[poC DEBAT VEILIGHEIDSRAAD OVER VIETNAM GAAT DOOR Scheepsramp bij Sumatra Voortzetting van de voorlichting aan toeristen over de Haringvlietwerken Kerkdiensten voor mensen langs de weg Overleg inzake bouw-C.A.0. vastgelopen Geneeskundige hulp voor Vietnam Uitbreiding hulp aan India? „Mastodonten" in R.A.I.-gebouw Voedselzending „Eten voor India" Achttien doden bij busongeluk Belgische regering komt de stakende mijnwerkers tegemoet Verhouding Rusland-China zeer slecht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 februari 1966 122ste jaargang Nr. 19934 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tol. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,.Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: De nieuwe Centr. Werkplaats voor Sch.-Duiv'eland Jordaanse stem gaf de doorslag NEW YORK, 2-2. Jordanië heeft woensdag bekendgemaakt dat het voor inschrijving van de kwestie- Vietnam op de agenda zal stemmen, waardoor een volledig debat over deze kwestie, waar de V.S. om had den gevraagd, verzekerd is. De veiligheidsraad kwam om even over 'half tien woensdagavond op nieuw bijeen om over inschrijving van de kwestie te beslissen. Zoals gemend 'waren daarvoor negen stem men nodig, dit aantal is met de jor- daanse toezegging bereikt. Er kan geen veto over worden uitgesproken. De Jordaanse afgevaardigde, dr. Waleed Sadi, had dinsdag uitstel van de stemming verzocht om in structies van zijn regering te kun nen ontvangen. Bij stemming werd woensdagavond toesloten de kwestie op de agenda te plaatsen. Voor stemden negen landen, tegen stem den de Sowjet-Unie en Bulgarije; Frankrijk, Mali, Nigeria en Oegan da onthielden zicto van stemming. De veiligheidsraad 'heeft de verga dering 'hierna voor onbepaalde tijd verdaagd om over de kwestie-Viet- nam raadplegingen te houden. HONGKONG. Het Zuidvietnamc- se bevrij'dtngsfront, de politieke af deling van de Vietcong, 'heeft laten weten 'dat het alle besluiten die de volkerenorganisatie eventueel over Vietnam zal nemen, naast zich neer zal leggen. Dergelijke besluiten, aldus een verklaring van het front, zijn voor ons van nul en gener waarde, om dat de V.N. niét bet recht hebben zich met de kwestie te bemoeien. Militaire doelen WASHINGTON. In Noord-Viet- nam worden uitsluitend militaire doelen aangevallen, evenals voor de pauze, beeft de Amerikaanse minis ter van defensie. McNamara, woens dag verklaard in een besloten bij eenkomst van de senaatscommissie voor 'de strijdkrachten. Het zijn voornamelijk de verbindingslijnen van de tegenstander, waarlangs de ze manschappen en militaire uit rusting naar Zuid-Vietnam vervoert om daar zijn ondermijnende activi teit te plegen, zei 'hij. Er was geen enkele aanwijzing dat de militaire activiteit van de vijand in Zuid- Viétnam verminderde. McNamara en generaal Earle Wheeler, stafchef van de gezamen lijke strijdkrachten, zeiden dat Amerikaanse troepen in Zuid-Viet- nam zowel Vietcong-strijders als Noord-Vietnamezen tegenover zich vinden. Sommige gevangenen ma ken deel uit van geregelde Noord- Vietnamese eenheden, zeiden zij. De Paus en Vietnam VATICAANSTAD. In Vaticaanse kringen is men van mening, dat de paus 'bereid is alles te doen en waar ook been tc gaan om de zaak van DEN HAAG. Zeven organisaties op het gebied van het wegvervoer hebben in een adres aan de vaste commissie van financiën van de Tweede Kamer hun bezwaren ken baar gemaakt tegen het nieuwe ont werp van de motorrijtuigenbelasting wet. de vrede in Vietnam te bevorderen. Men meent, dat de paus bijvoor beeld bereid is opnieuw naar de Verenigde Naties in New York te gaan of zelfs naar Zuidoost-Azië als alle partijen in het conflict een parig zijn aanwezigheid zouden wensen. Maar bet initiatief zou van de betrokken partijen moeten ko men en een reis zou van publiciteit of propaganda gespeend kunnen blijven. DJAKARTA, 2-2. Minstens 89 mensen zijn om bet leven gekomen bij het vergaan van de „Penmina" van de Indonesische staatsoliemaat schappij bij de Noordsumatraanse haven Belawan op 25 januari jl., al dus een bericht van „Antara". Er waren meer dan tweehonderd pas sagiers aan boord, merendeels vrou wen en 'kinderen. Tot neg toe is van 109 mensen bekend dat zij gered zijn. Verscheidene personen worden ech ter nog vermist. UTRECHT, 2-2. De onderhande lingen over de C.A.O. bouwnijver heid zijn woensdag vastgelopen. Naar aanleiding hiervan heeft de Centrale Commissie Bouwnijverheid, waarin de drie werknemers organi saties samenwerken, de volgende verklaring uitgegeven: .,In de vandaag gehouden vierde bespreking tussep partijen bij de C. A.O. hebben de werkgeversorganisa ties de voorstellen van de werkne mersbonden afgewezen. De tegen voorstellen van de werkgevers wa ren daarbij dusdanig star en beperkt, dat zij geen ruimte boden voor ver dere onderhandelingen. De drie werknemersorganisaties besloten daarom de onderhandelingen af te breken". Van de zijde van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf wordt meegedeeld dat het loonoverleg in de bouwnij verheid voor onbepaalde tijd is op geschort. De uit de werknemersvoor- DEN HAAG, 2-2. De ministers Suurhoff (verkeer en waterstaat) en Vondeling (financiën) hebben in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid R. Laan (P.v. d.A.) medegedeeld, dat de voorlich ting over de Haringvlietwerken, die tot voér kort door de Stichting Ha- dex werd verzorgd, zal worden voortgezet. Er kan thans nog niet worden ge zegd, met wie daarbij zal worden samengewerkt en welke gebouwen daarvoor zullen worden gebruikt, nu Hadex de door haar gebruikte ge bouwen heeft laten afbreken. Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoedstuwadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 9 DEN HAAG, 2-2. Te Utrecht heeft een eerste landelijk contact plaatsgehad tussen plaatsen waar 's zomers korte kerkdiensten ge houden worden voor „mensen onderweg" of zulke diensten in voor bereiding zijn, er werd aan deelgenomen door vertegenwoordigers van reeds bestaand werk, zoals in Blauwkapel, Huis ter Heide cn dc vorig jaar begonnen rotonde kerk te Hccrcnvccn en afgevaardigden van Apeldoorn, Middelburg, Goes, Zwijndrccht, Hengelo en Zwolle, die deze zomer dergelijke diensten willen beginnen. In Apeldoorn richt men daartoe dc blik op Hoog-Socrcn, in Zeeland ergens halver wege dc kust, in Zwijndrecht op de Pieterman, een kerkje langs de E-10 bij het recreatiegebied Hoog Dcvel. Tijdens het overleg werd gepleit voor een zo oecumenisch moge lijke opzet, uniformiteit in aankondigingsborden langs dc weg en contact met de A.N.W.B. cn Waterstaat voor de plaatsing daarvan. Er zal ccn gemeenschappelijke folder worden ontworpen waarop dc diensten voor „mensen onderweg" in hel gehele land staan aan gekondigd. stellen, aldus de verklaring van werkgeverszijde, voortvloeiende loonkostenstijging is dermate buiten sporig dat deze niet verantwoord te achten is. Voor de werkgevers zijn die voorstellen derhalve onaan vaardbaar. DEN HAAG, 2-2. Naar het oor deel van de ministers Luns (buiten landse zaken) en Bot (zonder porte feuille) kan een project op het ge bied van de t.b.c.-bestrijding in Sai gon hoogstwaarschijnlijk voor uit voering in aanmerking komen. Een ander project - de bouw, inrichting en bemanning van een ziekenhuis - vereist nog een nadere studie, ook al omdat het nog onzeker is of vol doende medisch personeel voorhan den zal zijn om de continuïteit van het project te verzekeren. De be windslieden delen dit mede in ant woord op schriftelijke vragen over de verlening van geneeskundige hulp aan Vietnam van het Tweede-Ka merlid Walburg (ARP). Zij merken in dit verband nog op dat zorgvuldige overweging noodza kelijk is opdat de beide vormen van hulpverlening - de charitatieve - en de ontwikkelingshulp - in juiste har monie worden gebracht. DEN HAAG, 2-2. Iti Den Haag is actief overleg gaande tusen verschil lende ministeries over mogelijkheden voor uitbreiding van hulp aan India, waar een 150 miljoen mensen door hongersnood worden bedreigd. Dit heeft mr. M. van der Stoel, staatsse cretaris van buitenlandse zaken, dinsdagavond verklaard in de Twee de Kamer, in antwoord op vragen van enkele afgevaardigden. Men zou kunnen denken aan een gezamenlijke actie van regering en volk in dit ge val, zo zei hij. De 'kwestie was ter sprake gebracht door de toeren Bos (CHU) en Pluy- gers (P.vJd.A.), die verklaarden dat de 100.000 gulden, die 'de regering in december had bestemd voor leniging van de nood in India, onvoldoende waren. AMSTERDAM, 2-2. Burger en mi litair, buitenman en stedeling, groot- en kleinvervoerder kunnen van 3 tot en met 13 februari terecht in het RAI-gebouw, waar dan de 51ste ten toonstelling van bedrijf saiUomobie- len, de mastodonten van de weg, ge houden wordt. Niet minder dan 217 exposanten tonen op de maximale tentoonstellingsruimte van het com plex 111 merken voertuigen afkom stig uit twaalf landen. Men kan de komende dagen in het RAI-gebouw een klein bestelwagentje kopen maar ook reusachtige vehikels, die de ten dentie naar het zwaardere type dui delijk demonstreren. Hel toenemen de handelsverkeer, het duuurder worden ook van de wegkilometer heeft de industrie overigens na ge bleken belangstelling van de consu ment - ertoe gebracht zwaardere ty pes uit te brengen. Op deze expositie bijvoorbeeld zijn er zeven wereldfir ma's, die naar aanleiding van deze gang van zaken met nieuwe series vrachtauto's zijn gekomen. l)it nummer bestaat uit 10 pagina's Kwaadaardigheid gaat dik- Y I w\jls voor geestigheid door. Bij een Amsterdamse juwelier heeft de gemeente Breda twee kandelaars en een legpenning van de stad Breda besteld, die als huwelijksgeschenk aan prinses Beatrix en Claus von Amsberg zullen worden aangeboden. NOVIB/UNICEF Plaatselijk mist Verwachting tot vrijdagavond: Half- lot zwaarbewolkt met hier en daar enige regen en op vele plaatsen mist; meest matige zuidwestelijke wind; zacht voor de tijd van het jaar. 4 febr. Zon op 8.16, onder 17.33. Maan op 15.38, onder 8.03. Volle maan: 5 febr. te 16.58. HOOGWATERSTANDEN 14.27 n.m. De bewindslieden geven een uit voerig overzicht van de gang van za ken. waaruit o.m. blijkt dat de Stich ting Hadex de verplichtingen niet heeft nageleefd, in het bijzonder wat betreft het verlenen van medewer king om te komen tot de contractu eel vereiste goedkeuring door de staat van de prijzen van de ver voersbewijzen in 1965. Een accoun tantsonderzoek van de staat bracht aan het licht dat Hadex in 1963 het beheer van haar zaken had opgedra gen aan de N.V. Recreatiebedrijf ..Waterveste" te Hellevoetsluis, op gericht door Hadex en een van haar drie bestuursleden, die 9-10e van het kapitaal had ingebracht. Er werd tussen Hadex en Waterveste een overeenkomst gesloten waaruit Wa terveste belangrijke voordelen ten koste van Hadex ging genieten. Overleg om te komen tot het ver breken van de voor de staat onaan vaardbare rechtsverhoudingen van Hadex met Waterveste, het ongedaan maken van de uit de relatie met Hadex door Waterveste genoten voordelen en tot het verschaffen van gegevens, nodig voor het vaststellen van prijzen van vervoersbewijzen c.a. hadden geen bevredigend resul taat. Ook overleg over overneming van de gebouwen van Hadex sor teerde geen effect. DEN HAAG, 2-2. Vrijdag kiest het stoomschip „Leipzig" zee met 170 ton voedsel voor India aan boord. Dit is een eerste voedselzending, die de NOVIB in samenwerking van UNI CEF verzorgt in de actie „Eten voor India". MIAMI, 2-2. Vla'k bij Miami in Florida zijn achit fruitplukkers om toet leven igekomen toen 'de bus waar ■in ze van 'hun werk in de velden ten zuiden van de stad naar touis reden, op een overweg gegrepen werd door een goederentrein. Per helikopter werden veertien 'gewonden naar een ziekenhuis overgebracht. Ingezonden mededeling Br ill ant- A schitterend bezit w&È voor altijd! iJï "W van Au cl el Hoogstraat 164-152 Botterdam Na de aankondiging van de actie, mede naar aanleiding van de verkla ring van di\ Drees voor de t.v., dat hij een miljoen aan hem geschonken ogenblikkelijk voor de hongerbestrij ding in India zou bestemmen, is op de girorekening 100200 van de An- ti-Honger-Actie, de door de NOVIB voor India is opengesteld, ruim f 25.000,- binnengekomen. Zoals gemeld heeft de Partij van de Arbeid voorts f 10.000,- voor deze actie geschonken. Uit de fondsen van de NOVIB-ac- tie ..Een gast aan tafel" werd f 50.000,- voor India bestemd, terwijl de NOVIB uit andere middelen nog eens f 50.000.- beschikbaar stelde. In drie dagen tijds zijn voor deze bedragen 80 ton melkpoeder, 60 ton tarwebloem, 20 ton rijst en 10 ton havermout aangekocht en naar de Waalhaven in Rotterdam getranspor teerd, waar het vrijdagmorgen zal worden geladen en diezelfde dag de reis naar Bombay zal beginnen. Dat is het doel van het grootste gedeelte van dit „Eten voor India". In de Indiase staat Kerala heb ben zich woensdag, voor de zesde dag achtereen, opnieuw onlusten voorgedaan in verband met de hon gersnood. De politie verrichte talrij ke arrestaties, traangas werd woens dag niet gebruikt. ZIERIKZEE 4 febr. 1.48 v.m. BROUWERSHAVEN 4 febr. 1.39 v.m. Springtij: 7 febr. HEI4 WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het noorden van Scan dinavië is een gebied van hoge luchtdruk tot ontwikkeling gekomen. Tussen dit hogedrukgebied en een in het oosten van Rusland aanwezige depressie ontstond een krachtige stroming, waarmee zeer koude lucht naar het zuiden werd getranspor teerd. In Finland liepen vanmorgen de temperaturen uiteen van 32 in het zuiden tot 45 graden in het noorden. Uit de Baltische staten werd 20 tot 30 graden vorst gemeld, uit het oosten van Polen 11 tot 16 graden vorst. Een op het noordelijke deel van de oceaan aanwezige depressie houdt daarentegen over West-Europa nog steeds een zachte luchtstroming in stand. Gisteren kwamen hierdoor in Nederland middagtemperaturen van 10 tot 12 graden voor. Alleen in de noordelijke provincies bleef het een paar graden kouder. Voor morgen zijn er in het weers- verloop geen grote veranderingen te verwachten, in de loop van de nacht en ochtend za leen front met plaat selijk wat regen passeren, Daarna komen weer opklaringen voor. maar minder langdurig dan vandaag. De zuidwestelijke wind blijft zach te lucht aanvoeren en de tempera tuur is d.us ook morgen ver boven normaal. Mijn wordt niet gesloten BRUSSEL. 3-2. De Belgische re gering heeft woensdagavond een deel van dc eisen van dc stakende mijn werkers in het kolenbekken van Bel gisch Limburg ingewilligd. Hoewel 6luiting van de mjjn te Zwartberg als onderdeel van het saneringspro gramma van de kolenindustrie doel bljjft, is besloten het stilleggen van deze mijn afhankelijk te maken van de mogelijkheid andere bestaansmid delen tc vinden voor de mijnwerkers Dc mijn zal de produklie beperken naarmate het aantal nog niet elders ondergebrachte arbeiders vermindert Een soortgelijke regeling zal ook gel den voor de bovengrondse werkne mers. De Belgische regering besloot woensdagavond laat tot deze maatre gel na spoedoverleg met een delega tie uit de provincie Limburg, waar van ook vertegenwoordigers van de vakbonden deel uitmaakten. Men koestert de hoop dat deze garantie de duizenden mijnwerkers die zich door de aangekondigde sluiting van hun mijn met werkloosheid voelden bedreigd, tot kalmte te brengen cn een einde zal maken aan dc belogin gen die aan twee arbeiders het leven hebben gekost en tientallen gewon den hebben geeist. Nieuwe incidenten Inmiddels is het woensdagavond in de Limburgse mijnstreek weer tot incidenten gekomen waarbij echter geen melding is gemaakt van slacht offers. In Opglabbeek, 12 km van Genk, werden barricaden opgewor pen, die met bij zinc werden overgo ten en in brand gestoken. Doel was de bussen tegen te houden, die met werkwillenden op weg waren naai de mijn van Waterschei. Met de ge bruikelijke waterkanonnen en traan- gasbommen maakte de ordepolitie een eind aan deze actie. Het dorp werd „bezet" en een veertigtal inwo ners aangehouden voor ondervraging Woensdag was in de mijn van Wa terschei het werk grotendeels her vat, maar in het gehele Kempische kolenbekken zal heden (donderdag) niet worden gewerkt. Vakbonden en directies hebben daartoe besloten i.v. m. de begrafenis van de twee mijn werkers, die maandag bij onlusten zijn omgekomen. Merkwaardige brief steld door het centrale comité van de partij, voorgelezen zijn. Deze brief zou beschuldigingen tegen China be vatten - velen in verband met de kwestie-Vietnam - waarvan de voor lezing reeds twee uur zou vergen. De voornaamste beschuldiging van Rusland aan het adres van China zou zijn, dat Peking zijn ideologisch offensief tegen Moskou, dat vijf jaar geduurd heeft, thans gestaakt heeft en overgegaan is tot de rechtstreekse aanval in gebieden, waarmee Rus land als land te maken heeft. Waarnemers in Moskou zeggen, dat de brief op zichzelf reeds een on gewone stap is en een aanwijzing, dat de Russische leiders alle hoop hebben opgegeven om tot overeen stemming met de Chinezen te ko men. MOSKOU, 2-2. Uit communisti sche bronnen in Moskou verluidt, dat dc laatste weken ccn lange brief van het Kremlin heeft gecirculeerd onder alle partijleden in de Sowjet-Unie om de 12 miljoen leden voor te be reiden op nog grotere onenigheid tussen Moskou cn Peking, die aan het daglicht zou treden b\j het 23ste congres van de communistische par ty in dc Sowjet-Unie, dat op 29 maart in Moskou begint. Vorige week hebben vijf vooraan staande leden van het partij-presidi um op vergaderingen in Moskou ge sproken, waarbij de Russisch-Chine- se controverse de hoofdschotel ge weest zou zijn. Op druk bezochte vergaderingen zou de brief van het Kremlin opge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1