i DE ZIERIKZEESCHE COURANT „De crisis in de Europese gemeenschappen is voorbij" Jongeman poogde zijn moeder te doden Toestel Lufthansa stort neer bij Bremen Volksgezondheid betrekkelijk gunstig Moeder verdrinkt twee kinderen Hongersnood in India verscherpt zich Zoeken naar vermiste kotter uit Urk Staking in sector textielindustrie? Veel griepgevallen in Engeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 31 januari 1966 122ste jaargang; Nr. 19932 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18 00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Oplossing in Luxemburg ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Groeiend begrip in Den Hoog voor open O .-schelde LUXEMBURG, 30-1. „De crisis in dc Europese Gemeenschappen is voorbü". Met deze woorden heeft de Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zaternacht om één uur het akkoord aangekondigd, dat de zes E.E.G.-lan- dcn na langdurig overleg in Luxem burg hebben bereikt om een einde te maken aan de vorig jaar juni door Frankrijk begonnen boycot van de Europese instellingen. De tussen Frankryk en zün vijf partners (Duitsland, Italië en de drie Bene- luxlanden) bereikte overeenkomst moet nog door de zes regeringen worden goedgekeurd. Minister Luns zei echter te verwachten, dat dit een formele kwestie zal zijn. „Ik voorzie daarbij geen moeilijkheden", ver klaarde hij. Minister Luns zei „gelukkig" te zijn met het bereikte resultaat, waar bij - zoals hij zei - „geen overwin naar of verliezer is". Het bereikte compromis over de voornaamste voorwaarde van Frank rijk om zijn plaats in de Europese gemeenschappen na een crisis van zeven maanden weer in te nemen houdt in, dat Frankrijk zich het recht voorbehoudt geen beslissingen te aanvaarden, die de ministerraad van de E.E.G. met meerderheid van stemmen zou nemen over vraagstuk ken waarbij het om „gewichtige be langen" gaat. In het besluit daarover wordt het woord vetorecht niet ge noemd. Gezegd wordt slechts, dat in dat geval .,de discussie dient te Wor den voortgezet totdat men een alge mene overeenstemming zal hebben bereikt". De „vyf" daarentegen zyn slechts bereid bjj „vitale kwesties" „te trach ten binnen een redelijke termjjn tot Sportwagen tegen boom Twee doden DEN HAAG, 29-1. In de gemeente Maasbracht heeft zich zaterdagoch tend omstreeks één uur op rijksweg 75 tussen Roermond en Sittard een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, dat twee mensen het leven heeft gekost. Een uit de richting Roermond ko mende sportwagen raakte met zeer grote sne'heid van de weg en kwam dwars tegen een boom tot stilstand. De twee inzittenden waren op slag dood en werden zwaar verminkt uit de auto gehaald. De slachtoffers zijn de 47-jarige heer H. van der Sluys, een bekende speedwayrijder en eige naar van een transportbedrijf, uit Roermond, en de 20-jarige mevr. J. M. M. Theunissen, uit Reuver, ge meente Beesel. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. oplossing te komen die door alle le den van de E.E.G.-ministerraad kun nen worden aanvaard". „De zes delegaties constateren, dat een meningsverschil blijft bestaan over hetgeen zou moeten worden ge daan ingeval geen volledige verzoe ning der standpunten zou kunnen worden bereikt", aldus de gezamen lijke verklaring. „Zij zijn niettemin van mening, dat dit meningsverschil de hervatting van de werkzaamhe den van de gemeenschappen, volgens de normale procedure, niet verhin dert", aldus het compromis, dat tot stand kwam op basis van een ge zamenlijk Belgisch-Nederlands voor stel. Tweede compromis Een tweede compromis, dat reeds zaterdagochtend was bereikt, was mogelijk geworden door een aantal Franse concessies op de aanvanke lijke eisen voor een beperking van de bevoegdheden van de Europese commissie. „Teneinde de samenwer king tussen de E.E.G.-ministerraad en de Europese commissie op alle ni veaus te verbeteren", zal aan de com missie een zevental voorstellen wor den gedaan. AALTEN, 30-1. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de 20-jari- ge textielarbeider B. A. B. uit Aal- tcn getracht zyn moeder met een broodmes om het leven te brengen. Door snel te reageren en juist op tijd opzü te springen, kwam het gevaar lijke mes in de deur terecht en bleef de vrouw ongedeerd. Naast deze poging tot doodslag, heeft B. ernstige vernielingen aan gebracht in de ouderlijke woning. De dader, dié inmiddels een volledi ge bekentenis heeft afgelegd, is door de politie ingesloten en zal woensdag aan de officier van justitie te zullen worden voorgeleid. Hoe de jongeman tot deze hande ling is kunnen komen is vooralsnog een raadsel. Wel heeft hij zaterdag avond stevig gedronken maar om dat hij zich tijdens het in de loop van zondag afgenomen verhoor alles precies wist te herinneren, wordt er niet gedacht aan een staat van deli rium. B. had zaterdagavond een dans avond in Varsseveld bezocht en daar nogal wat bier gedronken. Omdat hij de trein miste vroeg en kreeg hij van een Aaltenaar een lift achter op de bromfiets. De bromfietser heeft zondag tegenover de politie verklaard, niet de indruk te hebben dat B. in beschonken toestand ver keerde. Toen B. tegen een uur 's nachts thuiskwam, ging hij regel recht naar zijn kamer waar hij eni ge ogenblikken later begon met de radio in elkaar te trappen. Hierna begaf hij zich naar de keuken waar alles kort en klein werd geslagen en de ruiten aan diggelen gingen. Toen zijn moeder en zuster met haar verloofde op het tumult afkwamen, begonnen de vernielingen pas goed. Voor het verloofde stel was dit het sein om de woning te verlaten en de politie te gaan waarschuwen. Eenmaal alleen greep B. zijn moeder Alle 46 inzittenden omgekomen BREMEN, 29-1. Zaterdagmorgen werd op een wei in de nabijheid van het vliegveld van Bremen by het licht van schijnwerpers geconsta teerd dat van de tweemotorige „Con- vair Metropolitan" van de Westduit- se Lufthansa niets was overgebleven. Het vliegtuig was vrijdagavond met 46 mensen aan boord verongelukt. Ooggetuigen zagen dat het vliegtuig wilde landen, plotseling optrok, neerviel en ontplofte. De resten van het vliegtuig liggen verspreid over een oppervlakte van 300 meter in het rond. In het vliegtuig bevonden zich 42 passagiers en 4 bemanningsleden, de gezagvoerder, de 48-jarige Heinz Saalfeld, had grote ervaring. Men meent dat hij moeilijkheden bij de landing had en besloten had een tweede poging te doen, waarbij hot vliegtuig „overtrokken" raakte. Onder de slachtoffers bevindt zich de actrice Ada Tsjechowa. een dochter van de uit de jaren dertig bekende Duitse filmactrice Olga Tsjechowa. Ook bevond zich een Ita liaanse zwemploeg met trainer in het vliegtuig, gevormd door Bruno Bianchi (Fiat Turijn), Gergio de Gre- gorio (As Roma), Carmen Longo (RN Bologna), Luciana Massenzi (As Ro ma). Amedeo Chimisso (Mestrina Nuoto), Dino Drora (Fiat Turijn). Da- niela Samuele en de trainer Costoli. De 21-jarige Nederlandse zwem ster Marianne Heemskerk, die train- ster wordt bij de Duitse Zwembond had op het laatste ogenblik besloten op een andere manier naar Bremen te reizen, zij had al voor het veron gelukte vliegtuig geboekt. DEN HAAG, 28-1. In dc aan de Tweede Kamer aangeboden Volks- gezendheidsnota 1966 wordt de toestand van dc volksgezondheid in ons land „als betrekkelijk gunstig" bestempeld Er zyn - aldus dc nota - enkele uitzonderingen, waarvoor de situatie als verontrustend of zorgwekkend moet worden beschouwd De gezondheidstoestand in ons land, wat betreft dc algemene sterfte, wordt in de nota zonder aarzelen als gunstig genoemd. Drie groepen van doodsoorzaken (hart- cn vaatziekten, longkanker en verkeersongevallen) baren „bijzondere zorg". Een aspect, dat deze doodsoorzaken gemeen hebben, is de (toenemende) oversterfte van mannen in vergelijking met vrouwen. Ook ten aanzien van de besmettelijke ziekten wordt de gezond heidstoestand in het algemeen als gunstig beoordeeld. Bijzondere aandacht zal geschonken moeten worden aan o.m. de ziekenhuisinfec ties cn dc geslachtsziekten. Sommige ziekten - aldus dc nota - worden begunstigd door ge brekkige voeding. In het bijzonder worden overvoeding cn het snoepen genoemd als oorzaak van het tandbederf. Een ongunstig oordeel wordt uitgesproken over dc toestand van het gebit van de bevolking. Dc omvang van het arbeidsverzuim baart zorg. vast en sloeg er in het wilde op los. Plotseling greep de woesteling een op de keukentafel liggend broodmes en onder de uitroep „ik steek je ka pot" wilde de jongen zich op de vrouw storten, doch deze wist bij tijds opzij te springen en daardoor het mes te ontwijken. BRUNSWIJK, 30-1. Een 37-jari- ge vrouw uit Brunswijk heeft be kend twee van haar kinderen te hebben verdronken. De kinderen, jongens van zes en acht jaar, wer den sinds dinsdag vermist. De politie had een grootscheepse speurtocht op touw gezet. Hel lijkje van een der kinderen werd zondag uit een water bij Brunswijk opge haald. De moeder, die tegenstrijdige verklaringen had afgelegd, zei ten slotte dat zij de jongens in het ijs koude water had geduwd omdat zij zo lastig waren. De vrouw heeft nog vijf kinderen, van wie 'twee uit haar eerste huwelijk. De vader, die een korte vrijheidsstraf uitzat, is door een justitie naar huis gestuurd om voor zijn kinderen te zorgen. Zijn vrouw werkte 's avonds in een café. De politie toonde zich ontzet, om dat zij bijna een week lang de rol van een wanhopig om haar vermis te kinderen treurende moeder had gespeeld. Pas na tegenstrijdige ver klaringen viel zij door de mand. H.K.H. Prinses Beatrix viert vandaag haar 28ste verjaardag. Met andere leden van de koninklijke familie vertoeft de kroonprinses in het Oosten - rijkse Lech, waar zij een wintersportvakantie doorbrengt. van de Indische havens. Washington zou voorts kleine oude schepen uit de „mottenballenvloot" rebben aan geboden, die ook in kleine havens zouden kunnen lossen. Over de toestand 'in Kerala wordt nog gemeld, dat betogers tegen de heersende voedselsituatie wegver sperringen hebben opgeworpen, die het openibare vervoer verlammen. Ook zijn treinen door menigten aan gehouden. Mensen lagen over spoor staven en sein-installaties werden vernield. Bij alle :kranten, waarvan sommiige in hoofdartikelen de bevol king tot verzet aangespoord hebben, wordt 'gestaakt NIEUW DELHI 29-1. In weerwil van de omvangrijke Amerikaanse graanleveranties verscherpt zich in grote delen van India de hongers nood, terwijl in andere delen van het land de levensmiddelenschaarste hoe langer hoe acuter wordt. Uit protest tegen een kortelings verordende reduktie van het rijst- rantsoen hebben de partijen en de vakverenigingen in de zuidwestelij ke deelstaat Kerala een algemene staking van een dag voor vandaag uitgeroepen. De centrale regering in Nieuw Del- hi besloot dei tot 120 gram per dag gereduceerde hoeveelheid rijst weer tot 140 gram te verhogen. Maar de vakverenigingen eisen 160 gram. De Indische regering probeert over al levensmiddelen los te krijgen om een verdere verslechtering van de voedselpositie te voorkomen. Naast de graanleveringen van de Verenigde Staten van maandelijks 600.000 tot 700.000 ton, staan de le veringen ineens zoals 60.000 uil Egypte, op ruilbasis, of 150.000 ton uit Birma. Deze laatste leveranties zijn evenwel te vergelijken met de beruchte „druppel op een gloeiende plaat". Er zijn onderhandelingen gaande met Argentinië en Thailand. Wat de Indische regering ook hoofdbrekens kost, is de capaciteit EMMELOORD, 30-1. Een vloot van ongeveer 150 vissersschepen gaat maandag (vandaag) de zee ten noor den van Texel afzoeken, waar 'de vermiste Urker kotter „Ex Mera Gratia" (UK 58) 'het laatst is gezien. In Urk werd zondag om vijf uur bij de aanvang van 'de kerkdiensten een oproep voorgelezen aan alle vissers cm 's avonds om acht uur bijeen te komen in 'de Petra kerk. Daar werd besloten, dat alle Urker sohepen, ongeveer 100 in totaal, maandag ten noorden van Texel zul len gaan vissen. De schepen van deze vloot, die nog versterkt zal worden door ongeveer 50 schepen uit Den Helder, Volendam en Texel, zullen net-aan-net vissen. Op deze wijze werdt de zee grondig afgezocht, op dat eventueel drijvende delen van de Uriker 'ketter, wanneer deze mocht zijn vergaan, de aandacht niet zullen ontsnappen. Een vliegtuig van de marine, dat zondag de zee heeft afgezocht, heeft niets gevonden, ook geen wrakstuk ken. De kans, dat het schip is vergaan, wordt igroot geacht, temeer nu men Cyprus wil buitenlandse troepen kwijt ANKARA, 29-1. Kipryanoe, de Egyptische minister van buitenlandse zaken, heeft in een vraaggesprek met een correspondent van het Turkse blad „Iloerriyet" gezegd, dat het vraagstuk Cyprus spoedig opgelost zal zyn. De regering Makarios is van plan aan te dringen op het ver trek van alle buitenlandse strijd krachten op het eiland. De minister zei verder, dat krach lens het laatste besluit van de Ver enigde Naties geen enkele buiten landse strijdmacht op het eiland kan blijven. „Daarom hebben wij ophef fing van de Britse bases geëist en de Britse regering houdt zich met deze kwestie bezig. Wij zullen ons tot dc Verenigde Naties richten en ook het vertrek van het Turkse contingent eisen. De Griekse troepen zullen eveneens Cyprus verlaten en de re gering in Athene heeft gunstig ge reageerd op een desbetreffend ver- mek", aldus Kipryanoe. bij 'het navragen in de diverse ha vens, te weten is gekomen, dat schip per Ras van de „Ex Mera Gratia" dinsdaig om zeven uur heeft geseind, dat zijn net vast zat. Deze radiobood schap heeft schipper Ras om acht uur herhaald. Daarna heeft niemand meer iets' van de kotter vernomen. UTRECHT, 29-1. De drie vakbon den van werknemers in de textiel- en confectie-industrie, „St. Lamber- tus", „Unitas" en „De Eendracht" hebben het Sociaal Werkgevers Ver bond voor de Confectie-industrie een ultimatum gesteld. Als het verbond voor vrijdagmiddag 4 februari d'e vakbonden niet schriftelijk heeft la ten weten, dat het zijn standpunt in zake de kwestie georganiseerden-on- georganiseerden herziet, zal met in gang van 'maandag 7 februari wor den gestaakt. Jeugdbende maakte het bont DORDRECHT, 29-1. In Dordrecht heeft een jeugbende terecht gestaan bestaande uit acht jongens in de leeftijd van zestien tot 25 jaar, die in •het afgelopen jaar talloze malen in braken pleegden en in één geval zelfs een hele 'brandkast meenamen. In die brandkast die na veel ge7 zwoeg per auto van Zwijndrecht naar Rotterdam werd vervoerd om daar door een „deskundige" te wor den geopend, bevond zich slechts 130 gulden. Beter hadden enkele leden van de bende het getroffen bij een inbraak in een winkelschip. Hier werd een geldkist aangetroffen met 17.000 gulden. De jongens namen het er bijzonder goed van. Zij waren en kele malen naar Hamburg en Ant werpen geweest, waar zij dan in één naoht enkele duizenden guldens stuk sloegen. Zij hadden ook geprobeerd 's rijks schatkist te benadelen door in te breken in het belastingkantoor te Dordrecht. Maar hier vonden zij geen geld. 12.000 VOOR 12.000.000 AMSTERDAM, 30-1. „22.000 scholieren uit Amsterdam en Amstelveen willen iets doen voor 12 miljoen medemensen uit India, die in het randgebied van de dood leven door hon ger". Aldus het motto van een heden (maandag) op een twin tigtal, voornamelijk middelba re scholen in deze plaatsen startende inzameling s-actie voor India. De initiatiefnemers hiervan zijn twee leerlingen van het christelijk lyceum te Amstelveen. Zij hopen, dat de ze bliksemactie die op zaterdag 19 februari zal roorden afge sloten, weerklank zal vinden bij scholieren in het gehele land. Reeds zijn met enkele scholen in andere plaatsen con tacten gelegd. Als streefbedrag wordt een gulden per leerling genoemd. De gelden zullen Af gedragen worden aan de Ne derlandse Organisatie voor In ternationale Bijstand (NOVIB) De spontane actie wordt vol ledig gesteund door de leiding van alle hierbij betrokken scholen. LONDEN, 30-1. In Engeland lijden meer dan een half miljoen mensen aan groep. De epidemie, die een week geleden begonnen is, maakte haar eerste slachtoffers in het noorden van het land en breidde zich gelei delijk naar het zuiden uit. Zaterdag bereikte zij Londen. Het is een virus van het type B. Aanvankelijk kregen alleen kinderen de ziekte, maar nu vallen er ook hoe langer hoe meer volwassenen aan ten prooi. Betoging van Vlaamse nationalisten BRUSSEL, 30-1. Belgische oproer politie heeft zondag met behulp van traangas een betoging van Vlaamse nationalisten in Genk, in de provin cie Limburg, uiteen gejaagd. Twee betogers liepen daarbij verwondin gen op. 'Ongeveer driehonderd Vlamingen waren uit Antwerpen in Genk gear riveerd om een mars te houden naar het nabijgelegen steenkolenmijncen trum Zwartberg om daar te protes teren tegen de sluiting van een niet meer rendabele mijn, waardoor een aantal arbeiders zonder werk komt. De protestmars was door de autori teiten verboden. De Vlaamse Volks unie gaf zondag een verklaring uit,, waarin zij de regering ervan be schuldigt in gebreke te blijven bij de samenstelling van een ontwikke lingsprogram voor de getroffen mijnstreken. Zuidelijke wind Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met aanvankelijk hier en daar enige regen of mot regen en plaatselijk mist; morgen overdag enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog; zwakke tot matige zuidelijke wind; aanhoudend zacht. 1 febr. Zon op 8.21, onder 17.27. Maan op 12.33, onder 4.39. Volle maan: 5 febr. te 16.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 febr. 10.37 v.m. 23.24 n.m. BROUWERSHAVEN 1 febr. 10.32 v.m. 23.20 n.m. Doodtij: 1 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 31-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressiegebied, dat zich tussen IJsland en Schotland bevond, heeft zich gedurende het weekeinde over Scandinavië en noord-Rusland uitgebreid. De vorst werd daarbij tot voorbij Stockholm teruggedreven en naar het oosten toe drong zachte lucht tot diep in Rusland door. In ons land steeg het kwik zondag op vele plaatsen in het binnenland tot 12 graden. Het depressiegebied bij IJsland neemt nu snel in betekenis af. Van meer belang is een depressie die zich ten noorden van de Azoren bevindt. Een storing die zich hiervan heeft losgemaakt, drong snel naar west- Europa op en bracht in de afgelopen nacht en vanmorgen op vele plaat sen in ons land regen. Ónder invloed van het naderbijkomende depressie gebied van de oceaan, zal de wind morgen weer iets toenemen uit zui delijke richting. Het blijft daarbij zacht weer. Waarschijnlijk zal het een groot deel van de dag droog zijn, omdat het volgende regengebied van de depresise nog tamelijk ver weg is. Chirurg liet instrument C in lichaam van patiënte achter RINTELN (West-Duilsland). 29-1. De chirurg, die ongeveer twee-en- een-half jaar geleden in het zieken huis van Rinteln de blindedarm van een tandartsassistente verwijderde, liet per ongeluk een 20 cm lang chi rurgisch instrument in het lichaam van de patiënte achter. Na enkele jaren veel pijn te heb ben geleden, deed het meisje een poging zich van het leven te beroven door uit een rijdende trein te sprin gen. Zwaar gewond bleef zij tien mi nuten op de spoorbaan liggen. Toen men haar vond, kon een naderende trein op het laatste ogenblik tot stil stand worden gebracht. Bij operatie in het ziekenhuis kwam het metalen voorwerp aan het licht. De behandelende geneesheer vermoedt dat de zelfmoordpoging verband hield met een plotseling op komende pijnaanval. De ouders van het 18-jarige meisje zeiden dat zij tegen de vergeetach tige chirurg een gerechtelijke ver volging zullen instellen. Inhaalmanoeuvre auto's eiste twee slachtoffers MIDWOLDE, 29-1. In Midwolde is op rijksweg 33 een verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee mensen om het leven zijn gekomen. Twee auto's zijn bij een inhaal manoeuvre frontaal tegen elkaar ge botst. De inhalende chauffeur heeft zich waarschijnlijk vergist in dc af stand die hij met zijn tegenligger had, omdat deze geen groot licht maar stadslicht voerde. De slachtoffers zijn de b.cstuurders van beide wagens: de 23-jarige P. Oosterhuis uit Nieuwwolda en dc 29-jni'igo C. N. Kramer uit Hooge- zand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1