Wat deed u zo vroeg op het Centraal Station op donderdag 3 februari? HUNTER HET BOZE BELETSEL BEELDBUIS De Zeeuwse stromen worden weer zout Ruimteschepen op weg naar Venus GRIEP? NEEM DIRE KT EEN AKKERTJE' 7.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag lü februari 1966 Nr. 19938 Eerste vergadering in 1966 van gemeenteraad Brouwershaven op 15 februari BROUWERSHAVEN, 9-2. De eerste vergadering van de raad der gemeente Bruwershaven in het nieu we jaar zal worden gehouden op dinsdag 15 februari a.s. des middags 2 uur in het Plaatsenhuis te Drei- schor. De raad wordt voorgesteld een voorbereidingsbesluit bestemmings plannen te nemen voor de gebieden FINANCIËN EN ECONOMIE Exportbevordering nodig ROTTERDAM, 7-2. „Als wij niet willen voorthollen op een weg die naar een crisis leidt zullen wij in Nederland terug moeten naar een monetair en budgetair beleid dat de inflatie krachtig afremt, de indivi duele spaarzin niet langer uitholt en naar een loombeleid aat de loonstij gingen opnieuw koppelt aan de pro- ductiviiteitsstij-ging", aldus maandag middag in Rotterdam de voorzitter van de Cenitrale Kamer van Han- delsibevordcting Sidney J. van den Bergh, in een beschouwing over de bevordering van de Nederlandse ex port. De heer van den Bergh sprak voor een groot aantal leden van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel, departement Rot terdam. Indien, zo vervolgde de heer- van den Bergh, dergelijke maatrege len niet worden genomen dan zal dat leiden tct een stagnatie in het bedrijfsleven, veroorzaakt door een daling van de winstmarges waar door de investeringen drastisch af nemen of deer een verdere kosten stijging die de Nederlandse export ernstig zal kunnen treffen. Hij was in dit verband van oordeel dat veel zal afhangen van de rijksbegroting die in september aan'het Nederland se volk zal worden voorgelegd. Brouwershaven-west, Dreischor-Pa- penblok, Dreisehor-gebied ter weers- GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over januari 1966 Geboren: 1 jan/. Janna Cornelia, d. van P. J. van Ast en D. van de Schelde (Brouwershaven); 13 jan.: Maatje Jacoba, d. van H. Kaspers en M. J. Stoel (Zonnemaire). Overleden: 13 jan.: Hendrika Jan netje Honing, 75 j., echtgenote van O. van Nieuwenhuize Brouwersha ven); 18 jan.: Leendert Daniël Gue- quierre, 59 j., echtgenoot van B. J. Korsman (Dreischor); 23 jan.: Cor- relia Poulina Bosselaar (te Zierik- zec), 81 weduwe van G. Dalebout (Noordgouwe); 30 jan.: Jan van Nieuwenhuijze, 47 j.,-echtgenoot van M. Wagemaker. Ingekomen: 3 jan.: Cora Bouw man, echtgenote van M. C. J. Mol (Dreischor) van Westerse houwen. Vertrokken: 3 jan.: Johannes van Steijn (Brouwershaven) naar Zierik- zee; 26 jan.: Gerardus van den Berge en gezin (Zonnemaire) naar Philip- p'ne; 27 jan.: Katiharina de Munck (Noordgouwe) naar Nieuw- en St. Joosland; 27 jan.: Suzanna F. Ver- hage (Dreischor) naar Sluis; 27 jan.: Johannes J. de Keijzer (Noordgouwe) naar Middelburg; 27 jan.: Jan A. van de Velde (Dreischor) naar Halsteren; 27 jan.: Hendrika J. Malepaard (Brouwershaven) naar Eindhoven. zijden van de Bogerdweg en Schud- debeurs-gebied, begrensd door Don- kereweg - Haneweg Kloosterweg en Heesterlustweg. In deze gebieden mogen zonder vergunning van b. en w. bepaalde werken, geen bouwwer ken zijnde, of werkzaamheden uitge voerd worden. B. en w. stellen de raad verder voor om de Heide Mij. een plan met kostenbegroting te laten maken voor de aanleg van een sportterrein te Noordgouwe. Gezien het feit. dat ve le personen lid zijn van de sportver eniging te Kerkwerve. bestaat er voor deze personen geen gelegenheid te oefenen. Bovendien is het moeilijk aldus b. en w. om de kinderen van Noordgouwe in Kerkwerve te krijgen om aldaar te oefenen. De dienst uit voerende werken te 's Hertogenbosch heeft meegedeeld dat de mogelijk heid bestaat deze aanleg te subsidi ëren. Dienst gemeentewerken Tevens staat op de agenda de re organisatie van de Dienst Gemeente werken waarvoor door het hoofd ge meentewerken een rapport is uitge bracht. Resulterend uit dit rapport stellen b. en w. de raad voor: a. de bestratingen voortaan te doen uitvoeren door een aannemer en jaar lijks hiervoor in de begroting een post uit te trekken; b. over te gaan tct de aanschaf van een Volkswagen 1500 pick-up met brede laadbak en trekhaak bij de ga rage Slager te Brouwershaven tegen inruil van de thans in bedrijf zijnde auto: c. bij de heer J. C. Beuzenberg te Dreischor aan te kopen een twee wielige aanhangwagen; d. het verlenen van een krediet van f 7148,- ter financiering van het ge heel. In verband met het laten maken van een ontwikkelingsschets voor ge heel Schcuwen-Duiveland vragen b. en w. de raad hen te machtigen op dracht te geven aan het Stedebouw- kurd'ge Adviesbureau Schut te Mid delburg rm »"r samenwerking met de andere adviseurs en in overleg met de P.P.D. betreffende schets cp lan gere termijn te ontwerpen, en het verlenen van een krediet van f 3285,- ter financiering der te maken kosten. De raad werd vorder conieuw ge confronteerd met de aanleg van een snpelrlaats bii de kleuterschool te Noordgouwe. Fen destiids doo'- het hoofd gemeentewerken eemaakt plan (kosten aanleg f 4500.-) werd door de raad verworpen omdat ze liever een schutting zou plaatsen aan de oost zijde van de school, ter bescherming eecn de noordenwind; een beplan- tinp aan de oostziide van het terrein dat nu speelplaat* is aan tebreneen en tevens het huidige speelterrein te foctop-pien j}jf pipp zOU bij een afhei- nitie van 1 25 m f "5700 - en bii een afheinine van 2 m hooete f 6650.- gaan kosten. Genoemd plan is echter door de' Inspectie Kleuteronderwijs afgewezen omdat het eerste plan be ter gesitueerd was. Ook de school arts prefereert het eerste plan. B. en w. zijn van mening dat aanleg drin gend noodzakelijk is en dringen er hij de raad op aan alsnog eerst ge- creërde plan te realiseren. Stichting Dorpshuis Dreischor Een veel omstreden punt betreft de opheffing van de Stichting Dorps huis Dreischor. In een uitvoerig prae-advies zeggen b. en w. dat het aanbeveling verdient tot opheffing over te gaan, aangezien het niet doenlijk is op de oude voet voort te gaan. Gebleken is dat aantrekking van een goede concierge niet moge lijk is, omdat gezien het vele werk dat er is. naar verhouding niet veel wordt verdiend. De aanwezige slaapzaal is mede door de hoogconjuctuur niet meer in trek. Exploitatie van het Dorpshuis alleen is niet mogelijk, zonder een zeer hoge subsidie van de gemeente, hetgeen i.v.m. de precaire financiële toestand der gemeente niet mogelijk is. Verkoop van het gebouw is vol gens het oordeel van b. en w. niet gewenst, daar de mogelijkheid niet moet worden uitgesloten dat de ge meente het later nog eens nodig zou kunnen hebben. Getracht zal worden het pand te verhuren. Andere zaken De agenda vermeldt verder nog wijziging verordening keuring van waren, vaststelling diverse vergoe dingen aan het lager en bijzonder onderwijs: wijziging bezoldigingsver ordening personeel vrijwillige brand weer; verpachting van grond te Noordgouwe; verkoop grond te Schuddebeurs en Brouwershaven; aankoop grond te Brouwershaven. Zoals gebruikelijk wordt deze ver gadering geopend met de Nieuw jaarsrede door burgemeester A. H. Vermeulen. Ingezonden mededeling Echo's van Venus MANCHESTER, 7-2. Het ruimte-oorvan Jodrell Bank heeft maandag signalen opge vangen die door een Russisch station in De Krim waren uit gezonden en via de planeet Venus naar de aarde terug keerden. Het experiment be rust op een overeenkomst tot samenwerking tussen de twee observatoria. Ingezonden mededeling Een gewetensvraag? Komkom, u wachtte op de trein van 7.12 en u stak een Hunter op. Maar welke was het? Hunter mètof Hunter zónder filter? Was het een Hunter zónder filter? Dan genoot u van dè lekkerste American King Size, die er is. Stak u een Hunter mèt filter op? Dan proefde u niet het filter, maar alleen geurige tabak. ra jj Hoe het ziju hebt op 3 februari het beste merk gerookt, dat voor uw geld te koop is. KING SIZE NIEUW DROP IN SIM ELSLUITVER PAKKING Door de zó-open zó-dicht Venco- zakjes blijft de inhoud stof- en vocht- vrij, hóe vaak U ook presenteertEr is volop keus in allerlei heerlijke drop soorten. En alles verpakt in die handige zakjes voor 50 cent. DROP Wat biedt de Defensie zamelt in voor huwelijksgeschenk DEN HAAG, 9-2. Defensie zal de maand februari gebruiken om gelden in te zamelen voor een hu welijksgeschenk voor prinses Be atrix en de heer Claus von Ams- berg. De inzameling wordt gehouden onder alle militaire en burger-per soneel van de drie krijgsmachtde len, cok er.der dat personeel dat in het 'buitenland verblijft. Minister de Jong heeft aanwijzigingen ge geven dat bij inzameling van gel den voor het geschenk beslist geen enkele dwang mag gelden. Op 1 maart hcopt delensie de gelden binnen te hebben. Ze zul len worden aangewend om 12 zil veren schalenV voorzien-van de em-"- bltmen van de drie krijgsmachtdel en, aan de prinses en de heer von Amsberg te schenken. Een eventuéel overschot van gelden zal worden overgedragen aan het nationaal co mité huwelijksgeschenk. De garderegimenten en het wa pen der Kon. Marechaussee zullen, vanwege hun bijzondere band ihet het 'koningshuis, een eigen geschenk geven. De garderegimenten zamelen gelden in voor acht kristallen ijs- koelers, met zilver beslagen en de marechaussee wil de prinses en de heer Von Amsberg 12 kristallen wijnkoelers, eveneens met zilver be slagen, geven. DONDERDAG. Het voorprogramma begint met de cursus Pech onder weg", een uitzending van Teleac. Na het korte journaal verschijnen dan achtereenvolgens Klaas Vaak, de Verrekijker, Van Gewest tot Gewest en de Lucy show op het scherm. Om tien voor half negen de beurt aan Henk Teeuw, die met zijn rubriek Mensen kijken" ongetwijfeld weer heel wat kijkers zal trekken. Hoofd schotel is de Nederlandse film „Jon gens jongens wat een meid" in op dracht van de V.P.R.O. vervaardigd door cineast Pim de la Parra. FILM Hoofdrolspeelster is Shireen Slroo- ker die haar oude jeep wil verkopen. Het lukt haar niet en na allerlei vreemde situaties belandt ze tenslot te op het circuit van Zandvoort, wuar een wilde achtervolging op het celluloid werd vastgelegd. Ecu beetje vreemd verhaal, maar als wc de recensies kunnen geloven toch wel bijzonder grappig. Voor ivc dc avond afsluiten met Ver kenning en Herkenning nog da een- acter „The American Dream" van de Amerikaanse auteur Edward Albcc. Hij geeft hierin een wat kritische vi sie op het Amerikaanse leven ver oordeelt de zelfgenoegzaamheid en de leegheid van de samenleving. Hoofdrollen in dit door toneelgroep Studio gespeelde stuk zijn voor Bram van der Vlugt, Loudi Nijhoff en Lex Goudsmit. FANCLUB VRIJDAG. Na het korte journaal en de vijf minuutjes vpor_ de. kleu ters „Fanclub", het VARA-tzencr- magazine te presenteren door Astrid Engels en Judith Bosch. Gast is van daag Donovan, de Engelse zanger (géboren in 1946 in de omgering nan Glasgow) die zich voornamelijk be zighoudt met de „protestsong", een muzikaal geluid dat bijzonder „in" is dit jaar. Na het journaal en „Achter het Nieuws" een nieuwe aflevering van de serie „Ceasar en Cleo" met in de hoofdrollen Jules Hamel en Liesbeth Struppert. Ook de Amerikaanse se rie „Enigma" is present. Ditmaal vormt een heel kostbaar schilderij dat wordt ontvreemd de aanleiding tot tal van komische verwikkelingen. De avond wordt besloten met „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", echter niet voor we nog een inter view hebben gezien dat de journa list W. L. Brugsma had met de hoofdredakteur van „Der Spiegel", een blad dat nogal eens stenen werpt in de (lang niet altijd rimpelloze) Duitse vijver. Op net twee Litterair Kijkschrift en voorafgaand daaraan Dieren Kijken. Fotografie is niet in de eerste plaats een zaak van techniek, maar een soort „kijken met uw hart". Dat blijkt wel uit deze ontroerende opname van de amateurfotograaf A. T. Kruithof uit Meppel, die er een verdiende prijs mee won in de AVRO-fotowedstrijd. De speelse kinderbeentjes uitstekend boven de rand van het bedje, worden extra levendig door het zonlicht, dat om de mollige pootjes speelt. YERSEKE, 8-2. Nu er door de grote rivieren geen abnormaal grote hoeveelheden water meer naar de Zeeuwse stromen gaan, begint de zouttoestand in die stromen zich aar dig te stabiliseren. In de Oosterscheldekom bij Yevse- ke. waar het chloridegehalte op 10 januari slechts 10Vz promille be droeg, was het bij de laatste me ting, vorige week, gestegen tot 13 promille, zo vernamen wij van het hydrobiologisch instituut te Yerseke. Dit is echter een gemiddelde over het gehele jaar; in de winter is het meestal lager. Aangenomen kan worden dat de verzoeting van het water in de af gelopen maanden niet onaanzienlij ke schade heeft toegebracht aan de schelpdierencultuur. Het is echter op dit moment nog moeilijk, die schade in concrete cijfers uit te drukken. Volgens burgemeester Pijl Hogeweg van Yerseke rekent het bedrijfsle ven in zijn gemeente op een schade van miljoenen. Dat betreft dan zowel het direct verloren gaan van schelp dieren - veel oesters zijn openge gaan en daardoor onbruikbaar ge worden - -als de bedrijfsschade. Yer seke verkeerde nog in de relatief gunsfigë positie, dat het zobte' water De bijbelse stad Tyrus BEIROET, 8-2. Libanon heeft p'anmen cm de bijbelse stad Tyrus te restaureren en ook de omgeving zoals deze 2.000 jaar geleden be stond. Tyrus, de bakermat van de Fe- niciërs, ligt ongeveer 80 km. ten zuiden van Beiroet. Van hieruit zeilden de eerste Feniciërs naar an dere landen. Het oude Tyrus was gedeeltelijk op het vasteland en gedeeltelijk op twee eilandjes gebouwd. Als groot handelscentrum had het nauwe com merciële banden met Egypte. Zijn bloeitijd was omstreeks 1100 voor Christus. Op het ogenblik worden op de plaats waar Tyrus stond veel op gravingen verricht. Ontdekt zijn Romeinse baden, Byzantijnse moza- ie'ken en resten van een kerk uit de tij'd der kruisvaarders. er pas in Kerstmis kwam. toen de meeste oesters al naar Frankrijk en België waren geleverd. In Bruinisse, waar de verzoeting eerder inzette, misten de kwekers de kerstverdien sten. Op de Grevelingcndam is te mer ken dat duizenden schelpdieren de confrontatie met het zoele water niet hebben overleefd. Bij laag water en mist hangt er een penetrante stank van dode mosselen, zeesterren, ulken (een scort slak) enz. MOSKOU, 9-2. De twee Sowjet- lussische ruimteschepen Venus 2" en Venus 3". die op 12 en 16 ok- bcr vcrig jaar werden gelanceerd ïien hun reis naar de planeet Ve-nus voort volgens een baan die niet veel afwijkt van de vooraf be- er.ce. heeft de Russische geleer- dSedov in „Sowjetskaja Rossia" g.fvhreven. De ruimteschepen moeten eind februari of begin maort op Venus aankomen. De in- r'.aumenten aan boord werken nor- nuial en dc radioverbinding werkt ■^stant. SCHENKING AAN RIJKSMUSEUM DEN HAAG, 7-2. De kunsthande- laar Otto Wcrtheimer te Parijs, heeft arn de Staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amsterdam, ten geschenke aangebo den oen bronzen plaquette voorstel lende de geseling van Christus, door de Ilaliaanse kunstenaar Moderno, dre werkzaam was aan het eind van de 15de en in het begin van de 16de eeuw. Deze schenking vormt een welko me aanwinst, daar het Rijksmuseum slechts weinig Italiaanse bronzen reliëfs van goede kwaliteit bezit. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft voor de ze schenking zijn bijzondere dank betuigd. Ingezonden mededeling FEUILLETON Geleidelijk aan had ze al die ei genschappen, die ze in hem ontdekte, verzameld en 'gebundeld. Zo, bij el kaar, werd dit de basis voor haar groeiende genegenheid. Aanvanke lijk was het sympathie, zoals je tij dens een lange reis een prettige cou- pègenoot hebt: getroffen, waarmee je gezellig 'kunt praten. Zo iemand vind je 'aardig en je denkt nog wel eens aan hem terug. Zo was het de eerste wejeen odk met Jaap. Doch toen ze al die kleinigheden, die haar telkens weer troffen, wat nauwkeuriger be zag, werd hij de man naar wie ze aan het einde van de dag ging verlangen. De avonden, die zij niet bij hem was of hij 'niet bij haar, werden leegten, die zich steeds duidelijker accentu eerden in haar leven. Zijn onver stoorbaarheid verwonderde haar aanvankelijk. Leek saai, maar toen ze hem 'beter leerde kennen, waar deerde ze zijn gelijkmatige humeur, zijn gereserveerdheid ten opzichte van haar als vrouw. O, hij was altijd voorkomend, hoffelijk en attent. Zc dacht eens: iedere vrouw moet d'it opmerken. De tweede fase begon, toen ze hem knap begon te vinden. Als ze een en kele keer naar een restaurant gingen, constateerde ze, dat, andere vrouwen naar hem 'keken. Hij wist zich ook goed te kleden, iets, wat ze vooral in hem -waardeerde. De enkele v-rou- door LEIDA GRAAFLAND welij-ke cliënten, die ze gezien had, bijvoorbeeld na een proefrit, bewon derden hem; dat kon ze goed mer ken. In die tijd manifesteerde zich de derde fase: ze werd jaloers. In wendig vond ze zichzelf kinderach tig, want er was geen enkele reden voor. Tooh betrapte ze zich er af en toe op, dat ze het niet prettig vond, als andere vrouwen meer dan de normale belangstelling toonden voor Jaap. Dat was vooral het ge val geweest, toen ze die avond naar een dansfestijn waren geweest, even buiten de stad. Natuurlijk hadden ze die avond verschillende keren samen gedanst, maar een andere man vroeg haar en ze was met hem weggegle den. Even daarna zag ze Jaap dan sen met een brutale brunette, die hem met haar blikken probeerde te verslinden. Daarna had Jaap nog een paar maal met de sex-bom ge draaid, terwijl zij zelf zenuwachtig zat te roken, zich inwendig opvre tend van naijver, ondanks het feit, dat er geen enkele reden voor was, want Jaap was het wicht, misschien al -vergeten op het ogenblik, dat hij terugkeerde naar hun tafel. De vierde fase was niet lang uit gebleven. Op een gegeven ogenblik had ze het met. stellige zekerheid ge weten: ik houd van hem. Niet lang daarna 'had hij haar eindelijk gekust. Zoals 'hij alles deed: beheerst. Het was 'heerlijk geweest. Ook later, als ze hem bezocht in zijn huis, in de grote -kamer, blij lachend, maar als altijd rustig, met zekere beslistheid nam hij haar in zijn armen en kuste haar. Toch werd hij al gauw wat vlotter in zijn uitingen van liefde. Hoewel de momenten vrij zeldzaam waven, kon hij loskomen om met haar te stoeien, elkander achterna zittend door de grote kamer, naar de keuken en via het halletje weer terug, waar ze tenslotte hijgend van de ongewo ne opwinding op de grote bank la gen. elkander liefkozend en kussend, blij genietend van elkanders liefde. Als ze aan die momenten terug dacht, brandde het ergens in haar van pijn. Het is nu allemaal voorbij. Jaap is de laatste man in mijn leven geweest. Er komt geen andere meer. Hem kan ik niet meer accepteren, voor een volgende is geen plaats. Ik zal nooit meer van iemand zo kun nen houden, als ik deed van Jaap. O. lieve jongen, waarom heb je het me niet verteld?'We zouden nu man en vrouw zijn en het hoogste geluk met elkander kunnen doorleven, telkens weer opnieuw. Iedere nieuwe dag zouden we elkander met liefde be zien en begroeten en het laatste, voor de naoht viel, zouden warme lippen en stevige armen zijn. Trots dit alles vegeteerde ze in het aardige dorpje, waar iedereen vrien delijk en hartelijk was: de buren, de winkeliers, de nonnetjes van het na burige klooster en de pastoor in zijn lange soutane. Ondanks het leed. om hetgeen ze prijs gegeven had, wist ze: hier kom ik weer tot mijzelf. Straks moet ik eigenlijk helemaal opnieuw beginnen te leven. Dit is de embryonale fase, in Sint Gerlach, bij tante Mieke, die niets vraagt en al leen maar lief voor me is. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5