"In vredesnaam" bommen op Noord-Vietnam HET BOZE BELETSEL Raadsel in Krimpen werd spoedig opgelost Javanen naar Irian Opening C en tra le Werkplan Is Zierikzee ZILKIkZEESCHL NIEUWSBODE Donderdag 3 februari lübti Nr. 1ÜÜ34 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER gemeen in kennis stellen van de Amerikaanse bereidheid tot onder handelen. Wash.in.gton. heeft dit aspect van. de zaak nu doorgeschoven naar de Ver. Naties. Of secretaris-generaal Oe Thant - of de veiligheidsraad - meer kunnen bereiken na hervat ting der bombardementen dan de V. S. toen de vliegtuigen aan de grond bleven, is een vraag waarop een ja woord logisch niet te verwachten is. DE STICHTING „WEG' Vissen verslonden man en zeven kinderen Oude Tonge herdacht de watersnoodramp OUDE TONGE, 2-2. In Oude Tonge op Goeree-Overflakkee is in de R.K. kerk een 'kerkdienst gehouden ter 'herdenking van de slachtoffers van de watersnoodramp in 1953. In de middaguren werd de stille omgang door Oude Tonge gehouden waaraan enkel'e honderden mensen deelna men. De todht ging naar de bijzon dere begraafplaats, waar 300 ramp slachtoffers hegraven liggen. Des avonds 'heeft de Gereformeerde Ge meente een speciale kerkdienst voor de watersnoodslachtoffers gehouden. In de Hervormde kerk wordt zondag a.s. een speciale herdenkingsdienst gehouden. Over deze woorden dacht Willie na toen ze die avond in de logeerkamer naar bed gihg. Een heel leven Maar wat iheb je er aan, als het niets dan teleurstellingen brengt? Ze had er goed over nagedacht, vi'er lange dagen. En nachten. Steeds maar weer in tweestrijd. Tenslotte, op een .morgen nam ze haar besluit. Ik houd niet meer van hem, wist ze. Er is iets gebroken tussen ons, dat niet-hieer te 'helen is. Het zou altijd tussen ons in blijven staan. Rustig had ze een kort epistel geschreven en verzonden. Waarin ze hem ver zocht 'had niet meer te komen. Zelf was hij ook niet meer in Rij kevoort geweest. Maar wel Dientje, zijn zuster. En Fons, die blijkbaar plotseling dik was met Jaap's zuster. En de pastoor. Vooral 'het bezoek van de paro chieherder had haar dwars gezeten. Waarom had men 't hem verteld? In de biechtstoel had ze met geen woord over deze kwestie gesproken. Had zij in deze gezondigd? Kon men haar iets verwijten? Nou dan? Dientje had ze verwacht. Net iets voor Jaap cm als laatste redmiddel zijn zuster in de arm te nemen. Die twee hingen toch zo aan elkaar, dat had ze al lang gemerkt. Kom niet aan Jaap, want dan krijg je met Dientje te doen. En omgekeerd. De enige van de familie, die het zwarte schaap trouw was gebleven. Die wel kontakt onderhield met do andere broers en zusters en 'hun beider moeder, maar die niet van plan was met broer Jaap te breken, zoals de anderen hadden gedaan. Twee dagen later stond Dientje vn- aens op de stoep. Nies boos. Tenrnin- DJAKARTA, 2-2. Honderd gezin nen uit midden-Java hebben zich in Djakarta ingescheept met bestem ming wesitelij'k Nieuw-Guinea waar zij zioh zullen vestigen. Dit meldt het Indonesische persbureau Antara. Vijftig gezinnen zullen zich bij Me- rauke vestigen en vijftig bij Soekar- napcera ;het voormalige Hollandia. Volgens het Indonesische ministerie van migratie is het de taak van deze pioniers-.gezinnen land te winnen ten koste van 'het oerwoud. Hun werkzaamheden zullen geheel door de centrale regering in Djakarta be kostigd worden. 40 door LEIDA GRAAFLAND ste aanvankelijk niet. Hartelijk als altijd .Een tikje onverschillig, maar dat was pose, wist ze. Dientje was zo niet. Ze deed maar alsof. Een hartelijk kind. Trouwens, dat bewees haar geloof in broer Jaap. Ze viel met de deur in huis. „Ik kom eens babbelen. Je begrijpt wel waarover". Zelf ihad ze meteen haar stekels opgezet. Dientje als postillon d'amour. Maar voor een verloren liefde. Dus een vergeefse reis. Er was thee gezet. Er was ook nog wat te snoepen. Dientje had haar scherp aangekeken. „Je ziet er be labberd uil. En je bent dwaas. Een stommeling. Ja, dat zeg ik. En schop me nu de deur maar weer uit, als je 'het niet neemt. Ik zeg precies, wat ik denk. Omdat ik van je houd. Willie. Je was me als een zuster. Ik ver heugde me over jullie huwelijk en ik hoopte gauw tante te worden. O. ik heb regimenten neefjes en nichtjes. Ik weet niet eens hoeveel. Maar die schelen me allemaal minder. Een kind van Jaap en jou.... daar zou ik peettante van willen zijn. Ik was verschrikkelijk blij voor Jaap, na alles, wat hij meegemaakt heeft in zijn loven. Hij verdient een vrouw, van wie hij kan houden. Je zoudt met hem in een paradijs komen .Hij zou je alles geven, wat je maar wenste. Zo'n idioot is hij nu een maal. Ik geloof, dat ik net eender ben. Voor de ware Jozef. Of heet dat Jakob? En jij wilt nou niet meer hé? Daarom vind ik je een sufferd, een stommeling. Zo. ik heb gezegd, wat ik op m'n hart had. Schop me nu maar naar buiten". Ze had niets gezegd tijdens deze Ingezonden mededeling als droog zand aan elkaar hangende tirade. Ik maak me niet kwaad, had ze gedacht, vast niet. „Doe je het niet?" Dientje had haar verbaasd aangekeken. „Nee? Valt me mee. Dat rijmt ock. Wel, dan gaan we verder. Jij bent niet alleen een stommeling; Jaap eveneens. Wat dacht je? Dat ik alleen hem de hand beven hel hoofd houd? Ik verzeker je, dat ik 'm op z'n tabelnakel heb gegeven. Ik heb 'm bij z'n lurven ge pakt en hem heen en weer geschud tot de melk in z'n maag zuur werd. Weet je wat ik tegen hem gezegd heb? Je mag het wel weten. Je moet het weten. Ezel. heb i'k gezegd, waarom niet eerlijk verteld wat er indertijd in de Broeksteeg is voorge vallen. Willie kennende, weet ik ze ker, dat ze het sportief had opgevat. Zo zal wel even met haar ogen knip peren, maar als ze echt van je houdt - en volgens mij doe je dat - dan zal ze zich ermee verzoenen. Maar hij durfde het niet, die kakkerlak, die kever. Omdat-ie bang was je te ver liezen. Ik zeg: Heb je nu je zin? Ben je d'r evengoed kwijt. Niet wat je indertijd in Broeksteeg deed, was de grootste stommiteit in je leven, maar dat je het nooit aan Wilile hebt ver teld. Dat is de super-blunder. O, ik heb nog veel meer gezegd, dat me zo op de tong kwam. Ik weet het alle maal niet meer. En hij maar zitten te zitten, hé? Op die bank bij de haard, waar jij altijd zat. Ik geloof, dat-ie in staat is om die plek te zoe nen. Nou, -grienen dccd-ie natuurlijk niet. Zo laat hij zioh vast niet ken nen. Zelfs niet voor mij .En maar fcczclen: je hebt gelijk, en Wilile heeft gelijk, maar daarvoor is het nu te laat. En zo voort. En wat ik ver wacht had, gebeurde natuurlijk: of zus Dientje zo lief wilde zijn om als afgezant naar Rijkevoort te gaan. Dientje vanzelfsprekend zo gek om meteen de reis te aanvaarden. Daai'- om ben ik dus hier. Allé, Willie, geen flauwekul meer. Jaap is stapel op je. Je hebt hem maar te commanderen cn hij zal het deen. Kom, wees spor tief. Zal ik 'm bellen, dat-ie welkom (Wordt vervolgd.) Wat biedt de BEELD11Ü1S? DONDERDAG. In het voorpro gramma na het korte journaal en Klaas Vaak achtereenvolgens de cur sus ..Pech Onderweg", Verrekijker, ran Gewest tot Gewest en Achterliet Nieuws. Om tien voor half negen is de beurt aan Teddy Scholten om ons de derde ronde van het nationale songfestival te presenteren. Ditmaal treedt op voetballer-cabarettier-zan- yer Bob Bouber die drie liedjes zal zingen waarvan de publier-jury er dan één uitkiest. Dal komt dan weer in de finale die zaterdag op de buis verschijnt. Nadat we nog wat hebben gequizd met Theo Eerdmans wordt het scherm gereserveerd voor de ne gerpianiste-zangeres Nina Simone. De avond wordt besloten met het spel „Als er geen zwarten bestonden moesten ze worden uitgevonden", een nogal absurd stuk van de acteur Johnny Speight die hierin het ras senprobleem enigszins schokkend aan de orde stelt. Concert Heel wat rustiger gaat het toe op het tweede net. Leonard Bernstein presenteert er zijn „Young people's concert", waarin ditmaal aandacht wordt besteed aan volksmuziek als inspiratiebron voor componisten. Mozart bijvoorbeeld was bijzonder sterk in het verwerken van volks muziekjes in door hem gecomponeer de muziek. Aan de hand van enkele voorbeelden wil Bernstein ons (en met name de jeugd) dat duidelijk maken. VRIJDAG. Na journaal en Klaas (die we veei te Vaak zien) „Telixer", het K.R.O. magazine voor de tieners. Voor het journaal dan verder nog een Engelse natuurfilm uit de serie „Survival". Na het journaal kandi date nummer vijf voor hel Eurosong festival: Milly Scott. Ze heeft heel wat (muzikale) pijlen op haar boog al raken die nu niet allemaal de roos. Milly werkt o.m. mee aan „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" en zij nam ook eens deel aan een song festival in Knokke. Vanavond zal ze drie liedjes in het Nederlands zingen waaruit de jury er dan één kiesf voor de finale. Nadat de mannen van Brandpunt ons (al dan niet aange naam) hebben beziggehouden een af levering i>an Bonanza en de avond wordt besloten met een kwartiertje Amerikaanse liedjes door zangeres Doris Henderson, die zich voorname lijk heeft toegelegd op de protest songs. Op net twee „een avondje Ameri kaans" met o.m. Ben Casey en Dan ny Kaxye. LIMA, 2-2. Zeven kinderen en een visser zijn in de Rio Manu, een zij tak van de rivier de Amazone, door Piranha-vissen verslonden nadat de boot waarin ze zaten was omgesla gen, zo is in de Peruaanse- plaats Madre de Dios vernomen. Bezoekers maken hun entree in een fraaie ruime hal, waaruit men toegang heeft tot de werkhallen, de kantine en kantoren. Een batterij boormachines behoort tot het moderne machinepark dat staat opgesteld in de tnachinehal. De bombardementen op Noord- Vietnam zijn op bevel van president Johnson hervat. Duidelijker dan zo kon hij niet erkennen dat zijn vre- desoffesief op niets is uitgelopen en dat hij geen hoop meer koestert dat voorshands het probleem aan de conferentietafel op een schappelijke manier uit de wereld kan worden geholpen. Kennelijk had de president niet veel animo de bombardementen te hervatten. Hij liet ze 37 dagen ach terwege, dat is twee keer zo lang als hem „van bepaalde zijde" was aanbevolen. En tegen de hervatting pleit ook nog steeds de overweging dat de vorige bepaald geen zo diepe indruk op de Noordvietnamezen hebben gemaakt dat ze er vanaf za gen troepen naar het zuiden te stu ren. Het heeft iets bedenkelijks een wapen dat voorheen gefaald heeft weer te gebruiken en de enige reden is waarschijnlijk dat er geen betere, andere methode van vechten was te bedenken. eindzege niet is weggelegd, naar een compromis streven aan de conferen tietafel. Hanoi, voelt daar nog niet voor. De laatste brief van Ho Tsji Minh die aan de Britse ambassa deur in Moskou werd overgebracht, getuigt daarvan al kan men er wel uit proeven dat de Noordvietnamees graag de bombardementloze periode zag gerekt, wat uiteraard geen won der is. De V.S. streven er nog wel steeds naar. Het zogenaamde vre desoffensief was zo'n poging, waar van alleen een bijbedoeling (vol gens anderen overigens het hoofd motief) lukte: de wereld in het al- DEN HAAG, 2-2. De stichting „Weg" is met een persconferentie in hotel W'ittebrug in Den Haag in de openbaarheid getreden. Volgens de voorzitter, dr. E. H. van der Beugel, is het alleen een pressure-group voor zover de stichting het algemeen be lang van het oplossen van het ver- 'keersvraagstuk voorstaat. „W:eg" wil bereiken dat zo spoedig mogelijk tot oplossing van het verkeersprobleem maatregelen worden getroffen waar door een vrije ontplooiing van het economisdhe, werk- en recreatief wegverkeer in ons land verzekerd zal zijn. Ingezonden mededeling Niet te winnen Na het staken van de bombarde- mentsvluchten hebben de noorde lijken vele vernielde bruggen weer kunnen herstellen, wegen repare ren en fabrieken oplappen. Die zul len ongetwijfeld weer snel in rui nes worden veranderd. En dan? Aanvallen op Haiphong en Hanoi, de twee belangrijkste steden? Het zou weer een stap verder zijn op een weg die veel waarschijnlijker leidt tot een immense vergroting van de omvang van de strijd dan tot be ëindiging er van. Het lijkt niet waarschijnlijk dat Johnson al te snel zal overgaan tot dergelijke drastische maatregelen die als konsekwent'e kunnen heb ben dat de Chinezen zich genoopt zullen voelen mee te gaan vechten, of de Russen om hunnerzijds mili taire hulp tc gaan sturen, al dan met in de vorm van vrijwilligers Wel zullen dc V.S. zeker hun al aan wezige of in de toekomst nog te ver groten strijdmacht verder ontplooi en dan ze tot dusver hebben gedaan. Maar even zo goed verandert daar door niet het voornaamste aspect van de strijd, namelijk dat geen van beide partijen hem kan winnen. Compromis Dt laatste feit zou als logisch gevolg moete hebben dat de twee zijden in dal besef dat uoor hen de Het hangt aan de lijn en is witterconstateerde mevrouw Groenevelt, Buys Ballotstraat 22, Krimpen aan de IJssel, toen een Sunil team hij wijze van proef haar was had gedaan. Maar *t blijft voor mij een raadsel hoe dat kanr... 't Was snel verklaard: Sunil-sop is anders, heeft meer waskracht, geen vlekje, geen vuildeeltje krijgt daar in een kans. Geen wonder dat het aantal Sunil-gebruiksters met dc was)-dag toeneemt I Directeur J. Pomper. Werken in een lichte omgeving. ZIERIKZEE. 2-2. Morgen (vrijdag) middag 4 februari zal op plechtige wijze een mijlpaal worden gepas seerd in de ontwikkeling van de so ciale volksgezondheid op het Schou- wen-Duiveland van na de water snood. Op het Zierikzeese industrie terrein hoopt de Commisaris der Ko ningin in Zeeland, mr. J. van Aart- sen, om twee uur het nieuwe ge bouw van de Centrale Werkplaats officieel in gebruik te stellen. Dan zal een eind gekomen zijn aan de periode van „behelpen", welke reeds dateert van 23 september 1955, de dag waarop de werkplaats te Zie rikzee van start ging met drie man personeel in de nu niet bepaald erg aangename omgeving van de oude kleutersöhool aan de Wevershoek. Intussen groeiden zowel de werk zaamheden als de personeelsbezet ting reeds vanaf het begin vrij snel. In mei 1956 werd de 'huidige direc teur de heer J. Pomper in functie be noemd. In 1960 werd het pand - ver laten door de toenmalige dienst voor soc. zaken - aan de Manhuisstraat verkregen, maar dat betekende niet dat vanaf dat moment de Wevers- heak verlaten kon worden .Afgezien van het feit dat de oude lokalen niet voldeden aan de eisen van bijv. de arbeidsinspectie, was het al evenmin mogelijk om er machines te plaatsen en dat betekende dat in de aard der werkzaamheden uiteraard vrij een zijdig moest worden gehandeld. De plannen voor een geheel nieuw ge bouw dateren dan ook reeds uit 1959 maar het werd toch nog 13 juni 1964, toen de eerste paal de grond in ging. Thans staat er een mooi en functio neel gebouw, geheel aangepast aan de eisen van de mannen en vrouwen die er werkzaam zijn. Overbodig te zeggen dat licht en lucht in de werk hallen zowel als in de kantine volop toegang hebben. Een kijkje in de montagehal en in de kantine, waar ook een partijtje kan worden gebiljart. (Foto's Zierikzeesohe Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5