de richtprijzen voor tarwe en suikerbieten op het zelfde niveau te liggen. Dat lijkt mooi, maar men moet wel rekening houden met de gestegen lonen en kosten en dan ligt het prijspeil dus lager. Met de melkprijs is het allemaal nog niet zeker; mogelijk wordt het een verhoging van twee h drie cent. De heer Stols waarschuwde voor een sterke uitbreiding van het aardap pelareaal. De verleiding isi er, i.v.m. de goedé aardappelprijzen, maar, sinds 1954 is voor dit produkt reeds zeven maal ingegrepen voor onder steuning van de prijs. Daarom is voorzichtigheid geboden. Het jaarverslag De secretaris-penningmeester de heer J. v. d. Welle leverde een ge degen jaarverslag, waarin hij even eens een schets gaf van het weers- verloop, dat hoge droogkosten mee bracht voor tarwe en gerst (brouw- kwaliteit). Voor gerst kwamen er premies boven het bewaarloon, maar voor tarwe niet. De schokkers wa ren kwalitatief niet best. De prijs van bruine bonen lag hoog. Vlasstro had een speculatief karakter. De aardappelen waren goed, met oplo pende prijzen. Grote tegenstellin gen waren er in de oogsttijd van bie ten. Eerst fraai weer, later zeer nat. De late leveranciers zaten daardoor fout. Het melkvee was goed, het mestvee minder goed. Het ledental der vereniging bedroeg per 31 de cember: 102. Het afnamebedrag bij de C.A.V. bedroeg: f 402.644. De ver lossing uit het isolement van Sehou- wen-Duiveland is belangrijk, maar het gaat gepaard met een aantasting van de sfeer. De landbouw staat nog voor vele moeilijkheden, waarvoor nog geen oplossing is te vinden. De secretaris wenste daarop de leden een goed jaar voor bedrijf en gezin. Uit zijn financieel verslag bleek, dat de vereniging er gunstig voor staat. Een kascommissie bracht een gunstig rapport uit, waarna de pen ningmeester werd gedéehargeerd, onder dankzegging voor het akkurate beheer. Herkozen werden daarop de aftredende bestuursleden de heren St. v. d. Wekken en J. v. d. Welle. In plaats van de heer M. Uijl, lid van de financiële commissie, werd geko zen de heer C. Hanse. Stijgende kosten In het vervolg van zijn causerie wees de heer Markusse er op dat de vaste kosten in de periode 1956-1965 zijn gestegen, met f 500,- per ha. De grondprijzen zijn verdrievoudigd. In de landbouw is er een toenemende kapitaalsbehoefte. Grote verschillen Overigens lopen die kosten per bedrijf bijzonder sterk uiteen. Er be staat een rapport, waarin de kosten staan opgetekend van een twintig tal bedrijven van gelijke grootte en gelijke grondkwaliteit. De uitersten van de 'kosten variëren van f 700 per ha tot f 1360 per ha terwijl de bouw plannen dezelfde waren. Ook de werktuigenkosten geven variabele cijfers. Het netto-overschot per ha. Iaat verschillen zien van f 1000, on gelofelijke cijfers maar gebaseerd op de praktijk. Een rem op de rendabele bedrijfs voering, vooral van wat kleinere be drijven, vormt het individualisme van de boer, een begrijpelijke eigen schap, maar het zal toch steeds meer naar samenwerking toe moeten gaan juist om de kosten te drukken. Belangrijk is en blijft 'het werk door derden, in casu de loonwerker, idie een nuttige funktie zal blijven vervullen. Het 'komt voor, dat een 'boer alle werktuigen 'heeft, maar niemand die ze bedienen, kan. In zo'n situatie as een eerder aangegane sa menwerking wel 'heel 'belangrijk. In tussen speelt 'het ondernemerschap een 'belangrijke rol, evenals de or ganisatie van 'het bedrijf. Het is edht nodig 'het bedrijfs-economisch boekhouden toe te passen, teneinde een spiegel te 'hebben, waarin men de resultaten van 'het bedrijf kan onderkennen. De financiering Op het punt van de financiering 'bewandelen velen ook lang nog niet de 'beste weg. Er 'is altijd nog ruimte voor „charrelaars", met slechts op zicht goede voorwaarden voor geld- verlening, zulks in tegenstelling met de Boerenleenbanken. Ook het Borg- stellingsfonds voor de landbouw is 'bij velen te weinig bekend. Men weet de werking niet. Men krijgt - bij gebruikmaking er van geld van de eigen bank, maar het rijk staat er 'borg voor. De „kleine bedrijven" De heer Markusse keerde zich te gen een 'generaliserend oordeel over de kleine bedrijven. Het „ze moeten er uit", is een slogan, die echt wel Ingezonden mededeling STADSKANAAL, 10-2. De staats bossen van 'dé Hondsrug en omge ving in de provincie Drente hebben zeer grote schade geleden door de ijzel. Duizen'den berken 'hebben „het 'hoofd laten 'hangen" en staan met de kop naar 'de grond. Eveneens zijn duizenden grote dennen radicaal af geknapt cf ontworteld. Geschat wordt dat de schade groter is dan tien jaar stormschade. Een juist 'beeld van de schade heeft men nog niet, doordat de bossen door de gladheid nagenoeg ontoegankelijk zijn. AMSTERDAM, 10-2. Het Oranje comité in Amsterdam gaat in samen werking met de Stichting ter Bevor dering van de Amateurfotografie een nationale t.v.-fotograf ie wedstrijd organiseren ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg. Iedereen die wil kan deelnemen. De foto's moeten gemaakt worden in de week van de huwelijksvoltrekking (7 t.m. 12 maart) en een opname zijn van een televisieprogramma dat op enigerlei wijze betrekking heeft op het huwelijk. De wedstrijd sluit op 31 maart. Er zijn 40 prijzen met een totaal waar de van f 1000 en 150 herinnerings medailles. N.V.V.-steun voor N.O.V.I.B. UTRECHT, 10-2. Het Verbondsbe- stuur van het N.V.V. heeft besloten een bedrag van f 10.000 beschikbaar te stellen voor .de NOVIB. Het geld is bestemd voor de bestrijding van de hongersnood in India. b De Russen hébben donderdag hun 107e Kosmos-satelliet voor ruimte onderzoek gelanceerd. een vraagteken verdient. Er zijn in Zeeland 5 «ha.-bedrijfjes met een netto-inkomen van f 18.000. Er zijn ook bedrijven van 27 ha., die bene den het minimum blijven van f 6500. Het komt aan op vakmanschap, een zeer persoonlijk bouwplan (fruit, glas, varker.s-kippehouderij e.d.) om het uiterste er uit te halen wat er in zit. Belangrijk zijn de veranderingen in het gezin. Naar schatting werkt nog 50 pet. van de boerenzoons bij vader voor zakgeld. Een ongehoorde en fiskaal totaal foute toestand. De zoon heeft recht op loon en heeft het ook dringend nodig, als h\j straks - na overname van het bedrijf - voor eigen (hoge) investeringen komt ie staan. In dit opzicht moet er in het den ken van de oudere boeren veel ver anderen, ook t.a.v. de vererving. Splitsing van het bedrijf bij opvol ging is in feite niet verantwoord. Tenslotte stond spr. wat betreft het probleem van do opvolging stil bij het „maatschap", de verkoop aan de opvolger bij het leven en de pachtovereenkomst met recht van koop. Heel 'belangrijk is in het gezin ook de andere 'kinderen in te lichten ever de fails et gestes van de op volging. Dat voorkomt veel ruzie in de familie. Altijd staan de Z.L.M.- specialisten klaar cm ever deze za ken advies te geven, maar men moet •niet komen als er al brokken zijn gemaakt. Geruime tijd voordien dient men zijn licht op te steken en de juiste maatregelen te treffen. Tot slot van de avond werd een tweetal films gedraaid, w.o. „Wunderful world", een kleuren-reisdokumen- taire. Aan de leden werd een half pro cent uitgekeerd over afgenomen goederen van dè C.A.V. in de pe riode 1 juli '64-30 juni '65. De voorzitter sloot met een dank woord. Nog winter in Nederland GRONINGEN, 11-2. De treinen en 'bussen An het noorden rijden, zij het met nog steeds aan de barre winter se omstandigheden aangepaste fre quentie .Vertragingen 'kunnen niet uitblijven. Wat het busverkeer be treft, nog steeds zijn erikele secun daire routes onbegaanbaar. Vanmor gen -kwamen er weer en'kele bussen vast te zitten in sneeuwduinen. Dat was het .geval onder andere in Oude- Pekela, Bellmgwoude en Kodlum in Friesland. Ook de lijn naar Pieter- buren is nog steeds niet te gebruiken voor het verkeer. In de stad Groningen rijden de bussen van het gemeentevervoerbe drijf op alle routes. Met behulp van de gemeentereinigingsdienst worden de hoofd'verkeers wegen zo goed mo gelijk begaanbaar gehouden. Het passagiersaanbod is bijzonder groot en nauwelijks te verwerken. Plan van Z.O.V. en Middenstandscentrale voor een étalagewedstrijd bij huwelijk van prinses Beatrix ZIERIKZEE, 11-2. Naar wij ver nemen heeft de Zierikzeesche Oran jevereniging in overleg met het be stuur van de Zierikzeesche Midden standscentrale een schrijven gericht tot de plaatselijke winkeliers waar in een plan wordt uiteengezet om vóór het huwelijk van prinses Bea trix met de heer Claus von Amsberg een etalagewedstrijd te organiseren. Het ligt in de bedoeling om in de speciaal aangeklede etalage('s) van de deelnemers één of meer delen van een" foto te plaatsen. Deze frag menten vormen samen de afbeelding van de stadhuistoreq, zoals deze dooi de heer Smallegange werd gefotogra feerd. Aan de deelnemende winkeliers worden formulieren uitgereikt, waar op het publiek de oplossing van de fotorebus kan invullen. Deze formu lieren zullen worden verzameld en onder de goede inzenders zullen waardebonnen. worden verloot tot een bedrag van f 105,-. Het publiek zal de deelnemers aan deze wedstrijd kunnen herkennen door een aan te brengen raambiljet en door middel van publikaties in de plaatselijke pers. Zo mogelijk zal aan de wed strijd ook buiten Schouwen en Dui- veland bekendheid worden gegeven. De etalagewedstrijd zal plaatsvin den in de periode van 2 tot en met 9 maart. De actie zal geopend en ge- a In de Westduitse deelstaten Württemib erg-Bad'en en Hessen heb ben donderdag 20.000 metaalarbei ders een waarsohuwingsstalking van een half uur 'gehouden. Zij eisen loonsverhogingen tot 9 procent. Ingezonden mededeling sloten worden door een feestelijke rondgang van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" langs de speciaal in gerichte etalages. Een onpartijdige jury zal voorts een drietal prijswinnaars onder de deelnemende winkeliers aanwijzen, waarbij niet alleen gelet zal worden op dé aankleding, maar ook op de wijze waarop het fotodeel is „ver werkt". Spoorwegman redt jongen liet leven UTRECHT, 10-2. Door snel ingrij- pen heeft 'de N.S.-er P. H. Bartelo- meus, werkzaam bij de dienst Weg en "Werken, donderdagmiddag het leven gered van de 18-jarige knaap J. Maassen uit Geleen. De jongeman werd even voor Sit- tard door een reizigerstrein gegre pen Hij werd daarbij zwaar gewond. Onder meer liep hij een slagander- lijfcë bleeding aan 'het ibeen op. Door het bloed snel te stelpen redde de spoeïwegman de jongen 'het leven, aldus het óórdeel van de arts die de knaap later in het ziekenhuis be handelde. DEN HAAG. 10-2. Voor de hulp- verleiïingsacties in Vietnam is tot op heden cp het gironummer 777 van het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis f 100.000 binnen gekomen. Na de zendingen goederen, medicamenten en blcedplasma heeft het Nederlandse Rode Kruis vandaag een belangrijk geldbedrag aan het internationale Rode Kruis in Geneve overgemaakt, eveneens voor dé slachtoffers van de oorlog in Viet nam. _k Vrijdag 11 februari 1966 Prijzen van: f 20 zijn gevallen op nummers eindigende op: 7 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 16 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 84 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 15 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 655 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 785 I 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8345 Een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 018391 Een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 007548 Een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 036274 Een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 026931 Een prijs van I 5.000 is gevallen op het nummer: 021295 De prijs van f 10.000 is gevallen op het nummer: 045703 De prijs van f 20.000 is gevallen op het nummer: 003456 De prijs van f 25.000 is gevallen op het nummer: 039542 De prijs van f 50.000 is gevallen op het nummer: 079954 De prijs van f 100.000 is gevallen op het nummer: 049565 Ontspanningsprogramma voor schoolkinderen Middenschouwen bij huwelijksfeest prinses Beatrix KERKWERVE, 10-2. Dezer dagen heeft overleg plaats gevonden tus sen burgemeester S. Francke en de Oranjeverenigingen te Ellemeet, Kerkwerve en Söharendijke over de vraag of in de gemeente Midden- schouwen festiviteiten dienen te worden georganiseerd ter gelegen heid van het huwelijk van prinses Beatrix en die heer Claus von Ams berg. Eenstemmig is men hierbij tot de overtuiging gekomen, dat het jaargetij de voor het houden van spe len in de open lucht minder 'geschikt is, zodat daarvan is afgezien. Besloten is om aan de kinderen van de lagere scholen en de kleuter scholen een ontspanningspragramma aan te 'bieden, waarin een gooche laar en een clown zullen optreden, terwijl ook een poppenkastvoorstel ling zal worden gegeven. De voorstellingen zullen plaats vinden op dinsdag 8 maart a.s. te Kerkwerve in het verenigingsge bouw (Beatrixstraat) en te Scharen- dijke (voor 'de kinderen uit Söharen dijke en Ellemeet), in het Ger. jeugd- gebouw. In verband met dit programma is van gemeentewege een subsidie toe gezegd, maar een versterking van de kas van de Oranjevereniging blijft noodzakelijk. In verband daar mee zal door middel van een collecte een beroep op de 'bevolking worden gedaan voor dit doel een bijdrage te geven. Teneinde nóg een collecte te ver mijden, zal een deel van de te hou den collecte voor het nationale hu welijksgeschenk worden 'bestemd. Medegedeeld wordt dat hiervoor tien cent per inwoner zal worden gerekend. Uiteraard is het mogelijk om meer dan genoemd bedrag voor 'het huwelijksgeschenk te geven. Men kan dan bijv. de gift in gesloten envelop aan de collectanten meege ven of zelf storten op girorekening 25 ten name van het Nat. Comité Huwelijksgeschenk te 's-Gravenhage f.1,25

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2