Zeeland's commissaris opende nieuwe sociale werkplaats ASPIRIN® De modernste van Nederland STREEKNIEUWS 571ste STAATSLOTERIJ Z1ERIKZEE, 4-2. De opening van de nieuwe sociale werkplaats aan het industrieterrein - gebeurtenis van de eerste orde in het nog vry prille jaar - Is vrijdagmiddag uitgegroeid tot een manifestatie van bewogenheid met de gehandicapte mens. De velen die tijdens deze openingsplechtigheid het woord veerden, werden tot tolk van hetgeen op het punt van begrip voor sociale begeleidlngsnocdzaak en medemenselijkheid in ons volk leeft. Voor wat Schouwen-Duivel and betreft heeft die gehandicapte mens thans een uitweg naar het fraaie, funktionele gebouw, voorzien van een technische outillage, die het samen maken tot de modernste werkplaats van Nederland. De officiële opening werd verricht door Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen. „Als steeds heeft ook in dit geval de totstandkoming vele moeilijk heden met zich gebracht, voortvloeiend uit verschillen van mening, de nood zaak tct het maken van plannen en als altijd is het duurder geworden", aldus mr. Van Aartsen in zyn toespraak, waarin hij overigens met de hand op het hart kon verklaren zelf geen schuld te hebben aan de verdubbeling van de kostprijs. „VVe kunnen het wel betreuren dat het allemaal zo lang heeft moe ten duren, maar het kan ook bijna niet anders en die langere duur heeft dan weer financiële konsekwenties". hanteert dat 50 pet. nuttige werk ruimte meet staan tegenover andere ruimten. Het ministerie verleende een subsidie van f 150.000 en nadien kende het ministerie van binnen landse zaken en financiën nog een subsidie toe van f 125.000. De eerste paal ging op 13 juli 1964 de grond in. G.S. schonken aanvullend f 30.000, het bedrag oorspronkelijk afkomstig van de provincie Friesland. Begon nen met drie geplaatsten, werken thans 79 personen cp de Sociale Werkplaats. Zeeland cn Friesland „Mijn eerste indruk is dat hier een prachtige werkplaats tot stand is ge komen, die Nederland ten voorbeeld kan strekken", zo zei mr. van Aart sen verder in zijn openingstoespraak onderlijnend het grote belang van een dergelijke werkplaats voor Schouwen-Duiveland en St. Philips- land. Na gelukwensen te hebben uitge bracht aan het bestuur, stend mr. van Aartsen in bet byzender stil by de relatie Zeeland-Friesland, twee provincies, die wél van elkaar ver schillen, maar ock grote overeen komsten hebben. Hy herinnerde aan de spontane hulp deestyds door Friesland geboden, na de water snoodramp. „Ik acht het op zijn plaats dit hier nog eens te zeggen, hoe G.S. van Friesland destijds spon taan f 100,000 beschikbaar stelden voor het getroffen gebied". Dertig procent van. dit bedrag kwam ten goede aan Zeeland en die f 30.000 werden bestemd voor de sociale werkplaats te Zierikzee, „een bedrag waarmede men nu juist kan doen, waartoe men anders niet gekomen zou zijn". De commissaris verzocht de gedeputeerde van Friesland de dank van Zeeland's college van G.S. te willen overbrengen. Met een gelukwens aan Schouwen- Duiveland en de beste wensen voor de sociale werkplaats in de toekomst besloot mr. van Aartsen zijn toe spraak. „Aandeel met dividend" Friesland's gedeputeerde mr. van Krevelen bleek een gevat en bemin nelijk spreker, die zeide het bijzon der te waarderen dat de Friese bij drage in deze werkplaats is terecht gekomen. „De gehandicapten zullen er profijt van trekken. Friesland heeft hierin nu een aandeel en de wetenschap bestaat dat dit aandeel „dividend zal opbrengen". Hij merk te op dat beide provincies een ver wante problematiek hebben en kwam met de verrassende invitatie voor het college van G.S. van Zeeland, een meerdaags bezoek te brengen aan „us heitelan". Mr. van Krevelen zorgde hierna voor een originele noot in een overi gens nogal langdradige middag. Be geleid door de heer S. de Vlieger aan het elektronisch orgel, speelde hy op de viool de eerste coupletten van de Friese en Zeeuwse volkslie deren. Bij deze opening een verfris send krentje in een groot praatbrood. Met vaardigheid hanteerde mr. van Krevelen de viool. Mr. van Aartsen werd ingeleid door de voorzitter van het bestuur der sociale werkplaats, de heer M. C. Verheijen, die Zeeland's eerste magistraat hartelijk verwelkomde, evenals talrijke andere autoriteiten, die de ruime - en voor de gelegen heid brandschoon opgepoetste kan tine - vrijwel geheel vulden .Onder hen bevond zich mr. P. E. van Kre velen, lid van G.S. van Friesland en de heer Th. v. d. Valk, consulent complementaire sociale voorzienin gen van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Be heer Verhejjen herinnerde aan de Friese gift van f 30.000 aan het rampgebied, welk bedrag is gebruikt om de „leefbaarheid" in de werk plaats zo groot mogelijk te maken. Zich richtend tot de vertegenwoor diger van Friesland, merkte de heer Verheijen op: „Het gestelde doel, steun te verlenen aan dit getroffen gebied, is hierdoor bereikt". De vertegenwoordigers van talrij ke instellingen en diensten die di rect en indirect bemoeienis hebben met een werkplaats als de onderha vige werden hierna verwelkomd, evenals de vertegenwoordigers der kerken en het Leger des Heils, vele opdrachtgevers, degenen die de werkplaats bouwden en die er in werken. De geschiedenis De voorzitter ging hierna in vo gelvlucht de geschiedenis na van het werkplaatsleven te Zierikzee in het algemeen en de totstandkoming van de nieuwe werkplaats in het bijzon der. De gemeenschappelijke regeling „beschutte werkplaats" dateert van 1958. De werkplaats werd onderge bracht in de oude u.lo.-school aan de Wevershoek. De oorspronkelijke kos ten van de nieuwbouw werden ge raamd op f 310.000, maar na realise ring blijkt het gebouw het dubbele te hebben gekost door wijziging van de plannen. Een in eerste aanzet op gezet plan door de toenmalige Cen trale Dienst werd overgenomen en verder uitgewerkt door het architec tenbureau Wesselo en Van Voorst. Ook dit plan moest worden gewij zigd, daar het ministerie de regel „Doorbreken impasse" Woordvoerder van het ministerie was de heer Th. v. d. Valk, die die per inging op de grondlijnen van het beleid ten aanzien van de sociale werkplaatsen. Hij stipuleerde o.m. dat de gehandicapte mens niet alleen mag worden gewaardeerd op zijn ar beidswaarde, maar de sociale waar dering dient gekoppeld aan de funk- tie en het feit dat hij produktieve arbeid verricht, zodat hij aan de de woordvoerder van de werknemers de heer J. Leistra, die nog eens ver wijlde in de oude gebouwen in de Wevershoek, waar het aan alles ont brak, maar waar de sfeer toch goed was. Hij herdacht de aan de werk plaats ontvallenen en de zieken, wees op de goede onderlinge ver standhouding tussen de werknemers en op de excursie als jaarlijks reis- evenement. Een der grootste op drachtgevers ir. C. J. Koopman van Delta Elektronica roemde de werkplaats. Hij bood een bijzondere klok aan, die op electronische wijze bepaalde opdrachten in het bedrijf uitvoert. De directeuren van de so ciale werkplaatsen te Dordrecht en Scmmelsdijk boden gelukwensen aan die zij vergezeld lieten gaan van ge schenken. Namens de aannemers en onder aannemers sprak de heer J. Kloote, die - dankend voor de verleende op dracht - zijn gelukwensen liet ge paard gaan piet een geschenk in dc vorm (eveneens) van een klokEen zonnewijzer in de tuin is het ge schenk van de werknemers. Ia een uitvoerig slotwoord dankte de heer Verheyen inzonderheid mr. Van Aartsen, die hij een fotoboek werk (samengesteld door de Kon. Zeelandia N.V.) aanbood en mr. Van Krevelen, die het boekwerk: „Ge kwelde Grond" in ontvangst mocht nemen. Het was toen echt helemaal tijd voor een verfrissende dronk. Nadien maakten de autoriteiten een rond gang dooi- het bedrijf. De werkplaats werd naar een ontwerp van het ar chitectenbureau Wesselo Van Voorst gebouwd door dc aannemers de heren C. Schot en J. Kloote. On deraannemers waren fa. Kosters (schilderwerk)ijzerconst rueties, loodgieterswerk en elektrische in stallaties fa. Steutel en H. de Vlieger stoffering. Schouwen-Duivelands nieuwe so ciale werkplaats werd eindelijk rea liteit. De officiële opening betekende niets minder dan het passeren van een mijlpaal in de zorg voor de ge handicapte mens in deze streek. Mr. J. van Aartsen tijdens jn toespraak. Ds. Y. J. Tiemersma onthult het wandornament, dankbaarheidsgeschenk van de kerken aan de nieuwe werkplaats. menselijke mogelijkheden en liefde gestalte weet te geven. Doel is het bevorderen van de maatschappelijke zelfstandigheid van de gehandicape; het behoedt hem voor eenzaamheid en biedt hem de kans het gezinsle ven te beleven. „Het werk wordt zo doende een doorbreken van een im passe in een voorheen uitzichtloze situatie. Het recht op arbeid gaat samen met een icële status en een vchvaardi'g loon". De gelukwensen van de gemeente Zierikzee werden overgebracht dcor loco-burgemeester H. Kcevoets, die herinnerde aan de eerste besprekin gen over een werkplaats - nu negen jaar geleden - onder de toenmalige wethouder de heer A. M. den Boer. De werkplaats ging (in 1955) destijds van start met de eerste van de Kon. Zeelandia N.V. afkomstige opdrach ten. „Sinds teen zyn de werkomgeving en de aard van het werk belangrijk verbeterd en dat kemt de arbeids vreugde ten geede", aldus de loco- burgemeester, die de vriendschappe lijke sfeer prees waarin gewerkt wordt. Hij prees de grote activiteit van de directeur de heer J. Pomper en de accuratesse van de adminis tratie. Hij hoopte dat - gelet op het fraaie complex en de goed gevulde orderportefeuille - nog andere ge handicapten hun natuurlijke schroom zullen overwinnen en zo weer een volwaardige plaats in de maatschappij zullen innemen. Goede resultaten Bij de adviserende taak aan de ge meentebesturen van de G.S.W.-com- missie stond de voorzitter, mr. K. A. Keuning stil. De commissie advi seert over plaatsing en de desbetref fende regeling bevat een 100-tal ar tikelen, waarop spr. uiteraard niet dieper in kon gaan. Namens de G.S. W.-commissie wenste mr. Keuning het bestuur van harte geluk met de ze nieuwe sotiale werkplaats. De gevoelens van de Federatie van Sociale Werkplaatsen in Zeeland werden vertolkt door de heer A. J. Berenpas, die zowel <de materiële ais de immateriële resultaten van de Schouwen-Duivel andse werkplaats prees. „De gedachte aan bezighou den van de gehandicapten is geluk kig voorbijhet gaat om volwaardige arbeid van goede kwaliteit". 'Onthulling wandornament Met het verwijderen van een la ken, dat tot dusver het door de ker ken en het Leger des Heils geschon ken wandornament - vervaardigd door de heer A. S. M. Braat - aai^ het oog onttrok, werd hierna onthuld door ds. Y. J. Tiemersma, voorheen Gereformeerd predikant te Zierik zee. In een inleidend toespraakje herinnerde ds. Tiemersma aan de vruchtbare en verhelderende contac ten, die hij destijds heeft gehad met de directeur de heer Pomper. „Ik heb hierdoor veeL inzicht gekregen in zaken, waaraan men anders gemak kelijk voorbijloopt". De predikant was getroffen door het motto van het „nooit opgeven" als belangrijk aspect in het leven van de gehandi capte mens. „Er was echt aanleiding voor ap plaus van de kerk by het werk van de overheid om tc komen tot stich ting van een dergelijke werkplaats en met dit kunstwerk hebben do kerken en het Leger des Heils hier aan zichtbaar gestalte willen geven". Hij verzekerde bestuur en directie dat de kerken zeer intensief hebben meegeleefd. Een boekje met geluk wensen voor de voorzitter van het bestuur der Centrale Werkplaats, was een aanvullende attentie van ds. Tiemersma op deze ook voor de kerken bijzondere dag. Wensen vakbeweging Uit de toespraak van de heer C'. Hoek, bleek de grote dankbaarheid van de vakbeweging voor de tot standkoming van de werkplaats. En kele wensen leven cr echter bij de vakbonden nog wel, n.l. een 40-urige werkweek, een optrekken van de lo nen tot het peil van het normale be drijfsleven en een goede pensioenre geling. De directeur de heer J. Pom per merkte op dat de werkers in het nieuWe milieu reeds geheel zijn ge acclimatiseerd. Dc werkplaats - „de school" in de volksmond - is op Schouwen-Duiveland een begrip ge worden. Na een hooggestemd begin wilde de directeur toch ook niet de problemen verzwijgen, waarmede het werkplaatswezen wordt gecon fronteerd. Hij wees op de grote con- junctuurgevceligheid van de sociale werkplaats, want bij een eventuele conjuncturele kentering zijn de werkplaatsen wellicht het eerst het kind van de rekening. De werkplaats is. dan ook zo modern mogelijk inge richt cm te kunnen voldoen aan de eisen van het bedrijfsleven en des noods in staat te zijn eigen produk- ten te vervaardigen. prees zich gelukkig dat de werkplaats voor de revalidatie een uitstekende en gced van middelen voorziene lokaliteit bezit. Hy achtte de 9-urige werkdag vcor de mensen te lang. maar was anderzyds van mening dat de werknemers in de nieuwe werkplaats een menswaardig bestaan kan worden verzekerd. Tot slot sprak de directeur enkele kennelijk diep uit het hart gewelde dankwoorden. Hij onderstreepte zijn woorden met een geschenk van ad ministratief en leidinggevend perso neel aan het bestuur, in de vorm van een „rookservies". Meerdere sprekers Tot de andere sprekers - er wa ren er veel deze middag - behoorde Friesland's gedeputeerde mr. P. E. van Krevelen aan het woord. V.l.n.r.: Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen, de voorzitter van het bestuur van de Sociale Werkplaats de heer M. C. Verheijen en mr. van Krevelen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Ingezonden mededeling daar staat BAVf/Z achter BURGH HAAMSTEDE Vergaderprogramma Donderdagavond ouderavond Prin ses Beatrixschool in een der lokalen der school. Vrijdagavond: hotel Bom: avond van het Mobilisatiekruis. HAAMSTEDE BURGH Voorlichting over kankerbestrijding De afdeling Haamstede-Burgh van „Het Groene Kruis" vraagt de inwo ners van Haamstede en Burgh nu al bijzondere belangstelling te hebben voor dé door haar te organiseren speciale voorlichtingsavond ter be strijding van kanker. Deze avond is vastgesteld op 24 februari in hotel Bom. Over de ge vreesde ziekte zal dr. C. Romcijn uit Dordrecht een lezing houden terwijl 'het illustratieve gedeelte van het ziektebeeld voor rekening komt van zuster Evertse uit Middelburg. Na afloop volgt nog een klein huishou delijk vergaderingetje. WESTERSCHOUWEN Comité Nationaal Huwelijks-Geschenk Voor het huwelijk van kroonprin ses Beatrix met de heer Claus von Amsberg iheeft een aantal ingezete nen van Westcrschouwcn de hoof den bijeengestoken om te trachten een comité op tc richten dat gelden zal inzamelen voor het nationaal geschenk. Donderdagavond is het comité gevormd uit alle lagen der bevolking en zo breed mogelijk op gezet. Burgemeester H. P. Everwijn 'heeft 'het voorzitterschap op zich ge nomen, terwijl dc volgende personen zitting hebben genomen: mcj. J. A. Houtman, mevr. A. C. de Vlicger- Pino, mevr. H. P. Krijger-Vrij, me vrouw M. N. Duson-Tuinman, mevr. J. v. Waveron-v. Egmond cn de he ren ds. F. A. v. Li ere ,A. v. 't Hoofd, M. O. Hnnso M.Oz.. J. A. Kauman, M. J. Steur,' J. v. Antwerpen, A. Aalbregt, C. J. v. d. Maas en A. M. Siimons. De bedoeling van het comité is cm een circulaire samen te stellen die een dezer dagen huis aan huis bezorgd zal worden. Bij dit schrij ven wordt een enveloppe gevoegd waarin een bedrag naar ieders keu ze kan worden gestopt dat afgele verd kan worden op een der bijge voegde 'adressen. Het leek het comi té beter om 'geen lijstcollecte te houden omdat deze manier sponta ner is. DREISCHOR Jubileum-uitvoering harmonie „Crescendo" Het plaatselijke muziekgezelschap „Crescendo" houdt a.s. donderdag en zaterdagavond Shaar jaarlijkse uitvoering in „De Drie Schapen". Het 'betreft ditmaal een jubileum- uitvcermg daar de harmonie op 1 april a.s. 65 jaar bestaat. Het muzi kale 'gedeelte o.l.v. de heer J. v. d. Weijde 'bestaat uit een achttal num mers, w.o. marsen en enkele stuk ken uit „Crescendo's" 'begintijd. De toneelclub heeft het ook 'dit keer weer in het luchtigé genre gezocht. Vijf dames en vijf heren geven htm medewerking aan de opvoering van de 'klucht in drie 'bedrijven door Jo- han Blaaser „In de vergulde Os". Beide avonden worden besloten met een bal ojIjv. De Wilco's. NIEUWERKERK Toneelstuk voor bejaarden Op de eerstvolgende bijeenkomst van de bejaarden, a.s. woensdagmid dag (2.30 uur), zal een toneelstukje „Zo lang men zich jong voelt" wor den opgevoerd door enkele dames van de Bond van Plattelandsvrou wen, afd. Duiveland. Alle bejaarden, ook zij die niet wekelijks op de con tactmiddagen 'komen, alsmede dc leidsters, worden op deze middag uitgenodigd. Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant van de rijkspolitie alhier kunnen inlichtin gen worden verkregen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: 1 wijnrood wantje, I bruine glacé handschoen; 1 bruin kinderwantje, 1 bruine glacé handschoen, 1 brom- fietsbril. Aan komen vliegen, tortelduif. Verloren: 1 bruine herenportc- mennaie met inhoud. Vierde voortvluchtige gevangene gepakt AMSTERDAM, 6-2. In een café op het Haarlemmerplein in Amsterdam is de vierde van de vijf mannen, die donderdag ontvluchtten uit de Haai- lemse koepelgevangenis, aangehou den. Dat gebeurde zondagmiddag. Het is dc 29-jarige D. de K. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zui'd I Afdeling Zeeland Zaterdagcompetitie 4e klas G: MEVO-Zaamslag 3-2; Bruse Boys-Spui 2-2; Beren-Nieuw- dorp 4-2; Kloetinge-Wemeldinge 1-5 VCK-Wissenkerke 6-2. 2e klas A: Brouwershaven-Co- lijnsplaatse Boys 1-2; Veere-Duive- land 2-1; AKF-'s H. Hendrikskin deren 0-9; Meeuwen II-Serooskerke 1-3. 3e klas A: MEVO II-Burgh III 1-7 Burgh IV-Bruse Boys III 3-3. Junioren Groep A I: Zierikzee A I-Zeelan- dia A I 9-0. Groep B IX: Burgh B I-Renesse B I 0-2; ZSC B I-Brouwershaven B I 1-0. Ingezonden mededeling Maandag 7 februari 1966 DERDE KLASSE Prijzen van: 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 9 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 490 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 965 I 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 897 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 610 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5554 Een prijs ven i 2.000 is gevallen op hel nummer: 011332 Een prijs van f 2.000 is gevallen op hel nummer: 038601 Een prijs von I 2.000 is gevallen op hol nummer: 026538 Eon prijs van I 2.000 is gevallen op het nummer: 047103 Een prijs van f 2.000 is gevallen op hel nutpmer: 014989*) Een prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 023945 Dc prijs van I 30.000 is gevallen op hel nummer: 061395 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2