DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engeland van plan om rol in de wereld te blijven vervullen Tuinman Zoon Onafhankelijkheid is ons „heilig" Uitkomsten visserij in '65 zeer verschillend Giften voor het huwelijksgeschenk Prinses Beatrixfonds bestaat tien jaar Vlag in top metro-station Rotterdam Politie-optreden bij Staphorst-„protest" Commandopost in berg uitgehouwen Export aardgas V/AT 2EQT Pi bilt Posttarieven omhoog per 1 mei GEBR. THIEN Verolme pleit voor subsidie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 januari 1966 122ste jaargang Nr. 19931 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,85; per week 45 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Geslaagde Z.LM.-Umibouwmiddug te Zierikzee Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Brilse strijdkrachten blijven in Maleisië tot herstel van (le vrede in bet Verre Oosten WASHINGTON, 27-1. De Britse ministers van buitenlandse zaken en van defensie, respectievelijk Stewart en Healey, hebben hun Amerikaanse ambtgenoten Rusk en Mcnamara donderdag gezegd dat Brittannië van plan is zün rol in de wereld te blijven vervullen en schikkingen aangaande de militaire kracht ten oosten van Suez zou kunnen treffen zonder beduidend verlies aan sterk te in dat gebied, zo hebben Ameri kaanse functionarissen gezegd. Ingezonden mededeling Gardisette vitrage's rafelloos pasklare vitrage's met loodveter Volledige collectie bij Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 Smith: SALISBURY, 28-1. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft donder dagavond in een radiotoespraak ge- rega dat de onafhankelijkheid „die zo moeilijk wordt verworven, ons heilig is". „Wij zullen er nooit af stand van doen". Met Gods hulp zul len wij als overwinnaars uit de be proeving te voorschijn komen en wij geloven vast dat de initiatieven van (premier) Wilson, die door wrevel zijn ingegeven, geen resultaten zul- en 'nebben, aldus Smith. Britse regering wint vertrouwensstemming LONDEN, 27-1. De Britse labour- regering heeft donderdag, bij een stemming in het Lagerhuis over een door de conservatieven ingediende motie van wantrouwen, een meer derheid van drie stemmen behaald. De motie betreurde de „machteloos heid v' n de regering" om de duurte in toom te houden. Griekse soldaten bakken het brood ATHENE, 27-1, Soldaten en poli- tiemannen hebben donderdag van de Guekse regering opdracht gekregen de werkzaamheden te verrichten van de ogeveer tienduizend stakend, bakkers. Zij bakten genoeg brood om ran de vraag in het he^ land tege moet te komen. De bakkers eisen ho- *ere lunen. In Athene en Piraeus kwam het openhaar vervoer weer op gang toen de stakende personeelsleden op dracht kregen het werk te hervatten ingevolge de afgekondigde burger- mobil.s&tie. Het vuil hoopte zich echter nog steeds op in de straten van de hoofd rad. ondanks het feit dat soldaten en niet-vak bondsleden een begin met het ophalen ervan maakten. Het Britse verlangen de verplich tingen ten oosten van Suez te ver minderen vormt het voornaamste punt van de besprekingen welke te Washington worden gevoerd. De Amerikaanse functionarissen zeiden na afloop van het donderdag ochtend gehouden overleg dat de Amerikaanse ministers het Britse voornemen zijn rol in de wereld te blijven vervullen, hadden toegejuigd. Ook minister Healey sprak zijn te vredenheid uit over de bijeenkomst. President Johnson ontving de Brit se minister van buitenlandse zaken donderdag op het witte huis. Het be zoek. dat drie kwartier duurde, stond niet op Stewarts programma. De ministers Rusk, McNamara en Healey waren hierbij tegenwoordig. Minister Stewart verklaarde na zijn overleg met Rusk op een pers conferentie dat zijn regering nog geen enkel definitief besluit heeft genomen tijdens de huidige bestude ring van de Britse militaire strate gie. Hij zei verder dat er nog volop wordt gesproken over de beste ma nier waarop de Brits-Amerikaanse defensie-inspanning in de wereld kan worden gecoördineerd. Volgens welingelichte kringen in Washington is er in principe tussen de V.S. en Gr.-Brittannië een ak koord bereikt dat de Britse strijd krachten in Maleisië niet uit dat deel van de wereld zullen worden te ruggetrokken voordat de vrede in het verre oosten is hersteld. Dit zou een van de voornaamste resultaten zijn geweest van een gesprek tussen de ministers Stewart, Healey, Rusk en McNamara. VLAARDINGEN, 27-1. Het afge lopen jaar is voor de diverse takken van het visserijbedrijf zeer verschil lend gelopen. Sommige takken van visserij, vooral de garnalenvisserij, hebben in 1965 zeer goede resultaten bereikt. Andere sectoren waren er echter, in het bijzonder in de eerste helft van het jaar, veel minder gun stig aan toe. Flinke stijging elektriciteitsverbruik DEN HAAG, 27-1. Het elektrici- teitsverbruik is in het afgelopen jaar in Nederland meer gestegen dan in andere landen van de Europese ge meenschap, aldus de voorlichtings dienst van de Europese Gemeen schappen. Nederland steekt met een stijgingspercentage van 9,2 duidelijk uit boven het gemiddelde van 6,8 dat geldt voor de hele E.E.G. Over het algemeen verliep echter de stijging van het elektriciteitsverbruik ook in Nederland in 1965 minder snel dan de drie vorige jaren. Hetzelfde geldt voor de produktie. DEN HAAG, 27-1. Het comité hu- welijksgeschenk prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg heeft de zer dageji een gift ontvangen van f 2,50 met de mededeling, dat de ge ver nog „zeer blij is dat ik op mijn 82 jaar nog het trouwen mee may wa ken". Ut ze gift behoort tot de 2.0Ï1 over makingen, die het comité óf via de girodienst óf via de banken reeds heeft ontvangen. Een specificatie ran deze overmakingen leertdat er 7551 Qijlev zijn van oedragen tot ti?i gul. ctien giften tot een bed, ïg van a ozena gulden en één gift, die de duizend gulden overschreed. BH het taf cal aantal overmakingen van "w waren er vier g'ften van bedrijven Hel comité verwacht, dat in de ocp van de volgende maand de eer st j resultaten bekend zuilen zijn die worden verkregen uit de activiteiten van de plaatselijke commissies en c'j- mile's. Tal van „bij-strookjes" van de giro overmakingen zijn weer voorzien van de hartelijke gelukwensen voor het kioonprinselijk paar. Aldus drs. D. J. van Dijk, voor zitter van het Produktschap voor vis en visprodukten, in een jaaroverzicht dat hij in de donderdagmiddag ge houden vergadering van het schap gaf. Nationaal en internationaal gezien werd het visserijbedrijf met belang rijke ontwikkelingen geconfronteerd. In E.E.G.-verband moet worden ge constateerd, dat, hoewel verschil lende malen ontwerpregelingen met betrekking tot de visserij in het voor uitzicht werden gesteld, ook in 1965 nog niet gekomen is tot een gemeen schappelijk visserijbeleid, of een ont werp daartoe. Dit is zeker te be treuren, te meer omdat het ontbre ken van een gemeenschappelijk vis serijbeleid aanleidïng kan zijn voor E.E.G.-landen om bepaalde maatre gelen te treffen welke de handel in visserijprodukten van Nederland uit rechtstreeks raken. Te denken valt hierbij bijvoorbeeld aan de door Frankrijk ingestelde minimumprijs stelsels in verband met invoer van enkele vissoorten. Ronde vliegvelden WASHINGTON, 27-1. Volgens de Amerikaanse marine zijner goede ervaringen opgedaan met een circelvormige proef- rolbaan te Mesa in Arizona met een straal van ongeveer 1.300 meter. Men was tot de conclusie gekomen dat elk type vliegtuig zonder risico voor opstijgen en landen van een dergelijk „rond vliegveld" gebruik kan maken. Een der gelijk vliegveld, gelijkend op een wiel met een aantal boog vormige afritten als spaken die naar de parkeerr en laad platforms en het stationsge bouw met verkeerstoren in het middelpunt leiden, zou veel minder gr ondopp er vlakte van node hebben dan de tot nog toe gebruikelijke rechte rolbanen. DEN HAAG, 27-1. - Het Prinses Beatrixfonds bestaat tien jaar. Dit jubileum wordt op 23 september in 's lands eerste vergaderzaal, de Rid derzaal op het Binnenhof in Den gevierd, hoogst waarschijnlijk in tegenwoordigheid van de bescherm vrouwe H.K.H. prinses Beatrix. By die gelegenheid zullen enkele cause rieën worden gehouden, gewijd aan ROTTERDAM, 27-1. Het voorlopige eindpunt van de Rotterdam se Metro, het station zuid-plein, is donderdagmiddag in ruwbouw gereed gekomen, een bcuwkraan bracht het laatste dakgcdeelte, reeds voorzien van de driekleur, op zyn plaats. Het Metro-station, dat in september of oktober geheel klaar zal zyn, heeft een over kapping van 120 by 25 meter boven de perrons, die op 13 meter hoogte liggen. Begin 1968 zullen naar men verwacht de eerste Metro-treinen op proefritten het Metro-station aandoen. In de loop van dat jaar zal dan de Metro - de verbinding tussen het Centraal station en het centrum van Rotterdam-zuid - officieel in gebruik worden genomen. Wie denkt: „ik heb de tijd", zal zeker te laat komen. Rotterdam-Zuid is verstoken van aardgas. Met man en macht wordt gezocht naar de plaats vaar de aanvoer lei ding is verstopt. Schoten brachten flink fle schrik er in De meerderheid van Labour in hel Britse Lagerhuis is donderdag tot drie zetels uitgebreid door het over lijden van de conservatieve afge vaardigde dame Edith Pitt, die bi; algemene verkiezingen in 1964 was gekozen. de medische aspecten van het werk van het fonds. Ter gelegenheid van het jubileum zal de geschiedenis van het fonds te boek worden gesteld. Daarnaast ko men er nog activiteiten, waarover de voorzitter van het stichtingsbestuur, mr. J. Klaassesz, zich niet uitliet, om dat er een verrassingselement in zit, terwijl ook de voorbereidingen er voor nog volop aan de gang zijn. De heer D. van Rijn onthulde dat de inzamelingsactie door de jeug dige voetballertjes in het jubileum jaar zal worden uitgebreid door ook beoefenaren van andere sporten daarbij in te schakelen. Het Prinses Beatrixfonds, - de stichtingsbrief dateert van 11 sep tember 1956 - was opgezet als een nationaal fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming. In 1956 kregen in ons land tijdens een epi demie 2.200 mensen deze ziekte. Vo rig jaar waren er in ons land drie gevallen van kinderverlammng. Ook nu nog is steun voor de slachtoffers nodig. Nieuwe gevallen doen zich de laatste jaren nagenoeg niet meer voor. Het bestuur betrekt sedert 1962 ook andere gehandicapten onder de doelstellingen van het fonds, zoals spastici, multiple sclerose-patiënten cn leiders aan spina bifida. STAPHORST, 28-1. Twee schoten uit een pistool van een rijkspolitie man vormden vannacht omstreeks één uur op de oude rijksweg in Stap horst, het hoogtepunt van een ru moerige avond en nacht, waarin urenlang vele honderden jeugdige Staphorsters en een zestal rijkspo litiemannen, onder leiding van een inspecteur uit Zwolle, tegenover el kaar stonden, in afwachting van el- kaars vertrek. De politie had post gevat voor het ouderlijk huis van het meisje dat vandaag-vrijdag in het huwelijk treedt me een jongeman die, volgens de dorpelingen, in zijn verlovingstijd „overspel" heeft gepleegd. Om dit vergrijp tegen de zeden te COLORADO SPRINGS, 27-1. In de Cheyenneberg op een tiental ki lometers ten zuidoosten van Colora- de Springs is een nieuw „operatio neel centrum" gereedgekomen, dat als dak een bijna 490 meter dikke laag graniet heeft. De aanleg heeft 142,4 miljoen dol lar gekost. Het mammoetcentrum, dat in juli in gebruik wordt geno men, komt in de plaats van een be scheiden gebouw van twee verdie pingen. Het omvat elf gebouwen, elk van drie verdiepingen, en gangen en tunnels met een totale lengte van vijf kilometer. De toegang tot het ei genlijke centrum wordt beschermd door twee, dertig ton zware panser- deuren. Men is er bij het project van uitgegaan dat de commandopost een eventuele kernontploffing moet kun nen doorstaan. In het centrum zal worden geves tigd het „Norad" (het luchtverdedi gingscommando van Noord-Ameri- ka), dat zowel de desbetreffende hoofdkwartieren van leger, vloot en luchtmacht van Amerika als dat van de Canadese luchtmacht omvat. DEN HAAG, 27-1. Tegen 1975 zal de export van het Nederlands aard gas ongeveer 550 a 600 miljoen ku bieke meter bedragen, de helft van de thans bewezen aardgas-reserves. „We zitten al aardig tegen de grens van de exportmogelijkheden van het aardgas aan", aldus minister Den Uyl (economische zaken). Plaatselijk mist Verwachting tot zaterdagavond: zacht en zwaar bewolkt weer met plaatselijk motregen of mist; zwakke tot matige zuidelijke wind. 29 jan. Zon op 8.25, onder 17.22. Maan op 11.24, onder 0.45. 30 jan. Zon op 8.24, onder 17.23. Maan op 11.41, onder 2.00. 31 jan. Zon op 8.22, onder 17.25. Maan op 12.02, onder 3.18. Eerste kwartier: 29 jan. te 20.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 jan. 7.40 v.m. 20.12 n.m. 30 jan. 8.22 v.m. 20.59 n.m. 31 jan. 9.14 v.m. 22.02 n.m. bestraffen, wilden de dorpelingen donderdagavond voor het huis van het meisje een schandboog oprich ten, wat door de aanwezigheid van de politie geen doorgang kon vinden. Handgemeen Tegen 01.00 uur begonnen de jon gelui op te dringen en probeerden een busje met agenten om te duwen, maar dit mislukte omdat dezen uit de wagen sprongen. In het daarop volgende handgemeen voelden de po litiemannen zich op een gegeven mo ment zo bedreigd, dat een van hen zijn pistool trok en twee schoten in de lucht loste, waarna de menigte uiteenstoof. De schoten bleken de schrik erin gebracht te hebben, want geleidelijk slonk de groep. Omstreeks twee uur waren er nog zo'n honderd knapen over, die de politie de politie lieten en zich schreeuwend naar het kruis punt met de weg Zwolle-Meppel be gaven. Hier was inmiddels politie- versterking uit omliggende gemeen ten gearriveerd, die onder leiding van de burgemeester rustig de ver dere gebeurtenissen afwachtte. Het bleek niet meer nodig in te grijpen. Tegen kwart voor drie was de rust in Staphorst vrijwel weergekeerd. Antara meldt, dat 'het uitgaans verbod op Bali, uitgevaardigd na vechtpartijen in verband met de mis lukte staatsgreep in Indonesië, is op geheven. De orde op het eiland zou hersteld zijn. DEN HAAG, 27-1. Per 1 mei zul len een aantal posttarieven omhoog gaan. Zo zal het binnenlandse brief- porto van 18 op 20 cent worden ge bracht, terwyl een briefkaart 12 i.p.v. 10 cent gaat kosten. Ook de kosten van telefoon en te legraaf worden verhoogd, met in gang van 1 februari a.s. hel telefoon abonnement wordt een gulden duur der. het entreegeld f 20,-. De meeropbrengst van de thans goedgekeurde tariefswijzigingen zal voor dit jaar ongeveer 44 min. gul den bedragen; voor de volgende ja ren circa 60 min. ofwel ruim 4 pet. van de totale baten. Hoewel het zwaartepunt van deze tariefsherziening in de postsector ligt, zullen de posterijen in 1966 nog een negatief exploitatieresultaat te zien geven van ca. 47 min. gulden. BROUWERSHAVEN 29 jan. TA\ v.m; 20.03 n.m. 30 jan. 8.24 v.m. 20.52 n.m. 31 jan. 9.17 v.m. 21.57 n.m. Doodtij: 1 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De vorst grens bevindt zich ongeveer langs de lijn Hamiburg- München. Ze verandert op het ogen blik weinig van plaats. Ten oosten ervan 'komt overwegend matige vorst voor. Nederland bevindt zich in ta melijk zaCh'te lucht. Deze werd aan gevoerd door een depressie die van ochtend vrijwel alle betekenis had verloren. Zijn rol werd echter over genomen door een nieuwe depressie, die grote hoeveelheden zachte en zeer vochtige oceaanluCht naar En geland en Frankrijk stuwde. Deze lucht zal morgen ook in Nederland zijn aangekomen, zodat er op zacht en zwaar bewolkt weer moet worden gerekend. Het ziaht zal slecht zijn met hier en daar mist of motregen. Ingezonden mededeling U kunt nog vijf dagen profiteren van onze balaiis-opruiming Appelmarkt 24 Telefoon (01110) 26 04 ZIERIKZEE S.S.-er liet zes Nederlanders vergassen FRANKFORT. 27-1. De ex-SS-er Josef Erber heeft destijds in het ver nietigingskamp Auschwitz zes Ne derlandse Jodinnen laten vergassen om hun persoonlijke bezittingen in eigen zak te kunnen steken. Maria Swiderska-Swiratowa uit Warschau verklaarde dit donderdag toen - ij in he' tweede proces tegen beulen uil hei grootste vernietigingskamp van de nazi's, dat in Frankfort word ge voerd, haar getuigenverklaring af legde. ROTTERDAM, 27-1. „Nederland moet gegeven het feit van de niet- nfschafbaarheid van de scheeps- bouwsubsidies in andere E.E.G.-lan den. uit rechtvaardigheids- en con- currentieoverwegingen, eveneens aan de scheepsbouwinduslrie subsidies verlenen", aldus scheepsbouwer C. Verolme in het personeelsorgaan van zijn bedrijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1