PRIJZEN AKKERBOUWPRODUKTEN 1966 VASTGESTELD Alsnog pensioen Marmermozaiek Wereldbevolking Eerste bijdragen van plaatselijke comité's Urnenveld gevonden bij Oosterhesselen ZIEREKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 7 februari 1966 Nr. 19936 voor oud-ambtenaren Vergadering Oranjevereniging Haamstede en Burgh DEN HAAG, 5-2. Sinds de tarwe oogst van 1964 heeft de Nederlandse akkerbouwer een nationale basis- richtprijs voor tarwe, die reeds ligt op het gemeenschappelijke prijspeil, dat per 1 juli 1967 voor de landen van de Europese Economische Ge meenschap zal gelden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudemirdus: dr. K. H. Sikkema, Oostermeer c.a. Bedankt voor Heemstede (vak. A. Oskamp) (toez.): J. A. van Boven. 's-Gravenhage-Loosduinen; voor Gouda: W. Hoogendoorn, Medem- blik. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Ouderkerk aan den Amstel: M. C. Tanis, Barendrecht. Ger. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-Zuid- wijk: L. Huisman, Vlaardingen. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Den Helder: M. A. van Teylingen, Monnikendam. Tweetalige preken in Belgisch kustgebied? BRUSSEL, 5-2. In de gemeente raad van de Belgische badplaats Oostende in het ,.ei van Columbus" ter tafel gekomen voor de oplossing van de taalmoeilijkheden in de ker ken. Eén der vroede vaderen stelde voor in enkele kerken apparatuur te doen aanbrengen voor een gelijktij dige vertaling van de te houden preek in de tweede landstaal. In het bisdom Brugge gold de af gelopen zomer een tijdelijke regeling, waarbij in de kerken aan de kust ook in het Frans mocht worden ge predikt. De Belgische kust behoort volgens de taalwetten tot het Neder- landtalige gebied van België. Toen na het touristenseizoen in enkele kerken toch nog Franstalige diensten werden gegeven kwam het tot tal rijke protesten van Vlamingen en tot verstoring van de kerkdiensten. Een simultaan-vertaling van een in het Nederlands gehouden preek in het Frans zou de Vlaamse kerk ganger niet in zijn rechten aantasten en de Franssprekende gelovige in staat stellen zijn kerkelijke verplich tingen na te komen, aldus het Oost- endse gemeenteraadslid. Het is nog niet bekend wat de ker kelijke overheid van het voorstel denkt. Inzameling voor het Werehlcliaconaat UTRECHT, 6-2. In ruim driedui zend protestantse kerken in zondag ochtend een inzameling gehouden voor het werelddiakonaat. Vorig jaar bracht deze actie ruim vier miljoen gulden op. Dit jaar vraagt vooral de hulp in India en Pakistan grote aandacht van de kerken. In de Gereformeerde kerken is voorts een kanselboodschap voorge lezen waarin de gemeenteleden wor den opgeroepen zich af te vragen of ze zich niet persoonlijk moeten in spannen voor de hulp in de noöd- gebieden. In deze landen moet een groot aantal vacatures worden ver vuld. GEMEENTE DUIVELAND Burgerlijke Stand en loop der bevolking over januari Geboren: 12. Jacobus, z. van M. C. Dekker en J. J. Louwerse (Nieuwer - kerk); 15. Cornelia, d. van J. K. Poot en A. van Haaften (Sirjansland)14. Marina, d. van J. L. Bolier en C. Bal (Sirjansland); 15. Jannetje Wilhel- mina, d. van C. B. Bolle en H. J. Ista (Oosterland); 21. Jacob Johannes, z. van D. J. de Jonge en M. G. de Brui ne (Nieuwerkerk); 22. Hendrik Cor- nelis Jacob, z. van J. M. Schiette- katte en J. A. H. Noordhoek (Nieu werkerk); 21. Wilem, z .van Y. T. Wandel en P. L. Roks (Nieuwerkerk) 27. Matthea Johanna, d. van J. I'. van der Maas en M. Zwaai (Sirjans land); 29. Janna Adriaantje, d. van M. Dalebout en S. J. van Dijke (Oos terland); 29. Jan Jacob, z. van J. P. Boogert en D. J. de Jonge (Ooster land). Overleden: 9. Jakob Stouten, 78 jaar, echtg. van H. Braam (Ooster land); 10. Neeltje Smalheer. 81 jaar, echtg. van L. M. van Oeveren (Ouwerkerk). Overleden te Zierikzee: 16. Dina Pieternella Vijverberg, 86 jaar, wed. van W. A. v. d. Bos (Ouwerkerk); 25. Cornelia Maria Tak, 68 jaar, echtg. van N. Bouwman (Oosterland); 26. Adriana Hendrikse, 84 jaar, wed. van W. Koopman (Ouwerkerk); 27. Wil lem van Dienst, 81 jaar, echtg. van E. Overbeek (Nieuwerkerk). Gehuwd: 21. Abraham Buijs, 19 jaar (Ouwerkerk en Jeanne Hofman, 19 jaar (Vlissingen); 21. Leendert Adrianus Capelle. 32 jaar (Bruinis- se) en Lena Anthonia IJzelenberg, 25 jaar (Oosterland); 28. Willem Adri- aan van Dienst, 22 jaar (Haamstede) en Anna van Felius, 21 jaar (Sirjans land); 28. Jan Hendrik Overbeeke. 23 jaar (Nieuwerkerk) en Adriana Maatje Stoutjesdijk, 22 jaar (Re- nesse) Ingekomen: 10. J. van Liere en gezin van Westerschouwen naar Nieuwerkerk; 24. J. W. Nuijen, van Voorburg naar Oosterland. Vertrokken: 4. T. A. M. Boogaart en gezin naar Rotterdam v. Ouwer kerk; 7. C. Stouten naar Gouda van Oosterland; 11. J. de Ruiter en gezin naar Bruinisse van Sirjansland; 14. H. C. Noordhoek en gezin naar Rot terdam van Nieuwerkerk; 28. A. van Felius naar Westerschouwen van Sirjansland; 28. J. H. Overbeeke naar Zierikzee van Nieuwerkerk; 31. M. J. de Wit naar Poortvliet van Nieu werkerk. Na de prijsverhoging van 1965 voor gerst en haver is dat ook voor deze voedergranen het geval, zodat ver dere aanpassing van de prijzen der inheemse voedergranen voor de oogst-1966 beperkt blijft tot rogge, naast prijsverhoging voor mais en sorghums, voedergranen uit import. Ook de prijs, die de akkerbouwer voor zijn suikerbieten zal ontvangen blijft onveranderd, zoals blijkt uit de door de minister van landbouw en visserij, in overeenstemming met het Landbouwschap, voor deze produk- ten voor de oogst-1966 vastgestelde prijzen. In het kader van het graanheffin- genstelsel van de E.E.G. zal de basis richtprijs voor zachte tarwe per 1 juli 1966 f 37,95 per 100 kg bedragen. Bij tussenkomst van de overheid op de tarwemarkt zal een interventie prijs blijven gelden van f 35,52 per 100 kg. In de loop van het verkoop seizoen zullen deze prijzen op de ge bruikelijke wijze via een staffelrege- ling van acht maal f 0,35 per 100 kg geleidelijk verhoogd worden. Ter verdere aanpassing van de Ne derlandse graanprijzen aan de ge meenschappelijke graanprijzen voor de E.E.G.-landen per 1 juli 1967, worden de drempelprijzen - te ver gelijken met minimum-invoerprijzen voor granen uit derde landen - met ingang van 1 juli 1966 verhoogd: voor- rogge met f 2,05, voor mais met f 0,90 en voor sorghum met f 0,75; alles per 100 kg. De drempelprijzen per 1 juli 1966 DEN HAAG, 5-2. Uit het gehele land komen thans de berichten bin nen over activiteiten van de plaatse lijke comité's. Zo zfjn uit enkele ge meenten de resultaten al bekend. Zeeland beet de spits af; de gemeen ten Kra,bbendykc en poortvliet maakten respectievelijk f 561,50 en f 441.- over op giro 25. Daarna volgde Zuid-Holland, toen Waddinxveen met een resultaat van f 3.500,- kwam. Van Bellingwolde tot Meerssen, van Rotterdam tot Vollenhove, door het gehele land be ijveren zich de speciale comité's, de oranjeverenigingen, huisvrouwenor - ganisaties en de schooljeugd om met een zo goed mogelijk resultaat voor de dag te komen. Veel gemeenten concentreren de acties in de tweede helft van februari. EMMEN, 5-2. Bij graafwerkzaam heden in het uitbreidingsplan Berg- akkers in Oosterhesselen bij Emmen, heeft men vrijdagochtend de eerste sporen ontdekt van. naar men ver wacht, een groot urnenveld. Een dragline had helaas de eerst ontdek te urn verbrijzeld, doch onder lei ding van prof. Th. Waterbolk, hoog leraar aan de rijksuniversiteit in Groningen, gelukte het uit de scher ven het oorspronkelijke model te reconstrueren. Later op de middag werd nog een gaaf exemplaar uit gegraven, dat inmiddels naar Gro ningen is overgebracht. Prof. Waterbolk vertelde het A.N. P. dat dit de eerste keer is dat een dergelijke vondst in de omgeving van Oosterhesselen wordt gedaan. Hij achtte het niet uitgesloten dat bij nadere onderzoekingen nog meer urnen worden gevonden of dat er andere vondsten van oudheidkundi ge betekenis worden gedaan. Zodra daartoe de gelegenheid bestaat wordt het urnenveld in kaart gebracht wat Ruim duizend personen, voorna melijk jongeren, hebben zaterdag middag voor het „Amerika-huis" in West-Berlijn een betoging tegen de Amerikaanse militaire actie in Viet nam gehouden. RECHTSZAKEN Vrouw bij inbraak gewurgd - Eis: tien jaar ARNHEM, 5-2. De procureur-ge neraal bij het gerechtshof te Arn hem, mr. G. W. C. Bijvoet, heeft te gen de 21-jarige los arbeider A. van O. uit Nijmegen op beschuldiging van medeplichtigheid aan diefstal met geweldpleging 10 jaar gevange nisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering geëist. Van O. was door de rechtbank te Arnhem tot 8 jaar veroordeeld, na een eis van 12 jaar. In de nacht van 12 op 11 januari 1964 drongen 'hij en de 27-jarige timmerman A. W. de woning binnen van de 68-jarige invalide naaister Toos Hendriks. De vrouw werd ge wurgd door W., terwijl van O. bezig was naar geld te zoeken. Hij maakte zich meester van de inhoud van een blikken trommel. Belangrijke geld bedragen die hier en daar verstopt waren zag hij over 'het hoofd. LAND- EN TUINBOUW Heffingen en garantie prijzen pootaardappelen Op advies van de hoofdafdeling akkerbouw besloot hel bestuur van het Landbouwschap in zijn openbare vergadering van 2 februari 1966 de garantieprijzen voor pootaardappe- lenoogst 1966 vrijwel ongewijzigd te handhaven. len oogst 1966 werd gesteld op f 200 per hectare. Reeds eerder is besloten dat medewerking zal worden ver leend om de exporteursomzetheffing te vervangen door een plombehcf- fing van f 0,70 per 100 kilo pootaard appelen. Dit principe-besluit zal worden vastgelegd in een verordening welke binnenkort aan het bestuur zal wor den voorgelegd. zullen voor de belangrijkste voeder granen dan bedragen: gerst f 32,20, haver f 30,95, rogge f 31,75, mais f 31,55 en sorghums f 30,55. Deze interventieprijzen voor gerst en rogge zullen tien procent lager zijn dan het richtprijspeil voor deze graansoorten. Suikerbieten Evenals voor de oogst 1965, zal de suikerbietenprijs voor de oogst 1966 f 65,per ton bedragen voor bieten met een suikergehalte van 16 pro cent. Deze garantie voor de verbou wer van suikerbieten geldt ook in het nieuwe oogstjaar voor de hoe veelheid suiker, overeenkomende met de binnenlandse consumptie. Ondanks gestegen produktiekosten is de prijs onveranderd gebleven, om dat aan verdere stimulering van de suikerbietenteelt in ons land - thans circa 92.000 hectare - bij het enigs zins teruggelopen suikerverbruik geen behoefte bestaat. Voor de oogst 1967 is de voor 1966 ingestelde streef prijs voor koolzaad verhoogd met f 1,en bepaald op f 59,per 100 kg voor een produkt van gezonde doorsneekwaliteit, een zuiverheid van 97 procent en een vochtgehalte van 13 procent, bij le vering franco pakhuis. De prijs voor de oogst 1967 moet reeds thans wor den vastgesteld, omdat de uitzaai voor de oogst 1967 al plaats heeft in begin augustus 1966. In Tilburg zal een kinderkennis de actie de nodige luister bijzetten; in Axel zijn optochten van versier de wagens en muziekcorpsen dooi- de straten getrokken om de inzameling te doen slagen. In andere plaatsen komen collecte bussen te staan in het gemeentehuis, in banken, winkels en bij kappers. Met per dag een steeds oplopend aantal overschrijvingen - van 600 a 700 tot nu reeds meer dan 1.200 op donderdag 3 februari groeit het te goed op giro 25 zeer snel. Het gaat hier om bijdragen, die al dan niet vergezeld van persoonlijke gelukwensen voor het bruidspaar, door particulieren worden overge maakt. De eerste tussenstand zal volgende week bekend worden ge maakt een gebruikelijke procedure is bij een dergelijke ontdekking. Naar men verwacht zullen maandag de graaf werkzaamheden uiteraard met de nodige voorzichtigheid worden her vat. Eventuele woningbouwwerk- zaamheden kullen waarschijnlijk op geschort worden totdat het gehele gebied is geëxploreerd Moeilijk karwei DUDLEY (Engeland). Bran-d weerlieden, veeartsen en op passers zijn zeven uur doende geweest de 54-jarige olifant Meena op de been te krijgen. Zij was in haar kooi gevallen en niet in staat eigener bewe ging op te staan. WEERT, 5-2 Zonder enig cere monieel heeft de kunstenaar Hugo Brouwer uit Nuenen dezer dagen het door hem vervaardigde marmer mozaiek in de O.L. Vrouw van Fati- ma-kerk te Weert aan de kerk over gedragen. Dit mozaiek, dat met zijn opper vlakte van 255 vierkante meter de gehele ronde wand van het priester koor van deze kerk in beslag neemt, is het grootste dat Nederland op het ogenblik rijk is. Hugo Brouwer ont wierp het geheel, voerde het ook zelf in gedeelten uit in zijn atelier en koos eveneens zelf de negen soor ten met de hand gekapt Italiaans marmer uit. Ruim 400.000 stukjes marmer en drie jaren waren er mee gemoeid om het kunstwerk met zijn 32 meter lengte op zijn nu definitie ve plaats te brengen. Uienveiling Midtlelharnis Uicnvciling van vrijdag 4 febr. 1966 Door de lage prijzen is er momen teel bij de telers weinig animo om hun uien te verkopen. Het aanbod over de gehele linie is daardoor klein, dit geldt zowel voor de veilin gen als voor de vrije handel. Op de veiling was het totale aan bod slechts 16 ton, uitsluitend klasse II. De prijzen bleven ongeveer op het peil van jl. dinsdag. De middel 'kwam van f 11,50 op f 11,61, de gro ve noteerden f 11,50 tegen f 11,55. De drielingen liepen iets terug en kwamen van' f 14,89 op f 14,00. De picklers noteerden f 12,31 tegen f 12,15 op de vorige veiling. Uit Chili komen berichten binnen, dat het Chileense ministerie van land bouw de uienoogst even groot schat als vorig jaar. De uitzaai bedroeg 5.500 ha. tegen 5.200 ha. in 1964-'65. Voor export is een voorlopig kwantum vastgesteld van 30 miljoen kg., dat eventueel nog kan worden verhoogd. De eerste verscheping naar Liverpool zal deze week plaats vinden. Op de Engelse markt waren de Spaanse uien zwakker gestemd. Deze noteerden voor 25 kg. balen f 6,00 tot f 8,00, de Poolse daaren tegen werden verkocht voor tussen f 10.50 en f 11,00 per 100 kg. Op de Parijse markt stonden de Neder landse uien met f 33,00 per 100 kg. het laagst genoteerd, de Duitse markten gaven ongeveer dezelfde noteringen. DEN HAAG, 5-2. In de radioru briek ..Den Haag aan de lijn" zal op maandag 7 februari a.s. van 19.45-20 uur via de zender Hilversum II (298 m.) een vraaggesprek worden uitge zonden met de hoofddirecteur van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. mr. H. J. van de Poel en de directeur administratieve zaken. drs. G .J. de Ruiter. Het onderwerp van het gesprek vormt de nieuwe pensi oenwet voor ambtenaren, die 1 janu ari jl. in werking is getreden. De uitzending bedoelt o.m. de gewezen ambtenaren, die destijds bij het ver laten van de overheidsdienst geen uitzicht op pensioen hadden, attent te maken op de mogelijkheid dit als nog te verkrijgen, mits zij minstens vijf dienstjaren kunnen aanwijzen. Pastoor en kapelaan willen een huwelijk EINHOVEN, 6-2. - De pastoor §n een kapelaan van een parochie in het Eindhovense stadsdeel Tongelre hebben hun ambt neergelegd. Dit is zondagmorgen in de parochiekerk meegedeeld door de bisschop van 's-Hertogenbosch. mgr. W. Beckers. Deze verklaarde dat de twee gees telijken hun stap hadden genomen, omdat de last van het celibaat hun te zwaar was geworden. De mededeling van mgr. Beckers heeft uiteraard nogal wat beroering onder de parochianen gewekt. Be kend was reeds dat de kapelaan, de 27-jarige heer Pulles, die zich zeer grote verdiensten voor het jeugdwerk in zijn parochie heeft verworven,-een huwelijk overwoog. De 50-jarige pas toor J. Verweij kwam veertien jaar geleden naar Tongelre als bouwpas toor. Zijn kerk kwam vier jaar ge leden gereed. Hij zal niet eerder in het huwelijk treden (met een we duwe) dan nadat hij van zijn pries terlijke bevoegdheden is ontheven. Voor geen van beide geestelijken be tekent hun stap een breuk met het katholieke geloof. N.C.A.B. (listancieert zicli van standpunt drie vakcentralen UTRECHT. 5-2. De Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond (N.C.AJJ.), die met zijn rond 25.000 leden de vierde bond van het C.N.V. is, heeft zich gedistancieerd van het standpunt van de drie vakcentralen ten aanzien van de individuele be voordeling vna vakbondsleden. De bond voelt wel voor vergoedingen aan de bonden voor werkzaamheden in het algemeen belang, maar ten aanzien van rechtstreekse uitkerin gen aan vakbondsleden heeft hij een van de vakcentralen enigszins afwij kend standpunt. .,De buitenstaander zou inderdaad de indruk kunnen krijgen, dat wij uit de boot zijn ge vallen", zo verklaarde desgevraagd de penningmeester van de N.C.A.B., de heer B. Holwerda, maar als ver weer voerde hij aan, dat zijn bond die afwijkende visie op de juiste tijd en plaats heeft kenbaar gemaakt. Timmerman overleeft val van twaalf meter ROTTERDAM, 5-2. De 25-jarige. timmerman J. Kaak uit Rotterdam heeft vrijdag een val van twaalf meter overleefd. De man liep alleen een gebroken pols op. De timmer man was bezig aan reparatiewerk zaamheden op het dak van een op slagplaats ,toen hij uitgleed over enige losse platen. De man stortte van het dak en sloeg tegen een be tonnen vloer. Hij werd overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis. Medicamenten Rode Kruis naar Vietnam DEN HAAG, 5-2. Het Nederlandse Rode Kruis heeft voor de hulpverle ningsactie in Vietnam opnieuw een hoeveelheid medicamenten, bestaan de uit een half miljoen sulfa tablet ten, twee en een kwart miljoen vi- tamnei-tabletten en 50.000 ampullen en tabletten anti-biotica, aangekocht die zo vlug mogelijk naar Vietnam zullen worden verzonden. De eerste zending, een week geleden, bestond o.a. uit 1000 dekens. Op gironummer 777 dat voor deze actie is openge steld is tot op heden ruim 30.000 gul den gestort. Minder personeel bij de girodienst ARNHEM, 6-2. De mechanisatie van de girodienst en de wijziging van 'het arbeidsproces hebben tot ge volg dat de eerstvolgende tijd een aanmerkelijk deel van het personeel overcompleet zal worden, meer dan door 'het natuurlijke verloop kan worden gecompenseerd .Als gevolg daarvan is ook in het district Arn- 'hem, waar het nieuwe girokantoor in aanbouw is en in 1967 zal zijn voltooid, in vacatures die voor niet P.T.T.-ers openstonden voorrang ge geven aan sollicitanten uit het giro- personeel. Staatssecretaris Borghouts overleden DEN HAAG. 5-2. Na een ziekbed van enkele maanden is in het Sint Franciscus ziekenhuis te Rotterdam op 55-jarige leeftijd overleden de staatssecretaris van defensie (ko ninklijke luchtmacht), de heer J. J. F. Borghouts. ridder Militaire Wil lemsorde, 'in de tweede -wereldoorlog in dc strijd tegen de bezetter bekend als „Peter Zuid", o.m.- gewestelijk sa'botagecommandant. zuid en op richter van 'de stoottroepen. De heer Borghouts is op 5 decem ber 1910 in Bergen op Zoom gebo ren. Op 13 juli 1965 is hij door H.M. de Koningin als staatssecretaris be ëdigd. Hij volgde in die functie lui tenant-generaal W. den Toom op die de eerste staatssecretaris voor de konirfklijke luchtmacht is geweest. Het programma voor 10 maart a.s. HAAMSTEDE, 6-2. De oranje vereniging „Voor Vorstenhuis en Va derland" gevestigd te Haamstede- Burgh hield vrijdagavond in hotel Bom een vergadering met het doel om te komen tot een programma voor 10 maart a.s. De voorzitter de heer M. O. Hanse M.O.zn. kon een goede twintig leden en genodigden welkom heten, waar onder diverse deputaties van mu ziek, sport- en vrouwenverenigingen terwijl ook de padvinders vertegen woordigd waren. De voorzitter ver heugde zich zeer over dit bezoek, omdat de laatste maal dat vergaderd werd in 1959 was. Toen kwam nie mand opdagen zodat het vergaderen werd afgeschaft. De vereniging be staat nu ongeveer 40 jaar. Na de oorlog werd de vereniging door jhr. R. J. H. Q. Röell opnieuw leven ingeblazen doch toen de verga deringen geen bezoek meer trokken werd ook de contributieheffing op geheven en alleen bij festiviteiten een lijstcollecte gehouden. In 1963 fuseerde de vereniging met de Oran jevereniging van Burgh en deze fu sie was zeer nuttig. In het afgelopen jaar werd de ver eniging weer op poten gezet, er wer den leden geworven, momenteel 20, en een bestuur gevormd dat er mo menteel als volgt uitziet: M. O. Han se M.O.zn.. voorzitter; S. A. de Haas, secretaris; A. Damman, penning meester en de leden J. Friderichs, J. Rademaker, W. G. Jonker, S. Boers- ma, C. Dijkman, J. D. v. Nieuwen- huijze, I. C. Boot en L. Leeuwe. 3 le den zijn vanaf de oprichting lid ge weest, n.l. de heren Hanse Dijkman en v. Nieuwenhuijze. Toch meende de voorzitter dal „jong bloed" op zijn plaats is in het bestuur en de-heren v. Nieuwenhuijze, Dijkman, Boot en Hanse stelden zich bij de bestuurs verkiezing niet meer herkiesbaar. Hun plaatsen werden na 3 stemmin gen ingenomen door de heren H. Bouwman (Burgh), M. O. Hanse M. O.zn. junior, D. de Jonge en P. v. Waveren. De kastoestand is vrij gunstig te noemen. In de kascommissie wei-den benoemd de heren N. Schrier en C. Speelman. Fcestagenda Over de feestagenda op 10 maart merkte de voorzitter op dat \janaf 10.00-3.00 uur de televisie beslag zal leggen op het publiek. Reden te meer om ook hier geen festiviteiten vast te stellen. Het feest zal niet zo groot worden om dat de tijd van het jaar er niet zo geschikt voor is. Uit de vergadering komen de vol- Oosterland 3-2. Er bestond wei nig belangstelling voor de samen komst van autobezitters die zich op gegeven hadden om eens per maand met bezoekers voor het ziekenhuis naar Zierikzee te rijden Woensdag avond werd deze vergadering be legd in de koffiezaal van de Confe rentiekamer alhier. De initiatiefnemer, de heer C. van den Berge, sprak een welkomst woord, inzonderheid tot burgemees ter van Eeten van Duiveland, en sprak zijn teleurstelling uit over het feit dat het bezoek zeer minimaal was. Doel van de samenkomst was de werkwijze van de hulpverlening na der toe te lichten. De heer van den Berge wees op de manier hoe voor heen met ziekenhuisbezoekers werd gereden, en hoe dit veelal op de schouders van slechts enkelen kwam te rusten. Door de organisatie zal worden getracht het rijden naar het ziekenhuis in geordende banen te leiden. Behalve 31 autobezitters, die maandelijks een avond naar Zierik zee willen rijden met bezoekers, kon de heer van den Berge nog een 18- tal reserves noteren, die eventueel kunnen invallen. De leeftijdsgrens voor meerijden de personen werd gesteld op mini maal 55 jaar, terwijl mindervaliden, zwakken enz. uiteraard aan geen leeftijd gebonden zijn. Wanneer men familieleden in het ziekenhuis heeft kan men zich melden bij de heer Van den Berge. De afrit is bepaald bij het badhuis in de Burgem. van der Havestraat. De heer Van den Berge sprak verder zijn vreugde uit over het feit dat tot op heden deze meerijdienst zo bevredigend functi- óneert, „het gaat als gesmeerd"., al dus de initiatiefnemer. Burgemeester van Eeten sprak zijn grote waardering uit aan het adres van de heer Van de Berge, die het heeft aangedurfd dit omvang rijke werk geheel belangeloos op zich te nemen. „U bewijst de inwoners WASHINGTON, 6-2. Een particu lier bureau in Washingtondat zich met bevolkingsvraagstukken bezig houdt, heeft bekend gemaakt, dat de wereld midden 1965 3.308.000.000 bewoners telde. Als de huidige aan was voortduurt zullen er legen 2.000 meer dan zeven miljard mensen zijn. De grootste bevolkingsaanwas is in Latijns-Amerika, op korte afstand gevolgd door Afrika en Azië. In de komende 35 jaar zal de groei van de wereldbevolking voor zeven acht sten afkomstig zijn van de ontwik kelingslanden in Azië. Afrika en La tijns-Amerika, aldus het bureau dat zijn overzicht baseert op gegevens van dc V.N. en andere instellingen. Uit de statistieken blijkt dat nog geen enkel ontwikkelingsland op doeltreffende wijze dc traditioneel grote bevolkingsaanwas heeft weten te verminderen. In 1965 waren er 125 miljoen ge boorten, tegen. 60 miljoen sterfge vallen. Wal dit laatste betreft is het sterftecijfer van 26 per duizend in 1938 tot zestien per duizend in 1965 afgenomen. gende suggesties naar voren: serena de voor het gemeentehuis, zang dei- schoolkinderen. vlaghijsen padvin ders, gezamenlijk gelui der 3 kerk klokken, muziek vanaf de torentrans herauten te paard, volkszang, bal lonnenwedstrijd. In de avond zal de Kon. Harm. „Witte van Haemstede" een rondgang maken met daarna vuurwerk waarvoor het bedrijfsle ven uit Haamstede en Burgh zich erg zal inspannen. Verder zal de Mid denstand de schooljeugd iets aanbie den. De avond zal verder gevuld worden door een programma van muziek en zang in de Geref. Kerk, een doorlopende film in hotel Bom en een dansavond met een band uit Rotterdam in hotel „Het Wapen van Burgh". Uit al deze voorstellen zal het bestuur, dat met de oude „garde" deze feestdag nog zal organiseren, een feestprogramma samenstellen. Na afloop van het. huishoudelijk gedeelte werden een aantal dia's door de heer L. Leeuwe vertoond die allen het feest van vorig jaar: „Een tegen allen" beoogden. van Oosterland hiermee een grote dienst" aldus de burgemeester. Hij sprak vervolgens de hoop uit dat dit nuttige werk bestendigd zal blijven want het komt nogal eens voor dat er later verslapping intreedt wan neer het nieuwtje eraf is. En dat zou zeer jammer zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HAARLEM. De 26-jarige B. G. P.. die met vier lotgenoten uit de Haar lemse gevangenis wist te ontvluch ten, heeft zich bij de politie in Am sterdam gemeld. UTRECHT. De bij de regionale c.a.o. voor de chemische industrie in de kanaalstreek Zeeuwsch-Vlaande- ren betrokken werkgevers hebben de vakbonden laten weten, dat zij een bedrag van f 130.000 voor uitkering aan werknemers hebben overge maakt. GRONINGEN. In het noorden van ons land is een grootscheepse actie „Vluchtelingenhulp Noord-Neder land" ontketend, voor hulp aan wees kinderen uit Vietnam. Het aantal aanmeldingen uit het noorden van pleeggezinnen om een Vietnamees pleegkind een tijd lang op te nemen is groot. AMSTERDAM. Hoewel de huwe lijksdatum van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg nog ruim 30 dagen van ons verwijderd is lopen de prijzen voor „goede staanplaat sen" al aardig op, ondanks de voor bereidingen van de N.T.S. die op een lopend beeldverslag duiden. Op de Prinsengracht tegenover de Wester- markt was tenminste de vraagprijs voor een raamplaats - koffie niet in begrepen - f 300. AMSTERDAM. Uit de kamer van een in het Hilton hotel in Am sterdam verblijvend Amerikaans echtpaar is het afgelopen weekeinde een groot aantal sieraden waaron der ringen, parel-colliers en clips ge stolen. Volgens het echtpaar verte genwoordigt het gestolene een waar de van circa honderdduizend dollar. DEN HAAG. Op 90-jarige leef tijd is zaterdagmiddag overleden George J. M. Hogenkamp, wielerpio- nier en o.a. schrijver van het stan daardwerk ,,Een halve eeuw wieler sport". UTRECHT. De federatieraad van de federatie van jongerengroepen van de Partij van dc Arbeid hoeft op een zaterdag in Utrecht gehouden vergadering een resolutie aangeno men, waarin de hervatting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vielnam wordt veroordeeld. EIBERGEN. Op de Grocnloseweg is vanavond de 60-jarige landbou wer H. J. Prinsen uit deze gemeente, toen hij wilde oversteken dooi- en auto aangereden en op slag gedood. DEN HAAG. Het herstel van de schade die de stormen van deze winter aan de duinenrand in het ge bied van het hoogheemraadschap van Rijnland tussen Den Haag en IJmuiden hebben aangericht, gaat ongeveer 85.000 gulden kosten. Het huwelijksgeschenk Oosterland organiseert bezoek-rijden naar ziekenhuis Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3