DE ZIERIKZEESCHE COURANT Moskou zou verlangend zijn naar einde van Vietnam-oorlog Afkondiging huwelijk prinses in Baarn C.A.0.'s in gevarenzone Stroomstoringen in Friesland Groningse dorpen geïsoleerd Gesprek Stichting college over CAO's Uitvaart staatssecretaris Borghouts Dodelijk ongeluk Jubileum .Alg. Onderwijzers Federatie Jubileum P.v.d.A. "Vi 'fl De toestand in Laos Hulp voor Turkije Belgische regering afgetreden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 februari 1966 122ste jaargang Nr. 19938 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18,00 uur: lol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M, J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Gemeente Zierikzee koopt Concertzaal Sneeuwstormen in het noorden WASHINGTON, 9-2. In Washing ton wint de mening veld, dat de Sovvjet-Unie ondanks haar felle kri tiek op de Amerikaanse politiek ten aanzien van Vietnam verlangend is naar een beëindiging van dit con flict op een zodanige wijze dat de po sitie van communistisch China in Azië wordt verzwakt. In Moskou zou men ongerust zijn over de invloed die Peking op Noord-Vietnam heeft, terwijl zowel de Sowjet-Unie als de V.S. beducht zijn voor het vermogen van de Chinezen om binnen afzien bare tijd kernwapens te vervaardi gen. Volgens de Amerikaanse minister van defensie, McNamara. zal China wellicht al in het begin van de jaren '70 in staat zijn raketten met kernla dingen voor middelgrote afstanden te vervaardigen. Hoewel vrijwel niemand in Was hington durft te voorspellen, dat de Amerikanen nog eens gezamenlijk een actie tegen Peking zullen onder nemen, zoals de Chinezen herhaalde lijk hebben gezegd, nemen de aan wijzingen toe dat de breuk tussen Moskou en Peking onherstelbaar is. Wat de kwestie-Vietnam betreft zou Moskou de meeste invloed op Noord- Vietnam kunnen uitoefenen, omdat de Russen daadwerkelijk militaire en economische steun verlenen, terwijl de Chinezen zich zouden beperken tot het advies dat de Noordvietname- zcn zich dood moeten vechten. Onder dergelijke omstandigheden zou Rus land een sterke troef hebben op een eventuele vredesconferentie inzake Vietnam. Eenzelfde doel Overigens wijzen Amerikaanse functionarissen er op, dat ook op an dere gebieden van de internationale politiek blijkt, dat Russen en Ame rikanen een zelfde doel nastreven. In dit verband noemen zij het ak koord van Tasj kent tussen India en Pakistan, dat vorige maand onder auspiciën van de Russische premier Kosygin tot stand kwam. Intussen, houdt Egypte met niet- gebonden en andere landen contact over de toestand in Vietnam, zo meldt het gezaghebbende blad „Al Ahram". Dezer dagen heeft keizer Haile Selassie van Ethiopië in ant woord op een 'boodschap van presi dent Nasser voorgesteld, tezamen na te gaan hoe de spanning kan worden verminderd, die nu is verhoogd door de hervatting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam De twee staatshoofden zijn het er over eens. dat het conflict moet wor den opgelost volgens de akkoorden van Geneve van 1954. AMSTERDAM. 8-2. Zoals elk huwelijk in het Koninkrijk der Ne derlanden zal ook dat van de kroon prinses cp de gebruikelijke en wette lijk voorgeschreven wijze worden bekendgemaakt. In de aanplakkast aan een der buitenmuren van het Baarnse stad huis zal voor de voltrekking van het huwelijk in de hoofdstad een een voudig wit papier worden opgehan gen met de afkondiging van het TOKIO. Inmiddels zijn de lijken geborgen van 82 van de 133 slacht offers van de ramp met de Japanse Boeiing-727 boven de baai van To kio. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp duurt voort. UTRECHT, 9-2. Niet zeven, maar /.es C.A.O.'s heeft het college van rijksbemiddelaars voor nader over leg met de Stichting van de Arbeid opzij gelegd, omdat het college meent dat verbeteringen in deze C.A.O.'s de veelbesproken gevarenzone over schrijden. Zoals bekend wil het col lege van rijksbemiddelaars deze C. A.O.'s voor onverbindendverklaring aan bet ministerie van sociale zaken voordragen. Volgens informatie van het A.N. P. is bij de omstreden C.A.O.'s aan vankelijk die voor ds goud- en zil ver nijverheid meegeteld; het college van rijksbemiddelaars heeft over deze C.A.O. wel aanmerkingen ge maakt. maar dit contract wordt niet met onverbindendverklaring be dreigd. Bij de zes met onverbindendver klaring bedreigde C.A.O.'s zijn vol gens inlichtingen slechts 22.250 werknemers betrekken. Ingezonden mededeling Brillant - 0 schitterend bezit voor altijd! Ir/f ff. van An del Hoogstraat 164-152 Rotterdam De Indiase minister van voedsel voorziening, Sjidambaram Soebrami- am heeft in een mededeling aan het bestuur van de regerende congres partij gezegd dat het graantekort in India twaalf tot dertien miljoen ton bedraagt. LEEUWARDEN, 10-2. In grote delen van Friesland heeft men - als gevolg van het barre winterweer - woensdag zonder stroom gezeten. Heden (donderdag) morgen was de stroomvoorziening weer in beperkte mate hersteld. Van de elf hoogspanningscircuits, die in het ongerede waren geraakt, zijn er vier gerepareerd, waardoor de stroomlevering aan Harlingen en Omgeving, Witmarsum, Makkum en Bolsward kon worden hervat. Sneek en Drachten zijn de knelpunten. Er is daar wei elektriciteit, maar de ca paciteit van de beschikbare leidin gen is onvoldoende om zowel de in dustrie als de woningen te voorzien. Het elektriciteitsbedrijf zal de indu strie vandaag weer beperkt 'laten draaien. Zuinigheid met elektriciteit blijkt geboden, omdat anders de kans beslaat dat leidingen door overbelas ting uitvallen. GRONINGEN. 10-2. De Groningse dorpen W'esternieland en Pieterbu- ren (gemeente Een mm) waren don derdagochtend vroeg geïsoleerd. De Ocsterweg was nog over een afstand van vijfhonderd meter dichtge- sneeuwd. De sneeuw lag daar een meter boog. Woensdag is in deze dorpen geen broed en post bezorgd. Vandaag zou men trachten de weg weer toegan kelijk te maken. voorgenomen huwelijk van H.K.H. Beatrix Wilhelmina Armgard, prin ses der Nederlanden, prinses van Oranje-Nassau, prinses van Lippe Biesterveld, oud 28 jaar, wonende te Baarn en Claus George Willem Ot to Frederik Geert von Amsberg, oud 39 jaar. wonende te Baarn. Van het door de ambtenaar van de burgerlijke stand in Baarn geteken de stuk zal' vanaf vrijdag 18 februari te 12 uur door elkeen kennis kun nen worden genoiben. Een en ander houdt in, dat aan hel Amsterdamse gemeentehuis geen af kondiging zal worden opgehangen. DEN HAAG. 8-2. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft be sloten op 16 februari op verzoek van - het College van Rijksbemiddelaars met dit college van gedachten te wis-, selen over zeven collectieve arbeids overeenkomsten. Het College van Rijksbemiddelaars acht n.l. motieven aanwezig om deze zeven C.A.O.'s voor onverbindendverklaring bij de minister van sociale zaken en volks gezondheid voor te dragen. Overeen komstig de procedure in de huidige overgangsfase naar een vrijer sys teem van loonvorming moet het col lege over de motieven die naar het inzicht van het college voor een ad vies tot onverbindend verklaring zouden kunnen leiden, een gesprek hebben met het bestuur van de stich ting. Terwijl in het zuiden van het land op sommige plaatsen het zonnetje scheen werden enkele plaatsen in het noorden bedekt door een flinke laag sneeuw. Twee fietsers wroeten zich door een sneeuwmassa. Bestuurder had geen rijbewijs AARLE RIXTEL, 9-2. Op de Ka- naaTdijk te Aarle Rixtel is de 49-ja- rige A. van Hek om het leven ge komen toen bij met zijn busje fron taal in botsing 'kwam met een per sonenauto. Deze werd bestuurd dooi de 19-jarige A. H. van A„ die niet in bet bezit van een rijbewijs was. Hij had de wagen van zijn vader geleend. De jongeman, afkomstig uit Helmond, werd bij het ongeluk zelf zwaar gewond. ROTTERDAM, 9-2. In de Sint Do- minicuskcrk te Rotterdam is onder grote belangstelling de Heilige mis van requiem gecelebreerd vcor de heer J. J. F. Borghouts, staatssecre taris van defensie (koninklijke lucht macht). Bij de voor het altaar staande kist met het stoffelijk overschot stond on der meer een krans van Hare Ma jesteit de Koningin en Zijne Konin klijke Hoogheid de Prins der Neder landen en een tak seringen van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Bea trix. Bij de vele kransen, bloemen en takken, die reeds eerder bij de bij zondere gedachtenis bij de baar wa ren gelegd, werden 's morgens nog zeer vele gevoegd. Zo waren er kran sen en bloemen van onder meer het departement van defensie, de officie ren van de Military Assistance Ad visory Group (MAAG) het Neder lands Olympisch Comité, de Stich- daarmede is het einde gekomen aan een eeuw zelfstandigheid van hetgeen en daarmede is het einde gekomen aan een eeuw zelfstandigheid van hetgeen gelijktijdig Zierikzees' zorgenkind en trots was. (Foto: Zierrkzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 9-2. De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (A.N.O.F.) heeft woensdag in het Kurhaus in Scheveningen haar 25- jarig bestaan gevierd. Prof. dr. I. A. Diepenhorst, minister van onderwiis en wetenschappen, hield een rètfe over „onderwüsperspectieven". De voorzitter van de A.N.O.F., de heer Th. M. Knippen, schetste de geschie denis van de federatie, waarna een drukbezochte receptie werd ge houden. De heer Knippen bracht in herin nering, dat reeds voor de tweede we reldoorlog besprekingen werden ge houden om een hechter verband te DEN HAAG, 9-2. In de televisie rubriek „Attentie" van de N.C.R.V., hebben woensdagavond de vier frac tieleiders in de Tweede Kamer van K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U., de heren Schmelzer, Geertsema, Rool- vink en Beernink, de Partij van de Arbeid geluk gewenst met het twin tigjarig jubileum. De heer Schmelzer merkte op dal de P.v.d.A. wel eens blijkt geeft van te weinig vertrouwen in het particu lier initiatief en de persoonlijke ver antwoordelijkheid. Hij hoopte dat de bestaansgrond van partijen op le vensbeschouwelijke grondslag in het vervolg niet meer door de Partij van de Arbeid zal worden gecritiseerd. Voorts had hij lof vooi de democra tische en de constructieve samen werking met deze grote partij, in het bijzonder op het terrein van de bui tenlandse politiek. krijgen tussen het Nederlandse On derwijzers Genootschap, de Bond van Nederlandse Onderwijzers, de Vereniging van Christelijke Onder wijzers en Onderwijzeressen in Ne derland en Overzeese Gewesten, de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en het Katholiek Onderwijzers Verbond, dat een federatie was van vijf dioce sane verenigingen van katholieke onderwijzers en onderwijzeressen. Nog voor het overkoepelend orgaan van alle onderwijzersverenigingen was 'gesticht, waren er door toedoen van de bezetter al uit de rij der vrije organisaties weggevallen. Een van de organisaties wenste in de gegeven omstandigheden geen concentratie en trok zich terug na in principe ak koord te zijn gegaan met een fede ratie, die uit drie eenheden zou be staan: voor het protestants-christe lijk, het katholiek en het openbaar onderwijs. Fiat op begroting P.T.T. DEN HAAG, 9-2. De P.T.T.-begro- ting 1966 is zonder 'hoofdelijke stem ming in de Tweede Kamer aangeno men. Aangenomen werd ook een mo tie Assmann (KVP) die 'beoogt de voergenomen tariefsverhoging voor het bezorgen van tijdschriften en nieuwsbladen een half jaar op te schorten. Alleen de VVD keerde zich tegen deze motie. De motie van de heer Tolman (CHU) die de per 1 mei aangekondigde verhoging van de posttarieven geheel ongedaan wilde maken 'heeft alleen de steun van de Staatkundig Gereformeerden en de Boerenpartij verkregen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's v j. V Van het kraaien van een haan gaat de zon niet op. V/AT UQT Pi BILT ting '40-'45, van Limburgse verzets- vrienden, en van de Koninklijke Vereniging Onze Luchtmacht. Hare Majesteit de Koningin was bij deze dienst bij de teraardebe stelling vertegenwoordigd door kol. mr. R. J. F. M. van Zinnicq Berg- mann, hofmaarschalk; Zijne Konin klijke Hoogheid de Prins door ma joor H. J. Holthuis, adjudant van de prins. Na de dienst vond de teraardebe stelling plaats op de R.K.-begraaf- plaats aan de Nieuwe Crooswijkse- weg. Tevoren sprak in de aula mi nister-president Cals een rede uit, waarin hij de grote verdiensten van staatssecretaris Borghouts (in het verzet: „Peter Zuid") schetste. WASHINGTON. 9-2. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag gezegd dat de militaire situatie in Noord-west-Laos Waar de regeringstroepen verschei dene verdedigingsstel'lingen aan de communisten hebben moeten prijsge ven, ernstig maar niet kritisch schijnt te zijn. Een woordvoerder zei dat de toestand er door het verlies van de posten niet slechter op was geworden. Hij kon berichten volgens welke Noordvietnamese tanks op de Ho Tsjih Minh route naar Zuid-Vietnam waren waargenomen, niet bevestigen Wel zei hij dat bij de gevechten tus sen de communisten en neutralen in Laos ook Noordvietnamese eenheden waren betrokken. PARIJS, 9-2. De organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling heeft woensdag bekendge maakt dat Turkije dit jaar van een internationaal consortium financiële bijstand voor zijn economische ont wikkeling zal krijgen tot een bedrag van ongeveer 33Ö miljoen dollar. Het consortium bestaat uit België, Cana da, Denemarken, Engeland, Frank rijk, Italië, Luxemburg, Nederland Noorwegen, Oostenrijk, de Verenigde Staten, West-Duitsland, Zweden en Zwitserland. BRUSSEL, 10-2. - Minister-presi dent Harmcl heeft donderdagochtend het aftreden van zyn katholiek-so cialistisch coalitiekabinet bekendge maakt. Dooi en vorst Verwachting tot vrijdagavond: In het noorden van hel land: over wegend zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuwval; lichte tot matige vorst en een matige tot krachtige oostelijke wind. Elders: zwaarbewolkt met enige re gen, ijzel of sneeuw en plaatselijk mist; tijdelijk lichte dooi en ver anderlijke wind, later weer daling van temperatuur met een matige wind tussen noord en oost. 11 febr. Zon op 8.04, onder 17.46. Maan op 0.30, onder 10.39. Laatste kwartier: 12 febr. te 9.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 febr. 7.16 v.m. 19.46 n.m. BROUWERSHAVEN 11 febr. 7.13 v.m. 19.35 n.m. Doodtij:-14 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De grenslijn tussen het win terweer in noord-Europa met 20 lot 30 graden vorst in Scandinavië en het voorjaarsweer met temperaturen van ongeveer 15 -graden in Frankrijk verplaatst zich in onze omgeving af wisselend -naar het noorden en zui den. Met de oostelijke tot noordoos- lelijke wind geraakte gisteren het gehele land i nhet vorstgebied maar onder invloed van een nieuwe oce aanstoring, die vanmorgen boven zuidwest-Engeland was aangekomen, drong de zachtere lucht de afgelo pen nacht alweer naar het noorden cp. Vanmorgen om negen uur was het kwik in zuid-Limburg weer op gelopen tot zes graden, op dezelfde tijd vroor het in Eel de 8 graden. Aan de grenslijn zal de komende 24 uur weer regen, ijzel en sneeuw voorkomen. Het opdringen van de zachtere ludht is weer van tijdelijke aard. Na het voorbijtrekken van de nieuwe storing zal de vorst zich weer in zui delijke richting over het land uit breiden. Vroegere slaaf overleden C BRISTOL. TENNESSEE, 9-2. De vroegere slaaf en op één na de oud ste man in de Verenigde Staten, Joe Simms. is enige dagen geleden op 118-jarige leeftijd in Tenessee Hills overleden. Simms was tien jaar toen zijn moeder verhandeld werd. Bombardement bij abuis SAIGON, 8-2. Op een rivier 60 km ten zuiden van Saigon zijn vori ge- week woensdag bij vergissing twee boten gebombardeerd, waar bij 45 personen werden gedood en 15 gewond, zo is dinsdag in Saigon vei nemen. Het bombardement gebeurde in de nachtelijke uren, waarin het veribcden was op de rivier te varen. Desondanks staken twee boten over van Truc Giang naar Cai Mil in de provincie Bien Hoa. Stichting nieuwe hadplaats aan Noordzeestrand DEN HAAG, 9-2. Sticht een nieu we badplaats aan het noordzeestrand teussen Scheveningen en de Wasse- naarse Slag. Dit suggereerde woens dagmiddag dr. Paul Risch, directeur van het Forschungsinstitut für Fremdenverkehr van de universiteit van Bern, op een persconferentie in Den Haag. Deze balplaats zou in de visie van dr. Risch gericht moeten zijn op toeristen, die voor een meer daags vakantieverblijf naar het strand komen. Naar zijn oordeel dient de nieuwe badplaats geschei den te zijn en te blijven van het huidige Scheveningen. Of de nieuwe badplaats economisch verantwoord is, liet dr. Risch in het midden, maal ais expert, op het gebied van het toe risme leek het hem een goed idee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1