Weer een Franse affaire HET BOZE BELETSEL IVOROL ASPIRIN®BAYER OOK IN VIERPOLDERS STAAT EEN VAN DE MEER DAN ÏOOO VESTIGINGEN VAN DE RAIFFEISENBANK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 januari 1966 Nr. 19930 Onbetwist de bestetandpasta Verkoudheid? ASPIRIN® helpt snel en zeker. Miljoenen mensen vertrouwen erop. Beëdiging hoofdingelanden waterschap Schouwen-Duiveland de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS BLIK DOOR HET WERELD De Franse ambassadeur heeft Ma rokko verlaten, de Marokkaanse Frankrijk. Het is nog geen volsla gen breuk, maar het scheelt niet veel. En dat gebeurt nadat de zaak Ben Barka nog niet eens tot de bo dem is onderzocht, waarmee vier rechters van instructie druk doende zijn. Frankrijk heeft zijn affaires bij de vleet gehad - Dreyfus, Panama, Stavisky naar de stank te oordelen die nu reeds opstijgt, overtreft deze affaire tot dusver alle voorafgaande. In het kort de feiten .koning Has san van Marokko laat contact opne men met de in ballingschap levende leider van de linkseoppositie op dat het tot een verzoening kan ko men. In Parijs wordt Ben Barka ge arresteerd door twee mannen die zich voor rechercheur uitgeven en dat ook inderdaad blijken te zijn. Nadien Is Ben Barka niet meer ge zien. Wel vertelt een onder wereldf iguur twee dagen later dat de Marokkaan eerst is gefolterd en vervolgens ver moord en wel onder leiding van de Marokkaanse minister generaal Ouf- Kir. Deze onderwereldfiguur daagt de Franse politie uit hem te arresteren, maar kan niet worden gevonden, ai iaat hij zich voor de krant fotogra feren op de stoep van het politie bureau. Vermoord? Als de politie hem dan eindelijk arresteert, zou hü opeens zelfmoord hebben gepleegd onder een reeks omstandgiheden die het op zijn minst waarschijnlijk maken dat de politie een lasttge getuige uit de weg wilde ruimen. Al gauw blijkt dat verschei dene leidende figuren van de vier Franse geheime diensten en andere hoge ambtenaren van de ontvoering en de moord wisten, maar wie en wat dat is nog niet overzichtelijk. Vast staal wel dat Franse overheids functionarissen, onderwereldfiguren en de Marokkaanse minister keurig samenwerkten voor deze politieke moord. Zeker is wel dat generaal de Gaul le zelf van niets wist. Vermoedelijk hebben mensen van zijn geheime dienst hem een „goede politieke dienst" willen bewijzen, maar in fei te hebben ze hem wel de slechtste dienst bewezen die mogelijk was. Het had alleen nog maar erger kunnen zijn wanneer de zaak openbaar was geworden ten tijde van de verkie zingen. Dan had het de Gaulle zijn presidentschap kunnen kosten. De boosheid van de generaal is er in de eerste plaats een van gekrenk te trots: onder zijn bewind blijkt het toch mogelijk dat buiten hem om ob scure praktijken bedreven worden. Iets als de moord op Stavisky, dat was onder de vroegere Franse repu- VER NATIES (New York). Het fi nanciële tekort van de Verenigde Naties is in de periode van 1 januari 195» tot 30 september 1965 opgelopen tot 193,9 miljoen dollar. Ingezonden mededeling Tan dan blank-Adem fris KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Goes (als predikant voor bijzondere werkzaamheden - toez.) tevens als 'bijstand in het pas toraat te Vlissingen: J. J. Brij kei*, Hoorn. Aangenomen naar Hoedekensker- ke-Baarland: W. Lourens, Geervliet. Bedankt voor Herkingen: Ph. J. Leemans, Oud-Vossemeer; voor Oudenbosoh c.a. (toez.): vicaris H. Faas, Meppel. Ger. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Oost- zaan: M. Kamper, a.s. em.-pred. van Wierden. Aangenomen naar Goes (vak. W. Kats): C. W. de Bruijne, Waarder. Bedankt voor Rotterdam-Delfsha- ven (vak. J. van der Linden): H. J. Lugtigheid, Hengelo; voor Enschedé: R. IJpma. Amersfoort. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Arum-Minnertsga: kand. W. Triemstra, Meppol. Bedankt voor Haulerwijk: L. W. G. Biokhuis, Zuidhorn. Cnr. Ger. Kerken Beroepen te Haarlem-Noord: J. P. Versteeg, Wormerveer; te Arnhem: J. C. van Ravenswaaij, Scheveningen Ger. Gemeenten Tweetal te Goudswaard: P. Blok, Dirksiand en A. Hofman, Zeist. Beroepen te Oostkapelle: G. Schip- aanboord, Apeldoorn. Oud Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Stavenissc: J. v. d. Poel, Ede. blikeinen denkbaar, maar in zijn vijfde moest zoiets niet voor kunnen komen. Met gangsters Maar het is dus wél voorgekomen. En wat ook aan het licht komt nu is de nogal louche manier waarop Frankrijks geheime diensten werken, hand in hand met gehuurde gang sters. Bovendien blijkt de een of ander zomaar tot een moord te kunnen be sluiten en hem ook uit te voeren zonder dat daarop kennelijk vol doende controle bestaat. Al zal het minder vaak voorkomen dan de ver halen van James Bond willen doen geloven, er kan voor een regering wel eens een reden zijn om in het landsbelang een tegenstander te la ten verdwijnen. Maar dat is dan een beslissing die zeker niet aan een van de lagere goden wordt overgelaten om naar bevind van zaken te han delen. Nog gekker wordt het echter in dit geval doordat het hier niet ging om een Frans belang, maar om een poli tieke affaire van Marokkanen onder elkaar waarmee geen Fransman iets- heeft te maken. Dat de Franse ge heime diensten met behulp van gangsters andermans uuile zaakjes opknappen, maakt de affaire nog on frisser. En verontrustender bijvoor beeld voor die politici die anders- denken dan de commandanten van clie geheime diensten Koloniale mentaliteit Het tweede onaangename punt voor de Gaule is dat de moord op Ben Barka - en dat is een figuur die bij voorbeeld in Algerye, Tunis, Egypte en andere linkse Islamietische lan den bepaald meer gezien is dan ko ning Hassan - bij andere Afrikaanse landen de indruk moet vestigen dat Parijs het toch niet kan laten zich op alle mogelijke nette of onnette manieren in te laten met de politiek in ■'ijn voormalige koloniën. Speciaal koning Hassan zal Parijs niei dankbaar zijn. Hij wijst het Franse arrestatieverzoek van zijn minister Oufkir af. Niet dat hij niet overtuigd zal zijn van diens schuld, maar wat kan hij anders? Bij de op positie heeft hij het nu wel zó ver korven, dat deze vorst weinig hoop heer hoeft te koesteren daarmee nog op zo'n voet te komen dat Marokko weer eens een regering van links èn rechts krijgt. Dxis zal zijne majesteit voort moe ien met zijn rechtse ministers en kan hij zich niet permitteren deze weg te jagen, ook al heeft een van hen met de moord op Ben Barka 's konings plannen voor gezondmaking van de politieke sfeer doorkruist. Ingezonden mededeling Wij allen weten: Aspirin helpt DAAR STAAT ACHTER Spoedig aanbesteding opruiming bunkers vuurtoren Z1ERIKZEE, 25-1. Dinsdagmiddag heeft tijdens de algemene vergade ring van het bestuur van het Water schap Schouwen-Duiveland de plechtige beëdiging plaats gevonden van de herbenoemde hoofingelanden. Tevens vond de beëdiging en instal latie plaats van de nieuw benoem de hoofdingelanden, de heren M. J. Steur, S. Francke, St. Boot O.Bzn. en M. K. Krepel, die door dijkgraaf A. M. Geluk werden gelukgewenst met hun benoeming. „Wij hopen dat u werkzaam zult mogen z\jn in het belang van het Waterschap en tot voldoening van uzelf", aldus de voorzitter, die herinnerde aan de dag waarop het bestuur van het pas geconcentreerde Waterschap werd geïnstalleerd door de toenmalige commissaris der koningin, wijlen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, op woensdag 21 januari 1959. Velen van de thans weer herbenoemde hoofd ingelanden waren b\j deze installa tie-vergadering persoonlijk betrok ken. De beëdiging en installatie vond plaats nadat de geloofsbrieven van de nieuw" benoemde hoofdingelanden waren onderzocht door een commis sie bestaande uit de heren J. M. Goe- mans, jhr. A. van Citters en H. J. v. d. Zande. Na afloop van de verga dering dankte de heer Francke voor de woorden van welkom gesproken door de heer Geluk. De dijkgraaf deelde verder mee dat de verkiezing van de hoofdinge landen der even genummerde dis tricten geschiedt voor drie jaren. De hoofdingelanden der oneven ge nummerde districten hebben zitting voor zes jaar. Voor de gezworenen is dit precies andersom geregeld. Een andere mededeling van de voorzitter betrof het opruimen van de bunkers nabij de vuurtoren. Dit werk zal binnen afzienbare tijd op uitnodiging worden aanbesteed. Aan besteding van de dijkverzwaring te Burghsluis (Westbout) vindt plaats op 10 februari a.s. Na de mededelingen betreffende de stormschade in 1965 (zie elders in dit nummer) besloot de vergadering m.a.s. tot aankoop van een perceel tje grond in de gemeente Duiveland, idem van ongeveer 210 m2 dijk te Noordgouwe en tot verkoop van een UTRECHT. Vrü dagochtend om elf uur ontmoeten de bij de A.K.U.- C.A.O.'s betrokken acht werkne mersbonden de directie van de A.K. U. voor een nader gesperk over de geschilpunten. Het overleg wordt weer gevoerd in het hoofdkantoor van de A.K.U. in Arnhem. Ingezonden mededeling 49 gedeelte waterloop te Oosterland aan de gemeente Duiveland en van eni ge perceeltjes zij kantwegen binnen de bebouwde kom te Haamstede. Verder werd besloten tot toeken ning aan het waterschapspersoneel van een bijzondere uitkering (1% over 1965, al deze punten uiteraard behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Zeer geachte redaktie. Onderstaande zag ik graag opge nomen in uw met veel smaak gele zen blad, waarvoor bij voorbaat dank. Het is heel goed te begrijpen dat die mensen dn Ouwerkerk dat toetje niet met smaak hebben geconsu meerd, waar volgens uw blad iets in zat wat er niet in thuis 'hoorde, iemand had dus blijkbaar een fout gemaakt. Maar door dit te publiceren, mijn heer de redakteur, werd er mijns in ziens ook door u een fout gemaakt en als gevolg daarvan uw gehele edi tie van die dag smakeloos. Ik kan mij voorstellen dat u met heel veel ernst en grote zorgen uw blad samenstelt, maar ondanks dat, is net soms toch gelukkig dat wij school -hebben gegaan en daar zinnen geleerd hebben, want dat komt ons vaak heel goed te pas bij het lezen van uw graag gelezen blad. U kunt alles niet alleen en ande ren moeten u 'helpen, dus daarom geen enkel verwijt over eventuele fouten of verkeerde zettingen in uw blad. Het is ook heel goed te begrij pen dat ondanks dat u zich geheel geeft aan ons mooie streekblad, er wel fouten in staan, dat dit u pijn doet en u slapeloze uren kost. Maar wat dacht u; mijnheer de re dakteur, van de man die de leiding moet geven in het bedrijf vanwaar bovenstaand toetje vandaan kwam, wat hem dat innerlijk gekost heeft bij het vernemen van dit gebeurde cn of het dan nog niet erg genoeg is, moet dit nog gepubliceerd worden ook. Velen hopen met mij dat u in het vervolg bij het samenstellen van uw blad niet alleen zult denken aan uw blad en aan uzelf, maar ook aan an deren, waardoor onze schiereilande lij ke courant zijn zakelijke en sma kelijke inhoud zal behouden, want dat had hij deze keer niet. U dankend voor de plaatsruimte. A. DE KONING, Nieuwstraat 13, Bruinisse. (Weet u mijnheer de Koning, het trieste van de journalistiek is dat een gemaakte fout verduizendvou- digd wordt (en -nog heel wat meer zelfs). Men kan nooit meer iets on middellijk ongedaan maken en fou ten, die in andere werkmiilieu's wor den gemaakt, -blijven heel vaak „on der ons". Ze behoeven er niet min der ernstig om te zijn, maar sleohts enkelingen bemoeien zich er mee. De Ouwerkenkse muis heeft een heel lange staart gehad. Het bericht leek waterdicht en diertjes in voedsel zijn nu eenmaal nieuws op topni veau, ook landelijk. We troffen in tussen - hoe vervelend de situatie cck was - een begrijpende V.Z.-di rectie en zo kon de zaak toch nog gered. Overigens zij-n „verkeerde •/Tlingcn" vaak typografische slip pertjes en geen enkele krant is daar bij voorbaat tegen verzekerd. Ove rigens dank voor uw welwillende be" langstelling. - Red.). ELLEMEET Dezer dagen slaagde aan de Modevakschool te Haarlem voor le rares coupeuse mej. G. Ringelberg, alhier. ZIERIKZEE Afd. Vrouwenbond P.v.d.A. De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid afd. Zierikzee hield haar eerste huishoudelijke vergadering in het nieuwe jaar. Na de gebruikelijke agendapunten werd de contactdag besproken, die 11 mei a.s. te Zierik zee zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling die dag met alle aan wezigen van 'het gewest Zeeland in de Graanbeurs gezamenlijk een kof fiemaaltijd te gebruiken, waarna met bussen een tocht naar en door de Westhoek zal worden gemaakt. SIRJANSLAND Verkeerscursus van start In het verenigingsgebouw vond de eerste les van de verkeerscursus „De verkeers sleutel" plaats. Een 26-tal deelnemers was hierbij aanwezig. De leiding van de cursus berust bij wachtmeester le klas Hoekman van de rijkspolitie, die op duidelijke en prettige wijze-de leerstof behandelde. De lessen zullen zes avonden gege ven worden, waarna een examen af genomen wordt. Hoe duidelijk het belang van een dergelijke cursus in gezien wordt, blijkt uit de aanwezig heid van de 'heer Hoogerhuis, die als 72-jarige. de oudste cursist onder de deelnemers is. Rest nog te vermelden dat de aanvangstijd op half 8 gesteld is. OOSTERLAND Bouw twee-aan-één-huiien Onder architectuur van de heer L. H. A. de Jonge uit Zierikzee worden momenteel in de Sandströmstraat alhier een tweetal woonhuizen-aan- één gebouwd door het bouwbedrijf Capelle-Stouten. Opdrachtgevers zijn de heren M. Stouten Jz. en M. Dooge uit Dreischor. Storting funderingen ratiobouw In onderaanneming van de fa. Hartog te Zierikzee werden door het aannemingsbedrijf A. Wandel te Nieuwerkerk hier ter plaatse de be tonnen funderingen gestort voor de door eerstgenoemde firma te bou wen 20 ratiowoningen aan de Van den Abeelestraat en de Suzanna Ma ria Loncguestraat. Ook te Nieuwer kerk en te Bruinisse worden door de fa. Wandel deze genoemde funde ringswerken uitgevoerd. Uienveiliiig Middelharnis Opnieuw ging het bergafwaarts met de uienprijzen en lag het prijs peil voor de middel klasse II f 1,50 per 100 kg beneden dat van j.l. vrij dag. Gelukkig zakte de prijs nog niet zo ver weg als op de veiling van Sint Annaland, doch anderzijds valt te vrezen, dat gelet op die prijzen de prijsdaling nog niet tot staan is ge komen. Het aanbod was in totaal 55 ton, waarvan 16 ton klasse I. Zoals gebruikelijk werd eerst de middel geveild, hiervan werd de klasse I af gemijnd voor f 14,20 tegen f 16,- op de laatste veiling. De middel klasse II vond 2 kopers voor resp. f 13,80 en f 139,50 met als middenprijs f 13,60. Daar middel klasse II vorige keer f 15.50 noteerde was hier de daling niet zo groot als bij de klasse I. De grove werd uitsluitend als klasse II gevield en noteerde f 12,50, verge lijking met de vorige veiling geeft een daling van f 2,50 per 100 kg. De drielingen waren de enige sortering waarnaar enige vraag bestond, zowel klasse II als I werd afgemijnd voor f 19,39 tegen een vorige notering van resp. f 19,- en f 18,64. De picklers zakten van f 16,- terug naar f 12,-. In de laatste verslagweek werden 5455 ton uien geëxporteerd, waarvan bijna 50 door West-Duitsland werd afgenomen. Dit keer was ook Engeland een behoorlijk afnemer met 1516 ton. Frankrijk nam 742 ton af, de uitvoer naar Afrika daalde tot 272 ton en de rest ging naar diverse landen. Ingezonden mededeling Beter gezegd: juist in Vierpolders. Het is een kleine gemeente op Voorne en Putten met slechts 1000 in woners. Maar ook in deze kleine gemeente wordt gespaard en worden andere bankzaken gedaan. Daérom is er een Raiffeisenbank. Vierpolders heeft grote plannen. Er komt een tuinbouwgebied, men denkt aan een rekreatie-centrum aan de Brielse Maas en het wordt een knooppunt van grote ver keerswegen. Er zullen steeds meer mensen in Vierpolders komen wonen. En reizigers of toeristen zullen het bezoeken. Dan staat de Raiffeisenbank klaar om in een prettige sfeer aan alle wensen op bankgebied te voldoen. Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet... 2.000.000 spaarders, 4,8 miljard gulden spaargeld, meer dan 1000 vestigingen. spaarbank en alle bankzaken FEUILLETON Ze zette thee voor hem neer en wees naar de verschillende schalen. „Bedien jezelf. Eneet smake lijk". „Danik je. Hetzelfde". Terwijl hij zelf begon te eten, zag hij, dat de vrouw geen aanstalten maakte om eveneens te "beginnen, maar met de handen in de schoot voor zich uit zat te kijken. „Vooruit, Wilgeen gepieker. Eten". Ze schudde haar hoofd. „Ik heb geen trek". Hij kwam overeind. „Geen onzin", zei hij op besliste toon. De theepot nemend, schonk hij haar kopje vol, nam een boterham en legde die op haar bord. „Je moet eten. Allé Ze glimlachte. Werktuiglijk begon ze haar boterham te smeren. Halver wege herhaalde ze: „Wat moet ik nu doen, Fons?" Hij 'keek naar de vrouw. Zuchtend antwoordde hij: „Daar vraag je wat. Houd je van hem?" ..Natuurlijk. Anders zou ik toch niet met hem gaan trouwen? Of nu weet ik het niet meer. Waarom heeft-ie het mezelf niet verteld? Ik zou het begrepen hebben. Natuurlijk zou het een schok bij mij hebben veroorzaakt, maar ik denk wel, dat ik hem 'desondanks accepteerde". „Nou 'dan? Overigens, zo zwaar moet je het niet opvatten. Wat die man indertijd .gedaan heeft, was vol komen begrijpelijk. Het zal je maar gebeuren, dat je je verloofde met een ander in bed betrapt. Ik weet niet, wat ik zelf gedaan zou hebben. Verdorie, die man heeft zijn straf door LEIDA GRAAFLAND gehad". Ze leunde met haar armen op de tafel. „Je 'begrijpt het niet", ant woordde ze fel. „O nee? Denk je dat?" „Dat merk ik. Niet het feit, Fons, dat hij het indertijd gedaan heeft. niet omdat hij in de gevangenis ge zeten heeftdit alles zou ik geac cepteerd 'hebbenMaardat hij dit voor mij .heeft verzwegen, ter wijl we binnenkort zouden trouwen. Dat hij met een geheim voor mij in het huwelijk treedt, dat vind ik het erge. Zoiets doe je niet. Hij weet, dat ik van hem houd. Dat heb ik dikwijls genoeg laten merken. Ik ben niet van marmer. En als je van iemand houdt, dan kun je heel wat door de vingers zien. Dat wist ik vroeger niet, omdat ik nooit echt van een man heb ge houden. Nu weet ik het. Het is iets, dat je niet kunt definiëren. Het is er ineens. Als ik trouw, wil ik één zijn met mijn man. In ieder opzicht. Ook geestelijk. Als ikNeem aan, dat ik een zwarte periode had in mijn leven. Hoeveel vrouwen hebben dat niet? Laten we zeggen: een onecht kind. Waar ik afstand van heb ge daan. Dan zou ik hem dat vertellen, begrijp je, Fons? Ik zou nooit „ja" kunnen zeggen met dit geheim bij me. Mijn toekomstige echtgenoot heeft er reoht op te weten, welke misstap ïk in het verleden beging. Welnu, omgekeerd is dit net zo. Jij bent man, mischicn begrijp je dat niet zo gemakkelijk. Het is voor een vrouw beledigend, als na het huwe lijk blijkt, dat 'hij een verleden heeft dat verzwegen werd. Ik.... ik kan dit niet nemen". Ze loosde een diepe zucht. Een 'half uur later nam hij met een stevige handdruk afscheid van de vrouw. „Slaap er een nachtje over. Misschien zie je het morgenochtend heel anders". Doch Willie Verpalen bracht de nacht vrijwel slapeloos door. En de volgende morgen was ze nog even besluiteloos. Hoofdstuk 12. De dag, nadat Fons haar de bij zonderheden over Jaap's verleden had verteld, bracht ze als een slaap wandelaarster door. 's Morgens was ze opgestaan met een ba 2*s lende hoofdpijn. Ze nam een paar tablet ten, waarna ze een sterke kop koffie voor zich gereed maakte. Nadat ze de keukendeur had ontgrendeld, schreef ze op stukjes papier haar be stellingen op. zodat melkboer en bakker zonder meer hun gang kon den gaan, waarna ze nog een uurtje in bed dook. Na een uur was ze in een lichte sluimering geraakt, doch de bel maakte haar wakker. Op de stoep stond een colportrice met een damesblad, die ze afpoeierde. Terug in de kamer keek ze naar de open staande slaapkamerdeur. Haar hoofd pijn was nog even hevig. Ik neem een bad, dacht ze; mis schien helpt dat. Onder de douche overlegde ze, wat haar te deen stond. Ik zal hem schrijven, 'dat ihet niet doorgaat. Zon der in bijzonderheden te treden, zal ik zeggen, dat ik me in hem teleur gesteld gevoel, omdat hij voor mij verzweeg, wat ik van derden moest heren. En dan geen mannen meer in mijn leven. Ik heb genoeg van ze. Gelukkig ben ik van niemand afhan kelijk. Ik héb wat geld en een eigen huisje. Ik houd mijn handwerkles sen op de scholen, zodat ik wat be zigheid heb. Misschien ga ik wat studeren. Ik moet wat om handen hebben. Ik moet meer bezigheid zoe ken, anders word ik gek. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5