DE ZIERIKZEESCHE COURANT Fokker-Friendship neergestort in India De Loena-9 op maanoppervlak Pogingen te komen tot een allesomvattend kernstopverdrag President Joluison Geschaakt meisje is spoorloos houdt topgesprek in Honoloeloe K.V.P. en P.v.d.A. te Doetinchem Bende opgerold in Midden-Java Starfighter omlaag gestort ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsriu" 8 februari 1966 122ste jaargang Nr. 19937 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Fabrieksschoorsteen te Zierikzee verdwijnt SCHIPHOL, 7-2. Een van de twee Fckker-Friendship toestellen die „Schreiner Airways" in eigendom heeft maar die voor de wintermaan den zender bemanning aan ..Indion Airlines" zyn verhuurd, is maandag op een vlucht van 160 km tussen Srinagar en Djammoe neergestort. Dit werd door de Indische lucht vaartmaatschappij bekendgemaakt toen het toestel, met de registratie PH-SAB, reeds meer dan vier uren over tjjd was. Volgens Indian Airlines bevonden zich behalve de vierkoppige beman ning 32 passagiers aan boord. Een Zweed (John Nilson van de Verenig de Naties) en een Duitser (Rücker) waren volgens de mededeling deeni- ge buitenlanders onder hen. De F-27 Friendship is volgens AFP waarschijnlijk neergekomen in de buurt van de bergtop Banihal, waar zich reeds verscheidene vliegrampen hebben voorgedaan. Deze 3.200 meter hoge top bevindt zich bij de enige doorgang door de met sneeuw bedek te bergketen waarvan de Indische vliegtuigen op de route naar het dal van Kasjmier gebruik maken. Na het opstijgen uit Srinagar in de richting van Djammoe waar het schroef-turbinetoestel veertig minu- Mobilisatie Griekse onderwijzers ATHENE, 7-2. De Griekse rege ring heeft de mobilisatie van de 8500 stakende onderwijzers gelast. Hun bond heeft medegedeeld, dat het bevel zal worden opgevolgd. Dit in afwijking van het eerder bekendge maakte voornemen te blijven staken. Vorige week zaterdag begonnen de onderwijzers een staking voor onbe paalde tijd om kracht bij te zetten aan hun looneisen. 350.000 kinderen konden daardoor niet naar school. Veel doden bij brand op Philippijnen MANILLA, 8-2. In Ioloilo op het Fhilippijnse eiland Panay zijn maan dagavond bij 'een zware brand, die vijftien huizenblokken dn de as leg de, tenminste 18 mensen omgekomen. Volgens persberichten 'die in Manilla zijn ontvangen worden nog minstens 12 personen vermist. De sohade wordt op ongeveer 50 miljoen gulden geschat. ten later had moeten aankomen om vandaar naar Nieuw Delhi door te vliegen, had men er geen radiocon tact mee gehad. De „Indian Airlines" heeft ook elf eigen F-27 Friendships. De veronge lukte machine werd bestuurd door een Indische bemanning. Voor Schreiner Airways betekent het verlies van deze verhuurde ma chine een geduchte tegenslag. De komende vakantieseizoen met zijn maatschappij kan het toestel in het talloze Ite-vluchten node missen. Daar staat echter tegenover, dat Schreiner er juist zaterdag in is ge slaagd een tweede DC-7 machine te kopen, die vroeger in hel fcjezit is ge weest van de Japan Airlines. Kernwapens bij Spanje gevonden PALOMARES (Zuidoost Spanje). 8-2. Opsporingsploegen van de Ame rikaanse marine hebben naar men gelooft het kernwapen gevonden dat voor de 'kust van Palomares. zuid- ocst-Spanje, gezocht werd. Volgens een welingelichte zegsman zal de vestzakduikboot „Alvin", die speci aal uit de V.S. naar Spanje werd ge bracht, naar verwachting binnen 24 uur de bom kunnen oppikken. Het wapen werd vermist na 'het neer storten van ©en B-52 bommenwer per die vorige maand tijdens bevoor rading met brandstof in botsing kwam met het tankvliegtuig. Beide toestellen stortten toen brandend Een 29-jarige chauffeur van de Franse P.T.T. in Pau, heeft bekend een 25-jarig meisje, dat niets van hem wilde weten, en haar verloofde, met opzet te hebben aangereden, waarbij het meisje om het leven kwam en haar verloofde ernstig ge wond werd. Mijnwerker verongelukt KERKRADE, 7-2. Maandagmorgen is in de mijn „Wilhelmina Sophia" te Kerkrade een dodelijk ongeval gebeurd. Omstreeks half acht raakte de 22-jarige P. J. Slenter, woonach tig te Bocholtz, ondergronds be kneld tussen een ondersteuning en een drukcylinder. Hij is korte tijd later overleden aan zijn verwondin gen. De heer Slenter was gehuwd en vader van drie kinderen MOSKOU, 7-2. Het televisie-systeem van het automatisch maan- station Loena-9 gebruikt slechts cen-duizendstc van de energie welke dergelijke apparaten op aarde nodig hebben. Daarbij aangepast is de zeer grote gevoeligheid van de apparatuur voor de kosmische ver bindingen in het Loena-9-centrum op aarde waar zeer zwakke signa len van de Loena kunnen worden opgevangen van een afstand van een 400.000 kilometer. Tot het laten landen van Locna-9 op de voor de aarde zichtbare zijde van dc maan werd besloten om de benodigde apparaten en stroom zo beperkt mogelijk van omvang te kunnen houden. Overi gens moesten de ontwerpers de omvang en het gewicht van het te levisie-systeem van Loena-9 toch al tot op millimeters en gram men binnen aangegeven perken houden. Een bijzondere moeilijkheid by dit alles was, dat de gevoeligheid van het tclevisicapparaat van Loena-9 juist nogal groot moest zijn aangezien de maanrotscn slechte lichtwcerkaatscrs zijn door hun naar het schijnt zwarte en donkerbruine kleur. Deze rotsen weer kaatsen het licht slechts-in een richting goed namelyk van die kant waar het licht rechtstreeks op valt en daarom schiep men de moge lijkheid tot een panoramisch aftasten van het maanoppervlak zodat overal in het rond om dc Locna-9 heen de voorwerpen onder di recte belichting „in de lens" genomen konden worden, aldus meldt ..Komsomolskaya Prawda". President Johnson van de Verenigde Staten en het staatshoofd van Zuid Vietnam, Nguyen Van Thieu inspec teren de erewacht na de aankomst van de' laatstgenoemde en zijn ge volg in Honoloeloe, waar zij een top- bespreking voeren over de kwestie Vietnam. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t De beste paarden vindt men X X X meestal op stal. Bijna overal zacht Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen; matige tot krach tige zuidwestelijke wind; zacht weer; in het uiterste noordoosten van het land echter nog geruime tijd ooste lijke wind met sneeuw of regen en temperatuur om het vriespunt. 9 febr. Zon op 8.07, onder 17.42. Maan op 23.07, onder 10.07. 10 febr. Zon op 8.05, onder 17.44. Maan op onder 10.23. Laatste kwartier: 12 febr. te 9.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 9 febr. 10 febr. 6.03 v.m. 6.42 v.m. BROUWERSHAVEN 9 febr. 5.54 v.m. 10 febr. Doodtij 6.36 v.m. 14 febr. 18.32 n.m. 19.06 .n.m. 18.11 n.m. 18.52 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De voorste begrenzing van koude, uil Scandinavië afkomstige lucht iis in de afgelopen nacht onge veer tot de lijn IJmuiden-Winters- wij'k doorgedrongen. In de noorde lijke provincies daalde het kwik tot een of twee graden onder nul. De zeer strenge kou in Scandinavië hield aan. In Oslo, Stockholm en Helsinki vroor het ongeveer 25 gra den Celsius, in Stockholm en Hel sinki vroor het ongeveer 25 graden Celsius, in Lapland plaatselijk om streeks 40 graden. In Denemarken kwam ook nog ongeveer 12 graden vorst voor. Over de Britse eilanden begon in de afgelopen nacht een oceaansto ring naar 'het oosten op te dringen. De uitgebreide neerslagzone die dc storing voorafgaat, bracht in het zuiden en midden van het. land re gen en in 'het noorden flinke sneeuwval. De koude lucht wordt door deze storing weer langzaam naar het noorden terugedrongen, maar 'blijft dichtbij het uiterste noorden van het land. De kern van de oceaanstoring zal het komende etmaal dicht langs de Waddeneilan den trekken. Door deze depressie toestand blijft de kans op regen en in het noorden mogelijk ook nog sneeuw, groot. BERLIJN. 7-2. Oostduitse grens wachten hebben maandagmiddag geschoten op een man die bij Span- dau de 'grens naar wcst-Berlijn over wilde. Nadat, een achttal schoten uit een machinepistool op hem afge vuurd waren, bleef de man tussen de prikkeldraadversperringen liggen. SCHIPHOL, 7-2. Teruggekeerd per Swissair van een druk weekeinde in Geneve, waar hy zich o.a. op de hoogte ging stellen van de aldaar aan de gang zijnde achttienmogend- hedcnconferentie over ontwapening, heeft de staatssecretaris van buiten landse zaken, mr. M. van der Stoel, cp Schiphol desgevraagd verteld, dat hy gesproken heeft met de beide voorzitters van de conferentie, t.w. de Amerikaan Foster en de Rus Tsa- rapkin, alsmede met de Britse mi nister voor ontwapening, Lord Chal- font. echter de complicatie voor, dat de wetenschap van de seismologie nog niet ver genoeg is gevorderd om steeds met zekerheid uit te maken of bepaalde trillingen afkomstig zijn van een kernstof of wel van een aardschok". En tot dusver is controle van on dergrondse proeven alleen op deze wijze mogelijk, aangezien Rusland in tegenstelling tot de V.S. geen con trole ter plaatse wil toelaten. „Zo dra het op inspectie van eigen ter- ritor aankomt, geven de Russen niet thuis", aldus mr. Van der Stoel. ..Merkwaardig genoeg hebben zij zich begin 1963 accoord verklaard met drie inspecties op eigen bodem, doch daar zijn zij later op terugge komen". Gesproken werd over de mogelijk heid snel te komen tot afsluiting van het internationaal verdrag voor het tegengaan van de spreiding van kernwapens. ..Daarbij is mij geble ken", aldus de staatssecretaris, „dat er weliswaar nog de oude moeilijk heden zijn, doch daarnaast zijn er enkele hoopgevende tekenen: de Sowjet-Unie is iets milder gestemd. Helaas maakte Rusland nog steeds bezwaar tegen de nucleaire afspra ken en regelingen binnen de NATO, maar niemand weet feitelijk of zij tegen elk arrangement in de NATO bezwaar zullen maken". Ook ondergronds In Geneve speelt thans de moge lijkheid een rol om het bestaande kernstopverdrag dat alleen van kracht is voor zover het bovengrond se proeven betreft, ook uit te breiden tot ondergrondse. „Daarbij doet zich Uit een pakhuis in de Engelse stad Birmingham zijn sigaretten ter waarde van een kwart miljoen gul den gestolen. BREDA, 7-1. Wat is er met het 18-jarige Bredase meisje M. A. ge beurd?, vraagt de Bredase politie zich af. Zij verdween op 31 mei 1965 op 17-jari'ge leeftijd met de 39-jari- ge gehuwde Bredanaar B. van G. die in Breda een boekhoudkantoor leid de en bij wie zij in dienst was. On danks speurtochten door de politie werd niets meer van het tweetal vernomen. Zelfs de inschakeling van Interpol leverde niets op. Tot B. van G. plotseling dit weekend weer in Breda opdook, zonder het meisje dat hij vorig jaar heeft geschaakt. Bij zijn arrestatie door de Bredase poli tie wilde hij alleen loslaten dat hij in Spanje was geweest en dat hij het meisje inmiddels had verlaten. Hij verklaarde niet te weten waar zij zich thans bevindt. HONOLOELOE, 7-2. President Johnson heeft maandagochtend het topgesprek met de Zuidvietnamese leiders in Honoloeloe geopend. Van Zuidvietnamese zyde waren aanwe zig het staatshoofd generaal Ngoejen Van Thieu en eerste-minister vice- luchtmaarschalk Ngoejen Cao Ky. Gesproken werd o.m. over de oor log in Vietnam en de hulpverlening aan het economische programma van de regering in Saigon. DOETINCHEM, 7-2. De afdeling Doetinchem van de Party van de Arbeid heeft zich tydens een leden vergadering uitgesproken tegen de uitlatingen van leden van de K.V.P.- fractic van dc gemeenteraad, waarin deze vorige week by de Partij van de Arbeid hadden geprotesteerd te gen de plaatsing van een praktize- rend rooms-katholiek op de ontwerp kandidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen. De K.V.P.-woordvoerder in de ge meenteraad had de Partij van de Arbeid meegedeeld dat dit konse- kwenties zou hebben voor de samen werking van beide fracties in de raad. De afdeling Doetinchem van de Partij van de Arbeid zegt dat, nu de K.V.P. zich gaat openstellen voor niet-roomskatholieken, het even lo gisch is dat rooms-katholieken lid moeten kunnen en mogen zijn van de P.v.d.A. De afdeling zegt aan te nemen dat de rooms-katholieke bevolking bij nader inzien het politiek recht van de tot de P.v.d.A. behorende rooms- katholieken onvoorwaardelijk zal weten te eerbiedigen en dat de K.V. P. met alle andere partijen de strijd zodanig zal weten te voeren als in een vrije democratische gemeenschap past. Tweemaal een wandeling Vietnamese functionarissen deel den mee dat hun leiders naar Hono loeloe waren gekomen om bij presi dent Johnson en zijn raadsleiden aan te dringen op meer Amerikaanse troepen, op uitbreiding van de bom bardementen op Noord-Vietnam en op blokkade van Haifong, de haven van Hanoi. Van Amerikaanse zijde liet men blijken dat in Honoloeloe geen be langrijke militaire beslissingen zul len worden genomen. Dergelijke be slissingen kunnen niet worden geno men in aanwezigheid van de ruim drie honderd verslaggevers die de conferentie verslaan tei-wijl gealli eerden als Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Korea eerst dienen te wor den geraadpleegd indien belangrijke militaire maatregelen moeten wor den getroffen. Voorzover het de Ver enigde Staten betreft ligt de nadruk van het besprokene in het economi sche en sociale vlak. DJAKARTA, 7-2. Het officiële In donesische persbureau Antara meldt dat de politie 'in Semarang (midden- Ja va) een ibende heeft ontdekt, die door 'de Indonesische communisti sche partij zou zijn gevormd. De communisten hadden de bende opgericht met de bedoeling welge- s telden te iberoven en te vermoorden. Geeu oranjefeest in Ouderkerk a/d IJssel OUDERKERK AAN DE IJSSEL. 7-2. De 'gemeenteraad van Ouder kerk aan de IJssel heeft in de maan dagavond gehouden vergadering geen cent beschikbaar willen stellen voor een oranjefeest op 10 maart en 30 april. De oranjevereniging „Oran je Nassau" had vier duizend gulden subsidie gevraagd. Dit verzoek werd met drie tegen acht stemmen ver worpen. Dit was het voorstel W. Mourik (A.R.). Het tweede voorstel was van de heer A. Heuvelman (S.G.P.) om 2800 gulden beschikbaar te stellen. Dit werd verworpen met vijf tegen zes stemmen. „Dit is een slag in het ge zicht van ons Oranjehuis", zei de heer Heuvelman in de rondvraag. „We hebben een figuur als modder geslagen", was de mening van de heer Mourik. Rabbijnen niet bij huwelijk van prinses AMSTERDAM, 7-2. Twee opper- rabbijnen en een rabbijn van de Joodse kerkgenootschappen zullen geen gevolg geven aan de uitnodi ging van Hare Majesteit de Konin gin om de huwelijksinzegening van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in de Westerkerk te Am sterdam 'bij te wonen. De dirie rab bijnen, die hiermede 'handelen over eenkomstig het 'hun door de be stuursorganen der kerkgenootschap pen gegeven advies, hebben in een gezamenlijke brief aan koningin Ju liana de redenen meegedeeld waar om zij de uitnodiging niet accepte ren. Tweemaal een zondagochtendwandeling in Europa - maar wal een verschil: hoven een Finse vader met zijn dochtertje, warm ingepakt om hel hoofd te l,iinnen bieden aan lie meer dan dertig graden vorst onder: vrolijke drukte tri een park in Bordeaux waar al een echte lentestemming heerste. BONN, 7-2. De Westduitse lucht macht heeft maandag opnieuw een Amerikaanse Starfighter F-104 G verloren. De piloot kon zich met een valscherm in veiligheid brengen. Tijdens een vliegoefening deed zich bij een der toestellen een sto ring voor. De bestuurder, die dit aan zijn instructeur meldde, kreeg op dracht de Starfighter boven onbe woond gebied te sturen en het toe stel daar te verlaten, omdat niet met zekerheid vaststond, dat er veilig mee geland kon worden. Het straal vliegtuig stortte in een bos neer. Sinds begin vorig jaar heeft de Westduitse luchtmacht achtentwintig Starfighters verloren. Zestien piloten kwamen daarbij om het leven. De defensiecommissie van de Bondsdag zet woensdag haar onderzoek naar de oorzaken van de talrijke Starfigh- ter-ongevallen voort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1