DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verenigde Staten stellen V.N.-conferentie inzake Vietnam voor Eisen huisartsen raken „kant noch wal" Koudegolf in Mexico Balewa gestikt Twee mannen zaten vijf dagen opgesloten NIEUWE ONGEREGELDHEDEN IN BELGISCH LIMBURG Vereniging tot behoud van de Waddenzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 februari 1966 122ste jaargang Nr. 19933 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,.Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Driemaal „goud" te Zierikzee op één dag Bombardementen 11a onderbreking liervat Dit nummer bestaat uit 10 pagina's NEW YOIIK, 31-1. De Verenigde Staten stellen de Veiligheidsraad voor onmiddellijke besprekingen zonder voorafgaande voorwaarden te organiseren tussen alle belangheb bende regeringen om te komen tot een vredesconferentie inzake Viet nam. Dit staat in een Amerikaanse ont werpresolutie, die maandag bij het secretariaat van de Veiligheidsraad is ingediend. De ontwerp-resolutie, beveelt als eerste agendapunt van een dergelij ke conferentie de beëindiging dei- vijandelijkheden onder doeltreffende controle aan. De Verenigde Staten hopen dat' de Veiligheidsraad zijn goede diensten zal aanbieden om de resolutie te verwezenlijken, met in begrip van arbitrage en bemidde ling. De tekst van het Amerikaanse voorstel laat plaats en datum voor een voorbereidende conferentie, die zou moeten dienen ter voorbereiding van een nieuwe conferentie over Indo-China, open. Bombardementen SAIGON, 31-1. De Verenigde Staten hebben in Saigon maandag, na een onderbreking van 37 dagen, de bombardementen op Noord-Viet- ham hervat. Dit is meegedeeld in een gezamenlijke verklaring van de Zuidvietnamese regering en de Ame rikaanse missie in Saigon, waarvan de inhoud luidde:,De eerste-minister van de Vietnamese republiek en de Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Vietnam maken bekend dat Ameri kaanse vliegtuigen maandag doelen in Noord-Vietnam hebben aangeval len". De bombardementspauze was inge gaan op 24 december als onderdeel van het geallieerde kerstbestand. Het was de langste onderbreking sedert op 7 februari van het vorig jaar de aanvallen op Noord-Vietnam begon nen. Aan de bombardementen van maandag namen toestellen van de Amerikaanse vliegdekschepen Kit ty Hawk" en „Rangér" en van de luchtmacht deel. Zij voerden vier aanvallen uit op bruggen, opslag plaatsen en verbindingslijnen, die alle ten zuiden van de 20e breedte graad, dus ver van de delta en de grote industriële centra verwijderd liggen, zo werd op een persconfe rentie gezegd. Eén Amerikaans toe stel, een „Skyhawk" van het vlieg- Britse treinrovers naar nieuwe gevangenis LONDEN, 1-2. De drie mannen die wegens deelname aan de grote post- treinroof in Engeland van 1963, waar ruim 25 miljoen gulden bij werd buit gemaakt, een gevangenisstraf van dertig jaar uitzitten zullen vermoe delijk nog deze week worden over gebracht van de Dunham-gevangenis in noordoost-Engeland naar de Park- hurstegevangenis op het eiland Wight, het populaire toeristen-oord voor de Zuidengelse kust. Wanneer en hoe dat precies zal gebeuren wordt streng geheim gehouden. Dopglas Goody, Roy James (bijge naamd de wezel) en Thomas Wisbey zullen worden ondergebracht in een hypermodern, met o.a. elektronische bewakingssystemen uitgerust ge bouw dat ruim twee-en-een-half miljoen gulden heeft gekost. Moge lijk worden ze per helikopter van Durham naar dpze „gevangenis in een gevangenis" gebracht. In Dur ham waren overigens al speciale veiligheidsmaatregelen getroffen na dat twee andere treinrovers, Charles Frederick Wilson en Ronald Arthur Biggs, met hulp van buitenaf uit an dere gevangenissen waren ontsnapt. dekschip „Ranger" werd door lucht doelgeschut neergeschoten. De piloot is later uit zee opgepikt. De vliegers maakten bij hun terugkeer melding van hevig afweervuur, maar zij wa ren niet op tegenstand van vlieg tuigen of op luchtdoelraketten van het type „Sam" gestuit. Uit betrouwbare Amerikaanse bron werd vernomen dat de aanval len tegen doelen van hetzelfde mili taire karakter zullen zijn gericht als vóór de bombardementspauze. Toevoerwegeii WASHINGTON, 31-1. Amerikaan se functionarissen in Washington hebben maandag gezegd dat de bom bardementen zullen worden uitge voerd op de toevoerwegen naar Zuid-Vietnam en dat tevens krachti ger zal worden opgetreden tegen de guerrillastrijders in het zuiden. Door verkenningsvluchten weet men dat het aantal Noordvietnamese vlieg tuigen niet aanmerkelijk groter is geworden, er zijn ongeveer 65 tot 70 Migs en acht tot twaalf IL-18 bom menwerpers. Er bleken wel 50.000 personen overdag aan herstel van bruggen, wegen enz. waarlangs ge ïnfiltreerd wordt, te werken. Dit zijn de-militaire doelen die nu voor bombarderen in aanmerking komen, zeiden de functionarissen. De nadruk zal echter worden gelegd op het bombarderen met B-52-bommenwer- pers van Vietcongbases, tunnels en vliegtuigen die in gebruik zijn, zullen grotten in Zuid-Vietnam. De B-52- voor het vervoer van 108 zware bom men worden aangepast. Mening van het N.K.V. UTRECHT, 31-1. „De Nederland se huisartsen hebben bij de zieken fondsen eisen ten aanzien van hono raria en praktjjkkosten op tafel ge legd, die, wanneer zy de regering be kend zouden zijn, vermoedelijk alle rode lampen waarover men in Den Haag beschikt zouden doen aanflit sen. Men kan, welk een grote waarde ring men ook aan het werk van de huisartsen wil doen toekennen, de voorstellen nauwelijks meer serieus noemen. Zij zijn een aanfluiting voor een goed overleg, desastreus voor de ziekenfondsen en een groot gevaar- voor de handhaving van de huidige ziekenfondspremie. Het is zaak, dat een aantal wijze mannen raad ver schaft, opdat het niet werkelijk tot een conflict komt. Aan vertoningen als in. België hebben wij hier geen behoefte". Zo reageert het Nederlands Katho liek Vakverbond vandaag in zijn of ficiële orgaan „Ruim Zicht" op de voorstellen die de huisartsen op ta fel hebben gelegd bij de ziekenfond sen. (Bij de bond van Rooms-Katho- lieke ziekenfondsen, een instelling van het N.K.V., zijn vijf fondsen aangesloten die in totaal elf procent van het aantal verplicht verzekerden in Nederland omvatten). Ingezonden mededeling QUICK DISPATCH stukgoedstu wadoor heeft goed nieuws voor U! Zie pagina 6 Men kan moeilijk accepteren, aldus „Ruim Zicht", dat in een tijd dat de regering het begin van de gevaren zone bij 6 a 7 procent legt, door de huisartsen percentages van 46 a 53 worden voorgesteld. Twee doden bij botsing VRIEZENVEEN, 31-1. Twee per sonen kwamen om het leven toen maandagmiddag kort na 12 uur op de Nieuwe Daarlerveenseweg in Vriezenveen twee auto's tegen elkaar botsten. Een der wagens vloog na de botsing in brand. De bestuurder, de 53-jarige heer H. Korblet uit Ber- genlheim, werd later verbrand in het wrak van de auto aangetroffen. De politie meent, dat de man al dood was toen zijn voertuig in brand vloog. De bestuurder van de andere, auto, de 41-jarige heer H. Lok uit Almelo, werd zo ernstig gewond dat hij later in een ziekenhuis in zijn Woonplaats overleed. Zijn wagen werd zwaar beschadigd. Ter gelegenheid van de officiële in gebruikneming van het centraal zie kenhuis te Paramaribo, zullen in Su riname op 9 maart a.s. twee bijzon dere frankeerzegels in de waarden van 10 en 25 cent worden uitgegeven. Labourprotest tegen nieuwe bombardementen op Noord-Vietnam LONDEN, 1-2. Negentig Britse Labour-afgevaardigden en vier Li berale parlementsleden hebben de voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor de buitenland se betrekkingen, Fulbright, maan dagavond een telegram gezonden waarin ze protesteren tegen de her vatting van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam en de senator verzoeken „zich te blijven verzetten tegen uitbreiding van de wrede en gevaai-lijke oorlog en het voorstel tot bemiddeling van de Verenigde Naties te steunen". MEXICO CITY, 31-1. Een koude golf 'heeft in Mexico tot dusver aan veertig mensen het leven gekost. Het ergst van de kou tc lijden heeft het noordelijk deel van het land, waai de bergen met sneeuw zijn bedekt. liONDEN, 31-1. Premier sir Aboe- bakar Tafawa Balewa is bij de staatsgreep -in Nigeria, onlangs ge pleegd, overleden door verstikking cn niet aan schotwonden, heeft een diplomaat die daarnaar een onder zoek 'had ingesteld maandag in Lon den bekend gemaakt. Men had Bale wa een dook stijf om het hoofd ge wonden. Het onderzoek was inge- s-teLd ten behoeve van „Amnestie in ternationaal". een partijloze froepe- rifng die opkomt voor de belangen van politiölce gevangenen. ROME. Met een Spaanse mantilla op haar hoofd wordt mevr. Jacqueline Kennedy door de paus in het Vaticaan in audiëntie ontvangen. Avontuur in wagon Driehonderd kuikens komen in vlammen 0111 BERGUM (Fr.), 31-1. In Wijns is zondagnacht een leegstaande boerde rij van de veehouder P. Noordenbos afgebrand, zonder dat iemand 'het merfete. De boerderij, die aan de weg naar Barthlehiem staat, werd ge bruikt als kuiken fokkerij. Een kunst- moeder 'ging verloren en driehonderd 'kuikens kwamen in de vlammen om. De brand is waarschijnlijk veroor zaakt door kortsluiting in de kunst- mceder. Twee dames gedood hij auto-ongeluk UDEN, 31-1. In Bitwijk (gemeente Uden) heeft zich maandagmiddag omstreeks half drie een verkeerson geval voorgedaan, waarbij twee da mes om 'het leven zijn gekomen. De slachtoffers waren de weduwe J. A. A. Krielaars-Berbers (48) en mej. A. W. Doreleijers (40). Zwaar, gewond werd mej. A. A. P. Mathijssen '(42). Zij werd opgenomen in 'het zieken- 'huis te Veghel. 'Alle drie de slachtoffers zijn af komstig uit SChijndel. Ze reden in een personenauto op de provinciale weg Ni'stelrode-Uden. Waar deze weg de rijksweg Reek-Veghel kruist, 'kwamen ze in botsing met een an dere personenauto. BIJSTANDS UITKERINGEN DEN HAAG, 31-1. De laagste bij standsuitkeringen uit hoofde van de RijksgTOcpsregelingen ex artikel 11 van de Algemene Bijstandswet voor Oorlogsslachtoffers, Gerepatrieerden en Ambonezen zyn ingevolge de daartoe strekkende bepalingen afge stemd op het gemiddelde ter plaat se geldende minimumloon voor de ongeschoolde werknemers cn volgen de ontwikkeling daarvan. De uitkeringen uit hoofde van de Rijksgroepsregelingcn van werkloze werknemers, zelfstandigen en min- dervaliden volgen de ontwikkeling van de indexcijfers der lonen en prijzen, elk voor de helft genomen. In de mate, dat de verhoging van het sociaal minimumloon de loonin- dexcijfers wijzigt, zal deze wijziging overeenkomstig de desbetreffende bepalingen in de hiervoren genoemde groepsregelingen worden verwerkt. Dit deelt staatssecretaris Egas (cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk) mede in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamer lid Daams (P.v.d.A.) over de aanpas sing van de bijstandsbedragen aan het sociaal minimumloon. UTRECHT, 31-1. Twee jonge mannen hebben vijf dagen lang op gesloten gezeten in een spoorwagon, die met rubber was geladen. Maan dagochtend zijn zij uit hun benarde toestand bevrijd. Uitgehongerd en uitgeput moesten zij in een zieken huis in Enschedé worden opgeno men. De mannen zijn de 24-jarige H. van den Heuvel uit Schiedam en de 25-jarige H. J. Stanz uit Rotter dam. Vorige week woensdagavond h..dden zij de wagon op het goede- Wnstation Rechte rm a a so e ver in Rot terdam met rubber geladen. Zij de den dat in opdracht van een carga door. Toen zij met dit karwei klaar wa ren, strekten zij de vermoeide lede maten en deden in de wagon een tukje. Beiden sliepen echter zo ste vig in dat zij pas de volgende dag wakker werden. Op dat ogenblik was de trein op weg naar Enschedé. Door een mankement aan de trein kon niet verder dan Oldenzaal wor den gereden. De trein werd daar op een stil zijspoor gerangeerd en kon later naar Hengelo rijden. De oor spronkelijke bestemming Enschedé werd pas in de loop van vrijdag be reikt. Al die tijd hadden de twee laders geen kans gezien de aandacht van de buitenwereld te trekken. Aan hun onvrijwillig verblijf kwam nog geen einde. De wagon bleef namelijk - geladen en wel - ge durende het gehele weekeinde in Enschedé staan. Pas maandagochtend slaagde het tweetal er in door klop- Nekkramp bij kleuter VA ASSEN, 31-1. Maandagmiddag heeft men bij het 5-jarig dochtertje van de familie Niekamp in Vaassen nekkramp geconstateerd. Zij is in het J Julianazi öke nihuis in Apeldoorn opgenomen. De (kleuterschool die door ongeveer 70 kleuters wordt be zocht is gesloten, de kinderen moe ten pi'llen slikken. signalen een paar N.S.'ers op hun aanwezigheid opmerkzaam te maken. Het gebrek aan voedsel en frisse lucht had de twee jongemannen zo geteisterd dat zij direkt moesten worden opgenomen. Pleidooi voor Congres debat over Vietnam NEW YORK, 31-1. De „New York Times" dringt maandag aan op een grootscheeps congresdebat over de oorlog in Vietnam. Dit is, zo zegt het blad, niet al leen de grondwettelijke maar ook de morele plicht van het congres. Niet alleen dat het de Amerikaanse be volking duidelijker zou worden waar het om ging, de politieke positie van Johnson zou er veel sterker op wor den wanneer hij de formele en uit drukkelijke goedkeuring van het congres voor zijn stappen kreeg. Zij die zich verzetten tegen een derge lijk debat bevorderen het geloof, in Hanoi en elders, dat de huidige po litiek van het Witte Huis minder steun in eigen land krijgt dan de president beweert, aldus het blad. Zilverwaarde van de Nederlandse munten DEN HAAG, 31-1. De zilverprijs zou meer dan vijftig procent moeten stijgen) voordat de zilverwaarde van de Nederlandse munten de nominale waarde zou 'benaderen. Overigens is op het ogenblik bij 'het ministerie van financiën het probleem van de twee grote munten in studie. Aldus minis ter Vondeling in een nota aan de Eerste Kamer naar aanleiding van het eindverslag over de begroting voor het staatsmuntbedrijf 1966. De minister voegt daaraan toe, dat het daarom niet mogelijk is antwoord te geven op de vraag of het niet wen selijk zou zijn gulden en rijksdaalder van een lager zilvergehalte te slaan. Overwegend droog Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking en overwegend droog maar plaatselijk mist; aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtingen; dezelfde temperaturen als vanda&g of iets hogere, maar vannacht in het noorden van het land temperaturen om het vriespunt. 2 febr. Zon op 8.19, onder 17.29. Maan op 13.17, onder 5.58. 3 febr. Zon op 8.18, onder 17.31. Maan op 14.18, onder 708. Volle maan: 5 febr. te 16.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 febr. 12.02 n.m. n.m. 3 febr. 0.39 v.m. 13.19 n.n BROUWERSHAVEN 2 febr. 11.51 v.m. n.m. 3 febr. 0.33 v.m. 13.03 n.m. Doodtij: 1 febr. HET WEEROVERZTCHT DE BILT, 1-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwak front lag vanmor gen vrijwel stil ever het midden van ons land. De lucht aan de noordkant van -dit front was kouder dan die aan de zuidkant. In Gron'ingen daal de bv. plaatselijk de temperatuur tot 1 graad boven nul, terwijl in Bra bant en Limburg 'geen temperaturen lager dan 7 graden voorkwamen. Intusen ontwikkelt zich van IJs land tot in onze omgeving een rug van hoge luchtdruk. Deze beweegt zich heel langzaam naar het oosten. In verband hiermee zal er vannacht en morgenochtend weinig wind zijn met plaatselijk mist en in de noor delijke provincies minimum tempra- turen dicht bij 'het vriespunt. In de loop van morgen zal de invloed van een diepe, op 'het midden van de oce aan aanwezige depressie merkbaar worden. Er komt dan een zwakke tot matige zuidelijke wind, waardoor de zachte, in de zuidelijke provincies aanwezige lucht weer enig terrein wint. De neerslagkansen zijn klein. JOHANNESBURG. Een in Johan nesburg bekende zwerver, Lester Samuel, die in een ziekenhuis is op genomen en later gestorven is, blijkt meer geld te hebben dan men ver moedde. Bij onderzoek is gebleken, dat hij 3750 gulden aan contanten en 37500 gulden op de bank had. Groter» gevaar voor artseiistakiiig BRUSSEL. 31-1. In het kolen bekken in Belgisch Limburg is het maandag opnieuw tot ongeregeldhe den gekomen door betogingen van stakende mijnwerkers. Arbeiders van de tot sluiting gedoemde mijn tc Zwartberg wisten een kordon van de Belgische ordcpolitie te doorbre ken en door te dringen op het ter rein van de mijn te Houthalen. Bij de schermutselingen tussen politie en stakers vielen enkele gewonden. De stakers hebben'ook maandag de ordewoorden van de vakbonden genegeerd en hun actie voortgezet. Tussen vakbondsleiders en de mijn- directies werd een akkoord bereikt am de staking tegen de aangekondigd de sluiting te beëindigen. In het mijngebied rondom Zwart berg heerst een gespannen sfeer. Op een aantal toegangswegen zijn ver sperringen aangebracht. Om demon straties bij een derde mijn - die van Waterschei - te voorkomen heeft de ordepolitie het terrein daarvan om singeld. De meer dan 60 betogers, die in de loop van zondag werden aangehou den tijdens de vechtpartijen met de Rijkswacht, zijn allen nog zondag avond na een ondervraging vrijge laten. By een treffen tussen rijkswach ters en betogers is maandagmiddag een mijnwerker door een kogel do delijk getroffen. In totaal werden 20 mensen gewond. De artsen In België is maandagavond het ge vaar van een nieuwe artsenstaking opnieuw groter geworden door het uitblijven van een akkoord over het beginsel van kosteloze geneeskundige verzorging. Het compromis-voorstel daarover werd maandagavond op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de ziekenfondsen en de artsen verworpen. De Belgische artsen eisen, dat voor alle groepen verzekerden - naar schatting meer dan 70 procent' van alle Belgen - het stelsei van „rem geld" wordt ingesteld legen moge lijke misbruiken bij medische be handeling. Een verplichting tot be taling van een - zij het klein - be drag, door de patiënten zelf - ge noemd is hierbij 30 frank - zal vol gens de artsenfederatie het onge rechtvaardigd inroepen van genees kundige bijstand kunnen beteugelen. Bovendien vrezen de Belgische ge neesheren, dat volledige kosteloze ge neeskundige verzorging zou kunnen leiden tot een genationaliseerde ge- zondheiddienst. Jf -J GRONINGEN, 31-1. Op initiatief van de heer Kees Wevers tc i Kortenhocf is opgericht de Landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee, gevestigd te Harlingen. De vereniging stelt zich ten doel de bevordering van de belang stelling voor de Waddenzee en de Waddenzee-eilanden in de ruimste zin cn streeft naar een zo goed mogelijk behoud yan de natuurlijke staat van dit gebied. Zij tracht haar doel te bereiken onder meer door het bijeen brengen van een zo uitvoerig mogelijke documentatie, het geven van voorlichting aan haar leden cn het publiek en het opkomen tegen plannen en/of activiteiten die onherstelbare schade berokkenen of afbreuk doen aan het Waddcnzccgcbicd in zijn ge heel als een onvervangbaar cn uniek natuurgebied. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1