DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koning Boudewijn voorkomt kabinetscrisis en artsenstaking Ontsluiting van Noordzeestrand Zware aardschokken treffen Griekenland Looneisen Ned. Agrarische Bedrijfsbond Maanfoto's op de Russische televisie Vijf doden bij brand in Amsterdam Amsterdamse taxichauffeurs in staking Het voedselgebrek in Pakistan RADIO-MOSKOU: „LOENA-9 VOLBRACHT ZIJN TAAK" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 februari 1066 122ste jaargang Nr. 19936 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 R6DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1 1,25 per stuk. In dit nummer: Zeeland's commissaris opende sociale werkplaats Belgische vorst stond voor een moeilijke keuze BRUSSEL. 6-2. De Belgische re gering en het Belgische geneesheren- korps hebben het afgelopen week einde gehoor gegeven aan een per soonlijke oproep van koning Boude- wtfn om alsnog te trachten een op lossing te vinden voor de moeilijk heden rondom de ziekte- en invali diteitsverzekering Minister-president P. llarmel trok het ontslag in, dat hij de vorige week vrijdag indiende, nadat in het kabinet onoverkomen- lijke moeilijkheden waren gerezen bij het zoeken naar een oplossing in het conflict met de artsen. De Belgische geneesheren op hun beurt 'besloten zondagavond de sta king, die te middernacht zou begin nen, uit te stellen tot een datum „afhankelijk van de resultaten van het spoedig te hervatten overleg". Dc artsen namen dit besluit na een onderhoud met premier Harmei, waarin zij zondagochtend nogmaals hun eisen uiteenzetten en garanties vroegen voor de inwilliging eiwan. Er werd geen bekendheid gegeven aan het resultaat van deze ontmoe ting. Moeilijke keuze De Belgische vorst zag zich het afgelopen weekeinde geplaatst voor een pijnlijke keuze. Aanvaarding van het ontslag van het pas zes maanden oude katholiek-socialisti sche coalitiekabinet zou het land in een diepe politieke crisis dompelen. Weigering van het ontslag zou naar de artsen federatie had laten weten leiden tot een staking van de ge neesheren, de tweede sinds in 1964 de ongeveer 10.000 practiserende medici zich tegen de ziekte- en in validiteitswet verzetten. Koning Boudewijn besloot het ontslag van het kabinet-Harmei toch niet te aan- DEN HAAG, 5-2. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer m.b.t. tot de begroting van het Rijkswe genfonds spreken „vele andere le den" er hun verontrusting over uit, dat in de komende jaren en naar het zich laat aanzien evenmin direct na 1970 niet wordt gestreefd naar een verdere ontsluiting van het Noord zeestrand. Zij noemen dit het be langrijkste recreatiegebied, dat toe gankelijk zou kunnen worden ge maakt voor het recreatieve verkeer in de weekends en gedurende de va kanties. De door minister Suurhoff gevolgde gedragslijn achten zij in strijd met de grondslagen van een alomvattend verkeersbeleid. Zij vra gen of hij alsnog een verdere ont sluiting van het Noordzeestrand op korte termijn wil bevorderen. vaarden en 'deed tegelijkertijd een verzoek „een nieuwe en laatste po ging te doen" om tot een oplossing te komen. Hij verbond aan dit ver zoek een uiting van zijn „ernstige bezorgdheid". In een koninklijke brief aan de minister-president, die door deze zaterdagavond op verzoek van de vorst zelf aan het Belgische volk werd bekend gemaakt, werd gezegd: „De regeringstaak wordt in België met de dag moeilijker. Deze toestand is niet eigen aan een be paalde regeringsvorm. Zij is het re sultaat van een sedert te veel jaren geleidelijk aan ons politieke leven opgedrongen stijl en een verminde ring van het gezag in alle sectoren van 's lands leven. Ik vrees voor de toekomst van het land indien het onderworpen zou blijven aan een beproeving, die het sedert te lange tijd ondergaat". In de brief verklaarde koning Boudewijn voorts, dat hij het ont slag van de regering niet kon aan vaarden zonder een duidelijke uit spraak over het conflict door het parlement. „Het is aan de meerder heid van de parlementsleden, die u het vertrouwen heeft geschonken te beoordelen of door zich te verdelen een crisis mag of moet worden ver oorzaakt, waarvan de omvang bij voorbaat bekend is en waarvan de mogelijke weerslag op de openbare orde niet te voorzien is". „Er is 'niet veel tijd meer te ver liezen om het vertrouwen te herstel len in het bewind van een land, dat de noodzakelijkheid geregeerd te worden, aanvoelt", aldus de konink-^ lijke brief, waarin een oproep wordt gedaan aan alle verantwoordelijken „zich bewust te zijn van hun bur gerplicht". Duizenden mensen dakloos geworden ATHENE, 5-2. - Zaterdagochtend kort na vier uur is het dorp Kresti, in midden-Griekenland, door een zeer krachtige aardbeving getroffen. Van officiële zijde is later meege deeld dat er bijna 9.000 mensen dak loos zjjn geworden als gevolg van de aardschok. Hondenl-clrie-en-deitig doden bij vliegramp in Japan TOKIO, 4-2. Een vliegtuigongeluk bij Japan heeft vrijdag aan 133 men sen het leven gekost. Een straal vliegtuig van de „All-Japan Airli nes", een Boeing 727, stortte een mi nuut voor de landing op de interna tionale vlieghaven van Tokio in de Baai van Tokio neer. Het is de groot ste vliegramp in de geschiedenis waarbij één enkel vliegtuig was be trekken. Het grootste ongeluk voordien ge beurde in 1962 in Parijs, toen 130 inzittenden van een Boeing van Air France het leven lieten, kort na het opstijgen. Honderdzesendertig doden werden geteld nadat in december 1960 boven New York een DC-8 en een Superconstellation in botsing ge komen warén. Enkele doden behoor den toen niet tot de inzittenden. Zij werden op de grond door wrakstuk ken gedood. Alle inzittenden van het ongeluk waren Japanners. Het toestel was opgestegen van het Japanse eiland Hokkaido. ALKMAAR, 5-2. Op de zaterdag in Alkmaar gehouden provinciale kaderbgeenkomst van de Nederland se Agrarische Bedrgfsbond maakte de bondsvoorzitter, de heer Sake van der Ploeg, de looneisen bekend voor de landarbeiders. Wij vragen, aldus de bondsvoor zitter (die hierbij opmerkte dat de bond bij 80 C.A.O.'s partij is), een loonsverhonging van zeven procent plus vijf procent om de achterstand in te halen, alsmede een verhogng van de vakantietoeslag van 4 tot 6 procent. Hij noemde deze looneisen, waarover nog geen overeenstemming bereikt is, bescheiden. Wij kunnen duidelijk en keihard aantonen aldus de heer Van der Ploeg, dat de ach terstand voor de landarbeiders 15 procent bedraagt. Hij sprak zich voorts uit voor de vorming van een Centraal Agrarisch Fonds voor Res titutie van Contributie aan Georga niseerde Landarbeiders. Hij toonde zich vrij optimistisch ten aanzien van de vorming van dit fonds voor de landbouw. In Engeland heeft men zaterdag de lijken van twee vermoorde jonge vrouwen gevonden. In Birmingham ontdekte de conciergp van een school op 'het toilet het lijk van een geheel ontkleed meisje van zestien jaar, dat sinds de ochtend werd ver mist. In Ilkley, ten noorden van Bir mingham, vonden wandelaars in een park het lijk van een jonge ver pleegster. MOSKOU, 5-2. De Russen hebben zaterdagavond op de televisie voor het eerst de door Loena-9 genomen foto's van de maan kunnen zien. Het waren twee foto's, beide in de morgenuren van 4 februari naar de aarde geseind. Op de foto's kon men duidelijk met kiezel stenen bedekte stukken van het maanoppervlak, kleine kraters en zelfs een deel van het Russische ruimtevoertuig onderscheiden. Een ccmmentaar verklaarde, dat de foto's aantonen dat het maanopper vlak oneffen is. De bodem naast de Loena-9 was „echter hard ge noeg omdat het ruimtevoertuig niet ver in de grond was gezonken". Op het maanoppervlak had men ook geen sporen van stof kunnen ontdekken. Op een van beide foto's kon men een verticale streep zien. Het zcu hier gaan om een afbeelding van de antennes van de Loena. Voorts liet de foto een voorwerp zien dat door de commentator een spiegel werd genoemd, die een deel van het maanoppervlak weer kaatste. Drie geleerden, die later de foto's bespraken, zeiden dat dc sponsachtige, maar toch stevige bodem van de maan nog wel grotere ruimtevoertuigen dan de Loena-9 zou kunnen dragen. Koning Konstantijn en zijn gema lin hebben zich zaterdag naar het door de aardbeving getroffen gebied in het midden van het land begeven. Tot dusver is melding gemaakt van één dode en een twintigtal gewon den. De materiële schade is aanzien lijk. De regering heeft de getroffen sti-eek tot noodgebied verklaard. Uit militairen en burgers bestaande hulpploegen zijn ter plaatse aange komen en begonnen met het zoeken naar slachtoffers. De Griekse minis ter van sociale zaken, Michael Ga- linos, deelde mee dat de in totaal 750 woonhuizen van de dorpen Krenti, Fourna (ook bekend als Kerassohor), Klistos en Vraha zijn ingestort. Twee politiemannen met auto verongelukt HEER, 5-2. Twee wachtmeesters eerste klas van de rijkspolitie groep Heer zijn zaterdagmorgen in alle vroegte om het leven gekomen toen hun auto in Cadier en Keer in een flauwe 'bocht van de weg raakte en tegen een. boom botste. De 39-jarige gehuwde wachtmeester J. Jansen uit Amby, vader van vier kinderen, en zijn 26-jarige ongehuwde collega A. Heije uit Heer waren op slag dood. Beide politiemannen kwamen terug van een vergadering van de Inter national PoLice Association die nabij A'ken was gehouden. Zij reden in een particuliere wagen. De versla genheid onder de rijkspolitie groep Heer is bijzonder groot. Amerika levert India drie miljoen ton graan WASHINGTON, 5-2. President Johnsan heeft vrijdag op een pers conferentie bekend gemaakt dat Amerika onmiddellijk twee miljoen ton tarwe en een miljoen ton mais aan India zal leveren ter leniging van de hongersnood in dat land. Een geringe en ongevaarlijke dosis van een radio-actieve stof gedron ken of door injecties in de bloed baan gebracht - geeft de artsen dank zij moderne meetapparaten vroeg tijdig uitsluitsel over ziekten van het hart en de bloedvaten, maakt exacte onderzoekingen van de func ties van organen zoals nieren en schildklieren mogelijk. Zelfs de juis te ligging en de soort van tumor in de hersenen kan men onderkennnen. De nucleaire geneeskunde tol nu toe in de eerste plaats aangewend t bij de vernietiging van tumors en kankergezwellen, heef i naar mee ecu nieuwe zeer belangrijke plaats bij de diagnose ingenomen. Er treden in het menselijk organisme geen ver schillende situaties op of men nu een „normale" of een radio-actieve sub stantie gebruikt tenminste als de straling slechts gering is. BH de ver werking van het proefmiddei ver plaatsen de stralende stoffen zich door de organen, zullen zoals de da gelijkse voedingsbestanddelen tijde lijk opgeslagen en buiten het li chaam door meetapparatuur geregis treerd en op hun weg vervolgd wor den. Onze foto toont zo'n onderzoek met de nieuwe Siemens' „Nucleopan 3". m In het westelijk deel van Mersa Matroe in Egypte zijn ijzermijnen ontdekt die naar schatting meer dan 300 miljoen ton erts bevatten. HET WEEKOVERZICHT nummer ^es^aat u't 6 pagina's DE BILT, 7-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde bleef het weer zeer zacht voor de tijd van het jaar. De maximum tem peratuur in De Bilt op zaterdag en de minimumtemperatuur in de nacht van zaterdag op zondag bereikten recordwaarden. De luchtdrukverde ling wordt bepaald door een gordel van lagedrukgebieden die zich van de oceaan via de Noordzee en Scan dinavië naar midden Rusland uit strekt. Noordelijk daarvan staat een oostcirculatie met transport van zeer koude continentale lucht, zuidelijk ervan daarentegen handhaaft zich een westelijke circulatie met trans port van zachte oceaanlucht. De afgelopen nacht heeft het front, dat gisteren juist boven midden Ne derland tot stilstand kwam en daar langdurige regen veroorzaakte, ons land verlaten. Bovendien verplaatste zich een koufront dat de voorste be grenzing vormt van de Scandinavi sche winterkou over de Noordzee naar het zuiden. Zaterdagavond is in een café in Vinh Long, 100 km. ten zuidwesten van Saigon, een bomaanslag ge pleegd waarbij zeven personen, van wie twee Amerikaanse soldaten, ge dood wei-den en 18 gewond. Velen kunnen betogen, wei- nigen een gesprek voeren. AMSTERDAM, 6-2. Een grote uit slaande 'brand in de woning Betha- niëndwarsstraat no. 1 in het cen trum van Amsterdam 'heeft in de nacht van zaterdag op zondag het leven gekost aan de op de derde etage wonende familie Worst. AMSTERDAM, 6-12. - Alle circa zeshonderd Amsterdamse taxichauf feurs in loondienst zyn vanaf heden- maandagochtend 6.00 uur gedurende 24 uur in staking gegaan. De voorzitter van het actiecomité, de heer R. J. Haks, hoopte dat ook een groot deel van de zogenaamde eigenrijders (eveneens circa zeshon derd in de hoofdstad) zich solidair met de actie zullen verklaren. De stakers zullen gedurende de staking overal in de stad op taxistandplaat sen posten om collega's die van niets mochten weten van een en ander op de hoogte te stellen. De staking is uitgeroepen omdat de werkgevers in het taxibedrijf niet zijn ingegaan op de door het actie- KARATSJI, 5-2. Pakistan heeft verzocht om onmiddellijke verzen ding van meer dan een miljoen ton Amerikaans graan om het land te redden van een dreigende honger snood, aldus heeft de Pakistaanse minister van voedselvoorziening vrij dag bekend gemaakt. Heel west-Pakistan wordt getrof fen door een ernstige droogte en er is sinds september geen regen ge vallen, zo heeft de minister verder gezegd. In vier belangrijke land bouwgebieden is de oogst volkomen verloren gegaan. In zeven a acht an dere gebieden is de produktie slechts de helft van de normale. comité gestelde eisen: een basisloon van f 125.in het nieuwe c.a.o.-con- tract per 1 april a.s., waarover de partijen thans in onderhandeling zijn, en een uitkering ineens die het comité beschouwt als een compen satie voor hun niet-ingewilligde looneis (basisloon 110 gulden) tot 1 april. De Amsterdamse loonchauf- feurs hebben thans een basisloon van f 65,75 plus toen procent van het opgereden bedrag. De slachtoffers zijn de 42-jarige chauffeur G. Worst, zijn 39-jarige vrouw J, Worst-Lauffer en 'hun drie zonen: de 19-jarige tweeling Jacob en Gerrit en de 16-jarige Johan. De stoffelijke overschotten van de heer Wcrst en zijn zonen werden op de zolder aangetroffen, het lijk van me vrouw Worst lag op de derde etage. Alle slachtoffers waren gedeeltelijk verbrand; men acht 'het niet uitge sloten dat 'het gezin door rook ver stikking om ihet leven is gekomen. De overige bewoners, een op de eerste etage wonend echtpaar, de bewoner van de tweede etage en drie 'bij kern op bezoek zijnde fami lieleden (waarbij een kind van een jaar), wisten zidh door aan de ach terkant uit het raam te springen in veiligheid te brengen. Zij 'hadden brandwonden en andere verwondin gen. Ze zijn in het Binnengasthuis opgenomen; 'het echtpaar heeft het ziekenhuis inmiddels verlaten. kouder in het noorden Verwachting lot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen; matige wind tussen zuidwest en zuid en ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag; in het noorden en noordoosten van het land echter kans op natte sneeuw, temperatuur daling tot om het vriespunt en ma tige wind uit oostelijke richtingen. 8 febr. Zon op 8.09, onder 17.40. Maan op 21.43, onder 9.51. Laatste kwartier: 12 febr. te 9.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 febr. 5.20 v.m. 17.50 n.m. BROUWERSHAVEN 8 febr. 5.09 v.m. 17.26 n.m. Springtij: 7 febr. 15.000 mestkuikens in rook gestikt EIBERGEN, 6-2. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in de kippen- mesterij van de heer Keuper aan de Eibergse weg te Haaksbergen. De Haaksbergsc brandweer was het vuur spoedig meester. De schade aan 'het gebouw viel nogal mee, maar door de grote rookontwikkeling stikten ruim 15.000 halfwassen mest kuikens. Niet duidelijk waarom experiment werd geëindigd MOSKOU, 6-2. In een zondag ochtend door het Russisch persbu reau Tass en door radio-Moskou ge publiceerd officieel communiqué, wordt gezegd, dat het program voor maanonderzeek met behulp van het automatische station Locna-9 met succes is beëindigd. De laatste radio-verbinding met het station heeft op 5 februari plaats gehad van 17.00 tot 18.41 uur (Ned. tijd). „Het programma van onderzoek met behulp van het station Loena-9 is derhalve uitgevoerd. De televisie beelden die door het station zijn uit gezonden, zijn uniek en, volgens de voorlopige bevindingen van de ge leerden, van buitengewone waarde voor de bepaling van de structuur en van de kenmerken van het maanop pervlak", aldus het communiqué. Het is niet duidelijk waarom de Russen het Loena-experiment heb ben beëindigd. De theorie dat de brandstofvoorraad van de Loena op zou zijn, schijnt geen steek te hou den daar een Russische deskundige vrijdag nog verklaarde dat het ruim testation in beginsel voor onbepaalde tijd kan blijven werken. De zonne- batterijen worden namelijk steeds weer geladen. De Moskouse televisie toonde het Russische publiek zondagavond een nieuwe foto, die een duidelijk beeld geeft van de maanvlakten. Moskou heeft tot dusver drie foto's gepubli ceerd. Het observatorium van Jodrell Bank in Engeland zegt zelf acht fo to's te hebben ontvangen. Ondanks het staken van het experiment zal Jodrell Bank zijn instrumenten blij ven afstemmen op de golflengte van Loena-9. De directeur van het obser vatorium. sir Bernard Lovell. ver klaarde niet te begrijpen waarom het Loena-program is beëindigd. De laatste uitzending van het station toonde aan dat de instrumenten nog volmaakt werken. Nieuwe signalen MANCHESTER, 6-2. De reus achtige telescopen van Jodrell Bank het Britse ruimte-observatorium, hebben zondagavond weer signalen van de Loena-9 opgevangen, meer dan 24 uur na de uitzending van za terdag. De Russen hadden eerder ge zegd dal zij het Loena-program had den beëindigd. Sir Bernard Lovell, de directeur van het Britse observatorium, ver klaarde dat. er nog geen directe aan- wijzigingen zijn voor nieuwe beeld transmissies van de Loena. De sig nalen begonnen om 21.37 uur (Ned. tijd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1