specialist DEURLOO DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ruimtevaartuig Loena-9 maakt zachte landing op de maan Chinees protest bij Indonesië Vliegtuig stortte op huizen Italië zonder regering Geschenk van eilandelijke kerken aan Centrale Werkplaats Vietcongstrijders lijden zware verliezen Maart verkiezingen in Engeland? Vietnam en het Amerikaanse volk De gevangenis te Durham (Eng.) Ondergrondse mijnramp Meer auto voor Uw geld Cortina ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 februari 1966 1221>te jaa ruuntt Nr. 19935 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zes jaar strand pastoraat ia Schouwen's Westhoek Eindelijk gelukt Hel Baarnse gemeentehuis MOSKOU, 3-2. Het Russische ruimtevaartuig Lcena-9 heeft een zachte landing op de maan gemaakt, zo heeft Tass donderdagavond mee gedeeld. Tass meldde verder dat met de Lcena-9 een vertrouwbare verbin ding bestaat. Loena-9 een betrouwbare verbin- Occaan der Sormen, ten westen van de kraters Reiner en Maria, aldus Tass. De Loena-9 zendt uit op 183.538 mCs. De instrumenten aan boord functioneren normaal. Om kwart PEKING, 4-2. China heeft bij In donesië geprotesteerd tegen wat het noemt een buitengewoon ernstige vlegelachtige aanval, oogluikend toe gelaten door de Indonesische rege ring, op 'de Chinese ambassade in Djakarta. Het protest is vervat in een nota. die donderdag aan de In donesische ambassadeur in Peking, Djawoto, werd overhandigd, zo meldt het persbureau Nieuw-China. In die nota wordt verklaard, dat donder dag meer dan duizend Indonesische rechtsgezinde „vlegels" met vracht auto's, pantserwagens en motorfiet sen bij de ambassade arriveerden, het gebouw met stenen bekogelden en het Chinese wapenschild afruk ten. PHOENIX, 4-2. Een tweemotorig privé-vliegtuig is donderdagavond te Phoenix in de Amerikaanse staat Arizona neergestort op een aantal huizen. De twee inzittenden van het toestel en een tweejarig jongetje in een van 'de ihuizen venden de dood. Vijf kinderen werden gewond. Vol gens een ooggetuige was een van de motoren van het vliegtuig in bi'and gevlogen. Het toestel dook omlaag, rukte het dak van een leegstaand huis af, raa'kte nog twee woningen en boorde zioh tenslotte in een.vier de huis, waarin zich het omgekomen kind bevond. over tien (Ned. tijd) begint een nieu we serie uitzendingen in de verbin ding met de Loena. De Sowjet-Unie had tot nu toe viermaal vergeefs gepoogd een zach te landing op de maan te bewerk stelligen. Een zachte landing op de maan is van belang voor het doen landen van een mens op de maan. Men kan nu trachten vast te stellen of het maanoppervlak hard is en een ruimteschip kan dragen, of dat het uit stof bestaat waarin een ruimte schip wegzakt. Velgen Tass is het ruimteschip om 21.45 uur Moskou-tüd geland (19.45 uur Ned. tijd), bijna twee en een half uur eerder dan verwacht werd. Deskundigen menen dat de vaart van het ruimteschip met behulp van terugstootraketten is afgeremd. Moskou had niet van tevoren be kendgemaakt dat de Loena-9 een zachte landing moest maken. De Loena-9 is het tiende ruimtevaartuig dat de maan heeft bereikt. Groot succes DEN HAAG, 3-2. De voorzitter van de Nederlandse vereniging voor ruimtevaart, ir. dr. J. M. J. Kooy te Breda, vindt de zachte landing van de Russische Loena-9 op de maan een groot succes. Hij acht hierdoor ROME. 4-2. President Saragat van Italië heeft bekendgemaakt, dat hij heden-vrijdagmiddag zelf overleg zal plegen. Dit overleg zal overigens be perkt blyven tot besprekingen met tic voorzitters vaii üe'beide kamers en met de fractieleiders. Saragat deed deze mededeling don derdagavond, nadat formateur Moro hem verslag had uitgebracht over zijn vruchtloze pogingen een nieuwe coalitiex-egering van centrum en links samen te stellen, bestaande uit ver tegenwoordigers van de christende mocratische. de socialistische, de so ciaal-democratische en de republi keinse partij. President Saragat heeft Moro ver zocht een beslissing over het opge ven van zijn taak van formateur, die hij 25 januari op zich nam, uit te stellen. zijn theorie bevestigd, dat de door erosie ontstane laag maar dun is; an ders immers was de Loena-9, die naar ir. Kooy aanneemt, op poten is geland, in de laag weggezakt. Dat de landing is gelukt, is volgens de voor zitter van de Nederlandse vereniging voor ruimtevaart, ook hierom zo be langrijk omdat het vinden van een andere vorm voor ruimtevaartuigen en de raketten, waarmee ze worden gelanceerd, weer veel tijd en geld zou kosten. Ir. Kooy zou het ook een groot suc ces vinden, wanneer t.v.-opnamen zouden kunnen worden gemaakt van het maanlandschap vanuit dit land schap zelf. Zijn mening is, dat dit landschap vrij doods zal blijken te zijn. Vooral in de Zee der Stormen, waarin de Loena-9 is geland, zal hel z.i. moeilijk zijn herkenningspunten te vinden. Bekend is dat het landschap ook veel minder geaccidenteerd is dan op aarde, aldus ir. Kooy. Ingezonden mededeling V 8 O i r V t O e r O s r a t O 8 8 s r O e t t r s e e d r «j i n n e S n Kunstwerk in kantinezaal ZIERIKZEE, 3-2 In opdracht van de gezamenlijke kerken op Schouwen- Duiveland heeft de heer A. S. M. Braat te Zierikzee een zeer fraai wand ornament ontworpen, uitgevoerd in koper en aluminium. Het gestyleerde kunstwerk is inmiddels opgehangen in,de kantine van de nieuwe Centrale Werkplaats, die heden (vrijdag) zal worden geopend door Zeeland's com missaris, mr. J. van Aartsen. De onthulling van het kunstwerk zal worden verricht door ds. Y. J. Tiemersma, gereformeerd predikant te Vlaardingen, voorheen te Zierikzee, die destijds veel bemoeienis heeft gehad met de Centrale Werkplaats. Alle kerkgenootschappen - zij het niet alle afzonderlijke kerken - heb ben medegewerkt om dit wandorna ment in de Werkplaats te krijgen. Het is bedoeld als een dankbaar heidsgeschenk van de gezamenlijke kerken, die in het diakonale vlak door de aktiviteiten van de C.W. een belangrijke taakvermindering kon den noteren. Eerlijk werk en zelf verdiend geld zijn nu eenmaal zaken die in waarde ver uitgaan boven hulpverlening, in welke vorm ook. De kerken van Schouwen-Duive- land wilden hun „stem" laten horen in het koor van degenen die vandaag uitdrukking geven aan hun gevoe lens van waardering voor de tot standkoming van de nieuwe werk plaats. Vandaar dit kunstwerk, dat op de voorwand van de kantinezaal een fraai plaatsje heeft gevonden. (Foto: Zieriikzeesohe Nieuwsbode). Symbool van verbondenheid De heer Braat - het was zijn zo veelste opdracht -is er in geslaagd op veelzeggende wijze uitdrukking te geven aan de gevoelens van dank baarheid die er in de kerken leven. Het gestyleerde kunstwerk toont op de voorgrond figuren die zich ge spannen aan de arbeid wijden. De achtergrond toont in silhouetvorm de verschillende kerken. Op symboli sche wijze is aldus de onzichtbare - maar niettemin bestaande - draad die loopt van de kerken naar de Centrale Werkplaats, in beeld ge bracht. Deze fraaie ornamentieke versiering betekent een aanwinst van belang voor de Werkplaats en zal bij de reeds opgesomde beteke nis, hopelijk tot in verre toekomst herinneren aan het „niet bij brood alleen", dat de essentie vormt van de evangelische boodschap, waarvan de Kerk gewagen mag. Een exterieur van het Baarnse gemeentehuis, waar 17 februari de onder- trouwplechtigheid van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zal plaatsvinden. reert in een gebied op rond 350 km ten noordoosten van Saigon, heeft gemeld dat de Vietcong in die tijd 345 man aan doden heeft verloren. De vierde operatie, waarbij Ame rikaanse tanks zijn ingeschakeld, is gericht tegen een basis van de guer rillastrijders op 25 km ten zuidoosten van Saigon. De Amerikaanse luchtmacht heeft ook donderdag weer aanvallen op doelen in Noord-Vietnam gedaan. Zij werden niet bestookt door lucht doelgeschut en er waren ook geen Mig's in de lucht. Alle Amerikaanse toestellen zouden behouden naar hun bases terugkeerd zijn. SAIGON, 3-2. In Saigon is don derdag meegedeeld, dat er tot nu toe 1.200 guerillastrijders zijn ge sneuveld bjj vier grote acties tegen de Vietcong. Naar verluidt zijn er bij het offen sief langs de kust in de provincie Binh Dinh, dat al negen dagen duurt en waaraan wordt deelgenomen door Amerikaanse, Zuidvietnamese en Zuidkoreaanse troepen, ruim 900 gu errillastrijders gevallen. Ten noorden van dit gevechtster rein rukken ruim 4.000 Amerikaanse mariniers verder op. Zij zijn hier de vorige week aan land gegaan. De tegenstand van de Vietcong zou steeds sterker worden, maar tot een gevecht op grote schaal is het nog niet gekomen. Bij schemutselingen met de mariniers zouden 30 Viet congstrijders gesneuveld zijn. Een Amerikaanse luchtlandings divisie, die al veertien dagen ope- LONDEN, 3-2. De Britse premier, Wilson, -heeft, naar van gezagheb bende zijde is meegedeeld, voorlopi ge plannen opgesteld voor het uit schrijven van algemene verkiezingen in maart - mogelijk de 24ste. Een de finitief besluit is echter nog niet ge nomen. Wilson zou zijn plannen zondag aan het kabinet en leiders van de Lahourpartij voorleggen. Een duide lijke aanwijzing voor een keus tus sen oktober of een vroeger tijdstip ontbreekt vooralsnog. Maar het is bekend dat vele vooraanstaande mi nisters en leden van het bestuur van de Labourpartij van gevoelen zijn dat verkiezingen in maart Labour de beste kansen bieden. NEW YORK. 3-2. In brede lagen van 'het Amerikaanse volk staat men achter ihet besluit van president Johnson tot 'hervatting van de bom bardementen op Noord-Vietnam. Dit zou blijken uit een door correspon denten van de New York Times inge steld onderzoek overal in het land. Volgens het bald blijkt men over het algemeen Johnsons beleid te steunen, behalve in het zuiden, waar men van mening is dat de Verenigde Staten de tegenstander harder moe ten aanpakken. „Behalve deze steun bestaat er echter ook vrees voor een mogelijke kernoorlog en heerst er verwarring over de Amerikaanse strategie", al dus de Now York Times. LONDEN, 3-3. Het Britse ministe rie van binnenlandse zaken heeft donderdag bevestigd, dat de regering besloten heeft by de gevangenis van Durham militaire troepen ter bewa king in te zetten, nadat van ver scheidene kanten uit kringen van politie en veiligheidsdienst daarop was aangedrongen. Het besluit was niet alleen geba seerd op de mening van hoofdcom missaris Muir te Durham, zo werd gezegd. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat getracht zal worden be paalde gevangenen met geweld te bevrijden, maar dat daarbij tanks of „kernwapens van beperkte omvang" gebruikt zouden worden, is geen ogenblik overwogen. Muir zei donderdag nog eens, dat bij een poging om de treinrovers Goody, James en Wisbey te bevrij den, een zwaar gevecht zal ontstaan, „waarbij een boel mensen zullen worden gedood". „Wij zijn op alles voorbei'eid", zei hij. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Y Denkende mensen drinken niet X X Drinkende mensen denken niet Weinig verandering Verwachting tot zaterdagavond: Ovei-wegend zwaar bewolkt mei plaatselijk enige moti-egen of ï'egen; matige, aan de kust krachtige zuid westelijke wind: aanhoudend zacht weer. 5 febr. Zon op 8.14, onder 17.35. Maan op 17.09. onder 8.43. 6 febr. Zon op 8.13, onder 17.36. Maan op 18.43, onder 9.12. 7 febr. Zon op 8.11, onder 17.38. Maan op 20.14, onder 9.34. Volle maan: 5 febr. te 16.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 febr. 2.50 v.m. 15.23 n.m. 6 febr. 3.46 v.m. 16.17 n.m. 7 febr. 4.32 v.m. 17.06 n.m. BROUWERSHAVEN 5 febr. 2.38 v.m. 14.59 n.m. 6 febr. 3.33 v.m. 15.52 n.m. 7 febr. 4.20 v.m. 16.40 n.m. Springtij: 7 febr. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 5-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijke depressie waarvan de invloed reikt tot in zuid west Europa houdt een zuidwestelij ke streming van zachte en vochtige oceaanluoht in stand .In deze stro ming verplaatsten zich verschillende storingen naar het noordoosten. Een van de storingen trekt met grote snelheid langs de Azoren naar het zeegebied ten zuiden van Ierland. In verband -hiermee wordt verwacht dat het weer overwegend zwaar be wolkt zal blijven en aanhoudend zacht voor de tijd van het jaar. De wind neemt in kracht toe, vooral aan de 'kust. Frontale storingen veroor zaken van tijd tot tijd enige regen. In noordoost Europa duurt de stren ge vorst onverminderd voort. De vorstgrens bevindt zich bij de Elbe, maar -hij verandert weinig van plaats. ROTHERHAM. 3-2. In de Silver- wood kolenmijn nabij Sheffield, in het Engelse graafschap Yorkshire, heeft zich donderdagochtend een treinongeluk vooi'gedaan waarbij ten minste zes mijnwerkers het leven verloren en 21 werden gewond. Een ti'ein met mijnwerkers werd gegi-epen door een achteroprijdende locomotief op een diepte van 400 meter. De gedode mijnwerkei's zaten nog opgesloten in de wrakstukken van de ti'ein, aldus een woordvoerder van de mijn. SCHIPHOL. Een handelsmissie be staande uit 12 vooraanstaande indu- st: iëlen en zakenmensen van Tai wan, het voormalige Formosa ofwel nationalistisch China, is per K.L.M. uit Tokio op Schiphol aangekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1