I Taunus 12 M VOOR HET HUIS VAH DE BRUID Poging om Britse spoorwegstaking te voorkomen is mislukt Nederlandse slepers op (groot) karwei... Belgic kreeg toch nog een regeringscrisis Meer auto voor Uw geld Maandag wordt brood weer duurder Tuinman Zoon j Debat in Tweede Kamer over schadevergoeding oesterkwekers hoogwaterstanden Wreedheden in de Vietnamese oorlog het weeroverzicht Maastricht mag niet staken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 februari 1966 122ste jaargang Nr. 19939 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Restauratie interieur stadhuis Zierikzee Kritieke proef voor regering-Wilson LONDEN, 10-2. Het verbond van Britse spoorwegemployées heeft don derdag het „laatste aanbod" van de Labour-rcgering om de salarissen met ingang van september met 3,5 procent te verhogen, van de hand gewezen. Men handhaaft het alge mene stakingsparool, dat maandag van kracht wordt. Het Verbond heeft echter de wens tot voortzetting van de onderhande lingen te kennen gegeven. De uitvoerende raad van het 260 duizend leden tellende Nationale Verbond verwierp het regerings voorstel met 18 tegen vijf stemmen. De raad kwam bijeen na besprekin gen, die eei'der op de dag met drie ministers plaats vonden. Een algemene staking bij de Brit se spoorwegen zou de zesde in haar geschiedenis zijn, waarvan drie voor de oorlog. Wilson Terwijl de vakbondsleiders verga- Staphorster jongelui voor de kantonrechter ZWOLLE. 1U-2. De kantonrechter te Zwolle mr. O. van Anken heeft donderdagmiddag 13 jonge Staphor- sters veroordeeld tot een boete van f 100 omdat zij tijdens de recente ongeregeldheden in Staphorst geen onmiddellijk gevolg hadden gegeven aan het bevel van de politie zich te verwijderen. Dat gebeurde in de nacht van 28 op 29 januari. Zij wer den opgepakt en in Zwolle opgeslo ten. Nadat zij een dag en een naoht in de cel hadden gezeten werden de jongelui, in leeftijd variërend van 16 tot 27 jaar op borgtocht vrijgela ten. De officier van justitie mr. P. R. van Heijnsbergen had f 140 boete geëist. ROTTERDAM, 10-2. De zeesleper „Ierse Zee(4200 pk.) van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst is na een 9000 mijlen lange sleepreis met 's werelds grootste tinbagger molen in Banka Indonesiëaange komen. De Banka 1, met een lengte van 90 meter, een breedte van 24 me. ter en een hoogte van 30 meter een kolos van de eerste orde, werd voor rekening van de Indonesian State Tin-Mining Enterpriseste Schot land gebouwd. In Glasgow begon dan ook de monsterreis van de „Ierse Zee". Voor en vlak na de tweede wereldoorlog werd door slepers van L. Smit en Co. als een groot aantal sleepreizen met tinbaggermolens van Nederland naar het voormalig Ne derlands Oost-Indië uitgevoerd. De Banka 1 is echter de eerste tinmo len. die sinds 1947 naar het verre oosten werd versleept. derden zei premier Wilson in het parlement, dat hij alles had gedaan om de verschillende overheidsacties in geval van een staking te coördine ren. Een conflict bij de spoorwegen zou een kritieke proef voor de rege ring betekenen aangezien het voort spruit uit een door de Nationale Raad voor Prijzen en Inkomsten uitgevaardigde rem op de lonen ten einde de inflatie te bestrijden. De raad wil stabiele prijzen, waardoor loonsverhogingen zoveel mogelijk aan de produktivitcit ten goede kun nen komen. Tot dusver is de rege ring erin geslaagd de prijzen betrek kelijk in toom te houden, doch bij de lonen kan men van een spiraal spre ken. De druk van de regering op de werkgevers om medewerking bij haar loonpolitiek zou weinig effect sorteren als zij aan de eisen van de spoorwegmannen zou toegeven. Een spoorwegstaking zou voorts politie ke nadelen voor de Labour-regering kunnen 'hebben aangezien de socia listen veel steun van de vakbonden genieten, maar ook vanwege de on tevredenheid van het volk ten aan zien van vervoersstakingen in het verleden, die premier Wilsons partij al eens meer stemmen hebben ge kost. Mijnwerkers De bond van mijnwerkers kondig de donderdag een verbod af op over werk en arbeid tijdens de weekein den als reactie op het afwijzen door de nationale steenkoolraad van een looneis. BRUSSEL, 10-2. Nog geen vüf (lagen na de weigering van koning BcudewUn het ontslag van de rege ring-Harmei te aanvaarden is België toch donderdag in een regeringscrisis geraakt. Het ruim zes maanden oude katholiek-socialistische kabinet viel donderdagochtend, nadat de socialis tisch ministers niet meer bereid ble ken er deel van uit te maken. Aanleiding waren de diepgaande meningsverschillen tussen de twee regeringspartijen over het beginsel van kosteloze geneeskundige verzor ging. dat wordt verdedigd door de socialisten en verworpen door de Christelijke Volkspartij. Het ontslag kwam na enkele dagen van grote politieke spanningen in Brussel, waar men eigenlijk sinds de vorige week vrijdag niet meer aan het voortbestaan van het kabinet- Harmei geloofde. Reeds vrijdagavond bood prof. Harmei het ontslag van zijn kabinet aan koning Boude wijn aan. De koning weigerde echter het ontslag niet alleen, maar deed bo vendien een oproep tot een bestand* om een laatste poging mogelijk te maken voor een oplossing van de rondom de ziekte- en invaliditeits wet ontstane crisis. Diepe crisis Naar premier Harmei dinsdagmid dag in de kamer van volksvertegen woordigers mededeelde, had het ka- Conducteur gedood bij val uit rijdende trein TILBURG, 10-2. Donderdagavond om t-ien voor ihalf elf is de postcon- ducteur Bos uit Amsterdam tussen Gilze-Rijen en Tilburg uit een rij dende trein gevallen en om het le ven gekomen. Het lichaam van de conducteur werd ruim een uur daar na door de machinist van een goede- rentrin langs de spoorbaan aan de Reeshofweg gevonden. Ingezonden mededeling binet tot aftreden besloten omdat het onmogelijk was een oplossing te vinden in de korte tijd, die restte tot zondagavond, het tijdstip waarop de stakingsaanzegging van de Belgische artsen verstreek. Deze stakingsaan zegging werd zondagavond ingetrok ken in antwoord op het appel van de Belgische vorst. De afgelopen dagen is reeds druk gespeculeerd over de vraag, wal er na het aftreden van het kabinet- Harmei zou moeten gebeuren. Alge meen verbreid is de mening, dat Bel gië in een idiepe politieke crisis zal worden gedompeld, waarvoor een oplossing moeilijk zal zijn te vinden. DEN HAAG, 10-2. Met ingang van 14 februari a.s. zal de pry's van het brood met een cent per 800 gram werden verhoogd. Oorzaak van de ze prijsverhoging, door de minister van economische zaken vastgesteld na overleg met de Nederlandse Bak kerij stichting, zijn de gestegen prij zen van bloem en meel als gevolg van hogere grondstof kosten. De huidige winkelprijs die 61 cent bedraagt mag worden verhoogd tot 62 cent in de provinciesteden, terwijl in overige gemeenten de winkelprijs van 62 op 63 cent mag worden ge steld. Beide gelden voor waterwit brood. De prijzen voor volkswitbrood en volksbruinbrood worden eveneens met een cent verhoogd, al geldt hiel de bepaling dat deze broodsoorten twee resp. drie cent lager in prijs moeten liggen dan wateiwitbrood. Prijzen voor thuisbezorgd brood mogen drie cent per 800 gram hoger zijn dan die voor in de winkel afge haald brood. Ingezonden mededeling Gardisette glasgordijnen Volledige fabrieksgarantie Zoomklaar: besparing van naaiwerk 5 De gehele Gardisette-collectie uit voorraad leverbaar 5 S 5 "Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 AMSTERDAM. De Hiswa-tentoon- stelling van watersport- en kam- peerbenodigd'heden zal dit jaar wor den gehouden van 18 tot en met 27 maart a.s. in (het nieuwe RAI-ge- foouw, Amsterdam. Kindertekeningen vragen tegen woordig steeds meer de aandacht. In vele plaatsen van het land vindt men kinderwerkplaatsen waar de kinderen vaak werken met aanste kelijke overgave. Zij tekenen, schil deren, snijden linoleum en werken met klei. Alle in „vrije expressie" bekende technieken worden er be dreven, zoals bijv. in de kinderwerk- plaats van het Haags gemeentemu seum, welke een begrip geworden is voor ouders en kinderen. Hun be langstelling is dikwijls zo overwel digend dat de verblijftijd tot ander half uu.r beperkt moest worden. Uitspraak van een ouderpaar: „Je krijgt de kinderen er wel in, maar er niet meer uit Oproep om maatregelen tegen honger in India GENEVE, 10-2. Het centraal co mité van de Wereldraad van Kerken heeft donderdagavond de tekst goed gekeurd van een gezamenlijke, drin gende oproep van de Wereldraad van Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk tot het treffen van maatrege len in verband met de hongersnood in India en Afrika. De tekst zou later worden gepubliceerd. Voor het eerst zijn alle christelij ke stromingen verenigd in een ver zoek aan alle volgelingen om deel te Inqmen aan een groots werk van edelmoedigheid. Deze gelukkige eensgezindheid kon worden bereikt door de arbeid van de gemengde werkgroep, waarin katholieken, or thodoxen en protestanten zitting hebben. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De deugd heeft vele predi- kers, maar weinig martelaren Het is een niet-allcdaags verzoek, het inzamelen van geld voor de aan koop van een geschenk te ondersteunen. Nog opvallender is het, wanneer het daarbij gaat om een huwelijksgeschenk. Wanneer ik echter mag laten volgen dat het hier gaat om „het huwelijk van het jaar", namelijk dat van H.K.H. Prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg, dan is het ons allen duidelijk. Dan is het wél vanzelfsprekend, dat ik graag cn van harte een beroep dce cp onze Zierik'zecse bevolking om spontaan en royaal een bijdrage te geven aan de binnenkort door de Zierikzeese Oranjevereniging cn de plaatselijke vrouwenorganisaties te houden inzameling. Zierikzee heeft ongetwijfeld nauwe banden met het Oranjehuis. Ook met prinses Beatrix. Wc denken dan aan de opening van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, terwijl ook de „Groene Dracck" meermalen een ligplaats in orzc gemeente vond. Zierikzee kan op deze wijze zijn dankbaarheid tonen voor al die bewijzen van echte hartelijkheid, die het van de kant van ons vorstenhuis zo dikwijls heeft mogen ondervinden, zowel in dagen van te genslag als in die van feestvreugde. Voor dit huwelijkscadeau geve Zierikzee mild en met vreugde, zodat ook hierin Zierikzee mee zal tellen in dc landelijke rij van „grote" gemeenten. Degenen die hun eventueic zeer hoge bijdrage liever geheim houden, kunnen ook terecht bij cén der plaatselijke banken. De waarnemend burgemeester van Zierikzee, II. KOEVOETS. DEN HAAG, 10-2. Het debat in de Tweede Kamer over de tegemoetko ming in de schade van oesterkwe kers, is donderdagmiddag, na het antwoord van minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) en van staatssecretaris Hoefnagels (Finan ciën) opgeschort tot volgende weck woensdag 16 februari. Minister Suurhoff vroeg dit uitstel van behandeling om, zoals hij op merkte enkele technische complica ties te kunnen overzien en om voorts de gelegenheid te hebben tot over leg met enkele van zijn ambtsgeno ten. Eventueel zal over het ontwerp van wet ook nog nader worden ge- spraken met de Kamer-commissie, die de openbare behandeling van het wetsontwerp heeft voorbereid. De behandeling van het wetsont werp ving reeds woensdag aan en toen werd van de zijde der Kamer daarover gesproken. Vanmiddag ging minister Suurhoff op de ge maakte opmerkingen in, waarna voorts nog staatssecretaris Hoefna gels een aantal belastingtechnische onderwerpen direct samenhangend met de voorgestelde vergoedingsre gelingen besprak. „Sociaal verantwoorde wijze" Minister Suurhoff merkte o.m. op, dat de 'bepalingen van de wet, een maal goedgekeurd, „op billijke en sociaal verantwoorde wijze" zullen worden toegepast. Hij zegde een loyale uitvoering van de wet toe, een royale uitvoering ging hem evenwel te ver. Meegedeeld werd. dat de kuipers van oestervaten niet onder de werkingssfeer van de wet zullen vallen. De 50-procenl vorslschadc- regeling noemde minister Suurhoff „bijzonder redelijk cn billijk". Hij zei geen aanwijzingen te hebben dut de grote vorstschade op de oester- voorraden in de winter 1962-1963 deels ook een gevolg is geweest van de in uitvoering zijnde Deltawerken, zoals was gesuggereerd. Over de op dit wetsontwerp inge diende amendementen zal woensdag worden gestemd. Het besluit tot schorsing van de behandeling werd genomen, nadat de voorbereidings commissie uit de Kamer ongeveer een uur in besloten vergadering was 'bijeen geweest teneinde zich nader te beraden over het antwoord van de minister. VORST Verwachting tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijke op klaringen, hier en daar mist en geen neerslag van betekenis meer; van nacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt; matige tot zwakke wind, aanvankelijk noord oostelijk, later uit uiteenlopende richtingen. 12 febr. Zon op 8.02, onder 17.48. Maan op 1.51, onder 10.58. 13 febr. 'Zon op 8.00, onder 17.49. Maan op 3.09, onder 11.22. 14 febr. Zon op 7.58, onder 17.51. Maan op 4.23, onder 11.53. Laatste kwartier: 12 febr. te 9.53. ZIERIKZEE 12 febr. 7.56 v.m. 20.30 n.m. 13 febr. 8.47 v.m. 21.30 n.m. 14 febr. 9.56 v.m. 22.51 n.m. BROUWERSHAVEN 12 febr. 7.55 v.m. 20.23 n.m. 13 febr. 8.47 v.m. 21.26 n.m. 14 febr. 9.56 v.m. 22.50 n.m. Doodtij: 14 febr. WASHINGTON,, 10-2. Een gewe zen sergeant van het Amerikaanse leger, die b(j het korps voor speciale diensten in Zuid-Vietnam heeft ge diend, heeft beweerd dat de Ameri kanen daar communistische martel- methoden toepassen. De 34-jarige Donald Duncan, die tien jaar in het leger is geweest zei tegenover verslaggevers in Was hington dat de meeste Vietnamezen al 'dan niet communist, pro-Vietcong en anti-Saigon zijn. Duncan lichtte een artikel toe dat hij in een katho liek tijdschrift heeft gepubliceerd en waarin hij beweert getuige te zijn geweest van wreedheden, toen ge vangenen voor ondervraging aan het Zurdvietnamcse leger werden overgedragen. De opleiding bij de speciale dienst is 'gericht op het organiseren van guerilla'bewegittgen in andere landen waarbij dc nadruk wordt gelegd op het feit dat guerrillastrijders geen gevangenen maken, zo 'had Duncan geschreven. Zeventig jaar getrouwd STEENWIJKERWOLD. 10-2. Het echtpaar A. Vaartjes (92) en P. Vaar tjes-Timmerman (90) in Steenwij- kerwold zal maandag 14 februari 70 jaar getrouwd zijn. Ons werd voortdurend verteld: „Je hoeft ze niiet zelf te doden, laat dat maar over aan de inlandse col lega's", zo zei hij. Het „Pentagon" heeft later een verklaring uitgegeven waarin de be weringen van Duncan worden tegen gesproken. DEN HAAG, 10-2. De president van de rechtbank in Den Haag jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft donder dagochtend in zijn vonnis in het korte geding van de aardwerkindustrie te Maastricht tegen de vakbonden en vakcentrales de vakbonden S. Wil- liforordus en A.B.C. bevolen: zich te onthouden van iedere aan sporing tot of bevordering van sta king door werknemers in dienst van de aardewerkindustrie te Maas tricht; met name van hel- verlenen van financiële steun aan degenen, die door deelneming aan een dergelijke staking sdhade 'lijden. Voorts heeft de president bevolen aan alle'bij deze twee vakbonden be trokkenen of in hun dienst zijnde personen instructie te geven zich van actie als voormeld te onthouden. DE BILT, 11-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedruksysteem boven west-Europa verplaatst zich de ko mende 24 uur naar midden-Europa en het Middellandse Zeegebied Als gevolg daarvan zal met een noord oostelijke wind de koude lucht zich naar het zuiden uitbreiden en het gehele land weer in dc vorst komen, waarbij de vorst in de zuidelijke provincies over het algemeen licht zal zijn. Met het wegtrekken van het dc- pressicgebicd in oostelijke richting, neemt de kans op neerslag af en later zijn plaatselijke opklaringen waarschijnlijk. Hier en daar zal ech ter ook mist ontstaan. Dode en drie ernstig gewonden bij botsing SASSENHEIM, 10-2. Bij een bot sing tussen twee personenauto's op de provinciale weg no. 3 in Sassen- heim is donderdagmiddag een inzit tende van oen der auto's, de 70-jari- ge mevrouw Derksen-Van Duyri uit Den Haag, om het leven gekomen. Een der bij de botsing betrokken autobestuurders werd levensgevaar lijk gewond, de andere bestuurder en een passagier werden met zware verwondingen in een ziekenhuis in Leiden opgenomen. Het ongeluk ge beurde tijdens een inhaalmanoeuvre, waarbij een slippartij ontstond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1