HET BOZE BELETSEL Tentoonstelling „vorstelijke feesten" te 's Gravenhage Unieke welvaartsstijging sinds 1958 Vete Moskou-Peking laait hoog op Uitgifte staatslening RAMPWEEKEND IN AUSTRALIË VOOR NEDERLANDSE IMMIGRANTEN üij/.omlt'rt' expositie Wilt biedt de DEN HAAG» 4-2. Een kleine honderd feestboeken" en een aantal losse afbeeldingen zullen van 17 fe bruari tot en met 19 maart onder de titel „vorstelijke feesten" worden ge- exposeerd tn het museum M eer ma li no-VYtestreenianum Museum van heC boek aan de Prlnsessegracht in Den Haag. De tentoonstelling wordt georgani seerd ter gelegenheid van en rondom de feestelijkheden van het aanstaan de huwelijk van H.K.H. prinses Be atrix en de heer Claus von Amsberg. Vaak heeft men getracht, meerma len van officiële zijde, feestelijkhe den, waarvan vorstelijke personen het middelpunt vromden, vast te leg gen in boekvorm, of in de vorm van schilderij, gravure of foto. De direc tie van het museum van het boek putte uit de eigen museumcollectie en uit de koninklijke bibliotheek, het koninklijk huisarchief en het Haagse gemeente-archief het mate riaal voer de expositie „Vorstelijke feesten". Een groot aantal boeken betreft vorstelijke huwelijken, maar ook zijn werken vertegenwoordigd met voorstellingen van optochten, bals en versierde steden. Het talrijkst zijn de werken, die betrekking hebben op het Huis van Oranje. De oudste werken Handschriften uit de veertiende en vijftiende eeuw zijn de oudste ge toonde werken. Het oudste gedrukte werk is een wiegdruk uit circa 1493: een lofdicht op het huwelijk van keizer Maximiliaan I en Bianca Sforza. In de tweede helft van de zestiende eeuw neemt het aantal il lustraties en de pracht van de vor stelijke feestboeken toe. Daarvan ge tuigen het boekje, in octavo-formaat, van de intocht van prins Willem I in Brussel in 1578, en het veel grootsere boekwerk van de intocht van Anjou in Antwerpen in 1582. Zeer kostbare feesten uit de ze ventiende en achttiende eeuw wer den in zeer kostbare en fraaie boek werken vereeuwigd. De oudste prenten op de expositie- zijn die, waarop de intocht van de graaf van Leicester in Den Haag in 1586 wordt uitgebeeld. Toen bleek de hofvijver een geschikt punt voor het afsteken van grandioze vuurwerken. Ook op 16 februari, op de onder- trouw-dag van prinss Beatrix en de heer von Amsberg, zal er boven de hofvijver een vuurwerk worden ont stoken. Latere „feestboeken" De „feestboeken" uit deze en do vo rige eeuw kunnen over'het algemeen niet in de schaduw staan van de ou dere De afgedrukte foto haalt het niet bij de gravure. De uitgaven in hun geheel missen allure aan de ou de boeken werkten de allerbeste kunstenaars mee, wat later niet het geval was. FINANCIËN EN ECONOMIE DEN HAAG, 5-2. De Nederland se consument heeft in de periode se dert 1958. het jaar dat de E.E.G. be gon, een unieke welvaartsstijging be leeft zo heci't de minister van eco nomische zaken drs. J. M. den Uyl, verklaard in de vaste commissie voor economische zaken van de Tweede Kamer. Het particuliere verbruik is in de ze E.E.G.-periode in Nederland met 4,7 procent per jaar gestegen, het geen nog een Vz procent hoger is dan het E.E.G.-gemiddelde. In hoeverre die welvaartsstijging', die groter was dan in enige periode in de negentien de en twintigste eeuw, alleen aan de E.E.G. is toe te schrijven, is echter een vraag waar tot op heden zelfs de wetenschap nog geen duidelijk antwoord op heeft kunnen geven. De cijfers wijzen overigens wel duidelijk uit, aldus de minister, dat in de zes E.E.G.-landen de interna tionale handel veel sneller is geste gen dan het bruto-nationale produkt. Dit duidt op een versneld proces van arbeidsverdeling. Het leidt nauwe lijks twijfel, dat Nederland daardoor zijn in- en uitvoer sterk heeft kun nen vergroten en dus tal van pro- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vinlccveen: J. v. d. Velden, Amersfoort. Ger. Kerken Beroepen te Papendrecht: J. C. v. d. Veen, Maarssen. Ger. Gemeenten Beroepen ,te Nij'kerk: C. Wisse Elspeet, die bedankte voor Kapelle- Biezelinge. Bedamkt voor 's-Gravenpolder: G. Zwerus, Nunspeet. dukten kan invoeren die vroeger niet of alleen als voortzetting van deze 'welvaartsstijging in de E.E.G. acht minister Den Uyl sterk afhankelijk van een volledige Ontwikkeling van de gemeenschappelijke politiek voor de verschillende economische secto ren, en om dat te bereiken zou juist het door Frankrijk zo omstreden in strument van meerderheidsbesluiten essentieel zijn. LAND- EN TUINBOUW Aard appel middag te Scherpeniase De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Tholen en Sint Phiïipsland en de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst te Goes organiseren een aard- appelmiddag te Scherpenisse op vrijdag 11 febr. a.s., in bet veiling gebouw. Op deze middag zullen de belangrijkste aktualiteiten op het gebied van de teelt, de mechanisatie en de bewaring worden behandeld. Belangrijke teelttchmsche zaken worden besproken door ir. D. E. v. d. Zaag en van alle werktuigen voor grondbewerking, poten, verzorging, rooien en transport zullen een aan tal typen worden getoond, -waaron der diverse geheel nieuwe machines. De werktuigen en het gebruik ervan zullen worden besproken door de heer J. T. Andriniga. De heer J. H. van Nieuwenihuizen spreekt over aardappelbewaring. Ongetwijfeld een belangrijke middag voor iedere aardappelteler. DORDRECHT. De twintigjarige P. Verhoef uit Sliedrecht is op de scheepswerf Slob door elektrische stroom gedood tijdens werkzaamhe den op een in aanbouw zijnd schip. BLIK DOOR HET WERELD VENSTER De leden van de communistische partij der U.S.S.R. hebben een docu ment voorgelegd gekregen met de felste verwijten die het Kremlin ooit aan de Chinezen heeft gemaakt. Rondweg wordt daarin gezegd dat Peking moedwilig probeert een kernoorlog uit te lokken tussen Rus land en de Verenigde Staten in de kennelijke hoop als derde hond dan met het been weg te kunnen rennen, in dit geval de hegemonie in de we reld te veroveren. Daarbij komt dan nog dat de Chi nezen tal van grensincidenten met de Sow jet-Unie op touw zetten, min derheden in eigen land verdrukken, omdat ze verwant zijn aan groepen in de U.S.S.R., een grote lastercam pagne tegen het Kremlin uitvoeren met tienduizenden brieven aan Rus sen, grote gebieden van de Sowjet- Unie opeisen en vooral belemmeren dat de communistische wereld één lijn trekt ten aanzien van Vietnam. Bij dit laatste komt dan in het bij zonder ter sprake dat de Chinezen de Russen beletten voldoende hulp te sturen. Volgens andere berichten zou president Podgorny op een ver gadering ook gezegd hebben dat Pe king een compleet plan voor een oorlog met de Sow jet-Unie gereed heeft. En het gele leger? Dit is niet algemeen publiek ge maakt Brezjnev en Kosygin hebben de zelfde iveg gekozen als Chroesjt- sjef indertijd na zijn vermaarde rede over de fouten van Stalin. Zonder dat hel ergens zwart op wit in- een krant komt te staan, wordt toch de hele bevolking ingelicht. Trouwens ook de inhoud van de boodschap her innert aan Chroesjtsjef, die eveneens nogal eens onverbloemd een boekje over Peking open deed. 't Is nu voor het eerst dat de nieuwe leiders dit even onbewimpeld doen. Ongetwijfeld ih deze actie een in leiding op iels anders, waarop de be volking reeds wordt voorbereid. De expositie „vorstelijke feesten" wordt op woensdag 16 februari met een inleidend woord van de commis saris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. M. J. Klaassesz, geopend. Chroesjtsjef heeft indertijd steeds gestreefd naar een wereldconferen tie der communistische partijen, waarop de Chinezen dan voor de keus gesteld zouden worden in de pas te gaan lopen of uitgestoten te worden. Een dergelijk soort confe rentie is wei uitgesteld maar nooit afgelast. Het komende partijcongres - dat lijkt nu wel zeker - zal zeer duide lijk anti-Chinees getint zijn en dat kon wel eens het uitgangspunt wor den voor Chroesjtsjefs idee om Pe king voor een wereldgerecht van communistische partijen te dagen.. Voorbereiding Peking van zijn kant bindt geens zins in. Het verwijt de Russen nog steeds te fungeren als lakeien van de V.S. En nog zo het een en ander. Wat niet wegneemt dat deze anti- Russische campagne van de partijba zen lang niet iedere Chinees ver standig voorkomt. Althans daarop duidt een aanval op niet met name genoemde militairen, die onlangs in de Chinese pers verscheen. Die mi litairen moest duidelijk worden ge maakt dat het leger slechts dienaar ivas van de partij, een argumentatie die ook vroeger wel eens geleid heeft tot het afzetten van generaals. Het vermoeden bestaat dat in de legerleiding het vertrouwen van Mao niet zo sterk wordt gedeeld dat de massa's mensen de doorslag geven in een strijd. De generaals achten goede en moderne wapens ook van groot belang. En om die te betrek ken is de Sowjet-Unie in feite de enige IverancierDeze generaals zien daarom weinig heil in vetes met Moskou. Van dit militair misnoegen behoeft men zich overigens verder weinig voor te stellen: het zal ivel uitdraai- enop een zuivering en in ieder geval niet in het minst de harde koers te gen iedereen en alles veranderen waarop de Chinese partijleiding .zijn zinnen schijnt te hebben gezet. JOURNAAL KIJKEN IN NEDERLAND DEN HAAG, 4-2. Gemiddeld kij- ken ongeveer 3,5 miljoen personen van 15 jaar en ouder, die thuis tele visie hebben, 's avonds naar de uit zending van het eerste N.T.S. jour naal op Nederland 1. Dat is 57 pro cent van hei televisiebezittend pu bliek. Dit bljjkt uit een studie, die de afdeling studie en onderzoek van de N.R.U. en N.T.S. over de kijkers kring van het N.T.S.-journaal heeft vervaardigd. De studie is gebaseerd op cijfers van het door „Intomart" in Hilversum in opdracht van N.R.U. en N.T.S. uitgevoerde continue pro gramma-onderzoek. De kijkdicht heid van hei tweede journaal be draagt 2S procent. Het eerste jour naal is daarmee gemiddeld het meest bekeken programma. Op za terdag kijkt zelfs 01 procent naar het eerste journaal, 37 procent naar het tweede FINANCIEEL NIEUWS DEN HAAG, 4-2. Het ministerie van financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 6% pro cent staatslening groot f 250 min. te gen een koers van 99% procent. Op de lening zal de eerste vijf jaren g'eèn aflossing plaatsvinden. Daarna, dus te beginnen op 15 maart 1972, zal aflossing geschieden in 20 ge lijke jaarlijkse termijnen. Versterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 15 maart 1966; dc coupons verschijnen jaarlijks op 15 maart. „Flitsen" uit het buitenland DJAKARTA. Negenenveertig com munistische gevangenen zijn dood geschoten toen zij uit de gevangenis van Rembang, op midden-Java, pro beerden te ontsnappen. Dit is mee gedeeld in een bulletin van het In donesische leger. HANNOVER. Een „ongebruikelijk voorval" en wellicht misdrijf is vol gens de Duitse politie voorafgegaan aan het neerstorten van de „Con- vair" van de Lufthansa, bij het vliegveld van Bremen. Zoals gemeld kostte dit ongeluk 46 inzittenden het leven. CAIRO. De Amerikaanse ambas sadeur in Cairo, Lucius Battle, heeft de Egyptische minister van buiten landse zaken, Ma'hmoed Riad, een persoonlijke 'boodschap overhandigd van Johnson aan president Nasser. LONDEN. Het Britse ministerie van financiën heeft de waarschu wing doen uitgaan, dat een wettige regering in Bhodesië niet gehouden zal zijn de financiële verplichtingen na te komen, die het onwettige be wind is aangegaan. Zij die geld aan dat onwettige bewind lenen of het krediet verstrekken, doen dat op eigen risico. NEW YORK. Ongeveer duizend mensen hebben op Times Square in New York een 'betoging tegen de Amerikaanse politiek 'in Vietnam ge houden, Vijfendertig betogers gingen in zitstaking en werden in hechtenis genomen. NIEUW DELHI. De Pakistaans- Indiase ministersconferentie ter be spreking van de toepassing van de in Tasjkent gesloten akkoorden zal op zijn minst drie weken worden uitgesteld vanwege gerezen moei lijkheden over de kwestie-Kasjmier, al'dus een mededeling in Nieuw Del hi. WASHINGTON. De Britse minis ter van buitenlandse zaken, Michael Stewart, is 'in de V.S. aangekomen voor overleg met Amerikaanse rege ringsleiders. Bij aankomst in New York verklaarde hij. in antwoord op een vraag dat Gr.-Brittannië moei lijk militairen naar Vietnam kan sturen wanneer het alle mogelijke moeite doet een vreedzame regeling van het conflict tot stand te brengen. MOSKOU. De Russische televisie heeft voor het eerst verschillende soorten Rusische wapens laten zien die aan Noord-Vietnam geleverd worden. Hiertoe behoren luchtdoel- raketten en bobieie lanceerinstalla- ties, luchtdoelgeschut, zware mi trailleurs en mortieren. DJAKARTA. Een woordvoerder van 'de Nederlandse ambassade 'in Djakarta heeft vrijdag .het eerder deze week verspreide bericht tegen gesproken, als zou de ambassade na de mislukte oktoberrevolutie willens en wetens visa aan Indonesische communisten 'hebben verstrekt. MOSKOU. In verband met de koudegolf die de Sowjet-Unie en vooral Moskou in haar greep houdt zijn de scholen in de Russische ihoofdstad gesloten. De hoofdstede lijke televisie is mei een serie schooluitzendingen begonnen, aldus radio-Moskou. ANKARA. In het Egcïsche gebied van Turkije en in het zuidoosten van het land zijn grote overstromingen veroorzaakt door stortregens. Een tiental mensen is om 'het leven ge komen en ongeveer 500 woningen zijn weggespoeld. BEELDBUIS NEDERLAND I. Klaas Vaak en Stan Laurel en Oliver Hardy openen de maandag. Daarna de tweede uit zending van Openbaar Kunstbezit in dit seizoen. Het onderwerp is hei Utrechtse Psalter omstreeks 830. Dit Psalterium is een met de hand ge schreven en geïllustreerd boek, dat meer dan elfhonderd jaar geleden in de tijd van Karei de Grote in Reims werd vervaardigd. De afbeeldingen zijn cartoonachtig en zijn beeldver talingen van een tekst uit een psalm. Terug naar de tegenwoordige tijd: Flipper, die als mensenredder op treedt. Na het journaal en de poli tieke zendtijd de derde film, die Jo- han Btaiisjaar maakte over de Del tawerken. Hij laat zien, hoever het werk in het afgelopen jaar gevor derd is. Beelden o.m. van de brug over het Haringvliet en de Ooster- scheldebrug. De hoofdfilm van deze maandag is een schepping van Wolf gang Staudte: „Rosen fiir den Staatsanwalt", in het Nederlands „In naam van het onrecht" geheten. En in die titel zit al een element van satire, zoals de hele film is. Enkele van de rclameslagzinnen: de moor denaars zijn nog steeds onder ons. Wolfgang Staudte heeft opnieuw de inbed, dat te zeggen in deze meester, lijke film of „leven, dood en liefde leken grillig als een kaartspel". De hoofdfilm Hoofdpersoon is de officier van justitie dr. Schramm, die tijdens de oorlog lid van een Duitse krijgsraad te velde is geweest. Hij is na 1945 een achtenswaardig geëerd man ge worden, een heerser slechts in zijn eigen gezin. Maar dan ontmoet hy plotseling de man, die hij even voor de capitulatie van de Duitse troepen ter dood heeft veroordeeld wegens diefstal van chocolade. In de naam van hel rechtDe veroordeelde wist evenwel bij een luchtaanval te ontkomen. En cLan staan ze weer te genover elkaar. De grote rechter en de kleine manDe kleine man is niet van plan te zwijgen, zoals al die anderen willen. Ook zijn geliefde, die immers veel teveel belangen heeft bij de goede luim van al die „grote mannen". Kleinschmidi, zo als dat kleine mannetje heet, spreekt en de officier wordt zelf beklaagde. Hij verspreekt zich nl., als de vroe gere veroordeelde opnieuw terecht moet staan wegens diefstal van een stukje chocolade en hij weer, net als toen, in zijn emoties de doodstraf eist.. Een fijnzinnig opgezet verhaal, navrant maar tegelijk menselijk. Knap werk van Staudte en van de mannen, die de rollen in de film spelen: de officier Martin Held en diens slachtoffer Walter Giller. NEDERLAND 2. De Antwoordman beantwoordt in het NCRV program ma vragen van kijkers. Graven blootgelegd uit bezettingstijd DOESBURG, 5-2. In Doesburg zijn tijdens grondwerkzaamheden voor de aanleg van een weg naar een te bouwen gymnastieklokaal door een dragline op zeer geringe diepte vier noodgraven bloot gelegd. In een der daarin aangetroffen ge raamten werd een kogel uit een Duits wapen gevonden. De voorlopi ge conclusie is dat men hier te ma ken heeft met vier mensen, die tij dens de bezettingstijd werden gefu- seleerd. Er zal een officieel onder zoek, worden ingesteld Uit een van Engelands nieuwste en beste bewaakte gevangenissen, die bij Market Drayton, is vrijdag de 22-jarige Michael Lowndes ontsnapt. Hij wist ov r de omheining te klau teren nadat hij een tijd buitenwerk had verricht. SYDNEY, 5-2. Het lange „Aus tralië dag" weekeinde heeft door een wonderlijke samenloop van omstan digheden een macabere oogst van verongelukte immigranten uit Nek derland opgeleverd. Aan het strand van Noord-Cronul- la tussen Sydney en Wollongong ver dronk de 47-jarige timmerman Al- bertus J. Herder in de branding tij dens een poging zijn 7-jarig zoontje Jan, die in het water in moeilijkhe den was geraakt, te redden. De in het nabij Sydney gelegen Loftus woonachtige Albertus Herder was de vader van 10 kinderen. Hij kwam vijf jaar geleden met zijn ge zin vanuit Nij verdal-Helledoorn naar Australië. Nabij Albury aan de weg welke Sydney met Melbourne verbindt reed een vrachtauto, dat zijn wagen let- de 27-jarige Frans Muis met zijn au to 's avonds met zo'n vaart tegen een boom dat de wagen letterlijk in gruzelementen lag. De in het nabij Wollongong gele gen Dapto woonachtige Muis, die een 5 jaar geleden naar Australië emmi- greerde, en zijn in Canberra woon achtige 18-jarige vriendin kwamen bij dit ongeluk om het leven. In het eveneens tussen Sydney en Wollongong gelegen Engadine wer den zeven kinderen min of meer ernstig gewond toen een door een paar hunner zelf gefabriceerd „ka non" bij het laden uit elkaar vloog. De ernstige gewonde was de 7-ja- rige Roland Klinkman. een zoontje van het uit Nederland afkomstige gezin Walter Klinkman. Roland Klinkman is later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. TWEEDE KAMEIt De handel niet ontwikkelingslanden en Hongkong DEN HAAG. 5-3. De verminde ring van de export van industrie- produkten naar ontwikkelingslanden als gevolg van toenemende industri alisatie in die landen is tot dusver voor Nederland van meer gewichf dan vermeerdering van de importen uit die landen, aldus heeft de minis ter van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, donderdag gezegd in de begrotingscommissie voor economi sche zaken van de Tweede Kamer. De bewindsman gaf uiting aan zijn voldoening over het feit dat, ab soluut gezien, de uitvoer van de ont wikkelingslanden toeneemt. De ont wikkelingslanden hebben in 1964 voor een bedrag van 24 miljard dol lar uitgevoerd. De ontwikkelingshulp bedroeg negen miljard dollar. In antwoord op vragen uit de com missie zei de minister, dat het aan deel van de ontwikkelingslanden in de wereldhandel nog steeds afneemt, waardoor de kloof (tussen de arme en de rijke landen steeds breder wordt. Het keerpunt in die ontwikkeling kan misschien worden bereikt indien de totale hulp per jaar wordt ver hoogd van negen miljard tot twaalf of dertien miljard dollar. Over de invoer uit Hongkong zei de minister dat er in Nederland ruimte voor wordt gemaakt. De mi nister wees erop, dat Hongkong meer op Japan lij'kt dan op een ontwikke lingsland. De Nederlandse regering wil de invoer uit Hongkong niet bij Trein greep autobus LINDAU. 5-2. Vijf personen ver loren het leven en vijfendertig wer den gewond toen vrijdag een tjok volle autobus van de West-Duitse posterijen op een overweg in het Beierse Lindau door een goederen trein werd gegrepen. Door nog niet bekende oorzaak waren de afsluit bomen niet naar beneden. De trein sleurde de bus over een afstand van ruim tweehonderd meter over de spoorbaan mee. Stajihorsters voor <le kantonrechter MEPPEL, 5-2. De vijftien Stap- horsters, die bij de recente relletjes in de nacht van vrijdag 28 januari op zaterdag 29 januari zijn aangehouden en de volgende dag op borgtocht van justitie te Zwolle, zullen volgen- werden vrijgelaten door de officier de week in Zwolle op het matje moe ten komen'. Ze zullen donderdagmid dag om twee uur terechtstaan voor de kantonrechter in de Overijsselse hoofdstad. voorbaat afremmen, maar schoksge wijze ontwikkelingen bij de invoer, die tot kapitaalverlies leiden, moe ten worden voorkomen. GEMEENTE MIDDENSCIIOUWEN Burgerlijke Stand en loop dor bevolking over januari Geboren: 31. Johannes Cornelis, van S. J. J. Everaers en P. M. Vier gever (Scharendijke). Gehuwd: 21. Hendrik van Oeve- ren, 24 jaar en Smma Sint. 18 jaar (beiden Scharendijke). Ingekomen: mej. M. van der Bijl van Bolsward naar Scharendijke; j. van Dommelen en gezin van Utrecht naar Scharendijke; J. C. van As van N.O. Polder naar Kerkwerve. Vertrokken: G. C. van Leeuwen bij de Vaate van Kerkwerve naar Gouda; J. P. Koopman en gezin van Duivendijke naar Sint Maartensdijk; J. B. Cosijn en gezin van Scharen dijke naar Maasluis; B. Linders van Ellemeet naar Zierikzee. Ingezonden mededeling FEUILLETON Enkele 'dagen later was het Fons geweest, die haar bezocht. Poging nummer twee had ze onmiddellijk begrepen. Een half uur later wist ze, dat Dientje 'hem op haar 'had afge zonden. Fons had op zijn manier gepleit. Wat minder overtuigend misschien, maar wel met veel argumenten ge probeerd Jaap m een zo gunstig mo gelijk daglicht te stellen. En het zo voorspiegelend, dat niet Jaap, maar Paula 'de schuldige was. Natuurlijk, daar was ze 'het volkomen mee eens geweest. Ma'ar iedereen hamerde op het feit zelf, terwijl het alleen maar ging over het verzwijgen van het feit. En dat vond ze misschien nog erger dan de eigenlijke misdaad, als je 'het zo modht noemen. In zekere zin 'had ook Dientje weer gelijk. Evenwel, ook deze poging strand de op Jha'ar besliste onwil. Zodat die die avond Fons van Alledonk on verricht terzake naar Gennep terug keerde om verslag uit te brengen bij zus Dientje. De volgende dag stond Sjef van Haren voor de deur. Terwijl ze hem door het deurraampje zag staan, steeg er een woede in haar op. Jij bent de schuldige, schobbejak.... dat lijdt geen twijfel. Ze had hem binnengelaten, koel en 'beheerst. Sjef was joviaal ge weest: Kom eens even kijken, hoe je het maakt. Was toch in de buurt, dus daöht wip even aan. Enzovoort. 'De traditionele gastvrijheid in stand houdend, die haar thuis met de paplepel was ingegoten, had ze koffie voor 'hem klaar gemaakt en een sigaret met hem gerookt. Maar dc sigaret was nog niet half op, of door LEIDA GRAAFLAND het 'hoge woord was er uit gekomen. „Ik daCht, dat je ging trouwen met die garagehouder in Nijmegen?" Ze had de spotlach op zijn 'gezicht ge zien. Niet kwaad worden, 'had ze ga- dacht Maar uit de hoogte had ze geantwoord: „Wat denk je, Sjef zou dat niet mijn zaak zijn?" Hij was in het geheel niet geïnti mideerd. „Ik geloof er geen snars van. Hoe lang is het. al geleden, dat je het me vertelde? Meer dan een maand. Je zou binnen een maand trouwen. Ga nou, mij neem je niet. Kom, geef het maar toeWat denk jevanavond is ihet ker mis in Vierlingsbeek. Ik heb tegen woordig een wagentje. Wat denk je ervan cm met me mee te gaan? Zul len we de bloemetjes eens fijn bui ten zetten, meid. Echt ouderwets, waar? Nou? Zal ik je om zeven uur komen halen?" Toen wist ze het zeker: hij 'had brief geschreven. Hoe hij het te we ten was gekomen,kon ze niet be vroeden, maar hij was op onderzoek uitgegaan. Misschien kende hij wel die broer Emiei, die hier in de buurt werkte. Langzaam was de woede an haar gegroeid. Resoluut was ze in de keuken overeind gekomen en had naar de deur gewezen. „Eruit, jij. gemene smeerlaperudt Dat had hij niet verwacht. Zijn gezicht werd bleek en toen ze het eerste het beste voorwerp greep, dat 'binnen 'haar bereik hing, een houten schuimspaan, greep zc het en kwam ermee dreigend op hem af. „Eruit. of ik sla je eruit Bij de deur 'had hij zich nog even omgedraaid en met een valse lach op zijn gezicht gezegd: „Je kunt be ter met een moordenaar trouwen, jijjij Ze 'had 'hem de schuimspaan ach terna gegooid, die dwars door één der ruitjes van de plotseling" geslo ten keukendeur vloog. Nog diezelfde dag had de schilder er een nieuw in gezet. Zaterdagsmorgens stond plotse ling de pastoor op dc stoep. Het was de eerst keer dat hij haar bezocht. Ze was de laatste tijd maar weinig in de kerk geweest. Daarom was ihaar eerste gedachte: hij komt me de 'huid uitvegen, omdat ik zelden kom. En ik ben al een maand niet wezen biechten. Pastoor van Someren was nog be trekkelijk jong. maar zelfbewust, hoewel 'hartelijk en menselijk. Ze had hem dn de kamer gelaten en si garetten naar hem toegestoken. Maar de priester rookte niet. Alleen voor een kop koffie had hij belang stelling. Tot haar stomme verbazing kwam ze tot de ontdekking, dat de pastoor als de zoveelste pleitbezorger kwam voor Jaap. Er had een lang gesprek plaats, waarbij de pastoor van So meren er de bijbel bijhaalde, die hij terdege scheen te kennen. En waar uit 'hij mediteerde over de schuld vergeving dn 'het algemeen en van een zeker iemand in Nijmegen in 'het bizonder. Waarin hij als zijn mening verkondigde, dat het ons niet paste om te oordelen en te ver oordelen, dat dc liefde het 'hoogste was in een mensenleven en dat. om maar met 1 Corinthe 13 te spreken, de liefde alles bedekt en weet te vergeven. Alle menselijke zwakhe den, gebreken en zonden, misstap pen inbegrepen. De van kind af bij ihaar in gehamerde eerbied voor al les, wat geestelijk was, weerhield haar van scherpe repliek. Doch zelfs de privé-preek van pastoor van So meren vermocht, niet haar beslissing te doen wankelen. En dat vertelde ze hem dan ook op kalme, doch dui delijk waarneembare toon. Waarop de priester na een uur met een rim pel in zijn overigens gladde voor hoofd dc woning verliet, (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4