Zes jaar Strandpastoraat in de Westhoek van Schouwen Oude gewelven in Zierikzee Influenza-epidemie in westen en noorden van ons land De zaak-Roekan je STREEKNIEUWS De bouwvakbonden en de werkgevers Spanningsvol jaarverslag WESTHOEK. 4-2. Het jaarver slag over 1965 van het Convent van strandpastoraat, voor de laatste maal opgemaakt door de toenmalige secret taris, ds. F. Don is verschenen. In dit jaarverslag vraagt de secretaris zich of wat in dit werk zo essentieel is. Het is niet meer weg te denken in het geheel van de kerk. Er zün al werkende dingen gevonden die van zo groot belang zijn, dat ze slechts tot schade van de realisering der opdracht losgelaten kunnen wor den. Ds. Don denkt in de huidige vormgeving van het Convent aan de aanwezige mogelijkheid tot ontmoe ting en dialoog. „Ik ben van mening", zo gaat ds. Don verder, „dat we op weg zijn een modus te vinden om de mens in zijn recreatie te ontmoeten op een wijze die hem respecteert in zijn "Vrijheid. In wezen gaat het al niet meer om de vraag naar de vormgeving der evangelisatieopdracht, maar om het gestalte geven aan een nieuwe vorm van gemeente zijn in een verander de wereld. In het moderne levens patroon is immers een steeds grotere distantie getreden tussen de arbeids tijd en de vrije tijd tussen arbeid en recreatie. Misschien is de vrije tijd wel de „eigenlijke" tijd van de mens en wordt de arbeid meer en meer tot „Nebensache". Wellicht is de mens van nu alleen nog maar aan spreekbaar in zijn vrije tijd. De kans die de kerk geboden wordt tot het „getuigen van de hoop die in ons is", lijkt mij in de vormgeving welke het Convent vond, zo groot te zijn, dat men die niet meer mag loslaten. Als de kerk hier niet is, is ze nergens meer in de dubbele zin van het woord. Mijns inziens is dit ook te recht uitgedrukt in het beleid van de Hervormde provinciale organen, waar men de gehele provincie mede verantwoordelijk wil maken voor dit stuk werk. Het behoort tot wat men kan noemen de drieledige opdracht van het diaconaat nieuwe stijl: kerk en industrie, kerk en jeugd en kerk en recreatie. De arbeid van het Con vent dient onderdeel te zijn van de gehele taak van de gehele kerk aan de gehele mens in zijn gehele tijd. We zijn in de Westhoek wel zover, dat we ons bewust zijn, dat het ge stalte geven aan de opdracht niet al leen inhoudt de kerken open te stel len voor de gasten. En het activitei tenprogramma van de kerkeraad van Renesse, én het werk van de Her vormde en Gereformeerde kerk van Scharendijke zijn er het bewijs van dat men zich dit terdege bewust is. Dat is een winstpunt, dat eveneens niet mag worden losgelaten. Er is het een en ander gegroeid dat weet van andere structuren der kerk, wel ke in de toekomst haar zijn zullen bepalen. Het Convent heeft mogen meewerken aan de omvorming van een gesloten kerk naar een kerk, die weet dat zij er is terwille van an deren. De dialoog met de wereld is begonnen en wij mogen pretentie loos in de zin van de Phüippenzen 2 getuigend en dienend aanwezig zijn in deze wereld. Ik ben mij ervan bewust grote za ken in enkele woorden te hebben aangesneden maar ben van oordeel, dat ze toch gezegd moeten worden. Wezenlijk in ons werk is wat beantwoqrdt aan de roeping der kerk. De vormgeving en methode is voor wijziging vatbaar". Belemmerende factoren Over de gang van zaken in het Convent bericht de secretaris verder dat er drie (belemmerende factoren waren. De leiding van het werk be rustte geheel op de schouders van de secretaris, doch mevr. Hoogsteen was een goede hulp .De tweede factor lag in de weersomstandigheden en het sukkelen met de grote tenten. In de derde plaats moet genoemd wor den het gebrekkige samenspel met de leiding van de Duitse teams. De kiosk voldoet ten zeerste en wordt een steeds groter steunpunt. Kinderspelen en clubwerk kregen meer vorm. Een nieuw initiatief was de zondagsschooldienst die in een behoefte voorzag. De bibliotheek moet nog verder uitgebreid worden, vooral met jeugdboeken. De eigen voorraad zou het beste uit de roula tie genomen kunnen worden, ook omdat de administratie ervan wordt bemoeilijkt. De -waarde van verkoop van bodken is zeer twijfelachtig. Het vraagt veel zorg eh levert geen ba ten op. De verkoop van plattegron den en het verstrekken van allerlei inlichtingen zou gestimuleerd kun nen worden. Bij de avondactivitei ten kan een gezond ontspanningsele ment niet gemist worden. De team leiders wijzen er evenwel op dat grote dansavonden geen waarde heb ben in het geheel. Opnieuw dient ge streefd te worden naar film- en ge- spreksavonden en voorlichting over Deltaplan en plaats van de kerk in dit geheel. (Scharendijke heeft dit jaar goed werk gedaan). De biljetten met vaste opdruk „Kerk en Recreatie" hebben uitne mende diensten bewezen. Het zou goed zijn hier mee terug te komen. Toch blijft plaatselijke programme ring op de camping belangrijk. Het instructieboekje dient her schreven te worden, terwijl ook boekhoudkundig wel hogere eisen te stellen zijn. Bij dit jaarverslag is nog toegevoegd een overzicht van de in komsten en uitgaven der werkgroep Scharendijke. De ontvangsten be droegen in 1965 f 6398,99, de uitga ven eveneens met een saldo van f 72,15. De begroting 1966 geeft in inkomsten en uitgaven een bedrag te zien groot f 5350, met een saldo van f 0,00. SPORT Hockeyclub Scliouwen-Duiveland Komend weekend gaat (hopenlijk) het hockey-rad weer draaien. Za terdagmiddag -komt Middelburg A bij de junicren op bezoek; zendag- middag om 1 uur vindt de return wedstrijd der dames tegen Rapide II uit Hulst plaats op het sportpark Bannink, terwijl de heren naar Roo sendaal trekken om tegen De Peli kaan II te spelen. Door het vertrek van Annelies Franke naar Tilburg en het niet meespelen van mevr. Biemond uit Dreischor staan de dames voor een zware taa'k. Ook de heren zullen te gen koploper De Pekkaan hun beste beentje moeten voorzetten. De junioren staan tegenover Mid delburg A (eveneens koploper van de afdeling) voor een moeilijke taak, vooral nu door ziekte spil-aanvoer- der Erik Burok en linkshalf André Geluk niet \an de partij, zullen zijn. In hun afdeling (1 H van het district Zuid-Nederland) is de stand, bijge werkt t.m. 1 februari 1966 als volgt: Middelburg A10 32-1 Rapide (Hulst) 8 23- 5 Goes A 8 10- 4 Schouwen-Duiveland 4 8-17 Middelb. C Vlissingen)3 4-29 Middelburg B 1 0-12 Goes B 1 2121 BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 26 jan.: Bram Paul, z. van Hendrik Speelman en Jannie Poot (Duiveland); 27 jan.: Johannes Jan, z. van Marinus Johannes Ver met en Hermina Hendrika Vreeman (Zierikzee); 28 jan.: Lilian Catha- rina, d. van Anthonius Izak Scher- penisse en Irene Jurgen (Zierikzee); 28 jan.: Anton Leendert Johannes, z. van Adriaan Johanes Cornelis Theuns en Nellie Adriana van Maa- nen (Zierikzee); 30 jan.: Peter Wil lem, z. van David de Reus en Levina Gertruida Cornelia Van de Vate Duiveland); 30 jan.: Cornelis Wil lem, z. van Johannes de Jonge en Maria Petronella Olree (Bruinisse); 1 febr.: Wilhelmus Fredex-ikus Pie- ter, z. van Wilhelmus Frederikus Gerardus Josephus van Zalm en Francina van der Meijden; 2 febi\: Maria Pieternella, d. van Leendert Johannis Heijboer en Max-ia Cornelia Krakeel (Rottei'dam). Gehuwd. 28 jan.: Bonifacius Antor.ius de Bruijn, 21 j. (Zierikzee) en Cornelia Adiiana de Looze, 21 j. (Ziexikzee)28 jan.: Maiinus Wes- dorp, 27 j. (Zierikzee) en Leni Adri ana Boliei-, 19 j. (Zierikzee). Overleden. 27 jan.Willem van Diest, 81 j., echtgenoot van Eli zabeth Overbeek, eerder gehuwd ge weest met Jannetje Folmer (Ziei-ik- zee); 30 jan.: Willem Leijdekkers, 66 j., echtgenoot van Stoffelina Bos (Zierikzee); 3 febi\: Helena Lamberta Koopman, 83 j., gehuwd geweest met Jacobus Botvliet (Zierikzee). TONEEL EN FILM „Un Monsieur de Compagnie' ZIERIKZEE, 3-2. Enige tijd geleden is een begin gemaakt met de uit breiding van de showroom van de firma W. J. Weltevreden aan de Ap pelmarkt alhier. Aan de achterzijde biedt het terrein daartoe nog een goede mogelijkheid. Bij de ontgra vingen die voor het werk nodig zijn, werden diepe gewelven ontdekt, die mogelijkerwijs in vroeger tijden toe behoord hebben aan een bierbrou werij. De eerste foto geeft een beeld van het werkterein. De tweede foto toont de ingang van een dergelijk gewelf. Het heeft iets weg van een metro-ingang. (Foto's Zieinkzeesche Nieuwsbode) Te Zierikzee heeft een Duitse firma met een verkoopkantoor in Nederland, zich belast met de verzorging van het gazon voor een nieuw te bouwen bungalow aan de Grachtweg. De betrokken firma pousseert een nieuwe com- pleet programma voor mooie gazons en garandeert een fraai gazon op elke grond, onafhankelijk van het klimaat. Het nieuwtje daarbij is een bepaald soort gazonmest met onkruidverdelger. De week wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond de film „Un Monsieur de Compagnie", welke titel vertaald werd als „Ik was een man- .nelijke sexibcm". Het is een film van Philippe de Broca naar het boek van André Ccuteaux. Men ziet het le vensverhaal van Antoine, die in weelde is opgegroeid en volledig ds ingesteld op zijn verlangens van het ogenblik. Op deze wijze 'komt hij te recht in allerlei „luxe havens" in Parijs 'en Londen, maharadja's en geldmagnaten worden zijn tijdelijke vrienden. De ommekeer komt als hij Isabelle ontmoet, die hem niets te bieden heeft dan een lief gezichtje maar ondanks dat-, verkiest hij haar boven bet luie leven, en gaat dan ook aan het werk SPORT VOETBAL Burgh speelt thuis tegen Vosmeer Nummer twee van boven aan de ranglijst en nummer twee van onder aan de lijst ontmoeten elkaar zondag. Er doen zich momenteel moeilijkhe den voor met de keepersplaats. De elftalcommissie zette hier nu Theo Wessels, daar Schoonaard in dienst getreden is. Aan spanning zal het niet ontbreken. DAMMEN Damvereniging „Zierikzee en omgeving" C. P. Flikweert-W. Stoutjesdijk Sr. 2-0; W. Stoutjesdijk Jr.-P. C. Ver poorten 1-1; C. Vei"ton-J. M. Kosten- se 1-1; W. Stoutjesdijk Sr.-K. B. Hogerland 0-2; W. Stoutjesdijk Jr.- C. P. Flikweert 2-0; C. Verton-P. C. Vei*poorten 2-0; J. Huigens-W. Stout jesdijk Sr. 1-1; J. M. Kostense-W. Stout jesdij'k Jr. 2-0. Uitslagen clubcompetitie RECHTSZAKEN ROTTERDAM, 3-2. In de grote zittingzaal van 'het Rotterdamse pa leis van justitie is donderdagmorgen cm even over haif tien een begin ge maakt met de (behandeling van het proces tegen de 57-jarige bosarbei- der Dirk B. uit Rockanje. De man, die ervan wordt verdacht het vorige jaar op de dag voor hemelvaart zijn 73-jarige werkgever, de Rotterdam se reder James van Hoey Smith, in de bessen rond diens landhuis „Stry- pemonde" om het leven te hebben gebracht. In zijn requisitoir, dat ongeveer 20 minuten duurde, eiste de officier van justitie, mr. A. C. van der Spek te gen de niet verschenen Dirk B. ont slag van rechtsvervolging, plaatsing in een krankzinnigeninrichting met daarop volgend een ter besdhikkirrg stelling van. de regering. De eis van mr. van (der Spek is gebaseerd op de conclusie van het psychiatrisch rap port, waarin 'de bosarbeider niet toe rekeningsvatbaar wordt genoemd. De officier acht (bewezen dat Dii-k B. James van Hoey Smith in de och tenduren van de 26ste mei van het vorige jaar om het leven heeft ge- bradht. Hij wenst het misdrijf ge kwalificeerd te zien als doodslag. DEN HAAG, 3-2. Vooral in het westen en in het noorden van cht land heerst in verscheidene plaatsen een soort griep, die volgens de hoofd inspectie van de volksgezondheid naar alle waarschijnlijkheid influ enza B is. De ziekte, die van de goedaardige soort is (in tegenstelling met de zo genaamde A-griep, die een wat kwaadaardiger vei-loop heeft), draagt hier en daar een epidemisch karak- ZIERIKZEE Stadgenote in „Avrodite" In het A.V.R.O.-programma voor de vrouw „Avrodite" was deze week een vraaggesprek te beluisteren met de Zierikzeese mevrouw S. v. d. Wel- le-Koevoets, die zich - na een verle den jaar overkomen - ernstig auto ongeluk bevindt in het revalidatie centrum „De Hoogstraat" te Leer- sum. Mevr. v. d. Welle vertelde een en ander over de revalidatie en deel de mede hoe aan haar terugkeer in de maatschappij wordt gewerkt. Zij zal t;z.t. te Zierikzee de beschikking krijgen over een aangepast huis. In het centrum heeft zij ler-en typen op een elektrische schrijfmachine. Kunst in etalage De showroom van de fa. Koevoets in de Visstraat alhier is beschikbaar gesteld voor bet exposei-en van kunst. In eer. antiek gestempelde en tourage, is er momenteel werk te zien van ide neg zeer jeugdige schil der Francois Hage. Colleges b. en w. naar Walcheren Gisteren (donderdag) brachten op uitnodiging van de 'gemeente Vlis singen, de colleges van b. en w. van de Sohouwen-Duivelandse gemeen ten, een bezoek aan de Scheldestad. Het gezelschap van iiier werd ont vangen in het raadhuis van Vlissin gen door de burgemeester mr. B. Kclff. Het gemeentebestuur van Vlissingen deed (destijds de uitnodi ging, i.v.m. 'de totstandkoming van 'de Oosterscheldebrug, die Walcheren zoveel 'dichter bij Schouwen-Duive land beeft gebracht De dag werd besteed 'aan 'bezichtiging van inte ressante projecten in Vlissingen. WESTERSCHOUWEN Pony-lokvereniging In de rubriek 4- en 5-jarige heng sten werd vorige week op de Utrecht gehouden nat. hengstenkeuring van het Ned. Forest Pony-stamboek met een 1 B prijs goedgekeurd de hengst Ashurst Peter, eigendom van de po nyvereniging „Westerschouwen". OOSTERLAND Vergadering Z.L.M.-afdeling De algemene vergadering van de afdeling Oostei'land der Z.L.M. zal op woensdag 16 februari a.s. woi-den gehouden in café „Even Buiten". De heer J. M. v. d. Weele zal spreken over „Structuur en organische stof- voorziening van de gi'ond". UTRECHT,. 3-2. De starre houding van de werkgevers doet onrecht aan het karakter van de werknemers- voorstellen. .'die er onder andere op gericht zijn, reeds jai-en slepende en voor 'de bouwvakarbeiders sterk sprekende wensen (opnieuw) op een redelijke wijze aan de oide te stel len. Dit zeggen de drie in de Centrale Commissie Bouwnijverheid werken de 'bouwvakai'beidersbonden naar aanleiding van de moeilijkheden bij het overleg over do nieuwe bouw- c.a.o., die gisteren leidden tot het af- bi-okcn van de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. In een officiële verklaring geeft dc centrale commissie het volgende overzicht van de belangrijkste ge schilpunten 'bij het overleg: „De wenk nemers hebben opnieuw voorgesteld, de huuibijslagen in de uui-loncn tc verwci-ken zoals dat in andere bedrijfstakken al vroeger is gebeurd of bij komende contracts-, wijzigingen zal geschieden. De bouw- werkgevors zijn slechts bereid, de 'huurbijslagcn gereduceerd in de uurlonen op te nemen. Het weikn em ex's voorst e 1de be staande verplichte toeslag van 10 procent in de uurlonen te verwer ken, werd door de werkgevers van de (hand gewezen, ook nadat de werknemers bereidheid hadden ge toond aan door do werkgevci-s gop- perdc bezwaren in betekenende mate tegemoet tc komen". ter en heei-st vooral onder de jeugd. In vele plaatsen zijn de schoolklas sen door de influenza-B gedecimeeid. In sommige plaatsen is een kwart tot een derde van de schoolkinderen ziek. De ziekte heeft zich nog niet tot het hele land uitgebreid, maar tx-eedt nog haai'dsgewijs op. De hoofdin spectie van de volksgezondheid ver wacht dat de epidemie, die al enige weken geleden is ontstaan, in febr. zal aanhouden. Zij vestigt er overi gens de aandacht op, dat het optre den van influenza-B in deze tijd van het jaar als een noi'maal vei'schijn- sel is te beschouwen. Afwijkende kaas wordt uit de markt genomen DEN HAAG, 3-2. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft besloten, kaas welke voor sep tember 1965 si geproduceei-d en na langdui-igc bewaring structuurgebi*e- ken is gaan vertonen, voor rekening van het Zuivëlfonds uit de markt te nemen. Handelaren die dei'gelijke kaas in voorraad hebben, zullen in de gelegenheid worden gesteld deze bij het Voedselvoorzienings In- en Verkoopbui-eau in te leveren. UTRECHT. Werkgevers en werk- nemei's hebben ook donderdag tij dens het voortgezette overleg over de C.A.O. voor het bakkei'sbedrijf geen overeenstemming bereikt. Reeën Enkele jaren geleden is in de do- maniale bossen van het Schouwse duingebied, een reeënpaar uitgezet; een bok en een hinde. Het domein is zo groot en men hoort daar van die reeën zo niet iedere dag, maar alles is heel erg goed gegaan met deze dieren. Het is een familie geworden. Precies tellen hoeveel er zijn, is niet zo gemakkelijk, want ze blijven niet op een kluitje staan om geteld te worden, maar de kudde bestaat wel ongeveer uit zestien exemplaren. Er is dus sprake van een oprechte dier lijke liefde geweest tussen de den nenbossen en pa en ma ree zijn ge zegend met een welvarend kroost. De dieren hoxiden het daar best uit en hebben zich geheel aangepast aan het milieu, voorzover dat nog noclig was, want feitelijk zijn de do- meinbossen en duinen bij uitstek geschikt voor reewild. In tegenstel ling met de konijnen richten de ree- en vrijwel geen schade aan. De huid moet uiteraard wel eens van een ge- wei geveegd en daar gebruiken de reeën dan een esdoorn of een andere boom voor, maar dat is tenslotte ook weer geen dagelijks karwei. De reeën weten ook bij strenge koude en sneeuwval best aan dc kost te ko men. Ze snoepen wat van verschil lend soortig groen; brandnetels zijn er altijd wel te vinden en als er een wit vacht over de wereld ligt, ivordt dit eerst met de hoeven iierwijderd. De werkers in het domein zien de reeën nog al eens. Het is nog altijd een verrukkelijke ervaring de rank op de benen staande dieren, nerveus verwaaiing te zien opnemen en bij het minstee gerucht te zien wegren nen. Ook de domcinwandclaars heb ben (met iaat kijkgeluk) kans de reeën te zien. Dal is nog eens wat anders deze in het vrije rondzwer vende dieren dan hun achter draad opgesloten soortgenoten, die bij de bezoekers bedelen om snoep cn wat anders. Afgaande op dc symptomen in de natuur (dc leeuwerikken laten zich al iveer horen en de kieviten zijn gearxiveerd) gaat het een vroege lente worden. Wie het buiten zoekt of zijn gasten met een natuur-at- tractie wil bedenken, kan met-hen eens gaan rondstappen langs de tempelstille bossen van het domein. Wie de reeën ziet heeft een goede dag, trant er zijn veel schone zaken die zelden of nooit „ii? het nieuws" komen. Heel vaak zijn het dc boei endste l schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2